EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52008IE0279

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonė dėl Europos anglių ir plieno mokslinių tyrimų perspektyvų

OL C 162, 2008 6 25, p. 88–90 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

25.6.2008   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 162/88


Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonė dėl Europos anglių ir plieno mokslinių tyrimų perspektyvų

(2008/C 162/22)

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas, vadovaudamasis Darbo tvarkos taisyklių 29 straipsnio 2 dalimi, 2007 rugsėjo 27 d. nusprendė parengti nuomonę savo iniciatyva dėl

Europos anglių ir plieno mokslinių tyrimų perspektyvų

Pramonės permainų konsultacinė komisija, kuri buvo atsakinga už Komiteto darbo šiuo klausimu organizavimą, 2008 m. vasario 4 d. priėmė savo nuomonę. Pranešėjas Josef Zbořil, bendrapranešėjis Enrico Gibellieri.

442-ojoje plenarinėje sesijoje, įvykusioje 2008 m. vasario 13–14 d. (vasario 13 d. posėdis), Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas priėmė šią nuomonę, 158 nariams balsavus už, 1 – prieš ir 3 susilaikius.

I dalis. Išvados ir rekomendacijos

A.

EESRK palankiai vertina tai, kad pasiūlymu persvarstyti Anglių ir plieno mokslinių tyrimų fondo (APMTF) mokslinių tyrimų programos technines gaires, kurias Europos Komisija pateikė Tarybai, siekiama dar labiau pagerinti neblogus iki šiol pasiektus rezultatus. Komisijos nuomone, nebūtina atlikti esminius pakeitimus, o veikiau pasiekti, kad programa jos dalyviams taptų kuo paprastesnė.

B.

EESRK pritaria Europos Komisijos nario Janez Potočnik nuomonei, kad APMTF mokslinių tyrimų programa turėtų likti savarankiška programa ir papildyti Mokslinių tyrimų bendrąją programą bei aprėpti visus su anglimi ir plienu susijusius mokslinių tyrimų klausimus.

C.

EESRK palankiai vertina tai, kad siūlomu priimti sprendimu supaprastinamos administracinės procedūros, be kita ko, panaikinant kai kurias papildomas priemones, jau įtrauktas į Septintąją bendrąją mokslinių tyrimų, technologinės plėtros ir demonstracinės veiklos programą, nuo 40 iki 50 proc. padidinant finansinę paramą bandomiesiems ir demonstraciniams projektams ir leidžiant skelbti anglių ir plieno įmonėms, atsižvelgiant į jų strateginius poreikius, specialius kvietimus teikti pasiūlymus nustatytose prioritetinėse srityse, kurios dera su Septintąją bendrąją mokslinių tyrimų, technologinės plėtros ir demonstracinės veiklos programa ir papildo atitinkamas Europos technologijų platformų strategines mokslinių tyrimų darbotvarkes.

D.

EESRK pabrėžia, jog būtina patenkinti suinteresuotų pramonės sektorių prašymą administruojant APMTF mokslinių tyrimų programą didesnį ir aktyvesnį vaidmenį skirti ir Anglių patariamajai grupei (APG), ir Plieno patariamajai grupei (PPG). Šioms grupėms reikia suteikti galimybę:

vykdyti savo funkcijas, nustatytas Sprendimu 2003/78/EB;

siūlyti pramonės, mokslinių centrų ir akademinės bendruomenės ekspertus, kurie dalyvautų vertinant mokslinių tyrimų, bandomuosius ir (arba) demonstracinius projektus;

nustatyti mokslinių tyrimų programos prioritetus, papildančius atitinkamas Europos technologijų platformas (Europos plieno technologijų platformą (ESTEP), Neteršiančių aplinkos kietojo kuro elektrinių technologijų platformą (ZEP) ir Neišsemiamųjų iškastinių išteklių platformą (SMR)) (1);

nuspręsti, kada būtina skelbti specialius kvietimus teikti pasiūlymus labai konkrečiais ir svarbiais klausimais;

prireikus, sprendimo priede pakeisti „anglies“ ir „plieno“ apibrėžtis.

E.

EESRK ragina Komisiją į konsultavimosi su Anglių ir plieno programos komitetu (APPK) taisykles iš naujo įtraukti ir APG, ir PPG pastabas bei pasiūlymus dėl mokslinių tyrimų ir bandomųjų ir (arba) demonstracinių projektų įvertinimo.

1.   II dalis. Bendra informacija

1.1

2004 m. liepos 1 d. Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas, vadovaudamasis savo Darbo tvarkos taisyklių 29 straipsnio 2 dalimi, nusprendė parengti nuomonę savo iniciatyva dėl

Europos anglių ir plieno mokslinių tyrimų perspektyvų.

1.2

Pramonės permainų konsultacinė komisija, kuri buvo atsakinga už Komiteto darbo šiuo klausimu organizavimą, 2005 m. birželio 13 d. priėmė savo nuomonę (CCMI/018 — CESE 845/2005). Pranešėjas Antonello Pezzini, bendrapranešėjis – Enrico Gibellieri.

1.3

Savo 419-ojoje plenarinėje sesijoje, kuri įvyko 2005 m. liepos 13 ir 14 d. (2005 m. liepos 13 d. posėdyje), Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas priėmė pirmiau minėtą nuomonę 57 balsais už, nei vienam nariui nebalsavus prieš ir 3 susilaikius.

1.4

Praėjus daugiau kaip dvejiems metams nuo pirmiau minėtos EESRK nuomonės paskelbimo APMTF mokslinių tyrimų programa iš dalies pakeista. Tiksliau, pasitarusi su Anglių ir plieno programos komitetu (APPK), 2007 m. liepos 10 d. Europos Komisija priėmė pasiūlymą priimti Tarybos sprendimą persvarstyti APMTF mokslinių tyrimų programos technines gaires dėl anglies ir plieno mokslinių tyrimų finansavimo.

1.5

Šis persvarstymas privalomas pagal 2003 m. vasario 1 d. Tarybos sprendimus 2003/76/EB, 2003/77/EB ir 2003/78/EB, kuriais buvo įsteigtas APMTF. Reikėtų priminti, kad Tarybos sprendimu 2003/76/EB Europos anglių ir plieno bendrijos (EAPB) turtas ir įsipareigojimai buvo perduoti Europos bendrijai, o šio turto grynoji vertė buvo priskirta su anglių ir plieno sektoriais susijusiems moksliniams tyrimams.

2.   III dalis. Motyvacija

2.1

APMTF disponuoja 50–60 milijonų eurų siekiančiu metiniu biudžetu, kurį gali skirti moksliniams tyrimams šiose dviejose srityse. Biudžetas finansuojamas palūkanomis nuo jau baigusios galioti Europos anglių ir plieno bendrijos sutarties turto. APMTF programa yra atskira ir papildo Mokslinių tyrimų bendrąją programą, apimančią visas su anglimi ir plienu susijusias mokslinių tyrimų sritis, pradedant gamybos procesais, baigiant pritaikymu, ir nagrinėja išteklių panaudojimo ir konversijos, darbo saugos ir aplinkos apsaugos klausimus (geriau naudoti anglį, kad ji taptų švariu energijos šaltiniu, ir mažinti CO2 emisijas, išsiskiriančias naudojant anglį ir gaminant plieną).

2.2

Siūlomu priimti sprendimu supaprastinamos kai kurios administracinės procedūros, visų pirma:

panaikinant kai kurias papildomas priemones, jau įtrauktas į Septintąją bendrąją mokslinių tyrimų, technologinės plėtros ir demonstracinės veiklos programą;

nuo 40 iki 50 proc. padidinant finansinę paramą bandomiesiems ir demonstraciniams projektams ir leidžiant skelbti specialius kvietimus teikti pasiūlymus prioritetinėse srityse, kurios dera su Septintąją bendrąją mokslinių tyrimų, technologinės plėtros ir demonstracinės veiklos programa ir atitinka Europos technologijų platformų strategines mokslinių tyrimų darbotvarkes.

2.3

Dalyvavimo programoje tvarka paprasta: pasiūlymus galima teikti bet kuriuo metu iki galutinio termino – kiekvienų metų rugsėjo 15 d. Projekto biudžetas ir kiekvieno projekto dalyvių skaičius neribojami. Trečiosios šalys gali dalyvauti, tačiau joms nebus suteikta jokia Europos finansinė parama. Projektai, kuriuos vertina išorės ekspertai, atrenkami atsižvelgiant į siūlomų mokslinių tyrimų kokybę. Projektų stebėsena vykdoma kartą per metus surengiant „tarpusavio vertinimą“.

2.4

Taip pat buvo būtina atlikti tam tikrus taisyklių, nustatančių patariamųjų grupių narystę ir valstybių narių vaidmenį Anglių ir plieno programos komitete (APPK), pakeitimus, visų pirma atsižvelgiant į pastaruosius Europos Sąjungos plėtros etapus (peržiūrų periodiškumas, įgaliojimų trukmė, pasiūlymų atrankos sistema, projektų stebėsena siekiant išvengti interesų konfliktų, ir pan.).

2.5

Ši peržiūra privaloma pagal sprendimą, kuriuo buvo įsteigtas APMTF. Komisijos požiūriu, APMTF iki šiol dirbo gerai, taigi esminiai programos pakeitimai nereikalingi.

2.6

Tuo tarpu Europos plieno technologijų platforma (ESTEP) tęsė savo darbą. 2007 m. liepos mėnesį paskelbtame ESTEP pranešime spaudai aptariami pirmieji platformos ilgalaikio įsipareigojimo ateityje siekti tvarumo rezultatai. 2003 m. gruodžio mėn. ESTEP pasiūlė Strateginę mokslinių tyrimų darbotvarkę (SRA), kuri oficialiai pradėta įgyvendinti 2004 m. kovą.

2.7

ESTEP buvo viena iš pirmųjų savo ateities viziją sukūrusių ir paskelbusių technologijų platformų. Šios platformos Strateginės mokslinių tyrimų darbotvarkės prioritetai iš esmės susiję su tvariu augimu: pabrėžiamas ilgalaikis inovacijomis grindžiamos pramonės konkurencingumas, bendradarbiavimas su partneriais, dėmesys aplinkai ir glaudiems ryšiams su plieno gamintojais – būtent taip platforma savo veikla prisideda prie ES mokslinių tyrimų programų.

2.8

Atsižvelgiant į Septintojoje bendrojoje mokslinių tyrimų, technologinės plėtros ir demonstracinės veiklos programoje nustatytą prioritetą siekti beveik šiltnamio dujų emisijų į aplinką neišskiriančio energijos generavimo (angl. ZEP), pradinis platformos tikslas yra nustatyti ir pašalinti kliūtis statyti labai efektyvias elektrines, kurios veiktų beveik neišskirdamos į aplinką šiltnamio dujų, tokiu būdu smarkiai sumažinant iškastinio kuro naudojimo poveikį aplinkai. Tokios elektrinės veiktų surenkant ir saugant CO2, jose taip pat būtų naudojamos švarios konversijos technologijos, kurios leistų pastebimai pagerinti elektrinių veiksmingumą, patikimumą ir sumažinti išlaidas.

2.9

Dėl pramoninio aspekto – prisimenama Europos anglių ir plieno bendrijos (EAPB baigė egzistuoti 2002 m. liepos mėn.) patirtis, kai mokslinių tyrimų ir technologijų plėtros projektai, kurie priklausydavo atitinkamai mokslinių tyrimų ir technologijų plėtros rėmimo programai, buvo daugiausiai vertinami ir atrenkami aktyviai dalyvaujant suinteresuotiems plieno gamintojams. Angliai skirta programos dalis buvo administruojama panašiai, vadovaujantis atitinkamomis techninėmis gairėmis. Pramonės atstovų dalyvavimas buvo grindžiamas tuo, kad EAPB lėšos dažniausiai buvo surenkamos iš anglies ir plieno pramonei taikomų mokesčių.

2.10

Tokia situacija labai pasikeitė, kai 2003 m. buvo įsteigtas Anglies ir plieno mokslinių tyrimų fondas (APMTF) (2003 m. vasario 1 d. Tarybos sprendimais 2003/76/EB, 2003/77/EB ir 2003/78/EB, paskelbtais OL L 29/22, OL L 29/25, OL L 29/28, 2003 2 5 ). Tuo metu likusios EAPB lėšos buvo perduotos naujajam fondui, o Komisijai buvo pavesta administruoti tas lėšas ir atitinkamą mokslinių tyrimų ir technologijų plėtros programą atsižvelgiant į svarbiausius buvusių EAPB mokslinių tyrimų programų aspektus.

2.11

Šiuo metu Komisijos požiūris į anglies ir plieno pramonės įtaką APMTF programai skiriasi nuo šių pramonės šakų nuomonės. Atsižvelgiant į Sprendimo 2003/78/EB nuostatas, APPK ir dviem patariamosioms grupėms APG ir PPG turėtų būti sudarytos galimybės visiškai vykdyti joms nustatytas funkcijas, kurios neturėtų būti ribojamos jų vaidmenį nuo tiesioginės įtakos susiaurinant tik iki proceso aspektų prieš skelbiant kvietimą teikti pasiūlymus.

2.12

Pastaruoju pasiūlymu persvarstyti APMTF programos technines gaires Komisija bando pritaikyti, kai tikslinga, oficialias procedūras ir struktūras prie ES mokslinių tyrimų septintosios bendrosios programos procedūrų. Todėl bet koks derinimas su Bendrosios programos taisyklėmis ir procedūromis turėtų būti griežtai ribojamas ir taikomas tik tose srityse, kuriose iš tiesų galima pasiekti supaprastinimo ir didesnio veiksmingumo. Reikėtų pasinaudoti esamos sąveikos tarp Septintosios bendrosios mokslinių tyrimų, technologinės plėtros ir demonstracinės veiklos programos ir APMTF privalumais, kai tik tai yra įmanoma, tačiau reikia išsaugoti APMTF, kaip papildomos ir savarankiškos programos, statusą (žr. I dalies B skyrių).

2008 m. vasario 13 d., Briuselis

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto

pirmininkas

Dimitris DIMITRIADIS


(1)  Europos plieno technologijų platformos (ESTEP) strateginės mokslinių tyrimų darbotvarkės tikslas – užtikrinti tvarų augimą pabrėžiant ilgalaikį inovacijomis grindžiamos pramonės konkurencingumą, bendradarbiavimą su partneriais, dėmesį aplinkai ir glaudžius ryšius su plieno gamintojais – būtent taip platforma savo veikla prisideda prie ES mokslinių tyrimų programų.

Atitinkamai Neteršiančių aplinkos kietojo kuro elektrinių technologijų platformos (ZEP) prioritetai yra nustatyti ir pašalinti kliūtis statyti labai efektyvias elektrines, kurios veiktų beveik neišskirdamos į aplinką šiltnamio dujų emisijų, tokiu būdu smarkiai sumažinant iškastinio kuro naudojimo poveikį aplinkai. Tokios elektrinės veiktų surenkant ir saugant CO2, taip pat būtų naudojamos švarios konversijos technologijos, kurios leistų pastebimai pagerinti elektrinių veiksmingumą, patikimumą ir sumažinti išlaidas. Taip pat bus atsižvelgta į Neišsemiamųjų iškastinių išteklių platformą (SMR).


Top