Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022H0495

    A Bizottság (EU) 2022/495 ajánlása (2022. március 25.) a furán és az alkilfuránok élelmiszerekben való jelenlétének nyomon követéséről

    C/2022/1751

    HL L 100., 2022.3.28, p. 60–61 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reco/2022/495/oj

    2022.3.28.   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    L 100/60


    A BIZOTTSÁG (EU) 2022/495 AJÁNLÁSA

    (2022. március 25.)

    a furán és az alkilfuránok élelmiszerekben való jelenlétének nyomon követéséről

    AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 292. cikkére,

    mivel:

    (1)

    A furán és az alkilfuránok, amelyek magukban foglalják a metil-furánokat, például a 2-metil-furánt, a 3-metil-furánt és a 2,5-dimetil-furánt, olyan technológiai szennyező anyagok, amelyek a hőkezelés során keletkeznek az élelmiszerekben.

    (2)

    Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) élelmiszerláncba bekerülő szennyező anyagokkal foglalkozó tudományos testülete 2017-ben tudományos véleményt (1) fogadott el a furán és a metil-furánok élelmiszerekben való jelenléte által a közegészségre jelentett kockázatokról. A Hatóság arra a következtetésre jutott, hogy a furánnak való kitettség jelenlegi szintje egészségügyi szempontból aggodalomra ad okot. Ami a metil-furánokat illeti, a vélemény arra a következtetésre jutott, hogy azok jelentősen növelhetik a furánnak és az alkilfuránoknak való teljes kitettség mértékét, és ezáltal az egészségügyi aggályokat. A metil-furánok élelmiszerekben való jelenlétére vonatkozó adatok hiánya miatt azonban az EFSA további adatok előállítását javasolta ezen a területen. A jelentések szerint a furán és az alkilfuránok kávéban, üveges bébiételekben, fogyasztásra kész levesekben, burgonyaszirmokban, gyümölcslevekben, reggeli gabonapelyhekben, kekszekben, sós kekszekben és ropogós kenyerekben fordulnak elő.

    (3)

    A 2-metil-furán és a 3-metil-furán a jelenleg rendelkezésre álló elemzési módszerekkel mennyiségileg megbízhatóan meghatározható, míg a 2,5-dimetil-furán megbízható elemzéséhez további munkára van szükség. Ha azonban az alkalmazott elemzési módszer ezt lehetővé teszi, helyénvaló lenne elemezni és mennyiségileg meghatározni a 2,5-dimetil-furánt, valamint jelenteni az adatokat.

    (4)

    Ezenkívül a tudományos szakirodalom nemrégiben rámutatott a metil-furánoktól eltérő alkilfuránokkal kapcsolatos élelmiszer-szennyező anyagok, például a 2-pentil-furán és a 2-etil-furán jelenlétére. Ezért helyénvaló lenne elemezni és mennyiségi meghatározni az ilyen további alkilfuránokat (nem metil-furánok), feltéve, hogy az elemzési módszer erre a célra megbízható.

    (5)

    A furán és az alkilfuránok nyomonkövetési eredményeinek megbízhatónak és összehasonlíthatónak kell lenniük. Ezért helyénvaló utasításokat adni a mintavételre és az analitikai teljesítőképesség kritériumaira vonatkozóan.

    (6)

    Az Európai Bizottság megbízta az EFSA-t, hogy gyűjtse össze az élelmiszerekben és takarmányokban előforduló vegyi szennyező anyagokra vonatkozó összes rendelkezésre álló adatot. Ezeket az adatokat az EFSA élelmiszerekben és takarmányokban előforduló szennyező anyagokról szóló tudományos szakvéleményeiben és jelentéseiben használják fel.

    (7)

    Ezért helyénvaló javasolni az élelmiszerekben található furán és alkilfuránok nyomon követését és az adatok EFSA-nak való jelentését.

    ELFOGADTA EZT AZ AJÁNLÁST:

    1.

    A tagállamoknak az élelmiszer-vállalkozók aktív bevonásával nyomon kell követniük a furán, a 2-metil-furán és a 3-metil-furán jelenlétét az élelmiszerekben, különösen a kávéban, az üveges bébiételekben (beleértve a tartályokban, tubusokban és tasakokban tárolt bébiételeket is), a fogyasztásra kész levesekben, a burgonyaszirmokban, a gyümölcslevekben, a reggeli gabonapelyhekben, a kekszekben, a sós kekszekben és a ropogós kenyérben.

    2.

    A minták reprezentativitásának biztosítása érdekében a tagállamoknak a 333/2007/EK bizottsági rendelet (2) mellékletének B. részében megállapított mintavételi eljárásokat kell követniük. Az élelmiszer-vállalkozóknak is ezt a mintavételi eljárást vagy egy azzal egyenértékű mintavételi eljárást kell alkalmazniuk, biztosítva a minta reprezentativitását.

    3.

    A kávéban és az üveges bébiételekben jelen lévő furán, 2-metil-furán és 3-metil-furán elemzéséhez a tagállamoknak és az élelmiszer-vállalkozóknak olyan módszert kell alkalmazniuk, amely megfelel a következő kritériumoknak:

    Paraméter

    Kritérium

    Specifikusság

    Mátrix – vagy spektrális interferenciától mentes

    Vakérték

    Kevesebb, mint a kimutatási határ (LOD)

    Megismételhetőség (RSDr)

    A (módosított) Horwitz-egyenletből levezetett RSDR 0,66-szorosa

    Reprodukálhatóság (RSDR)

    A (módosított) Horwitz-egyenletből levezetve

    Visszanyerés

    80–110 %

    Kimutatási határ (LOD)

    Az LOQ háromtizede

    Meghatározási határ (LOQ)

    Kávé esetében: legfeljebb 20 μg/kg

    Üveges bébiételek esetében: 5 μg/kg

    A furán kávétól és üveges bébiételektől eltérő élelmiszerekben való elemzéséhez a tagállamoknak és az élelmiszer-vállalkozóknak olyan módszert kell alkalmazniuk, amely megfelel ezeknek a kritériumoknak, és a meghatározási határ (LOQ) nem haladhatja meg az 5 μg/kg-ot.

    A 2-metil-furán és a 3-metil-furán kávétól és üveges bébiételektől eltérő élelmiszerekben való elemzéséhez a laboratóriumoknak minőség-ellenőrzési eljárásokkal kell rendelkezniük, hogy biztosítani tudják a kapott analitikai eredmények megbízhatóságát, figyelembe véve, hogy az LOQ nem haladhatja meg az 5 μg/kg-ot.

    4.

    Amennyiben az alkalmazott analitikai módszer lehetővé teszi a 2-metil-furántól és a 3-metil-furántól eltérő alkilfuránok meghatározását, a tagállamoknak és az élelmiszer-vállalkozóknak meg kell határozniuk ezeket az alkilfuránokat.

    5.

    A tagállamoknak és az élelmiszer-vállalkozóknak minden év június 30-áig be kell nyújtaniuk a nyomonkövetési eredményeket az EFSA-nak, összhangban az élelmiszer- és takarmányügyi standard mintaleírásra vonatkozó EFSA-iránymutatással, valamint az EFSA további egyedi jelentéstételi követelményeivel (3).

    Kelt Brüsszelben, 2022. március 25-én.

    a Bizottság részéről

    Stella KYRIAKIDES

    a Bizottság tagja


    (1)  EFSA CONTAM Panel (EFSA Panel on Contaminants in the Food Chain), Scientific opinion on the risks for public health related to the presence of furan and methylfurans in food (Szakvélemény a furán és a metil-furán élelmiszerekben való jelenlétével járó közegészségügyi kockázatokról). EFSA Journal 2017;15(10):5005, 142 o. https://doi.org/10.2903/j.efsa.2017,5005

    (2)  A Bizottság 333/2007/EK rendelete (2007. március 28.) az élelmiszerekben előforduló ólom, kadmium, higany, szervetlen vegyületben lévő ón, 3-MCPD és policiklikus aromás szénhidrogének mennyiségének hatósági ellenőrzése céljából végzett mintavétel és vizsgálat módszereinek megállapításáról (HL L 88., 2007.3.29., 29. o.).

    (3)  https://www.efsa.europa.eu/en/call/call-continuous-collection-chemical-contaminants-occurrence-data-0


    Top