Atlasiet eksperimentālās funkcijas, kuras vēlaties izmēģināt!

Šis dokuments ir izvilkums no tīmekļa vietnes EUR-Lex.

Dokuments 32019D1709

    A Tanács (EU) 2019/1709 határozata (2019. október 7.) a Kereskedelmi Világszervezet Általános Tanácsában a fejlődő országnak minősülő tagok által a legkevésbé fejlett országok termékei számára preferenciális tarifális elbánás biztosítását lehetővé tévő WTO-felmentés meghosszabbításáról szóló határozat elfogadásával kapcsolatban az Európai Unió által képviselendő álláspont meghatározásáról

    ST/12121/2019/INIT

    HL L 260., 2019.10.11., 50./51. lpp. (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Dokumenta juridiskais statuss Spēkā

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2019/1709/oj

    11.10.2019   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    L 260/50


    A TANÁCS (EU) 2019/1709 HATÁROZATA

    (2019. október 7.)

    a Kereskedelmi Világszervezet Általános Tanácsában a fejlődő országnak minősülő tagok által a legkevésbé fejlett országok termékei számára preferenciális tarifális elbánás biztosítását lehetővé tévő WTO-felmentés meghosszabbításáról szóló határozat elfogadásával kapcsolatban az Európai Unió által képviselendő álláspont meghatározásáról

    AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 207. cikke (4) bekezdésének első albekezdésére, összefüggésben a 218. cikke (9) bekezdésével,

    tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

    mivel:

    (1)

    A Kereskedelmi Világszervezetet létrehozó Marrákesi Egyezmény (a továbbiakban: WTO-egyezmény) 1995. január 1-jén hatályba lépett.

    (2)

    A WTO-egyezmény II. cikkének (2) bekezdése értelmében a WTO-egyezmény 1., 2. és 3. mellékletében szereplő megállapodások és kapcsolódó jogi szabályozások (a továbbiakban: multilaterális kereskedelmi megállapodások) a WTO-egyezmény szerves részét alkotják és minden tagra nézve kötelezőek.

    (3)

    A WTO-egyezmény IX. cikkének (3) bekezdése értelmében kivételes körülmények között a miniszteri konferencia dönthet úgy, hogy felmentést ad egy tagot a WTO-egyezmény vagy a multilaterális kereskedelmi megállapodások bármelyike szerint terhelő kötelezettség alól.

    (4)

    A WTO-egyezmény IX. cikkének (3) és (4) bekezdése meghatározza a WTO-egyezmény 1. A) vagy 1. B) vagy 1. C) mellékletében szereplő multilaterális kereskedelmi megállapodásokat és ezek mellékleteit érintő felmentések megadásával kapcsolatos eljárásokat.

    (5)

    A WTO-egyezmény IV. cikkének (1) bekezdése értelmében a miniszteri konferencia jogosult a multilaterális kereskedelmi megállapodások bármelyike alá tartozó valamennyi ügyben döntést hozni.

    (6)

    A WTO-egyezmény IV. cikkének (2) bekezdése értelmében a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) miniszteri konferenciájának ülései közötti időszakokban annak funkcióit a WTO Általános Tanácsa gyakorolja. A WTO-egyezmény IX. cikkének (1) bekezdése értelmében a WTO általában konszenzussal hozza meg döntéseit.

    (7)

    1999. június 15-én a WTO-tagok felmentést adtak az 1994. évi Általános Vám- és Kereskedelmi Egyezmény (a továbbiakban: az 1994. évi GATT) I. cikkének (1) bekezdése szerinti kötelezettségek alól annak érdekében, hogy a fejlődő országnak minősülő tagok preferenciális tarifális elbánásban részesíthessék az ENSZ által legkevésbé fejlett országoknak minősített országok termékeit 2009. június 30-ig anélkül, hogy ugyanezeket a vámtételeket kelljen alkalmazniuk minden más tag hasonló termékeire. 2009. május 27-én a WTO-tagok meghosszabbították ezt a felmentést a 2009. július 1. és 2019. június 30. közötti időszakra.

    (8)

    A WTO-egyezmény IX. cikkének (3) és (4) bekezdése alapján Chile, India, Kína, Thaiföld és Törökország (a továbbiakban: társszerzők) kérelmet nyújtottak be az Általános Tanácshoz, hogy az hozzon határozatot a meglévő WTO-felmentés meghosszabbításáról annak érdekében, hogy a fejlődő országnak minősülő tagok preferenciális tarifális elbánásban részesíthessék a legkevésbé fejlett országok termékeit a 2019. július 1. és 2029. június 30. közötti időszakban.

    (9)

    A társszerzők kérelmüket a legkevésbé fejlett országok különleges sebezhetőségével indokolták, valamint azokkal a különleges strukturális nehézségekkel, amelyekkel ezek az országok a globális gazdaságban szembesülnek, továbbá annak fontosságával, hogy termelésük és exportalapjuk diverzifikálásának támogatása érdekében megfelelő piacra jutás biztosításával eredményesebbé váljon részvételük a multilaterális kereskedelmi rendszerben.

    (10)

    E felmentés meghosszabbítása nem lenne kedvezőtlen hatással sem az Unió gazdaságára, sem az Uniónak a felmentés kedvezményezettjeivel fennálló kereskedelmi kapcsolataira. Ezenkívül az Unió vámmentes és kvótamentes piacra jutást biztosít a legkevésbé fejlett országok számára a „fegyver kivételével mindent” rendszer keretében, továbbá támogatja, hogy más WTO-tagok is kereskedelmi kedvezményeket biztosítsanak a legkevésbé fejlett országok számára.

    (11)

    Az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdésével összhangban helyénvaló meghatározni a WTO Általános Tanácsában az Európai Unió által képviselendő álláspontot – amely szerint támogatni kell a felmentés meghosszabbítását, amely lehetővé teszi a fejlődő országnak minősülő tagok számára, hogy preferenciális tarifális elbánást biztosítsanak a legkevésbé fejlett országokból származó termékek számára 2029. június 30-ig –, mivel a felmentés meghosszabbítása kötelező érvényű lesz a WTO-tagokra nézve,

    ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

    1. cikk

    A Kereskedelmi Világszervezet Általános Tanácsában az Európai Unió nevében képviselendő álláspont a következő: támogatni kell annak a WTO-felmentésnek a meghosszabbítását, amely lehetővé teszi, hogy a fejlődő országnak minősülő tagok preferenciális tarifális elbánást biztosítsanak a legkevésbé fejlett országokból származó termékek számára a 2019. július 1. és 2029. június 30. közötti időszakban.

    2. cikk

    Ez a határozat az elfogadásának napján lép hatályba.

    Kelt Luxembourgban, 2019. október 7-én.

    a Tanács részéről

    az elnök

    A.-M. HENRIKSSON


    Augša