EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014D0476

2014/476/EU: A Bizottság végrehajtási határozata ( 2014. július 17. ) a hasított sertések svédországi osztályozási módszereinek engedélyezéséről és a 97/370/EK határozat hatályon kívül helyezéséről (az értesítés a C(2014) 4946. számú dokumentummal történt)

HL L 214., 2014.7.19, p. 29–33 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2014/476/oj

19.7.2014   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 214/29


A BIZOTTSÁG VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA

(2014. július 17.)

a hasított sertések svédországi osztályozási módszereinek engedélyezéséről és a 97/370/EK határozat hatályon kívül helyezéséről

(az értesítés a C(2014) 4946. számú dokumentummal történt)

(Csak a svéd nyelvű szöveg hiteles)

(2014/476/EU)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a mezőgazdasági termékpiacok közös szervezésének létrehozásáról és a 922/72/EGK, a 234/79/EGK, az 1037/2001/EK és az 1234/2007/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2013. december 17-i 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 20. cikke p) pontjára,

mivel:

(1)

Az 1308/2013/EU rendelet IV. melléklete B.IV. szakaszának 1. pontja értelmében a hasított sertések osztályozása céljából a színhústartalmat a Bizottság által engedélyezett osztályozási módszerekkel kell megbecsülni, és kizárólag a hasított sertés egy vagy több anatómiai részén végzett fizikai méréseken alapuló, statisztikailag bizonyított értékelési módszerek engedélyezhetők. Az osztályozási módszerek engedélyezésének feltételéül kell szabni azt, hogy az értékelés statisztikai hibája egy megadott tűréshatáron belül maradjon. E tűréshatár meghatározását az 1249/2008/EK bizottsági rendelet (2) 23. cikkének (3) bekezdése tartalmazza.

(2)

A 97/370/EK bizottsági határozat (3) három hasítottsertés-osztályozási módszer alkalmazását engedélyezte Svédország számára.

(3)

Mivel az engedélyezett osztályozási módszerek technikai kiigazításokra szorulnak, Svédország arra kérte a Bizottságot, hogy engedélyezze az „Intra-scope (Optical Probe)”, a „Hennessy Grading Probe (HGP II)” és az „AutoFom” módszerhez tartozó képletek újakkal való felváltását, valamint a „Fat-O-Meat'er II (FOM II)” és a „Hennessy Grading Probe 7 (HGP 7)” elnevezésű két új hasítottsertés-osztályozási módszer Svédország területén történő alkalmazását. Svédország az 1249/2008/EK rendelet 23. cikkének (4) bekezdésében előírt jegyzőkönyvben bemutatta boncolásos vizsgálatainak részletes leírását, feltüntetve az új képletek alapjául szolgáló elveket, boncolásos vizsgálatainak eredményeit és a színhús százalékos arányának becslésére szolgáló egyenleteket.

(4)

A kérelem értékelése során megállapítást nyert, hogy a szóban forgó új képletek és módszerek engedélyezésének feltételei teljesülnek. Következésképpen indokolt engedélyezni e képletek és módszerek Svédországban való alkalmazását.

(5)

Indokolt, hogy a műszerek vagy az osztályozási módszerek csak akkor legyenek módosíthatók, ha ezt a Bizottság végrehajtási határozat útján kifejezetten engedélyezi.

(6)

Az egyértelműség és a jogbiztonság érdekében új határozatot kell elfogadni. A 97/370/EK határozatot ezért hatályon kívül kell helyezni.

(7)

Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak a mezőgazdasági piacok közös szervezésével foglalkozó bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

A következő módszerek alkalmazása engedélyezett a hasított sertéseknek az 1308/2013/EU rendelet IV. melléklete B.IV. szakaszának 1. pontja szerinti osztályozására Svédországban:

a)

az „Intra-scope (Optical Probe)” elnevezésű műszer és az ahhoz kapcsolódó értékelési módszerek, amelyek részleteit a melléklet I. része tartalmazza;

b)

a „Hennessy Grading Probe 2 (HGP 2)” elnevezésű műszer és az ahhoz kapcsolódó értékelési módszerek, amelyek részleteit a melléklet II. része tartalmazza;

c)

az „AutoFom III” elnevezésű műszer és az ahhoz kapcsolódó értékelési módszerek, amelyek részleteit a melléklet III. része tartalmazza;

d)

a „Fat-O-Meat'er II (FOM II)” elnevezésű műszer és az ahhoz kapcsolódó értékelési módszerek, amelyek részleteit a melléklet IV. része tartalmazza;

e)

a „Hennessy Grading Probe 7 (HGP 7)” elnevezésű műszer és az ahhoz kapcsolódó értékelési módszerek, amelyek részleteit a melléklet V. része tartalmazza.

2. cikk

Az engedélyezett műszerek és osztályozási módszerek nem módosíthatók, kivéve, ha ezt a Bizottság végrehajtási határozat útján kifejezetten engedélyezi.

3. cikk

A 97/370/EK határozat hatályát veszti.

4. cikk

Ezt a határozatot 2014. július 1-jétől kell alkalmazni.

5. cikk

Ennek a határozatnak a Svéd Királyság a címzettje.

Kelt Brüsszelben, 2014. július 17-én.

a Bizottság részéről

Dacian CIOLOȘ

a Bizottság tagja


(1)  HL L 347., 2013.12.20., 671. o.

(2)  A Bizottság 2008. december 10-i 1249/2008/EK rendelete a szarvasmarhák, sertések és juhok közösségi minősítési rendszereinek alkalmazására és e termékek árának bejelentésére vonatkozó részletes szabályok megállapításáról (HL L 337., 2008.12.16., 3. o.).

(3)  HL L 157., 1997.6.14., 19. o.


MELLÉKLET

A HASÍTOTT SERTÉSEK SVÉDORSZÁGI OSZTÁLYOZÁSI MÓDSZEREI

I. RÉSZ

Intrascope (Optical Probe)

1.

Az e részben előírt szabályok akkor alkalmazandók, amikor a hasított sertések osztályozása az „Intrascope (Optical Probe)” elnevezésű műszer használatával történik.

2.

A műszer egy legfeljebb 12 mm (a szonda tetején található pengénél 19 mm) szélességű, hatszögletű, nézőüveggel, fényforrással és megvezető rúddal (sliding barrel) ellátott szondával van felszerelve.

3.

A hasított test színhústartalmát a következő képlet alapján kell kiszámítani:

Formula

ahol:

SP_F1

:

a hátszalonna vastagsága (bőrrel együtt) milliméterben, a középvonaltól 8 cm-re, közvetlenül az utolsó borda mögött mérve.

4.

A képlet az 50–120 kg tömegű hasított testek esetében érvényes.

II. RÉSZ

Hennessy Grading Probe 2 (HGP 2)

1.

Az e részben előírt szabályok akkor alkalmazandók, amikor a hasított sertések osztályozása a „Hennessy Grading Probe 2 (HGP 2)” elnevezésű műszer használatával történik.

2.

A Hennessy szondával végzett reflexiós spektroszkópia a behatolási távolságoknak és a visszaverődő fényjeleknek a milliméter törtrészében történő rögzítésével kapott mérési profilok felvételére szolgál.

3.

A módszer a speciális optikai sávszélességek kiválasztása révén biztosítja az adott faj egyedeinek különböző szövetei között és a szöveteken belül nyerhető lehető legjobb információk objektív módon történő elemzését.

4.

A fent nevezett műszer egy fotodiódával (LYU 260-EO típusú Siemens LED és 58 MR típusú fotodetektor) ellátott, 5,95 mm átmérőjű szondával és egy ahhoz csatlakozó, 6,3 mm-es pengével van felszerelve; működési tartománya 0–120 mm közötti.

5.

A mért értékeket magával a HGP 2 műszerrel, valamint egy ahhoz kapcsolt számítógéppel kell átszámítani a színhústartalom becsült értékére.

6.

A hasított test színhústartalmát a következő képlet alapján kell kiszámítani:

Formula

ahol:

GP2_F1

:

a hátszalonna vastagsága (bőrrel együtt) milliméterben, a középvonaltól 8 cm-re, közvetlenül az utolsó borda mögött mérve;

GP2_F2

:

a hátszalonna vastagsága (bőrrel együtt) milliméterben, a középvonaltól 6 cm-re, az F1-től 12 cm-re a fej irányában mérve;

GP2_M

:

az izom vastagsága milliméterben, az F2-re vonatkozó méréssel egy időben és ugyanazon a helyen mérve.

7.

A képlet az 50–120 kg tömegű hasított testek esetében érvényes.

III. RÉSZ

AutoFom III

1.

Az e részben előírt szabályok akkor alkalmazandók, amikor a hasított sertések osztályozása az „AutoFom III” elnevezésű műszer használatával történik.

2

Az „AutoFom III” műszert alkalmazó módszer az ultrahang-technológián alapul, és digitalizált háromdimenziós képet alkot a hasított testről. Az ultrahangos képet 16 darab jelátalakító hozza létre, amelyek egy rozsdamentes acélból készült tartóelembe vannak beépítve.

3

A hasított sertésnek az uniós referencia-módszer szerinti színhústartalmát egy ultrahangos vizsgálattal készült képből nyert online változókon alapuló képlettel kell kiszámítani. A képelemzés több mint 50 online változó meghatározását teszi lehetővé. A statisztikai elemzés két összetevőre szűkíti le az információkat, mely összetevők mindegyike ugyanannak a hat online változónak a lineáris kombinációja. A végső képlet online változókkal fejezhető ki:

Formula

ahol:

R2P4

:

p2_selected_fat_mm (R2P4: p2_kiválasztott_szalonna_mm). A P2-vel jelölt szalonnára vonatkozó mérési érték a kiválasztott helyen, milliméterben;

R2P11

:

minpair_value (R2P11: minpair_érték). A keresztmetszeti vektorra olyan szűrőmaszkot kell alkalmazni, amely kiválaszt két – egymástól 14 cm-es távolságra található – területet. Ez a vektorra alkalmazott szűrő eredményének minimális értéke;

R2P12

:

P2_skew (P2_görbe_felület). A kiválasztott P2 és a ki nem választott P2 közötti viszony. A tényleges mérési pont kicsit közelebb van a középponthoz annak érdekében, hogy a nagyon görbe hasított testekre vonatkozó érték esetében nagyobb legyen a tűréshatár. Az érték mindig legalább 1,0;

R2P15

:

minpair_value v2 (R2P15: minpair_érték v2). A minpair érték második változata.

Hús/borda határfelület

R3P5

:

max_meat_mm (R3P5: max_hús_mm). A maximális húsmennyiség mérése. A bordapozíció maximumának és a szalonnapozíció minimumának a különbözete milliméterre átszámítva.

„Fat 1 Inter-fat” határfelület (Az 1. szalonnaréteg/a szövetek közötti zsírrétegek határfelülete).

Az 1. szalonnaréteg mérése a sonkánál és az 5–6. bordánál történik. E pontokat B. pontnak nevezzük.

R4P3

:

fat1_p2_selected (R4P3: 1. szalonnaréteg_p2_kiválasztott). Az 1. szalonnarétegre vonatkozó mérések a kiválasztott P2 pontnál.

4.

A képlet az 50–120 kg tömegű hasított testek esetében érvényes.

IV. RÉSZ

Fat-O-Meat'er II (FOM II)

1.

Az e részben előírt szabályok akkor alkalmazandók, amikor a hasított sertések osztályozása a „Fat-O-Meat'er II (FOM II)” elnevezésű műszer használatával történik.

2.

A műszer a Fat-O-Meat'er mérési rendszer új változata. A FOM II alkotórészei a következők: egy késsel felszerelt optikai szonda, egy 0 és 125 mm közötti működési távolságú mélységmérő eszköz, valamint egy adatgyűjtő és -elemző rendszer – Carometec Touch Panel i15 számítógép (Ingress Protection IP69K). A mért értékeket magával a FOM II műszerrel kell átszámítani a színhústartalom becsült értékére.

3.

A hasított test színhústartalmát a következő képlet alapján kell kiszámítani:

Formula

ahol:

FOM_F1

:

a hátszalonna vastagsága milliméterben, a hasított test középvonalától 8 cm-re, az utolsó 3. és 4. ágyéki csigolya között mérve;

FOM_F2

:

a hátszalonna vastagsága milliméterben, a hasított test középvonalától 6 cm-re, az utolsó 3. és 4. borda között mérve;

FOM_M

:

az izom vastagsága milliméterben, az F2-re vonatkozó méréssel egy időben és ugyanazon a helyen mérve.

4.

A képlet az 50–120 kg tömegű hasított testek esetében érvényes.

V. RÉSZ

Hennessy Grading Probe 7 (HGP 7)

1.

Az e részben előírt szabályok akkor alkalmazandók, amikor a hasított sertések osztályozása a „Hennessy Grading Probe 7 (HGP 7)” elnevezésű műszer használatával történik.

2.

A Hennessy szondával végzett reflexiós spektroszkópia a behatolási távolságoknak és a visszaverődő fényjeleknek a milliméter törtrészében történő rögzítésével kapott mérési profilok felvételére szolgál.

3.

A módszer a speciális optikai sávszélességek kiválasztása révén biztosítja az adott faj egyedeinek különböző szövetei között és a szöveteken belül nyerhető lehető legjobb információk objektív módon történő elemzését.

4.

A fent nevezett műszer egy fotodiódával (LYU 260-EO típusú Siemens LED és 58 MR típusú fotodetektor) ellátott, 5,95 mm átmérőjű szondával és egy ahhoz csatlakozó, 6,3 mm-es pengével van felszerelve; működési tartománya 0–120 mm közötti.

5.

A mért értékeket magával a HGP 7 műszerrel, valamint egy ahhoz kapcsolt számítógéppel kell átszámítani a színhústartalom becsült értékére.

6.

A mérési görbe értékelése tekintetében csekély mértékű eltérés van a HGP 2 és a HGP 7 között.

7.

A hasított test színhústartalmát a következő képlet alapján kell kiszámítani:

Formula

ahol:

GP7_F1

:

a hátszalonna vastagsága (bőrrel együtt) milliméterben, a középvonaltól 8 cm-re, közvetlenül az utolsó borda mögött mérve;

GP7_F2

:

a hátszalonna vastagsága (bőrrel együtt) milliméterben, a középvonaltól 6 cm-re, az F1-től 12 cm-re a fej irányában mérve;

GP7_M

:

az izom vastagsága milliméterben, az F2-re vonatkozó méréssel egy időben és ugyanazon a helyen mérve.

8.

A képlet az 50–120 kg tömegű hasított testek esetében érvényes.


Top