Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014R0615

    A Bizottság 615/2014/EU végrehajtási rendelete ( 2014. június 6. ) az 1306/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek, valamint az 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az olívaolaj- és az étkezésiolajbogyó-ágazat támogatásához kapcsolódó munkaprogramok tekintetében történő alkalmazására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról

    HL L 168., 2014.6.7, p. 95–102 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2014/615/oj

    7.6.2014   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    L 168/95


    A BIZOTTSÁG 615/2014/EU VÉGREHAJTÁSI RENDELETE

    (2014. június 6.)

    az 1306/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek, valamint az 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az olívaolaj- és az étkezésiolajbogyó-ágazat támogatásához kapcsolódó munkaprogramok tekintetében történő alkalmazására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról

    AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

    tekintettel a közös agrárpolitika finanszírozásáról, irányításáról és monitoringjáról és a 352/78/EGK, a 165/94/EK, a 2799/98/EK, a 814/2000/EK, az 1290/2005/EK és a 485/2008/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2013. december 17-i 1306/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 57. cikke (2) bekezdésére, 58. cikke (4) bekezdésére, 62. cikke (2) bekezdésére, 63. cikke (5) bekezdésére, 64. cikke (7) bekezdésére és 66. cikke (4) bekezdésére,

    tekintettel a mezőgazdasági termékpiacok közös szervezésének létrehozásáról és a 922/72/EGK, a 234/79/EGK, az 1037/2001/EK és az 1234/2007/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2013. december 17-i 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletre (2) és különösen annak 31. cikkére,

    mivel:

    (1)

    Az 1308/2013/EU rendelet szabályokat állapít meg az olívaolaj- és az étkezésiolajbogyó-ágazatban megvalósuló támogatási programok vonatkozásában. Az említett rendelettel létrehozott új jogi szabályozás megfelelő működésének és egységes alkalmazásának biztosítása érdekében a Bizottság felhatalmazást kapott olyan végrehajtási aktusok elfogadására, amelyek meghatározzák a szabályozásnak a szóban forgó munkaprogramok tekintetében történő alkalmazásához szükséges intézkedéseket. Ezen aktusoknak a 611/2014/EU felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelettel (3) hatályon kívül helyezett 867/2008/EK rendeletben előírt szabályok helyébe kell lépniük.

    (2)

    Annak lehetővé tétele érdekében, hogy a termelő tagállamok megkezdjék az olívaolaj- és az étkezésiolajbogyó-ágazatra vonatkozó támogatási rendszer működtetését, meg kell állapítani a munkaprogramokkal és azok módosításaival, az uniós finanszírozás folyósításával – többek között az előlegfizetéssel –, a letétbe helyezendő biztosítékok összegével, az ellenőrzésekkel, a vizsgálati jelentésekkel, valamint a munkaprogramok végrehajtása terén tapasztalt szabálytalanságok és gondatlanságok esetében alkalmazandó korrekciókkal és szankciókkal kapcsolatos eljárásokat.

    (3)

    Az egyes tagállamok rendelkezésére álló finanszírozási összeg megfelelő módon történő felhasználása érdekében éves eljárásrendet kell kialakítani a következő évre elfogadott munkaprogramok módosítását illetően, biztosítva ezáltal, hogy figyelembe lehessen venni az eredeti feltételekhez képest esetlegesen végrehajtandó, kellően indokolt változtatásokat. Célszerű továbbá lehetővé tenni a tagállamok számára azon feltételek meghatározását, amelyek révén a munkaprogramok tartalma és költségvetése módosítható anélkül, hogy túllépnék a termelő tagállamok által az 1308/2013/EU rendelet 29. cikkének (2) bekezdése értelmében visszatartott éves összeget. A munkaprogramok módosítása esetére és annak érdekében, hogy a munkaprogramok végrehajtása rugalmasan történjen, helyénvaló meghatározni a kérelem benyújtásának határidejét.

    (4)

    Annak érdekében, hogy a kedvezményezett olajbogyó-termesztő és olívaolaj-termelő szervezetek időben megkezdhessék a munkaprogramok végrehajtását, indokolt úgy rendelkezni, hogy e szervezetek – az 1306/2013/EU rendeletben foglalt feltételek mellett letétbe helyezett biztosíték ellenében – a jóváhagyott munkaprogram alkalmazásának egyes éveire előirányzott uniós hozzájárulás legfeljebb 90 %-áig terjedő mértékű előleget kaphassanak. Meg kell határozni a szóban forgó előleg kifizetésére vonatkozó részletes szabályokat.

    (5)

    Indokolt előírni az elismert termelői szervezetek, az elismert termelői szervezetek társulásai és az elismert szakmaközi szervezetek (a továbbiakban: kedvezményezett szervezetek) számára, hogy – konkrét határidőket betartva – nyújtsanak be finanszírozás iránti kérelmet a tagállami kifizető ügynökséghez. Indokolt továbbá előírni, hogy e kérelmet az illetékes hatóság által rendelkezésre bocsátandó minta alapján kell elkészíteni, és mellékelni kell hozzá a munkaprogramok megvalósításával és a felmerült kiadásokkal kapcsolatos igazoló dokumentumokat. Helyénvaló úgy rendelkezni, hogy a tagállami kifizető ügynökség csak a munkaprogram egészének megvalósulása, az igazoló dokumentumok megvizsgálása és az ellenőrzések végrehajtása után fizesse ki a finanszírozás összegét és szabadítsa fel a biztosítékot.

    (6)

    A munkaprogramok hatékony irányítása érdekében helyénvaló, hogy az érintett tagállamok a kedvezményezett szervezetek kockázatelemzéssel kiválasztott mintájára vonatkozó helyszíni ellenőrzési tervet dolgozzanak ki, és ellenőrizzék, hogy valóban teljesülnek-e az uniós finanszírozás odaítéléséhez kapcsolódó feltételek. Elő kell írni, hogy minden egyes helyszíni ellenőrzésről részletes vizsgálati jelentést kell készíteni. Szükség van továbbá arra is, hogy a tagállamok az elkövetett szabálytalanságok vonatkozásában megfelelő korrekció- és szankciórendszert hozzanak létre, amely lehetővé teszi minden jogosulatlanul kifizetett összeg – adott esetben kamatokkal együtt történő – visszafizettetését.

    (7)

    Annak biztosítására, hogy a munkaprogramok végrehajtásának nyomon követése és a programok értékelése a teljes végrehajtási időszak során lehetséges legyen, szükséges, hogy a kedvezményezett szervezetek jelentést készítsenek a tevékenységeikről, és megküldjék azt az érintett tagállamok nemzeti hatóságainak. Rendelkezni kell e jelentések Bizottsághoz történő továbbításáról is.

    (8)

    Az olívaolaj- és az étkezésiolajbogyó-ágazat piacának figyelemmel kísérése és igazgatása terén végrehajtott munkaprogramok összhatásának növelése érdekében elő kell írni, hogy a kedvezményezett szervezetek és a tagállamok internetes honlapjaikon tegyék közzé a meghozott intézkedések eredményeit.

    (9)

    Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak a mezőgazdasági piacok közös szervezésével foglalkozó irányítóbizottság véleményével,

    ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

    1. cikk

    Hatály

    Ez a rendelet részletes szabályokat állapít meg az 1308/2013/EU rendeletnek az olívaolaj- és az étkezésiolajbogyó-ágazati munkaprogramok végrehajtása, módosítása, a támogatások folyósítása (az előlegfizetést is beleértve), továbbá a munkaprogram jóváhagyásának kérelmezése és támogatási előleg fizetése esetén követendő eljárások és az ezek kapcsán letétbe helyezendő biztosíték tekintetében történő alkalmazására vonatkozóan.

    2. cikk

    A munkaprogramok módosítása

    (1)   A kedvezményezett szervezetek – a tagállam által meghatározandó eljárás keretében – kérhetik a már jóváhagyott munkaprogramjaik tartalmának és költségvetésének módosítását, feltéve, hogy ez nem eredményezi az 1308/2013/EU rendelet 29. cikkének (2) bekezdésében előírt összeg túllépését.

    (2)   A munkaprogram módosítása iránti kérelmekhez – a különálló munkaprogramok egyesítése iránti kérelmeket is ideértve – minden esetben igazoló dokumentumokat kell mellékelni, amelyek megjelölik a javasolt módosítások okát, jellegét és következményeit. A kedvezményezett szervezet a kérelmet legkésőbb a munkaprogram végrehajtásának évét megelőző év december 31-ig benyújtja a tagállam illetékes hatóságának.

    (3)   Olyan kedvezményezett szervezetek egyesülése esetén, amelyek korábban külön munkaprogrammal rendelkeztek, az érintett szervezetek e munkaprogramokat az egyesülést követő év január 1-jéig párhuzamosan és elkülönítve működtetik.

    Az első albekezdéstől eltérve, a tagállamok az egyesült kedvezményezett szervezetek kérésére, kellően indokolt esetben engedélyezhetik, hogy az érintett szervezetek munkaprogramjaikat egyesítés nélkül, párhuzamosan hajtsák végre.

    (4)   A munkaprogram módosításai két hónappal a módosítás iránti kérelemnek az illetékes hatósághoz való beérkezését követően válnak alkalmazandóvá, kivéve, ha az illetékes hatóság úgy ítéli meg, hogy a beterjesztett módosítások nem felelnek meg a vonatkozó feltételeknek. Ebben az esetben a hatóság tájékoztatja erről a kedvezményezett szervezetet, amely – adott esetben – benyújtja munkaprogramjának átdolgozott változatát.

    (5)   Ha a kedvezményezett szervezetnek odaítélt uniós finanszírozás összege kisebb, mint a jóváhagyott munkaprogramban szereplő összeg, a kedvezményezett programját a számára biztosított finanszírozás mértékéhez igazíthatja. A kedvezményezett kérelmet nyújt be az illetékes hatósághoz e programmódosítás jóváhagyása iránt.

    (6)   A (2) és a (4) bekezdéstől eltérve, az illetékes hatóság egy adott munkaprogram végrehajtása során is elfogadhat a munkaprogram valamely intézkedését érintő módosításokat, feltéve, hogy:

    a)

    a kedvezményezett szervezet két hónappal az érintett intézkedés végrehajtásának kezdete előtt értesíti az illetékes hatóságot az intézkedés módosításáról;

    b)

    az értesítést igazoló dokumentumok egészítik ki, amelyek megjelölik a javasolt módosítás okát, jellegét és következményeit, és bizonyítják, hogy a szóban forgó módosítás nem változtatja meg a munkaprogram eredeti célkitűzését;

    c)

    az érintett intézkedés területéhez rendelt keretösszeg változatlan marad;

    d)

    az érintett intézkedés területén belül az intézkedések közötti átcsoportosítások összege nem haladja meg a 40 000 EUR-t.

    (7)   Ha az illetékes hatóság az intézkedés módosítására vonatkozó értesítés időpontjától számított egy hónapon belül nem emel kifogást azon az alapon, hogy nem teljesülnek a (6) bekezdésben említett feltételek, a módosítás elfogadottnak tekintendő.

    3. cikk

    Előlegek

    (1)   A 611/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelet 7. cikke (3) bekezdésének h) pontja szerinti előlegkérelmet benyújtó kedvezményezett szervezet az e cikk (2) bekezdésében említett feltételeknek megfelelően a jóváhagyott munkaprogramban az egyes évekre előirányzott uniós hozzájárulás legfeljebb 90 %-áig terjedő mértékű előleget kap.

    (2)   A tagállam a jóváhagyott munkaprogram minden egyes végrehajtási évének kezdő hónapját követő hónap vége előtt folyósítja az (1) bekezdésben említett előleg összegének felét első részletként a kedvezményezett szervezetnek. Az előlegnek a szóban forgó összeg másik felével megegyező második részletét a tagállam a (3) bekezdésben említett ellenőrzést követően folyósítja.

    (3)   A tagállam az előleg második részletének folyósítása előtt ellenőrzi, hogy az első részlet ténylegesen felhasználásra került és a kapcsolódó intézkedések végrehajtása megtörtént. Ezt az ellenőrzést a tagállam a 9. cikkben említett éves jelentés, illetve a 7. cikkben előírt vizsgálati jelentés alapján végzi el.

    4. cikk

    Letétbe helyezendő biztosíték

    (1)   A 3. cikkben említett előlegek nyújtásának feltétele, hogy az érintett kedvezményezett szervezet az 1306/2013/EU rendelet 66. cikke (1) bekezdésének megfelelően az igényelt előleg 110 %-ának megfelelő összegre szóló biztosítékot helyezzen letétbe.

    (2)   A tagállam által meghatározandó határidőig, de legkésőbb március 31-ig az érintett kedvezményezett szervezetek az első részlet keretében ténylegesen teljesített és a tagállam által ellenőrzött kiadások teljes összegének erejéig kérhetik az érintett tagállamtól az (1) bekezdésben említett biztosíték felszabadítását. A tagállam meghatározza és ellenőrzi az ilyen kérelemhez csatolandó igazoló dokumentumokat, és legkésőbb a kérelem benyújtásának hónapját követő második hónap folyamán felszabadítja az érintett kiadásoknak megfelelő biztosítékot.

    5. cikk

    Az uniós finanszírozás folyósítása

    (1)   Az uniós finanszírozásnak az 1308/2013/EU rendelet 29. cikkének (2) bekezdése alapján történő folyósítása érdekében a kedvezményezett szervezet a tagállam által megállapított határidőn belül, de legkésőbb a munkaprogram egyes végrehajtási éveit követő év június 30-ig kifizetés iránti kérelmet nyújt be a tagállam kifizető ügynökségének.

    A tagállam kifizető ügynöksége azt követően fizetheti ki a kedvezményezett szervezeteknek a munkaprogram egyes végrehajtási éveinek megfelelő uniós finanszírozás fennmaradó részét, hogy a 9. cikkben említett éves jelentés, illetve a 7. cikkben említett vizsgálati jelentés alapján ellenőrizte, hogy a 3. cikk (3) bekezdésének megfelelően, két részletben kifizetett előleghez kapcsolódó intézkedéseket ténylegesen végrehajtották.

    A június 30. után benyújtott, uniós finanszírozás iránti kérelmeket minden esetben el kell utasítani, és a munkaprogram finanszírozásának terhére nyújtott előleg címén esetlegesen felvett összegeket a 8. cikkben előírt eljárás szerint vissza kell fizetni.

    (2)   Az uniós finanszírozás iránti kérelmet a tagállam illetékes hatósága által rendelkezésre bocsátandó minta szerint kell elkészíteni. Ahhoz, hogy a kérelem befogadható legyen, csatolni kell hozzá a következő dokumentumokat:

    a)

    egy olyan jelentés, amely tartalmazza a következő elemeket:

    i.

    a munkaprogram már végrehajtott szakaszainak pontos leírása a 611/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelet 3. cikkében említett területek és intézkedések szerinti bontásban;

    ii.

    adott esetben a tagállam által jóváhagyott munkaprogram szakaszai és a munkaprogram ténylegesen elvégzett szakaszai közötti eltérések indoklása és pénzügyi kihatásai;

    iii.

    a megvalósított munkaprogram értékelése a 611/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelet 6. cikkében előírt kritériumok alapján;

    b)

    a munkaprogram végrehajtási időszaka alatt felmerült kiadások kifizetését igazoló számlák és banki dokumentumok;

    c)

    adott esetben a kedvezményezett szervezetek és az érintett tagállam pénzügyi hozzájárulásainak tényleges kifizetését igazoló dokumentumok.

    (3)   Minden olyan kérelmet, amely esetében nem teljesülnek az (1) és a (2) bekezdésben előírt feltételek, be nem fogadhatónak kell minősíteni és el kell utasítani. Az érintett kedvezményezett szervezet a tagállam által megállapítandó határidőn belül új finanszírozási kérelmet nyújthat be, amelyhez mellékeli a hiányzó igazoló dokumentumokat és elemeket.

    (4)   A végrehajtott intézkedésekhez kapcsolódó, a munkaprogram végrehajtási időszakának végétől számított két hónapos időszak lejárta után kifizetett költségekre vonatkozó kérelmeket minden esetben el kell utasítani.

    (5)   Legkésőbb három hónappal a finanszírozás iránti kérelem és a (2) bekezdésben említett igazoló dokumentumok benyújtása után, az igazoló dokumentumok megvizsgálását és a 6. cikkben említett ellenőrzések elvégzését követően a tagállam kifizeti az uniós finanszírozásból járó összeget, és adott esetben felszabadítja a 4. cikkben említett biztosítékot. A 611/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelet 7. cikke (3) bekezdésének g) pontjában említett biztosíték a teljes munkaprogram befejezése, az igazoló dokumentumok megvizsgálása és a 6. cikkben említett ellenőrzések elvégzése után szabadítható fel.

    6. cikk

    Helyszíni ellenőrzések

    (1)   A tagállamok ellenőrzik, hogy az uniós finanszírozás odaítélésének feltételei teljesülnek-e, különös tekintettel a következő szempontokra:

    a)

    az 1308/2013/EU rendelet 152., 154., 156., 157. és 158. cikkében említett kedvezményezettek elismerésére vonatkozó feltételek teljesülése;

    b)

    a jóváhagyott munkaprogramok végrehajtása, különös tekintettel a beruházási és a szolgáltatási intézkedésekre;

    c)

    a ténylegesen felmerült kiadások az igényelt finanszírozáshoz viszonyítva, valamint az olívaolaj- és étkezésiolajbogyó-ágazat érintett szereplőinek pénzügyi hozzájárulása.

    (2)   A tagállam illetékes hatóságai megvalósítják a munkaprogramok ellenőrzésére irányuló tervet, amely a kedvezményezett szervezetek kockázatelemzéssel kiválasztott, az egyes években az 1308/2013/EU rendelet 29. cikke értelmében uniós finanszírozásban részesülő szervezetek legalább 30 %-ára kiterjedő mintáján alapul. A mintát oly módon kell kiválasztani, hogy:

    a)

    a jóváhagyott munkaprogram végrehajtása során – az előleg folyósítása után, de az uniós finanszírozás utolsó részletének folyósítása előtt – legalább egyszer sor kerüljön a termelői szervezetek és társulásaik mindegyikének helyszíni ellenőrzésére;

    b)

    az összes szakmaközi szervezetet vessék alá ellenőrzésnek valamennyi jóváhagyott munkaprogram minden egyes évében. Amennyiben e szervezetek az adott évben előleget kaptak, az ellenőrzést az előleg folyósításának időpontját követően kell elvégezni.

    Amennyiben az ellenőrzések szabálytalanságokra derítenek fényt, az illetékes hatóság további ellenőrzéseket hajt végre az adott év folyamán, és növeli a következő évben ellenőrizendő kedvezményezett szervezetek számát.

    (3)   Az illetékes hatóság az ellenőrizendő kedvezményezett szervezeteket a következő kritériumokon alapuló kockázatelemzés segítségével jelöli ki:

    a)

    a jóváhagyott munkaprogram finanszírozási összege;

    b)

    a munkaprogram keretében finanszírozott intézkedések jellege;

    c)

    a munkaprogramok végrehajtása terén elért haladás mértéke;

    d)

    a korábbi helyszíni ellenőrzések megállapításai vagy az 1308/2013/EU rendelet 154. cikkének (4) bekezdésében és 158. cikke (5) bekezdésében említett elismerési eljárás keretében végzett ellenőrzések;

    e)

    a tagállamok által meghatározandó egyéb kockázati tényezők.

    (4)   A helyszíni ellenőrzéseket előzetes bejelentés nélkül kell elvégezni. Az ellenőrzés gyakorlati lebonyolításának megkönnyítése érdekében azonban az ellenőrizendő kedvezményezett szervezetet legfeljebb 48 órával az ellenőrzés előtt értesíteni lehet.

    (5)   Az egyes helyszíni ellenőrzések időtartama az elfogadott munkaprogram megvalósítása terén elért haladás, valamint a beruházásokra és az igénybe vett szolgáltatásokra fordított kiadások mértékétől függ.

    7. cikk

    Vizsgálati jelentések

    A 6. cikkben említett helyszíni ellenőrzésekről minden esetben részletes vizsgálati jelentést kell készíteni, amelynek többek között a következőket kell tartalmaznia:

    a)

    az ellenőrzés dátuma és időtartama;

    b)

    a jelenlévők névsora;

    c)

    az ellenőrzött számlák jegyzéke;

    d)

    a kiválasztott számlák hivatkozási adatai abban a vásárlásokra, illetve eladásokra vonatkozó nyilvántartásban és héanyilvántartásban, amelybe a kiválasztott számlákat bejegyezték;

    e)

    a kiválasztott összegek kifizetését igazoló banki dokumentumok;

    f)

    a helyszíni ellenőrzés során külön megvizsgált, már végrehajtott intézkedések megjelölése;

    g)

    az ellenőrzés eredménye.

    8. cikk

    Jogosulatlanul kifizetett összegek és szankciók

    (1)   Abban az esetben, ha az 1308/2013/EU rendelet 154. és 158. cikkében említett elismerés visszavonására amiatt kerül sor, hogy a kedvezményezett szervezet szándékosan vagy súlyos gondatlanságból nem teljesítette kötelezettségeit, a kedvezményezett szervezet a munkaprogram egésze tekintetében elveszíti az uniós finanszírozás igénybevételére való jogosultságát.

    (2)   Ha valamely intézkedés végrehajtása nem a munkaprogramnak megfelelően történik, a kedvezményezett szervezet a szóban forgó intézkedésre vonatkozóan elveszíti finanszírozási jogosultságát.

    (3)   Abban az esetben, ha valamely, a későbbiekben nem támogathatónak bizonyuló intézkedés az elfogadott munkaprogram keretében megvalósult, a tagállam határozhat úgy, hogy folyósítja a megfelelő finanszírozási összeget, vagy nem térítteti vissza a már folyósított összegeket, ha hasonló esetekben ilyen döntés hozható a nemzeti költségvetés terhére, és ha a kedvezményezett szervezet nem követett el gondatlanságot vagy szándékos mulasztást.

    (4)   Súlyos gondatlanság vagy hamis adatok szolgáltatása esetén a kedvezményezett szervezetet ki kell zárni:

    a)

    a közfinanszírozásból a teljes munkaprogram tekintetében, valamint

    b)

    az 1308/2013/EU rendelet 29. cikke szerinti uniós finanszírozásból az azon időszakot követő hároméves időszak egésze tekintetében, amelyre vonatkozóan a szabálytalanság megállapítást nyert.

    (5)   Amennyiben valamely kedvezményezett szervezet az (1), a (2) és a (4) bekezdés értelmében elveszíti a finanszírozás igénybevételére való jogosultságát, az illetékes hatóság visszatérítteti a szóban forgó szervezet számára köztámogatásként már folyósított összeget.

    (6)   Az uniós hozzájárulásnak az (5) bekezdés alapján visszatéríttetett összegeit adott esetben kamatokkal kell növelni, amelyeket a következő tényezők figyelembevételével kell kiszámítani:

    a)

    a kifizetés és a kedvezményezett általi visszatérítés között eltelt időszak;

    b)

    az Európai Központi Bank elsődleges refinanszírozási műveleteire alkalmazott, az Európai Unió Hivatalos Lapjának C sorozatában közzétett, a jogosulatlanul teljesített kifizetés napján érvényes kamatláb, amelyet három százalékponttal meg kell növelni.

    (7)   Az uniós finanszírozásból származó, e cikk alapján visszatéríttetett összegeket a kifizető ügynökség számára kell folyósítani, és le kell vonni az Európai Mezőgazdasági Garanciaalap által finanszírozott kiadásokból.

    9. cikk

    A kedvezményezett szervezetek jelentése

    (1)   A kedvezményezett szervezetek minden év május 1-je előtt éves jelentést nyújtanak be az illetékes nemzeti hatóságoknak a munkaprogram előző évi végrehajtásáról. Ez a jelentés a következőket tartalmazza:

    a)

    a munkaprogram végrehajtott, illetve folyamatban lévő szakaszai;

    b)

    a munkaprogramok főbb módosításai;

    c)

    a már elért eredmények értékelése a 611/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelet 7. cikke (3) bekezdésének f) pontjában előírt mutatók alapján.

    A munkaprogram végrehajtásának utolsó évére vonatkozóan az első albekezdésben előírt jelentést zárójelentéssel kell felváltani.

    (2)   A zárójelentésnek értékelést kell adnia a munkaprogramról, és tartalmaznia kell legalább a következőket:

    a)

    a 611/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelet 7. cikke (3) bekezdésének f) pontjában előírt mutatókon és egyéb lényeges kritériumokon alapuló beszámoló, amely ismerteti, hogy a program célkitűzései milyen mértékben valósultak meg;

    b)

    a munkaprogram módosításait bemutató beszámoló;

    c)

    adott esetben a következő munkaprogram elkészítésénél figyelembe veendő tényezők.

    (3)   Az intézkedések végrehajtásának keretében a 611/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelet 3. cikke (1) bekezdésének a) pontja alapján gyűjtött adatokat és elkészített tanulmányokat az adott intézkedés végrehajtását követően közzé kell tenni a kedvezményezett szervezet internetes honlapján.

    10. cikk

    Tagállami értesítések

    (1)   Az illetékes hatóságok az új hároméves munkaprogram végrehajtásának megkezdése előtt, de legkésőbb az előző program lezárultát követő év január 31-ig értesítik a Bizottságot az e rendelet végrehajtásával kapcsolatos nemzeti intézkedésekről, különös tekintettel az alábbiakat érintő intézkedésekre:

    a)

    az 1308/2013/EU rendelet 152., 156. és 157. cikkében említett kedvezményezett szervezetek elismerésére vonatkozó feltételek;

    b)

    a 611/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelet 3. cikke (3) bekezdésének alkalmazásában elfogadott, a támogatható intézkedéseket pontosabban meghatározó kiegészítő feltételek;

    c)

    az olívaolaj- és az étkezésiolajbogyó-ágazatnak a 611/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelet 6. cikke (1) bekezdésének a) pontjában említett irányvonalai és prioritásai, valamint a szóban forgó felhatalmazáson alapuló rendelet 7. cikke (1) bekezdésének f) pontjában említett mennyiségi és minőségi hatékonysági mutatók;

    d)

    a 2. cikk (3) bekezdésében említett határidő;

    e)

    a 3. cikkben említett előlegfizetési rendszer szabályai és – adott esetben – a nemzeti finanszírozás kifizetési rendszere;

    f)

    a 6. cikkben említett ellenőrzések és a 8. cikkben előírt szankciók és korrekciók alkalmazása.

    (2)   A jóváhagyott munkaprogramok minden egyes végrehajtási évében legkésőbb május 1-jéig az illetékes hatóságok megküldik a Bizottságnak a következőkre vonatkozó adatokat:

    a)

    a munkaprogramok és azok jellemzői a kedvezményezett szervezetek típusai, az érintett területek és intézkedések, valamint a regionális körzetek szerint csoportosítva;

    b)

    az egyes munkaprogramokra kiutalt finanszírozási összeg;

    c)

    a munkaprogramok teljes időszakára vonatkozó uniós finanszírozási ütemterv költségvetési évenként.

    (3)   A jóváhagyott munkaprogramok minden egyes végrehajtási évében legkésőbb október 20-ig az illetékes hatóságok megküldik a Bizottságnak az e rendelet végrehajtásáról szóló jelentést, amely legalább a következő információkat tartalmazza:

    a)

    a finanszírozott munkaprogramok száma, a kedvezményezettek, az olajfaligetek területe, az olajsajtolók és a feldolgozóüzemek, valamint az olívaolaj és az étkezési olajbogyó érintett mennyisége;

    b)

    az egyes területekre vonatkozóan kidolgozott intézkedések jellemzői;

    c)

    a tervezett és a ténylegesen végrehajtott intézkedések közötti eltérések és ezek kihatása a kiadások szintjére;

    d)

    a munkaprogramok elbírálása és értékelése, többek között az 5. cikk (2) bekezdése a) pontjának iii. alpontjában említett értékelés figyelembevételével;

    e)

    a 6. cikkel összhangban elvégzett ellenőrzésekre, illetve a 7. cikk szerinti vizsgálati jelentésekre vonatkozó statisztikák, valamint a 8. cikknek megfelelően alkalmazott szankciók vagy korrekciók;

    f)

    kiadások munkaprogramok, valamint területek és intézkedések szerinti bontásban, valamint az uniós, a nemzeti és a kedvezményezett szervezetek által nyújtott pénzügyi hozzájárulások.

    (4)   Az e cikkben említett értesítéseket a 792/2009/EK bizottsági rendelet (4) rendelkezéseinek megfelelően kell megküldeni.

    (5)   Az érintett tagállamok illetékes hatóságai a 611/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelet 3. cikke (1) bekezdésének a) pontja szerinti intézkedések lezárása után internetes honlapjukon közzéteszik azokat az adatokat és tanulmányokat, amelyek gyűjtésére, illetve készítésére a szóban forgó intézkedések végrehajtása keretében került sor.

    11. cikk

    Hatálybalépés

    Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő hetedik napon lép hatályba.

    Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

    Kelt Brüsszelben, 2014. június 6-án.

    a Bizottság részéről

    az elnök

    José Manuel BARROSO


    (1)  HL L 347., 2013.12.20., 549. o.

    (2)  HL L 347., 2013.12.20., 671. o.

    (3)  A Bizottság 2014. március 11-i 611/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelete az 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az olívaolaj-ágazatot és az étkezési olajbogyót termesztő ágazatot érintő támogatási programok tekintetében történő kiegészítéséről (Lásd e Hivatalos Lap 55. oldalát).

    (4)  A Bizottság 2009. augusztus 31-i 792/2009/EK rendelete a közös piacszervezésnek, a közvetlen kifizetések rendszerének, a mezőgazdasági termékek promóciójának, valamint a legkülső régiókra és a kisebb égei-tengeri szigetekre alkalmazandó rendszereknek a végrehajtásával összefüggésben a Bizottsághoz eljuttatandó információk és dokumentumok tagállamok általi továbbítására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról (HL L 228., 2009.9.1., 3. o.).


    Top