EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022O0989

Az Európai Központi Bank (EU) 2022/989 iránymutatása (2022. május 2.) az eurorendszer refinanszírozási műveleteivel és a fedezetek elfogadhatóságával kapcsolatos további átmeneti intézkedésekről szóló EKB/2014/31 iránymutatás módosításáról (EKB/2022/19)

ECB/2022/19

HL L 167., 2022.6.24, p. 135–139 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/guideline/2022/989/oj

2022.6.24.   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 167/135


AZ EURÓPAI KÖZPONTI BANK (EU) 2022/989 IRÁNYMUTATÁSA

(2022. május 2.)

az eurorendszer refinanszírozási műveleteivel és a fedezetek elfogadhatóságával kapcsolatos további átmeneti intézkedésekről szóló (EU) 2021/975 iránymutatás módosításáról (EKB/2014/31)(EKB/2022/19)

AZ EURÓPAI KÖZPONTI BANK KORMÁNYZÓTANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 127. cikke (2) bekezdésének első franciabekezdésére,

tekintettel a Központi Bankok Európai Rendszere és az Európai Központi Bank Alapokmányára és különösen annak 3.1. cikke első franciabekezdésére, valamint 5.1., 12.1., 14.3. és 18.2. cikkére,

mivel:

(1)

A Központi Bankok Európai Rendszere és az Európai Központi Bank Alapokmánya 18.1. cikkének megfelelően az Európai Központi Bank (EKB) és azon tagállamok nemzeti központi bankjai, amelyeknek pénzneme az euro (a továbbiakban: NKB-k), a Központi Bankok Európai Rendszere célkitűzéseinek elérése érdekében hitelműveleteket végezhetnek hitelintézetekkel és más piaci szereplőkkel, megfelelő fedezet mellett történő hitelnyújtás révén. Az (EU) 2015/510 európai központi banki iránymutatás (EKB/2014/60) (1) meghatározza azokat az általános feltételeket, amelyek alapján az EKB és az NKB-k készek hitelműveleteket végrehajtani, ideértve az eurorendszer hitelműveleteihez alkalmazandó fedezetek elfogadhatósági követelményeit.

(2)

Egyértelműbbé kell tenni a forgalomképes eszközökre vonatkozó referencia-kamatlábak elfogadhatósági szempontból történő kezelését.

(3)

A Kormányzótanács átfogó felülvizsgálat alá vonta a 2020 óta a koronavírus-betegség 2019 (Covid19) terjedésével összefüggő kivételes gazdasági és pénzügyi körülményekre figyelemmel elfogadott, fedezettel kapcsolatos átmeneti könnyítő intézkedéseket. Ezek közé az intézkedések közé tartozott a haircutok átmeneti csökkentése, az eurorendszer hitelminőségi minimumkövetelményeinek 2020. április 7-én megfelelt, de később visszaminősített eszközök, valamint az ilyen eszközök kibocsátói és garanciavállalói elfogadhatóságának fenntartása, továbbá annak lehetővé tétele, hogy az NKB-k elfogadható fedezetként fogadják el a Görög Köztársaság központi kormányzata által kibocsátott olyan államadósságot megtestesítő értékpapírokat, amelyek nem tesznek eleget az eurorendszer hitelminőségi követelményeinek. Ez a vizsgálat figyelembe vette a) azt, hogy az eurorendszer (EU) 2019/1311 európai központi banki határozat (EKB/2019/21) (2) alapján célzott hosszabb lejáratú refinanszírozási műveletekben részt vevő ügyfeleinek képesnek kell lenniük arra, hogy e műveletek céljára továbbra is elegendő fedezetet mozgósítsanak, b) az eurorendszer ügyfeleire gyakorolt járulékos hatást az ilyen intézkedések mindegyike tekintetében; c) a valamennyi ilyen intézkedéshez kapcsolódó kockázati megfontolásokat; d) az egyéb piaci és szakpolitikai megfontolásokat.

(4)

Ezzel összefüggésben a Kormányzótanács 2022. március 23-án többek között arról határozott, hogy két lépésben megszünteti a fent említett haircut-csökkentést, és az első lépés 2022. július 8-ától lép életbe annak érdekében, hogy fokozza az eurorendszer kockázatokkal szembeni védelmét és kockázathatékonyságát.

(5)

Határozott arról is, hogy 2022. július 8-tól kezdődően nem ismeri el elfogadhatóként az eurorendszer hitelminőségi minimumkövetelményeinek 2020. április 7-én megfelelt, de később az eurorendszerben elfogadott hitelminősítő intézetek által az eurorendszer hitelminőségi minimumszintje alá visszaminősített forgalomképes eszközöket, valamint az ilyen eszközök kibocsátóit és garanciavállalóit, annak érdekében, hogy visszatérjen a kibocsátók, forgalomképes eszközök és garanciavállalók egységes kezeléséhez az eurorendszer fedezeti rendszerén belül, a hitelminősítő intézetek lépéseinek időzítésétől függetlenül.

(6)

A Kormányzótanács úgy döntött továbbá, hogy – meghatározott haircutok alkalmazása mellett –legalább addig lehetővé teszi az NKB-k számára a Görög Köztársaság központi kormányzata által kibocsátott, az eurorendszer hitelminőségi követelményeinek meg nem felelő, de a forgalomképes eszközökre vonatkozó minden más elfogadhatósági feltételnek megfelelő, forgalomképes hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok elfogadható fedezetként való elfogadását, amíg folytatódik az ezekbe az értékpapírokba a pandémiás vészhelyzeti vásárlási program (PEPP) (3) keretében történő újrabefektetés. Ez az intézkedés átmeneti lesz és a következő kiegészítő megfontolásokat veszi alapul: a) annak szükségessége, hogy folytatni kell az eurorendszer monetáris politikai műveleteihez való hozzáférés terén fellépő töredezettség megelőzését, mivel az rontaná a monetáris politikai transzmissziós mechanizmus zavartalan működését a görög gazdaságban, miközben még mindig folyamatban van a világjárvány okozta negatív hatások helyrehozatala; b) a Görög Köztársaság által a 472/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (4) szerinti megerősített felügyelettel és végrehajtásának uniós intézmények általi nyomon követésével összefüggésben tett kötelezettségvállalások; c) a tény, hogy a Görög Köztársaság számára az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköz és az Európai Stabilitási Mechanizmus útján biztosított középtávú adósságcsökkentő intézkedések e kötelezettségvállalások folytatódó végrehajtásától függenek; d) a Görög Köztársaság gazdasági és pénzügyi helyzetére vonatkozóan annak eredményeképpen az EKB rendelkezésére álló információk, hogy az EKB részt vesz a megerősített felügyeleti keretben; e) a tény, hogy még a megerősített felügyeletet követően is: i. a Görög Köztársaság gazdasági, költségvetési és pénzügyi helyzete rendszeres felülvizsgálat alá kerül a 472/2013/EU rendelet 14. cikke szerinti, a programot követő utólagos felügyelettel és az Európai Stabilitási Mechanizmus negyedéves korai figyelmeztető rendszerével összefüggésben; ii. a Görög Köztársaság számára biztosított adósságcsökkentő intézkedések továbbra is ehhez a programot követő utólagos felügyelethez kötődnek; és iii. a Görög Köztársaság javára az (EU) 2021/241 európai parlamenti és tanácsi rendelet (5) szerinti Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszközzel összefüggésben tervezett folyósítások feltétele a rendelet 24. cikkével összhangban az elfogadott mérföldkövek és célok teljesítése; f) az Európai Stabilitási Mechanizmus, az Európai Bizottság és az EKB által lefolytatott rendszeres államadósság-fenntarthatósági értékelések; g) a tény, hogy az EKB a fokozott felügyelet időszakát követően is hozzá fog férni a Görög Köztársaság gazdasági, költségvetési és pénzügyi helyzetére vonatkozó információkhoz az e) pont i. és iii. alpontja szerinti mechanizmusok útján.

(7)

Ezért az (EU) 2014/528 európai központi banki iránymutatást (6) (EKB/2014/31) ennek megfelelően módosítani kell,

ELFOGADTA EZT AZ IRÁNYMUTATÁST:

1. cikk

Módosítások

Az EKB/2014/31 iránymutatás a következőképpen módosul:

1.

A 7. cikk (3) bekezdése helyébe a következő szöveg lép:

„(3)   Az (1) bekezdésben meghatározott azon forgalomképes adósságinstrumentumok, amelyek kamatszelvényei valamely központi bank vagy az (EU) 2016/1011 európai parlamenti és tanácsi rendelet (*1) 36. cikkével összhangban valamely referenciamutató-kezelő által rendelkezésre bocsátott egyetlen pénzpiaci kamathoz, vagy a rendelet 36. cikke szerinti nyilvántartásban harmadik országbeli referenciamutatóként szereplő, az értékpapír devizaneméhez kötődő pénzpiaci kamathoz vagy olyan inflációs indexekhez kötöttek, amelyek az adott ország vonatkozásában nem tartalmaznak »discrete range«, »range accrual«, »ratchet«, vagy hasonló összetett struktúrákat, az eurorendszer monetáris politikai műveletei során szintén elfogadható fedezetnek minősülnek.

(*1)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2016/1011 rendelete (2016. június 8.) a pénzügyi eszközökben és pénzügyi ügyletekben referenciamutatóként vagy a befektetési alapok teljesítményének méréséhez felhasznált indexekről, valamint a 2008/48/EK és a 2014/17/EU irányelv, továbbá az 596/2014/EU rendelet módosításáról (HL L 171., 2016.6.29., 1. o.).”"

2.

A 8a. cikk (3) bekezdését el kell hagyni.

3.

A 8b. cikk (12) bekezdése helyébe a következő szöveg lép:

„(12)   E cikk rendelkezései 2022. július 7-ig maradnak hatályban.”

4.

A IIa. melléklet helyébe ezen iránymutatás I. melléklete lép.

5.

A IIb. melléklet helyébe ezen iránymutatás II. melléklete lép.

2. cikk

Hatálybalépés és végrehajtás

(1)   Ez az iránymutatás az NKB-kkal történő közlése napján lép hatályba.

(2)   Az NKB-k meghozzák azokat az intézkedéseket, amelyek az ezen iránymutatásnak való megfelelés érdekében szükségesek, és azokat 2022. július 8-ától alkalmazzák, az 1. cikk 2. és 3. pontjának való megfelelés érdekében szükséges intézkedések kivételével, amelyeket 2022. június 30-tól alkalmaznak. Az NKB-k legkésőbb 2022. május 20-áig tájékoztatják az Európai Központi Bankot az ezen intézkedésekhez kapcsolódó szövegekről és eszközökről.

3. cikk

Címzettek

Ennek az iránymutatásnak címzettje az eurorendszer valamennyi központi bankja.

Kelt Frankfurt am Mainban, 2022. május 2-án.

az EKB Kormányzótanácsa részéről

az EKB elnöke

Christine LAGARDE


(1)  Az Európai Központi Bank (EU) 2015/510 iránymutatása (2014. december 19.) az eurorendszer monetáris politikához kötődő keretének végrehajtásáról (az általános dokumentációra vonatkozó iránymutatás) (EKB/2014/60) (HL L 91., 2015.4.2., 3. o.).

(2)  Az Európai Központi Bank (EU) 2019/1311 határozata (2019. július 22.) a célzott hosszabb lejáratú refinanszírozási műveletek harmadik sorozatáról (EKB/2019/21) (HL L 204., 2019.8.2., 100. o.).

(3)  Az Európai Központi Bank (EU) 2020/440 határozata (2020. március 24.) az átmeneti pandémiás vészhelyzeti vásárlási programról (EKB/2020/17) (HL L 91., 2020.3.25., 1. o.).

(4)  Az Európai Parlament és a Tanács 472/2013/EU rendelete (2013. május 21.) a pénzügyi stabilitásuk tekintetében súlyos nehézségekkel küzdő vagy súlyos nehézségek által fenyegetett euroövezeti tagállamok gazdasági és költségvetési felügyeletének megerősítéséről (HL L 140., 2013.5.27., 1. o.).

(5)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2021/241 rendelete (2021. február 12.) a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz létrehozásáról (HL L 57., 2021.2.18., 17. o.).

(6)  Az Európai Központi Bank 2014/528/EU iránymutatása (2014. július 9.) az eurorendszer refinanszírozási műveleteivel és a fedezetek elfogadhatóságával kapcsolatos további átmeneti intézkedésekről és az EKB/2007/9 iránymutatás módosításáról (EKB/2014/31)(HL L 240., 2014.8.13., 28. o.).


I. MELLÉKLET

Az EKB/2014/31 iránymutatás IIa. melléklete helyébe a következő szöveg lép:

IIA. MELLÉKLET

Az ezen iránymutatás 3. cikkének (2) bekezdése alapján elfogadható eszközfedezetű értékpapírokra alkalmazott fedezetértékelési haircut szintek (%-ban)

Súlyozott átlagos élettartam  (*1)

Levonás

[0,1)

5,4

[1,3)

8,1

[3,5)

11,7

[5,7)

13,5

[7,10)

16,2

[10, ∞)

27


(*1)  vagyis [0,1) a súlyozott átlagos élettartam egy évnél rövidebb, [1,3) a súlyozott átlagos élettartam legalább egy év és három évnél rövidebb stb.


II. MELLÉKLET

Az EKB/2014/31iránymutatás IIb. melléklete helyébe a következő szöveg lép:

„IIB. MELLÉKLET

A 8a. cikkben szereplő elfogadható forgalomképes eszközökre alkalmazott haircutok szintjei (%-ban)

Hitelminőség

Hátralevő futamidő (év)  (*1)

I. kategória

rögzített kamatozású

kamatszelvény nélküli

változó kamatozású

4. besorolás

[0,1)

7,2

7,2

7,2

[1,3)

10,8

11,7

10,8

[3,5)

12,6

13,5

12,6

[5,7)

14,0

15,3

14,0

[7,10)

14,9

16,2

14,9

[10, ∞)

16,2

18,9

16,2

5. besorolás

[0,1)

9

9

9

[1,3)

12,6

13,5

12,6

[3,5)

14,9

15,8

14,9

[5,7)

16,2

17,6

16,2

[7,10)

17,1

18,5

17,1

[10, ∞)

18,5

21,2

18,5


(*1)  vagyis [0,1) a hátralevő futamidő egy évnél rövidebb, [1,3) a hátralevő futamidő legalább egy év és három évnél rövidebb stb.


Top