Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014R0219

    Komisjoni määrus (EL) nr 219/2014, 7. märts 2014 , millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 854/2004 I lisa koduloomadena peetavate sigade tapajärgse kontrolli erinõuete osas EMPs kohaldatav tekst

    ELT L 69, 8.3.2014, p. 99–100 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 13/12/2019; mõjud tunnistatud kehtetuks 32017R0625

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2014/219/oj

    8.3.2014   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    L 69/99


    KOMISJONI MÄÄRUS (EL) nr 219/2014,

    7. märts 2014,

    millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 854/2004 I lisa koduloomadena peetavate sigade tapajärgse kontrolli erinõuete osas

    (EMPs kohaldatav tekst)

    EUROOPA KOMISJON,

    võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

    võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 29. aprilli 2004. aasta määrust (EÜ) nr 854/2004, millega kehtestatakse erieeskirjad inimtoiduks ettenähtud loomsete saaduste ametlikuks kontrollimiseks, (1) eriti selle artikli 17 lõiget 1 ning artikli 18 punkti 7,

    ning arvestades järgmist:

    (1)

    Määrusega (EÜ) nr 854/2004 on kehtestatud erieeskirjad loomsete saaduste ametlikuks kontrollimiseks. Kõnealuses määruses on muu hulgas ette nähtud, et liikmesriigid tagavad, et värske liha ametlikud kontrollid viiakse läbi selle määruse I lisa kohaselt. Määrusega (EÜ) nr 854/2004 on ette nähtud veel see, et riiklik veterinaararst teostab muu hulgas inspekteerimisülesandeid I lisa IV jao erinõuete kohaselt värsket liha turule viivates tapamajades, ulukiliha töötlemise ettevõtetes ja lihalõikusettevõtetes.

    (2)

    Määruse (EÜ) nr 854/2004 I lisa IV jao IV peatüki B osas on sätestatud koduloomadena peetavate sigade tapajärgse kontrolli erinõuded.

    (3)

    Euroopa Toiduohutusamet (edaspidi „toiduohutusamet”) võttis 2011. aasta 3. oktoobril vastu teadusliku arvamuse rahvatervise selliste ohtude kohta, mille suhtes tuleb liha (sealiha) (2) kontrollida, ning arvamuses järeldati, et praegu tapajärgsel kontrollil nõutavad palpeerimine ja sisselõiked võivad tekitada bakteriaalse ristsaastumise ohtu.

    (4)

    Toiduohutusamet leidis ka, et praegu tapajärgse kontrolli käigus kasutatavad palpeerimine või sisselõiked tuleks korraliselt tapetud sigade puhul ära jätta, sest mikroorganismidega ristsaastumise oht on suurem ohust, et nende tehnikatega kindlakstehtavaid seisundeid tuvastatakse võib-olla vähem. Tapajärgse kontrolli käigus tuleks manuaalseid tehnikaid kasutada üksnes juhul, kui muu hulgas tapajärgse visuaalse kontrolli käigus on tekkinud kahtlus, et esineb kõrvalekaldeid.

    (5)

    Toiduohutusameti arvamuse põhjal on asjakohane muuta määruse (EÜ) nr 854/2004 I lisa IV jao IV peatüki B osas sätestatud koduloomadena peetavate sigade tapajärgse kontrolli erinõudeid.

    (6)

    Kui loomade päritoluettevõttest saadud epidemioloogilised või muud andmed, toiduahelat käsitlev teave, tapaeelse kontrolli leiud või tapajärgse visuaalse kontrolli käigus tuvastatud asjakohased kõrvalekalded osutavad, et rahvatervis, loomatervis või loomade heaolu võivad olla ohus, peaks riiklikul veterinaararstil olema võimalus otsustada, milliseid sisselõikeid tuleks tapajärgse kontrolli käigus teha ja mida tuleks palpeerida, et saaks otsustada, kas liha sobib inimtoiduks.

    (7)

    Käesolevas määruses esitatud nõuded erinevad määruse (EÜ) nr 854/2004 nõuetest ja see toob kaasa praeguste tavade ümberkujundamise nii toidukäitlejate kui ka pädevate asutuste jaoks. Seepärast on asjakohane lubada käesoleva määruse kohaldamise edasilükkamist.

    (8)

    Seepärast tuleks määrust (EÜ) nr 854/2004 vastavalt muuta.

    (9)

    Käesoleva määrusega ettenähtud meetmed on kooskõlas toiduahela ja loomatervishoiu alalise komitee arvamusega ning ei Euroopa Parlament ega nõukogu ei ole vastuväiteid esitanud,

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

    Artikkel 1

    Määruse (EÜ) nr 854/2004 I lisa IV jao IV peatükis asendatakse B osa järgmisega:

    „B.   TAPAJÄRGNE KONTROLL

    1.

    Sigade rümbad ja rups läbivad järgmised tapajärgsed menetlused:

    a)

    pea ja kurgu visuaalne kontroll; suu, neelu ja keele visuaalne kontroll;

    b)

    kopsude, hingetoru ja söögitoru visuaalne kontroll;

    c)

    südamepauna ja südame visuaalne kontroll;

    d)

    vahelihase visuaalne kontroll;

    e)

    maksa ning maksa ja kõhunäärme lümfisõlmede (Lnn. portales) visuaalne kontroll;

    f)

    seedekulgla, soolekinnisti ning mao- ja soolekinnisti lümfisõlmede (Lnn. gastrici, mesenterici, craniales ja caudales) visuaalne kontroll;

    g)

    põrna visuaalne kontroll;

    h)

    neerude visuaalne kontroll;

    i)

    rinnakelme ja kõhukelme visuaalne kontroll;

    j)

    suguelundite (v.a peenis, kui see on juba eemaldatud) visuaalne kontroll;

    k)

    udara ja selle lümfisõlmede (Lnn. supramammarii) visuaalne kontroll;

    l)

    noorte loomade nabapiirkonna ja liigeste visuaalne kontroll.

    2.

    Riiklik veterinaararst teeb tapajärgsed lisauuringud, kasutades rümba ja rupsi sisselõikeid ja palpeerimist, kui ta leiab, et rahvatervis, loomatervis või loomade heaolu võivad olla ohus, sest sellele on viidanud üks järgnevalt nimetatust:

    a)

    I jao II peatüki A osa kohase toiduahelat käsitleva teabe kontrollimine ja analüüs;

    b)

    I jao II peatüki B osa ja käesoleva peatüki A osa kohase tapaeelse kontrolli leiud;

    c)

    I jao II peatüki C osa kohaste loomade heaolu eeskirjade täitmise kontrolli tulemused;

    d)

    I jao II peatüki D osa ja käesoleva osa punkti 1 kohase tapajärgse kontrolli leiud;

    e)

    loomade päritoluettevõttest saadud täiendavad epidemioloogilised või muud andmed.

    3.

    Olenevalt määratletud ohust võivad punktis 2 loetletud täiendavad tapajärgsed menetlused sisaldada järgmiseid toiminguid:

    a)

    submaksillaarsete lümfisõlmede (Lnn. mandibulares) sisselõiked ja uurimine;

    b)

    kopsude ning bronhiaalsete ja keskseinandi lümfisõlmede (Lnn. bifurcationes, eparteriales ja mediastinales) palpeerimine. Hingetoru ja kopsutorude peaharud peavad olema avatud pikisuunas ning kopsud on lõigatud tagumises kolmandikus risti nende põhitelgedega; need sisselõiked ei ole vajalikud, kui kopse ei kasutata inimtoiduks;

    c)

    südame sisselõige pikisuunas, mis avab vatsakesed ja lõikab läbi vatsakeste vaheseina;

    d)

    maksa ja selle lümfisõlmede palpeerimine;

    e)

    vajaduse korral mao- ja soolekinnisti lümfisõlmede sisselõiked;

    f)

    põrna palpeerimine;

    g)

    neerude ja neerulümfisõlmede (Lnn. renales) sisselõiked;

    h)

    udaraüliste lümfisõlmede sisselõiked;

    i)

    noorte loomade nabapiirkonna ja liigeste palpeerimine ning vajaduse korral sisselõige nabapiirkonda ja liigeste avamine.”

    Artikkel 2

    Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

    Käesolevat määrust kohaldatakse alates 1. juunist 2014.

    Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

    Brüssel, 7. märts 2014

    Komisjoni nimel

    president

    José Manuel BARROSO


    (1)  ELT L 139, 30.4.2004, lk 206.

    (2)  EFSA Panels on Biological Hazards (BIOHAZ), on Contaminants in the Food Chain (CONTAM), and on Animal Health and Welfare (AHAW); Scientific Opinion on the public health hazards to be covered by inspection of meat (swine), EFSA Journal 2011; 9(10):2351.


    Top