EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52008AE0501

Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee Arvamus teemal Eakatele inimestele üldise juurdepääsu tagamine pikaajalisele hooldusele ning pikaajalise hoolduse süsteemide jätkusuutlik rahastamine

OJ C 204, 9.8.2008, p. 103–109 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

9.8.2008   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 204/103


Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee Arvamus teemal „Eakatele inimestele üldise juurdepääsu tagamine pikaajalisele hooldusele ning pikaajalise hoolduse süsteemide jätkusuutlik rahastamine”

(2008/C 204/21)

19. septembril 2007 saadetud kirjas palus Euroopa Liidu Nõukogu tulevane eesistujariik Sloveenia vastavalt Euroopa Ühenduse asutamislepingu artiklile 262 Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteel koostada ettevalmistava arvamuse järgmises küsimuses:

„Eakatele inimestele üldise juurdepääsu tagamine pikaajalisele hooldusele ning pikaajalise hoolduse süsteemide jätkusuutlik rahastamine” (ettevalmistav arvamus).

Asjaomase töö ettevalmistamise eest vastutava tööhõive, sotsiaalküsimuste ja kodakondsuse sektsiooni arvamus võeti vastu 21. veebruaril 2008. Raportöör oli Waltraud KLASNIC.

Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee võttis täiskogu 443. istungjärgul 12.–13. märtsil 2008 (13. märtsi istungil) vastu järgmise arvamuse. Poolt hääletas 99, erapooletuks jäi 1.

1.   Järeldused ja soovitused

1.1   Järeldused

1.1.1

Hooldusvajadus on elu üks ohte, millega üksikisikutel on raske üksi toime tulla ning mis nõuab seetõttu põlvkondadeülest solidaarset kaasvastutust (1).

1.1.2

Kaasvastutuse kujundamine peab jääma peamiselt riigi ja piirkondliku tasandi otsustada, võttes arvesse vastavaid pere- ja maksusüsteeme, tööhõive olukorda, liikuvust, elamistingimusi, rahvastikutihedust, kujunenud traditsioone ja hoiakuid.

1.1.3

Kuna kõnealuses valdkonnas on Euroopa Liidu liikmesriikidel sarnased probleemid ning on ka riigiüleseid küsimusi, siis on mõistlik ja vajalik nimetatud teema käsitlemine ELi institutsioonide raames. Sealjuures on eriti oluline kogemustevahetus nt avatud kooskõlastusmeetodi kaudu, mõnel juhul on vajalikud ka õiguslikud meetmed.

1.1.4

Nii nagu tervishoiusüsteemi puhul, langeb ka pikaajalise hoolduse valdkonnas valdav osa kulusid viimastele eluaastatele. Alates praeguste sotsiaalkindlustussüsteemide (tervishoiu- ja pensionisüsteemid) loomisest on eluiga oluliselt tõusnud. Sellest tulenevatele uutele vajadustele vastamine tekitab keerulisi küsimusi põlvkondadeülese õigluse ja solidaarsuse osas, mis nõuavad vastavat selgitus-, haridus- ja teabetööd ning samuti poliitilisi meetmeid (2).

1.1.5

Eesmärk peab olema võimaldada eakatele ja väga eakatele inimestele Euroopas inimväärne vananemine väärikuses ja turvalisuses ka siis, kui nad sõltuvad hooldusest, tagades samas põlvkondadevahelist solidaarsust silmas pidades, et see ei põhjustaks noorematele põlvkondadele koormat, mida nad kanda ei jõua.

1.2   Soovitused

1.2.1

Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee kutsub Euroopa Ülemkogu ja komisjoni üles käsitlema kiiremas korras koos liikmesriikidega vananeva rahvastiku probleeme tagamaks, et kõik eakad inimesed saavad toetust ja hoolduse kvaliteeti, mida nad vajavad.

1.2.2

Pikaajalise hooldusega seotud väljakutsetega toimetulemiseks on vaja rida meetmeid. Olulised aspektid on seejuures alljärgnevad.

 

Rahastamine ja taskukohasus

Tuleb tagada tegelik üldine juurdepääs kvaliteetsele hoolduspakkumisele ka spetsiifiliste probleemide ning madala sissetulekuga inimeste jaoks;

tuleb välja arendada jätkusuutlikud rahastamissüsteemid, mis ei jäta inimesi kõnealuse ohuga üksi, kuid mis on ühiskonna jaoks taskukohased ja ei koorma liigselt järeltulevaid põlvkondi;

ennetusmeetmete edendamine peab aitama võimalikult palju leevendada tulevase vajaduse suurenemist. Sealjuures tuleb lähtuda ulatuslikust ennetusstrateegiast, mis seob kõik tervishoiualase ja rahalise ennetamise aspektid sotsiaalse ennetamise aspektide ja igapäevaeluga toimetuleku tugevdamisega;

rohkem tuleks uurida võimalusi luua stiimuleid eraisikute poolseks rahastamiseks, nt maksusoodustused, kui see tundub vajalik, et saavutada rahvatervise üldise huvi eesmärki.

 

Hooldus ja teenuste pakkumine

Vajadustel põhinevate diferentseeritud teenuste pakkumise välja arendamine tuleb tagada ka piirkondades, mis on praegu selles osas ebasoodsates tingimustes;

näiteks koolituste ja lähikondlaste toetamise kaudu tuleb innustada ja tugevdada olemasolevaid perekondade ja naabrite võrgustikke, kes teevad praegu suure osa hooldustööst;

hooldustöösse tuleb tugevamalt kaasata valitsusvälised organisatsioonid, sotsiaalmajanduslikud algatused ja koostööstruktuurid;

mittemeditsiinilise hoolduse valdkonnas tuleks eriti edendada vabatahtlikku tegevust — eelkõige vabatahtlike koolituse kaudu;

eluterve konkurents hooldusteenuste eri pakkujate vahel peaks suurendama asjaomaste inimeste valikuvõimalust ja aitama kaasa teenuste pakkumise arendamisele kooskõlas määratletud kvaliteedistandarditega, samuti eesmärkide, ülesannete ja tehniliste nõuete kehtestamise kaudu olemasoleva sotsiaalkindlustussüsteemi raames iga liikmesriigi seadusandja vastutusel, kuna need teenused kuuluvad üldist huvi pakkuvate sotsiaalteenuste hulka (3);

eakaid ja hooldust vajavaid inimesi tuleb suuremal määral kaasata ühiskondlikesse võrgustikesse, seda ka kuritarvitamise ja väärkohtlemise ennetamiseks;

leevendava hoolduse kohta hooldekodudes ning koduhoolduse kohta tuleks välja töötada heade tavade mudel;

arendada tuleks tööd hooldushaiglates.

 

Hoolduspersonal

Hooldusteenuste jaoks tuleb tagada inimressursid, eelkõige hooldustöötajatele kvaliteetse koolituse, paremate töötingimuste ja hooldusvaldkonna elukutsete väärtustamise kaudu;

tuleb lihtsustada omandatud kvalifikatsioonide tunnustamist ELis;

komisjoni kutsutakse üles läbi vaatama hoolduse piiriüleste aspektide korraldus, nt hooldusteenuste kasutamine välismaal või hooldustöötajate ränne;

ebaseadusliku töötamise kõrvaldamiseks tuleb võtta meetmeid, et viia seni ebaseaduslikult osutatud hooldusteenused seaduslikesse õigussuhetesse, võttes arvesse kodumajapidamistes tehtava töö erijooni.

 

Hooldus perekonnas

Tuleb tugevdada stiimuleid mittemeditsiiniliste hooldusteenuste osutamiseks, olgu see siis perekonnas või vabatahtlikkuse alusel (4);

tuleb arendada strateegiaid ja pakkumisi dementsuse ja eakate inimeste depressiooni valdkonnas, mis on praegu perede ja hooldussüsteemi jaoks üks suurimaid väljakutseid;

pere- ja tööelu ühitamist tuleb parandada toetavate ja kergendavate meetmete kaudu hooldamisega tegelevatele töötavatele lähikondlastele (nt eakate päevase hoolduse võimalus suurtes ettevõtetes, ajutise hoolduse teenused, liikuv hooldus).

 

Reeglid, standardid ja kvaliteet

Kõigi eakate hoolduse valdkondade jaoks tuleb välja töötada kvaliteedistandardid ning tagada nende tõhus kontroll sõltumatute ja inimõigusi tagavate institutsioonide poolt tunnustatud organisatsioonide või järelevalveasutuste poolt;

sel viisil tuleb tagada ka, et nii avaliku kui erasektori hooldusasutustes oleksid kaitstud inimõigused ja inimväärikus ning et teenusepakkujad ei kasutaks hooldust vajavate inimeste piiratud tegutsemisvõimet ja sõltuvust ära nende kahjuks.

 

Info- ja sidetehnoloogia kasutamine

hoolduse ja järelevalve valdkonnas tuleks edendada info- ja sidetehnoloogia, telemaatika ja tehniliste vahendite kasutamist, pidades silmas eetilisi aspekte.

2.   Kontekst

2.1

Eesistujariik Sloveenia soovib jätkata üleeuroopalist arutelu demograafiliste muutustega toimetuleku üle ning kavatseb pöörata erilist tähelepanu põlvkondadevahelisele solidaarsusele. Noorte, keskealiste ja eakate põlvkondade protsentuaalne suhe on muutumas. Eakate inimeste osakaal suureneb pidevalt. Mõnes kohas on praegune noorte põlvkond poole väiksem kui pärast Teist maailmasõda sündinute põlvkond. Kõnealustest tõsiasjadest lähtudes kerkib esile mitmeid küsimusi põlvkondade solidaarsuse ja kooseksisteerimise kohta. Tänapäevane elustiil ja tööjaotus (eriti linnades) raskendab põlvkondadevahelisi suhteid ning nõrgendab ja muudab märkimisväärselt nendevahelisi sidemeid. Erinevaid põlvkondi käsitletakse üha enam üksteisest eraldi ning lähtudes nende omandatud õigustest. Sellises kontekstis võib vale reaktsioon kaasa tuua isegi põlvkondadevahelise konflikti.

2.2

Eesistujariik Sloveenia kavatseb korraldada põlvkondade solidaarsuse ja kooseksisteerimise teemalise konverentsi (28.–29. aprillil 2008), mille keskpunktis on järgmised teemad:

1)

põlvkondadevaheline solidaarsus tervishoiu, perekonnaelu ja eluaseme osas;

2)

pikaajaline hooldus eakatele inimestele.

2.3

Sellega seoses esitas eesistujariik Sloveenia Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele taotluse koostada ettevalmistav arvamus teemal „Eakatele inimestele üldise juurdepääsu tagamine pikaajalisele hooldusele ning pikaajalise hoolduse süsteemide jätkusuutlik rahastamine”.

3.   Pikaajaline hooldus kui väljakutse Euroopale

3.1

Pikaajalise hoolduse teema kuulub kesksete sotsiaal- ja ühiskonnapoliitiliste väljakutsete hulka, millega Euroopa Liidu riigid silmitsi seisavad. Seepärast peab see teema kuuluma ka Euroopa institutsioonide tegevuskavadesse.

3.2

Euroopa institutsioonid on kõnealust teemat — sõltumata riikide pädevustest — käsitlenud mitmetes algatustes (5) ja edendanud vastastikust kogemustevahetust eelkõige avatud kooskõlatusmeetodi abil (6). Neid püüdlusi tuleb jätkata ja tõhustada. Kõnealuse meetodi kasutamise puhul peab komitee äärmiselt oluliseks sotsiaalpartnerite ja kodanikuühiskonna osalejate kaasamist.

3.3

Eri liikmesriikide koostatud aruanded näitavad siinkohal, et vaatamata erinevatele lähte- ja raamtingimustele on paljud väljakutsed enamike riikide jaoks sarnased. Seepärast oleks ka mõistlik ühine lähenemisviis lahenduste otsimiseks.

3.4

Samuti kinnitati nimetatud aruannetes ELi tasandil ühiselt seatud eesmärke üldise juurdepääsu osas teenustele ning teenuste kvaliteedi ja süsteemide jätkusuutliku rahastamise osas. Need eesmärgid on ka käesoleva arvamuse alus.

4.   Demograafiline ja ühiskondlik taust

4.1

Kasvavad väljakutsed pikaajalise hoolduse valdkonnas on mitmete arengute tulemus, mis teravdavad probleemi mitmel viisil.

4.2

Tänu pidevale oodatava eluea pikenemisele suureneb ühiskonnas oluliselt väga eakate inimeste arv (vanus üle 80 aasta): prognoositav suurenemine ajavahemikus 2005–2010 on 17,1 % ning 57 % ajavahemikus 2010–2030. Seega elab 2030. aastal Euroopas üle 80 aastaseks ligi 34,7 miljonit inimest vastukaaluks praegusele 18,8 miljonile. Kui 1975. aastal oli üle 80-aastaste osakaal ELi riikide kogurahvastikust vaid 2 %, siis 2050. aastal on see näitaja 11,8 % (7).

4.3

Vaatamata sarnastele suundumustele on liikmesriikides ja liikmesriikide vahel ka silmatorkavalt suuri erinevusi. Nii on ELi liikmesriikides keskmine eluiga 65,4 kuni 77,9 aastat meeste puhul ja 75,4 kuni 83,8 aastat naiste puhul.

4.4

Samas elab üha enam eakaid inimesi üksi, sest pereliikmed on ära kolinud või ollakse lesestunud. Teistes Euroopa ning riikide poliitikavaldkondades soodustatav liikuvus (ka piiriülene) tekitab hooldusvaldkonnas täiendavaid väljakutseid.

4.5

Madala sündimuse tõttu (1960. aastal oli sündimus pea kõigis ELi liikmesriikides üle vajaliku 2,1 % määra, samas kui 2003. aastal oli see eranditult kõigis ELi liikmesriikides sellest madalam) ei vähene mitte üksnes põlvkondadevahelise toetuse potentsiaal (hooldust vajavate ja potentsiaalsete hooldajate suhe) — seega perehoolduse potentsiaal –, vaid üha raskem on katta tööturul vajadust elukutseliste hooldajate järele. Lisaks muudab see suundumus teravamaks pikaajalise hoolduse rahastamise küsimuse.

4.6

Demograafiliste ja ühiskondlike muutuste täiendava aspekti, nimelt perestruktuuride muutumise ja naiste suurema tööhõive tõttu ei ole paljusid varem perekonna, eelkõige naiste poolt osutatud hooldusteenuseid tulevikus võimalik enam osutada, vähemasti mitte samal määral (8).

4.7

Meditsiini paranenud võimalused on keskmise eluea pikenemise ja elukvaliteedi paranemise oluline tegur. Sageli saab raviga märkimisväärselt pikendada eluiga, kuid mitte tagada tervenemist. Seega suureneb pidevat hooldust nõudvate krooniliste või pikaajaliste haiguste hulk.

4.8

Oluline väljakutse tuleneb sealjuures dementsuse juhtude sagenemisest, millega kaasneb patsientide pikaajaline ja kulukas hooldus, samuti eakate inimeste depressiooni sagenemisest, mis on tihti dementsusega seotud või mis kujutab endast hooldajate jaoks sarnaseid väljakutseid. Selleks on vaja spetsiaalseid teenuseid ja asutusi, kus on võimalik neid inimesi väärikalt ja austusega hooldada. See on üha olulisem, kuna oht dementsusesse haigestuda kasvab võrdeliselt keskmise eluea suurenemisega. Siinkohal on muret tekitav ka eakate inimeste enesetappude arvu kasv.

4.9

Ühiskondlike raamtingimuste kõrval muutuvad järgnevate põlvkondade hooldusvajaduse tekkimisega ka hooldust vajavate inimeste hoiakud, nõudmised ja suutlikkus. Tulevikku suunatud kontseptsioonide arendamisel tuleb seda dünaamikat arvesse võtta.

5.   Juurdepääsu tagamine diferentseeritud hooldusteenuste pakkumisele

5.1

Pikaajaline hooldus seisneb nende inimeste toetamises, kes ei suuda iseseisvalt elada ning sõltuvad seetõttu oma igapäevases elus teiste abist. Abivajadus ulatub nende liikumise lihtsustamisest ja sotsiaalhooldusest ning sisseostude tegemisest, söögi valmistamisest ja muudest kodutöödest isikliku hügieeni ja toitmiseni välja. Seesugune pikaajaline hooldus ei nõua tingimata meditsiinilist kvalifikatsiooni. Seepärast jäetakse see paljudes liikmesriikides lähikondlaste, tavaliselt abikaasade või järeltulijate kanda, kelle õlule langeb jätkuvalt suurim osa pikaajalisest hooldusest.

5.2

Eelnimetatud põhjustel ei saa tulevikus lähikondlastelt oodata, et nad täidaksid hooldusülesandeid samas ulatuses kui seni. Habraste eakate inimeste arvu kasv eeldab seega professionaalseid hooldajaid, kes osutavad hooldusteenuseid hooldust vajavate inimeste kodus või eriasutustes, ning keda tuleb tulevikus vastavalt koolitada.

5.3

Pikaajaliseks hoolduseks on eri viise. Perehoolduse kõrval võib osutada professionaalset hooldusteenust kodus, päevakeskustes, naabruskonna rühmades, spetsiaalsetes hooldusasutustes või haiglates. Hooldust vajavatel inimestel on tavaliselt tarvis mitmeid meditsiinilise ja mittemeditsiinilise hoolduse vorme, mis eeldab head koostööd perede, hooldustöötajate ja meditsiinilise personali vahel. Seega on väga oluline nende teenuste koordineerimine (liideshaldus, juhtumipõhine juhtimine).

5.4

Pikaajalises hoolduses ei ole hooldusteenuste pakkumise osas ühte mõistlikku kõigile sobivat strateegiat. Asjaomaste inimeste erinevad vajadused tingivad hooldusteenuste diferentseeritud pakkumise. Seda olulisem on kõnealuste pakkumiste viisi, korralduse ja mõju osas kasutada teiste riikide kogemusi.

5.5

Hoolduse vormi ja teenusepakkujate valiku osas tuleb püüelda suurima võimaliku valikuvabaduse poole. See ei vii mitte ainult pakkumise mitmekesisuseni, vaid ka paljude erasektori, mittetulunduslike ja avaliku sektori pakkujate tegutsemiseks sobivate raamtingimuste loomiseni ning konkurentsi edendamiseni organisatsioonide vahel eesmärgiga pakkumist pidevalt parandada. Et konkurents ei toimuks hooldatavate arvelt, peab see toimuma kehtestatud kvaliteedistandardite järgi, mida tuleb ka vastavalt kontrollida, sealjuures peab see üldhuviteenusena kuuluma seadusandja vastutusse, kes otsustab, millised ülesanded ja eesmärgid tuleb täita ning kes hindab tulemusi.

5.6

Eri liikmesriikide vastavad sotsiaalkaitsemehhanismid mõjutavad hoolduse pakkumise viisi. Näiteks kui hooldusasutustele eraldatakse rohkem vahendeid kui koduhooldusele, siis elab seesugustes asutustes ka rohkem inimesi.

5.7

Põhimõtteliselt on palju argumente, mille põhjal peaks eelistama koduhooldust. Paljude inimeste soov on ka vanaduses ja haigena kodus elada. Koduhooldusega kaasneb vähem kulusid kui hooldusega hooldusasutuses, kui kasutatakse lähikondlastest hooldajaid. Kuid see ei tohi tekitada olukordi, kus lähikondlastele, eriti naistele langeb surve seda koormat üksi kanda.

5.8

Eesmärk peaks olema igas individuaalses olukorras vastava parima hooldusvormi leidmine, võttes arvesse kõigi osapoolte huvisid. Mõnel juhul ei ole aga hooldusasutusse paigutamisele alternatiive.

6.   Hooldussüsteemide rahastamine

6.1

Hooldussüsteemide rahastamise viisid on liikmesriigiti ja vahel ka ühe liikmesriigi sees märkimisväärselt erinevad. Selle põhjus on asjaolu, et pikaajaline hooldus on tihti avaliku sektori eri struktuuride ja eelarvete vahel ära jaotatud, sageli pakutakse seda kohalikul tasandil ning sotsiaalkindlustuse ja maksude, samuti erakindlustuse valdkondades on olemas eri süsteemid.

6.2

Kuna pikaajalise hoolduse rahastamissüsteemid sõltuvad riiklikest ja piirkondlikest raamtingimustest ja poliitilistest strateegiatest, siis jäävad need ka lähitulevikus erinevaks. Kuna neid süsteeme kontrollitakse praegu paljudes riikides, siis on kasulik ja vajalik kogemustevahetus eri rahastamisvahendite (nt kindlustussüsteemid, maksusoodustused) ning teenuste osutamise süsteemide (nt personaalsed hoolduseelarved, rahaline ja mitterahaline toetus) korraldamise ja mõju kohta.

6.3

Pikaajalise hoolduse puhul on võtmeküsimus see, kuidas oleks võimalik piirata kõnealuse valdkonna täiendavate kulude kasvu. Võimalikud meetmed ja strateegiad on järgmised:

perehoolduse säilitamine ja tugevdamine, eriti stiimulite ja koormust vähendavate teenuste kaudu (nt lühiajaline hooldus, hooldus puhkuse ajal, päevakeskused);

hooldussüsteemide pidev arendamine ja parandamine ka nende valikut, kulusid, kvaliteeti ja tõhusust arvestades;

konkurentsil põhinevate struktuuride loomine (kus võimalik ja mõttekas), et ergutada konkurentsi kaudu kuluteadlikkust ja arengut;

ulatusliku ennetava strateegia rakendamine hoolduse valdkonnas. See peaks ulatuma tervisealasest ennetusest ja vigastusvõimaluste vähendamisest (kukkumiste ennetamine kodus) ning eraisikute poolsest rahastamisest uute sotsiaalset võrgustike loomiseni vanaduses, mis võivad osutada toetavaid teenuseid, kuni igapäevaeluga toimetuleku tugevdamiseni (nt majapidamisega seotud oskused);

vabatahtlike suurem kaasamine hooldusteenustesse (nt naabruskonnas osutatav abi, külastus- ja saatmisteenused, abi hooldusel, hooldus hooldushaiglates), sh ka põlvkondadeülesed arutelud õpilaste ja noortega;

tehniliste abivahendite tõhusam kasutamine hooldusteenustes ning info- ja sidetehnoloogia kasutamine (näiteks nn arukas majapidamine, kaugjärelevalve, eakad inimesed õpivad infotehnoloogia vahendite abil suhtlema).

7.   Pikaajalise hoolduse kvaliteet

7.1

Ka abi vajavatel inimestel on õigus kvaliteetsele teenusele. Selles osas on Euroopa Liit püstitanud eesmärgi tagada juurdepääs kvaliteetsele ja jätkusuutlikule hooldusele (9).

7.2

Eri liikmesriikide aruannete kohaselt esinevad praegu suured erinevused hooldusvaldkonna kvaliteedistandardite kujundamise ja nende õigusliku siduvuse osas, samuti selles, millises ulatuses peaks nimetatud standardeid kohaldama riiklikult või piirkondlikult. Enamik riike märkis, et kõnealuseid standardeid on liiga vähe ja eeskirjad on ebapiisavad.

7.3

Nagu rahastamise valdkonnaski, jäävad ka siin kehtima riiklikud ja piirkondlikud eeskirjad. Just kõnealuses valdkonnas võiks kogu ELi hõlmav kogemustevahetus anda eri liikmesriikidele väärtuslikke tõukeid ja võrdlusnäitajaid riiklike ja piirkondlike eeskirjade jaoks. Seepärast kutsub Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee üles ühise, kogu ELi hõlmava projekti raames välja arendama pikaajalise hoolduse kvaliteedikriteeriumid, mis võiksid olla eri riikidele juhtnööriks oma standardite loomisel ning arvestada hooldust vajavate inimeste ja hooldustöötajate suurenevat liikuvust.

8.   Pikaajalise hoolduse tööturg

8.1

Tervishoiu- ja pikaajalise hoolduse sektor moodustab märkimisväärse osa Euroopa Liidu kogutööhõivest (9,7 % ELi kogutööhõivest 2001. aastal) ja see andis aastatel 1997–2002 15-liikmelises ELis 1,7 miljonit uut töökohta. Hoolduse valdkonnas on märkimisväärne Euroopa tööturg — osaliselt seaduslik, kuid mõnes valdkonnas ka mitteametlik turg.

8.2

Hoolduse valdkond pakub töövõimalusi ka rühmadele, kellel on tööturul sageli probleeme (nt tööle naasjad, sisserändajad). Komitee kutsub üles seda asjaolu arvestama vastavates riiklikes tööturu edendamise programmides ja ka Euroopa tööhõiveprogrammides (ümberõpe, kvalifikatsioonid).

8.3

Personaalsed teenused kodumajapidamistes on kasvav turg. Tööjaotusel põhinevas ühiskonnas pakuvad need mitmeid võimalusi valikuvabaduse kasutamiseks töökoha valimisel ja võivad aidata mõnedel inimestel töö- ja pereelu ühitada. Töötamine majapidamises on tööhõive vorm, mis jääb pisut väljapoole klassikalisest tööandja-töötaja suhtest. Selle puhul on vaja kõrvaldada ebaseaduslik töötamine ja luua seaduslikeks õigussuheteks sobivad raamtingimused.

8.4

Komitee toetab Euroopa Sotsiaalfondi kasutamist koolitusmeetmete rahastamiseks, seda ka pikas perspektiivis töökohtade kvaliteedi tõstmiseks tervishoiu ja pikaajalise hoolduse valdkonnas, enneaegse tööturult lahkumise ennetamiseks ja tarneahela kvaliteedi, paindlikkuse ja seega tõhususe parandamiseks. Nendesse koolitusprogrammidesse tuleks kaasata ka vabatahtlikud.

8.5

Euroopa tööturu seisukohast tuleb püüelda asjaomaste kvalifikatsioonide võimalikult kiire, mittebürokraatliku vastastikuse tunnustamise poole.

8.6

Meditsiiniline ja mittemeditsiiniline hooldustöö on füüsiliselt ja vaimselt kurnav töö, seepärast peab oluline roll olema ka hooldustöötajate toetamisel ja puhkusel, et oleks tagatud nii hoolduse kvaliteet kui ka personali jäämine kõnealusesse sektorisse. Ülekoormuse oht kõnealuses valdkonnas on väga suur. Hooldustöö on raske töö, mis väärib optimaalseid töötingimusi, õiglast töötasu ja ühiskondlikku tunnustust.

8.7

Hooldustööd teevad ülekaalukalt naised ning seega tuleb sellele vastavates naisi toetavates ja soolise süvalaiendamise ELi meetmetes tähelepanu pöörata.

9.   Hoolduse, pere- ja tööelu ühitamine

9.1

Arvamuses „Perekond ja demograafiline areng” (10) käsitles komitee põhjalikult demograafilist muutust Euroopa Liidus ning selle tagajärgi peredele. Demograafiline areng viib selleni, et rohkem inimesi peab tulevikus lisaks töötamisele kandma hoolt eakate lähikondlaste hooldamise eest. Seepärast peab hoolduse valdkonna teenuste väljaarendamist käsitlema ka viisina vähendada hooldavate lähikondlaste koormat ja võimalusena tagada parem tööelu ja hoolduskohustuste ühitamine.

9.2

Sotsiaalpartnerite ülesanne võiks siinkohal olla kogemustevahetus hooldusega tegelevate töötavate lähikondlaste koormust vähendavate meetmete kohta, mis on praktikas edukaks osutunud (11).

10.   Töö hooldushaiglates ja väärikas suremine

10.1

Arutelust vananeva ühiskonna üle ei tohiks välja jääda kaalutlused elu loomuliku lõppemise üle. Vastavalt ÜRO põhimõtetele eakate inimeste kohta peab kõigil inimestel olema õigus võimalikult väärikalt surra, mis peaks olema kooskõlas ka vastavate kultuuriliste väärtussüsteemidega.

10.2

Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee on kõnealust teemat käsitlenud arvamuses „Töö hooldushaiglates näitena vabatahtlikust tööst Euroopas” (12). Siinkohal viidatakse kõnealuses dokumendis nimetatud teema kohta tehtud ettepanekutele (13).

11.   Vägivald hoolduses

11.1

Komitee käsitles hiljuti koostatud arvamuses „Eakate väärkohtlemine” (14) vägivalla problemaatikat kodus ja hooldusasutustes ning tegi mitmeid soovitusi, millele siinkohal viidatakse.

12.   Kogemustevahetus avatud kooskõlastuse, uuringuprojektide ja lisategevuste kaudu

12.1

Arvestades asjaolu, et pikaajalise hoolduse valdkonnas ei ole ühenduse poliitika võimalik, rõhutab komitee, et avatud kooskõlastusmeetod on äärmiselt oluline vahend toetamaks kvaliteetse, kõigile juurdepääsetava ja jätkusuutliku pikaajalise hoolduse kaasajastamise ja arendamise eesmärke.

12.2

Komitee on ühes oma varasemas arvamuses (15) välja toonud, millised teemad peaksid olema analüüsi ja kogemustevahetuse keskmes.

12.3

Arvamuse „Liikudes teadus- ja arendustegevuse 7. raamprogrammi suunas: Teadusuuringute vajadus demograafilise arengu kontekstis — elukvaliteet vanaduses ja tehnoloogiavajadus” (16) raames tõi komitee välja märkimisväärse vajaduse teadusuuringute järele ennetuse ja ravivõimaluste, hoolduselukutsete kvalifikatsioonide, hoolduspakkumiste, tehniliste lahenduste ja samuti pereliikmete toetamise valdkondades. Nimetatud uurimisvaldkonnad on jätkuvalt sama aktuaalsed kui mainitud arvamuses esitatud üleskutse töötada hooldussektoris välja üleeuroopaliselt kooskõlastatud määratlused.

12.4

Lisaks on vaja korraldada seminare, konverentse ja teisi sarnaseid üritusi, et edendada kogemustevahetust Euroopas ja tegevusstrateegiate arendamist.

12.5

Samuti tuleks ergutada koostööd rahvusvaheliste organisatsioonidega, nagu OECD ja WHO.

13.   Euroopa õigus

13.1

Kuigi Euroopa õigusloomel ei ole pikaajalise hoolduse valdkonnas vahetut pädevust, avaldab see pikaajalise hoolduse valdkonnale märkimisväärset mõju teiste õigusvaldkondade kaudu. Ühelt poolt on ebakindel direktiivi mõju teenustele siseturul, eriti üldist huvi pakkuvatele sotsiaalteenustele, ja teiselt poolt tõlgendab Euroopa Kohus vabadust teenuseid pakkuda selle kitsas tähenduses (17). Hooldusteenuste pakkujad, nende töötajad ja pikaajalist hooldust saavad inimesed võivad sattuda juriidiliselt ebakindlasse olukorda, samas kui vajadus sellise hoolduse järgi suureneb kõikides liikmesriikides. Tulevikus on pakkumine liikmesriigiti ja hinna poolest väga erinev, ning see võib vähemalt piirialadel suurendada juba olemasolevat meditsiinilist turismi, mis tekitab suuri probleeme asjaomastele kohalikele omavalitsustele. Seepärast tuleks mainitud õigusvaldkondade kujundamisel võtta arvesse mõju pikaajalisele hooldusele.

13.2

Eelkõige jääb hooldusvaldkond konkurentsi ja tagatud kättesaadavuse mõjuvälja. Seepärast tuleb seda arvestada aruteludes piiriüleste teenuste, tööõiguse ja üldhuviteenuste üle.

Brüssel, 13. märts 2008

Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee

president

Dimitris DIMITRIADIS


(1)  Vrd komisjoni ja nõukogu ühisaruanne „Riiklike tervishoiu ja eakate hoolduse tuleviku strateegiate toetamine”, CS 7166/03, märts 2003.

(2)  Vt EMSK 13. detsembri 2007.aasta arvamus „Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele „Põlvkondadevahelise solidaarsuse edendamine””, raportöör: Luca JAHIER (CESE 1711/2007 — SOC/277).

(3)  Vt EMSK 14. veebruari 2008 arvamust„Üldhuviteenused” (raportöör Raymond Hencks) (TEN/289).

(4)  Vabatahtliku tegevuse edendamise kohta vt ka EMSK 13. detsembri 2006. aasta arvamus teemal „Vabatahtlik tegevus, selle roll ja mõju Euroopa ühiskonnas”, raportöör: Erika Koller (ELT C 325, 30.12.2006).

(5)  Nt Euroopa Liidu Nõukogu „2007. aasta ühisaruanne sotsiaalse kaitse ja sotsiaalse kaasatuse kohta”, konverents Atlandi-üleseks kogemustevahetuseks pikaajalise hoolduse kohta, Brüssel 2006, konverents „Pikaajaline hooldus eakamatele inimestele”, 2005 jpt.

(6)  Vt Komisjoni teatis nõukogule, Euroopa Parlamendile, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ja Regioonide Komiteele „Sotsiaalse kaitstuse moderniseerimine kvaliteetse, kättesaadava ja jätkusuutliku tervishoiu ning pikaajalise hoolduse väljaarendamiseks: toetus riiklikele strateegiatele, kasutades avatud kooskõlastusmeetodit”, 20.4.2004, KOM(2004) 304; samuti EMSK 28. oktoobri 2004. aasta arvamus nimetatud teemal, raportöör: Braghin (ELT C 120, 20.5.2005).

(7)  Komisjoni teatis „Roheline raamat „Silmitsi demograafiliste muutustega — uus põlvkondadevaheline solidaarsus””, 16.3.2005, KOM(2005) 94.

(8)  Vt EMSK ettevalmistav arvamus „Perekond ja demograafiline areng”, raportöör: Stéphane BUFFETAUT (ELT C 161, 13.7.2007).

(9)  Vt ühenduse tervishoiuvaldkonna tegevusprogramm 2008–2013.

(10)  Vt EMSK ettevalmistav arvamus „Perekond ja demograafiline areng”, 14.3.2007, raportöör: Stéphane BUFFETAUT (ELT C 161, 13.7.2007).

(11)  Vt EMSK ettevalmistav arvamus „Sotsiaalpartnerite roll töö-, pere- ja eraelu ühitamisel”, 11.7.2007, raportöör: CLEVER (ELT C 256, 27.10.2007).

(12)  Vt EMSK omaalgatuslik arvamus „Töö hooldushaiglates näitena vabatahtlikust tööst Euroopas”, 20.3.2002, raportöör: Eulenburg (EÜT C 125, 27.5.2002).

(13)  Vt Komisjoni teatis nõukogule ja Euroopa Parlamendile „Euroopa reaktsioon maailma rahvastiku vananemisele — majanduslik ja sotsiaalne areng vananevas maailmas. Euroopa Komisjoni panus vananemisküsimusi käsitlevale teisele maailmaassambleele”, 18.3.2002, KOM(2002) 143 lõplik.

(14)  Vt EMSK ettevalmistav arvamus „Eakate väärkohtlemine”, 24.10.2007, raportöör: Renate Heinisch (EÜT C 44, 16.2.2008).

(15)  Vt allmärkus 3

(16)  Vt EMSK omaalgatuslik arvamus „Liikudes teadus- ja arendustegevuse 7. raamprogrammi suunas: Teadusuuringute vajadus demograafilise arengu kontekstis — elukvaliteet vanaduses ja tehnoloogiavajadus”, 15.9.2004, raportöör: Renate Heinisch (ELT C 74, 23.3.2005).

(17)  Euroopa Kohtu 18. detsembri 2007 otsus C-341/05 (Laval un Partneri Ltd versus Svenska Byggnadsarbetareförbundet et alii)


Top