Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022H0495

    Komisjoni soovitus (EL) 2022/495, 25. märts 2022, furaani ja alküülfuraanide esinemise seire kohta toidus

    C/2022/1751

    ELT L 100, 28.3.2022, p. 60–61 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reco/2022/495/oj

    28.3.2022   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    L 100/60


    KOMISJONI SOOVITUS (EL) 2022/495,

    25. märts 2022,

    furaani ja alküülfuraanide esinemise seire kohta toidus

    EUROOPA KOMISJON,

    võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut, eriti selle artiklit 292,

    ning arvestades järgmist:

    (1)

    Furaan ja alküülfuraanid, sealhulgas metüülfuraanid, nagu 2-metüülfuraan, 3-metüülfuraan ja 2,5-dimetüülfuraan, on protsessi saasteained, mis tekivad toidus termilise töötlemise käigus.

    (2)

    Toiduahelas olevaid saasteaineid käsitlev Euroopa Toiduohutusameti (EFSA) teaduskomisjon võttis 2017. aastal vastu teadusliku arvamuse ohtude kohta, mida furaani ja metüülfuraanide esinemine toidus kujutab endast rahvatervisele (1). Selles jõuti järeldusele, et praegune furaaniga kokkupuute tase on tervise seisukohalt probleemne. Metüülfuraanide puhul jõuti arvamuses järeldusele, et need võivad oluliselt suurendada üldist kokkupuudet furaani ja alküülfuraanidega ning seega suurendada tervisega seotud probleeme. Kuna aga puuduvad andmed metüülfuraanide esinemise kohta toidus, soovitas toiduohutusamet esitada selles valdkonnas täiendavaid andmeid. Eelkõige on teatatud furaanide ja alküülfuraanide esinemisest kohvis, konserveeritud imikutoidus, valmistoiduna tarbitavas supis, kartulikrõpsudes, puuviljamahlades, hommikusöögihelvestes, küpsistes, kreekerites ja kuivikleibades.

    (3)

    2-metüülfuraani ja 3-metüülfuraani saab praegu kättesaadavate analüüsimeetodite abil usaldusväärselt kvantifitseerida, kuid 2,5-dimetüülfuraani usaldusväärseks analüüsiks on vaja teha täiendavat tööd. Kui kasutatud analüüsimeetod seda siiski võimaldab, oleks asjakohane analüüsida ja kvantifitseerida 2,5-dimetüülfuraani ning esitada andmed.

    (4)

    Lisaks on teaduskirjanduses hiljuti osutatud toidu saasteainetele, mis on seotud muude alküülfuraanidega kui metüülfuraanid, näiteks 2-pentüülfuraan ja 2-etüülfuraan. Seepärast oleks asjakohane analüüsida ja kvantifitseerida lisaks selliseid alküülfuraane (mis ei ole metüülfuraanid), tingimusel et analüüsimeetod on selleks otstarbeks usaldusväärne.

    (5)

    Furaani ja alküülfuraanide seire tulemused peavad olema usaldusväärsed ja võrreldavad. Seepärast on asjakohane esitada proovivõtujuhised ja analüütilise toimivuse näitajad.

    (6)

    Toiduohutusametil on Euroopa Komisjoni volitus koguda kõiki kättesaadavaid andmeid keemiliste saasteainete esinemise kohta toidus ja söödas. Neid andmeid kasutatakse toiduohutusameti teaduslikes arvamustes ja aruannetes toidus ja söödas sisalduvate saasteainete kohta.

    (7)

    Seepärast on asjakohane soovitada, et tehakse furaani ja alküülfuraanide seiret toidus ning esitatakse andmed toiduohutusametile.

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA SOOVITUSE:

    1.

    Liikmesriigid peaksid toidukäitlejate aktiivsel osalusel tegema seiret furaani, 2-metüülfuraani ja 3-metüülfuraani esinemise kohta toidus, eelkõige kohvis, konserveeritud imikutoidus (sh pakendites, tuubides ja kottides olev imikutoit), valmistoiduna tarbitavas supis, kartulikrõpsudes, puuviljamahlades, hommikusöögihelvestes, küpsistes, kreekerites ja kuivikleibades.

    2.

    Et tagada proovide representatiivsus, peaksid liikmesriigid järgima komisjoni määruse (EÜ) nr 333/2007 (2) lisa B osas sätestatud proovivõtumeetodeid. Samuti peaksid toidukäitlejad kohaldama samu proovivõtumeetodeid või samaväärseid proovivõtumeetodeid, tagades, et proov on representatiivne.

    3.

    Furaani, 2-metüülfuraani ja 3-metüülfuraani analüüsimiseks kohvis ja konserveeritud imikutoidus peaksid liikmesriigid ja toidukäitlejad kasutama meetodit, mis vastab järgmistele kriteeriumidele:

    Näitaja

    Kriteerium

    Spetsiifilisus

    Puudub vastasmõju maatriksiga ja puuduvad spektraalhäired

    Tühikatse

    Alla avastamispiiri (LOD)

    Korduvus (RSDr)

    0,66 korda RSDR (modifitseeritud) Horwitzi võrrandi alusel

    Korratavus (RSDR)

    Tuletatakse (modifitseeritud) Horwitzi võrrandi alusel

    Saagis

    80 – 110 %

    Avastamispiir (LOD)

    Kolm kümnendikku määramispiirist

    Määramispiir (LOQ)

    Kohvi puhul: mitte üle 20 μg/kg

    Konserveeritud imikutoidu puhul: 5 μg/kg

    Furaani analüüsimiseks muudes toiduainetes kui kohv ja konserveeritud imikutoit peaksid liikmesriigid ja toidukäitlejad kasutama neile kriteeriumidele vastavat meetodit ning määramispiir ei tohiks olla suurem kui 5 μg/kg.

    2-metüülfuraani ja 3-metüülfuraani analüüsimiseks muudes toiduainetes kui kohvis ja konserveeritud imikutoidus peaksid laborid kehtestama kvaliteedikontrolli, et tagada saadud analüüsitulemuste usaldusväärsus, kui määramispiir ei tohiks olla suurem kui 5 μg/kg.

    4.

    Kui kasutatud analüüsimeetod võimaldab määrata muid alküülfuraane kui 2-metüülfuraan ja 3-metüülfuraan, peaksid liikmesriigid ja toidukäitlejad need alküülfuraanid kindlaks määrama.

    5.

    Liikmesriigid ja toidukäitlejad peaksid esitama seiretulemused toiduohutusametile iga aasta 30. juuniks järgides toiduohutusameti toidu ja sööda standardproovi kirjelduse juhises esitatud nõudeid ja toiduohutusameti täiendavaid erinõudeid aruannete esitamise kohta (3).

    Brüssel, 25. märts 2022

    Komisjoni nimel

    komisjoni liige

    Stella KYRIAKIDES


    (1)  EFSA CONTAM Panel (EFSA Panel on Contaminants in the Food Chain), Scientific opinion on the risks for public health related to the presence of furan and methylfurans in food. (Toiduahelas olevaid saasteaineid käsitleva Euroopa Toiduohutusameti teaduskomisjoni teaduslik arvamus rahvatervisele avalduvast ohust, mis on seotud furaani ja metüülfuraanide sisaldumisega toidus.) EFSA Journal 2017;15(10):5005, 142 lk https://doi.org/10.2903/j.efsa.2017,5005

    (2)  Komisjoni 28. märtsi 2007. aasta määrus (EÜ) nr 333/2007, milles sätestatakse proovivõtu- ja analüüsimeetodid plii, kaadmiumi, elavhõbeda, anorgaanilise tina, 3-MCPD ja benso(a)püreenisisalduse ametlikuks kontrolliks toiduainetes (ELT L 88, 29.3.2007, lk 29).

    (3)  https://www.efsa.europa.eu/en/call/call-continuous-collection-chemical-contaminants-occurrence-data-0


    Top