2.
|
31992 L 0043: Rådets direktiv 92/43/EØF af 21. maj 1992 om bevaring af naturtyper samt vilde dyr og planter (EFT nr. L 206 af 22.7.1992, s. 7), som ændret ved:
—
|
11994 N: Akt vedrørende tiltrædelsesvilkårene og tilpasningerne af traktaterne — Republikken Østrigs, Republikken Finlands og Kongeriget Sveriges tiltrædelse (EFT C 241 af 29.8.1994, s. 21),
|
—
|
12003 T: Akt vedrørende tiltrædelsesvilkårene og tilpasningerne af traktaterne — Den Tjekkiske Republiks, Republikken Estlands, Republikken Cyperns, Republikken Letlands, Republikken Litauens, Republikken Ungarns, Republikken Maltas, Republikken Polens, Republikken Sloveniens og Den Slovakiske Republiks tiltrædelse (EUT L 236 af 23.9.2003, s. 33),
|
a)
|
Artikel 1, litra c), nr. iii) affattes således:
»iii)
|
er tydelige eksempler på de kendetegn, der er typiske for et eller flere af følgende ni biogeografiske områder: alpeområde, atlantisk område, sortehavsområde, borealt område, kontinentalt område, makaronesisk område, middelhavsområde, pannonisk område og steppeområde.«
|
|
b)
|
I artikel 4, stk. 2, ændres »syv« til »ni«.
|
c)
|
Bilag I og II affattes således: »
BILAG I
NATURTYPER AF FÆLLESSKABSBETYDNING, HVIS BEVARING KRÆVER UDPEGNING AF SÆRLIGE BEVARINGSOMRÅDER
Fortolkning
Vejledning til fortolkning af hver naturtype findes i »Fortolkningsmanualen til Den Europæiske Unions Habitater«, som er godkendt af det udvalg, der er oprettet i henhold til artikel 20 (Habitat-Udvalget), og udgivet af Europa-Kommissionen (1).
Koden svarer til NATURA 2000 koden.
Asterisk »(*)« betyder prioriteret naturtype.
1. NATURTYPER I KYSTEGNE OG NATURTYPER MED SALTPÅVIRKET (HALOFYTISK) VEGETATION
11. Havvand og tidevandsafhængige naturtyper
1110
|
Sandbanker med lavvandet vedvarende dække af havvand
|
1120
|
* Posidonia-bevoksninger (Posidonion oceanicae)
|
1130
|
Flodmundinger
|
1140
|
Mudder og sandflader blottet ved ebbe
|
1150
|
* Kystlaguner og strandsøer
|
1160
|
Større lavvandede bugter og vige
|
1170
|
Rev
|
1180
|
Boblerev
|
12. Havklinter eller -klipper og stenede strande
1210
|
Enårig vegetation på stenede strandvolde
|
1220
|
Flerårig vegetation på stenede strande
|
1230
|
Klinter eller klipper med vegetation langs de atlantiske kyster og Østersøkysterne
|
1240
|
Klinter eller klipper med vegetation langs Middelhavskysterne (med endemiske Limonium spp.)
|
1250
|
Klinter eller klipper med endemisk flora langs de makaronesiske kyster
|
13. Atlantiske og kontinentale strandenge og saltenge
1310
|
Kveller (Salicornia) og andre enårige plantearter, der koloniserer mudder og sand
|
1320
|
Vadegræssamfund (Spartinion maritimae)
|
1330
|
Atlanterhavs-strandenge (Glauco-Puccinellitalia maritimae)
|
1340
|
* Indlandssaltenge
|
14. Strandenge og saltenge langs Middelhavskysterne og de varme atlantiske kyster
1410
|
Middelhavs-strandenge (Juncetalia maritimi)
|
1420
|
Saltpåvirket krat langs Middelhavskysterne og de varme atlantiske kyster (Sarcocornetea fruticosi)
|
1430
|
Salt- og kvælstofpåvirkede krat (Pegano-Salsoletea)
|
15. Indlands-saltstepper- og -gipsstepper
1510
|
* Mediterrane saltstepper (Limonietalia)
|
1520
|
* Iberisk gipssteppevegetation (Gypsophiletalia)
|
1530
|
* Pannoniske saltstepper og saltenge
|
16. Boreale øgrupper samt kyster og hævet havbund ved Østersøen
1610
|
Marine åse, der danner øer med sand-, klippe- eller stenstrandsvegetation og sublittoral vegetation i Østersøen
|
1620
|
Boreale holme og småøer i Østersøen
|
1630
|
* Boreale strandenge ved Østersøen
|
1640
|
Boreale sandstrande med flerårig vegetation ved Østersøen
|
1650
|
Boreale smalle havarme i Østersøen
|
2. KYST- OG INDLANDSKLITTER
21. Kystklitter langs Atlanterhavs-, Nordsø- og Østersøkysterne
2110
|
Forstrand og begyndende klitdannelser
|
2120
|
Hvide klitter og vandremiler med Ammophila arenaria
|
2130
|
* Stabile kystklitter med urteagtig vegetation (grå klit og grønsværklit)
|
2140
|
* Stabile kalkfattige klitter med Empetrum nigrum (klithede)
|
2150
|
* Stabile kalkfattige atlantiske klitter (Calluno-Ulicetea)
|
2160
|
Klitter med havtorn (Hippophaë rhamnoides)
|
2170
|
Klitter med gråris (Salix repens ssp. argentea (Salicion arenariae))
|
2180
|
Skovbevoksede klitter i de atlantiske, kontinentale og boreale regioner
|
2190
|
Fugtige klitlavninger
|
21A0
|
Machairs (* i Irland)
|
22. Kystklitter langs Middelhavskysterne
2210
|
Stabile klitter langs kysten med Crucianellion maritimae
|
2220
|
Klitter med Euphorbia terracina
|
2230
|
Græsklædte klitter med Malcomietalia
|
2240
|
Græsklædte klitter med Brachypodietalia og enårige urter
|
2250
|
* Kystklitter med enebær (Juniperus spp.)
|
2260
|
Sclerofylkrat med Cisto-Lavenduletalia
|
2270
|
* Skovbevoksede klitter med Pinus pinea og/eller Pinus pinaster
|
23. Indlandsklitter, som er gamle og kalkfattige
2310
|
Tørre heder på flyvesand med lyng og visse (Calluna og Genista)
|
2320
|
Tørre heder på flyvesand med lyng og revling (Calluna og Empetrum nigrum)
|
2330
|
Indlandsklitter med åbne græsarealer med sandskæg og hvene (Corynephorus og Agrostis)
|
2340
|
* Pannoniske indlandsklitter
|
3. FERSKVANDSNATURTYPER
31. Søer og vandhuller
3110
|
Oligotrofe søer og vandhuller med meget lavt mineralindhold på sandet jordbund (Littorelletalia uniflorae)
|
3120
|
Oligotrofe søer og vandhuller med meget lavt mineralindhold på sandet jordbund i det vestlige Middelhavsområde med Isoetes spp.
|
3130
|
Oligotrofe til mesotrofe søer og vandhuller med vegetation med Littorelletea uniflorae og/eller Isoëto-Nanojuncetea
|
3140
|
Kalkrige oligo-mesotrofe søer og vandhuller med bundfæstet vegetation i form af kransnålalger (Chara spp.)
|
3150
|
Naturlige eutrofe søer og vandhuller med vegetation af typen Magnopotamion eller Hydrocharition
|
3160
|
Naturlige dystrofe søer og vandhuller
|
3170
|
* Mediterrane temporære vandhuller
|
3180
|
* Turloughs
|
3190
|
Gipskarstsøer
|
31A0
|
* Lotusbevoksninger i varme kilder i Transsylvanien
|
32. Vandløb — vandløbsstrækninger med naturlig eller delvis naturlig dynamik (små, mellemstore og store flodsenge), hvor vandkvaliteten ikke udviser betydelige forringelser
3210
|
Fennoskandiske naturlige floder
|
3220
|
Alpine floder og deres urteagtige bredvegetation
|
3230
|
Alpine floder og deres træagtige bredvegetation med Myricaria germanica
|
3240
|
Alpine floder og deres træagtige bredvegetation med Salix elaeagnos
|
3250
|
Permanent vandførende mediterrane floder med Glaucium flavum
|
3260
|
Vandløb i lavland eller bjerge med bevoksning af Ranunculion fluitantis og Callitricho-Batrachion
|
3270
|
Vandløb med mudrede bredder med bevoksning af Chenopodion rubri p.p. og Bidention p.p.
|
3280
|
Permanent vandførende mediterrane floder med Paspalo-Agrostidion arter og bredvegetation af Salix spp. og Populus alba
|
3290
|
Tidvis vandførende mediterrane floder med Paspalo-Agrostidion
|
4. TEMPEREREDE HEDER OG KRAT
4010
|
Nordatlantiske våde heder med klokkelyng (Erica tetralix)
|
4020
|
* Tempererede atlantiske våde heder med Erica ciliaris og Erica tetralix
|
4030
|
Europæiske tørre heder
|
4040
|
* Tørre kystnære atlantiske heder med Erica vagans
|
4050
|
* Endemiske makaronesiske heder
|
4060
|
Alpine og boreale heder
|
4070
|
* Krat med Pinus mugo og Rhododendron hirsutum (Mugo-Rhododendretum hirsuti)
|
4080
|
Subarktisk pilekrat med Salix spp.
|
4090
|
Endemiske oro-mediterrane heder med tornblad
|
40A0
|
* Subkontinentale peripannoniske krat
|
40B0
|
Krat af Potentilla fruticosa (buskpotentil) i Rodopibjergene
|
40C0
|
* Pontisk-sarmatisk løvfældende krat
|
5. SCLEROFYLKRAT (MATORRALS)
51. Submediterrane og tempererede krat
5110
|
Stabil tørke- og varmetålende vegetation med Buxus sempervirens på klippeskråninger (Berberidion p.p.)
|
5120
|
Cytisus Purgans-vegetation i bjerge
|
5130
|
Enekrat (Juniperus communis-vegetation) på heder eller kalkholdigt græsland
|
5140
|
* Cistus palhinhae-vegetation på fugtige kystnære heder
|
52. Mediterrane skovagtige matorrals
5210
|
Skovagtige matorrals med Juniperus spp.
|
5220
|
* Skovagtige matorrals med Zyziphus spp.
|
5230
|
* Skovagtige matorrals med Laurus nobilis
|
53. Termomediterrane og steppelignende krat
5310
|
Krat med Laurus nobilis
|
5320
|
Euphorbia-vegetation ved klipper
|
5330
|
Termomediterrane ørkenagtige krat
|
54. Frygana-vegetation
5410
|
Frygana-vegetation på klippetoppe i det vestmediterrane område (Astragalo Plantaginetum subulatae)
|
5420
|
Sarcopoterium spinosum phryganas
|
5430
|
Endemisk frygana-vegetation med Euphorbio-Verbascion
|
6. NATURLIGE OG DELVIS NATURLIGE GRÆSLANDSSAMFUND
61. Naturligt græsland
6110
|
* Græsland med Alysso-Sedion albi på kalkholdig eller baserig klippegrund
|
6120
|
* Meget tørt græsland på kalkholdigt sand
|
6130
|
Tungmetaltålende græsland med Violetalia calaminariae
|
6140
|
Græsland med Festuca eskia på kalkfattig jordbund i Pyrenæerne
|
6150
|
Alpint og borealt græsland på kalkfattig jordbund
|
6160
|
Højlandsiberisk græsland med Festuca indigesta
|
6170
|
Alpint og subalpint græsland på kalkholdig bund
|
6180
|
Mesofilt makaronesisk græsland
|
6190
|
Pannonisk græsland på klippegrund (Stipo-Festucetalia pallentis)
|
62. Delvis naturligt tørt græsland og kratstadier (overdrev, græsheder og krat)
6210
|
Delvis naturlig tør græslands- og kratvegetation på kalkholdig bund (Festuco Brometalia)(* vigtige orkidélokaliteter)
|
6220
|
* Steppeagtig vegetation af græsser og enårige urter med Thero-Brachypodietea
|
6230
|
* Artsrigt græsland med Nardus på kalkfattig jordbund i bjergegne (og områder lavere end bjergene i det kontinentale Europa)
|
6240
|
* Subpannonisk steppeagtigt græsland
|
6250
|
* Pannonisk løss med steppeagtigt græsland
|
6260
|
* Pannoniske sandstepper
|
6270
|
* Fennoskandisk artsrigt halvtørt græsland i lavlandet
|
6280
|
* Nordisk alvar og prækambriske kalkholdige fladklipper
|
62A0
|
Østligt submediterrant tørt græsland (Scorzoneratalia villosae)
|
62B0
|
* Græsland på serpentinklippegrund på Cypern
|
62C0
|
*Pontisk-sarmatisk steppe
|
62D0
|
Oro-moesisk græsland på sur jordbund
|
63. Sclerofyle græsningsskove (dehesas)
6310
|
Sclerofyle græsningsskove med Quercus spp.
|
64. Delvis naturlige fugtige enge med høj urtevegetation
6410
|
Molinia-enge på kalkrige, tørveholdige eller ler- og siltrige jorde (Molinion caeruleae)
|
6420
|
Mediterrant højt græsland på fugtig jordbund med Molinio-Holoschoenion
|
6430
|
Bræmmer med høje urter på fugtig jordbund på sletter og i bjerge
|
6440
|
Enge på flodaflejringer med Cnidion dubii
|
6450
|
Nordlige boreale enge på sø- og vandløbsaflejringer
|
6460
|
Tørve-græsland i Troodosbjergene
|
65. Mesofilt græsland
6510
|
Høslætenge i lavlandet (Alopecurus pratensis, Sanguisorba officinalis)
|
6520
|
Høslætenge i bjerge
|
6530
|
* Fennoskandiske træbevoksede enge (løvenge)
|
7. HØJMOSER OG MOSER OG KÆR
71. Sure moser med tørvemosser
7110
|
* Aktive højmoser
|
7120
|
Nedbrudte højmoser med mulighed for naturlig gendannelse
|
7130
|
Terrændækkende moser (* hvis aktive moser)
|
7140
|
Hængesæk og andre moser dannet flydende i vand
|
7150
|
Lavninger på tørv med Rhynchosporion
|
7160
|
Fennoskandiske mineralrige kilder og vældmoser
|
72. Kær og moser på kalkholdig bund
7210
|
* Kalkrige moser og sumpe med hvas avneknippe (Cladium mariscus) og arter af Caricion davallianae
|
7220
|
* Kalkaflejrende kilder og væld med tufdannelse (Cratoneurion)
|
7230
|
Alkaliske kær (rigkær)
|
7240
|
* Alpin pionervegetation med Caricion bicoloris-atrofuscae
|
73. Boreale moser
7310
|
* Aapa-moser
|
7320
|
* Palsa-moser
|
8. KLIPPER OG HULER
81. Urer
8110
|
Kalkfattige urer i bjergegne indtil snegrænsen (Androsacetalia alpinae og Galeopsietalia ladani)
|
8120
|
Kalkrige urer og kalkskifer-urer i bjerg- og alpine områder (Thlaspietea rotundifolii)
|
8130
|
Vestmediterrane og soleksponerede urer
|
8140
|
Østmediterrane urer
|
8150
|
Mellemeuropæiske kalkfattige højlandsurer
|
8160
|
* Mellemeuropæiske kalkrige højlandsurer
|
82. Vegetation i sprækker på klippeskråninger
8210
|
Vegetation i sprækker på kalkrige klippeskråninger
|
8220
|
Vegetation i sprækker på kalkfattige klippeskråninger
|
8230
|
Kalkfattige klipper med pionervegetation med Sedo-Scleranthion eller Sedo albi-Veronicion dillenii
|
8240
|
* Kalkstensplateauer
|
83. Andre naturtyper i klipper
8310
|
Klippehuler, der ikke er åbne for offentligheden
|
8320
|
Lavamarker og naturlige kratere
|
8330
|
Havgrotter, der står helt eller delvis under vand
|
8340
|
Permanente gletschere
|
9. SKOVE
(Delvis) naturlig skovvegetation med hjemmehørende arter, der danner højskov med typisk underskov, og som opfylder følgende kriterier: Sjælden eller oprindelig og/eller med arter af fællesskabsbetydning
90. Skove i det boreale Europa
9010
|
* Vestlig Taïga
|
9020
|
* Fennoskandiske hemiboreale naturlige gamle løvskove (Quercus sp., Tilia sp., Acer sp., Fraxinus sp. eller Ulmus sp.) rige på epifytter
|
9030
|
* Naturlige skove på unge successionsstadier af hævet havbund
|
9040
|
Nordiske subalpine/subarktiske skove med Betula pubescens ssp. czerepanovii
|
9050
|
Fennoskandiske urterige skove med Picea abies
|
9060
|
Nåleskove på eller ved åse aflejret af smeltevand
|
9070
|
Fennoskandiske græsningsskove
|
9080
|
* Fennoskandiske løvfældende sumpskove
|
91. Skove i det tempererede Europa
9110
|
Bøgeskove på morbund med Luzulo-Fagetum
|
9120
|
Atlantiske bøgeskove på morbund med kristtorn (Ilex sp.) og til tider også Taxus sp. i busklaget (Quercion robori-petraeae eller Ilici-Fagenion)
|
9130
|
Bøgeskove på muldbund med Asperulo-Fagetum
|
9140
|
Mellemeuropæiske subalpine bøgeskove med Acer sp. og Rumex arifolius
|
9150
|
Mellemeuropæiske bøgeskove på kalkbund med Cephalanthero-Fagion
|
9160
|
Subatlantiske og mellemeuropæiske egeskove eller ege-avnbøge-skove med Carpinion betuli
|
9170
|
Ege-avnbøge-skove med Galio-Carpinetum
|
9180
|
* Skove med Tilio-Acerion på skråninger, urer og i kløfter
|
9190
|
Gamle stilkegeskove (Quercus robur) på mager sur jordbund
|
91A0
|
Gamle vinteregeskove med Ilex og Blechnum på De Britiske Øer
|
91B0
|
Thermofile askeskove med Fraxinus angustifolia
|
91C0
|
* Kaledoniske skove
|
91D0
|
* Skovbevoksede tørvemoser
|
91E0
|
* Elle- og askeskove ved vandløb, søer og væld (Alnus glutinosa og Fraxinus excelsior (Alno-Padion, Alnion incanae, Salicion albae))
|
91F0
|
Blandskov med Quercus robur, Ulmus laevis og Ulmus minor, Fraxinus excelsior eller Fraxinus angustifolia langs bredderne af større floder (Ulmenion minoris)
|
91G0
|
* Pannoniske skove med Quercus petraea og Carpinus betulus
|
91H0
|
* Pannoniske skove med Quercus pubescens
|
91I0
|
* Euro-sibiriske skove med Quercus spp.
|
91J0
|
* Taksskove på De Britiske Øer (Taxus baccata)
|
91K0
|
Illyriske bøgeskove (Fagus sylvatica (Aremonio-Fagion))
|
91L0
|
Illyriske ege-avnbøge-skove (Erythronio-Carpinion)
|
91M0
|
Pannonisk-balkanske skove med tyrkisk eg og vintereg
|
91N0
|
* Pannoniske krat på indlandsklitter (Junipero-Populetum albae)
|
91P0
|
Skov med Holy Cross ædelgran (Abietetum polonicum)
|
91Q0
|
Vestkarpatiske skove med Pinus sylvestris på kalkholdig bund
|
91R0
|
Dinariske skovfyrskove på dolomit (Genisto januensis-Pinetum)
|
91S0
|
*Vestpontiske bøgeskove
|
91T0
|
Centraleuropæiske skovfyrskove af lavtypen
|
91U0
|
Sarmatiske steppe-fyrreskove
|
91V0
|
Dakiske bøgeskove (Symphyto-Fagion)
|
91W0
|
Moesiske bøgeskove
|
91X0
|
* Bøgeskove i Dobrogea-området
|
91Y0
|
Dakiske ege-avnbøge-skove
|
91Z0
|
Moesiske skove af ungarsk lind
|
91AA
|
* Østlige hvidegskove
|
91BA
|
Moesiske ædelgranskove
|
91CA
|
Skovfyrskove i Balkanbjergene og i Rodopibjergene
|
92. Mediterrane løvskove
9210
|
* Bøgeskove i Appenninerne med Taxus og Ilex
|
9220
|
* Bøgeskove i Appenninerne med Abies alba samt bøgeskove med Abies nebrodensis
|
9230
|
Galicisk-portugisiske egeskove med Quercus robur og Quercus pyrenaica
|
9240
|
Iberiske skove med Quercus faginea og Quercus canariensis
|
9250
|
Skove med Quercus trojana
|
9260
|
Skove med Castanea sativa
|
9270
|
Græske bøgeskove med Abies borisii-regis
|
9280
|
Skove med Quercus frainetto
|
9290
|
Cypresskove (Acero-Cupression)
|
92A0
|
Galleriskove med Salix alba og Populus alba
|
92B0
|
Bredvegetation med Rhododendron ponticum, Salix o.a., langs tidvis vandførende mediterrane vandløb
|
92C0
|
Skove med Platanus orientalis og Liquidambar orientalis (Platanion orientalis)
|
92D0
|
Sydlige galleriskove og -krat (Nerio-Tamaricetea og Securinegion tinctoriae)
|
93. Mediterrane sclerofylskove
9310
|
Ægæiske skove med Quercus brachyphylla
|
9320
|
Skove med Olea sp. og Ceratonia sp.
|
9330
|
Skove med Quercus suber
|
9340
|
Skove med Quercus ilex og Quercus rotundifolia
|
9350
|
Skove med Quercus macrolepis
|
9360
|
* Makaronesiske laurbærskove (Laurus, Ocotea)
|
9370
|
* Palmelunde med Phoenix
|
9380
|
Skove med Ilex aquifolium
|
9390
|
* Krat og lav skovbevoksning med Quercus alnifolia
|
93A0
|
Skov med Quercus infectoria (Anagyro foetidae-Quercetum infectoriae)
|
94. Tempererede nåleskove i bjerge
9410
|
Skove på sur jordbund med Picea i bjerge (Vaccinio-Piceetea)
|
9420
|
Alpine skove med Larix decidua og/eller Pinus cembra
|
9430
|
Skove med Pinus uncinata i bjerge (* på gips- eller kalkrige substrater)
|
95. Mediterrane og makaronesiske nåleskove i bjerge
9510
|
* Sydappeninske skove med Abies alba
|
9520
|
Skove med Abies pinsapo
|
9530
|
* (Sub)Mediterrane fyrreskove med endemiske Pinus nigra ssp.
|
9540
|
Mediterrane skove med endemiske mesogæiske arter af fyr
|
9550
|
Endemiske fyrreskove på De Kanariske Øer
|
9560
|
* Endemiske skove med Juniperus spp.
|
9570
|
* Skove med Tetraclinis articulata
|
9580
|
* Mediterrane skove med Taxus baccata
|
9590
|
* Skove med Cedrus brevifolia (Cedrosetum brevifoliae)
|
95A0
|
Høje oro-mediterrane fyrreskove
|
BILAG II
DYRE- OG PLANTEARTER AF FÆLLESSKABSBETYDNING, HVIS BEVARING KRÆVER UDPEGNING AF SÆRLIGE BEVARINGSOMRÅDER
Fortolkning
a) Bilag II supplerer bilag I med hensyn til oprettelsen af et sammenhængende net af særlige bevaringsområder.
b) Arterne i dette bilag er anført:
—
|
enten ved artens eller underartens navn
|
—
|
eller ved samtlige arter tilhørende en højere systematisk enhed (taxon) eller en nærmere angivet del af denne.
|
Forkortelsen »spp.« efter navnet på en familie eller en slægt henviser til samtlige arter tilhørende denne familie eller slægt.
c) Symboler
Asterisk (*) foran navnet angiver, at den pågældende art er prioriteret.
De fleste arter, der er opført i dette bilag, er også opført i bilag IV. Hvis en art, der er opført i dette bilag, hverken er opført i bilag IV eller bilag V, er dens navn efterfulgt af tegnet (o); hvis en art, der er opført i dette bilag, ikke er opført i bilag IV, men derimod er opført i bilag V, er dens navn efterfulgt af tegnet (V).
a) DYR
HVIRVELDYR
PATTEDYR
INSECTIVORA
Talpidae
CHIROPTERA
Rhinolophidae
|
Rhinolophus ferrumequinum
|
Vespertilionidae
Pteropodidae
RODENTIA
Gliridae
Sciuridae
|
* Marmota marmota latirostris
|
|
* Pteromys volans (Sciuropterus russicus)
|
|
Spermophilus citellus (Citellus citellus)
|
|
* Spermophilus suslicus (Citellus suslicus)
|
Castoridae
|
Castor fiber (bortset fra de estiske, lettiske, litauiske, finske og svenske populationer)
|
Cricetidae
Microtidae
|
* Microtus oeconomus arenicola
|
|
* Microtus oeconomus mehelyi
|
Zapodidae
CARNIVORA
Canidae
|
* Canis lupus (undtagen den estiske population; græske populationer: kun syd for 39. breddegrad; spanske populationer: kun syd for Duero; lettiske, litauiske og finske populationer).
|
Ursidae
|
* Ursus arctos (bortset fra de estiske, finske og svenske populationer)
|
Mustelidae
Felidae
|
Lynx lynx (bortset fra de estiske, lettiske og finske populationer)
|
Phocidae
|
Phoca hispida bottnica (V)
|
|
* Phoca hispida saimensis
|
ARTIODACTYLA
Cervidae
|
* Cervus elaphus corsicanus
|
|
Rangifer tarandus fennicus (o)
|
Bovidae
|
Capra aegagrus (naturlige populationer)
|
|
* Capra pyrenaica pyrenaica
|
|
Ovis gmelini musimon (Ovis ammon musimon) (naturlige populationer — Korsika og Sardinien)
|
|
Ovis orientalis ophion (Ovis gmelini ophion)
|
|
* Rupicapra pyrenaica ornata (Rupicapra rupicapra ornata)
|
|
Rupicapra rupicapra balcanica
|
|
* Rupicapra rupicapra tatrica
|
CETACEA
KRYBDYR
CHELONIA (TESTUDINES)
Testudinidae
Cheloniidae
Emydidae
SAURIA
Lacertidae
|
Lacerta bonnali (Lacerta monticola)
|
|
Gallotia galloti insulanagae
|
Scincidae
|
Chalcides simonyi (Chalcides occidentalis)
|
Gekkonidae
OPHIDIA (SERPENTES)
Colubridae
Viperidae
|
* Macrovipera schweizeri (Vipera lebetina schweizeri)
|
|
Vipera ursinii (bortset fra Vipera ursinii rakosiensis))
|
|
* Vipera ursinii rakosiensis
|
PADDER
CAUDATA
Salamandridae
|
Mertensiella luschani (Salamandra luschani)
|
|
* Salamandra aurorae (Salamandra atra aurorae)
|
|
Triturus carnifex (Triturus cristatus carnifex)
|
|
Triturus cristatus (Triturus cristatus cristatus)
|
|
Triturus dobrogicus (Triturus cristatus dobrogicus)
|
|
Triturus karelinii (Triturus cristatus karelinii)
|
|
Triturus vulgaris ampelensis
|
Proteidae
Plethodontidae
|
Hydromantes (Speleomantes) ambrosii
|
|
Hydromantes (Speleomantes) flavus
|
|
Hydromantes (Speleomantes) genei
|
|
Hydromantes (Speleomantes) imperialis
|
|
Hydromantes (Speleomantes) strinatii
|
|
Hydromantes (Speleomantes) supramontis
|
ANURA
Discoglossidae
|
Discoglossus galganoi (herunder Discoglossus »jeanneae«)
|
Ranidae
Pelobatidae
|
* Pelobates fuscus insubricus
|
FISK
PETROMYZONIFORMES
Petromyzonidae
|
Lampetra fluviatilis (V) (bortset fra de finske og de svenske populationer)
|
|
Lampetra planeri (o) (bortset fra de estiske, finske og svenske populationer)
|
|
Lethenteron zanandreai (V)
|
|
Petromyzon marinus (o) (bortset fra den svenske population)
|
ACIPENSERIFORMES
Acipenseridae
CLUPEIFORMES
Clupeidae
SALMONIFORMES
Salmonidae
|
Hucho hucho (naturlige populationer) (V)
|
|
Salmo salar (kun i ferskvand) (V) (bortset fra de finske populationer)
|
Coregonidae
|
* Coregonus oxyrhynchus (anadrome populationer i visse områder af Nordsøen)
|
Umbridae
CYPRINIFORMES
Cyprinidae
|
Alburnus albidus (o) (Alburnus vulturius)
|
|
Aspius aspius (V) (bortset fra de finske populationer)
|
|
Chalcalburnus chalcoides (o)
|
|
Chondrostoma lusitanicum (o)
|
|
Chondrostoma polylepis (o) (herunder C. willkommi)
|
|
Chondrostoma toxostoma (o)
|
|
Iberocypris palaciosi (o)
|
|
* Ladigesocypris ghigii (o)
|
|
Rhodeus sericeus amarus (o)
|
|
Rutilus macrolepidotus (o)
|
|
Rutilus frisii meidingeri (V)
|
Cobitidae
|
Cobitis taenia (o) (bortset fra de finske populationer)
|
|
Sabanejewia larvata (o) (Cobitis larvata og Cobitis conspersa)
|
SILURIFORMES
Siluridae
ATHERINIFORMES
Cyprinodontidae
|
* Valencia letourneuxi (Valencia hispanica)
|
PERCIFORMES
Percidae
|
Gymnocephalus schraetzer (V)
|
|
*Romanichthys valsanicola
|
|
Zingel spp. ((o) bortset fra Zingel asper og Zingel zingel (V))
|
Gobiidae
|
Knipowitschia (Padogobius) panizzae (o)
|
|
Pomatoschistus canestrini (o)
|
SCORPAENIFORMES
Cottidae
|
Cottus gobio (o) (bortset fra de finske populationer)
|
HVIRVELLØSE DYR
LEDDYR
CRUSTACEA
Decapoda
|
Austropotamobius pallipes (V)
|
|
* Austropotamobius torrentium (V)
|
Isopoda
|
* Armadillidium ghardalamensis
|
INSECTA
Coleoptera
|
Agathidium pulchellum (o)
|
|
* Carabus menetriesi pacholei
|
|
Oxyporus mannerheimii (o)
|
|
* Phryganophilus ruficollis
|
|
* Pseudogaurotina excellens
|
|
Stephanopachys linearis (o)
|
|
Stephanopachys substriatus (o)
|
|
Xyletinus tremulicola (o)
|
Hemiptera
Lepidoptera
|
Agriades glandon aquilo (o)
|
|
* Callimorpha (Euplagia, Panaxia) quadripunctaria (o)
|
|
Erebia medusa polaris (o)
|
|
Euphydryas (Eurodryas, Hypodryas) aurinia (o)
|
|
Hesperia comma catena (o)
|
|
Polymixis rufocincta isolata
|
Mantodea
Odonata
|
Coenagrion mercuriale (o)
|
Orthoptera
|
Brachytrupes megacephalus
|
|
Paracaloptenus caloptenoides
|
|
Pholidoptera transsylvanica
|
|
Stenobothrus (Stenobothrodes) eurasius
|
ARACHNIDA
Pseudoscorpiones
|
Anthrenochernes stellae (o)
|
BLØDDYR
GASTROPODA
|
* Helicopsis striata austriaca (o)
|
|
Idiomela (Helix) subplicata
|
BIVALVIA
Unionoida
|
Margaritifera durrovensis (Margaritifera margaritifera) (V)
|
|
Margaritifera margaritifera (V)
|
Dreissenidae
(b) PLANTER
PTERIDOPHYTA
ASPLENIACEAE
|
Asplenium jahandiezii (Litard.) Rouy
|
|
Asplenium adulterinum Milde
|
BLECHNACEAE
|
Woodwardia radicans (L.) Sm.
|
DICKSONIACEAE
|
Culcita macrocarpa C. Presl
|
DRYOPTERIDACEAE
|
Diplazium sibiricum (Turcz. ex Kunze) Kurata
|
|
* Dryopteris corleyi Fraser-Jenk.
|
|
Dryopteris fragans (L.) Schott
|
HYMENOPHYLLACEAE
|
Trichomanes speciosum Willd.
|
ISOETACEAE
|
Isoetes malinverniana Ces. & De Not.
|
MARSILEACEAE
|
Marsilea batardae Launert
|
OPHIOGLOSSACEAE
|
Botrychium simplex Hitchc.
|
|
Ophioglossum polyphyllum A. Braun
|
GYMNOSPERMAE
PINACEAE
|
* Abies nebrodensis (Lojac.) Mattei
|
ANGIOSPERMAE
ALISMATACEAE
|
* Alisma wahlenbergii (Holmberg) Juz.
|
|
Caldesia parnassifolia (L.) Parl.
|
|
Luronium natans (L.) Raf.
|
AMARYLLIDACEAE
|
Narcissus asturiensis (Jordan) Pugsley
|
|
Narcissus calcicola Mendonça
|
|
Narcissus cyclamineus DC.
|
|
Narcissus fernandesii G. Pedro
|
|
Narcissus humilis (Cav.) Traub
|
|
* Narcissus nevadensis Pugsley
|
|
Narcissus pseudonarcissus L. subsp. nobilis (Haw.) A. Fernandes
|
|
Narcissus scaberulus Henriq.
|
|
Narcissus triandrus L. subsp. capax (Salisb.) D. A. Webb.
|
|
Narcissus viridiflorus Schousboe
|
ASCLEPIADACEAE
|
Vincetoxicum pannonicum (Borhidi) Holub
|
BORAGINACEAE
|
Echium russicum J.F.Gemlin
|
|
* Lithodora nitida (H. Ern) R. Fernandes
|
|
Myosotis lusitanica Schuster
|
|
Myosotis rehsteineri Wartm.
|
|
Myosotis retusifolia R. Afonso
|
|
Omphalodes kuzinskyanae Willk.
|
|
* Omphalodes littoralis Lehm.
|
|
* Onosma tornensis Javorka
|
|
Solenanthus albanicus (Degen & al.) Degen & Baldacci
|
|
* Symphytum cycladense Pawl.
|
CAMPANULACEAE
|
Adenophora lilifolia (L.) Ledeb.
|
|
Asyneuma giganteum (Boiss.) Bornm.
|
|
* Campanula bohemica Hruby
|
|
* Campanula gelida Kovanda
|
|
Campanula romanica Săvul.
|
|
* Campanula sabatia De Not.
|
|
* Campanula serrata (Kit.) Hendrych
|
|
Jasione crispa (Pourret) Samp. subsp. serpentinica Pinto da Silva
|
|
Jasione lusitanica A. DC.
|
CARYOPHYLLACEAE
|
Arenaria ciliata L. subsp. pseudofrigida Ostenf. & O.C. Dahl
|
|
Arenaria humifusa Wahlenberg
|
|
* Arenaria nevadensis Boiss. & Reuter
|
|
Arenaria provincialis Chater & Halliday
|
|
* Cerastium alsinifolium Tausch Cerastium dinaricum G. Beck & Szysz.
|
|
Dianthus arenarius L. subsp. arenarius
|
|
* Dianthus arenarius subsp. bohemicus (Novak) O.Schwarz
|
|
Dianthus cintranus Boiss. & Reuter subsp. cintranus Boiss. & Reuter
|
|
* Dianthus lumnitzeri Wiesb.
|
|
Dianthus marizii (Samp.) Samp.
|
|
* Dianthus moravicus Kovanda
|
|
* Dianthus nitidus Waldst. et Kit.
|
|
Dianthus plumarius subsp. regis-stephani (Rapcs.) Baksay
|
|
* Gypsophila papillosa P. Porta
|
|
Herniaria algarvica Chaudhri
|
|
* Herniaria latifolia Lapeyr. subsp. litardierei Gamis
|
|
Herniaria lusitanica (Chaudhri) subsp. berlengiana Chaudhri
|
|
* Minuartia smejkalii Dvorakova
|
|
Moehringia jankae Griseb. ex Janka
|
|
Moehringia lateriflora (L.) Fenzl.
|
|
Moehringia tommasinii Marches.
|
|
Moehringia villosa (Wulfen) Fenzl
|
|
Petrocoptis grandiflora Rothm.
|
|
Petrocoptis montsicciana O. Bolos & Rivas Mart.
|
|
Petrocoptis pseudoviscosa Fernández Casas
|
|
Silene furcata Rafin. subsp. angustiflora (Rupr.) Walters
|
|
* Silene hicesiae Brullo & Signorello
|
|
Silene hifacensis Rouy ex Willk.
|
|
* Silene holzmanii Heldr. ex Boiss.
|
|
Silene longicilia (Brot.) Otth.
|
|
* Silene orphanidis Boiss
|
|
* Silene rothmaleri Pinto da Silva
|
|
* Silene velutina Pourret ex Loisel.
|
CHENOPODIACEAE
|
* Bassia (Kochia) saxicola (Guss.) A. J. Scott
|
|
* Cremnophyton lanfrancoi Brullo et Pavone
|
|
* Salicornia veneta Pignatti & Lausi
|
CISTACEAE
|
Halimium verticillatum (Brot.) Sennen
|
|
Helianthemum alypoides Losa & Rivas Goday
|
|
Helianthemum caput-felis Boiss.
|
|
* Tuberaria major (Willk.) Pinto da Silva & Rozeira
|
COMPOSITAE
|
* Anthemis glaberrima (Rech. f.) Greuter
|
|
Artemisia campestris L. subsp. bottnica A.N. Lundström ex Kindb.
|
|
* Artemisia granatensis Boiss.
|
|
* Artemisia laciniata Willd.
|
|
Artemisia oelandica (Besser) Komaror
|
|
* Artemisia pancicii (Janka) Ronn.
|
|
* Aster pyrenaeus Desf. ex DC
|
|
* Aster sorrentinii (Tod) Lojac.
|
|
Carlina onopordifolia Besser
|
|
* Carduus myriacanthus Salzm. ex DC.
|
|
* Centaurea alba L. subsp. heldreichii (Halacsy) Dostal
|
|
* Centaurea alba L. subsp. princeps (Boiss. & Heldr.) Gugler
|
|
* Centaurea akamantis T. Georgiadis & G. Chatzikyriakou
|
|
* Centaurea attica Nyman subsp. megarensis (Halacsy & Hayek) Dostal
|
|
* Centaurea balearica J. D. Rodriguez
|
|
* Centaurea borjae Valdes-Berm. & Rivas Goday
|
|
* Centaurea citricolor Font Quer
|
|
Centaurea corymbosa Pourret
|
|
Centaurea gadorensis G. Blanca
|
|
* Centaurea horrida Badaro
|
|
Centaurea immanuelis-loewii Degen
|
|
* Centaurea kalambakensis Freyn & Sint.
|
|
Centaurea kartschiana Scop.
|
|
* Centaurea lactiflora Halacsy
|
|
Centaurea micrantha Hoffmanns. & Link subsp. herminii (Rouy) Dostál
|
|
* Centaurea niederi Heldr.
|
|
* Centaurea peucedanifolia Boiss. & Orph.
|
|
Centaurea pontica Prodan & E. I. Nyárády
|
|
Centaurea pulvinata (G. Blanca) G. Blanca
|
|
Centaurea rothmalerana (Arènes) Dostál
|
|
Centaurea vicentina Mariz
|
|
Cirsium brachycephalum Juratzka
|
|
* Crepis crocifolia Boiss. & Heldr.
|
|
Crepis granatensis (Willk.) B. Blanca & M. Cueto
|
|
Crepis pusilla (Sommier) Merxmüller
|
|
Crepis tectorum L. subsp. nigrescens
|
|
Erigeron frigidus Boiss. ex DC.
|
|
* Helichrysum melitense (Pignatti) Brullo et al
|
|
Hymenostemma pseudanthemis (Kunze) Willd.
|
|
Hyoseris frutescens Brullo et Pavone
|
|
* Jurinea cyanoides (L.) Reichenb.
|
|
* Jurinea fontqueri Cuatrec.
|
|
* Lamyropsis microcephala (Moris) Dittrich & Greuter
|
|
Leontodon microcephalus (Boiss. ex DC.) Boiss.
|
|
* Leontodon siculus (Guss.) Finch & Sell
|
|
Leuzea longifolia Hoffmanns. & Link
|
|
Ligularia sibirica (L.) Cass.
|
|
* Palaeocyanus crassifolius (Bertoloni) Dostal
|
|
Santolina impressa Hoffmanns. & Link
|
|
Santolina semidentata Hoffmanns. & Link
|
|
Saussurea alpina subsp. esthonica (Baer ex Rupr) Kupffer
|
|
* Senecio elodes Boiss. ex DC.
|
|
Senecio jacobea L. subsp. gotlandicus (Neuman) Sterner
|
|
Senecio nevadensis Boiss. & Reuter
|
|
* Serratula lycopifolia (Vill.) A.Kern
|
|
Tephroseris longifolia (Jacq.) Griseb et Schenk subsp. moravica
|
CONVOLVULACEAE
|
* Convolvulus argyrothamnus Greuter
|
|
* Convolvulus fernandesii Pinto da Silva & Teles
|
CRUCIFERAE
|
Alyssum pyrenaicum Lapeyr.
|
|
* Arabis kennedyae Meikle
|
|
Arabis sadina (Samp.) P. Cout.
|
|
* Biscutella neustriaca Bonnet
|
|
Biscutella vincentina (Samp.) Rothm.
|
|
Boleum asperum (Pers.) Desvaux
|
|
Brassica glabrescens Poldini
|
|
* Brassica macrocarpa Guss.
|
|
* Cochlearia polonica E. Fröhlich
|
|
* Cochlearia tatrae Borbas
|
|
Diplotaxis ibicensis (Pau) Gómez-Campo
|
|
* Diplotaxis siettiana Maire
|
|
Diplotaxis vicentina (P. Cout.) Rothm.
|
|
Draba cacuminum Elis Ekman
|
|
Erucastrum palustre (Pirona) Vis.
|
|
* Erysimum pieninicum (Zapal.) Pawl.
|
|
* Iberis arbuscula Runemark
|
|
Iberis procumbens Lange subsp. microcarpa Franco & Pinto da Silva
|
|
* Jonopsidium acaule (Desf.) Reichenb.
|
|
Jonopsidium savianum (Caruel) Ball ex Arcang.
|
|
Rhynchosinapis erucastrum (L.) Dandy ex Clapham subsp. cintrana (Coutinho) Franco & P. Silva (Coincya cintrana (P. Cout.) Pinto da Silva)
|
|
Sisymbrium cavanillesianum Valdés & Castroviejo
|
CYPERACEAE
|
* Carex panormitana Guss.
|
|
Eleocharis carniolica Koch
|
DIOSCOREACEAE
|
* Borderea chouardii (Gaussen) Heslot
|
DROSERACEAE
ELATINACEAE
|
Elatine gussonei (Sommier) Brullo et al
|
ERICACEAE
|
Rhododendron luteum Sweet
|
EUPHORBIACEAE
|
* Euphorbia margalidiana Kuhbier & Lewejohann
|
|
Euphorbia transtagana Boiss.
|
GENTIANACEAE
|
* Centaurium rigualii Esteve
|
|
* Centaurium somedanum Lainz
|
|
Gentiana ligustica R. de Vilm. & Chopinet
|
|
Gentianella anglica (Pugsley) E. F. Warburg
|
|
* Gentianella bohemica Skalicky
|
GERANIACEAE
|
* Erodium astragaloides Boiss. & Reuter
|
|
Erodium paularense Fernández-González & Izco
|
|
* Erodium rupicola Boiss.
|
GLOBULARIACEAE
|
* Globularia stygia Orph. ex Boiss.
|
GRAMINEAE
|
Arctagrostis latifolia (R. Br.) Griseb.
|
|
Arctophila fulva (Trin.) N. J. Anderson
|
|
Avenula hackelii (Henriq.) Holub
|
|
Bromus grossus Desf. ex DC.
|
|
Calamagrostis chalybaea (Laest.) Fries
|
|
Cinna latifolia (Trev.) Griseb.
|
|
Coleanthus subtilis (Tratt.) Seidl
|
|
Festuca brigantina (Markgr.-Dannenb.) Markgr.-Dannenb.
|
|
Festuca duriotagana Franco & R. Afonso
|
|
Festuca henriquesii Hack.
|
|
Festuca summilusitana Franco & R. Afonso
|
|
Gaudinia hispanica Stace & Tutin
|
|
Holcus setiglumis Boiss. & Reuter subsp. duriensis Pinto da Silva
|
|
Micropyropsis tuberosa Romero — Zarco & Cabezudo
|
|
Poa granitica Br.-Bl. subsp. disparilis (E. I. Nyárády) E. I. Nyárády
|
|
* Poa riphaea (Ascher et Graebner) Fritsch
|
|
Pseudarrhenatherum pallens (Link) J. Holub
|
|
Puccinellia phryganodes (Trin.) Scribner + Merr.
|
|
Puccinellia pungens (Pau) Paunero
|
|
* Stipa austroitalica Martinovsky
|
|
* Stipa bavarica Martinovsky & H. Scholz
|
|
Stipa danubialis Dihoru & Roman
|
|
* Stipa styriaca Martinovsky
|
|
* Stipa zalesskii Wilensky
|
|
Trisetum subalpestre (Hartman) Neuman
|
GROSSULARIACEAE
HIPPURIDACEAE
|
Hippuris tetraphylla L. Fil.
|
HYPERICACEAE
|
* Hypericum aciferum (Greuter) N.K.B. Robson
|
IRIDACEAE
|
Crocus cyprius Boiss. et Kotschy
|
|
Crocus hartmannianus Holmboe
|
|
Gladiolus palustris Gaud.
|
|
Iris aphylla L. subsp. hungarica Hegi
|
|
Iris humilis Georgi subsp. arenaria (Waldst. et Kit.) A. et D.Löve
|
JUNCACEAE
LABIATAE
|
Dracocephalum austriacum L.
|
|
* Micromeria taygetea P. H. Davis
|
|
Nepeta dirphya (Boiss.) Heldr. ex Halacsy
|
|
* Nepeta sphaciotica P. H. Davis
|
|
Phlomis brevibracteata Turril
|
|
Sideritis incana subsp. glauca (Cav.) Malagarriga
|
|
Sideritis javalambrensis Pau
|
|
Sideritis serrata Cav. ex Lag.
|
|
Teucrium lepicephalum Pau
|
|
Teucrium turredanum Losa & Rivas Goday
|
|
* Thymus camphoratus Hoffmanns. & Link
|
|
* Thymus lotocephalus G. López & R. Morales (Thymus cephalotos L.)
|
LEGUMINOSAE
|
Anthyllis hystrix Cardona, Contandr. & E. Sierra
|
|
* Astragalus algarbiensis Coss. ex Bunge
|
|
* Astragalus aquilanus Anzalone
|
|
Astragalus centralpinus Braun-Blanquet
|
|
* Astragalus macrocarpus DC. subsp. lefkarensis
|
|
* Astragalus maritimus Moris
|
|
Astragalus tremolsianus Pau
|
|
* Astragalus verrucosus Moris
|
|
* Cytisus aeolicus Guss. ex Lindl.
|
|
Genista dorycnifolia Font Quer
|
|
Genista holopetala (Fleischm. ex Koch) Baldacci
|
|
Melilotus segetalis (Brot.) Ser. subsp. fallax Franco
|
|
* Vicia bifoliolata J.D. Rodríguez
|
LENTIBULARIACEAE
|
* Pinguicula crystallina Sm.
|
|
Pinguicula nevadensis (Lindb.) Casper
|
LILIACEAE
|
* Androcymbium rechingeri Greuter
|
|
* Asphodelus bento-rainhae P. Silva
|
|
* Chionodoxa lochiae Meikle in Kew Bull.
|
|
Colchicum arenarium Waldst. et Kit.
|
|
Hyacinthoides vicentina (Hoffmans. & Link) Rothm.
|
|
* Muscari gussonei (Parl.) Tod.
|
|
Scilla litardierei Breist.
|
LINACEAE
|
* Linum dolomiticum Borbas
|
|
* Linum muelleri Moris (Linum maritimum muelleri)
|
LYTHRACEAE
MALVACEAE
|
Kosteletzkya pentacarpos (L.) Ledeb.
|
NAJADACEAE
|
Najas flexilis (Willd.) Rostk. & W.L. Schmidt
|
|
Najas tenuissima (A. Braun) Magnus
|
OLEACEAE
|
Syringa josikaea Jacq. Fil. ex Reichenb.
|
ORCHIDACEAE
|
Anacamptis urvilleana Sommier et Caruana Gatto
|
|
* Cephalanthera cucullata Boiss. & Heldr.
|
|
Dactylorhiza kalopissii E.Nelson
|
|
Gymnigritella runei Teppner & Klein
|
|
Himantoglossum adriaticum Baumann
|
|
Himantoglossum caprinum (Bieb.) V.Koch
|
|
Liparis loeselii (L.) Rich.
|
|
* Ophrys kotschyi H.Fleischm. et Soo
|
|
Ophrys melitensis (Salkowski) J et P Devillers-Terschuren
|
|
Platanthera obtusata (Pursh) subsp. oligantha (Turez.) Hulten
|
OROBANCHACEAE
|
Orobanche densiflora Salzm. ex Reut.
|
PAEONIACEAE
|
Paeonia cambessedesii (Willk.) Willk.
|
|
Paeonia clusii F.C. Stern subsp. rhodia (Stearn) Tzanoudakis
|
|
Paeonia officinalis L. subsp. banatica (Rachel) Soo
|
|
Paeonia parnassica Tzanoudakis
|
PALMAE
|
Phoenix theophrasti Greuter
|
PAPAVERACEAE
|
Corydalis gotlandica Lidén
|
|
Papaver laestadianum (Nordh.) Nordh.
|
|
Papaver radicatum Rottb. subsp. hyperboreum Nordh.
|
PLANTAGINACEAE
|
Plantago algarbiensis Sampaio (Plantago bracteosa (Willk.) G. Sampaio)
|
|
Plantago almogravensis Franco
|
PLUMBAGINACEAE
|
Armeria berlengensis Daveau
|
|
* Armeria helodes Martini & Pold
|
|
Armeria pseudarmeria (Murray) Mansfeld
|
|
Armeria soleirolii (Duby) Godron
|
|
Armeria velutina Welw. ex Boiss. & Reuter
|
|
Limonium dodartii (Girard) O. Kuntze subsp. lusitanicum (Daveau) Franco
|
|
* Limonium insulare (Beg. & Landi) Arrig. & Diana
|
|
Limonium lanceolatum (Hoffmans. & Link) Franco
|
|
Limonium multiflorum Erben
|
|
* Limonium pseudolaetum Arrig. & Diana
|
|
* Limonium strictissimum (Salzmann) Arrig.
|
POLYGONACEAE
|
Persicaria foliosa (H. Lindb.) Kitag.
|
|
Polygonum praelongum Coode & Cullen
|
PRIMULACEAE
|
Androsace mathildae Levier
|
|
* Cyclamen fatrense Halda et Sojak
|
|
* Primula apennina Widmer
|
|
Primula scandinavica Bruun
|
|
Soldanella villosa Darracq.
|
RANUNCULACEAE
|
* Aconitum corsicum Gayer (Aconitum napellus subsp. corsicum)
|
|
Aconitum firmum (Reichenb.) Neilr subsp. moravicum Skalicky
|
|
Aquilegia bertolonii Schott
|
|
Aquilegia kitaibelii Schott
|
|
* Aquilegia pyrenaica D.C. subsp. cazorlensis (Heywood) Galiano
|
|
* Consolida samia P.H. Davis
|
|
* Delphinium caseyi B.L.Burtt
|
|
Pulsatilla grandis Wenderoth Pulsatilla patens (L.) Miller
|
|
* Pulsatilla pratensis (L.) Miller subsp. hungarica Soo
|
|
* Pulsatilla slavica G.Reuss.
|
|
* Pulsatilla subslavica Futak ex Goliasova
|
|
Pulsatilla vulgaris Hill. subsp. gotlandica (Johanss.) Zaemelis & Paegle
|
|
Ranunculus kykkoensis Meikle
|
|
* Ranunculus weyleri Mares
|
RESEDACEAE
|
*Reseda decursiva Forssk.
|
ROSACEAE
|
Agrimonia pilosa Ledebour
|
|
Potentilla delphinensis Gren. & Godron
|
|
Potentilla emilii-popii Nyárády
|
|
Sorbus teodorii Liljefors
|
RUBIACEAE
|
Galium cracoviense Ehrend.
|
|
Galium moldavicum (Dobrescu) Franco
|
|
* Galium sudeticum Tausch
|
|
* Galium viridiflorum Boiss. & Reuter
|
SALICACEAE
|
Salix salvifolia Brot. subsp. australis Franco
|
SANTALACEAE
|
Thesium ebracteatum Hayne
|
SAXIFRAGACEAE
|
Saxifraga berica (Beguinot) D.A. Webb
|
|
Saxifraga florulenta Moretti
|
|
Saxifraga osloënsis Knaben
|
|
Saxifraga tombeanensis Boiss. ex Engl.
|
SCROPHULARIACEAE
|
Antirrhinum charidemi Lange
|
|
Chaenorrhinum serpyllifolium (Lange) Lange subsp. lusitanicum R. Fernandes
|
|
* Euphrasia genargentea (Feoli) Diana
|
|
Euphrasia marchesettii Wettst. ex Marches.
|
|
Linaria loeselii Schweigger
|
|
* Linaria ficalhoana Rouy
|
|
Linaria flava (Poiret) Desf.
|
|
* Linaria hellenica Turrill
|
|
Linaria pseudolaxiflora Lojacono
|
|
* Linaria tursica B. Valdés & Cabezudo
|
|
Odontites granatensis Boiss.
|
|
* Pedicularis sudetica Willd.
|
|
Rhinanthus oesilensis (Ronniger & Saarsoo) Vassilcz
|
|
Verbascum litigiosum Samp.
|
|
Veronica micrantha Hoffmanns. & Link
|
|
* Veronica oetaea L.-A. Gustavsson
|
SOLANACEAE
THYMELAEACEAE
|
* Daphne rodriguezii Texidor
|
ULMACEAE
|
Zelkova abelicea (Lam.) Boiss.
|
UMBELLIFERAE
|
* Angelica heterocarpa Lloyd
|
|
Angelica palustris (Besser) Hoffm.
|
|
Apium repens (Jacq.) Lag.
|
|
Athamanta cortiana Ferrarini
|
|
* Bupleurum capillare Boiss. & Heldr.
|
|
* Bupleurum kakiskalae Greuter
|
|
* Ferula sadleriana Lebed.
|
|
Hladnikia pastinacifolia Reichenb.
|
|
* Laserpitium longiradium Boiss.
|
|
* Naufraga balearica Constans & Cannon
|
|
* Oenanthe conioides Lange
|
|
Petagnia saniculifolia Guss.
|
|
Rouya polygama (Desf.) Coincy
|
|
* Seseli intricatum Boiss.
|
|
Seseli leucospermum Waldst. et Kit
|
|
Thorella verticillatinundata (Thore) Briq.
|
VALERIANACEAE
|
Centranthus trinervis (Viv.) Beguinot
|
VIOLACEAE
|
Viola delphinantha Boiss.
|
|
Viola jaubertiana Mares & Vigineix
|
|
Viola rupestris F.W. Schmidt subsp. relicta Jalas
|
LAVERE PLANTER
BRYOPHYTA
|
Bruchia vogesiaca Schwaegr. (o)
|
|
Bryhnia novae-angliae (Sull & Lesq.) Grout (o)
|
|
* Bryoerythrophyllum campylocarpum (C. Müll.) Crum. (Bryoerythrophyllum machadoanum (Sergio) M. O. Hill) (o)
|
|
Buxbaumia viridis (Moug.) Moug. & Nestl. (o)
|
|
Cephalozia macounii (Aust.) Aust. (o)
|
|
Cynodontium suecicum (H. Arn. & C. Jens.) I. Hag. (o)
|
|
Dichelyma capillaceum (Dicks) Myr. (o)
|
|
Dicranum viride (Sull. & Lesq.) Lindb. (o)
|
|
Distichophyllum carinatum Dix. & Nich. (o)
|
|
Drepanocladus (Hamatocaulis) vernicosus (Mitt.) Warnst. (o)
|
|
Encalypta mutica (I. Hagen) (o)
|
|
Hamatocaulis lapponicus (Norrl.) Hedenäs (o)
|
|
Herzogiella turfacea (Lindb.) I. Wats. (o)
|
|
Hygrohypnum montanum (Lindb.) Broth. (o)
|
|
Jungermannia handelii (Schiffn.) Amak. (o)
|
|
Mannia triandra (Scop.) Grolle (o)
|
|
* Marsupella profunda Lindb. (o)
|
|
Meesia longiseta Hedw. (o)
|
|
Nothothylas orbicularis (Schwein.) Sull. (o)
|
|
Ochyraea tatrensis Vana (o)
|
|
Orthothecium lapponicum (Schimp.) C. Hartm. (o)
|
|
Orthotrichum rogeri Brid. (o)
|
|
Petalophyllum ralfsii (Wils.) Nees & Gott. (o)
|
|
Plagiomnium drummondii (Bruch & Schimp.) T. Kop. (o)
|
|
Riccia breidleri Jur. (o)
|
|
Riella helicophylla (Bory & Mont.) Mont. (o)
|
|
Scapania massolongi (K. Müll.) K. Müll. (o)
|
|
Sphagnum pylaisii Brid. (o)
|
|
Tayloria rudolphiana (Garov) B. & S. (o)
|
|
Tortella rigens (N. Alberts) (o)
|
ARTER, DER ER ENDEMISKE FOR MAKARONESIEN
PTERIDOPHYTA
HYMENOPHYLLACEAE
|
Hymenophyllum maderensis Gibby & Lovis
|
DRYOPTERIDACEAE
|
* Polystichum drepanum (Sw.) C. Presl.
|
ISOETACEAE
|
Isoetes azorica Durieu & Paiva ex Milde
|
MARSILEACEAE
|
* Marsilea azorica Launert & Paiva
|
ANGIOSPERMAE
ASCLEPIADACEAE
|
Caralluma burchardii N. E. Brown
|
|
* Ceropegia chrysantha Svent.
|
BORAGINACEAE
|
* Echium gentianoides Webb & Coincy
|
|
Myosotis azorica H. C. Watson
|
|
Myosotis maritima Hochst. in Seub.
|
CAMPANULACEAE
|
* Azorina vidalii (H. C. Watson) Feer
|
|
Musschia aurea (L. f.) DC.
|
|
* Musschia wollastonii Lowe
|
CAPRIFOLIACEAE
|
* Sambucus palmensis Link
|
CARYOPHYLLACEAE
|
Spergularia azorica (Kindb.) Lebel
|
CELASTRACEAE
|
Maytenus umbellata (R. Br.) Mabb.
|
CHENOPODIACEAE
CISTACEAE
|
Cistus chinamadensis Banares & Romero
|
|
* Helianthemum bystropogophyllum Svent.
|
COMPOSITAE
|
Andryala crithmifolia Ait.
|
|
* Argyranthemum lidii Humphries
|
|
Argyranthemum thalassophylum (Svent.) Hump.
|
|
Argyranthemum winterii (Svent.) Humphries
|
|
* Atractylis arbuscula Svent. & Michaelis
|
|
Atractylis preauxiana Schultz.
|
|
Cheirolophus duranii (Burchard) Holub
|
|
Cheirolophus ghomerytus (Svent.) Holub
|
|
Cheirolophus junonianus (Svent.) Holub
|
|
Cheirolophus massonianus (Lowe) Hansen & Sund.
|
|
Helichrysum gossypinum Webb
|
|
Helichrysum monogynum Burtt & Sund.
|
|
Hypochoeris oligocephala (Svent. & Bramw.) Lack
|
|
* Lactuca watsoniana Trel.
|
|
* Onopordum nogalesii Svent.
|
|
* Onorpordum carduelinum Bolle
|
|
* Pericallis hadrosoma (Svent.) B. Nord.
|
|
Stemmacantha cynaroides (Chr. Son. in Buch) Ditt
|
|
Sventenia bupleuroides Font Quer
|
|
* Tanacetum ptarmiciflorum Webb & Berth
|
CONVOLVULACEAE
|
* Convolvulus caput-medusae Lowe
|
|
* Convolvulus lopez-socasii Svent.
|
|
* Convolvulus massonii A. Dietr.
|
CRASSULACEAE
|
Aeonium gomeraense Praeger
|
|
Aichryson dumosum (Lowe) Praeg.
|
|
Monanthes wildpretii Banares & Scholz
|
|
Sedum brissemoretii Raymond-Hamet
|
CRUCIFERAE
|
* Crambe arborea Webb ex Christ
|
|
Crambe laevigata DC. ex Christ
|
|
* Crambe sventenii R. Petters ex Bramwell & Sund.
|
|
* Parolinia schizogynoides Svent.
|
|
Sinapidendron rupestre (Ait.) Lowe
|
CYPERACEAE
|
Carex malato-belizii Raymond
|
DIPSACACEAE
|
Scabiosa nitens Roemer & J. A. Schultes
|
ERICACEAE
|
Erica scoparia L. subsp. azorica (Hochst.) D. A. Webb
|
EUPHORBIACEAE
|
* Euphorbia handiensis Burchard
|
|
Euphorbia stygiana H. C. Watson
|
GERANIACEAE
|
* Geranium maderense P. F. Yeo
|
GRAMINEAE
|
Deschampsia maderensis (Haeck. & Born.) Buschm.
|
|
Phalaris maderensis (Menezes) Menezes
|
GLOBULARIACEAE
|
* Globularia ascanii D. Bramwell & Kunkel
|
|
* Globularia sarcophylla Svent.
|
LABIATAE
|
* Sideritis cystosiphon Svent.
|
|
* Sideritis discolor (Webb ex de Noe) Bolle
|
|
Sideritis infernalis Bolle
|
|
Teucrium abutiloides L'Hér.
|
|
Teucrium betonicum L'Hér.
|
LEGUMINOSAE
|
* Anagyris latifolia Brouss. ex. Willd.
|
|
Anthyllis lemanniana Lowe
|
|
* Dorycnium spectabile Webb & Berthel
|
|
* Lotus azoricus P. W. Ball
|
|
Lotus callis-viridis D. Bramwell & D. H. Davis
|
|
* Lotus kunkelii (E. Chueca) D. Bramwell & al.
|
|
* Teline rosmarinifolia Webb & Berthel.
|
|
* Teline salsoloides Arco & Acebes.
|
|
Vicia dennesiana H. C. Watson
|
LILIACEAE
|
* Androcymbium psammophilum Svent.
|
|
Scilla maderensis Menezes
|
LORANTHACEAE
|
Arceuthobium azoricum Wiens & Hawksw.
|
MYRICACEAE
|
* Myrica rivas-martinezii Santos.
|
OLEACEAE
|
Picconia azorica (Tutin) Knobl.
|
ORCHIDACEAE
|
Goodyera macrophylla Lowe
|
PITTOSPORACEAE
|
* Pittosporum coriaceum Dryand. ex. Ait.
|
PLANTAGINACEAE
|
Plantago malato-belizii Lawalree
|
PLUMBAGINACEAE
|
* Limonium arborescens (Brouss.) Kuntze
|
|
Limonium dendroides Svent.
|
|
*Limonium spectabile (Svent.) Kunkel & Sunding
|
|
*Limonium sventenii Santos & Fernández Galván
|
POLYGONACEAE
|
Rumex azoricus Rech. fil.
|
RHAMNACEAE
ROSACEAE
|
* Bencomia brachystachya Svent.
|
|
Bencomia sphaerocarpa Svent.
|
|
* Chamaemeles coriacea Lindl.
|
|
Dendriopoterium pulidoi Svent.
|
|
Marcetella maderensis (Born.) Svent.
|
|
Prunus lusitanica L. subsp. azorica (Mouillef.) Franco
|
|
Sorbus maderensis (Lowe) Dode
|
SANTALACEAE
|
Kunkeliella subsucculenta Kammer
|
SCROPHULARIACEAE
|
* Euphrasia azorica H.C. Watson
|
|
Euphrasia grandiflora Hochst. in Seub.
|
|
* Isoplexis chalcantha Svent. & O'Shanahan
|
|
Isoplexis isabelliana (Webb & Berthel.) Masferrer
|
|
Odontites holliana (Lowe) Benth.
|
SOLANACEAE
UMBELLIFERAE
|
Ammi trifoliatum (H. C. Watson) Trelease
|
|
Bupleurum handiense (Bolle) Kunkel
|
|
Chaerophyllum azoricum Trelease
|
|
Melanoselinum decipiens (Schrader & Wendl.) Hoffm.
|
|
Oenanthe divaricata (R. Br.) Mabb.
|
|
Sanicula azorica Guthnick ex Seub.
|
VIOLACEAE
LAVERE PLANTER
BRYOPHYTA
|
* Echinodium spinosum (Mitt.) Jur. (o)
|
|
* Thamnobryum fernandesii Sergio (o)
|
« |
d)
|
Bilag IV og V affattes således: »
BILAG IV
DYRE- OG PLANTEARTER AF FÆLLESSKABSBETYDNING, DER KRÆVER STRENG BESKYTTELSE
Arterne i dette bilag er anført:
—
|
enten ved artens eller underartens navn
|
—
|
eller ved samtlige arter tilhørende en højere systematisk enhed (taxon) eller en nærmere angivet del af denne.
|
Forkortelsen »spp.« efter navnet på en familie eller en slægt henviser til samtlige arter tilhørende denne familie eller slægt.
a) DYR
HVIRVELDYR
PATTEDYR
INSECTIVORA
Erinaceidae
Soricidae
Talpidae
MICROCHIROPTERA
MEGACHIROPTERA
Pteropodidae
RODENTIA
Gliridae
|
Alle arter undtagen Glis glis og Eliomys quercinus
|
Sciuridae
|
Marmota marmota latirostris
|
|
Pteromys volans (Sciuropterus russicus)
|
|
Spermophilus citellus (Citellus citellus)
|
|
Spermophilus suslicus (Citellus suslicus)
|
Castoridae
|
Castor fiber (bortset fra de estiske, lettiske, litauiske, polske, finske og svenske populationer)
|
Cricetidae
|
Cricetus cricetus (bortset fra de ungarske populationer)
|
Microtidae
|
Microtus oeconomus arenicola
|
|
Microtus oeconomus mehelyi
|
Zapodidae
Hystricidae
CARNIVORA
Canidae
|
Canis lupus (bortset fra de græske populationer nord for 39. breddegrad; estiske populationer; spanske populationer nord for Duero; bulgarske, lettiske, litauiske, polske, slovakiske og finske populationer i rensdyrforvaltningsområdet som defineret i paragraf 2 i finsk lov nr. 848/90 af 14. september 1990 om rensdyrforvaltning)
|
Ursidae
Mustelidae
Felidae
|
Lynx lynx (bortset fra den estiske population)
|
Phocidae
ARTIODACTYLA
Cervidae
|
Cervus elaphus corsicanus
|
Bovidae
|
Capra aegagrus (naturlige populationer)
|
|
Capra pyrenaica pyrenaica
|
|
Ovis gmelini musimon (Ovis ammon musimon) (naturlige populationer — Corsica og Sardinien)
|
|
Ovis orientalis ophion (Ovis gmelini ophion)
|
|
Rupicapra pyrenaica ornata (Rupicapra rupicapra ornata)
|
|
Rupicapra rupicapra balcanica
|
|
Rupicapra rupicapra tatrica
|
CETACEA
KRYBDYR
TESTUDINATA
Testudinidae
Cheloniidae
Dermochelyidae
Emydidae
SAURIA
Lacertidae
|
Algyroides nigropunctatus
|
|
Gallotia galloti insulanagae
|
|
Lacerta bonnali (Lacerta monticola)
|
|
Lacerta vivipara pannonica
|
|
Podarcis hispanica atrata
|
Scincidae
|
Chalcides simonyi (Chalcides occidentalis)
|
|
Ophiomorus punctatissimus
|
Gekkonidae
|
Tarentola angustimentalis
|
Agamidae
Chamaeleontidae
Anguidae
OPHIDIA
Colubridae
Viperidae
|
Macrovipera schweizeri (Vipera lebetina schweizeri)
|
|
Vipera seoanni (bortset fra de spanske populationer)
|
Boidae
PADDER
CAUDATA
Salamandridae
|
Mertensiella luschani (Salamandra luschani)
|
|
Triturus carnifex (Triturus cristatus carnifex)
|
|
Triturus cristatus (Triturus cristatus cristatus)
|
|
Triturus karelinii (Triturus cristatus karelinii)
|
|
Triturus vulgaris ampelensis
|
Proteidae
Plethodontidae
|
Hydromantes (Speleomantes) ambrosii
|
|
Hydromantes (Speleomantes) flavus
|
|
Hydromantes (Speleomantes) genei
|
|
Hydromantes (Speleomantes) imperialis
|
|
Hydromantes (Speleomantes) strinatii (Hydromantes (Speleomantes) italicus)
|
|
Hydromantes (Speleomantes) supramontis
|
ANURA
Discoglossidae
|
Discoglossus galganoi (herunder Discoglossus »jeanneae«)
|
Ranidae
Pelobatidae
Bufonidae
Hylidae
FISK
ACIPENSERIFORMES
Acipenseridae
SALMONIFORMES
Coregonidae
|
Coregonus oxyrhynchus (anadrome populationer i visse områder af Nordsøen bortset fra de finske populationer)
|
CYPRINIFORMES
Cyprinidae
ATHERINIFORMES
Cyprinodontidae
PERCIFORMES
Percidae
HVIRVELLØSE DYR
LEDDYR
CRUSTACEA
Isopoda
|
Armadillidium ghardalamensis
|
INSECTA
Coleoptera
|
Phryganophilus ruficollis
|
|
Pseudogaurotina excellens
|
Lepidoptera
|
Polymixis rufocincta isolata
|
Mantodea
Odonata
Orthoptera
|
Brachytrupes megacephalus
|
|
Paracaloptenus caloptenoides
|
|
Pholidoptera transsylvanica
|
|
Stenobothrus (Stenobothrodes) eurasius
|
ARACHNIDA
Araneae
BLØDDYR
GASTROPODA
|
Idiomela (Helix) subplicata
|
BIVALVIA
Anisomyaria
Unionoida
|
Margaritifera auricularia
|
Dreissenidae
ECHINODERMATA
Echinoidea
|
Centrostephanus longispinus
|
b) PLANTER
Bilag IV b) indeholder ud over samtlige plantearter, der er anført i bilag II b) (2), tillige de nedenfor anførte:
PTERIDOPHYTA
ASPLENIACEAE
ANGIOSPERMAE
AGAVACEAE
AMARYLLIDACEAE
|
Narcissus longispathus Pugsley
|
BERBERIDACEAE
CAMPANULACEAE
|
Campanula morettiana Reichenb.
|
|
Physoplexis comosa (L.) Schur.
|
CARYOPHYLLACEAE
COMPOSITAE
|
Argyranthemum pinnatifidum (L.f.) Lowe subsp. succulentum (Lowe) C. J. Humphries
|
|
Helichrysum sibthorpii Rouy
|
|
Picris willkommii (Schultz Bip.) Nyman
|
|
Santolina elegans Boiss. ex DC.
|
|
Senecio caespitosus Brot.
|
|
Senecio lagascanus DC. subsp. lusitanicus (P. Cout.) Pinto da Silva
|
|
Wagenitzia lancifolia (Sieber ex Sprengel) Dostal
|
CRUCIFERAE
|
Murbeckiella sousae Rothm.
|
EUPHORBIACEAE
|
Euphorbia nevadensis Boiss. & Reuter
|
GESNERIACEAE
|
Jankaea heldreichii (Boiss.) Boiss.
|
IRIDACEAE
|
Iris marisca Ricci & Colasante
|
LABIATAE
|
Rosmarinus tomentosus Huber-Morath & Maire
|
|
Teucrium charidemi Sandwith
|
|
Thymus capitellatus Hoffmanns. & Link
|
|
Thymus villosus L. subsp. villosus L.
|
LILIACEAE
|
Androcymbium europaeum (Lange) K. Richter
|
|
Bellevalia hackelli Freyn
|
|
Colchicum cousturieri Greuter
|
|
Fritillaria drenovskii Degen & Stoy.
|
|
Fritillaria gussichiae (Degen & Doerfler) Rix
|
|
Fritillaria obliqua Ker-Gawl.
|
|
Fritillaria rhodocanakis Orph. ex Baker
|
|
Ornithogalum reverchonii Degen & Herv.-Bass.
|
ORCHIDACEAE
|
Ophrys argolica Fleischm.
|
|
Orchis scopulorum Simsmerh.
|
|
Spiranthes aestivalis (Poiret) L. C. M. Richard
|
PRIMULACEAE
|
Primula glaucescens Moretti
|
|
Primula spectabilis Tratt.
|
RANUNCULACEAE
SAPOTACEAE
|
Sideroxylon marmulano Banks ex Lowe
|
SAXIFRAGACEAE
|
Saxifraga cintrana Kuzinsky ex Willk.
|
|
Saxifraga portosanctana Boiss.
|
|
Saxifraga presolanensis Engl.
|
|
Saxifraga vayredana Luizet
|
SCROPHULARIACEAE
|
Antirrhinum lopesianum Rothm.
|
|
Lindernia procumbens (Krocker) Philcox
|
SOLANACEAE
|
Mandragora officinarum L.
|
THYMELAEACEAE
|
Thymelaea broterana P. Cout.
|
UMBELLIFERAE
VIOLACEAE
|
Viola cazorlensis Gandoger
|
BILAG V
DYRE- OG PLANTEARTER AF FÆLLESSKABSBETYDNING, FOR HVIS INDSAMLING I NATUREN OG UDNYTTELSE DER KAN TRÆFFES FORVALTNINGSFORANSTALTNINGER
Arterne i dette bilag er anført:
—
|
enten ved artens eller underartens navn
|
—
|
eller ved samtlige arter tilhørende en højere systematisk enhed (taxon) eller en nærmere angivet del af denne.
|
Forkortelsen »spp.« efter navnet på en familie eller en slægt henviser til samtlige arter tilhørende denne familie eller slægt.
a) DYR
HVIRVELDYR
PATTEDYR
RODENTIA
Castoridae
|
Castor fiber (de finske, svenske, lettiske, litauiske, estiske og polske populationer)
|
Cricetidae
|
Cricetus cricetus (de ungarske populationer)
|
CARNIVORA
Canidae
|
Canis lupus (de spanske populationer nord for Duero samt de græske populationer nord for 39. breddegrad, de finske populationer i rensdyrforvaltningsområdet som defineret i paragraf 2 i finsk lov nr. 848/90 af 14. september 1990 om rensdyrforvaltning samt de bulgarske, lettiske, litauiske, estiske, polske og slovakiske populationer)
|
Mustelidae
Felidae
|
Lynx lynx (den estiske population)
|
Phocidae
|
Samtlige arter, der ikke er opført i bilag IV
|
Viverridae
DUPLICIDENTATA
Leporidae
ARTIODACTYLA
Bovidae
|
Capra pyrenaica (bortset fra Capra pyrenaica pyrenaica)
|
|
Rupicapra rupicapra (bortset fra Rupicapra rupicapra balcanica, Rupicapra rupicapra ornata og Rupicapra rupicapra tatrica)
|
PADDER
ANURA
Ranidae
FISK
PETROMYZONIFORMES
Petromyzonidae
ACIPENSERIFORMES
Acipenseridae
|
Samtlige arter, der ikke er anført i bilag IV
|
CLUPEIFORMES
Clupeidae
SALMONIFORMES
Salmonidae
|
Coregonus spp. (bortset fra Coregonus oxyrhynchus — (anadrome populationer i visse områder af Nordsøen)
|
|
Salmo salar (kun i ferskvand)
|
CYPRINIFORMES
Cyprinidae
|
Rutilus friesii meidingeri
|
SILURIFORMES
Siluridae
PERCIFORMES
Percidae
HVIRVELLØSE DYR
COELENTERATA
CNIDARIA
MOLLUSCA
GASTROPODA — STYLOMMATOPHORA
BIVALVIA — UNIONOIDA
Margaritiferidae
|
Margaritifera margaritifera
|
Unionidae
ANNELIDA
HIRUDINOIDEA — ARHYNCHOBDELLAE
Hirudinidae
ARTHROPODA
CRUSTACEA — DECAPODA
Astacidae
|
Austropotamobius pallipes
|
|
Austropotamobius torrentium
|
Scyllaridae
INSECTA — LEPIDOPTERA
Saturniidae
b) PLANTER
ALGAE
RHODOPHYTA
CORALLINACEAE
|
Lithothamnium coralloides Crouan frat.
|
|
Phymatholithon calcareum (Poll.) Adey & McKibbin
|
LICHENES
CLADONIACEAE
|
Cladonia L. subgenus Cladina (Nyl.) Vain.
|
BRYOPHYTA
MUSCI
LEUCOBRYACEAE
|
Leucobryum glaucum (Hedw.) AAngstr.
|
SPHAGNACEAE
|
Sphagnum L. spp. (
(bortset fra Sphagnum pylaisii Brid.))
|
PTERIDOPHYTA
ANGIOSPERMAE
AMARYLLIDACEAE
|
Narcissus juncifolius Lagasca
|
COMPOSITAE
|
Doronicum plantagineum L. subsp. tournefortii (Rouy) P. Cout.
|
|
Leuzea rhaponticoides Graells
|
CRUCIFERAE
|
Alyssum pintadasilvae Dudley.
|
|
Malcolmia lacera (L.) DC. subsp. graccilima (Samp.) Franco
|
|
Murbeckiella pinnatifida (Lam.) Rothm. subsp. herminii (Rivas-Martinez) Greuter & Burdet
|
GENTIANACEAE
IRIDACEAE
|
Iris lusitanica Ker-Gawler
|
LABIATAE
|
Teucrium salviastrum Schreber subsp. salviastrum Schreber
|
LEGUMINOSAE
|
Anthyllis lusitanica Cullen & Pinto da Silva
|
|
Dorycnium pentaphyllum Scop. subsp. transmontana Franco
|
|
Ulex densus Welw. ex Webb.
|
LILIACEAE
PLUMBAGINACEAE
|
Armeria sampaio (Bernis) Nieto Feliner
|
ROSACEAE
|
Rubus genevieri Boreau subsp. herminii (Samp.) P. Cout.
|
SCROPHULARIACEAE
|
Anarrhinum longipedicelatum R. Fernandes
|
|
Euphrasia mendonçae Samp.
|
|
Scrophularia grandiflora DC. subsp. grandiflora DC.
|
|
Scrophularia berminii Hoffmanns & Link
|
|
Scrophularia sublyrata Brot.
|
« |
|