EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32000D0730

Rozhodnutí Komise ze dne 10. listopadu 2000, kterým se zřizuje Výbor Evropské unie pro ekoznačku a stanovuje jeho jednací řád (oznámeno pod číslem K(2000) 3280)Text s významem pro EHP.

Úř. věst. L 293, 22.11.2000, p. 24–30 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

Dokument byl zveřejněn v rámci zvláštního vydání (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 30/09/2010; Zrušeno 32010D0709

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2000/730/oj

32000D0730



Úřední věstník L 293 , 22/11/2000 S. 0024 - 0030


Rozhodnutí Komise

ze dne 10. listopadu 2000,

kterým se zřizuje Výbor Evropské unie pro ekoznačku a stanovuje jeho jednací řád

(oznámeno pod číslem K(2000) 3280)

(Text s významem pro EHP)

(2000/730/ES)

KOMISE EVROPSKÝCH SPOLEČENSTVÍ,

s ohledem na Smlouvu o založení Evropského společenství, a zejména čl. 175 odst. 1 této Smlouvy,

s ohledem na nařízení (ES) Evropského parlamentu a Rady č. 1980/2000 ze dne 17. července 2000 o revidovaném systému Společenství pro udělování ekoznačky [1], zejména na článek 13 uvedeného nařízení,

vzhledem k těmto důvodům:

(1) Článek 13 nařízení (ES) č. 1980/2000 stanoví, že Komise zřídí Výbor Evropské unie pro ekoznačku (dále jen "VEUEZ") složený z příslušných subjektů uvedených v článku 14 a z konzultačního fóra uvedeného v článku 15.

(2) Článek 13 nařízení (ES) č. 1980/2000 stanoví, že Komise stanoví jednací řád VEUEZ postupem podle článku 17, přičemž vezme v úvahu procesní zásady stanovené v příloze IV.

(3) Článek 13 nařízení (ES) č. 1980/2000 stanoví, že VEUEZ přispívá zejména ke stanovování a přezkumu kritérií ekoznačky a požadavků na posuzování a ověřování.

(4) Článek 15 nařízení (ES) č. 1980/2000 stanoví, že Komise zajistí, že VEUEZ při provádění svých činností zajistí pro každou skupinu výrobků vyváženou účast všech zúčastněných stran, jako jsou průmyslové podniky a poskytovatelé služeb včetně malých a středních podniků, řemeslníci a jejich profesní organizace, odborové organizace, velkoobchodníci, maloobchodníci, dovozci, skupiny zabývající se ochranou životního prostředí a organizace spotřebitelů.

(5) Bod 5 odůvodnění nařízení (ES) č. 1980/2000 stanoví, že pro přijetí systému Společenství pro udělování ekoznačky veřejností je nezbytné, aby nevládní ekologické organizace společně s organizacemi spotřebitelů hrály významnou úlohu při vypracování a stanovení kritérií ekoznačky Společenství.

(6) Čl. 6 odst. 2 nařízení (ES) č. 1980/2000 stanoví, že Komise na žádost VEUEZ může zahájit postup pro stanovení ekologických kritérií.

(7) Čl. 6 odst. 2 nařízení (ES) č. 1980/2000 stanoví, že Komise pověří výbor, aby vypracoval a pravidelně přezkoumával kritéria ekoznačky a rovněž požadavky na posuzování a ověřování těchto kritérií používaných na danou skupinu výrobků a přijatých v rozsahu uvedeného nařízení.

(8) Čl. 6 odst. 3 nařízení (ES) č. 1980/2000 stanoví, že na základě pověření VEUEZ vypracuje návrh kritérií ekoznačky použitelných na danou skupinu výrobků a požadavky na posuzování a ověřování těchto kritérií, jež jsou stanovena v článku 4 a příloze IV uvedeného nařízení, přičemž v úvahu se vezmou výsledky studií proveditelnosti a průzkum trhu, úvahy o životním cyklu a rozbor zlepšení uvedený v příloze II uvedeného nařízení.

(9) Příloha IV bod 1 nařízení (ES) 1980/2000 stanoví, že pro stanovení kritérií ekoznačky pro každou skupinu výrobků se v rámci VEUEZ zřídí zvláštní ad hoc pracovní skupina zahrnující zúčastněné strany podle článku 15 a příslušné subjekty podle článku 14.

(10) Článek 5 nařízení (ES) č. 1980/2000 stanoví, že VEUEZ konzultuje s Komisí vypracování pracovního plánu pro ekoznačku Společenství.

(11) Článek 10 nařízení (ES) č. 1980/2000 stanoví, že členské státy a Komise ve spolupráci s členy VEUEZ propagují používání ekoznačky.

(12) Opatření stanovená tímto rozhodnutím jsou v souladu se stanoviskem výboru zřízeného podle článku 17 nařízení (ES) č. 1980/2000,

PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

Článek 1

Přijímají se pravidla, kterými se zřizuje Výbor Evropské unie pro ekoznačku, a stanovuje jeho jednací řád, jež jsou uvedené v příloze tohoto rozhodnutí.

Článek 2

Toto rozhodnutí je určeno členským státům.

V Bruselu dne 10. listopadu 2000.

Za Komisi

Margot Wallström

členka Komise

[1] Úř. věst. L 237, 21.9.2000, s. 1.

--------------------------------------------------

PŘÍLOHA

JEDNACÍ ŘÁD VÝBORU EVROPSKÉ UNIE PRO EKOZNAČKU (VEUEZ)

ÚLOHA VEUEZ

1. Zřizuje se VEUEZ uvedený v článku 13 nařízení (ES) č. 1980/2000 a jedná v souladu s uvedeným nařízením.

2. VEUEZ zejména:

- požaduje, aby Komise zahájila postup pro stanovení ekologických kritérií a požadavků na posuzování a ověřování kritérií pro skupiny výrobků,

- přispívá ke stanovení a přezkumu kritérií ekoznačky a požadavků na posuzování a ověřování kritérií pro skupiny výrobků,

- konzultuje s Komisí pracovní plán pro ekoznačku Společenství.

3. Členové VEUEZ spolupracují s členskými státy a s Komisí při podporování používání ekoznačky.

SLOŽENÍ

4. VEUEZ se skládá z příslušných subjektů uvedených v článku 14 nařízení (ES) č. 1980/2000 včetně subjektů členských států Evropského hospodářského prostoru a konzultačního fóra uvedeného v článku 15 uvedeného nařízení.

5. Členy VEUEZ jsou mimo jiné tyto organizace zastupující zúčastněné strany:

- Coface (spotřebitelé, zastupující rovněž BEUC, Eurocoop a AEC),

- EEB (životní prostředí),

- ETUC (odbory),

- UNICE (průmysl),

- UEAMPE (malé a střední podniky, živnosti),

- Eurocommerce (obchod).

K zajištění vyvážené účasti všech zúčastněných stran může VEUEZ se souhlasem Komise vhodně změnit své složení, a to jak na žádost Komise, tak z vlastního podnětu.

6. Každý člen VEUEZ určí kontaktní osobu.

PŘEDSEDNICTVÍ, MÍSTOPŘEDSEDNICTVÍ A SEKRETARIÁT

7. Předsednictví a dvě místopředsednictví VEUEZ střídavě zastávají příslušné subjekty pro ekoznačku uvedené v článku 14 nařízení (ES) č. 1980/2000.

8. Příslušné subjekty každého členského státu Evropské unie nejdříve zastávají střídavě předsednictví výboru na příslušné období a následně každý členský stát Evropského hospodářského prostoru na stejné období v abecedním pořadí.

9. Dvě místopředsednictví zastávají příslušný subjekt, který bude zastávat následující předsednictví, a příslušný subjekt, který zastával předcházející předsednictví.

10. Příslušný subjekt, který zastává předsednictví nebo místopředsednictví, může být ve výjimečném případě nahrazen jedním ze dvou místopředsedů nebo jiným členem VEUEZ.

11. Po souhlasu Komise může však VEUEZ kdykoli přijmout jiný způsob určení předsedy a místopředsedů.

12. Komise zajišťuje sekretariát VEUEZ.

ZASEDÁNÍ

13. Zasedání VEUEZ svolává předseda, který je s podporou místopředsedů a sekretariátu odpovědný za přípravu a rozšiřování pozvánek, zápisů z jednání a podpůrných dokladů, jakož i za sepsání a rozšiřování zápisů.

14. Komise na žádost poskytne VEUEZ zasedací místnost, pokud se zasedání koná v Bruselu.

15. Obvykle se zasedání zúčastňují nejvýše tři zástupci každého z členů VEUEZ.

16. Zástupci členských států Evropské unie a Evropského hospodářského prostoru se mohou účastnit zasedání VEUEZ. Zasedání VEUEZ se zúčastňují zástupci Komise. Předseda nebo Komise mohou v případě potřeby přizvat jiné zúčastněné strany.

VÝDAJE

17. Běžné výdaje nezbytné na organizaci zasedání, vypracování a přezkum kritérií ekoznačky a na ostatní činnosti hradí Komise po předcházejícím schválení ročního rozpočtu pro tyto výdaje.

OBECNÁ PRAVIDLA

(týkající se mimo jiné vedoucích příslušných subjektů a ad hoc pracovních skupin a použitelná v rámci stanovování nebo přezkumu ekologických kritérií a požadavků na posuzování a ověřování shody skupin výrobků s uvedenými kritérii)

18. Pokud se jedná o stanovování nebo přezkum kritérií ekoznačky a požadavků na posuzování a ověřování shody skupiny výrobků, VEUEZ vybere jeden nebo více příslušných subjektů uvedených v článku 14 nařízení (ES) č. 1980/2000, které jsou ochotny převzít vedoucí úlohu. Tyto subjekty se nazývají vedoucí příslušné subjekty.

19. Vedoucí příslušný subjekt zřídí s pomocí členů VEUEZ ad hoc pracovní skupinu podle bodu 1 přílohy IV uvedeného nařízení. Pracovní skupina se aktivně snaží zajistit vyváženou účast mimo jiné zástupců zúčastněných stran, příslušných subjektů a Komise. Se zúčastněnými stranami se jedná rovnoprávně, ať jsou nebo nejsou členy Evropské unie. Zástupci výše uvedených zúčastněných stran jsou pokud možno odborníci a znalci dané skupiny výrobků a jsou uváděni jako techničtí zástupci.

20. Všechny příslušné subjekty se aktivně snaží shromáždit stanoviska zúčastněných stran v jejich zemích pro danou skupinu výrobků a sdělí tato stanoviska ad hoc pracovní skupině a VEUEZ.

21. Vedoucí příslušný subjekt organizuje a předsedá nejméně jednomu zasedání ad hoc pracovní skupiny. Komise na žádost poskytne VEUEZ zasedací místnost, pokud se zasedání koná v Bruselu.

22. Techničtí zástupci výše uvedených zúčastněných stran se pokud možno rovněž zúčastňují zasedání VEUEZ, na nichž se podrobně projednává daná skupina výrobků.

23. VEUEZ, vedoucí příslušný subjekt a ad hoc pracovní skupina jednají v souladu s cíli a zásadami stanovenými v článku 1 uvedeného nařízení a procesními zásadami stanovenými v příloze IV uvedeného nařízení.

24. VEUEZ, vedoucí příslušný subjekt a ad hoc pracovní skupina berou v úvahu příslušné environmentální politiky Společenství a již vykonané činnosti týkající se ostatních souvisejících skupin výrobků.

25. VEUEZ a jeho členové, vedoucí příslušný subjekt a ad hoc pracovní skupina udělají vše pro to, aby se dosáhlo shody s cílem zajistit vysokou úroveň ochrany životního prostředí.

PŘÍPRAVNÉ PRÁCE

(postup, kterým je třeba se řídit, než bude Komise požádána o zahájení postupu pro stanovení ekologických kritérií pro skupiny výrobků)

26. VEUEZ může požádat Komisi, aby zahájila postup pro stanovení kritérií pro skupiny výrobků.

27. VEUEZ vezme patřičně v úvahu pracovní plán pro ekoznačku Společenství, uvedený v článku 5 nařízení (ES) č. 1980/2000, a zejména seznam, který je možno doplňovat, skupin výrobků, které jsou považovány za prvořadé pro činnost Společenství.

28. VEUEZ provede přípravné práce, aby určil, zda zvažovaná skupina výrobků spadá do systému Společenství udělování ekoznačky, jak stanovuje článek 2 uvedeného nařízení, a zejména, zda splňuje podmínky stanovené v čl. 2 odst. 2. Komise může rovněž požádat VEUEZ, aby tyto přípravné práce provedl.

29. Pro provedení těchto přípravných prací VEUEZ vybere vedoucí příslušný subjekt nebo více subjektů, ochotných převzít vedoucí roli, které vytvoří ad hoc pracovní skupinu. Použijí se výše uvedená obecná pravidla.

30. Vedoucí příslušný subjekt, jemuž je nápomocna ad hoc pracovní skupina, provede studii proveditelnosti a průzkum trhu, bere v potaz úvahy o životním cyklu a udělá rozbor zlepšení, jak stanovuje příloha II uvedeného nařízení, a vezme v úvahu požadavky a příslušná ustanovení stanovená v článku 3, v příloze I a v bodu I přílohy IV.

V této souvislosti vedoucí příslušný subjekt, jemuž je nápomocna ad hoc pracovní skupina, provede zejména následující úkoly, pokud je to užitečné a proveditelné:

a) rozbor povahy trhu včetně průmyslového a ekonomického rozčlenění odvětví (hlavní výrobci, podíly na trhu, dovozy apod.), charakteristiku rozdílných druhů výrobku, rozbor možností úspěšného uvedení na trh výrobků opatřených ekoznačkou a návrh vhodné marketingové a komunikační strategie;

b) hledání stanoviska všech zúčastněných stran (příslušných subjektů, zájmových skupin atd.) a mezi nimi určení těch, jež by mohly spolupracovat při stanovování kritérií;

c) rozbor zásadních dopadů na životní prostředí, nejlepší praxe z hlediska životního prostředí v odvětví s přihlédnutím k souladu navržení s environmentálními aspekty a označení hlavních oblastí pro zlepšení skupiny výrobků a určení způsobu jejich začlenění do ekologických kritérií;

d) rozbor zásadních prvků týkajících se schopnosti výrobku uspokojit potřeby spotřebitelů a určení způsobu jejich začlenění do ekologických kritérií;

e) sestavení soupisu a získání výtisků stávajících ekoznaček, norem, zkušebních metod a studií, které jsou významné pro stanovení ekoznačky pro skupinu výrobků, přičemž se vezme v úvahu již provedená práce na souvisejících skupinách výrobků a posoudí se náklady na zkoušky;

f) přezkum příslušných vnitrostátních, evropských a mezinárodních právních předpisů;

g) určení možných překážek, které by bránily úspěšnému stanovení dané skupiny výrobků;

h) sepsání a rozeslání všech nezbytných pracovních dokumentů shrnujících hlavní výsledky tří výše uvedených kroků a zahrnujících další důležité informace a rozbory v řádné lhůtě před zasedáními;

i) sepsání vyčerpávající závěrečné zprávy o výsledcích výše uvedených rozborů a šetření, v angličtině a volitelně rovněž i v některém z dalších úředních jazyků Společenství. Závěrečná zpráva se zveřejní v tištěné podobě i v elektronickém formátu a je otevřena konzultacím, je-li to možné, na internetových stránkách věnovaných ekoznačce. V příloze zpráva obsahuje souhrnný seznam všech dokumentů, které byly uvedeny do oběhu v průběhu prací, spolu s uvedením data, kdy byly jednotlivé dokumenty uvedeny do oběhu, komu byly rozeslány s opisem daných dokumentů. V příloze zpráva rovněž obsahuje seznam zúčastněných stran, které byly zapojeny do prací nebo byly konzultovány či vyjádřily své stanovisko s označením kontaktní osoby. Zpráva obsahuje shrnutí a v případě potřeby i přílohy s podrobným přehledem vyúčtování. Vezmou se v úvahu všechny připomínky ke zprávě a na požádání se poskytnou informace o odezvě na tyto připomínky;

j) předložení výsledků na zasedáních VEUEZ a na základě konzultací a na základě pravděpodobnosti celkového úspěchu ekoznačky pro navrhovanou skupinu výrobků doporučení, zda přistoupit či nikoli k dalšímu rozvoji skupiny výrobků a ke stanovování kritérií ekoznačky.

31. Jsou-li výše uvedené přípravné práce pro navrhovanou skupinu výrobků uspokojivé a pokud ad hoc pracovní skupina vydá kladné doporučení, VEUEZ předloží Komisi závěrečnou zprávu s návrhy na sepsání pověření a požádá ji, aby zahájila postup stanovování ekologických kritérií pro danou skupinu výrobků a aby dala VEUEZ pověření, které vezme v úvahu výše uvedené návrhy. Členové VEUEZ zastupující zúčastněné strany uvedené v článku 15 nařízení (ES) č. 1980/2000 mohou samostatně nebo společně přiložit k této závěrečné zprávě své zvláštní připomínky.

POVĚŘENÍ PRO VYPRACOVÁNÍ NEBO PŘEZKUM KRITÉRIÍ

(postup, kterým je třeba se řídit při provádění pověření daného Komisí o vypracování nebo přezkumu kritérií ekoznačky a požadavků na posuzování a ověřování shody skupiny výrobků)

32. VEUEZ vypracuje na základě pověření daného Komisí návrh kritérií ekoznačky a požadavky na posuzování a ověřování shody dané skupiny výrobků. VEUEZ dodrží lhůtu stanovenou pověřením na provedení prací.

33. Za tímto účelem VEUEZ vybere vedoucí příslušný subjekt nebo příslušné subjekty ochotné přijmout vedoucí úlohu, které vytvoří ad hoc pracovní skupinu. Použijí se výše uvedená obecná pravidla.

34. Vedoucí příslušný subjekt, jemuž je nápomocna ad hoc pracovní skupina, se ujistí, zda byly provedeny všechny nezbytné rozbory, šetření a ostatní výše uvedené přípravné práce. Toto ověření zahrnuje zejména studii proveditelnosti a průzkum trhu, úvahy o životním cyklu a rozbor zlepšení uvedené v příloze II nařízení (ES) č. 1980/2000. Vedoucí příslušný subjekt, jemuž je nápomocna ad hoc pracovní skupina, učiní nezbytné kroky k dokončení a případně aktualizaci těchto přípravných prací a vezme v úvahu postupy popsané ve výše uvedeném oddíle.

35. Vedoucí příslušný subjekt předloží návrh a příslušné zprávy a rozbory na jednom nebo více zasedáních VEUEZ. Na základě těchto konzultací v případě potřeby sdělí VEUEZ, že pověření lze považovat za splněné. V tomto ohledu se zvláštní pozornost věnuje pravděpodobnosti, že tento návrh získá vysokou podporu.

36. Obdobně VEUEZ na základě práce provedené vedoucím příslušným subjektem a ad hoc pracovní skupinou v případě potřeby informuje Komisi o návrzích kritérií a sdělí jí, že pověření lze považovat za splněné. V tomto ohledu se zvláštní pozornost věnuje pravděpodobnosti, že tento návrh získá vysokou podporu. Členové VEUEZ zastupující zúčastněné strany uvedené v článku 15 nařízení (ES) č. 1980/2000 mohou samostatně nebo společně přiložit k této závěrečné zprávě své zvláštní připomínky.

37. Pokud se Komise domnívá, že pověření nebylo splněno, VEUEZ pokračuje v pracích na návrhu kritérií, přičemž vezme v úvahu postupy a požadavky popsané v tomto oddíle. Komise odůvodní své stanovisko.

38. VEUEZ považuje pověření za splněné, kdykoli Komise oznámí takový názor. VEUEZ nicméně obnoví práce na pověření, pokud jej k tomu Komise později vyzve.

39. Pokud VEUEZ dojde kdykoli k závěru, že není schopen pověření plnit, bez prodlení o tom informuje Komisi a poskytne podrobné odůvodnění.

POVĚŘENÍ PRO PŘEZKUM KRITÉRIÍ

(postup, kterým je třeba se řídit při provádění pověření daného Komisí o přezkumu kritérií ekoznačky a požadavků na posuzování a ověřování shody skupiny výrobků)

40. VEUEZ na základě pověření daného Komisí přezkoumá kritéria ekoznačky a požadavky na posuzování a ověřování shody dané skupiny výrobků.

41. VEUEZ zvláště dbá na dokončení prací včas před vypršením platnosti stávajících kritérií.

42. Za tímto účelem VEUEZ vybere vedoucí příslušný subjekt nebo příslušné subjekty ochotné přijmout vedoucí úlohu, které vytvoří ad hoc pracovní skupinu. Použijí se výše uvedená obecná pravidla.

43. Vedoucí příslušný subjekt, jemuž je nápomocna ad hoc pracovní skupina, přezkoumá stávající kritéria ekoznačky a požadavky na posuzování a ověřování shody; v případě potřeby rovněž přezkoumá – a zároveň dokončí a aktualizuje – rozbory, zprávy, soupisy a další práce uvedené v oddíle "Přípravné práce".

44. Vedoucí příslušný subjekt, jemuž je nápomocna ad hoc pracovní skupina, posoudí zvláště minulý, současný a pravděpodobný budoucí úspěch skupiny výrobků včetně přínosu pro životní prostředí a vezme v úvahu úspěch souvisejících skupin výrobků a pracovní plán ekoznačky Společenství.

45. Vedoucí příslušný subjekt předloží výsledky těchto posuzování a rozborů na jednom nebo více zasedáních VEUEZ a na základě těchto konzultací včas doporučí VEUEZ, zda kritéria ekoznačky a související požadavky na posuzování a ověřování shody prodloužit, vyřadit nebo přezkoumat. V tomto ohledu se zvláštní pozornost věnuje pravděpodobnosti, že toto doporučení získá vysokou podporu.

46. Obdobně VEUEZ na základě práce provedené vedoucím příslušným subjektem a ad hoc pracovní skupinou včas doporučí Komisi, zda kritéria ekoznačky a související požadavky na posuzování a ověřování shody prodloužit, vyřadit nebo přezkoumat. V tomto ohledu se zvláštní pozornost věnuje pravděpodobnosti, že toto doporučení získá vysokou podporu. Členové VEUEZ zastupující zúčastněné strany uvedené v článku 15 nařízení (ES) č. 1980/2000 mohou samostatně nebo společně přiložit k doporučení své zvláštní připomínky.

47. Pokud se Komise domnívá, že pověření nebylo splněno, VEUEZ pokračuje v pracích, přičemž vezme v úvahu postupy a požadavky popsané v tomto oddíle. Komise odůvodní své stanovisko.

48. Pokud Komise oznámí svůj souhlas s doporučením přezkoumat ekologická kritéria a související požadavky pro posuzování a ověřování shody, VEUEZ pokračuje v pracích, přičemž vezme v úvahu postupy a požadavky popsané v oddíle "Pověření o vypracování a přezkumu kritérií".

49. Pokud Komise oznámí svůj souhlas s doporučením vyřadit nebo prodloužit ekologická kritéria a související požadavky na posuzování a ověřování shody, VEUEZ považuje pověření za splněné. VEUEZ nicméně obnoví práce na pověření, pokud jej k tomu Komise následně vyzve.

50. Pokud VEUEZ dojde kdykoli k závěru, že není schopen pověření plnit, bez prodlení o tom informuje Komisi a poskytne podrobné odůvodnění.

PŘÍSPĚVEK DO PRACOVNÍHO PLÁNU

(postup, kterým je třeba se řídit při konzultacích pracovního plánu ekoznačky s Komisí)

51. VEUEZ může Komisi poskytnout příspěvek k navrženému pracovnímu plánu ekoznačky Společenství stanovenému v článku 5 nařízení (ES) 1980/2000.

52. VEUEZ proto učiní vhodné a nezbytné kroky a jedná v souladu s cíli a zásadami stanovenými v čl. 1 odst. 1 a 4 uvedeného nařízení.

53. Před návrhem nových skupin výrobků, které by mohly být prioritní pro činnost Společenství, VEUEZ předběžně a indikativně určí, zda dané skupiny výrobků spadají do systému udělování ekoznačky Společenství stanoveného v článku 2 uvedeného nařízení, a zejména zda splňují podmínky stanovené v čl. 2 odst. 2 uvedeného nařízení. VEUEZ vezme v odpovídající míře v úvahu různé zřetele uvedené v oddíle "Přípravné práce".

54. VEUEZ a jeho členové udělají vše pro to, aby se dosáhlo shody během těchto prací.

JINÉ ČINNOSTI ČLENŮ VEUEZ

55. Členové VEUEZ jednají v obecném zájmu systému Společenství udělování ekoznačky a jsou oprávněni přijmout všechny iniciativy, které považují v tomto ohledu za vhodné a užitečné. Obdobně jednají na žádost Komise. Tyto iniciativy zahrnují mimo jiné:

- propagační činnosti, zejména ty, které jsou uvedeny v článku 10 nařízení (ES) č. 1980/2000,

- zřízení ad hoc pracovních skupin,

- činnosti na propagaci harmonizovaného uplatňování kritérií ekoznačky a souvisejících požadavků na posuzování a ověřování shody včetně pravidelného přizpůsobování a zlepšování uživatelských příruček,

- sepsání obecných zásad, například k usnadnění vypracování ekologických kritérií,

- v případě potřeby přijetí vnitrostátních postupů.

PŘEZKUM

56. VEUEZ pravidelně přezkoumává svou činnost a je-li to nezbytné, doporučí Komisi vhodnou úpravu těchto postupů. První přezkum se provede před koncem roku 2002.

--------------------------------------------------

Top