Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32004R2182

    Регламент (ЕО) № 2182/2004 на Съвета от 6 декември 2004 година относно медалите и символите, подобни на еуромонети

    OB L 373, 21.12.2004, p. 1–6 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)
    OB L 153M, 7.6.2006, p. 287–292 (MT)

    Този документ е публикуван в специално издание (BG, RO, HR)

    Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 11/02/2009

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2004/2182/oj

    10/ 03

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    124


    32004R2182


    L 373/1

    ОФИЦИАЛЕН ВЕСТНИК НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ


    РЕГЛАМЕНТ (ЕО) № 2182/2004 НА СЪВЕТА

    от 6 декември 2004 година

    относно медалите и символите, подобни на еуромонети

    СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

    като взе предвид Договора за създаване на Европейската общност, и по-специално член 123, параграф 4, трето изречение от него,

    като взе предвид предложението на Комисията,

    като взе предвид становището на Европейската централна банка (1),

    като има предвид, че:

    (1)

    На 1 януари 1999 г. еурото стана официална валута на участващите държави-членки съгласно изискванията на Регламент (ЕО) № 974/1998 на Съвета от 3 май 1998 г. относно въвеждането на еурото (2) и на тези трети страни, които са сключили споразумение с Общността за въвеждане на еурото, а именно Монако, Сан Марино и Ватикана.

    (2)

    Регламент (ЕО) № 975/1998 на Съвета от 3 май 1998 г. относно деноминациите и техническите спецификации на еуромонетите, предназначени за обращение (3), определя основните характеристики на еуромонетите. След въвеждането им през януари 2002 г. еуромонетите са пуснати в обрaщение в еурозоната като единствено официално платежно средство в метална форма.

    (3)

    Препоръка 2002/664/ЕО на Комисията от 19 август 2002 г. относно медалите и символите, подобни на еуромонети (4), разпорежда определени визуални характеристики на медали и символи, чийто размер е близък до този на еуро монетите да бъдат избягвани при продажбата и производството, съхраняването, вноса и разпространението за продажба или за други търговски цели

    (4)

    Съобщението на Комисията от 23 юли 1997 г. за използването на символа на еурото, въвежда символа „€“ и призовава всички, които си служат с валутата, да използват символа при описанието на паричните суми, деноминирани в еуро.

    (5)

    Съобщението на Комисията от 22 октомври 2001 г. за защита на авторското право на дизайна на общата лицева страна на еуромонетите (5) определя разпоредбите, които следва да бъдат прилагани за възпроизводство на дизайна на общата лицева страна на еуро монетите.

    (6)

    Визуалните характеристики на еуромонетите бяха публикувани от Комисията на 28 декември 2001 г. (6)

    (7)

    Гражданите могат да бъдат подведени да повярват, че медали и символи, носещи названието „еуро“ или „еуроцент“, със символа на еурото или с дизайн, подобен на този върху общата лицева страна или върху някоя от страните с национален символ на еуромонетите, имат статут на официално платежно средство в някоя от държавите-членки, приели еурото или в трета участваща страна.

    (8)

    Все повече се увеличава рискът медали и символи, които имат размер и свойства на метала, подобни на еуромонетите, да бъдат незаконно използвани вместо еуромонети.

    (9)

    Ето защо е уместно медали и символи с визуалните характеристики, размер и свойства на метала, подобни на тези на еуромонетите, да не бъдат продавани, произвеждани, внасяни или разпространявани с цел продажба или за други търговски цели.

    (10)

    Всяка държава-членка следва сама да въведе подходящи санкции за измами с оглед постигането на равностойна защита на еурото срещу подобни медали и символи в цялата Общност,

    ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

    Член 1

    Определения

    За целите на настоящия регламент се използват следните определения:

    а)

    „еуро“ означава официалната валута на участващите държави-членки съгласно член 1 от Регламент (ЕО) № 974/98 и на тези участващи трети страни, които са сключили споразумение с Общността за въвеждане на еурото (наричани по-долу участващи трети страни);

    б)

    „символ на еурото“ означава символът, представляващ еурото „€“, както е показан в приложение I;

    в)

    „медали и символи“ означават такива метални предмети, различни от заготовки, предназначени за сечене на монети, които имат външния вид и/или техническите свойства на монета, но не са емитирани съгласно националните законови разпоредби или законовите разпоредби на участваща трета страна или други чуждестранни законови разпоредби и които по тази причина не представляват законни платежни средства;

    г)

    „злато“, „сребро“ и „платина“ означават сплави, съдържащи злато, сребро и платина, със съответно най-малка чистота 375, 500 и 850 единици на хиляда. Това определение не засяга конвенциите за пробите, приложими в държавите-членки;

    д)

    „Европейски технически и научен център“ (наричан по-долу EТНЦ) означава организацията, създадена с решение на Комисията от 29 октомври 2004 година;

    е)

    „референтна област“ има значението, дадено ѝ в раздел 1 от приложение II.

    Член 2

    Защитни разпоредби

    Съгласно членове 3 и 4 производството и продажбата на медали и символи, както и техният внос и разпространение за продажба или за други търговски цели, се забранява в следните случаи:

    а)

    когато термините „еуро“ или „еуроцент“ или символът на еурото се виждат на повърхността им; или

    б)

    когато техният размер е в рамките на референтната област; или

    в)

    когато дизайнът на повърхността на медалите и символите е подобен на някой национален дизайн от лицевата страна или на общата обратна страна на еуромонетите, или е еднакъв или наподобява дизайна на гурта на монетата от две еуро.

    Член 3

    Изключения

    1.   Медали и символи, върху които са изобразени термините „еуро“ или „еуроцент“ или символът на еурото без съответната номинална стойност, не се забраняват, когато техният размер е извън референтната област.

    2.   Медали и символи, чийто размер е в рамките на референтната област, не се забраняват, когато:

    а)

    в центъра им е пробит отвор с размер над шест милиметра или когато тяхната форма е многоъгълна, но с не повече от шест ръба, стига да е изпълнено условието по точка в), ii); или

    б)

    са изработени от злато, сребро или платина; или

    в)

    отговарят на следните условия:

    i)

    комбинациите от диаметър и височина на гурта на медалите и символите са извън диапазоните, определени за всеки един от случаите в раздел 2 от приложение II; и

    ii)

    комбинациите от диаметър и метални свойства на медалите и символите са извън диапазоните, определени за всеки един от случаите в раздел 3 от приложение II.

    Член 4

    Дерогиране чрез упълномощаване

    1.   Комисията може да даде специално разрешение за използване на термините „еуро“ или „еуроцент“ или на символа на еурото при контролирани условия на използване в случаи, когато не съществува риск от объркване. В такива случаи икономическият оператор в държавата-членка се обозначава ясно на повърхността на медала или символа и на лицевата или на обратната страна на медала, или върху символа трябва да се отпечата указанието „Не е законно платежно средство“.

    2.   Комисията е компетентна да заяви дали даден дизайн е „подобен“ по смисъла на член 2, буква в).

    Член 5

    Съществуващи медали и символи

    Медали и символи, използвани преди влизането в сила на настоящия регламент, които не отговарят на условията на членове 2, 3 и 4, могат да продължат да бъдат използвани най-късно до края на 2009 г., освен ако не могат да бъдат използвани вместо еуромонети. Такива медали и символи се регистрират, ако е възможно, съгласно процедурите, приложими в държавите-членки и за тях се докладва на ЕТНЦ.

    Член 6

    Санкции

    1.   Държавите-членки изготвят правила за санкциониране, приложими при нарушаване разпоредбите на настоящия регламент, и предприемат всички необходими мерки за гарантиране на тяхното прилагане. Предвидените санкции трябва да бъдат ефективни, съразмерни и възпиращи.

    2.   До 1 юли 2005 г. държавите-членки приемат законовите, подзаконовите и административните разпоредби за прилагането на настоящия член. Те незабавно информират Комисията за това.

    Член 7

    Приложимост

    Настоящият регламент се прилага в участващите държави-членки съгласно Регламент (ЕО) № 974/98.

    Член 8

    Влизане в сила

    Настоящият регламент влиза в сила в деня след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

    Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко в държавите-членки в съответствие с Договора за създаване на Европейската общност.

    Съставено в Брюксел на 6 декември 2004 година.

    За Съвета

    Председател

    H. HOOGERVORST


    (1)  ОВ С 134, 12.5.2004 г., стр. 11.

    (2)  ОВ L 139, 11.5.1998 г., стр. 1. Регламент, изменен с Регламент (ЕО) № 2596/2000 (ОВ L 300, 29.11.2000 г., стр. 2).

    (3)  ОВ L 139, 11.5.1998 г., стр. 6. Регламент, изменен с Регламент (ЕО) № 423/1999 (ОВ L 52, 27.2.1999 г., стр. 2).

    (4)  ОВ L 225, 22.8.2002 г., стр. 34.

    (5)  ОВ С 318, 13.11.2001 г., стр. 3.

    (6)  ОВ С 373, 28.12.2001 г., стр. 1.


    ПРИЛОЖЕНИЕ I

    Image


    ПРИЛОЖЕНИЕ II

    1.   Определение за референтна област съгласно член 1

    а)

    Референтната област за размера на медали и символи е поредицата от комбинации между стойностите за диаметър и стойностите за височина на гурта, включени съответно в референтния диапазон за диаметър и за височина на гурта.

    б)

    Референтният обхват за диаметър е между 19,00 милиметра и 28,00 милиметра.

    в)

    Референтният обхват за височина на гурта е между 7,00 % и 12,00 % от всяка стойност в рамките на референтния обхват за диаметър.

    2.   Обхвати съгласно член 3, параграф 2, буква в), i)

    Дефинирани обхвати

     

    Диаметър

    (mm)

    Височина на гурта

    (mm)

    1.

    19,45 — 20,05

    1,63 –—2,23

    2.

    21,95 — 22,55

    1,84 — 2,44

    3.

    22,95 — 23,55

    2,03 — 2,63

    4.

    23,95 — 24,55

    2,08 — 2,68

    5.

    25,45 — 26,05

    1,90 — 2,50

    3.   Обхвати съгласно член 3, 2, в), ii)

     

    Диаметър (mm)

    Свойства на метала

    1.

    19,00—21,94

    Електрическа проводимост между 14,00 и 18,00 % IACS

    2.

    21,95—24,55

    Електрическа проводимост между:

    14,00 и 18,00 % IACS; или

    4,50 и 6,50 % IACS, освен ако медалът или символът е от една сплав и неговият магнитен момент е извън обхвата от 1,0 до 7,0 µVs.cm

    3.

    24,56—26,05

    Електрическа проводимост между:

    15,00 и 18,00 % IACS; или

    13,00 и 15,00 % IACS, освен ако медалът или символът е от една сплав и неговият магнитен момент е извън обхвата от 1,0 до 7,0 µVs.cm

    4.

    26,06—28,00

    Електрическа проводимост между 13,00 и 15,00 % IACS, освен ако медалът или символът е от една сплав и неговият магнитен момент е извън обхвата от 1,0 до 7,0 µVs.cm

    4.   Графично представяне

    Графиката по-долу илюстрира определенията в настоящото приложение:

    Image


    Top