EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022R1623

Делегиран регламент (ЕС) 2022/1623 на Комисията от 14 юли 2022 година за дерогация от Делегиран регламент (ЕС) 2017/891 за 2022 година по отношение на стойността на предлаганата на пазара продукция, националната стратегия и възстановяването на финансова помощ от Съюза за многогодишни ангажименти в сектора на плодовете и зеленчуците поради кризата, причинена от нашествието на Русия в Украйна

C/2022/5100

OB L 244, 21.9.2022, p. 5–7 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2022/1623/oj

21.9.2022   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 244/5


ДЕЛЕГИРАН РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2022/1623 НА КОМИСИЯТА

от 14 юли 2022 година

за дерогация от Делегиран регламент (ЕС) 2017/891 за 2022 година по отношение на стойността на предлаганата на пазара продукция, националната стратегия и възстановяването на финансова помощ от Съюза за многогодишни ангажименти в сектора на плодовете и зеленчуците поради кризата, причинена от нашествието на Русия в Украйна

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕС) № 1308/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 г. за установяване на обща организация на пазарите на селскостопански продукти и за отмяна на регламенти (ЕИО) № 922/72, (ЕИО) № 234/79, (ЕО) № 1037/2001 и (ЕО) № 1234/2007 на Съвета (1), и по-специално член 37, букви а) и в) и член 173, параграф 1 от него,

като има предвид, че:

(1)

Поради настоящата криза, която е причинена от нахлуването на Русия в Украйна на 24 февруари 2022 г. и започна малко след кризата с COVID-19, земеделските стопани във всички държави членки са изправени пред изключителни трудности. Необходимо е да се въведат мерки, чрез които да се противодейства на значителните ограничения на движението, сътресенията във веригите на доставки и логистичните проблеми, предизвикани от нашествието. Като се имат предвид дългосрочните сътресения в логистиката и във веригите на доставки, сериозните смущения в сектора вероятно ще продължат и ще се задълбочат. Логистичните проблеми направиха земеделските стопани в ЕС уязвими спрямо предизвиканите от тази криза икономически сътресения и сега те се сблъскват с финансови затруднения и проблеми с паричните потоци.

(2)

Признатите организации на производители и асоциации на организации на производители в сектора на плодовете и зеленчуците във всички държави членки срещат изключителни трудности при планирането, управлението и изпълнението на оперативните програми. Това може да доведе до забавяне на изпълнението на тези оперативни програми и съответно е възможно организациите на производители и асоциациите на организации на производители да не спазят изискванията на Съюза, установени в неговите правни разпоредби за тези оперативни програми, по-специално в Делегиран регламент (ЕС) 2017/891 на Комисията (2). Организациите на производители също така са уязвими спрямо сътресенията и смущенията, предизвикани от нашествието на Русия в Украйна, и срещат финансови затруднения и проблеми с паричните потоци, дължащи се на смущенията във веригите на доставки. Те изпитват логистични проблеми и трудности при прибирането на своята реколта поради недостига на работна ръка, както и трудности при достигането до потребителите поради смущения във веригите на доставки. Това се отразява непосредствено на финансовата стабилност на организациите на производители и на способността им да изпълняват оперативните програми. Това допълнително влияе на способността на организациите на производители да въвеждат мерки и действия, насочени към последиците от настоящата криза.

(3)

Причинените от нашествието на Русия в Украйна намаления на стойността на предлаганата на пазара продукция в сектора на плодовете и зеленчуците ще се отразят съществено върху размера на помощта от Съюза, получавана от организациите на производители през следващата година, тъй като размерът на помощта от Съюза се изчислява като процент от стойността на предлаганата на пазара продукция на всяка организация на производители. Ако през 2022 г. по причини, свързани с нашествието на Русия в Украйна, се стигне до съществена загуба в стойността на предлаганата на пазара продукция, съществува риск организациите на производители да загубят своето признаване като организации на производители, тъй като един от критериите за такова признаване е достигането на определена минимална стойност на предлаганата на пазара продукция, определена на национално равнище. Това би застрашило дългосрочната стабилност на организациите на производители. Поради това, ако през 2022 г. по причини, свързани с нашествието на Русия в Украйна, се стигне до намаление с най-малко 35 % на стойността на даден продукт и ако то настъпи извън отговорността и контрола на организациите на производители, стойността на предлаганата на пазара продукция за 2022 г. следва да бъде определена като 100 % от стойността на предлаганата на пазара продукция за предходния период. Като се има предвид същественото икономическо въздействие, което нашествието на Русия в Украйна оказва върху сектора на плодовете и зеленчуците, определеният в член 23, параграф 4 от Делегиран регламент (ЕС) 2017/891 праг от 65 % от стойността през предходния период на предлаганата на пазара продукция е недостатъчен за постигане на икономическа и финансова стабилност за организациите на производители, засегнати от такава загуба на стойността на предлаганата на пазара продукция.

(4)

Държавите членки следва също така да бъдат освободени за 2022 г. от предвиденото в член 27, параграф 5 от Делегиран регламент (ЕС) 2017/891 задължение да определят в националните си стратегии максималните проценти от оперативния фонд, които могат да бъдат изразходвани за индивидуални мерки или вид действия. Това следва да гарантира по-голяма гъвкавост за организациите на производители, за да могат те да предприемат мерки за преодоляване на последиците, които нашествието на Русия в Украйна има в сектора на плодовете и зеленчуците.

(5)

За да се гарантира финансовата стабилност на организациите на производители, финансовата помощ от Съюза, получавана за многогодишни ангажименти в сектора на плодовете и зеленчуците, като например екологични действия, не следва да бъде възстановявана на ЕФГЗ, както е предвидено в член 36, параграф 3 от Делегиран регламент (ЕС) 2017/891, ако е било невъзможно техните дългосрочни цели да бъдат постигнати поради прекъсването им през 2022 г. по причини, свързани с нашествието на Русия в Украйна.

(6)

Предвид необходимостта от предприемане на незабавни действия, настоящият регламент следва да влезе в сила в деня след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз. Като се има предвид, че изпълнението на оперативните програми се основава на календарна година, предвидените в член 1, параграфи 1 и 2 от настоящия регламент дерогации по отношение на горната граница на финансовата помощ от Съюза и по отношение на баланса между мерките, заложен в националните стратегии на държавите членки, следва да се прилагат с обратно действие, считано от 1 януари 2022 г.,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Дерогации от Делегиран регламент (ЕС) 2017/891 за 2022 г.

1.   Чрез дерогация от член 23, параграф 4 от Делегиран регламент (ЕС) 2017/891, ако през 2022 г. стойността на даден продукт намалее с най-малко 35 % по причини извън отговорността и контрола на организацията на производители, се смята, че стойността на предлаганата на пазара продукция от същия продукт представлява 100 % от стойността ѝ през предходния референтен период. Организацията на производители доказва пред компетентния орган на съответната държава членка, че тези условия са изпълнени.

2.   Чрез дерогация от член 27, параграф 5 от Делегиран регламент (ЕС) 2017/891, за 2022 г. не се прилага задължението на държавите членки да определят в националната си стратегия максималните проценти от оперативния фонд, които могат да бъдат изразходвани за индивидуална мярка или вид действие, с цел да се гарантира баланс между различните мерки.

3.   Чрез дерогация от член 36, параграф 3 от Делегиран регламент (ЕС) 2017/891 финансовата помощ от Съюза за многогодишни ангажименти, като например екологични действия, чиито дългосрочни цели и очаквани ползи не могат да бъдат постигнати през 2022 г. поради прекъсване на тези ангажименти през 2022 г. по причини, свързани с нашествието на Русия в Украйна, не се възстановява и не се връща на ЕФГЗ.

Член 2

Влизане в сила и прилагане

Настоящият регламент влиза в сила в деня след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Член 1, параграфи 1 и 2 се прилага от 1 януари 2022 година.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 14 юли 2022 година.

За Комисията

Председател

Ursula VON DER LEYEN


(1)  ОВ L 347, 20.12.2013 г., стр. 671.

(2)  Делегиран регламент (ЕС) 2017/891 на Комисията от 13 март 2017 г. за допълване на Регламент (ЕС) № 1308/2013 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на секторите на плодовете и зеленчуците и на преработените плодове и зеленчуци, за допълване на Регламент (ЕС) № 1306/2013 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на санкциите, приложими в посочените сектори, и за изменение на Регламент за изпълнение (ЕС) № 543/2011 на Комисията (ОВ L 138, 25.5.2017 г., стр. 4).


Top