Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32019R1869

Регламент (ЕС) 2019/1869 на Комисията от 7 ноември 2019 година за изменение и поправка на приложение I към Директива 2002/32/ЕО на Европейския парламент и на Съвета по отношение на максимално допустимите граници на някои нежелани вещества в храните за животни (текст от значение за ЕИП)

C/2019/7927

OB L 289, 8.11.2019, p. 32–36 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2019/1869/oj

8.11.2019   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 289/32


РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2019/1869 НА КОМИСИЯТА

от 7 ноември 2019 година

за изменение и поправка на приложение I към Директива 2002/32/ЕО на Европейския парламент и на Съвета по отношение на максимално допустимите граници на някои нежелани вещества в храните за животни

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Директива 2002/32/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 7 май 2002 г. относно нежеланите вещества в храните за животни (1), и по-специално член 8, параграф 1 от нея,

като има предвид, че:

(1)

С Директива 2002/32/ЕО се забранява използването на предназначени за хранене на животни продукти, чието съдържание на нежелани вещества надвишава максимално допустимите граници, определени в приложение I към същата директива.

(2)

От данните, предоставени от компетентните органи и заинтересованите оператори в сектора на фуражите, е видно, че общата максимално допустима граница от 2 mg/kg за арсен във фуражни суровини от растителен произход не е постижима за конкретни фуражни суровини, а именно за леонардит и торф. Поради това е целесъобразно да се увеличи максимално допустимата граница за общото количество арсен в тези фуражни суровини, за да се гарантира снабдяването с тях. Това увеличаване няма да повлияе неблагоприятно на здравето на животните и на общественото здраве, тъй като определената за арсен максимално допустима граница в допълващи и пълноценни фуражи остава непроменена.

(3)

От данните, предоставени от заинтересованите оператори в сектора на фуражите, е видно, че общата максимално допустима граница от 30 mg/kg за арсен във фуражни добавки от функционалната група на съединенията на микроелементи не е постижима за микроелемента диманганов трихидроксид хлорид. Поради това е целесъобразно да се увеличи максимално допустимата граница за арсен в диманганов трихидроксид хлорид, въз основа на данните, получени посредством аналитичния метод на масспектрометрия с индуктивно свързана плазма (ICP-MS). Европейската референтна лаборатория за метали и азотсъдържащи съединения потвърди, че този метод осигурява прецизни резултати за наличието на арсен в микроелементи. Това увеличаване не влияе неблагоприятно върху здравето на животните и общественото здраве, тъй като определената за арсен максимално допустима граница в допълващи и пълноценни фуражи остава непроменена.

(4)

Съвместният изследователски център на Европейската комисия проучи в сътрудничество със заинтересованите страни някои констатации относно флуора във варовити морски водорасли. При това проучване беше установено, че фоновото наличие на флуор във варовити морски водорасли в някои случаи надвишава определената максимално допустима граница. Поради това е целесъобразно да се увеличи максимално допустимата граница за флуор във варовити морски водорасли от 1 000 mg/kg на 1 250 mg/kg. Това увеличаване не влияе неблагоприятно върху здравето на животните и общественото здраве, тъй като определената за флуор максимално допустима граница в допълващи и пълноценни фуражи остава непроменена.

(5)

С Регламент (ЕС) 2017/2229 на Комисията (2) беше изменено приложение I към Директива 2002/32/ЕО по отношение на, inter alia, олово. От съображения за яснота вписването за олово беше заменено. При тази замяна в списъка на фуражните суровини, за които се прилага максимално допустима граница от 15 mg/kg, фуражната суровина варовити морски раковини е пропусната по погрешка. С Регламент (ЕС) 2017/2229 беше определена също така нова максимално допустима граница за олово в меден(I) оксид. Наименованието на добавката съгласно Международния съюз по чиста и приложна химия (IUPAC) обаче е меден(I) оксид. В съответствие с препоръката, която Европейският орган за безопасност на храните (ЕОБХ) дава в становището си относно меден оксид (3), наименованието на добавката следва да е меден(I) оксид, което не е отразено в текста на регламента на английски, италиански и словашки език. Посочените грешки следва да бъдат поправени.

(6)

Някои фуражни суровини, които принадлежат към категорията „риба, други водни животни и продукти, получени от тях“, се пускат на пазара като консервирани влажни фуражни суровини, използвани директно за хранене на кучета и котки. Тъй като консервираните влажни фуражни суровини заменят комбинираните фуражи, е целесъобразно по отношение на тях да се прилага същата максимално допустима граница за живак като при комбинираните фуражи, предвид факта, че тази промяна не влияе неблагоприятно върху здравето на животните.

(7)

ЕОБХ прие научно становище относно наличието на свободен госипол в цели памукови семена (4). Той стигна до заключението, че не е необходима актуализация на научното становище относно рисковете за здравето на животните, свързани с наличието на госипол като нежелано вещество в храни за животни. Предвид данните за наличието на веществото, съдържащи се в посоченото становище, е целесъобразно да се определят по-висока максимално допустима граница за свободен госипол във фуражната суровина памуково семе. Това увеличаване не влияе неблагоприятно върху здравето на животните и общественото здраве, тъй като определената максимално допустима граница за свободен госипол в допълващи фуражи остава непроменена.

(8)

С Директива 2002/32/ЕО се установява максимално допустима граница за диоксини, сума от диоксини и доксиноподобни PCB и недиоксиноподобни PCB само в някои фуражни добавки от функционалните групи на свързващите вещества и противослепващите агенти. Наскоро получени уведомления чрез Системата за бързо предупреждение за храни и фуражи съдържат данни за високи нива на диоксини и диоксиноподобни PCB в други фуражни добавки от тази функционална група. Поради това е целесъобразно да се определят максимално допустими граници за диоксини и PCB за всички фуражни добавки, принадлежащи към функционалните групи на свързващите вещества и противослепващите агенти. Освен това тези максимално допустими граници следва също да се прилагат, когато същите фуражни добавки са разрешени във функционалните групи „вещества за контрол на радиоизотопното замърсяване“ и „вещества за намаляване на замърсяването на фуражите с микотоксини“.

(9)

Поради това Директива 2002/32/ЕО следва да бъде съответно изменена.

(10)

Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Постоянния комитет по растенията, животните, храните и фуражите,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Приложение I към Директива 2002/32/ЕО се изменя и поправя в съответствие с приложението към настоящия регламент.

Член 2

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 7 ноември 2019 година.

За Комисията

Председател

Jean-Claude JUNCKER


(1)  ОВ L 140, 30.5.2002 г., стр. 10.

(2)  Регламент (ЕС) 2017/2229 на Комисията от 4 декември 2017 г. за изменение на приложение I към Директива 2002/32/ЕО на Европейския парламент и на Съвета по отношение на максимално допустимите граници за олово, живак, меламин и декохинат (ОВ L 319, 5.12.2017 г., стр. 6).

(3)  EFSA Journal (Бюлетин на ЕОБХ), 2015; 13(4):4057.

(4)  https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.2903/j.efsa.2017.4850


ПРИЛОЖЕНИЕ

Приложение I към Директива 2002/32/ЕО се изменя, както следва:

1)

В раздел I ред 1 — „Арсен“, се заменя със следното:

Нежелано вещество

Продукти, предназначени за хранене на животни

Максимално съдържание в mg/kg (ppm), съотнесено към фуражи със съдържание на влага 12 %

„1.Арсен (1)

Фуражни суровини

2

 

с изключение на:

брашна от трева, от сушена люцерна и от сушена детелина и изсушен пулп от захарно цвекло и изсушен меласиран пулп от захарно цвекло;

4

 

експелер от ядки на маслодайна палма;

4 (2)

 

торф; леонардит;

5 (2)

 

фосфати, варовити морски водорасли;

10

 

калциев карбонат; калциев и магнезиев карбонат (10); варовити морски раковини;

15

 

магнезиев оксид; магнезиев карбонат;

20

 

риба, други водни животни и продукти, получени от тях;

25 (2)

 

брашно от морски водорасли и фуражни суровини, получени от морски водорасли.

40 (2)

 

Железни частици, използвани като средство за проследяване (маркери).

50

 

Фуражни добавки от функционалната група на съединенията на микроелементи

30

 

с изключение на:

меден сулфат пентахидрат; меден карбонат; димеден трихидроксид хлорид; железен карбонат; диманганов трихидроксид хлорид

50

 

цинков оксид; манганов оксид; меден оксид.

100

 

Допълващи фуражи

4

 

с изключение на:

минерални фуражи;

12

 

допълващи храни, предназначени за домашни любимци и съдържащи риба, други водни животни и продукти, получени от тях, и/или брашно от морски водорасли и фуражни суровини, получени от морски водорасли;

10 (2)

 

фуражи, предназначени за специфични хранителни цели, с дългосрочно освобождаване, с концентрация на микроелементи, по-висока от 100 пъти определеното максимално съдържание в пълноценните фуражи.

30

 

Пълноценни фуражи

2

 

с изключение на:

пълноценни фуражи за риба и животни с ценна кожа;

10 (2)

 

пълноценни храни, предназначени за домашни любимци и съдържащи риба, други водни животни и продукти, получени от тях, и/или брашно от морски водорасли и фуражни суровини, получени от морски водорасли.

10 (2)“

(2)

В раздел I, ред 3 — „Флуор“, в колоната „Максимално съдържание в mg/kg (ppm), съотнесено към фуражи със съдържание на влага 12 %“ стойността за максимално допустимата граница за варовити морски водорасли се заменя с „1250“;

3)

В раздел I ред 4 — „Олово“, се заменя със следното:

Нежелано вещество

Продукти, предназначени за хранене на животни

Максимално съдържание в mg/kg (ppm), съотнесено към фуражи със съдържание на влага 12 %

„4.Олово (12)

Фуражни суровини

10

 

с изключение на:

тревни фуражи (3);

30

 

фосфати, варовити морски водорасли и варовити морски раковини;

15

 

калциев карбонат; калциев и магнезиев карбонат (10);

20

 

дрожди.

5

 

Фуражни добавки от функционалната група на съединенията на микроелементи

100

 

с изключение на:

цинков оксид;

400

 

манганов оксид, железен карбонат, меден карбонат, меден(I) оксид.

200

 

Фуражни добавки от функционалните групи на свързващите вещества и противослепващите агенти

30

 

с изключение на:

клиноптилотит от вулканичен произход; натролит-фонолит.

60

 

Премикси (6)

200

 

Допълващи фуражи

10

 

с изключение на:

минерални фуражи;

15

 

фуражи, предназначени за специфични хранителни цели, с дългосрочно освобождаване, с концентрация на микроелементи, по-висока от 100 пъти определеното максимално съдържание в пълноценните фуражи.

60

 

Пълноценни фуражи.

5“

4)

В раздел I ред 5 — „Живак“, се заменя със следното:

Нежелано вещество

Продукти, предназначени за хранене на животни

Максимално съдържание в mg/kg (ppm), съотнесено към фуражи със съдържание на влага 12 %

„5. Живак (4)

Фуражни суровини

0,1

 

с изключение на:

риба, други водни животни и продукти, получени от тях, предназначени за производството на комбинирани фуражи за животни, отглеждани за производство на храни;

0,5

 

риба, други водни животни и продукти, получени от тях, предназначени за производството на комбинирани храни за кучета, котки, декоративни риби и животни с ценна кожа;

1,0 (13

 

риба, други водни животни и продукти, получени от тях, консервирани влажни фуражни суровини, използвани директно за хранене на кучета и котки

0,3

 

калциев карбонат; калциев и магнезиев карбонат (10).

0,3

 

Комбинирани фуражи

0,1

 

с изключение на:

минерални фуражи;

0,2

 

комбинирани фуражи за риба;

0,2

 

комбинирани храни за кучета, котки, декоративни риби и животни с ценна кожа.

0,3“

5)

В раздел III, ред 1 — „Свободен госипол“, в колоната „Максимално съдържание в mg/kg (ppm), съотнесено към фуражи със съдържание на влага 12 %“ стойността за максимално допустимата граница за памучно семе се заменя с „6000“;

6)

В раздел V, ред 1 — „Диоксини“, в колоната „Продукти, предназначени за хранене на животни“ четвъртото вписване относно фуражните добавки каолинитна глина, вермикулит, натролит-фонолит, синтетични калциеви алуминати и клиноптилолит от наносен произход от функционалните групи на свързващите вещества и противослепващите агенти се заменя със следното:

 

„Фуражни добавки от функционалните групи на свързващите вещества и противослепващите агенти (*1).

(*1)  Максимално допустимата граница се прилага и за фуражните добавки от функционалните групи „вещества за контрол на радиоизотопното замърсяване“ и „вещества за намаляване на замърсяването на фуражите с микотоксини“, които също така принадлежат към функционалните групи на свързващите вещества и противослепващите агенти.“;"

7)

В раздел V, ред 2 — „Сбор от диоксини и диоксиноподобни PCB“, в колоната „Продукти, предназначени за хранене на животни“ четвъртото вписване относно фуражните добавки каолинитна глина, вермикулит, натролит-фонолит, синтетични калциеви алуминати и клиноптилолит от наносен произход от функционалните групи на свързващите вещества и противослепващите агенти се заменя със следното:

 

„Фуражни добавки от функционалните групи на свързващите вещества и противослепващите агенти (*2).

(*2)  Максимално допустимата граница се прилага и за фуражните добавки от функционалните групи „вещества за контрол на радиоизотопното замърсяване“ и „вещества за намаляване на замърсяването на фуражите с микотоксини“, които също така принадлежат към функционалните групи на свързващите вещества и противослепващите агенти.“;"

8)

В раздел V, ред 3 — „Недиоксиноподобни PCB“, в колоната „Продукти, предназначени за хранене на животни“ четвъртото вписване относно фуражните добавки каолинитна глина, вермикулит, натролит-фонолит, синтетични калциеви алуминати и клиноптилолит от наносен произход от функционалните групи на свързващите вещества и противослепващите агенти се заменя със следното:

 

„Фуражни добавки от функционалните групи на свързващите вещества и противослепващите агенти (*3).

(*3)  Максимално допустимата граница се прилага и за фуражните добавки от функционалните групи „вещества за контрол на радиоизотопното замърсяване“ и „вещества за намаляване на замърсяването на фуражите с микотоксини“, които също така принадлежат към функционалните групи на свързващите вещества и противослепващите агенти.“"


(*1)  Максимално допустимата граница се прилага и за фуражните добавки от функционалните групи „вещества за контрол на радиоизотопното замърсяване“ и „вещества за намаляване на замърсяването на фуражите с микотоксини“, които също така принадлежат към функционалните групи на свързващите вещества и противослепващите агенти.“;

(*2)  Максимално допустимата граница се прилага и за фуражните добавки от функционалните групи „вещества за контрол на радиоизотопното замърсяване“ и „вещества за намаляване на замърсяването на фуражите с микотоксини“, които също така принадлежат към функционалните групи на свързващите вещества и противослепващите агенти.“;

(*3)  Максимално допустимата граница се прилага и за фуражните добавки от функционалните групи „вещества за контрол на радиоизотопното замърсяване“ и „вещества за намаляване на замърсяването на фуражите с микотоксини“, които също така принадлежат към функционалните групи на свързващите вещества и противослепващите агенти.““


Top