EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52008IE0279

Становище на Европейския икономически и социален комитет относно Перспективи на европейската научноизследователска дейност в областта на въглищата и стоманата

OB C 162, 25.6.2008, p. 88–90 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

25.6.2008   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 162/88


Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Перспективи на европейската научноизследователска дейност в областта на въглищата и стоманата“

(2008/C 162/22)

На 27 септември 2007 г. Европейският икономически и социален комитет реши, в съответствие с член 29, параграф 2 от своя Правилник за дейността, да изготви допълнение към становище по собствена инициатива относно

„Перспективи на европейската научноизследователска дейност в областта на въглищата и стоманата“.

Консултативната комисия по индустриални промени, на която беше възложено да подготви работата на Комитета по този въпрос, прие своето становище на 4 февруари 2008 г. (докладчик: г-н Zbořil, съдокладчик: г-н Gibellieri).

На 442-рата си пленарна сесия, проведена на 13 и 14 февруари 2008 г. (заседание от 13 февруари 2008 г.), Европейският икономически и социален комитет прие настоящото становище със 158 гласа „за“, 1 глас „против“ и 3 гласа „въздържал се“.

I част — Заключения и препоръки

А.

ЕИСК изразява задоволство от факта, че предложеното преразглеждане на техническите насоки за програмата за изследвания на Изследователския фонд за въглища и стомана (RFCS), представено от Европейската комисия за решение от Съвета, цели по-нататъшно подобряване на постигнатите досега добри резултати. Като се има предвид позицията на Комисията, която се стреми да направи програмата колкото е възможно по-открита и ясна за участниците, не съществува необходимост от основно преразглеждане.

Б.

ЕИСК изразява съгласие с комисар Поточник, според когото програмата за изследвания на RFCS следва да остане отделен и допълващ инструмент към Рамковата програма за научни изследвания, който да обхваща всички аспекти, свързани с въглищата и стоманата.

В.

ЕИСК приветства факта, че предложеното решение води до опростяване на административните процедури, наред с другото, като премахва някои съпътстващи мерки, тъй като те вече са обхванати от Седмата рамкова програма за научни изследвания, техническо развитие и демонстрационни дейности (7РП), като увеличава финансовата подкрепа за пилотни и демонстрационни проекти от 40 на 50 % и като дава възможност за обявяването на специални конкурси по приоритети, набелязани от предприятията в секторите на въгледобива и стоманодобива, в зависимост от стратегическите им нужди, при условие че те се вписват в приоритетите на Седмата рамкова програма за научни изследвания и съответстват напълно на програмите за стратегически изследвания на съответните Европейски технологични платформи.

Г.

ЕИСК подчертава необходимостта да се отговори на искането, отправено от страна на промишлените сектори, които желаят Консултативната група за въглищата и Консултативната група за стоманата да получат по-важна и проактивна роля в управлението на Програмата за изследвания на RFCS, като им даде възможност да:

упражняват своята роля, така както е дефинирана в Решение 2003/78/EО;

предлагат списъци на експерти от предприятията, научноизследователските центрове и академичните среди, които да участват в оценката на научноизследователските и пилотни/демонстрационни проекти;

определят приоритети за програмата за изследвания, които да допълват съответните Европейски технологични платформи (ESTEP — Европейска технологична платформа за стомана, ZEP — Европейската технологична платформа за нулеви емисии от. топлоелектрически централи на база изкопаеми горива, SMR — Платформа за устойчиви минерални ресурси) (1);

взимат решения относно обявяването на специални конкурси по много конкретни теми от значение;

променят, по целесъобразност, определенията на термините „въглища“ и „стомана“, приложени към това Решение.

Д.

ЕИСК призовава Комисията да включи отново в правилата относно процедурата за консултации с Комитета на Програмата за въглища и стомана (COSCO) бележките и предложенията на Консултативните комитети за въглищата и стоманата относно оценката на изследователските и пилотни/демонстрационни проекти.

1.   II част — Контекст

1.1

На 1 юли 2004 г. Европейският икономически и социален комитет реши, в съответствие с член 29, параграф 2 от своя Правилник за дейността, да изготви становище по собствена инициатива относно

„Перспективи на европейската научноизследователска дейност в областта на въглищата и стоманата“.

1.2

Консултативната комисия по индустриални промени, на която беше възложено да подготви работата на Комитета по този въпрос, прие своето становище (CCMI/018 — CESE 845/2005) на 13 юни 2005 г. (докладчик: г-н Lagerholm, съдокладчик: г-н Gibellieri).

1.3

На 419-ата си пленарна сесия, проведена на 13 и 14 юли 2005 г. (заседание от 13 юли 2005 г.), Европейският икономически и социален комитет прие горепосоченото становище с 57 гласа „за“, 0 гласа „против“ и 3 гласа „въздържал се“.

1.4

От публикуването на горепосоченото становище на ЕИСК изминаха над две години и програмата за изследвания на RFCS е в процес на промени. Всъщност на 10 юли 2007 г., след консултации с Комитета на Програмата за въглища и стомана (COSCO), Европейската комисия прие предложение за Решение на Съвета за преразглеждане на техническите насоки на програмата за изследвания на RFCS относно изразходването на средства за изследвания в областта на въглищата и стоманата.

1.5

Това преразглеждане се налага в съответствие с Решение на Съвета 2003/76/EО, 2003/77/EО, 2003/78/EО от 1 февруари 2003 г., с което беше създаден RFCS. Следва да се припомни, че с Решение на Съвета 2003/76/EО активите и пасивите на Европейската общност за въглища и стомана (ЕОВС) бяха прехвърлени на Европейската общност и нетната стойност на тези активи беше заделена за изследвания в областта на въглищата и стоманата.

2.   III част — Обосновка

2.1

Изследователският фонд за въглища и стомана (RFCS) разполага с годишен бюджет между 50 и 60 милиона евро за изследвания в тези две области, финансирани от лихвите от активите на прекратилата съществуването си Европейска общност за въглища и стомана след изтичането на Договора за ЕОВС. Програмата на RFCS е отделен инструмент, който допълва Рамковата програма за научни изследвания и обхваща всички аспекти, свързани с въглищата и стоманата, от производствения процес до приложението им, и се занимава с използването и конверсията на ресурсите, безопасността на работното място и опазването на околната среда чрез подобряване на използването на въглищата като чист източник на енергия и намаляване на емисиите на CO2 при използването на въглища и стоманодобива.

2.2

Предложеното решение опростява някои административни процедури, наред с другото, като:

премахва някои съпътстващи мерки поради това, че те вече са обхванати от Седмата рамкова програма за научни изследвания (7РП);

предлага увеличаване на финансовата подкрепа за осъществяване на пилотни и демонстрационни проекти от 40 на 50 % и дава възможност за обявяване на специални конкурси по приоритетни теми, съвпадащи с тези на Седмата рамкова програма за изследвания и отговарящи на програмите за стратегически изследвания на съответните европейски технологични платформи.

2.3

Правилата за участие са прости: предложенията могат да се внасят по всяко време преди крайната дата — 15 септември всяка година. Няма определен лимит нито за бюджета на проектите, нито за броя участващи партньори във всеки отделен проект. Могат да участват и трети страни, но те не получават европейска финансова подкрепа. Проектите се оценяват от външни експерти и подборът се извършва въз основа на качеството на предложените изследователски дейности. Мониторингът на проектите се извършва в съответствие с ежегодна процедура на партньорска проверка.

2.4

Възникна необходимост от въвеждане на някои промени в правилата за членство в консултативните групи и ролята на държавите-членки в Комитета на Програмата за въглища и стомана (COSCO), по-специално в контекста на неотдавнашните разширявания на Европейския съюз (периодичност на докладите, продължителност на мандатите, система на подбор на предложенията и мониторинг на проектите с цел избягване на конфликти на интереси и др.).

2.5

Това преразглеждане се налага от законодателното решение, с което беше създаден RFCS. Според Комисията досега RFCS е работил добре и не се налага основно преразглеждане.

2.6

Междувременно Европейската технологична платформа за стомана (ESTEP) продължи своята работа. В нейното съобщение за СМИ от м. юли 2007 г. се посочват първите резултати от дългосрочния й ангажимент за устойчиво бъдеще. През м. декември 2003 г. ESTEP предложи Програма за стратегически изследвания, а самата платформа беше открита през м. март 2004 г.

2.7

Тя беше една от първите технологични платформи, които изведоха на преден план и публикуваха своя визия за бъдещето. Приоритетите на Програмата за стратегически изследвания се съсредоточават върху устойчивия растеж: те наблягат на трайната конкурентоспособност на промишлеността, основаваща се на иновациите, партньорското сътрудничество, засиленото внимание към проблемите на опазването на околната среда и тясната връзка с производителите на стомана; по този начин тя дава своя принос към програмите за научни изследвания на ЕС.

2.8

В съответствие с предложения приоритет за „Почти нулеви емисии при производството на електроенергия“ (ZEP) в 7РП, първоначалният обхват на платформата е насочен към набелязване и премахване на пречките пред създаването на високоефективни електроцентрали с почти нулеви емисии, които ще намалят значително въздействието от използването на изкопаеми горива върху околната среда. Това ще включва улавяне и съхранение на CO2, както и чисти технологии за конверсия, които водят до значително подобряване на ефективността, надеждността и разходите на централите.

2.9

Що се отнася до промишлеността, платформата се опира на практиката от времето на Европейската общност за въглища и стомана (ЕОВС, договорът за която изтече през м. юли 2002 г.), когато производителите на стомана имаха значително участие в оценяването и подбора на проектите в областта на научноизследователската и развойна дейност, обхванати от съответните програми за подкрепа на НИРД. Разделът от програмата, който се отнася до въглищата, беше третиран по аналогичен начин, както и съответните технически насоки. Тази роля на предприятията беше легитимирана от факта, че средствата на ЕОВС се формираха изключително от таксите върху производството на въглища и стоманодобива.

2.10

Ситуацията претърпя значителни промени със създаването на Изследователския фонд за въглища и стомана (RFCS) през 2003 г. (Решение на Съвета 2003/76/EО, 2003/77/EО, 2003/78/EО от 1 февруари 2003 г., публикувано в ОВ L 29/22, ОВ L 29/25, ОВ L 29/28 от 5 февруари 2003 г.). По това време оставащите финансови средства на ЕОВС бяха прехвърлени към новия Фонд и Европейската комисия беше натоварена с управлението на средствата и съответните програми за научноизследователска и развойна дейност в съответствие с основните елементи на предишните програми за изследвания на ЕОВС.

2.11

Позицията на Комисията относно влиянието на сектора на въглищата и стоманата върху RFCS се различава от тази на промишлеността. В съответствие с разпоредбите на Решение 2003/78/EО, на Комитета на Програмата за въглища и стомана COSCO и на двете консултативни групи за въглищата и стоманата следва да се даде възможност да упражняват в пълна степен възложените им функции, чийто обхват не бива да бъде ограничаван единствено до аспектите преди обявяването на поканите за предложения, а следва да включва пряко участие в оценката.

2.12

Посредством неотдавна представеното предложение за преразглеждане на техническите насоки за програмата на RFCS Комисията се стреми да приспособи по целесъобразност официалните структури и процедури към Седмата рамкова програма за изследвания на ЕС (7РП). Ето защо хармонизирането с правилата и процедурите на Рамковата програма следва да се ограничава само до области, при които ясно може да се покаже, че резултатите са действително опростяване и увеличена ефективност. И въпреки че съществуващата синергия между 7РП и RFCS следва да бъде използвана, когато е възможно, ролята на RFCS като отделен и независим инструмент, допълващ 7РП програма, трябва да бъде запазена (вж. I част, Б).

Брюксел, 13 февруари 2008 г.

Председател

на Европейския икономически и социален комитет

Dimitris DIMITRIADIS


(1)  Приоритетите на програмата за стратегически изследвания на Европейската технологична платформа за стомана (ESTEP) се съсредоточават върху устойчивия растеж, засилването на трайната конкурентоспособност на промишлеността, въз основа на иновациите, партньорското сътрудничество, вниманието към въпросите, свързани с опазването на околната среда и тясната връзка с производителите на стомана; по този начин тя допринася за европейските програми за научни изследвания.

Наред с това приоритетите на Европейската технологична платформа за нулеви емисии от топлоелектрически централи на база изкопаеми горива (ZEP) са насочени към набелязване и премахване на пречките пред създаването на високоефективни електроцентрали с почти нулеви емисии, които ще намалят значително въздействието от използването на изкопаеми горива върху околната среда. Това ще включва улавяне и съхранение на CO2, както и чисти технологии за преработка, които водят до значително подобряване на ефективността, надеждността и разходите на централите. Ще бъде взета предвид и Платформата за устойчиви минерални ресурси (SMR).


Top