Wählen Sie die experimentellen Funktionen, die Sie testen möchten.

Dieses Dokument ist ein Auszug aus dem EUR-Lex-Portal.

Dokument 32003D1152

    Az Európai Parlament és a Tanács 1152/2003/EK határozata (2003. június 16.) a jövedéki termékek szállításának és felügyeletének számítógépesítéséről

    HL L 162., 01/07/2003, S. 5–8 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

    A dokumentum különkiadás(ok)ban jelent meg. (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO, HR)

    Rechtlicher Status des Dokuments Nicht mehr in Kraft, Datum des Endes der Gültigkeit: 17/03/2020; hatályon kívül helyezte: 32020D0263

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2003/1152/oj

    32003D1152



    Hivatalos Lap L 162 , 01/07/2003 o. 0005 - 0008


    Az Európai Parlament és a Tanács 1152/2003/EK határozata

    (2003. június 16.)

    a jövedéki termékek szállításának és felügyeletének számítógépesítéséről

    AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

    tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre és különösen annak 95. cikkére,

    tekintettel a Bizottság javaslatára [1],

    tekintettel az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményére [2],

    a Szerződés 251. cikkében megállapított eljárásnak megfelelően [3],

    mivel:

    (1) A jövedékiadó-köteles termékekre vonatkozó általános rendelkezésekről és e termékek tartásáról, szállításáról és ellenőrzéséről szóló, 1992. február 25-i 92/12/EGK tanácsi irányelv [4] előírja, hogy a tagállamok területei között a jövedéki adó felfüggesztésével szállított termékeket a feladó által kitöltött okmánynak kell kísérnie.

    (2) A jövedékiadó-köteles termékek adófelfüggesztéses eljárás mellett történő szállításához szükséges adminisztratív kísérőokmányról szóló, 1992. szeptember 11-i 2719/92/EGK bizottsági rendelet [5] meghatározza a 92/12/EGK irányelvben előírt kísérőokmány alaki és tartalmi követelményeit.

    (3) A jövedéki termékek mozgásának figyelemmel kíséréséhez számítógépes rendszerre van szükség, amely lehetővé teszi a tagállamok számára, hogy az e mozgásokról szóló információt valós időben szerezzék meg, és hogy a szükséges ellenőrzéseket elvégezzék, beleértve a 92/12/EGK irányelv 15. cikke szerinti áruk szállítása közbeni ellenőrzéseket.

    (4) A számítógépes rendszer létrehozása lehetővé teszi a jövedéki termékek adófelfüggesztéssel való Közösségen belüli szállításának egyszerűsítését is.

    (5) A jövedéki termékek Közösségen belüli szállítása és figyelemmel kísérése számítógépes rendszerének (EMCS) összeegyeztethetőnek kell lennie az új számítógépesített árutovábbítási rendszerrel (NCTS), és ha technikailag lehetséges, a rendszereket egyesíteni kell, hogy ez elősegítse a közigazgatási és kereskedelmi eljárásokat.

    (6) E határozat végrehajtása érdekében a Bizottságnak össze kell hangolnia a tagállamok tevékenységét azon célból, hogy biztosítsa a belső piac zavartalan működését.

    (7) Az ilyen számítógépes rendszer mérete és összetettsége miatt a Közösségnek és a tagállamoknak egyaránt további jelentős emberi és pénzügyi forrásokat kell e célra biztosítaniuk. Ennek megfelelően rendelkezni kell arról, hogy a Bizottság és a tagállamok bocsássák rendelkezésre a rendszer kifejlesztéséhez és telepítéséhez szükséges forrásokat.

    (8) A rendszer nemzeti alkotóelemeinek fejlesztésekor a tagállamoknak alkalmazniuk kell az elektronikus közigazgatási rendszerekre meghatározott elveket, és ugyanúgy kell kezelniük a gazdasági szereplőket, mint más olyan területeken, ahol már működnek számítógépes rendszerek. Lehetővé kell tenniük különösen a gazdasági szereplők, elsősorban az ezen ágazatban tevékenykedő kis- és középvállalkozások számára, hogy e nemzeti alkotóelemeket a lehető legalacsonyabb költségek mellett vegyék igénybe, és a tagállamoknak a versenyképességük megőrzésére irányuló minden intézkedést támogatniuk kell.

    (9) Meg kell határozni a számítógépes rendszer közösségi és nem közösségi alkotóelemeit, továbbá meg kell határozni a Bizottság, illetve a tagállamok feladatait a rendszer fejlesztése és bevezetése tekintetében. Ezen összefüggésben a Bizottság az illetékes bizottság támogatásával fontos szerepet tölt be a rendszer összehangolásában, szervezésében és irányításában.

    (10) Intézkedéseket kell hozni a jövedéki termékek figyelemmel kísérésére létrehozott számítógépes rendszer megvalósításának értékelésére.

    (11) A rendszer finanszírozásával kapcsolatos költségeket meg kell osztani a Közösség és a tagállamok között, és a Közösségre háruló részt kifejezetten e cél megjelölésével kell az Európai Unió általános költségvetésébe felvenni.

    (12) A számítógépes rendszer létrehozása a jövedéki termékek mozgását illetően a belső piaci szempontok erősítését szolgálja. A jövedéki termékek mozgásával összefüggő minden adóügyi kérdést a 92/12/EGK irányelv módosításával kell kezelni. Ez a határozat nem sérti a 92/12/EGK irányelv jövőbeni módosításainak jogalapját.

    (13) Mielőtt az EMCS működőkész lenne és tekintettel a felmerült problémákra, valamint figyelembe véve az érintett iparágak véleményét, a Bizottság a tagállamokkal együttműködésben megvizsgálja a jelenlegi papíralapú rendszer továbbfejlesztésének lehetőségeit.

    (14) E határozat a rendszer kifejlesztéséhez és bevezetéséhez szükséges teljes időszakra meghatározza azon pénzügyi keretet, amely az Európai Parlament, a Tanács és a Bizottság között a költségvetési fegyelemről és a költségvetési eljárás fejlesztéséről szóló, 1999. május 6-i intézményközi megállapodás [6] 33. pontja értelmében a költségvetési hatóság számára az éves költségvetési eljárás során elsődleges hivatkozási alapul szolgál.

    (15) Az e határozat végrehajtásához szükséges intézkedéseket a Bizottságra ruházott végrehajtási hatáskörök gyakorlására vonatkozó eljárások megállapításáról szóló, 1999. június 28-i 1999/468/EK tanácsi határozattal [7] összhangban kell elfogadni,

    ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

    1. cikk

    (1) Az Európai Parlament és a Tanács létrehozza a 92/12/EGK irányelv 3. cikke (1) bekezdése szerinti jövedéki termékek szállításának és felügyeletének számítógépes rendszerét (a továbbiakban: számítógépes rendszer).

    (2) A számítógépes rendszer célja, hogy:

    a) lehetővé tegye a 2719/92/EGK rendelet szerinti kísérőokmány elektronikus továbbítását és az ellenőrzések továbbfejlesztését;

    b) javítsa a belső piac működését azzal, hogy egyszerűsíti az adófelfüggesztéssel szállított jövedéki termékek Közösségen belüli mozgását, és lehetővé teszi a tagállamok számára, hogy a mozgásokat valós időben kövessék nyomon, és adott esetben a szükséges ellenőrzéseket elvégezzék.

    2. cikk

    A tagállamok és a Bizottság létrehozzák az e határozat hatálybalépésétől számított hat éven belül a számítógépes rendszert.

    A számítógépes rendszer alkalmazásának megkezdéséhez kapcsolódó tevékenységek legkésőbb az e határozat hatálybalépésétől számított 12 hónapon belül elkezdődnek.

    3. cikk

    (1) A számítógépes rendszer közösségi és nem közösségi alkotóelemekből áll.

    (2) A Bizottság biztosítja, hogy a számítógépes rendszer közösségi alkotóelemeinek kidolgozása során, amennyire csak lehetséges, az NCTS lehető legnagyobb részét felhasználják, hogy a számítógépes rendszer az NCTS-szel összeegyeztethető legyen, továbbá, amennyiben technikailag megoldható, azzal egyesítsék, hogy egy olyan integrált számítógépes rendszer jöjjön létre, amely alkalmas a jövedéki termékek Közösségen belüli mozgásának, valamint a jövedékiadó-köteles és az egyéb vámok és illetékek hatálya alá tartozó, harmadik országokba irányuló, illetve onnan érkező termékek mozgásának figyelemmel kísérésére.

    (3) A rendszer közösségi alkotóelemei kiterjednek a közös előírásokra, a technikai felszerelésekre, a "közös kommunikációs hálózat/közös rendszerinterfész"-hálózat szolgáltatásaira, valamint az összes tagállam által igénybe vett koordinációs szolgáltatásra, az olyan változatok vagy különleges jellemzők kizárásával, amelyek a nemzeti követelményeknek való megfelelést biztosítanák.

    (4) A rendszer nem közösségi alkotóelemei kiterjednek a nemzeti előírásokra, a rendszer részét képező nemzeti adatbázisokra, a közösségi és a nem közösségi alkotóelemek közötti hálózati összeköttetésekre és minden olyan szoftverre vagy számítástechnikai berendezésre, amelyet egy tagállam szükségesnek tart ahhoz, hogy közigazgatása a rendszert teljes mértékben kihasználja.

    4. cikk

    (1) A Bizottság a 7. cikk (2) bekezdésében előírt eljárás szerint összehangolja a számítógépes rendszer közösségi és nem közösségi alkotóelemeinek létrehozását és működtetését, és különösen a következőket:

    a) az infrastruktúra, valamint a rendszer belső kapcsolatait és átfogó interoperabilitását biztosító eszközök;

    b) a lehető legmagasabb követelményeknek megfelelő biztonságpolitika kidolgozása, az adatokhoz való jogosulatlan hozzáférés megakadályozása és a rendszerintegritás biztosítása érdekében;

    c) az adatfeldolgozó eszközök a csalás elleni fellépés érdekében.

    (2) Az (1) bekezdésben meghatározott célok elérése érdekében a Bizottság megköti a számítógépes rendszer közösségi alkotóelemei létrehozásához szükséges szerződéseket, és – együttműködve a 7. cikk (1) bekezdése szerinti bizottságban ülésező tagállamokkal – elkészíti a rendszer létrehozásához és működtetéséhez szükséges főtervet és az irányítási tervet.

    A főterv és az irányítási terv meghatározza azon kezdeti és rendszeres feladatokat, amelyeket a Bizottságnak és az egyes tagállamoknak végre kell hajtaniuk. Az irányítási tervek állapítják meg a főtervben meghatározott egyes projektek végrehajtásához szükséges feladatok teljesítési határidejét.

    5. cikk

    (1) A tagállamok biztosítják, hogy a 4. cikk (2) bekezdése szerinti irányítási tervekben megállapított határidőre teljesítsék a számukra megállapított kezdeti és rendszeres feladatokat.

    A tagállamok jelentést nyújtanak be a Bizottságnak az egyes feladatok végrehajtásának eredményeiről, valamint a teljesítés időpontjáról. A Bizottság erről tájékoztatja a 7. cikk (1) bekezdése szerinti bizottságot.

    (2) A tagállamok nem hozhatnak a számítógépes rendszer létrehozásához vagy működtetéséhez kapcsolódóan olyan intézkedést, amely esetleg befolyásolja a rendszer belső kapcsolatait és átfogó interoperabilitását vagy annak egységes működését.

    A Bizottság 7. cikk (2) bekezdése szerinti eljárásnak megfelelő, előzetes egyetértése szükséges minden olyan intézkedéshez, amelyet a tagállamok meg kívánnak hozni, és amely hatással lehet a számítógépes rendszer belső kapcsolataira és átfogó interoperabilitására vagy annak egységes működésére.

    (3) A tagállamok rendszeresen tájékoztatják a Bizottságot minden olyan intézkedésről, amelyet annak érdekében hoznak, hogy saját közigazgatásaik teljeskörűen használhassák a számítógépes rendszert. A Bizottság erről a 7. cikk (1) bekezdése szerinti bizottságot tájékoztatja.

    6. cikk

    A 7. cikk (2) bekezdésében megállapított eljárásnak megfelelően fogadják el az e határozat végrehajtásához szükséges olyan intézkedéseket, amelyek a számítógépes rendszer létrehozásához és működtetéséhez, valamint a 4. cikk (1) bekezdésében és az 5. cikk (2) bekezdésének második albekezdésében említett kérdésekhez kapcsolódnak. E végrehajtási intézkedések nem érintik a közvetett adók emelésével és ellenőrzésével, illetve a közvetett adók terén a közigazgatási együttműködéssel és a kölcsönös segítségnyújtással kapcsolatos közösségi rendelkezéseket.

    7. cikk

    (1) A Bizottság munkáját a 92/12/EGK irányelv 24. cikkével létrehozott Jövedékiadó-bizottság segíti.

    (2) Az e bekezdésre történő hivatkozások esetén az 1999/468/EK határozat 4. és 7. cikkét kell alkalmazni, tekintettel annak 8. cikkének rendelkezéseire.

    Az 1999/468/EK határozat 4. cikkének (3) bekezdésében meghatározott időtartam három hónap.

    (3) A bizottság elfogadja eljárási szabályzatát.

    8. cikk

    (1) A Bizottság minden szükséges intézkedést megtesz annak felülvizsgálatára, hogy az Európai Unió általános költségvetéséből finanszírozott intézkedéseket szabályosan és e határozat rendelkezéseinek megfelelően hajtják-e végre.

    A Bizottság a 7. cikk (1) bekezdése szerinti bizottságban ülésező tagállamokkal együttműködve rendszeresen figyelemmel kíséri a számítógépes rendszer fejlesztésének és bevezetésének mindenkori fázisait, hogy megállapítsa, elérték-e a kitűzött célokat, és hogy iránymutatást adjon arra vonatkozóan, hogyan lehet javítani a számítógépes rendszer megvalósítása érdekében hozott intézkedések hatékonyságát.

    (2) E határozat hatálybalépése után 30 hónappal a Bizottság időközi jelentést tesz a 7. cikk (1) bekezdése szerinti bizottságnak a figyelemmel kísérési tevékenységekről. Adott esetben ez a jelentés állapítja meg a számítógépes rendszer működésének későbbi értékeléséhez szükséges módszereket és követelményeket.

    (3) A 2. cikk első albekezdésében meghatározott hatéves időszak végén a Bizottság jelentést nyújt be az Európai Parlament és a Tanács részére a számítógépes rendszer megvalósításáról. E jelentés többek között tartalmazza a rendszer működésének későbbi értékeléséhez szükséges módszereket és követelményeket.

    9. cikk

    Az Európai Unióhoz való csatlakozásért folyamodó országokat a Bizottság a számítógépes rendszer fejlesztéséről és bevezetéséről tájékoztatja, és amennyiben ezen országok kívánják, részt vehetnek a rendszer próbaüzemében.

    10. cikk

    (1) A számítógépes rendszer felállításának költségeit a Közösség és a tagállamok a (2) és a (3) bekezdés szerint osztják meg egymás között.

    (2) A Közösség viseli a számítógépes rendszer közösségi alkotóelemeinek tervezési, beszerzési, telepítési és karbantartási költségeit, valamint a Közösség területén vagy a Bizottság által kijelölt alvállalkozó telephelyén telepített közösségi alkotóelemek folyamatos működésének költségeit.

    (3) A tagállamok viselik a rendszer nem közösségi alkotóelemeinek létrehozása és üzemelési költségeit, valamint a saját területükön vagy az érintett tagállam által kijelölt alvállalkozó telephelyén telepített közösségi alkotóelemek folyamatos működésének költségeit.

    11. cikk

    (1) A számítógépes rendszer finanszírozására szolgáló pénzügyi keretet a 2. cikk első albekezdésében meghatározott időtartamra az Európai Unió általános költségvetésében 35000000 euróban állapítják meg.

    Az éves előirányzatokat, ideértve a fenti megvalósítási időszak utáni, a rendszer használatának és üzemeltetésének előirányzatait a pénzügyi tervek keretein belül a költségvetési hatóság engedélyezi.

    (2) A tagállamok becslést készítenek az 5. cikkben meghatározott kötelezettségek teljesítéséhez szükséges pénzügyi és emberi erőforrásokról, és azokat rendelkezésre bocsátják. A Bizottság és a tagállamok biztosítják a számítógépes rendszer létrehozásához és üzemeltetéséhez szükséges emberi és pénzügyi forrásokat és technikai eszközöket.

    12. cikk

    Ez a határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetésének napján lép hatályba.

    13. cikk

    Ennek a határozatnak a tagállamok a címzettjei.

    Kelt Luxembourgban, 2003. június 16-án.

    az Európai Parlament részéről

    az elnök

    P. Cox

    a Tanács részéről

    az elnök

    G. Papandreou

    [1] HL C 51. E., 2002.2.26., 372. o.

    [2] HL C 221., 2002.9.17., 1. o.

    [3] Az Európai Parlament 2003. szeptember 24-i véleménye (a Hivatalos Lapban még nem tették közzé), a Tanács 2003. január 21-i közös állásfoglalása (HL C 64. E, 2003.3.18., 1. o.), valamint az Európai Parlament 2003. április 8-i határozata (a Hivatalos Lapban még nem tették közzé), a Tanács 2003. június 3-i határozata.

    [4] HL L 76., 1992.3.23., 1. o. A legutóbb a 2000/47/EK irányelvvel (HL L 193., 2000.7.29., 73. o.) módosított irányelv.

    [5] HL L 276., 1992.9.19., 1. o. A legutóbb a 2225/93/EGK rendelettel (HL L 198., 1993.8.7., 5. o.) módosított rendelet.

    [6] HL C 172., 1999.6.18., 1. o.

    [7] HL L 184., 1999.7.17., 23. o.

    --------------------------------------------------

    nach oben