Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016AE1284

    Mnenje Evropskega ekonomsko-socialnega odbora o predlogu direktive Sveta o spremembi Direktive 2011/16/EU glede obvezne avtomatične izmenjave podatkov na področju obdavčevanja (COM(2016) 25 final – 2016/0010 (CNS)) in predlogu direktive Sveta o določitvi pravil proti praksam izogibanja davkom, ki neposredno vplivajo na delovanje notranjega trga (COM(2016) 26 final – 2016/0011 (CNS))

    UL C 264, 20.7.2016, p. 93–97 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    20.7.2016   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    C 264/93


    Mnenje Evropskega ekonomsko-socialnega odbora o predlogu direktive Sveta o spremembi Direktive 2011/16/EU glede obvezne avtomatične izmenjave podatkov na področju obdavčevanja

    (COM(2016) 25 final – 2016/0010 (CNS))

    in

    predlogu direktive Sveta o določitvi pravil proti praksam izogibanja davkom, ki neposredno vplivajo na delovanje notranjega trga

    (COM(2016) 26 final – 2016/0011 (CNS))

    (2016/C 264/13)

    Poročevalec:

    Petru Sorin DANDEA

    Soporočevalec:

    Roger BARKER

    Svet je 9. in 10. februarja 2016 sklenil, da v skladu s členoma 113 in 115 Pogodbe o delovanju Evropske unije Evropski ekonomsko-socialni odbor zaprosi za mnenje o naslednjih dokumentih:

    Predlog direktive Sveta o spremembi Direktive 2011/16/EU glede obvezne avtomatične izmenjave podatkov na področju obdavčevanja

    (COM(2016) 25 final – 2016/010 (CNS))

    in

    Predlog direktive Sveta o določitvi pravil proti praksam izogibanja davkom, ki neposredno vplivajo na delovanje notranjega trga

    (COM(2016) 26 final – 2016/011 (CNS)).

    Strokovna skupina za ekonomsko in monetarno unijo ter ekonomsko in socialno kohezijo, zadolžena za pripravo dela Odbora na tem področju, je mnenje sprejela 14. aprila 2016.

    Evropski ekonomsko-socialni odbor je mnenje sprejel na 516. plenarnem zasedanju 27. in 28. aprila 2016 (seja z dne 28. aprila) s 126 glasovi za in 7 vzdržanimi glasovi.

    1.   Sklepi in priporočila

    1.1

    EESO pozdravlja pobudo Evropske komisije za enotno izvajanje pravil, določenih v akcijskem načrtu OECD za preprečevanje erozije davčne osnove in preusmerjanja dobička (BEPS), v vseh državah članicah. Ta pobuda je del boja proti agresivnemu davčnemu načrtovanju, po katerem posegajo nekatera multinacionalna podjetja in ki po ocenah povzroča zmanjšanje davčne osnove držav članic za 50 do 70 milijard EUR na leto.

    1.2

    EESO ocenjuje, da bi za ohranitev konkurenčnosti evropskih podjetij, privlačnosti EU za naložbe in skladnosti mednarodnega fiskalnega sistema v času, ko je oživljanje gospodarstva po krizi počasno in krhko, ukrepi morali biti usklajeni s tem, kar je že dogovorjeno na ravni OECD in kar drugi mednarodni partnerji že izvajajo.

    1.3

    Po mnenju EESO si je treba prizadevati za resnično enake konkurenčne pogoje in enoten sistem, ki se bo enako izvajal v vseh državah članicah. Tveganje razdrobljenosti bi bilo treba omejiti, saj bi lahko ogrozilo učinkovitost predlaganih ukrepov.

    1.4

    Po mnenju EESO podjetij iz finančnega sektorja ne bi smeli izključiti iz področja uporabe direktive o boju proti izogibanju davkom. EESO priporoča, da Komisija in države članice okrepijo mednarodna pogajanja v okviru institucij, kot sta OECD in G20, da bi zagotovili enotno izvajanje na ravni EU in OECD, ter preučijo, ali je predlagana pravila mogoče uporabiti tudi za finančne družbe.

    1.5

    EESO podpira predlog in meni, da bi države članice smele plačilo po obrokih sprejeti le, če ni edini cilj prenosa zmanjšanje davčnega prispevka podjetja.

    1.6

    EESO priporoča, da se klavzula o menjavi (switch-over) uporablja neposredno za vse davčne zavezance, ki so ustvarili dohodke v jurisdikcijah, ki veljajo za davčne oaze.

    1.7

    EESO podpira pravila o nadzorovanih tujih družbah, ki jih določa predlog direktive.

    1.8

    Glede na to, da po agresivnem davčnem načrtovanju posegajo v glavnem velika multinacionalna podjetja, bi bilo treba po mnenju EESO mala in srednje velika podjetja izključiti iz področja uporabe direktive o boju proti izogibanju davkom in direktive o upravnem sodelovanju.

    1.9

    Glede na poziv organizacij civilne družbe za večjo preglednost v zvezi z obdavčitvijo multinacionalnih podjetij EESO priporoča, naj Komisija v določbe direktive o upravnem sodelovanju vključi obveznost za države članice, da objavijo poročila o finančnih rezultatih, ki bodo predmet avtomatične izmenjave podatkov.

    1.10

    EESO poziva Komisijo, naj dokončno pripravi seznam držav in ozemelj, ki ne spoštujejo standardov dobrega upravljanja na davčnem področju. Po njegovem mnenju bi moral ta seznam vsebovati sankcije za podjetja, ki bodo še naprej opravljala svojo dejavnost v teh jurisdikcijah.

    1.11

    EESO priporoča, naj Komisija in države članice določijo krajši rok za izvedbo pravil, ki se nanašajo na enotno izvajanje zavez v EU, sprejetih na pogajanjih v okviru OECD v zvezi z BEPS.

    1.12

    Glede na možni učinek na naložbeno ozračje v Evropi bi EESO pozdravil oceno učinka v predlogu direktive, kar je običajna praksa pri predlogih, ki vnašajo veliko sprememb.

    2.   Predlog Evropske komisije

    2.1

    Evropska komisija je januarja 2016 predstavila sveženj ukrepov proti izogibanju davkom, ki je del programa za pravičnejše, preglednejše in učinkovitejše obdavčevanje podjetij (1).

    2.2

    Sveženj vsebuje krovno sporočilo (2), ki pojasnjuje politični, ekonomski in mednarodni okvir boja proti agresivnemu davčnemu načrtovanju, ter naslednje glavne instrumente: predlog direktive o boju proti izogibanju davkom (3), predlog direktive o spremembi direktive o upravnem sodelovanju (4), priporočilo Komisije o davčnih sporazumih (5) in sporočilo o zunanji strategiji EU za učinkovito obdavčenje (6) v zvezi s sodelovanjem s tretjimi državami pri upravljanju na davčnem področju.

    2.3

    V tem krovnem sporočilu je predstavljen politični, ekonomski in mednarodni okvir svežnja ukrepov proti izogibanju davkom. V svežnju so ukrepi za prenos delov akcijskega načrta OECD za preprečevanje erozije davčne osnove in preusmeritve dobička (BEPS) in določeno število novih dodatnih ukrepov na ravni EU in držav članic.

    2.4

    Predlog direktive o boju proti izogibanju davkom določa pravila proti praksam izogibanja davkom, ki neposredno vplivajo na delovanje notranjega trga. Nanašajo se na priznavanje odhodkov za obresti, izstopno obdavčitev, klavzulo o menjavi (switch-over), splošno pravilo o preprečevanju zlorab, pravila o nadzorovanih tujih družbah in okvir za obravnavo hibridnih neskladij.

    2.5

    Predlog direktive o spremembi direktive o upravnem sodelovanju vključuje ukrepe za izvedbo ukrepa 13 (7) akcijskega načrta OECD za preprečevanje erozije davčne osnove in preusmeritve dobička v državah članicah. Ti ukrepi se nanašajo na izboljšanje sistema avtomatične izmenjave podatkov med davčnimi upravami držav članic, vključno z informacijami o rezultatih ob koncu leta za multinacionalna podjetja.

    2.6

    Namen priporočila Komisije, ki je del svežnja ukrepov proti izogibanju davkom, je dopolniti določbe davčnih sporazumov, ki so jih podpisale države članice za preprečevanje praks agresivnega davčnega načrtovanja.

    2.7

    Sporočilo Komisije o zunanji strategiji določa trdnejši in skladnejši okvir za odnose s tretjimi državami na področju dobrega davčnega upravljanja.

    3.   Splošne in posebne ugotovitve

    3.1

    EESO ocenjuje, da bi za ohranitev konkurenčnosti evropskih podjetij, privlačnosti EU za naložbe in skladnosti mednarodnega fiskalnega sistema v času, ko je oživljanje gospodarstva po krizi počasno in krhko, ukrepi morali biti usklajeni s tem, kar je že dogovorjeno na ravni OECD in kar drugi mednarodni partnerji že izvajajo.

    Direktiva o boju proti izogibanju davkom

    3.2

    Po mnenju EESO si je treba prizadevati za resnično enake konkurenčne pogoje in enoten sistem, ki se bo enako izvajal v vseh državah članicah. Tveganje razdrobljenosti bi bilo treba omejiti, saj bi lahko ogrozilo učinkovitost predlaganih ukrepov.

    3.3

    V predlogu direktive se poziva k enotnemu izvajanju pravil iz akcijskega načrta OECD za preprečevanje erozije davčne osnove in preusmeritve dobička (8) v vseh državah članicah, ki je namenjen boju proti agresivnemu davčnemu načrtovanju na svetovni ravni. Kot je že poudaril v prejšnjih mnenjih (9), EESO pozdravlja pobudo Komisije in podpira njena prizadevanja za boj proti agresivnemu davčnemu načrtovanju, po katerem posegajo nekatera multinacionalna podjetja in ki po ocenah povzroča zmanjšanje davčne osnove držav članic za 50 do 70 milijard EUR na leto.

    3.4

    EESO se strinja s predlaganimi pravili za omejitev priznavanja odhodkov za obresti v podjetniškem sektorju. Pomembno pa je, da so predpisi EU skladni z določbami OECD in z njihovim izvajanjem v ZDA in drugih pomembnih jurisdikcijah. Z mednarodno usklajenim pristopom bi lahko zajezili agresivno davčno načrtovanje nekaterih multinacionalnih podjetij, ki plačujejo umetno zvišane obresti hčerinskim družbam v jurisdikcijah z nizko obdavčitvijo. EESO poziva Komisijo in države članice, naj okrepijo mednarodna pogajanja v okviru institucij, kot sta OECD in G20, da bi zagotovili enotno izvajanje na ravni EU in OECD ter preučili, ali je predlagana pravila mogoče uporabiti tudi za finančne družbe.

    3.5

    Kar zadeva uporabo izstopne obdavčitve, EESO podpira predlog in meni, da bi države članice smele plačilo po obrokih sprejeti le, če ni edini cilj prenosa zmanjšanje davčnega prispevka podjetja.

    3.6

    EESO priporoča, da se klavzula o menjavi (switch-over), uporablja neposredno za vse davčne zavezance, ki so ustvarili dohodke v jurisdikcijah, ki veljajo za davčne oaze.

    3.7

    EESO podpira pravila o nadzorovanih tujih družbah, ki jih določa predlog direktive.

    3.8

    Glede na škodo, ki jo za davčno osnovo držav članic povzroča agresivno davčno načrtovanje, EESO priporoča, naj Komisija in države članice čim prej določijo rok za izvajanje določb direktive v zvezi z zavezami v okviru BEPS, predvidenega v sporazumih OECD in G20. EESO meni, da je triletno obdobje, ki ga določa predlog direktive, predolgo.

    3.9

    Glede na možni učinek na naložbeno ozračje v Evropi bi EESO pozdravil oceno učinka v predlogu direktive, kar je običajna praksa pri predlogih, ki vnašajo veliko sprememb.

    Direktiva o spremembi direktive o upravnem sodelovanju

    3.10

    Glede na resnost posledic davčnih goljufij in utaj EESO podpira pravila, opredeljena v predlogu direktive o spremembi direktive o upravnem sodelovanju. Poročila o finančnih rezultatih podjetij so del informacij, ki so predmet avtomatične izmenjave podatkov med davčnimi upravami držav članic, kar bo prispevalo k večji učinkovitosti tega instrumenta v boju proti davčnim goljufijam, utaji davkov in agresivnemu davčnemu načrtovanju.

    3.11

    EESO meni, da bi se poročila, navedena v predlogu direktive, morala uporabljati zgolj za velika multinacionalna podjetja iz predloga, ne bi pa smela biti obvezna za MSP, za katera bi to pomenilo nesorazmerne stroške. Omejitev te obveznosti na multinacionalna podjetja, katerih konsolidirana prodaja presega določen znesek, se lahko izkaže za kontraproduktivno in diskriminatorno.

    3.12

    Spremembe v predlogu direktive so namenjene spodbujanju enotnega prenosa ukrepa 13 akcijskega načrta OECD za preprečevanje erozije davčne osnove in preusmerjanje dobička v vseh državah članicah. EESO soglaša s stališčem Komisije, da se je proti agresivnemu davčnemu načrtovanju mogoče boriti le na svetovni ravni.

    3.13

    Glede na ponavljajoče se zahteve organizacij civilne družbe za večjo preglednost v zvezi z obdavčitvijo multinacionalnih podjetij EESO Komisiji priporoča, naj v določbe direktive vključi obveznost držav članic, da razkrijejo podatke iz poročil, ki so predmet avtomatične izmenjave podatkov.

    Priporočilo Komisije glede zlorabe davčnih sporazumov

    3.14

    Cilj priporočila Komisije je prenos ukrepov 6 in 7 akcijskega načrta OECD za preprečevanje erozije davčne osnove in preusmeritve dobička, ki vsebujeta predlog spremembe vzorčne davčne konvencije, da se zmanjša možnost zlorab, ki bi jih zagrešila multinacionalna podjetja.

    3.15

    EESO podpira obe pravili proti zlorabam, ki jih Komisija predlaga v svojem priporočilu. Z vključitvijo teh pravil v pogodbe, ki jih države članice sklenejo z drugimi državami članicami in s tretjimi državami, bo mogoče občutno zmanjšati možnosti, da bi se prihodki multinacionalnih podjetij izmaknili obdavčitvi z izbiranjem najugodnejših pogodb.

    Sporočilo o zunanji strategiji za učinkovito obdavčenje

    3.16

    Sporočilo Komisije opredeljuje zunanjo strategijo EU za zagotovitev učinkovitega obdavčenja podjetij, pri tem pa upošteva svetovno razsežnost izogibanja davkom in agresivnega davčnega načrtovanja. EESO soglaša s pristopom Komisije.

    3.17

    Komisija predlaga usklajen pristop držav članic do tretjih držav glede vprašanj, ki se nanašajo na davčno preglednost. EESO odobrava stališče Komisije, saj razdrobljeno izvajanje standardov dobrega davčnega upravljanja držav članic v odnosu do tretjih držav še ni prineslo prepričljivih rezultatov v boju proti agresivnemu davčnemu načrtovanju.

    3.18

    Glede na hiter razvoj svetovnega davčnega okvira je treba posodobiti merila EU na področju dobrega davčnega upravljanja. V zvezi s tem Komisija predlaga vrsto novih meril v Prilogi I sporočila. EESO pozdravlja pobudo Komisije in poziva Svet, naj odobri ta nova merila.

    3.19

    EESO podpira (10) zamisel o evropskem seznamu jurisdikcij, ki zavračajo uporabo standardov dobrega upravljanja v davčnih zadevah. Trenutno ima večina držav članic lasten sistem seznamov in sankcij za finančne transakcije s temi jurisdikcijami. EESO meni, da bi bil seznam EU z jasnimi merili za opredelitev jurisdikcij, ki ne želijo slediti pravilom, in sankcijami, ki bi se izvajale enotno v vseh državah članicah, veliko bolj učinkovit instrument za boj proti davčnim utajam in agresivnemu davčnemu načrtovanju. Zato EESO soglaša z ukrepi, ki jih je Komisija predstavila v svoji strategiji.

    V Bruslju, 28. aprila 2016

    Predsednik Evropskega ekonomsko-socialnega odbora

    Georges DASSIS


    (1)  http://ec.europa.eu/taxation_customs/resources/documents/taxation/company_tax/anti_tax_avoidance/timeline_without_logo.png

    (2)  COM(2016) 23 final.

    (3)  COM(2016) 26 final.

    (4)  COM(2016) 25 final.

    (5)  C(2016) 271 final.

    (6)  COM(2016) 24 final.

    (7)  http://www.oecd.org/tax/transfer-pricing-documentation-and-country-by-country-reporting-action-13-2015-final-report-9789264241480-en.htm

    (8)  http://www.oecd.org/fr/ctp/beps-actions.htm.

    (9)  Glej mnenje EESO o boju proti davčnim goljufijam in davčnim utajam, UL C 198, 10.7.2013, str. 34.

    (10)  Glej mnenje EESO 828/2012 o svežnju ukrepov za davčno preglednost, UL C 332, 8.10.2015, str. 64.


    Top