EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011AE1166

Mnenje Evropskega ekonomsko-socialnega odbora o predlogu uredbe Sveta o spremembi Uredbe Sveta (ES) št. 521/2008 o ustanovitvi Skupnega podjetja za gorivne celice in vodik (COM(2011) 224 konč. – 2011/0091 (NLE))

UL C 318, 29.10.2011, p. 139–141 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

29.10.2011   

SL

Uradni list Evropske unije

C 318/139


Mnenje Evropskega ekonomsko-socialnega odbora o predlogu uredbe Sveta o spremembi Uredbe Sveta (ES) št. 521/2008 o ustanovitvi Skupnega podjetja za gorivne celice in vodik

(COM(2011) 224 konč. – 2011/0091 (NLE))

2011/C 318/23

Glavni poročevalec: Mihai MANOLIU

Svet je 16. maja 2011 sklenil, da v skladu s členom 304 Pogodbe o delovanju Evropske unije Evropski ekonomsko-socialni odbor zaprosi za mnenje o naslednjem dokumentu:

Predlog uredbe Sveta o spremembi Uredbe Sveta (ES) št. 521/2008 o ustanovitvi Skupnega podjetja za gorivne celice in vodik

COM(2011) 224 konč. – 2011/0091 (NLE).

Predsedstvo Odbora je strokovno skupino za enotni trg, proizvodnjo in potrošnjo 3. maja 2011 zadolžilo za pripravo dela na tem področju.

Zaradi nujnosti postopka je Evropski ekonomsko-socialni odbor na 473. plenarnem zasedanju 13. in 14. julija 2011 (seja z dne 13. julija) g. MANOLIUJA imenoval za glavnega poročevalca ter mnenje sprejel s 131 glasovi za, 1 glasom proti in 2 vzdržanima glasovoma.

1.   Sklepi in priporočila

1.1   Odbor podpira odločitev glede Predloga uredbe Sveta o spremembi Uredbe Sveta (ES) št. 521/2008 o ustanovitvi Skupnega podjetja za gorivne celice in vodik. Meni, da bo okrepitev naložb na področju raziskav in razvoja na podlagi predlaganih sprememb omogočila večjo raven predvidljivosti, ki je potrebna za upravičence, s pomočjo na novo uvedene možnosti, da se določi minimalna raven financiranja za posamezni razpis za zbiranje predlogov.

1.2   EESO s podporo temu predlogu poudarja pomen predlagane strategije na področju naložb in usklajevanja raziskav v okviru okrepitve Evropskega raziskovalnega prostora.

1.3   Odbor ponovno opozarja (1), da je treba nujno:

1.3.1   poenostaviti postopke, da se ublažijo negativnih učinki zaradi upravne zapletenosti programov raziskav in razvoja;

1.3.2   uvesti obsežen informativni program, ki bi prispeval k boljši mobilizaciji potrebnih finančnih sredstev ne le industrije, temveč tudi drugih strani, ki sodelujejo pri dejavnostih;

1.3.3   enakopravno izvesti finančni sporazum med Komisijo in Skupnim podjetjem za gorivne celice in vodik (GCV), pod enakimi pogoji za Industrijsko združenje in raziskovalno združenje;

1.3.4   zagotoviti, da ni nobenega dodatnega proračunskega vpliva glede na prvotno sprejet proračun za to uredbo Sveta, pri čemer morajo predlagane spremembe izboljšati možnosti porabe sredstev v okviru predvidenega proračuna;

1.3.5   uvesti programe poklicnega usposabljanja, na podlagi katerih bo strokovna usposobljenost zaposlenih ustrezala delovnim mestom, ki bodo ustvarjena s to skupno tehnološko pobudo;

1.4   opredeliti jasno strategijo in oblikovati načrt za obdobje do leta 2020.

2.   Ozadje in splošne ugotovitve

2.1   Tehnologije gorivnih celic in vodika (GCV) so obetavne dolgoročne energetske možnosti za proizvodnjo energije. Lahko se uporabijo v vseh gospodarskih sektorjih in ponujajo številne prednosti na področju varne oskrbe z energijo, prometa, okolja in gospodarne rabe virov.

2.2   Skupno podjetje za gorivne celice in vodik:

2.2.1

ima kot cilj umestiti Evropo na vodilni položaj v svetu na področju tehnologij gorivnih celic in vodika ter s tem tržnim silam zagotoviti, da ustvarijo znatne koristi za javnost;

2.2.2

na usklajen način spodbuja dejavnosti na področju raziskav in tehnološkega razvoja ter predstavitvene dejavnosti držav članic za odpravo pomanjkljivosti trga in osredotočanje na razvoj uporab na trgu; Skupno podjetje za GCV, ki deluje že več kot dve leti, je izvedlo celoten operativni cikel, ki zajema objavo razpisov za zbiranje predlogov, oceno predlogov, pogajanja o sredstvih in sklenitev sporazumov o dodelitvi sredstev (2);

2.2.3

podpira izvajanje prednostnih nalog skupne tehnološke pobude na področju raziskav, tehnološkega razvoja in predstavitvenih dejavnosti o gorivnih celicah in vodiku z zagotavljanjem subvencij na podlagi konkurenčnih razpisov za oddajo predlogov (prispevek EU znaša skupno 470 milijonov EUR);

2.2.4

želi spodbuditi povečanje javnih in zasebnih naložb v raziskave o tehnologijah gorivnih celic in vodika.

2.3   Glavne naloge in dejavnosti Skupnega podjetja za gorivne celice in vodik so:

2.3.1

zagotoviti, da se uvede in učinkovito upravlja skupna tehnološka pobuda;

2.3.2

zagotoviti kritično maso raziskovalnih dejavnosti;

2.3.3

spodbuditi nove industrijske naložbe na nacionalni in regionalni ravni;

2.3.4

spodbujati inovacije in nastajanje novih vrednostnih verig z vključitvijo malih in srednjih podjetij (MSP);

2.3.5

spodbujati sodelovanje med podjetji, univerzami in raziskovalnimi centri na področju temeljnih in uporabnih raziskav;

2.3.6

spodbujati vključevanje MSP v skladu s cilji sedmega okvirnega programa;

2.3.7

spodbujati sodelovanje ustanov iz vseh držav članic in pridruženih držav;

2.3.8

izvajati raziskovalne dejavnosti za razvoj novih predpisov in standardov, ob zagotavljanju varnega delovanja in neoviranih inovacij;

2.3.9

obveščati ter razširjati in zagotavljati zanesljive informacije za ozaveščanje javnosti;

2.3.10

dodeljevati evropska sredstva in mobilizirati vire zasebnega sektorja;

2.3.11

zagotoviti dobro finančno upravljanje virov;

2.3.12

zagotoviti preglednost in pošteno konkurenco za vse kandidate in zlasti MSP.

2.4   Skupno podjetje za GCV prispeva k izvajanju sedmega okvirnega programa in zlasti naslednjih tematskih področij posebnega programa Sodelovanje: „Energija“, „Nanoznanosti, nanotehnologije, materiali in nove proizvodne tehnologije“ in „Promet (vključno z aeronavtiko)“.

3.   Predlog Komisije

3.1   Sedmi okvirni program (7OP (3)) v skladu s členom 187 Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU) uvaja skupno tehnološko pobudo kot način vzpostavitve javno-zasebnih partnerstev na področju raziskav na evropski ravni.

3.2   EESO (4) poudarja, da so skupne tehnološke pobude izraz resnega zavzemanja EU za usklajevanje raziskovalnih prizadevanj, z namenom krepitve Evropskega raziskovalnega prostora in doseganja evropskih ciljev na področju konkurenčnosti.

3.3   Že od začetka je bil pogoj za sodelovanje industrije, da financira 50 % stroškov poslovanja. Poleg tega naj bi bil stvarni prispevek industrije k stroškom poslovanja najmanj enak višini finančnega prispevka Komisije.

3.4   EESO z obžalovanjem ugotavlja, da je bilo treba po prvih dveh razpisih za zbiranje predlogov Skupnega podjetja za GCV najvišje ravni financiranja sistematično znižati za vse udeležence, in sicer za velika podjetja s 50 % na 33 % prispevka Skupnega podjetja za GCV, za MSP in raziskovalne organe pa s 75 % na 50 %.

3.5   Te ravni financiranja so znatno nižje od ravni v sedmem okvirnem programu ter v programih za raziskave in razvoj na področju gorivnih celic in vodika zunaj Evrope.

3.6   Zaradi nizke ravni financiranja ter gospodarske in finančne krize je sedanja stopnja udeleženosti v ukrepih Skupnega podjetja za GCV nižja od prvotnih pričakovanj.

3.7   Če ne bo prišlo do sprememb, se pričakuje splošna izguba interesa tako industrije kot raziskovalne skupnosti, ki se lahko nadaljuje.

3.8   Sedanja uredba ne upošteva, da se spodbujajo oziroma v nekaterih primerih celo pričakujejo prispevki za projekte iz javnih nacionalnih in regionalnih virov.

3.9   Novo besedilo navaja, da mora enakovredna porazdelitev sredstev EU in preostalih sredstev omogočiti, da se upoštevata tako lastni prispevek industrije kot tudi prispevek drugih pravnih oseb, ki sodelujejo pri dejavnostih.

3.10   Zaradi povišanja predvidljivosti, ki je potrebna za upravičence, se uvede možnost navedbe najnižje ravni financiranja za posamezni razpis.

4.   Posebne ugotovitve

4.1   Skupno podjetje za GCV je bilo ustanovljeno leta 2008 kot prvi primer instrumenta javno-zasebnega partnerstva v okviru Evropskega strateškega načrta za energetsko tehnologijo (načrta SET), ki je tehnološki steber evropske energetske in podnebne politike. Cilj tega podjetja je pospešiti razvoj tehnologij gorivnih celic in vodika v okviru energetske politike za desetletje 2010–2020. Namen 36 področij, opredeljenih z razpisi za zbiranje predlogov, je spodbuditi razvoj inovativnih uporab na trgu v okviru petih področij uporabe:

4.1.1

infrastrukture za promet in oskrbo;

4.1.2

proizvodnje in distribucije vodika;

4.1.3

lokalne proizvodnje električne energije;

4.1.4

prenosne opreme;

4.1.5

različnih interdisciplinarnih uporab.

4.2   Splošni cilj skupnega podjetja za prihodnjih pet let je pospešiti razvoj na področju gorivnih celic in vodika, da lahko te tehnologije dosežejo stopnjo, na kateri jih je mogoče tržiti na posebnih novih trgih (prenosne opreme, prenosnih generatorjev, domačih uporab kombiniranega električnega in toplotnega napajanja, uporab v prometu).

4.3   Namen Skupnega podjetja za GCV in skupne tehnološke pobude je opredeliti in izvesti raziskave in razvoj, ki se osredotočajo na rezultate, ter v širokem obsegu razširiti dosežke obeh novih tehnologij. Dejavnosti temeljijo na strateških dokumentih, opredeljenih v programih, ki jih vodi industrija v okviru evropske tehnološke platforme za vodik in gorivne celice, zlasti na njenem načrtu izvajanja.

4.4   Evropsko industrijsko združenje za Skupno podjetje za GCV (New Energy World Industrial Grouping Fuel Cell and Hydrogen for Sustainability – NEW-IG) (5) je neprofitno združenje, ki je ustanovljeno po belgijski zakonodaji in se mu lahko pridružijo vsa evropska podjetja, ki izvajajo dejavnosti na področju raziskav in razvoja gorivnih celic in vodika. To združenje je odprto tudi za države Evropskega gospodarskega prostora; njen letni proračun znaša približno milijardo EUR, ta sredstva pa se lahko vlagajo do leta 2013.

4.5   Združenje ponovno jasno potrjuje svojo zavezanost razvoju modularne tehnologije, ki ima gospodarske koristi in je hkrati okolju prijazna, in sicer v več sektorjih: prometu, proizvodnji energije, industrijski opremi in opremi za domačo rabo.

4.6   Ta velikopotezna vizija spada v okvir evropskih ciljev za nizkoogljično gospodarstvo, večjo varnost oskrbe z energijo, manjšo odvisnost od nafte, prispevke v korist novih zelenih tehnologij, trajno evropsko konkurenčnost in ustvarjanje novih delovnih mest.

V Bruslju, 13. julija 2011

Predsednik Evropskega ekonomsko-socialnega odbora

Staffan NILSSON


(1)  UL C 204, 9.8.2008, str. 19.

(2)  Obstajajo še štiri skupna podjetja:Čisto nebo, IMI, ARTEMIS in ENIAC.

(3)  UL L 412, 30.12.2006.

(4)  UL C 204, 9.8.2008, str. 19.

(5)  European Industry Grouping for a Fuel Cell and Hydrogen Joint Undertaking.


Top