EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014XC0327(01)

Objava vloge za spremembo v skladu s členom 50(2)(a) Uredbe (EU) št. 1151/2012 Evropskega parlamenta in Sveta o shemah kakovosti kmetijskih proizvodov in živil

UL C 88, 27.3.2014, p. 20–24 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

27.3.2014   

SL

Uradni list Evropske unije

C 88/20


Objava vloge za spremembo v skladu s členom 50(2)(a) Uredbe (EU) št. 1151/2012 Evropskega parlamenta in Sveta o shemah kakovosti kmetijskih proizvodov in živil

2014/C 88/17

V skladu s členom 51 Uredbe (EU) št. 1151/2012 Evropskega parlamenta in Sveta (1) je ta objava podlaga za uveljavljanje pravice do ugovora zoper vlogo za spremembo.

VLOGA ZA SPREMEMBO

UREDBA SVETA (ES) št. 510/2006

o zaščiti geografskih označb in označb porekla za kmetijske proizvode in živila  (2)

VLOGA ZA SPREMEMBO V SKLADU S ČLENOM 9

„COPPA PIACENTINA“

ES št.: IT-PDO-0117-01102-08.04.2013

ZGO ( ) ZOP ( X )

1.   Postavka v specifikaciji proizvoda, na katero se sprememba nanaša

ime proizvoda

opis proizvoda

geografsko območje

dokazilo o poreklu

metoda pridobivanja

povezanost

označevanje

nacionalne zahteve

drugo (navedite)

2.   Vrsta spremembe

sprememba enotnega dokumenta ali povzetka

sprememba specifikacije registriranega ZOP ali ZGO, za katerega enotni dokument ali povzetek nista bila objavljena

sprememba specifikacije, pri kateri objavljenega enotnega dokumenta ni treba spremeniti (člen 9(3) Uredbe (ES) št. 510/2006)

začasna sprememba specifikacije zaradi obveznih sanitarnih ali fitosanitarnih ukrepov, ki so jih uvedli javni organi (člen 9(4) Uredbe (ES) št. 510/2006)

3.   Spremembe

Opis proizvoda

Poved v povzetku (točka 4.2), ki navaja, da je treba za proizvod „Coppa Piacentina“ uporabiti svinjska stegna, je črtana. Cilj te spremembe je odprava neujemanja med povzetkom, objavljenim v UL C 311/20 z dne 16. novembra 2010, in specifikacijo. Zahteve iz člena 3 specifikacije glede surovin za proizvodnjo proizvoda „Coppa Piacentina“ so dejansko vedno določale, da je treba uporabiti mišično maso zgornjega predela vratu italijanskih težkih prašičev, ne pa svinjskih stegen, kot bi se lahko sklepalo iz povzetka.

Metoda pridobivanja

Črtanje zahteve po rezanju vratne mišice, ko je še topla (ostala je kot možnost), omogoča izvedbo tega postopka v specializiranih obratih za rezanje, kar zagotavlja boljšo kakovost pri predelavi surovin, potrebnih za proizvodnjo.

Potrebna je uvedba uporabe nitritov znotraj zakonsko določenih mej, saj je ob prisotnosti nitritov in nitratov proizvod bolj odporen na patogene in oksidacijo med proizvodnjo proizvoda z ZOP „Coppa Piacentina“.

Zahtevamo, da se mešanici za soljenje dodaja sladkor, s čimer se zagotovi večja stabilnost proizvoda med postopkom zorenja. Najvišja dovoljena količina sladkorja je 1,5 kg na 100 kg svežega mesa.

Sprememba, po kateri se za ovoj lahko uporabljajo prašičja črevesa in ne samo opna prašičje poprsnice, omogoča uporabo primernih ovojev v proizvodnji, vseeno pa dopušča prilagajanje na dejanske razmere na trgu, zaradi katerih je zelo težavno (in v nekaterih primerih dejansko nemogoče) dobiti ovoje, ki bi bili v skladu s prejšnjim predpisom.

Zdelo se nam je nujno, da za ovoj namesto vrvic uvedemo možnost uporabe mrež, s čimer se doseže bolj enakomerno sušenje proizvoda in posledično višja kakovost.

Uvedba dovoljenega odstopanja v višini + 10 % pri parametrih sušenja med postopkom sušenja pomaga izboljšati kakovost proizvoda z ZOP. Današnji potrošniki imajo raje bolj zrele proizvode, ki zorijo bolj dolgo od najkrajšega obdobja, določenega v specifikacijah. V takšnih primerih se je izkazalo, da lahko proizvod pri daljšem obdobju zorenja pride v stik z zrakom in posledično oksidira, če ozračje ni dovolj vlažno. Zato je primerno, da se dovoli večja fleksibilnost pri parametrih vlažnosti v prostoru za zorenje.

Zdelo se nam je nujno navesti, da zorenje lahko poteka tudi v prostorih, ki niso kletni, vendar le pod pogojem, da zagotavljajo optimalne pogoje za zorenje glede kroženja zraka. Dejstvo, da proizvod nedoločeno dolgo ne zori v kleti, dejansko nima negativnega vpliva na uspešnost tradicionalnega postopka zorenja. Glavna značilnost zorenja proizvoda „Coppa Piacentina“ je trajanje (najmanj šest mesecev): v tem obdobju vpliv vlažnega podnebja področja in spretnost proizvajalcev pri določanju pravilne vlažnosti in temperature za vsako posamezno fazo, s čimer povečajo ugoden vpliv na proizvod, pomagata pri doseganju odlične kakovosti proizvoda z ZOP. Izkušnje lokalnih proizvajalcev so tiste, ki zagotavljajo najboljše razmere za zorenje, ne glede na to, ali je prostor v kleti ali ne, medtem ko istočasno zagotavljajo stalno povezanost z okoljem.

Zmanjšanje minimalne vsebnosti pepela s 4 % na 1 % je v skladu z minimalno dovoljeno vsebnostjo soli, od katere je močno odvisna vsebnost pepela, in s trendom zmanjševanja vsebnosti soli v hrani.

ENOTNI DOKUMENT

UREDBA SVETA (ES) št. 510/2006

o zaščiti geografskih označb in označb porekla za kmetijske proizvode in živila  (3)

„COPPA PIACENTINA“

ES št.: IT-PDO-0117-01102-08.04.2013

ZGO ( ) ZOP ( X )

1.   Ime

„Coppa Piacentina“

2.   Država članica ali tretja država

Italija

3.   Opis kmetijskega proizvoda ali živila

3.1   Vrsta proizvoda

Skupina 1.2

Mesni proizvodi (kuhani, soljeni, dimljeni itd.)

3.2   Opis proizvoda, za katerega se uporablja ime iz 1. točke

„Coppa Piacentina“ je soljen in naravno zoren proizvod iz svinjskega mesa, ki se ohranja surov. Izdelan je iz mišične mase zgornjega predela vratu. Končni proizvod je valjaste oblike in je na obeh koncih malo tanjši, je kompakten in neelastičen; pri rezanju so rezine homogene in rdeče z rožnato belim marmornim vzorcem.

3.3   Surovine (samo za predelane proizvode)

Proizvod „Coppa Piacentina“ se proizvaja iz prašičev, ki so rojeni, vzgojeni in zaklani v regijah Emilija-Romanja in Lombardija. Na označbo „Coppa Piacentina“ se nanaša določba o odstopanju iz člena 5(3) Uredbe (EU) št. 1151/2012.

3.4   Krma (samo za proizvode živalskega izvora)

Glede uporabe in sestave krme veljajo natančna pravila, ki jih je treba upoštevati. Krmljenje prašičev poteka v dveh fazah in večinoma temelji na žitnih proizvodih s širšega območja, opredeljenega v točki 3.3. Povprečni krmni obrok je večinoma sestavljen iz koruznega zdroba, ki so mu dodani ječmen, otrobi, soja in mineralni dodatki. Stranske proizvode sirarske industrije (sirotka, sirnina in pinjenec) večinoma dobavljajo pridelovalci sira z opredeljenega geografskega območja.

3.5   Posebni proizvodni postopki, ki jih je treba izvajati na opredeljenem geografskem območju

Vse faze proizvodnje, soljenja, vezanja, sušenja in zorenja proizvoda „Coppa Piacentina“ potekajo na območju, opredeljenem v točki 4.

3.6   Posebna pravila za rezanje, ribanje, pakiranje itn.

Pakiranje, rezanje in razkosanje morajo potekati pod nadzorom določene nadzorne ustanove in izključno na proizvodnem območju, določenem v točki 4. Da se zagotovi ohranitev izvornih in specifičnih lastnosti proizvoda, morajo pakiranje, rezanje in razkosanje na proizvodnem področju izvajati ljudje s posebnim znanjem o proizvodu. Stik z zrakom ali izpostavljenost narezanih ali razkosanih proizvodov brez ovojev neprimernim okoljskim razmeram lahko privede do oksidacije, zaradi katere se narezane ali razkosane površine obarvajo rjavo, značilna svetlordeča barva pustega mesa se izgubi, maščoba postane žarka, okus pa je slabši.

3.7   Posebna pravila za označevanje

V času prodaje mora biti proizvod označen z besedama „Coppa Piacentina“.

Označba „Coppa Piacentina“ mora biti na etiketi navedena z razločnimi in neizbrisnimi črkami, ki se jasno ločijo od vseh drugih navedb, takoj za njo pa mora biti naveden izraz „Denominazione di Origine Protetta“.

Prepovedano je dodajanje kakršnih koli drugih opisov, ki niso izrecno predvideni.

Dovoljena pa je uporaba navedb, ki se nanašajo na nazive ali imena podjetij ali zasebne blagovne znamke, če ne hvalijo proizvoda in ne zavajajo kupcev, in navedb imen prašičjih farm, s katerih izvira proizvod.

4.   Kratka opredelitev geografskega območja

Proizvodno območje „Coppa Piacentina“ vključuje celotno pokrajino Piacenza, vendar je omejeno na območja z nadmorsko višino do 900 metrov.

5.   Povezanost z geografskim območjem

5.1   Posebnosti geografskega območja

Proizvodnja proizvoda „Coppa Piacentina“ se je začela v rimskih časih in se je prenašala iz roda v rod, predvsem na geografskem območju pokrajine Piacenza.

Pomen proizvodnega območja proizvoda „Coppa Piacentina“ je povezan z razvojem značilne podeželske tradicije, skupne celotnemu območju reke Pad, od koder izvirajo surovine (Emilija-Romanja in Lombardija). Na območju oskrbe s surovinami je razvoj živinoreje povezan z razširjenim pridelovanjem žitnih pridelkov in delovnimi metodami visokospecializirane sirarske industrije, ki sta spodbujala lokalno prašičerejo.

Proizvajalci v pokrajini Piacenza so razvili posebne spretnosti za izbiro in obdelavo kosov mesa, ki so se prenašale iz roda v rod. Nosilci dejavnosti morajo imeti posebno znanje in izkušnje za rezanje in pripravo mesa tako, da se odstranijo odvečna maščoba in majhni koščki pustega mesa. Tako se zagotovi pravilno stanje mišične mase pred soljenjem in vezanjem.

Prisotnost hladnih dolin, bogatih z vodo, in gozdnatega hribovja ima pozitiven vpliv na pogoje za zorenje.

5.2   Posebnosti proizvoda

Za proizvod „Coppa Piacentina“ je značilna valjasta oblika, ki je na obeh koncih malo tanjša. Tekstura je kompaktna in neelastična. Sladek, nežen okus postaja z zorenjem vse močnejši. Zunanja površina je prekrita s tanko plastjo plesni, ki se razvije med zorenjem. Pri rezanju so rezine homogene in rdeče z rožnato belim marmornim vzorcem.

Pri proizvodnji proizvoda „Coppa Piacentina“ se uporablja mišična masa italijanskih težkih prašičev.

5.3   Vzročna povezanost geografskega območja s kakovostjo ali značilnostmi proizvoda (pri ZOP) oziroma z določeno kakovostjo, slovesom ali značilnostjo proizvoda (pri ZGO)

Zahteve proizvoda „Coppa Piacentina“ so odvisne od okoljskih razmer ter naravnih in človeških dejavnikov. Še posebej so značilnosti surovin tesno povezane z opredeljenim geografskim območjem, s katerega prihajajo; tam so se razvili načini vzreje italijanskih težkih prašičev, ki vplivajo na kakovost kosov mesa, ki se uporabljajo pri proizvodnji proizvoda „Coppa Piacentina“.

Poleg tega je dejstvo, da proizvodnja proizvoda „Coppa Piacentina“ poteka v pokrajini Piacenza, povezano z lokalnimi proizvajalci, ki so sčasoma izpilili svoje spretnosti pri pripravi kosov mesa tako, da ima končni proizvod značilno obliko, ki je na obeh koncih malo tanjša.

Te spretnosti skupaj z znanjem o najboljšem načinu zorenja proizvoda „Coppa Piacentina“ pričajo o povezanosti proizvoda z njegovim geografskim območjem.

Okoljski dejavniki so tesno povezani z značilnostmi proizvodnega območja, kar še posebej velja za podnebje, ki je ključnega pomena za značilnosti končnega proizvoda, saj prispeva k uspešnemu zorenju proizvoda „Coppa Piacentina“.

Ta sklop „surovina-proizvod-označba“ je torej povezan z družbenogospodarskim razvojem območja s posebnimi značilnostmi, ki jih drugje ni mogoče posnemati.

Sklic na objavo specifikacije

(Člen 5(7) Uredbe (ES) št. 510/2006 (4))

Celotno besedilo proizvodne specifikacije je na voljo na spletnem mestu:

http://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/3335

ali:

neposredno na domači strani ministrstva za kmetijsko, prehrambno in gozdarsko politiko (http://www.politicheagricole.it), kjer v desnem zgornjem kotu zaslona izberete „Qualità e sicurezza“ in nato „Disciplinari di Produzione all’esame dell’UE“.


(1)  UL L 343, 14.12.2012, str. 1.

(2)  UL L 93, 31.3.2006, str. 12. Nadomeščena z Uredbo (EU) št. 1151/2012.

(3)  Nadomeščena z Uredbo (EU) št. 1151/2012.

(4)  Prim. opombo 3.


Top