Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011AE1603

Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému „Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie (ES) č. 302/2009 o viacročnom pláne obnovy populácie tuniaka modroplutvého vo východnej časti Atlantického oceánu a v Stredozemnom mori“ [KOM(2011) 330 v konečnom znení – 2011/0144 (COD)]

Ú. v. EÚ C 24, 28.1.2012, p. 116–118 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

28.1.2012   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 24/116


Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému „Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie (ES) č. 302/2009 o viacročnom pláne obnovy populácie tuniaka modroplutvého vo východnej časti Atlantického oceánu a v Stredozemnom mori“

[KOM(2011) 330 v konečnom znení – 2011/0144 (COD)]

2012/C 24/25

Spravodajca: Gabriel SARRÓ IPARRAGUIRRE

Rada (24. júna 2011) a Európsky parlament (18. júla 2011) sa podľa článku 43 Zmluvy o fungovaní Európskej únie rozhodli prekonzultovať s Európskym hospodárskym a sociálnym výborom

Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie (ES) č. 302/2009 o viacročnom pláne obnovy populácie tuniaka modroplutvého vo východnej časti Atlantického oceánu a v Stredozemnom mori

KOM(2011) 330 v konečnom znení – 2011/0144 (COD).

Odborná sekcia pre poľnohospodárstvo, rozvoj vidieka a životné prostredie poverená vypracovaním návrhu stanoviska výboru v danej veci prijala svoje stanovisko 6. októbra 2011.

Európsky hospodársky a sociálny výbor na svojom 475. plenárnom zasadnutí 26. a 27. októbra 2011 (schôdza z 26. októbra 2011) prijal 129 hlasmi za, pričom 1 člen hlasoval proti a 8 členov sa hlasovania zdržalo, nasledujúce stanovisko:

1.   Závery

1.1

EHSV podporuje návrhy Európskej komisie a uznáva úsilie, ktoré vyvíjajú členské štáty, ako aj samotní rybári, v snahe úspešne zrealizovať náročný plán obnovy tuniaka modroplutvého, ktorý vypracovala Medzinárodná komisia pre zachovanie atlantických tuniakov (ICCAT) a ktorý už prináša prvé výsledky, hoci jeho realizácia bude mať pravdepodobne veľké sociálno-hospodárske dôsledky, ktoré by sa mali zohľadniť.

1.2

V snahe dosiahnuť, aby sa obnovila populácia tuniaka modroplutvého a aby sa v budúcnosti mohli prijať lepšie opatrenia z hľadiska riadenia, výbor nabáda členské štáty a Komisiu, aby i naďalej podporovali aplikovaný vedecký výskum.

2.   Úvod

2.1

Návrhom nariadenia, ktorý predložila Komisia, sa mení a dopĺňa nariadenie (ES) č. 302/2009 o viacročnom pláne obnovy populácie tuniaka modroplutvého vo východnej časti Atlantického oceánu a v Stredozemnom mori.

2.2

Nariadením (ES) č. 302/2009, ktoré bolo prijaté 6. apríla 2009 v nadväznosti na odporúčanie komisie ICCAT č. 08-05 vyslovené na jej šestnástej mimoriadnej schôdzi v novembri 2008, sa zrušilo nariadenie Rady (ES) č. 1559/2007 zo 17. decembra 2007, ktorým bol pôvodne ustanovený viacročný plán obnovy populácií tuniaka modroplutvého vo východnej časti Atlantického oceánu a v Stredozemnom mori.

2.3

Komisia ICCAT prijala na svojom výročnom zasadnutí v roku 2010 odporúčanie, ktorým sa mení a dopĺňa doterajší viacročný plán, s cieľom obnoviť populáciu tuniaka modroplutvého vo východnej časti Atlantického oceánu a v Stredozemnom mori.

2.4

V odporúčaní z roku 2010 sa ustanovuje ďalšie zníženie celkového povoleného výlovu a posilňujú opatrenia na obmedzenie rybolovnej kapacity, ako aj kontrolné opatrenia, najmä pokiaľ ide o operácie premiestňovania a umiestňovania do klietok.

2.5

Tieto opatrenia sa zameriavajú na zaistenie účinnosti plánu s cieľom dosiahnuť maximálny udržateľný výnos (Bmsy) aspoň so 60 % pravdepodobnosťou.

2.6

Odporúčania ICCAT sú záväzné pre zmluvné strany, ktoré proti nim nevyslovili námietky. Európska únia, ktoré je zmluvnou stranou ICCAT od roku 1997, musí teda uplatňovať toto odporúčanie, voči ktorému nevzniesla žiadne námietky.

2.7

Cieľom tohto návrhu je preto transponovať spomínané odporúčanie ICCAT do právnych predpisov Európskej únie.

3.   Zmeny a doplnenia

3.1

V prvom rade sa mení cieľ plánu obnovy populácie tuniaka modroplutvého, ktorým je dosiahnuť biomasu zodpovedajúcu maximálnemu udržateľnému výnosu s vyššou ako 60 % pravdepodobnosťou namiesto doterajších 50 %.

3.2

Okrem toho sa zavádzajú určité zmeny v definíciách, napríklad sa rozširuje definícia pojmov „pomocné plavidlo“ a „premiestňovacie činnosti“, spresňuje sa definícia pojmu „chov“ a dopĺňa definícia pojmu „zodpovedný členský štát“.

3.3

V kapitole II „Možnosti rybolovu“ sa zavádza pre členské štáty povinnosť odovzdať každý rok do 15. septembra Komisii predbežný ročný rybolovný plán na nasledujúci rok.

3.4

Pokiaľ ide o kapacitné opatrenia, o ktorých sa hovorí v kapitole III, v návrhu nariadenia sa navrhuje, aby každý členský štát vypracoval harmonogram úprav rybolovnej kapacity na obdobie rokov 2010 až 2013, podľa ktorého v poslednom roku všetky členské štáty budú musieť odstrániť 100 % rozdielu medzi ich rybolovnou kapacitou a ich rybolovnou kapacitou úmernou ich kvóte, a to rovnako pre rybárske plavidlá, ako aj pre pasce na tuniaky.

3.5

V kapitole IV „Technické opatrenia“ sa obdobie zákazu lovu kruhovými záťahovými sieťami predlžuje o jeden mesiac, od 15. júna do 15. mája nasledujúceho roka.

3.6

Kapitola V „Kontrolné opatrenia“ obsahuje nasledujúce zmeny:

3.6.1

Komisia nebude povoľovať retroaktívne zaradenie rybárskych plavidiel ani loviacich plavidiel do zoznamov, ktoré jej musí každý členský štát zaslať 45 dní pred začiatkom rybolovnej sezóny.

3.6.2

Kapitáni loviacich plavidiel Európskej únie musia v záujme prísnej kontroly lovu tuniaka modroplutvého okrem plnenia príslušných ustanovení systému kontroly Spoločenstva na zabezpečenie dodržiavania pravidiel spoločnej rybárskej politiky zaznamenávať do lodného denníka informácie uvedené v prílohe II návrhu nariadenia.

3.6.3

Spoločné rybárske operácie s inými zmluvnými stranami (ZS) sa nepovoľujú.

3.6.4

Článok nariadenia (ES) č. 302/2009 týkajúci sa „operácií premiestňovania“ sa úplne nahrádza novým textom, pričom sa navrhuje nový systém kontroly týchto operácií, ktorý je účinnejší a jasnejší.

3.6.5

Takisto sa úplne nahrádza článok týkajúci sa „umiestňovania do klietok“.

3.6.6

Do článku, ktorý sa týka „systému monitorovania plavidiel“ (VMS) bola doplnená povinnosť, že rybárske plavidlá zahrnuté v „evidencii ICCAT pre plavidlá loviace tuniaka modroplutvého“ začnú ICCAT vysielať údaje VMS aspoň 15 dní pred otvorením rybolovnej sezóny a budú v ňom pokračovať aspoň 15 dní po ukončení rybolovnej sezóny. Okrem toho sa vysielanie údajov nepreruší, keď sa tieto plavidlá nachádzajú v prístave.

3.6.7

„Zaznamenávanie použitia pascí a podávanie príslušných správ“ sa mení tak, že okrem informovania o úlovkoch chytených do pascí zaznamenaných po skončení každej rybolovnej operácie sa musí oznámiť aj odhad množstva rýb, ktoré zostávajú v pasci.

3.6.8

Takisto sa rozširuje „Systém ICCAT pre spoločnú medzinárodnú inšpekciu“, a to tak, že keď sa v akomkoľvek okamihu na rybolovných činnostiach zameraných na tuniaka modroplutvého v oblasti dohovoru ICCAT podieľa viac ako 15 rybárskych plavidiel daného členského štátu, daný členský štát bude mať počas príslušného obdobia v oblasti dohovoru inšpekčné plavidlo alebo bude spolupracovať s iným členským štátom alebo ZS na spoločnom prevádzkovaní inšpekčného plavidla.

3.6.9

Článok 30, ktorý sa týka „národného pozorovateľského programu“ sa mení tak, že sa rozširuje pôsobenie národných pozorovateľov, pričom každý štát zaistí ich pôsobenie na:

100 % aktívnych plavidiel s kruhovými záťahovými sieťami s dĺžkou maximálne 24 m v roku 2011,

100 % aktívnych plavidiel s kruhovými záťahovými sieťami s dĺžkou maximálne 20 m v roku 2012,

100 % remorkérov.

3.6.10

V článku o „Regionálnom pozorovateľskom programe ICCAT“ sa nahrádza odsek 1 novým odsekom, v ktorom sa uvádza, že každý členský štát zaistí prítomnosť regionálneho pozorovateľa ICCAT na:

všetkých plavidlách s kruhovými záťahovými sieťami s dĺžkou nad 24 m počas celej rybolovnej sezóny 2011,

všetkých plavidlách s kruhovými záťahovými sieťami s dĺžkou nad 20 m počas celej rybolovnej sezóny 2012,

všetkých plavidlách s kruhovými záťahovými sieťami nezávisle od ich dĺžky počas všetkých rybolovných sezón od roku 2013.

3.6.10.1

Plavidlá s kruhovými záťahovými sieťami bez regionálneho pozorovateľa ICCAT na palube nie sú oprávnené na lov alebo použitie v rámci lovu tuniaka modroplutvého.

3.6.11

Ustanovenia uvedené v článku 32 „Prístup k videozáznamom“ sa nahrádzajú novým znením, pričom sa dopĺňa nový bod, v ktorom sa členským štátom ukladá povinnosť prijať opatrenia potrebné na to, aby sa zabránilo akémukoľvek nahradeniu, úprave alebo zmanipulovaniu pôvodného videozáznamu.

3.6.12

Okrem toho sa pridáva článok 33a nazvaný „Predloženie inšpekčného plánu Únie ICCAT“, v ktorom sa ustanovuje, že do 15. septembra musia členské štáty zaslať Komisii svoj inšpekčný plán na nasledujúci rok. Komisia predloží inšpekčný plán Únie sekretariátu ICCAT na schválenie.

3.6.13

V článku 34 „Trhové opatrenia“ sa odsek 1 nahrádza novým textom, v ktorom sa zakazuje nielen domáce obchodovanie, vykladanie, dovážanie, vyvážanie, umiestňovanie do klietok na účely výkrmu alebo chovu, opätovné vyvážanie a prekladanie tuniaka modroplutvého, ktoré nie je sprevádzané presnou, úplnou a overenou dokumentáciou, ktorá sa vyžaduje v tomto nariadení, ale tiež všetky aktivity tohto typu, ktoré nie sú doložené zároveň aj dokumentáciou požadovanou v nariadení Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 640/2010 zo 7. júla 2010, ktorým sa zriaďuje program dokumentácie úlovkov tuniaka modroplutvého (Thunnus thynnus).

3.6.14

A napokon sa v návrhu nariadenia v tejto kapitole V „Kontrolné opatrenia“ v súlade so zmenenými opatreniami upravujú a nahrádzajú aj ustanovenia uvedené v prílohách.

4.   Všeobecné pripomienky

4.1

EHSV oceňuje a podporuje všetky pozmenené a nové technické a kontrolné opatrenia, pretože sa domnieva, že vychádzajú zo získaných skúseností a že všetky tieto opatrenia pomôžu obnoviť populáciu tuniaka modroplutvého vo východnej časti Atlantického oceánu a v Stredozemnom mori, s cieľom dosiahnuť biomasu zodpovedajúcu maximálnemu udržateľnému výnosu s vyššou ako 60 % pravdepodobnosťou.

4.2

Výbor takisto vyzýva Komisiu, aby toto nariadenie uplatňovala čo najprísnejšie vo všetkých členských štátoch a ZS, ktoré sa zameriavajú na rybolov alebo chov a výkrm tuniaka modroplutvého v oblasti dohovoru ICCAT.

4.3

EHSV uznáva úsilie, ktoré v posledných rokoch vyvíjajú Európska komisia, členské štáty a samotní rybári v snahe prispôsobiť svoju flotilu dostupným možnostiam rybolovu a zrealizovať náročný plán obnovy tuniaka modroplutvého, pričom jeho sociálne a hospodárske dôsledky by sa mali zohľadniť.

4.4

Výbor s uspokojením konštatuje, že vynaložené úsilie nebolo zbytočné a že rovnako vedci, ako aj rybári, ktorých sa táto otázka týka, môžu konštatovať, ako sa obnovuje populácia tuniaka modroplutvého.

4.5

Výbor nabáda členské štáty a Komisiu, aby i naďalej podporovali národné vedecké ústavy v snahe umožniť im čo najlepšie zhodnotiť populáciu tuniaka modroplutvého a účinky plánu jej obnovy. V tejto súvislosti víta vytvorenie vedeckého monitorovacieho strediska, ktoré začalo pôsobiť medzi verejnými správami, vedcami a sieťami na tuniaky, ako aj súkromné iniciatívy, ktoré vyvíjajú podniky a vedci v snahe pomôcť lepšie spoznať tento druh rýb.

4.6

Pokiaľ ide o obdobia zákazu lovu pre lode s kruhovými záťahovými sieťami, EHSV sa domnieva, že by sa mali podrobne preštudovať návrhy na zmenu platných zákazov, ktoré vypracovali vedci, aby sa táto činnosť mohla stať udržateľnejšou z hospodárskeho, sociálneho, ako aj z environmentálneho hľadiska.

V Bruseli 26. októbra 2011

Predseda Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

Staffan NILSSON


Top