EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011AE1581

Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému „Zelená kniha o online hazardných hrách na vnútornom trhu“ [KOM(2011) 128 v konečnom znení]

Ú. v. EÚ C 24, 28.1.2012, p. 85–90 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

28.1.2012   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 24/85


Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému „Zelená kniha o online hazardných hrách na vnútornom trhu“

[KOM(2011) 128 v konečnom znení]

2012/C 24/20

Spravodajca: Stefano MALLIA

Európska komisia sa 24. marca 2011 rozhodla podľa článku 304 Zmluvy o fungovaní Európskej únie prekonzultovať s Európskym hospodárskym a sociálnym výborom

Zelenú knihu o on-line hazardných hrách na vnútornom trhu

KOM(2011) 128 v konečnom znení.

Odborná sekcia pre jednotný trh, výrobu a spotrebu poverená vypracovaním návrhu stanoviska výboru v danej veci prijala svoje stanovisko 3. októbra 2011.

Európsky hospodársky a sociálny výbor na svojom 475. plenárnom zasadnutí 26. a 27. októbra 2011 (schôdza z 26. októbra) prijal 126 hlasmi za, pričom 4 členovia hlasovali proti a 4 sa hlasovania zdržali, nasledujúce stanovisko:

1.   Závery a odporúčania

1.1   Konzultáciou k zelenej knihe sa Komisia snaží získať lepšie poznatky o sektore on-line hazardných hier, ktorý sa veľmi rýchlo rozrastá, má cezhraničný charakter a na ktorý členské štáty uplatňujú rôzne vnútroštátne režimy.

1.2   EHSV poznamenáva, že niekoľko cieľov je spoločných pre všetky členské štáty EÚ: boj proti nelegálnym hazardným hrám, ochrana spotrebiteľov, zachovanie verejného poriadku a financovanie činností verejného záujmu (verejno-prospešných aktivít).

1.3   Ochrana spotrebiteľa je oblasť, v ktorej môže byť EÚ pre svojich občanov prínosom. Európska únia by mala vytvoriť rámec vo forme právnych predpisov EÚ o ochrane spotrebiteľa, ktoré by boli záväzné pre všetkých prevádzkovateľov s licenciou pre EÚ. Vytvoril by sa tak súbor minimálnych (ale nie nízkych) noriem ochrany spotrebiteľa. Vlády jednotlivých štátov však stále musia mať právo stanoviť vyšší štandard ochrany spotrebiteľa na svojich vnútroštátnych trhoch, ak tak budú chcieť urobiť. Jedným z účelov právnych predpisov členských štátov by konkrétne mala byť prevencia a liečba hráčskej závislosti.

1.4   Boj proti podvodom, krádeži identity, praniu špinavých peňazí a iným trestným činom si vyžaduje intenzívnejšiu spoluprácu medzi členskými štátmi na úrovni EÚ. EHSV požaduje formalizovanú štruktúru spolupráce na úrovni EÚ medzi príslušnými orgánmi členských štátov. Predovšetkým by každý členský štát mal dať k dispozícii zoznam prevádzkovateľov s licenciou v danej krajine a pôsobnosť smernice o praní špinavých peňazí (1) by sa mala rozšíriť tak, aby sa nevzťahovala len na kasína, ale aj na iné hazardné hry, čím by vnútroštátne orgány získali väčšie právomoci v boji proti trestnej činnosti.

1.5   Príležitosti na hranie hazardných hier môžu viesť k závislosti od ich hrania. EHSV vyzýva Komisiu, aby uskutočnila celoeurópsku štúdiu s cieľom plne vymedziť špecifický profil závislosti od hrania hazardných hier. V nadväznosti na túto štúdiu by sa mali zaviesť vhodné opatrenia, vrátane tých preventívnych. Na tento účel výbor odporúča, aby časť daňových príjmov bola vyčlenená na prevenciu a liečbu hráčskej závislosti.

1.6   EHSV zároveň požaduje, aby sa v záujme účinnejšej ochrany neplnoletých a iných zraniteľných skupín zaviedla prísna regulácia stanovujúca zákaz propagovania hazardných hier v podobe reklamy zameranej na neplnoleté osoby alebo reklamy, v ktorej vystupujú neplnoleté osoby alebo osoby vyzerajúce mladšie, než je v príslušnej členskej krajine minimálny zákonom stanovený vek pre účasť na hazardných hrách.

1.7   Pre tento sektor je v súčasnosti charakteristické nepovolené poskytovanie služieb v oblasti hazardných hier, na ktorom sa podieľajú tak prevádzkovatelia bez licencie (v zelenej knihe sa spomínajú čierni a nelegálni prevádzkovatelia), ako aj prevádzkovatelia s licenciou v jednom členskom štáte, ktorí poskytujú svoje služby spotrebiteľom v inom členskom štáte bez potrebného povolenia (v zelenej knihe sú uvedení ako šedí prevádzkovatelia). V záujme koherentného vývoja tohto sektora a zosúladenia cieľov verejného záujmu so zásadami vnútorného trhu je potrebná väčšia právna istota.

1.8   Medzi členskými štátmi existuje mnoho rozdielnych typov financovania činností vo verejnom záujme. EHSV súhlasí so zásadou, podľa ktorej pevne stanovené percentuálne podiely z príjmov alebo dane z hazardných hier priamo putujú do športu všeobecne alebo do iných činností vo verejnom záujme.

1.9   EHSV sa pripája k záverom o rámci pre hazardné a stávkové hry v členských štátoch EÚ, ktoré prijala Rada pre konkurencieschopnosť na svojom zasadnutí 10. decembra 2010.

1.10   EHSV vyzýva Komisiu, aby zistila, aký je dosah cezhraničných ponúk na financovanie športu a či sa toto financovanie dotýka amatérskeho športu, a aby navrhla konkrétne opatrenia na zabezpečenie takéhoto financovania športu.

1.11   Členské štáty využívajú preventívne a represívne opatrenia proti nelegálnym ponukám on-line hazardných hier. Šírenie sa nelegálnych ponúk ukazuje na skutočnosť, že takéto opatrenia nie sú dostatočne účinné. Z tohto dôvodu sa EHSV domnieva, že je nevyhnutné vypracovať a zaviesť systém pravidiel týkajúci sa porušovania a sankcií, ktorý by zaručil účinné uplatňovanie noriem a ktorý by umožňoval zastavenie činnosti, uzavretie médií, ktorými sa poskytujú služby informačnej spoločnosti podporujúce nelegálne hry, a dokonca aj skonfiškovanie a likvidáciu všetkých prvkov spojených s prevádzkou tejto činnosti.

1.12   Príslušné orgány a sociálni partneri by mali vytvoriť záruky, aby iniciatívy v oblasti on-line hazardných hier nemali dosah na oblasť zamestnanosti v sektore hazardných hier hraných v reálnom prostredí.

2.   Zdôvodnenie

2.1   EHSV víta zelenú knihu o on-line hazardných hrách a považuje ju za dobrú iniciatívu smerom k pragmatickým a rozumným úvahám o budúcnosti tohto sektora v Európe. V tejto súvislosti EHSV žiada EÚ, aby urýchlene vypracovala hĺbkovú štúdiu zameranú na posúdenie možných dôsledkov pre zamestnanosť v celom sektore hier, verejnom aj súkromnom.

2.2   Cieľom konzultácie Komisie k zelenej knihe je rozsiahly dialóg o on-line hazardných hrách, ktorý by umožnil lepšie pochopiť špecifické otázky vyplývajúce z rozvoja legálneho i nepovoleného (čierneho a „šedého“ trhu) poskytovania služieb v oblasti on-line hazardných hier, ktoré sú zamerané na spotrebiteľov s pobytom v členských štátoch EÚ. Vzhľadom na charakter týchto služieb často nie je ich poskytovanie pod kontrolou vlád štátov, ktorých občanom sú uvedené hry ponúkané.

2.3   Táto zelená kniha je tiež odpoveďou na uznesenie Európskeho parlamentu o integrite hazardných hier na internete (2) z 10. marca 2009 a požadovala ju tiež Rada vo svojich záveroch o rámci pre hazardné a stávkové hry v členských štátoch EÚ (3) z 10. decembra 2010.

2.4   Regulácia hazardných hier v EÚ je rôznorodá a v mnohých členských štátoch je práve predmetom revízie, aby zohľadňovala cezhraničné rozširovanie on-line segmentu tohto trhu.

2.5   Hlavným cieľom Komisie pri otvorení tejto konzultácie bolo získať na skutočnostiach založený obraz toho, aká je aktuálna situácia sektora on-line hazardných hier v EÚ. Pomocou tejto konzultácie sa má získať jasná predstava o spoločenských výzvach a otázkach súvisiacich s verejným poriadkom, ktoré vyplývajú z on-line poskytovania služieb v oblasti hazardných hier v EÚ, ako aj o regulačných a technických problémoch.

2.6   EHSV vyzýva inštitúcie EÚ, najmä Komisiu, aby sa urýchlene zaoberali vážnymi problémami vyplývajúcimi z narušenia hospodárskej súťaže spôsobeného neautorizovanými podnikmi, ktoré nemajú sídlo v krajine pobytu spotrebiteľov, ktorým poskytujú prístup k on-line hazardným hrám, a profitujú z nízkych daňových sadzieb a príspevkov do systému sociálneho zabezpečenia v krajinách, kde sú usadené.

Súčasne EHSV vyzýva Komisiu a členské štáty, aby sa zapojili do rázneho boja proti nelegálnym prevádzkovateľom (čiernemu trhu), ktorí sú pôvodcami väčšiny prípadov podvodu, prania špinavých peňazí a iných trestných činov.

3.   Ciele verejného záujmu

3.1   EHSV považuje za mimoriadne dôležité, aby sa zabezpečila ochrana cieľov verejného záujmu uvedených v zelenej knihe, predovšetkým ochrana spotrebiteľov pred podvodmi, problémovým hraním hazardných hier a závislosťou od nich, ako aj jej škodlivými dôsledkami, pokiaľ ide o zdravie a nadmerné zadlženie. Hazardné hry musia podliehať povoleniam vnútroštátnych orgánov členských štátov, aby bola zaručená ochrana verejného poriadku, boj proti podvodom, prevencia návykového správania, ochrana práv neplnoletých osôb a zachovanie práv hráčov.

3.2   V tejto súvislosti EHSV poznamenáva, že niekoľko cieľov je spoločných pre všetky členské štáty EÚ: boj proti nelegálnym hazardným hrám, ochrana spotrebiteľov (hráčov, neplnoletých a zraniteľných osôb, boj proti závislostiam), zachovanie verejného poriadku (predchádzanie podvodom, praniu špinavých peňazí a iným trestným činom), financovanie činností verejného záujmu (verejno-prospešných aktivít) a ochrana pracovníkov sektora on-line hazardných hier a hazardných hier v ich rôznych súčasných podobách.

3.3   Vzhľadom na osobitnú povahu on-line hazardných hier súvisiacu so sociálnymi aspektmi a aspektmi týkajúcimi sa verejného poriadku a zdravotnej starostlivosti, ktoré sú s týmito hrami spojené, poukazuje EHSV v súlade s judikatúrou Súdneho dvora EÚ na skutočnosť, že ak neexistuje harmonizácia zo strany Spoločenstva, členské štáty majú „právomoc voľnej úvahy“ (4) pri regulácii a kontrole svojich trhov v oblasti hazardných hier podľa svojich tradícií a kultúry. Reštriktívne opatrenia, ktoré zavádzajú, však musia spĺňať podmienky stanovené judikatúrou Súdneho dvora EÚ, pokiaľ ide o ich proporcionalitu (5).

3.4   Napriek tomu existuje niekoľko cieľov, ktoré nemôžu na dostatočnej úrovni dosiahnuť členské štáty jednotlivo a v súvislosti s ktorými by EÚ mohla mať jasný prínos.

3.5   Vzhľadom na to, že tieto ciele sú spoločné pre všetky členské štáty, EHSV odporúča, aby sa medzi nimi podporovala výmena osvedčených postupov. V tejto súvislosti EHSV tiež zaznamenal niekoľko samoregulačných iniciatív, ktorých sa chopili verejní aj komerční prevádzkovatelia hazardných hier. Výbor však poukazuje na to, že samoregulácia odvetvia môže len dopĺňať zákonnú právnu úpravu, no nemôže ju nahradiť. EHSV sa preto domnieva, že inštitúcie EÚ by mali súčasne zamerať svoje úsilie na to, aby pri plnom rešpektovaní zásady subsidiarity dali týmto spoločným cieľom európsky rozmer.

3.6   Ochrana spotrebiteľa je oblasť, v ktorej môže byť EÚ pre svojich občanov obzvlášť prínosná. EHSV sa domnieva, že inštitúcie EÚ by mali vytvoriť prvotný rámec vo forme právnych predpisov EÚ o ochrane spotrebiteľa, ktoré by boli záväzné pre prevádzkovateľov s licenciou pre EÚ. Vytvoril by sa tak súbor minimálnych (ale nie nízkych) noriem ochrany spotrebiteľa. Táto minimálna úroveň ochrany by mala zahŕňať nevyhnutnosť predchádzania návykovému hraniu, stanovenie minimálnej vekovej hranice pre prístup k akýmkoľvek stávkovým alebo hazardným hrám, zákaz využívania úveru a zákaz akejkoľvek formy reklamy zameranej na neplnoleté osoby alebo reklamy, v ktorej vystupujú neplnoleté osoby alebo osoby vyzerajúce mladšie, než je minimálny vek pre účasť na takýchto hrách. Vlády jednotlivých štátov však budú mať naďalej právo stanoviť vyšší štandard ochrany spotrebiteľa na svojich vnútroštátnych trhoch, ak tak budú chcieť urobiť.

3.6.1   Spotrebitelia na trhu v EÚ by mali byť schopní rozlišovať medzi nelegálnymi stránkami a stránkami povolenými niektorým členským štátom EÚ. EHSV preto odporúča, aby každý členský štát EÚ každému prevádzkovateľovi, ktorý svoju činnosť vykonáva na základe licencie tohto členského štátu, uložil povinnosť umiestniť na určenom nápadnom mieste v popredí svojej internetovej stránky interaktívne označenie, ktoré bude ukazovať, že prevádzkovateľ je držiteľom licencie. Označenie by používali všetky členské štáty a jeho vyobrazenie by malo obsahovať spoločné prvky, aby bolo ľahko rozpoznateľné vo všetkých členských štátoch EÚ. Musí však rovnako jasne ukazovať krajinu, v ktorej bola licencia vydaná. Európska komisia by mala byť zodpovedná za presadzovanie tohto opatrenia.

3.7   EHSV navrhuje vytvoriť v každom členskom štáte nezávislý orgán, ktorý bude zodpovedný za sledovanie a zabezpečovanie účinného uplatňovania právnych predpisov o ochrane spotrebiteľa spomínaných v bode 3.6. Zavedenie právnych predpisov EÚ o ochrane spotrebiteľa by malo byť sprevádzané informačnou kampaňou, ktorá musí prebehnúť v každom členskom štáte. Vnútroštátne orgány každého členského štátu musia prinútiť prevádzkovateľov hazardných hier, aby na viditeľnom mieste uviedli číslo povolenia udeleného štátom, vďaka čomu by bola jasná totožnosť prevádzkovateľa, a aby riešili sťažnosti spotrebiteľov v súlade s vnútroštátnym spotrebiteľským právom a podľa súdov s jurisdikciou v mieste ich sídla.

3.8   Politické opatrenia pre zodpovedné hazardné hry znamenajú, že hraním hazardných hier sa bude zaoberať komplexná politika sociálnej zodpovednosti podnikov. V rámci nej by sa hranie považovalo za zložitý jav, ktorý si vyžaduje kombináciu opatrení zameraných na prevenciu, informovanie, zásah a kontrolu, ako aj opatrení na nápravu vzniknutých negatívnych účinkov. To znamená, že treba:

venovať primeranú pozornosť rizikovým skupinám,

poskytovať verejnosti potrebné informácie, aby si svoje hry vyberala uvedomelo, pričom je potrebné propagovať umiernené hranie, ktoré nebude návykové, ale zodpovedné,

informovať v súlade s povahou a prostriedkami používanými v každej hre o zákaze hrania hazardných hier pre neplnoleté osoby a osoby, ktoré výslovne požiadali o neúčasť.

3.9   EHSV si je vedomý toho, že kým niekoľko členských štátov zhromaždilo spoľahlivé údaje o závislosti od hazardných hier, ostatné štáty takýmito údajmi nedisponujú. Uskutočnilo sa viacero vnútroštátnych empirických štúdií, pričom sa dospelo k rôznym záverom, ktoré si občas vzájomne aj odporovali. Je však jasné, že príležitosti na hazardné hry môžu viesť k závislosti od týchto hier, čo zasa vedie k spoločenským problémom. Uvedený aspekt je potrebné brať do úvahy vždy, keď sa budú pre tento sektor vypracúvať politické opatrenia súvisiace s ochranou spotrebiteľa.

3.10   Do úvahy by sa mali brať aj také aspekty, ako sú nové príležitosti na hranie hazardných hier vytvorené on-line prostredím, pretože nové technológie otvárajú ľuďom, ktorí trávia veľa času doma, ako sú napríklad dôchodcovia, ženy v domácnosti a nezamestnaní, viac možností na hranie hazardných hier. Bude treba zaručiť, aby sa neplnoletým osobám a osobám nespôsobilým na právne úkony, ako aj osobám, ktoré to buď z vlastnej vôle alebo z rozhodnutia súdu majú zakázané, zamedzil prístup k hazardným hrám, ktoré sa hrajú interaktívne prostredníctvom internetu.

3.11   EHSV žiada vypracovať komplexnú celoeurópsku štúdiu tak v on-line, ako aj v „off-line“ sektore hazardných hier s cieľom v plnom rozsahu vymedziť profil závislosti, aby legislatívne orgány EÚ mohli prijať účinné a cielené opatrenia na boj proti tomuto problému a na jeho predchádzanie.

3.12   EHSV sa domnieva, že účinným spôsobom, ako odstrániť aktivity spojené s praním špinavých peňazí, by bola spolupráca členských štátov na úrovni EÚ v boji proti rozrastajúcemu sa nelegálnemu hraniu on-line hazardných hier v EÚ. EHSV preto žiada, aby členské štáty EÚ zaviedli účinné mechanizmy na dosiahnutie týchto cieľov, ktoré sa určite pozitívne prejavia na zvýšení daňových príjmov.

3.13   EHSV je okrem toho presvedčený, že rozsah smernice o praní špinavých peňazí by sa mal rozšíriť tak, aby sa nevzťahovala len na kasína, ale aj na iné on-line hazardné hry, čím by vnútroštátne orgány získali väčšie právomoci v boji proti tejto trestnej činnosti.

3.14   V súvislosti s dohodami o výsledkoch zápasov sa EHSV navyše domnieva, že bezúhonnosť by mala byť v športe zachovaná za každú cenu. EHSV si je vedomý príspevkov verejných a niektorých súkromných prevádzkovateľov stávok k bezúhonnosti v rámci uzatvárania športových stávok, vzdelávacím programom pre atlétov a športových funkcionárov, ako aj k systémom včasného odhaľovania podozrivých stávok a varovania pred nimi a k rôznemu stupňu ich kvality a rozmeru. EHSV sa domnieva, že s cieľom riešiť túto otázku holisticky a vyhnúť sa duplicite zdrojov je potrebný rámec na koordináciu snáh všetkých zapojených zainteresovaných strán. Predovšetkým by sa mal zaviesť systém, ktorý by nebol obmedzený len na jednoduché odhaľovanie, ale zahŕňal by aj preventívne a vzdelávacie opatrenia a opatrenia na presadzovanie.

3.15   V zelenej knihe sa napokon spomína aj financovanie dobročinnosti a aktivít vo verejnom záujme, ako aj podujatí, na ktoré sa uzatvárajú on-line športové stávky. EHSV podporuje systém, v rámci ktorého sa na takéto aktivity a podujatia dáva časť príjmov získaných z hazardných hier. EHSV vyzýva Komisiu, aby navrhla konkrétne opatrenia na zachovanie takýchto vnútroštátnych mechanizmov financovania, ako sa uvádza v záveroch o rámci pre hazardné a stávkové hry v členských štátoch EÚ, ktoré prijala Rada pre konkurencieschopnosť na svojom zasadnutí 10. decembra 2010. Okrem toho sa EHSV domnieva, že sa treba postarať o to, aby sme predišli využívaniu uvedených „aktivít“ na vyváženie negatívneho sociálneho obsahu hazardných hier a na podnecovanie k ďalším hazardným hrám s tým, že takáto aktivita slúži dobrému cieľu. EHSV okrem toho žiada, aby členské štáty venovali časť príjmov z daní na financovanie prevencie a liečby hráčskej závislosti a odbornej prípravy a celoživotného vzdelávania pracovníkov v sektore.

4.   Usadenie sa a udeľovanie licencií

4.1   Pre sektor on-line hazardných hier je v súčasnosti charakteristická roztrieštenosť, ktorá vyplýva z rozdielnych vnútroštátnych režimov uplatňovaných členskými štátmi EÚ.

4.2   Jeden z najväčších problémov, ktorým sektor čelí, je skutočnosť, že prevádzkovatelia s licenciou na jeden alebo viaceré členské štáty môžu poskytovať svoje služby spotrebiteľom v inom členskom štáte bez toho, aby mali v prípade potreby povolenie tohto príslušného štátu. Takéto ponuky sa považujú za „nedovolené“ (6).

4.3   Na druhej strane, v období od apríla 2006 do februára 2008 zaslala Komisia celkom 12 výziev desiatim členským štátom a so siedmimi z nich sa dostala do štádia odôvodnených stanovísk. Komisia ukončila 5. mája 2010 konanie proti Taliansku a 24. novembra 2010 konania vo veci porušenia právnych predpisov proti Francúzsku. V dôsledku mnohých sťažností na údajné porušenie zmluvy, ktoré jej boli predložené, začala Komisia konania vo veci porušenia právnych predpisov týkajúceho sa cezhraničných obmedzení poskytovania služieb v oblasti hazardných hier s cieľom overiť proporcionalitu týchto obmedzení. EHSV vyzýva Komisiu, aby jednoznačným spôsobom rozhodla, ako bude postupovať v prebiehajúcich konaniach.

4.4   Pokiaľ ide o charakter a právne postavenie on-line hazardných hier, do dnešného dňa vyplynulo z judikatúry niekoľko zásad. Po prvé, služby v oblasti hazardných hier spadajú pod článok 56 ZFEÚ, a teda sa na ne vzťahujú pravidlá o slobode poskytovania služieb.

4.5   Keďže služby v oblasti hazardných hier nie sú dodnes predmetom jednotných pravidiel platných pre celú Úniu, členské štáty si zachovávajú „právomoc voľnej úvahy“ (7) pri regulovaní týchto služieb, čo zahŕňa obmedzovanie počtu prevádzkovateľov, typov ponúkaných hier a ich objemu.

4.6   Prevádzkovatelia, ktorým bolo udelené povolenie v jednom členskom štáte, môžu na základe ustálenej judikatúry Súdneho dvora EÚ poskytovať svoje služby spotrebiteľom v iných členských štátoch, pokiaľ tieto štáty nestanovia obmedzenia z prevažujúcich dôvodov verejného záujmu, akými sú ochrana spotrebiteľa alebo všeobecná potreba zachovať verejný poriadok.

4.7   Takéto obmedzenia musia byť proporčné, nediskriminačné a musia byť súčasťou jednotne a systematicky uplatňovanej politiky.

4.8   EHSV si je vedomý toho, že sa zásada vzájomného uznávania v sektore hazardných hier neuplatňuje a členský štát môže považovať samotnú skutočnosť, že prevádzkovateľ legálne poskytuje svoje hry v inom členskom štáte, za nedostatočnú záruku toho, že spotrebitelia na jeho území budú chránení pred rizikom podvodov a trestných činov, vzhľadom na ťažkosti, s ktorými sa v tejto súvislosti môžu stretnúť orgány členského štátu, v ktorom je prevádzkovateľ usadený, pri posudzovaní profesionálnych kvalít a bezúhonnosti prevádzkovateľov.

4.9   Aj s odvolaním sa na bod 4.8 je zrejmé, že v sektore je potrebná väčšia právna istota, ak sa má vyvíjať koherentným spôsobom rešpektujúcim ciele verejného poriadku i princípy vnútorného trhu. Konzultácia k zelenej knihe by mala priniesť dôležitý podnet v tomto smere.

4.10   EHSV sa navyše domnieva, že je potrebné prísne regulovať propagáciu hazardných hier, aby sa zabezpečila ochrana zraniteľných skupín, ako sú napr. neplnoletí. Je obzvlášť dôležité stanoviť jej hranice, najmä aby sa zamedzil prístup neplnoletým osobám a osobám nespôsobilým na právne úkony a aby sa zabránilo používaniu obrazového materiálu, odkazov a objektov, ktoré by mohli priamo alebo nepriamo poškodzovať ľudskú dôstojnosť a porušovať základné práva a slobody, ako aj akejkoľvek forme diskriminácie na základe rasy či pohlavia a akémukoľvek podnecovaniu násilia alebo páchaniu trestných činov.

5.   Šport

5.1   Komisia sa chce zamerať na dve otázky súvisiace so športom, a to či by mali športové podujatia, na ktoré sa uzatvárajú stávky, dostávať spravodlivý podiel z týchto sprievodných hazardných hier a či tu existuje riziko tzv. „parazitovania“.

5.2   EHSV poznamenáva, že medzi členskými štátmi existuje mnoho rozdielnych typov financovania činností vo verejnom záujme. V niektorých členských štátoch ukladá vnútroštátna legislatíva, napríklad národným lotériám, povinnosť odvádzať pevne stanovený percentuálny podiel zo svojich príjmov priamo na športové a/alebo iné určené činnosti vo verejnom záujme. V iných členských štátoch sa odvádza zo štátnej pokladnice určité percento daňových príjmov, pochádzajúcich z hazardných hier, na rôzne vybrané činnosti vo verejnom záujme.

5.3   EHSV súhlasí so zásadou, podľa ktorej pevne stanovené percentuálne podiely z príjmov alebo dane z hazardných hier priamo putujú do športu alebo do iných určených činností vo verejnom záujme.

5.4   EHSV poukazuje na dôležitý príspevok, ktorý majú štátne/národné lotérie a iné legálne hazardné hry vo vzťahu k financovania športu, najmä toho na amatérskej úrovni. EHSV zároveň poznamenáva, že poskytovanie cezhraničných služieb v oblasti on-line hazardných hier a uzatvárania stávok prevádzkovateľmi usadenými na území pod určitou jurisdikciou môže mať negatívny vplyv na financovanie športu a iných cieľov verejného záujmu na území patriacom pod inú jurisdikciu, kde tento prevádzkovateľ poskytuje služby.

5.5   EHSV preto vyzýva Komisiu, aby zistila, aký je dosah cezhraničných ponúk na financovanie športu a či sa takéto financovanie dotýka amatérskeho športu, a aby navrhla konkrétne opatrenia na zabezpečenie takéhoto financovania športu.

5.6   EHSV má výhrady, pokiaľ ide o možné vytvorenie „práva športu“ či práva na spravodlivý podiel z príjmov. EHSV sa domnieva, že je potrebné ďalšie objasnenie v záujme pochopenia toho, čo sa právom na spravodlivý podiel z príjmov zamýšľa a či to bude na európskej úrovni viesť k vytvoreniu nového práva duševného vlastníctva pre športové podujatia.

5.7   EHSV preto vyzýva Komisiu, aby objasnila povahu, rozsah a vplyv práva na spravodlivý podiel z príjmov, ako aj naň uplatniteľný právny základ.

5.8   Otázka „parazitovania“ je daňová otázka, a preto sa EHSV domnieva, že by mala zostať v právomoci členských štátov. Napriek tomu zastáva EHSV názor, že členské štáty EÚ musia prediskutovať a dohodnúť spravodlivý prístup, ktorý by zabezpečoval podiel z príjmov všetkým zainteresovaným stranám. Z hľadiska prerokovania na úrovni EÚ je to zložitá téma, no v určitom štádiu je podrobnejšia diskusia absolútne nevyhnutná, ak sa máme vyhnúť závažným narušeniam sektora.

5.9   EHSV žiada Komisiu, aby objasnila, či naozaj existuje spojenie medzi otázkami týkajúcimi sa športu vznesenými v zelenej knihe a bezúhonnosťou v športe alebo či ide o samostatné otázky, ktoré treba riešiť jednotlivo? Okrem toho by Komisia mohla jasne uviesť, či sa domnieva, že vytvorenie práva na spravodlivý podiel z príjmov alebo práva športu by skutočne predstavovalo účinný spôsob, ako zabezpečiť bezúhonnosť v športe.

6.   Presadzovanie

6.1   Ďalšou dôležitou otázkou, ktorú je potrebné urýchlene vyriešiť, je poskytovanie nelegálnych služieb v oblasti hazardných hier v rámci celej EÚ (8) na úkor ochrany spotrebiteľov, verejného poriadku, ako aj financovania cieľov verejného záujmu.

6.2   Pri ochrane spotrebiteľov v EÚ pred nelegálnymi prevádzkovateľmi má zásadný význam spolupráca členských štátov. V tejto súvislosti sa EHSV domnieva, že formalizovaná štruktúra spolupráce na úrovni EÚ v oblasti regulácie by takúto spoluprácu uľahčila (9). Predovšetkým by mal dať každý členský štát k dispozícii zoznam prevádzkovateľov, ktorí majú licenciu v danej krajine. Všetky tieto zoznamy by mali byť sprístupnené Komisii, členským štátom, vnútroštátnym regulačným orgánom a spotrebiteľom. Spolupráca členských štátov by mala tiež zahŕňať výmenu osvedčených postupov.

6.3   EHSV zároveň poznamenáva, že chýbajú údaje o tomto odvetví. Preto nie je možné urobiť riadnu analýzu odvetvia a jeho osobitnej dynamiky. Vzhľadom na uvedenú skutočnosť EHSV navrhuje, aby sa na úrovni EÚ vypracovali spoločné požiadavky na zber údajov a aby sa zaviedli pre všetky regulačné orgány, ktoré by zasa stanovili povinnosť všetkým držiteľom licencie poskytovať požadované údaje. Tie môžu byť potom zhromažďované na úrovni EÚ. Údaje týkajúce sa úsilia zameraného na boj proti nelegálnym internetovým stránkam by boli tiež vítané z hľadiska dosiahnutia účinnosti snáh jednotlivých štátov v boji proti čiernemu trhu.

6.4   Boj proti nelegálnym prevádzkovateľom si vyžaduje účinné opatrenia na presadzovanie práva. EHSV sa domnieva, že toto predstavuje slabé miesto, ktoré vyžaduje väčšiu mieru činnosti členských štátov s cieľom zabrániť nelegálnym prevádzkovateľom hazardných hier, aby ponúkali svoje služby on-line, čoho súčasťou by mohol byť aj systém pravidiel týkajúci sa porušovania a sankcií. Vyzýva preto Komisiu, aby preskúmala možnosť navrhnúť právne záväzný nástroj, ktorý by bankám, emitentom kreditných kariet a iným účastníkom platobného systému v EÚ ukladal povinnosť blokovať prevody medzi nelegálnymi prevádzkovateľmi hazardných hier a ich klientmi, a to bez obmedzovania legitímnych prevodov. Mohlo by to zahŕňať tiež zastavenie činnosti, uzavretie médií, ktorými sa poskytujú služby informačnej spoločnosti podporujúce nelegálne hry, a dokonca aj skonfiškovanie a likvidáciu všetkých prvkov spojených s prevádzkou tejto činnosti.

V Bruseli 26. októbra 2011

Predseda Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

Staffan NILSSON


(1)  Smernica 2005/60/ES, Ú. v. EÚ L 309, 25.11.2005, s. 15.

(2)  http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?type=REPORT&reference=A6-2009-0064&format=XML&language=SK.

(3)  http://www.consilium.europa.eu/uedocs/cms_data/docs/pressdata/en/intm/118398.pdf.

(4)  C-212/08 Zeturf, prejudiciálne konanie, rozsudok z 30. júna 2011, bod 39.

(5)  Placanica a i., bod 48; Liga Portuguesa a i., bod 59.

(6)  Zelená kniha, SEC(2011) 321 v konečnom znení, s. 6.

(7)  C-212/08 Zeturf, prejudiciálne konanie, rozsudok z 30. júna 2011, bod 39.

(8)  Pozri posledný bod na 3. strane zelenej knihy.

(9)  Niektoré členské štáty dobrovoľne participujú na Európskej platforme regulačných orgánov (známa ako „GREF“) http://www.gref.net/.


PRÍLOHA

k stanovisku Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

Nasledujúci bod stanoviska odbornej sekcie bol vypustený v dôsledku pozmeňovacieho návrhu, ktorý prijalo plenárne zhromaždenie, avšak získal viac ako štvrtinu odovzdaných hlasov (článok 54 ods. 4 rokovacieho poriadku):

a)   Bod 4.11

4.11 EHSV vyzýva Komisiu, aby vyhodnotila požiadavky a podmienky, ktoré v súčasnosti stanovujú vnútroštátne licencie a kontroly vykonávané v rôznych členských štátoch, s cieľom vytvoriť spoločný rámec podmienok, ktoré by sa potom nemuseli opakovať zakaždým, keď držiteľ licencie v jednej krajine EÚ požiada o licenciu v inej krajine, no zároveň by sa zabezpečila aj ochrana cieľov verejného záujmu, ako sa uvádza v druhej časti vyššie v texte.

Výsledok hlasovania o pozmeňovacom návrhu:

Za

:

73

Proti

:

46

Hlasovania sa zdržali

:

18


Top