EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32021L1226

Delegovaná smernica Komisie (EÚ) 2021/1226 z 21. decembra 2020, ktorou sa na účely prispôsobenia vedeckému a technickému pokroku mení príloha II k smernici Európskeho parlamentu a Rady 2002/49/ES, pokiaľ ide o spoločné metódy posudzovania hluku (Text s významom pre EHP)

C/2020/9101

Ú. v. EÚ L 269, 28.7.2021, p. 65–142 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dir_del/2021/1226/oj

28.7.2021   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 269/65


DELEGOVANÁ SMERNICA KOMISIE (EÚ) 2021/1226

z 21. decembra 2020,

ktorou sa na účely prispôsobenia vedeckému a technickému pokroku mení príloha II k smernici Európskeho parlamentu a Rady 2002/49/ES, pokiaľ ide o spoločné metódy posudzovania hluku

(Text s významom pre EHP)

EURÓPSKA KOMISIA,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

so zreteľom na smernicu Európskeho parlamentu a Rady 2002/49/ES z 25. júna 2002, ktorá sa týka posudzovania a riadenia environmentálneho hluku (1), a najmä na jej článok 12,

keďže:

(1)

V prílohe II k smernici 2002/49/ES sa stanovujú metódy posudzovania spoločné pre členské štáty, ktoré sa majú používať na informovanie o environmentálnom hluku a jeho účinkoch na zdravie, najmä pre mapovanie hluku, a na prijatie akčných plánov založených na výsledkoch mapovania hluku. Túto prílohu treba prispôsobiť technickému a vedeckému pokroku.

(2)

Od roku 2016 do roku 2020 Komisia spolupracovala s technickými a vedeckými odborníkmi z členských štátov s cieľom posúdiť, ktoré úpravy sú potrebné vzhľadom na technický a vedecký pokrok vo výpočte environmentálneho hluku. Tento proces sa uskutočnil v úzkej spolupráci s expertnou skupinou pre hluk zloženou z členských štátov, Európskeho parlamentu, zainteresovaných strán z príslušných odvetví, verejných orgánov členských štátov, mimovládnych organizácií, občanov a akademickej obce.

(3)

V prílohe k tejto delegovanej smernici sa stanovujú potrebné úpravy spoločných metód posudzovania, ktoré pozostávajú z objasnenia vzorcov na výpočet šírenia hluku, prispôsobenia tabuliek najnovším poznatkom a lepšieho opisu postupu výpočtov. To má vplyv na výpočty hluku z cestnej dopravy, hluku zo železničnej dopravy, priemyselného hluku a hluku z leteckej dopravy. Členské štáty sú povinné používať tieto metódy najneskôr od 31. decembra 2021.

(4)

Príloha II k smernici 2002/49/ES by sa preto mala zodpovedajúcim spôsobom zmeniť.

(5)

Opatrenia stanovené v tejto smernici sú v súlade so stanoviskom expertnej skupiny pre hluk, s ktorou sa uskutočnili konzultácie 12. októbra 2020,

PRIJALA TÚTO SMERNICU:

Článok 1

Príloha II k smernici 2002/49/ES sa mení v súlade s prílohou k tejto smernici.

Článok 2

1.   Členské štáty uvedú do účinnosti zákony, iné právne predpisy a správne opatrenia potrebné na dosiahnutie súladu s touto smernicou najneskôr do 31. decembra 2021. Bezodkladne Komisii oznámia znenie týchto ustanovení.

Členské štáty uvedú priamo v prijatých opatreniach alebo pri ich úradnom uverejnení odkaz na túto smernicu. Podrobnosti o odkaze upravia členské štáty.

2.   Členské štáty oznámia Komisii znenie hlavných ustanovení vnútroštátnych právnych predpisov, ktoré prijmú v oblasti pôsobnosti tejto smernice.

Článok 3

Táto smernica nadobúda účinnosť dňom nasledujúcim po jej uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

Článok 4

Táto smernica je určená členským štátom.

V Bruseli 21. decembra 2020

Za Komisiu

predsedníčka

Ursula VON DER LEYEN


(1)  Ú. v. ES L 189, 18.7.2002, s. 12.


PRÍLOHA

Príloha II sa mení takto:

1.

V oddiele 2.1.1 sa druhý odsek nahrádza takto:

„Výpočty hluku cestnej a železničnej dopravy a priemyselného hluku sa realizujú v oktávových pásmach, okrem výpočtu akustického výkonu zdroja hluku železničnej dopravy, ktorý sa realizuje v tretinooktávových pásmach. Pre hluk cestnej a železničnej dopravy a priemyselný hluk sa na základe týchto výsledkov oktávového pásma vypočíta A-vážená dlhodobá priemerná hladina hluku pre deň, večer a noc, ktorá je definovaná v prílohe I a uvedená v článku 5 smernice 2002/49/ES, metódou opísanou v oddieloch 2.1.2, 2.2, 2.3, 2.4 a 2.5. Pre hluk cestnej a železničnej dopravy v aglomeráciách sa A-vážená dlhodobá priemerná hladina hluku určí na základe podielu cestných a železničných úsekov v aglomerácii vrátane väčších ciest a väčších železničných tratí.“

2.

Oddiel 2.2.1 sa mení takto:

a)

V odseku pod názvom „Počet a umiestnenie ekvivalentných zvukových zdrojov“ sa prvý pododsek nahrádza takto:

„V tomto modeli predstavuje každé vozidlo (kategórie 1, 2, 3, 4 a 5) jeden bodový zdroj vyžarujúci rovnomerne. Prvý odraz na povrchu vozovky sa predpokladá implicitne. Podľa znázornenia na obrázku [2.2.a] sa tento bodový zdroj nachádza vo výške 0,05 m nad povrchom vozovky.“

b)

V odseku pod názvom „Emisie akustického výkonu“ sa posledný pododsek pod názvom „Dopravný tok“ nahrádza takto:

„Rýchlosť vm je reprezentatívna rýchlosť danej kategórie vozidiel: vo väčšine prípadov ide o hodnotu najvyššej povolenej rýchlosti v danom úseku vozovky alebo najvyššiu povolenú rýchlosť pre danú kategóriu vozidiel, podľa toho, ktorá z týchto hodnôt je nižšia.“

c)

V odseku pod názvom „Emisie akustického výkonu“ sa prvý pododsek pod názvom „Jednotlivé vozidlo“ nahrádza takto:

„Predpokladá sa, že všetky vozidlá kategórie m jazdia v dopravnom toku rovnakou rýchlosťou, t. j. vm .“

3.

Tabuľka 2.3.b sa mení takto:

a)

V treťom riadku sa text vo štvrtom stĺpci (pod názvom „3“) nahrádza takto:

„Predstavuje indikátor ‚dynamickej‘ tuhosti“.

b)

V šiestom riadku sa text vo štvrtom stĺpci (pod názvom „3“) nahrádza takto:

H

Tvrdá (800 – 1 000 MN/m)“.

4.

Oddiel 2.3.2 sa mení takto:

a)

V odseku pod názvom „Dopravný tok“ sa vo štvrtom pododseku pod vzorcom (2.3.2) druhá zarážka nahrádza takto:

„–

v je ich rýchlosť [km/h] na j-tom úseku koľaje stanovená pre typ vozidla t a priemernú rýchlosť vlaku s ,“.

b)

Odsek pod názvom „Škrípanie“ sa nahrádza takto:

„Škrípanie v oblúkoch je osobitný zdroj, ktorý prichádza do úvahy len v zákrutách, a je teda miestne obmedzený. Škrípanie v oblúkoch obvykle závisí od zakrivenia, trecích podmienok, rýchlosti vlaku, geometrie a dynamiky vzťahu koľaje a kolies. Keďže však môže ísť o významný zdroj, je potrebný jeho primeraný opis. V miestach, kde dochádza k škrípaniu v oblúkoch, obvykle v zákrutách a výhybkách hrotníc, treba k akustickému výkonu zdroja pripočítať vhodné spektrá akustického výkonu pre nadmerný hluk. Nadmerný hluk môže byť špecifický pre každý typ železničného vozidla, pretože niektoré typy kolies a podvozkov môže byť výrazne menej náchylné na škrípanie než iné. Ak sú k dispozícii merania nadmerného hluku, ktoré dostatočne zohľadňujú stochastickú povahu škrípania, môžu sa použiť.

Ak nie sú k dispozícii žiadne vhodné merania, možno prijať jednoduchý prístup. V rámci tohto prístupu sa hluk škrípania zohľadní tak, sa k spektrám akustického výkonu hluku valenia pripočítajú pri všetkých frekvenciách tieto nadmerné hodnoty.

Vlak

5 dB pre oblúky s 300 m < R ≤ 500m a ltrack ≥ 50m

8 dB pre oblúky s R ≤ 300m a ltrack ≥ 50m

8 dB pre výhybky hrotníc s R ≤ 300m

0 dB pre iné prípady

Električka

5 dB pre oblúky a výhybky hrotníc s R ≤ 200 m

0 dB pre iné prípady

kde ltrack je dĺžka koľaje v oblúku a R je polomer oblúka.

Použiteľnosť týchto spektier akustického výkonu alebo nadmerných hodnôt sa za normálnych okolností overuje na mieste, najmä v prípade električiek a miest, kde sa oblúky alebo výhybky ošetrujú proti škrípaniu.“

c)

V odseku pod názvom „Smerovosť zdroja“ sa priamo za rovnicou (2.3.15) dopĺňa tento text:

„Hluk mostov sa modeluje pri zdroji A (h = 1), pre ktorý sa predpokladá všesmerovosť.“

d)

V odseku pod názvom „Smerovosť zdroja“ sa text druhého pododseku až do vzorca (2.3.16) vrátane nahrádza takto:

Vertikálna smerovosť ΔLW,dir,ver,i  vyjadrená v dB sa udáva vo vertikálnej rovine pre zdroj A (h = 1) ako funkcia stredného kmitočtu fc,i  pre každé i-té frekvenčné pásmo a

pre 0 < ψ < π/2 je

Image 1

pre - π/2< ψ <=0 je

ΔLW,dir,ver,i = 0“

(2.3.16)

5.

V oddiele 2.3.3 sa odsek pod názvom „Korekcia pre vyžarovanie konštrukciou (mostov a viaduktov)“ nahrádza takto:

Korekcia pre vyžarovanie konštrukciou (mostov a viaduktov)

Ak daný úsek koľaje leží na moste, je potrebné zohľadniť ďalší hluk generovaný vibráciami mosta v dôsledku prítomnosti vlaku. Hluk mostov sa modeluje ako ďalší zdroj, ktorého akustický výkon pre vozidlo je daný rovnicou

LW, 0 ,bridge,i = LR,TOT,i + LH,bridge,i + 10 x lg(Na ) dB

(2.3.18)

kde LH, bridge ,i je prenosová funkcia mosta. Hluk mostov LW,0, bridge ,i predstavuje iba zvuk vyžarovaný mostnou konštrukciou. Hluk valenia z vozidla na moste sa vypočíta s použitím vzorcov (2.3.8) až (2.3.10), pričom sa zvolí prenosová funkcia koľaje, ktorá zodpovedá koľajovému systému použitému na moste. Zábrany na okrajoch mosta sa vo všeobecnosti nezohľadňujú.“

6.

Oddiel 2.4.1 sa mení takto:

a)

V odseku pod názvom „Emisie akustického výkonu – Všeobecne“ sa v druhom pododseku celý štvrtý prvok zoznamu vrátane vzorca (2.4.1) nahrádza takto:

„–

čiary pohybu predstavujúce pohybujúce sa vozidlá sa vypočítajú podľa vzorca 2.2.1“.

b)

číslo vzorca (2.4.2) sa nahrádza takto:

„(2.4.1)“.

7.

V oddiele 2.5.1 sa siedmy odsek nahrádza takto:

„Predmety, ktorých sklon voči vertikálnej osi je väčší ako 15°, sa nepovažujú za reflektory, ale zohľadňujú sa pri všetkých ostatných aspektoch šírenia, ako sú napríklad vplyvy povrchu zeme a difrakcia.“

8.

Oddiel 2.5.5 sa mení takto:

a)

V odseku pod názvom „Hladina zvuku za priaznivých podmienok (LF) na ceste šírenia (S, R)“ sa vzorec 2.5.6 nahrádza takto:

AF=Adiv + Aatm + Aboundary,F

(2.5.6)“

b)

V odseku pod názvom „Dlhodobá hladina zvuku v bode R v decibeloch A (dBA)“ sa text na konci prvého pododseku pod vzorcom 2.5.11 nahrádza takto:

„kde i je index frekvenčného pásma. AWC je korekcia vážená funkciou A takto:

Frekvencia [Hz]

63

125

250

500

1 000

2 000

4 000

8 000

AWCf,i [dB]

–26,2

–16,1

–8,6

–3,2

0

1,2

1,0

–1,1“

9.

Oddiel 2.5.6 sa mení takto:

a)

priamo pod obrázkom 2.5.b sa dopĺňa táto veta:

„Vzdialenosti dn sú určené dvojrozmerným premietnutím na horizontálnu rovinu.“

b)

Pododsek pod názvom „Výpočet pre priaznivé podmienky“ sa mení takto:

1.

prvá veta v písmene a) sa nahrádza takto:

„V rovnici 2.5.15 (Aground,H ) sa výšky zs zr nahradia zs + δ zs + δ zT zr + δ zr + δ zT , kde“;

2.

prvá veta v písmene b) sa nahrádza takto:

„Spodná hranica Aground,F (vypočítaná s nezmenenými výškami) závisí od geometrie cesty šírenia:“.

c)

V odseku pod názvom „Difrakcia“ sa druhý pododsek nahrádza takto:

„V praxi sa uvažujú tieto špecifikácie na jedinečnej vertikálnej rovine, ktorá obsahuje zdroj aj prijímač (rozvinutá čínska paravánová stena v prípade cesty šírenia s odrazmi). Priamy lúč od zdroja k prijímaču je priamka za homogénnych podmienok šírenia a krivka (oblúk s priemerom v závislosti od dĺžky priameho lúča) za priaznivých podmienok šírenia.

Ak priamy lúč nie je blokovaný, hľadá sa krajný bod D, ktorý spôsobuje najväčší rozdiel dĺžky cesty šírenia δ (najmenšia absolútna hodnota, pretože tieto rozdiely dĺžky cesty šírenia sú záporné hodnoty). Difrakcia sa zohľadňuje, ak

tento rozdiel dĺžky cesty šírenia je väčší ako -λ/20 a

ak je splnené Rayleighovo kritérium.

To platí, ak δ je väčší než λ/4 – δ*, kde δ* je rozdiel dĺžky cesty šírenia vypočítaný s tým istým krajným bodom D, ale vztiahnutý na zrkadlový zdroj S* vypočítaný so strednou rovinou terénu na strane zdroja a zrkadlový prijímač R* vypočítaný so strednou rovinou terénu na strane prijímača. Na výpočet δ* sa zohľadňujú iba body S*, D a R* – ostatné krajné body tvoriace prekážku na ceste šírenia S*->D->R* sa ignorujú.

Na účely vyššie uvedených úvah sa vlnová dĺžka λ vypočíta s použitím nominálnej strednej frekvencie a rýchlosti zvuku 340 m/s.

Ak sú tieto dve podmienky splnené, krajný bod D oddeľuje stranu zdroja od strany prijímača, vypočítajú sa dve oddelené stredné roviny terénu a A dif sa vypočíta spôsobom opísaným vo zvyšku tejto časti. Inak sa pre túto cestu šírenia neuvažuje so žiadnym útlmom zvuku difrakciou, vypočíta sa spoločná stredná rovina terénu pre cestu šírenia S -> R a A ground sa vypočíta bez difrakcie (A dif = 0 dB). Toto pravidlo sa uplatní tak pre homogénne, ako aj pre priaznivé podmienky.“

d)

V odseku pod názvom „Čistá difrakcia“ sa druhý pododsek nahrádza takto:

„V prípade viacnásobnej difrakcie, ak e je celková vzdialenosť dĺžky cesty šírenia medzi prvým a posledným bodom difrakcie (použite zakrivené lúče v prípade priaznivých podmienok) a ak je hodnota e väčšia ako 0,3 m (v opačnom prípade C" = 1), je tento koeficient definovaný ako:

Image 2

(2.5.23)“

e)

Obrázok 2.5.d sa nahrádza takto:

Image 3

f)

V odseku pod názvom „Priaznivé podmienky“ sa prvý pododsek pod obrázkom 2.5.e nahrádza takto:

„Za priaznivých podmienok majú tri zakrivené zvukové lúče Image 4, Image 5, a Image 6 rovnaký polomer zakrivenia Γ, ktorý je definovaný ako:

Γ = max (1 000,8 d)

(2.5.24)

kde d je určené ako 3D vzdialenosť medzi zdrojom a prijímačom na rozvinutej ceste šírenia.“

g)

V odseku pod názvom „Priaznivé podmienky“ sa pododseky medzi vzorcom (2.5.28) a vzorcom (2.5.29) vrátane oboch vzorcov nahrádzajú takto:

Image 7

(2.5.28)“

Za priaznivých podmienok cesta šírenia na vertikálnej rovine šírenia vždy pozostáva z úsekov kružnice, ktorej polomer je daný 3D vzdialenosťou medzi zdrojom a prijímačom, čo znamená, že všetky úseky cesty šírenia majú rovnaký polomer zakrivenia. Ak je priamy oblúk spájajúci zdroj a prijímač blokovaný, cesta šírenia je definovaná ako najkratšia konvexná kombinácia oblúkov obklopujúcich všetky prekážky. Konvexný v tejto súvislosti znamená, že v každom bode difrakcie je vychádzajúci úsek lúča odchýlený nadol vzhľadom na prichádzajúci úsek lúča.

Image 8

V scenári, ktorý je znázornený na obrázku 2.5.f, je rozdiel cesty šírenia:

Image 9

(2.5.29)“

h)

Odsek pod názvom „Výpočet premennej Δground(S,O)“ a odsek pod názvom „Výpočet premennej Δground(O,R)“ sa nahrádzajú takto:

Výpočet premennej Δground(O,R)

Image 10

(2.5.31)

kde:

Aground(S,O) je útlm zvuku v dôsledku vplyvu povrchu zeme medzi zdrojom S a bodom difrakcie O. Táto premenná sa vypočíta tak, ako je uvedené v predchádzajúcom pododdiele týkajúcom sa výpočtov v homogénnych podmienkach a v predchádzajúcom pododdiele týkajúcom sa výpočtu v priaznivých podmienkach, s týmito hypotézami:

zr = zo,s;

Gpath sa vypočíta medzi SO;

Za homogénnych podmienok: Image 11 v rovnici (2.5.17), Image 12 v rovnici (2.5.18);

Za priaznivých podmienok: Image 13 v rovnici (2.5.17), Image 14 v rovnici (2.5.20);

Δ dif(S',R) je útlm zvuku v dôsledku difrakcie medzi zrkadlovým zdrojom S′ a prijímačom R, ktorý sa vypočíta tak, ako je uvedené v predchádzajúcom pododdiele o čistej difrakcii;

Δ dif(S,R) je útlm zvuku v dôsledku difrakcie medzi zdrojom S a prijímačom R, ktorý sa vypočíta tak, ako je uvedené v predchádzajúcom pododdiele o čistej difrakcii.

V osobitnom prípade, keď sa zdroj nachádza pod strednou rovinou terénu: Δ dif(S,R)= Δ dif(S',R) a Δ ground ( S,O ) = A ground ( S,O )

Výpočet premennej Δground(O,R)

Image 15

(2.5.32)

kde:

Aground (O,R) je útlm zvuku v dôsledku vplyvu povrchu zeme medzi bodom difrakcie O a prijímačom R. Táto premenná sa vypočíta tak, ako je uvedené v predchádzajúcom pododdiele týkajúcom sa výpočtu v homogénnych podmienkach a v predchádzajúcom pododdiele týkajúcom sa výpočtu v priaznivých podmienkach, s týmito hypotézami:

z s = z o,r

Vypočíta sa Gpath medzi O a R.

Korekciu G ' path netreba v tomto prípade zohľadňovať, pretože uvažovaným zdrojom je tu bod difrakcie. Pri výpočte vplyvov povrchu zeme sa teda skutočne musí použiť Gpath , a to i pre spodnú hranicu hodnoty premennej tejto rovnice, ktorá je –3(1- Gpath ).

za homogénnych podmienok, Image 16 v rovnici (2.5.17) a Image 17 v rovnici (2.5.18);

za priaznivých podmienok, Image 18 v rovnici (2.5.17) a Image 19 v rovnici (2.5.20);

Δ dif(S,R') je útlm zvuku v dôsledku difrakcie medzi zdrojom S a zrkadlovým prijímačom R', ktorý sa vypočíta spôsobom uvedeným v predchádzajúcom pododdiele o čistej difrakcii;

Δ dif(S,R) je útlm zvuku v dôsledku difrakcie medzi zdrojom S a prijímačom R, ktorý sa vypočíta tak, ako je uvedené v predchádzajúcom pododdiele o čistej difrakcii.

V osobitnom prípade, keď sa prijímač nachádza pod strednou rovinou terénu: Δ dif(S,R')= Δ dif(S,R) a Δ ground ( O,R ) = Aground ( O,R )“.

i)

V oddiele 2.5.6 sa odsek pod názvom „Scenáre pre vertikálne hrany“ nahrádza takto:

Scenáre pre vertikálne hrany

Rovnicu (2.5.21) možno použiť aj na výpočet difrakcií na vertikálnych hranách (laterálne difrakcie) v prípade priemyselného hluku. V takom prípade platí Adif = Δdif(S,R) a premenná Aground zostane zachovaná. Premenné Aatm Aground sa navyše vypočítajú na základe celkovej dĺžky cesty šírenia zvuku. Adiv sa aj v tomto prípade vypočíta na základe priamej vzdialenosti d. Rovnice (2.5.8) a (2.5.6) budú mať potom takúto podobu:

Image 20

(2.5.33)


Image 21

(2.5.34)

Premenná Δdif sa skutočne použije v homogénnych podmienkach v rovnici (2.5.34).

Laterálna difrakcia sa uvažuje iba v prípadoch, keď sú splnené tieto podmienky:

 

Zdroj je skutočný bodový zdroj – nie je vytvorený segmentáciou rozšíreného zdroja ako líniového alebo plošného zdroja.

 

Tento zdroj nie je zrkadlový zdroj vytvorený na výpočet odrazu.

 

Celý priamy lúč medzi zdrojom a prijímačom je nad profilom terénu.

 

Vo vertikálnej rovine obsahujúcej zdroj S a prijímač R je rozdiel dĺžky cesty δ väčší ako 0, teda priamy lúč je blokovaný. Preto v niektorých situáciách možno laterálnu difrakciu uvažovať za homogénnych podmienok šírenia, ale nie za priaznivých podmienok šírenia.

Ak sú splnené všetky tieto podmienky, popri ceste šírenia s difrakciou na vertikálnej rovine obsahujúcej zdroj a prijímač sa zohľadnia najviac dve cesty šírenia s laterálnou difrakciou. Laterálna rovina je definovaná ako rovina, ktorá je kolmá na vertikálnu rovinu a tiež obsahuje zdroj a prijímač. Oblasti prieniku s touto laterálnou rovinou sú vytvorené zo všetkých prekážok, cez ktoré preniká priamy lúč zo zdroja do prijímača. V laterálnej rovine najkratšie konvexné spojenie medzi zdrojom a prijímačom pozostávajúce z priamych segmentov a obsahujúce tieto oblasti prieniku určuje vertikálne hrany, ktoré sa zohľadňujú, keď sa vytvorí cesta šírenia s laterálnou difrakciou.

Na výpočet útlmu zvuku na zemskom povrchu v prípade cesty šírenia s laterálnou difrakciou sa vypočíta stredná rovina terénu medzi zdrojom a prijímačom s prihliadnutím na profil zemského povrchu vertikálne pod cestou šírenia. Ak pri priemete na horizontálnu rovinu cesta laterálneho šírenia pretína priemet budovy, zohľadní sa to pri výpočte path (obvykle s = 0) a pri výpočte strednej roviny terénu s vertikálnou výškou budovy.“

j)

V odseku pod názvom „Odrazy na vertikálnych prekážkach – Útlm zvuku prostredníctvom absorpcie“ sa druhý a tretí pododsek nahrádza takto:

„Povrchy objektov sa považujú za reflektory, len ak ich sklon voči vertikálnej osi je menší ako 15°. Odrazy sa uvažujú len pre cesty šírenia vo vertikálnej rovine šírenia, to znamená, že nie pre cesty šírenia s laterálnou difrakciou. V prípade ciest šírenia s dopadom a odrazom a za predpokladu, že odrazová plocha má byť vertikálna, je miesto odrazu (ktoré leží na odrazovom objekte) vytvorené s použitím priamok pod homogénnymi a zakrivenými čiarami za priaznivých podmienok šírenia. Výška reflektora meraná cez miesto odrazu a pozorovaná zo smeru lúča dopadu je najmenej 0,5 m. Po premietnutí na horizontálnu rovinu je šírka reflektora najmenej 0,5 m, keď je meraná cez miesto odrazu a pozorovaná zo smeru lúča dopadu.“

k)

V odseku pod názvom „Útlm zvuku prostredníctvom spätnej difrakcie“ sa na koniec existujúceho textu dopĺňa tento text:

„Ak sa v blízkosti železničnej koľaje nachádza odrazová protihluková zábrana alebo prekážka, zvukové lúče zo zdroja sa zaradom odrážajú od tejto prekážky a od steny železničného vozidla. V týchto podmienkach zvukové lúče prechádzajú medzi prekážkou a konštrukciou železničného vozidla pred difrakciou z vrchnej hrany prekážky.

Na zohľadnenie viacnásobných odrazov medzi železničným vozidlom a blízkou prekážkou sa vypočíta akustický výkon jedného ekvivalentného zdroja. Pri tomto výpočte sa nezohľadňujú vplyvy povrchu zeme.

Na odvodenie akustického výkonu ekvivalentného zdroja sa uplatňujú tieto definície:

Súradnicový systém má začiatok na vonkajšej strane hlavy koľajnice

Skutočný zdroj sa nachádza v bode S (ds = 0, hs ), kde hs je výška zdroja vo vzťahu k hlave koľajnice

Rovina h = 0 definuje karosériu vozidiel

Vertikálna prekážka s vrcholom v bode B (dB , hb )

Prijímač umiestnený vo vzdialenosti dR > 0 za prekážkou, kde súradnice bodu R sú (dB+dR , hR )

Vnútorná strana prekážky má absorpčné koeficienty α(f) na oktávové pásmo. Karoséria železničného vozidla má ekvivalentný koeficient odrazu Cref . Obvykle sa Cref rovná 1. Iba v prípade nákladných vozňov s otvorenou plošinou možno použiť hodnotu 0. Ak dB >5hB alebo α(f)>0.8 nezohľadňuje sa žiadna interakcia s prekážkami.

V tejto konfigurácii možno viacnásobné odrazy medzi karosériou železničného vozidla a prekážkou vypočítať s použitím zrkadlových zdrojov nachádzajúcich sa v Sn (dn = -2n. dB, hn = hs ), n = 0,1,2,..N; ako je znázornené na obrázku 2.5.k.

Image 22

Akustický výkon ekvivalentného zdroja je vyjadrený ako:

Image 23

(2.5.39)

kde akustický výkon čiastkových zdrojov je vyjadrený ako:

LW,n = LW + ΔLn

ΔLn= ΔLgeo,n + ΔLdif,n + ΔLabs,n + ΔLref,n + ΔLretrodif,n

pričom:

LW

akustický výkon skutočného zdroja

ΔLgeo,n

korekčný faktor pre sférickú rozbiehavosť

ΔLdif,n

korekčný faktor pre difrakciu vrcholom prekážky

ΔLabs,n

korekčný faktor pre difrakciu vrcholom prekážky

ΔLref,n

korekčný faktor pre odraz od karosérie železničného vozidla

ΔLretrodif,n

korekčný faktor pre konečnú výšku prekážky ako reflektora

Korekcia pre sférickú rozbiehavosť je daná vzorcom

Image 24

(2.5.40)


Image 25

(2.5.41)

Korekčný faktor pre difrakciu vrcholom prekážky je daný vzorcom:

(2.5.42)

ΔLdif,n = D0 - Dn

(2.5.42)

kde Dn je útlm zvuku z dôvodu difrakcie vypočítaný podľa vzorca 2.5.21, kde C'' = 1, pre cestu šírenia spájajúcu zdroj Sn s prijímačom R, s prihliadnutím na difrakciu na vrchole prekážky B:

δn = ±(|SnB| + |BR| - |SnR|)

(2.5.43)

Korekčný faktor pre absorpciu na vnútornej strane prekážky je daný vzorcom:

ΔLabs,n = 10 • n • lg (1-α)

(2.5.44)

Korekčný faktor pre odraz od karosérie železničného vozidla je daný vzorcom:

ΔLref,n = 10 • n • lg (Cref)

(2.5.45)

Korekcia pre konečnú výšku odrazovej prekážky sa zohľadňuje prostredníctvom spätnej difrakcie. Dráha lúča zodpovedajúca zrkadlovému zdroju v porad N > 0 í sa o prekážku odrazí n-krát. V priereze k týmto odrazom dochádza vo vzdialenostiach

di = – (2i-q)db, i = 1,2,..n, kde Pi (d = di, h = hb ), i = 1,2,..n ako vrcholy týchto odrazových plôch. Na každom z týchto bodov sa korekčný faktor vypočíta ako:

Image 26

(2.5.46)

kde Δ retrodif,n,i sa vypočíta pre zdroj na mieste Sn , vrchol prekážky na Pi a prijímača na mieste R'. Miesto ekvivalentného prijímača R' sa vypočíta ako R'=R, ak sa prijímač nachádza nad zámernou čiarou z miesta Sn na B; inak sa miesto ekvivalentného prijímača považuje na zámernej čiare vertikálne nad skutočným prijímačom; konkrétne:

dR' = dR

(2.5.47)


Image 27

(2.5.48)“

10.

Oddiel 2.7.5 „Hluk a výkonnosť lietadla“ sa nahrádza takto:

„2.7.5.    Hluk a výkonnosť lietadla

Databáza ANP uvedená v dodatku I obsahuje výkonnostné koeficienty pre lietadlá a motory, profily vzletu a približovania, ako aj vzťahy NPD pre významnú časť civilných lietadiel prevádzkovaných na letiskách Európskej únie. V prípade typov alebo variantov lietadiel, ktoré sa v súčasnosti neuvádzajú, ich môžu najlepšie zastúpiť údaje týkajúce sa iných, zvyčajne podobných lietadiel, ktoré sú uvedené.

Tieto údaje boli odvodené na výpočet izofón pre priemerný alebo reprezentatívny flotilový a prevádzkový mix na letisku. Nemusí byť primerané predpovedať absolútne hladiny hluku pre jednotlivé modely lietadiel a nie je vhodné porovnávať hlukové vlastnosti a charakteristiky špecifických typov, modelov alebo konkrétnej flotily lietadiel. Namiesto toho sa na určenie najhlučnejších typov, modelov alebo konkrétnych flotíl lietadiel treba pozrieť na hlukové osvedčenia.

Databáza ANP zahŕňa jeden alebo viacero štandardných vzletových a pristávacích profilov za každý uvedený typ lietadla. Preskúma sa uplatniteľnosť týchto profilov na letisku, ktoré je predmetom úvahy, a určia sa buď profily s pevnými bodmi alebo procedurálne kroky, ktoré najlepšie zodpovedajú letovým činnostiam na tomto letisku.“

11.

V oddiele 2.7.11 sa názov druhého odseku pod názvom „Rozptyl priemetu dráhy“ nahrádza takto:

Laterálny rozptyl priemetu dráhy “.

12.

V oddiele 2.7.12 za šiestym pododsekom a pred siedmym a posledným pododsekom sa vkladá tento pododsek:

„Zdroj hluku lietadla by mal byť uvedený pri najnižšej výške 1,0 m (3,3 ft) nad úrovňou letiska alebo prípadne nad výškou terénu vzletovej a pristávacej dráhy.“

13.

Oddiel 2.7.13 „Tvorba segmentov dráhy letu“ sa nahrádza takto:

„2.7.13.    Tvorba segmentov dráhy letu

Každá dráha letu musí byť definovaná súborom segmentových súradníc (uzlov) a letových parametrov. Na začiatku sa musia určiť súradnice segmentov priemetu dráhy na zemský povrch. Potom sa vypočíta profil letu, pričom treba pamätať na to, že pre daný súbor procedurálnych krokov závisí profil od priemetu dráhy na zemský povrch; napr. pri rovnakom ťahu a rýchlosti je rýchlosť stúpania lietadla pri otáčaní nižšia než počas priameho letu. Potom sa realizuje ďalšia segmentácia pre lietadlo na vzletovej a pristávacej dráhe (rozjazd pri vzlete alebo dojazd lietadla po pristátí) a pre lietadlo v blízkosti vzletovej a pristávacej dráhy (počiatočné stúpanie alebo konečné priblíženie). Potom by sa mala uskutočniť ďalšia segmentácia vzdušných segmentov so značne odlišnými rýchlosťami na ich začiatočných a konečných bodoch. Dvojrozmerné súradnice segmentov priemetu dráhy (*) na zemský povrch sú určené a zlúčené s dvojrozmerným profilom letu na účely vytvorenia trojrozmerných segmentov dráhy letu. Napokon sa odstránia akékoľvek body dráhy letu, ktoré sú príliš blízko seba.

Profil letu

Parametre opisujúce každý segment profilu letu na začiatku (prípona 1) a na konci (prípona 2) segmentu sú:

s1, s2

vzdialenosť pozdĺž priemetu dráhy na zemský povrch;

z1, z2

výška letúna;

V1 , V2

traťová rýchlosť;

P1 , P2

výkonový parameter súvisiaci s hlukom (zodpovedajúci výkonu, pre ktorý sú definované krivky NPD) a

1, ε 2

uhol priečneho náklonu.

Na vytvorenie profilu letu zo súboru procedurálnych krokov (syntéza dráhy letu) sa segmenty tvoria v poradí na dosiahnutie požadovaných podmienok na koncových bodoch. Parametre koncových bodov pre každý segment sa stanú parametrami začiatočných bodov pre ďalší segment. Pri akomkoľvek výpočte segmentov sú parametre známe na začiatku; požadované podmienky na konci špecifikuje procedurálny krok. Samotné kroky sú vymedzené buď štandardnými ANP alebo používateľom (napr. z letových príručiek lietadla). Koncové podmienky sú zvyčajne výška a rýchlosť; úlohou vytvorenia profilu je určiť dĺžku priemetu dráhy na zemský povrch zahrnutú pri dosahovaní uvedených podmienok. Nedefinované parametre sú určené výpočtami letovej výkonnosti opísanými v dodatku B.

Ak je priemet dráhy na zemský povrch priamy, body profilu a súvisiace letové parametre možno určiť nezávisle od priemetu dráhy na zemský povrch (uhol priečneho náklonu je vždy nula). Priemety dráhy na zemský povrch sú zriedka priame, zvyčajne zahŕňajú otáčania a na dosiahnutie najlepších výsledkov sa tieto otáčania musia zohľadniť pri určovaní dvojrozmerného profilu letu, keď je potrebné rozdeliť profilové segmenty v uzlových bodoch priemetu dráhy na zemskom povrchu tak, aby bolo možné naniesť zmeny uhla priečneho náklonu. Dĺžka nasledujúceho segmentu je na začiatku spravidla neznáma a počíta sa predbežne s predpokladom, že uhol priečneho náklonu sa nezmenil. Ak sa potom zistí, že predbežný segment zahŕňa jeden alebo viac uzlov priemetu dráhy na zemský povrch, pričom prvý sa nachádza v s, t. j. s1 < s < s2 , segment sa v s ukončí a príslušné parametre sa vypočítajú interpoláciou (pozri ďalej v texte). Tieto parametre sa stávajú parametrami koncového bodu daného segmentu a parametrami začiatočného bodu nového segmentu, ktorý má stále tie isté cieľové koncové podmienky. Ak neexistuje žiaden uzlový bod, ktorý by zasahoval do priemetu dráhy na zemský povrch, potvrdí sa predbežný segment.

Ak sa majú ignorovať vplyvy otáčaní na profil letu, použije sa riešenie priameho letu, jedného segmentu, no údaj o uhle priečneho náklonu sa ponechá na neskoršie použitie.

Bez ohľadu na to, či sú vplyvy otáčania modelované v plnom rozsahu, alebo nie, každá trojrozmerná dráha letu je vytvorená zlúčením jej dvojrozmerného profilu letu a dvojrozmerného priemetu jeho dráhy na zemský povrch. Výsledkom je sekvencia súborov súradníc (x, y, z), z ktorých každá je buď uzol segmentovaného priemetu dráhy na zemský povrch, uzol profilu letu alebo oboje, pričom sú k profilovým bodom priradené zodpovedajúce hodnoty výšky z, traťovej rýchlosti V, uhla priečneho náklonu ε a výkonu motora P. V prípade bodu dráhy (x, y), ktorý leží medzi koncovými bodmi segmentu profilu letu, sa letové parametre interpolujú takto:

z = z 1 + f ·(z 2z 1)

(2.7.3)

Image 28

(2.7.4)

ε = ε 1 + f · (ε 2 - ε 1)

(2.7.5)

Image 29

(2.7.6)

kde:

f = (s - s1 )/(s 2 - s 1)

(2.7.7)

Upozorňujeme, že pri z a ε sa predpokladá, že sa menia lineárne so vzdialenosťou, no pri VP sa predpokladá, že sa menia lineárne s časom [t. j. konštantné zrýchľovanie (**)].

Pri zosúlaďovaní segmentov profilu letu a radarových údajov (analýza dráhy letu) sa všetky koncové vzdialenosti a výšky koncových bodov, rýchlosti a uhly priečneho náklonu určujú priamo z týchto údajov; iba nastavenia výkonu sa musia vypočítať pomocou rovníc výkonnosti. Keďže priemet dráhy na zemský povrch a súradnice profilu letu môžu byť takisto príslušne zosúladené, zvyčajne to nie je veľmi komplikované.

Rozjazd pri vzlete

Pri vzlete, keď lietadlo zrýchľuje medzi bodom odbrzdenia [nazývaným aj začiatok rozjazdu (start-of-roll, SOR)] a bodom odpútania, sa na úseku medzi 1 500 a 2 500 m rýchlosť prudko mení z nuly na 80 až 100 m/s.

Rozjazd pri vzlete je preto rozdelený na segmenty s rôznou dĺžkou, v rámci ktorých sa rýchlosť lietadla mení o špecifický prírastok ΔV, ktorý nie je vyšší ako 10 m/s (približne 20 uzlov). Aj keď je rýchlosť lietadla počas rozjazdu pri vzlete rôzna, je na tento účel vhodný predpoklad konštantného zrýchľovania. V tomto prípade, keď ide o fázu vzletu, je V1 počiatočná rýchlosť, V2 je vzletová rýchlosť, nTO je počet vzletových segmentov a sTO je ekvivalentná dĺžka vzletu. Pokiaľ ide o ekvivalentnú dĺžku vzletu sTO (pozri dodatok B), počiatočnú rýchlosť V1 a vzletovú rýchlosť VTO , počet nTO segmentov rozjazdu pri vzlete je

nTO = int (1 + (V TO - V1)/10)

(2.7.8)

a teda zmena rýchlosti pozdĺž segmentu je

ΔV = VTO/nTO

(2.7.9)

a čas Δt pre jednotlivý segment je (predpokladá sa konštantné zrýchľovanie)

Image 30

(2.7.10)

Dĺžka sTO,k segmentu k (1 ≤ k ≤ nTO) rozjazdu pri vzlete je potom:

Image 31

(2.7.11)

Príklad: V prípade dĺžky vzletu sTO  = 1 600 m, V1 = 0m/s a V2  = 75 m/s sa získa nTO  = 8 segmentov s dĺžkou v rozsahu od 25 do 375 metrov (pozri obrázok 2.7.g):

Image 32

Podobne ako pri zmenách rýchlosti sa ťah lietadla mení v každom segmente o konštantný prírastok ΔP, ktorý sa vypočíta ako:

ΔP = (PTO - Pinit)/nTO

(2.7.12)

kde PTO označuje ťah lietadla v bode odpútania a P init označuje ťah lietadla na začiatku rozjazdu pri vzlete.

Cieľom použitia tohto konštantného prírastku ťahu (namiesto použitia kvadratickej rovnice 2.7.6) je zabezpečiť súlad s lineárnym vzťahom medzi ťahom a rýchlosťou v prípade lietadiel s prúdovými motormi.

Dôležitá poznámka: V prípade vyššie uvedených rovníc a príkladu sa implicitne predpokladá, že počiatočná rýchlosť lietadla na začiatku fázy vzletu je nula. To zodpovedá bežnej situácii, keď lietadlo začína rozjazd a zrýchľuje z bodu odbrzdenia. Existujú však situácie, keď lietadlo môže začať zrýchľovať zo svojej rolovacej rýchlosti bez zastavenia na prahu vzletovej a pristávacej dráhy. V danom prípade inej ako nulovej počiatočnej rýchlosti Vinit by sa namiesto rovníc 2.7.8, 2.7.9, 2.7.10 a 2.7.11 mali použiť tieto „zovšeobecnené“ rovnice:

Image 33

(2.7.13)

V takomto prípade, pokiaľ ide o fázu vzletu, V1  je počiatočná rýchlosť Vinit V2  je vzletová rýchlosť VTO n je počet vzletových segmentov nTO s je ekvivalentná dĺžka vzletu sTO  a sk  je dĺžka sTO,k  segmentu k (1[symbol]k [symbol] n).

Dojazd lietadla po pristávaní

Hoci dojazd lietadla po pristávaní je v podstate obrátený postup ako pri rozjazde pri vzlete, osobitná pozornosť sa musí venovať

reverznému ťahu, ktorý sa niekedy používa na spomalenie lietadla, a

letúnom opúšťajúcim vzletovú a pristávaciu dráhu po spomalení (lietadlá, ktoré opustia vzletovú a pristávaciu dráhu, už neprispievajú k vzdušnému hluku, keďže hluk rolovania sa neberie do úvahy).

Na rozdiel od dĺžky rozjazdu pri vzlete, ktorá je odvodená z parametrov výkonnosti lietadla, vzdialenosť do zastavenia sstop (t. j. vzdialenosť od dotyku k bodu, keď lietadlo opustí vzletovú a pristávaciu dráhu) sa neurčuje čisto len podľa lietadla. Hoci sa minimálna vzdialenosť do zastavenia dá odhadnúť z hmotnosti a výkonnosti lietadla (a dostupného reverzného ťahu), skutočná vzdialenosť do zastavenia závisí aj od polohy rolovacej dráhy, premávky a predpisov pre dané letisko vzťahujúcich sa na reverzný ťah.

Použitie reverzného ťahu nie je štandardným postupom – uplatňuje sa iba v prípade, keď sa potrebné spomalenie nedá dosiahnuť použitím kolesových bŕzd. (Reverzný ťah môže byť mimoriadne rušivý, pretože rýchla zmena výkonu motora z nastavení voľnobehu na reverzné nastavenia spôsobuje náhlu zvukovú explóziu.)

Väčšina vzletových a pristávacích dráh sa však používa rovnako na odlety, ako aj prílety a reverzný ťah má teda veľmi malý vplyv na izofóny, pretože v celkovej akustickej energii v blízkosti vzletovej a pristávacej dráhy prevláda hluk vydávaný pri vzletových operáciách. Príspevky reverzného ťahu k izofónam by mohli byť značné iba v prípade využívania vzletovej a pristávacej dráhy len na pristávacie operácie.

Z fyzikálneho hľadiska je hluk z reverzného ťahu veľmi komplexný proces, ale z dôvodu jeho relatívne malého významu pre vzdušné izofóny sa dá modelovať zjednodušene, pričom sa prihliada na rýchlu zmenu výkonu motora prostredníctvom vhodnej segmentácie.

Je zrejmé, že modelovanie hluku pri dojazde lietadla po pristávaní je komplikovanejšie než v prípade rozjazdu lietadla pri vzlete. Tieto zjednodušené predpoklady modelovania sa odporúčajú na všeobecné použitie, ak nie sú k dispozícii podrobné informácie (pozri obrázok 2.7.h.1).

Image 34

Lietadlo pri pristávaní prekročí prah pristávacej dráhy (ktorý má na priemet dráhy priblíženia na zemský povrch súradnicu s = 0) v nadmorskej výške 50 stôp a potom pokračuje v klesaní po zostupovej dráhe až do dotyku na vzletovej a pristávacej dráhe. V prípade zostupovej dráhy so sklonom 3° je bod dotyku 291 m za prahom pristávacej dráhy (podľa vyobrazenia na obrázku 2.7.h.1). Lietadlo potom spomaľuje počas celej vzdialenosti do zastavenia sstop – lietadlo, pre ktoré sú konkrétne hodnoty uvedené v databáze ANP – z rýchlosti konečného priblíženia Vfinal na 15 m/s. Z dôvodu rýchlych zmien rýchlosti v rámci tohto segmentu by sa mal ďalej rozdeliť na segmenty, a to rovnako ako v prípade rozjazdu pri vzlete (alebo letových segmentov s rýchlymi zmenami rýchlosti) s použitím zovšeobecnených rovníc 2.7.13 (keďže rolovacia rýchlosť sa nerovná nule). Výkon motora sa mení z výkonu na konečné priblíženie pri dotyku na nastavenie výkonu pri reverznom ťahu Prev v rámci vzdialenosti 0,1•sstop , potom sa znižuje na 10 % maximálneho dostupného výkonu v rámci zostávajúceho úseku s dĺžkou 90 % vzdialenosti do zastavenia. Až do konca vzletovej a pristávacej dráhy (pri s = -s RWY) zostáva rýchlosť lietadla konštantná.

Krivky NPD pre reverzný ťah nie sú v súčasnosti zahrnuté do databázy ANP, a pri modelovaní je preto potrebné spoliehať sa na konvenčné krivky. Výkon pri reverznom ťahu Prev predstavuje spravidla približne 20 % nastavenia plného výkonu a odporúča sa to v prípade, keď nie sú k dispozícii prevádzkové informácie. Pri danom nastavení výkonu však reverzný ťah vytvára väčšinou oveľa väčší hluk ako dopredný ťah a prírastok ΔLsa uplatňuje na hladinu udalosti odvodenú z NPD, pričom sa zvyšuje z nuly na hodnotu ΔLrev [predbežne sa odporúča 5 dB (***)] na úseku 0,1•sstop a potom lineárne klesá na nulu pozdĺž zostávajúcej vzdialenosti do zastavenia.

Segmentácia segmentu počiatočného stúpania a segmentu konečného priblíženia

Geometria vzťahu segmentu a prijímača sa rýchlo mení v segmente počiatočného stúpania a vzdušnom segmente konečného priblíženia, najmä v súvislosti s lokalitami pozorovateľa na strane dráhy letu, kde sa rýchlo mení aj uhol stúpania (uhol beta), ako lietadlo stúpa alebo klesá prechádzajúc týmito počiatočnými/konečnými úsekmi. Z porovnania s výpočtami týkajúcimi sa veľmi malých segmentov vyplýva, že pri použití jedného segmentu (alebo ich malého počtu) stúpania alebo vzdušného segmentu priblíženia pod určitou výškou (vo vzťahu k vzletovej a pristávacej dráhe) to vedie k nedostatočnej aproximácii hluku po stranách dráhy letu pre integrovanú metriku. Dôvodom je uplatnenie jedinej úpravy laterálneho útlmu na každom segmente, čo zodpovedá jedinej hodnote uhla stúpania špecifickej pre segment, zatiaľ čo rýchla zmena tohto parametra vedie k značnej variabilite efektu pridaného útlmu pozdĺž každého segmentu. Presnosť výpočtu sa zlepší ďalšou segmentáciou segmentu počiatočného stúpania a vzdušného segmentu konečného priblíženia. Počet čiastkových segmentov a dĺžka každého z nich určujú „podrobnosť“ zmeny laterálneho útlmu, ktorá sa započíta. S ohľadom na vyjadrenie celkového laterálneho útlmu lietadla s motormi upevnenými na jeho trupe možno preukázať, že pre obmedzujúcu zmenu laterálneho útlmu o 1,5 dB na jeden čiastkový segment by segment stúpania a vzdušný segment priblíženia do výšky 1 289,6 m (4 231 ft) nad vzletovou a pristávacou dráhou mali byť ďalej segmentované na základe tohto súboru výškových hodnôt:

 

z = {18,9, 41,5, 68,3, 102,1, 147,5, 214,9, 334,9, 609,6, 1 289,6} metrov alebo

 

z = {62, 136, 224, 335, 484, 705, 1 099, 2 000, 4 231} stôp

Pre každý pôvodný segment pod 1 289,6 m (4 231 ft) sa vyššie uvedené výškové hodnoty realizujú na základe určenia, ktorá výška z uvedeného súboru je najbližšie pôvodnej výške koncového bodu (v prípade segmentu stúpania) alebo výške začiatočného bodu (v prípade segmentu priblíženia). Skutočné výšky čiastkových segmentov zi by sa potom vypočítali takto:

 

zi = ze [z'i / z'N] (i = k..N)

kde:

ze

výška koncového bodu pôvodného segmentu (stúpanie) alebo výška začiatočného bodu (priblíženie)

z'i

je i-ty člen súboru vyššie uvedených výškových hodnôt

z'N

je najbližšia výšková hodnota zo súboru vyššie uvedených výškových hodnôt nad výškou ze

k

označuje koeficient prvého člena súboru výškových hodnôt, v prípade ktorého je vypočítaná hodnota zk výhradne vyššia ako výška koncového bodu predchádzajúceho pôvodného segmentu stúpania alebo výška začiatočného bodu nasledujúceho pôvodného segmentu priblíženia, ktorý sa bude ďalej segmentovať.

V špecifickom prípade segmentu počiatočného stúpania alebo segmentu konečného priblíženia platí, že k = 1, ale vo všeobecnejšom prípade vzdušných segmentov, ktoré nie sú spojené so vzletovou a pristávacou dráhou, bude k väčšia ako 1.

Príklad pre segment počiatočného stúpania

Ak je výška koncového bodu pôvodného segmentu ze = 304,8 m, potom zo súboru výškových hodnôt zistíme, že 214,9 < ze < 334,9 a najbližšia výška zo súboru po hodnotu ze je z'7 = 334,9 m. Výšky koncových bodov čiastkových segmentov sa potom vypočítajú takto:

 

zi = 304,8 [z'i / 334,9] pre i = 1 až 7

(s tým, že v danom prípade platí, že k =1, keďže to je segment počiatočného stúpania)

Teda z1 by bolo 17,2 m a z2 by bolo 37,8 m atď.

Segmentácia vzdušných segmentov

Pokiaľ ide o vzdušné segmenty, keď v rámci segmentu dochádza k značnej zmene rýchlosti, mal by sa rozdeliť ako v prípade rozjazdu pri vzlete, t. j.

nseg = int (1 + |V 2 - V 1|/10)

(2.7.14)

kde V1 je rýchlosť na začiatku segmentu a V2 rýchlosť na konci segmentu. Zodpovedajúce parametre čiastkových segmentov sa vypočítajú podobným spôsobom ako v prípade rozjazdu pri vzlete s použitím rovníc 2.7.9 až 2.7.11.

Priemet dráhy na zemský povrch

Priemet dráhy na zemský povrch, či už priemet strednej dráhy na zemský povrch, alebo rozptýlených čiastkových dráh, je definovaný súborom súradníc (x, y) v rovine zeme (napr. z radarových informácií) alebo prostredníctvom sekvencie vektorových príkazov, ktoré opisujú priame segmenty a kruhové oblúky (otáčania s definovaným polomerom r a zmenou kurzu Δξ).

Na účely modelovania segmentácie je oblúk zobrazený ako sekvencia priamych segmentov zasadených do čiastkových poloblúkov. Hoci sa neobjavia priamo v segmentoch priemetu dráhy na zemský povrch, priečny náklon lietadla počas otáčaní ovplyvňuje ich definíciu. V dodatku B 4 sa vysvetľuje, ako sa majú vypočítať uhly priečneho náklonu počas rovnomerného otáčania, ale samozrejme sa v skutočnosti neuplatňujú alebo sa okamžite odstránia. Ako zvládnuť prechody medzi priamym letom a otáčajúcim letom alebo medzi jedným otáčaním a bezprostredne nasledujúcim druhým otáčaním, nie je predpísané. Podrobnosti, ktoré sú ponechané pre užívateľa (pozri oddiel 2.7.11), mávajú na konečné izofóny spravidla zanedbateľný vplyv; treba hlavne zabrániť prudkým prerušeniam na koncoch otáčania, čo možno dosiahnuť jednoducho, napríklad začlenením krátkych prechodových segmentov, v rámci ktorých sa uhol priečneho náklonu mení lineárne so vzdialenosťou. Len v osobitnom prípade, keď by konkrétne otáčanie mohlo mať dominantný vplyv na konečné izofóny, by bolo potrebné modelovať dynamiku prechodu realistickejšie s cieľom uviesť uhol priečneho náklonu do súvislosti s konkrétnymi typmi lietadla a prijať príslušné rýchlosti zmeny priečneho náklonu. V tomto prípade stačí uviesť, že koncové čiastkové oblúky Δξtrans pri akomkoľvek otáčaní sú určené požiadavkami na zmenu uhla priečneho náklonu. Zvyšok oblúka so zmenou kurzu Δξ– 2·Δξtrans stupňov je rozdelený na nsub čiastkových oblúkov podľa rovnice:

nsub = int (1 + (Δξ – 2•Δξtrans )/10)

(2.7.15)

keď int(x) je funkcia, ktorá dáva celé číslo x, potom sa zmena kurzu Δξ sub každého čiastkového oblúka vypočíta ako

Δξ = (ξ-2•Δξtrans )/nsub

(2.7.16)

kde nsub musí byť dostatočne veľké na to, aby sa zabezpečilo, že Δξsub ≤ 10 stupňov. Segmentácia oblúka (s výnimkou ukončujúcich prechodových čiastkových segmentov) je znázornená na obrázku 2.7.h.2  (****).

Image 35

Potom, čo sa v rovine x-y stanovili segmenty priemetu dráhy na zemský povrch, prekryjú sa segmentmi profilu letu (v rovine s-z), aby vznikli trojrozmerné (x, y, z) segmenty dráhy.

Priemet dráhy na zemský povrch by mal vždy siahať od vzletovej a pristávacej dráhy až nad rámec rozsahu výpočtovej mriežky. V prípade potreby sa to dá dosiahnuť pridaním priameho segmentu vhodnej dĺžky za posledný segment priemetu dráhy na zemský povrch.

Celková dĺžka profilu letu po zlúčení s priemetom dráhy na zemský povrch musí takisto siahať od vzletovej a pristávacej dráhy až nad rámec rozsahu výpočtovej mriežky. V prípade potreby sa to dá dosiahnuť pridaním ďalšieho bodu profilu:

za koniec profilu odletu s rovnakými hodnotami rýchlosti a ťahu ako v prípade posledného bodu profilu odletu a výšku lineárne extrapolovanú z posledného a predposledného bodu profilu alebo

za začiatok profilu príletu s rovnakými hodnotami rýchlosti a ťahu ako v prípade prvého bodu profilu príletu a výšku spätne lineárne extrapolovanú z prvého a druhého bodu profilu.

Úprava segmentácie vzdušných segmentov

Po odvodení trojrozmerných segmentov dráhy letu podľa postupu opísaného v oddiele 2.7.13 môžu byť potrebné ďalšie úpravy týkajúce sa segmentácie s cieľom odstrániť body dráhy letu, ktoré sa nachádzajú príliš blízko seba.

Keď sú susedné body od seba vzdialené 10 metrov a menej a keď súvisiace rýchlosti a ťahy sú rovnaké, jeden z bodov by sa mal odstrániť.

(*)  Na tento účel by mala byť celková dĺžka priemetu dráhy na zemský povrch vždy väčšia než celková dĺžka profilu letu. V prípade potreby sa to dá dosiahnuť pridaním priamych segmentov vhodnej dĺžky za posledný segment priemetu dráhy na zemský povrch."

(**)  Dokonca aj keď nastavenia výkonu motora zostanú v celom segmente konštantné, hnacia sila a zrýchlenie sa môžu meniť v dôsledku zmeny hustoty vzduchu s výškou. Na účely modelovania hluku sú však tieto zmeny zvyčajne zanedbateľné."

(***)  Táto hodnota sa odporúčala v predchádzajúcom vydaní dokumentu ECAC č. 29, no stále sa považuje za predbežnú až do získania ďalších potvrdzujúcich experimentálnych údajov."

(****)  Celková dĺžka segmentovanej dráhy je na základe vymedzenia týmto jednoduchým spôsobom mierne kratšia ako celková dĺžka kruhovej dráhy. Ak sú však prírastky uhla menšie než 30°, je následná chyba v hodnote izofóny zanedbateľná.“"

14.

Oddiel 2.7.16. „Určenie hladín hlukových udalostí z údajov NPD“ sa nahrádza takto:

„2.7.16.    Určenie hladín hlukových udalostí z údajov NPD

Hlavným zdrojom údajov o hluku lietadiel je medzinárodná databáza s údajmi o hluku a výkonnosti lietadiel (ANP). V tabuľkách sú v nej uvedené Lmax LE ako funkcie vzdialenosti šírenia hluku d pre konkrétne typy lietadiel, ich varianty, konfigurácie letu (približovanie, odlet, nastavenie klapiek) a nastavenia výkonu P. Vzťahujú sa na rovnomerný let pri konkrétnej referenčnej rýchlosti Vref po teoreticky nekonečnej priamej dráhe letu (*).

Spôsob, ako sa určujú hodnoty nezávislých premenných Pd, je opísaný ďalej v texte. Pri jednom vyhľadávaní so vstupnými hodnotami Pd sú požadovanými výstupnými hodnotami východiskové hladiny Lmax(P, d) a/alebo LE (P, d) (použiteľné pre nekonečnú dráhu letu). Ak tieto hodnoty pre P a/alebo d nie sú v tabuľke uvedené presne, bude vo všeobecnosti potrebné odhadnúť požadované hladiny hlukovej udalosti interpoláciou. Medzi nastaveniami výkonu uvedenými v tabuľke sa používa lineárna interpolácia, zatiaľ čo medzi vzdialenosťami uvedenými v tabuľke sa používa logaritmická interpolácia (pozri obrázok 2.7.i).

Image 36

Ak Pi Pi+ 1 sú hodnotami výkonu motora, pre ktoré sa v tabuľkách uvádzajú hladiny hluku v porovnaní s údajmi o vzdialenosti, hladina hluku L(P) v danej vzdialenosti pre stredný výkon P, medzi Pi Pi+ 1, sa vypočíta takto:

Image 37

(2.7.19)

Ak pri akomkoľvek nastavení výkonu sú di di+ 1 vzdialenosťami, pre ktoré sa údaje týkajúce sa hluku uvádzajú v tabuľke, hladina hluku L(d) pre strednú vzdialenosť d medzi di di+ 1 sa vypočíta takto

Image 38

(2.7.20)

S použitím rovníc (2.7.19) a (2.7.20) možno získať hladinu hluku L(P, d) pre každé nastavenie výkonu P a akúkoľvek vzdialenosť d, na ktorú sa vzťahuje databáza NPD.

Pokiaľ ide o vzdialenosti d, ktoré sú mimo databázy NPD, použije sa rovnica 2.7.20 na extrapoláciu z posledných dvoch hodnôt, teda smerom dovnútra z L(d1)L(d2) alebo smerom von z L(dI – 1)L(dI), kde I je celkový počet bodov NPD na krivke. Preto:

Smerom dovnútra:

Image 39

(2.7.21)

Smerom von:

Image 40

(2.7.22)

Keďže sa na krátke vzdialenosti d hladiny hluku v závislosti od skracovania vzdialenosti šírenia zvyšujú veľmi rýchlo, odporúča sa stanoviť pre d, teda d = max(d, 30 m), spodný limit 30 m.

Impedančná korekcia štandardných údajov NPD

Údaje NPD uvedené v databáze ANP sa normalizujú na referenčné atmosférické podmienky (teplotu 25° C a tlak 101,325 kPa). Pred uplatnením už opísaných metód interpolácie/extrapolácie sa uskutoční korekcia uvedených štandardných údajov NPD o akustickú impedanciu.

Akustická impedancia súvisí so šírením zvukových vĺn v akustickom prostredí a je definovaná ako súčin hustoty vzduchu a rýchlosti zvuku. Pre danú akustickú intenzitu (výkon na jednotkovú plochu) vnímanú v určitej vzdialenosti od zdroja závisí súvisiaci akustický tlak (použitý na definovanie metrík SEL a LAmax) od akustickej impedancie vzduchu v mieste merania. Je funkciou teploty, atmosférického tlaku (a nepriamo nadmorskej výšky). Preto je potrebné upraviť štandardné údaje NPD databázy ANP, aby zohľadňovali skutočnú teplotu a tlak v bode prijímača, ktoré sú spravidla odlišné od normalizovaných podmienok údajov ANP.

Impedančná korekcia, ktorá sa má uplatniť na štandardné hladiny NPD, je vyjadrená takto:

Image 41

(2.7.23)

kde:

Δ Impedance

impedančná korekcia na skutočné atmosférické podmienky v bode prijímača (dB)

ρ·c

akustická impedancia (newton · sekundy/m3) vzduchu v nadmorskej výške letiska (impedancia vzduchu pri referenčných atmosférických podmienkach údajov NPD v databáze ANP je 409,81).

Impedancia ρ·c sa vypočíta takto:

Image 42

(2.7.24)


δ

p/po, pomer tlaku okolitého vzduchu v nadmorskej výške pozorovateľa a štandardného tlaku vzduchu na strednej hladine mora: p0 = 101,325 kPa (alebo 1 013,25 mb)

θ

(T + 273,15)/(T0 + 273,15) pomer teploty vzduchu v nadmorskej výške pozorovateľa a štandardnej teploty vzduchu na strednej hladine mora: T0 = 15,0 °C

Korekcia o akustickú impedanciu je zvyčajne menšia ako niekoľko desatín jedného dB. Treba predovšetkým uviesť, že v štandardných atmosférických podmienkach (p0 = 101,325 kPa a T0 = 15,0 °C) predstavuje korekcia impedancie menej ako 0,1 dB (0,074 dB). Ak však existujú značné rozdiely teploty a atmosférického tlaku oproti referenčným atmosférickým podmienkam údajov NPD, korekcia môže byť výraznejšia.

(*)  Hoci je pojem nekonečne dlhej dráhy letu dôležitý pre definíciu hladiny zvukovej expozície hlukovej udalosti LE , je menej dôležitý v prípade maximálnej hladiny udalosti Lmax , ktorá je určená hlukom šíreným z lietadla v konkrétnej polohe v alebo blízko jeho najbližšieho bodu približovania k pozorovateľovi. Na účely modelovania sa parameter vzdialenosti NPD považuje za minimálnu vzdialenosť medzi pozorovateľom a segmentom.“"

15.

V oddiele 2.7.18. „Parametre segmentu dráhy letu“ sa odsek pod názvom „Výkon P v segmente“ nahrádza takto:

Výkon P v segmente

Údaje NPD uvedené v tabuľkách opisujú hluk lietadla počas rovnomerného priameho letu po nekonečnej dráhe letu, teda s konštantným výkonom motora P. Odporúčanou metodikou sa skutočné dráhy letu, na ktorých sa mení rýchlosť a smer, rozdelia na niekoľko konečných segmentov, z ktorých sa každý považuje za súčasť jednotnej nekonečnej dráhy letu, pre ktorú platia údaje NPD. Metodika však stanovuje zmeny výkonu v celej dĺžke segmentu; považuje sa za kvadraticky meniaci v závislosti od odstupu medzi P1 na jeho začiatku a P2 na jeho konci. Preto je nevyhnutné definovať ekvivalentnú stálu hodnotu P segmentu. Je ňou hodnota v bode v rámci segmentu, ktorý je najbližšie k pozorovateľovi. Ak sa pozorovateľ nachádza vedľa segmentu (obrázok 2.7.k), získa sa interpoláciou podľa rovnice 2.7.8 medzi koncovými hodnotami, teda

Image 43

(2.7.31)

Ak sa pozorovateľ nachádza za alebo pred segmentom, ide o hodnotu pri najbližšom koncovom bode, P1 alebo P2 .“

16.

Oddiel 2.7.19. sa mení takto:

a)

V odseku pod názvom „Korekcia trvania DV (iba pre hladiny expozície LE)“ až do vzorca 2.7.34 vrátane sa text nahrádza takto:

Korekcia trvania ΔV (iba pre hladiny expozície LE)

Touto korekciou (*) sa zohľadňuje zmena hladín expozície, ak je skutočná traťová rýchlosť v segmente odlišná od referenčnej rýchlosti lietadla Vref , na ktorú sa vzťahujú východiskové údaje NPD.

Rovnako ako výkon motora sa mení aj rýchlosť v segmente dráhy letu (z VT1 na VT2, čo sú rýchlosti prevzaté z dodatku B alebo z už predvypočítaného profilu letu).

Pokiaľ ide o vzdušné segmenty, Vseg je rýchlosť v segmente v najbližšom bode priblíženia S, interpolovaná medzi hodnotami v koncových bodoch segmentu, pričom sa predpokladá, že sa mení kvadraticky v závislosti od času; teda ak sa pozorovateľ nachádza vedľa segmentu:

Image 44

(2.7.32)

(*)  Toto je známe ako korekcia trvania, pretože sa tým zohľadňujú vplyvy rýchlosti lietadla na trvanie zvukovej udalosti – uplatnením jednoduchého predpokladu, že za ostatných nezmenených okolností je trvanie, a teda prijatá akustická energia udalosti, nepriamo úmerná rýchlosti zdroja.“"

b)

Číselné označenia vzorcov „(2.7.35)“, „(2.7.36)“ a „(2.7.37)“ sa nahrádzajú týmito inými číselnými označeniami:

„(2.7.33)“, „(2.7.34)“ a „(2.7.35)“.

c)

Prvé dve slová odseku pod názvom „Geometria šírenia zvuku“ sa nahrádzajú takto:

Obrázok 2.7.m“.

d)

V druhom pododseku sa tabuľka nahrádza takto:

a = 0,00384,

b = 0,0621,

c = 0,8786

pre motory upevnené na krídlach a

(2.7.36)

a = 0,1225,

b = 0,3290,

c = 1

pre motory upevnené na trupe.

(2.7.37)“

e)

Text pod obrázkom 2.7.p sa nahrádza takto:

„Na výpočet laterálneho útlmu s použitím rovnice 2.7.40 (kde β sa meria vo vertikálnej rovine) sa odporúča predĺžená vodorovná dráha letu. Predĺžená vodorovná dráha letu je definovaná vo vertikálnej rovine prostredníctvom S1S2 a s tou istou kolmou vzdialenosťou dp od pozorovateľa. Znázornené to je rotáciou trojuholníka ORS a jeho dráhou letu nad OR (pozri obrázok 2.7p) v uhle γ, čím sa vytvára trojuholník ORS′. Uhol stúpania tejto ekvivalentnej vodorovnej dráhy letu (teraz vo vertikálnej rovine) je β = tan-1(h/ℓ ) ( sa nemení). V tomto prípade, keď sa pozorovateľ nachádza vedľa segmentu, sú uhol β a výsledný laterálny útlm Λ(β,ℓ ) pre metriku LE a metriku Lmax rovnaké.

Na obrázku 2.7.r je znázornená situácia, keď sa pozorovateľský bod O nachádza za konečným segmentom, a nie vedľa neho. V tomto prípade sa segment pozoruje ako vzdialenejšia časť nekonečnej dráhy; kolmica môže na jej predĺženej časti siahať iba do bodu Sp . Trojuholník OS1S2 zodpovedá obrázku 2.7.j, ktorý definuje korekciu v segmente Δ F . V tomto prípade však parametre bočnej smerovosti a laterálneho útlmu nie sú až také zrejmé.

Image 45

Pre metriky maximálnej hladiny sa parameter vzdialenosti NPD považuje za najkratšiu vzdialenosť od segmentu, teda d = d 1. Pre metriky hladiny expozície je to najkratšia vzdialenosť dp od O po Sp na predĺženej časti dráhy letu; teda hladina interpolovaná z tabuľky NPD je LE ∞ (P 1, dp ).

Geometrické parametre laterálneho útlmu sa líšia aj v prípade výpočtov maximálnej hladiny hluku a hladiny expozície hluku. Pre metriky maximálnej hladiny je korekcia Λ(β, ) daná vzorcom 2.7.40, pričom β = β1 = sin-1 (z 1 /d 1) a Image 46, kde β1d1 sú vymedzené trojuholníkom OC1S1 vo vertikálnej rovine cez OS1 .

Keď sa počíta laterálny útlm iba vo vzdušných segmentoch a pre metriky hladiny expozície hluku, zostáva najkratším laterálnym posunom v predĺženej časti segmentu (OC). Na stanovenie vhodnej hodnoty β je však zase potrebné znázorniť (nekonečnú) ekvivalentnú vodorovnú dráhu letu, za ktorej súčasť sa daný segment považuje. Prechádza cez S1, výška h nad povrchom, kde h sa rovná dĺžke kolmice RS1 prechádzajúcej od priemetu dráhy na zemský povrch k segmentu v kolmom smere. Zodpovedá to rotácii skutočnej predĺženej dráhy letu v uhle γ okolo bodu R (pozri obrázok 2.7.q). Pokiaľ sa R nachádza na kolmici prechádzajúcej cez S1 , bod v segmente, ktorý je najbližšie k O, je tvorba ekvivalentnej dráhy letu rovnaká ako v prípade, keď sa O nachádza vedľa segmentu.

Bod najbližšieho priblíženia ekvivalentnej vodorovnej dráhy k pozorovateľovi O je S′, šikmá vzdialenosť d, takže takto vytvorený trojuholník OCS′ vo vertikálnej rovine potom definuje uhol stúpania β = cos -1(ℓ/d). Hoci sa môže zdať, že táto transformácia je dosť zložitá, je potrebné poznamenať, že geometria východiskového zdroja (definovaná prostredníctvom d1 , d2 a φ) zostáva nedotknutá, zvuk vychádzajúci zo segmentu smerom k pozorovateľovi je jednoducho taký, aký by bol, keby sa počas celého letu po nekonečne predĺženom naklonenom segmente (ktorého súčasťou je segment na účely modelovania) letelo konštantnou rýchlosťou V a s konštantným výkonom P1 . Na druhej strane, laterálny útlm zvuku zo segmentu prijatého pozorovateľom nesúvisí s β p , uhlom stúpania predĺženej dráhy, ale s β, uhlom stúpania ekvivalentnej vodorovnej dráhy.

Keďže sa na účely modelovania predpokladá, že vplyv inštalácie motora Δ I je dvojrozmerný, definujúci uhol klesania φ sa stále meria bočne od roviny krídla lietadla (východiskovou hladinou udalosti je stále tá hladina, ktorú vytvorilo lietadlo letiace po nekonečnej dráhe letu predstavovanej predĺženým segmentom). Preto sa uhol klesania stanovuje v najbližšom bode priblíženia, t. j. φ = β p – ε, kde β p je uhol SpOC.

Prípad, keď sa pozorovateľ nachádza pred segmentom, nie je opísaný osobitne; je však zrejmé, že ide v podstate o to isté ako v prípade pozorovateľa nachádzajúceho sa za segmentom.

V prípade metrík hladín expozície, keď sa pozorovateľ počas rozjazdu pri vzlete nachádza za pozemnými segmentmi a počas dojazdu po pristávaní pred pozemnými segmentmi, sa hodnota β stáva rovnakou ako v prípade metrík maximálnej hladiny.

Pre lokality za segmentmi rozjazdu pri vzlete:

 

β = β 1 = sin-1(z 1/d 1) a Image 47

Pre lokality pred segmentmi dojazdu po pristávaní:

 

β = β 2 = sin-1(z 2/d 2) a Image 48

Dôvod použitia týchto osobitných výrazov súvisí s uplatnením funkcie smerovosti na začiatku rozjazdu za segmentmi rozjazdu pri vzlete a predpokladom polkruhovej smerovosti pred segmentmi dojazdu po pristávaní.

Korekcia v konečnom segmente Δ F (iba pre hladiny expozície LE)

Upravená východisková hladina hlukovej expozície súvisí s lietadlom v kontinuálnom priamom rovnomernom lete (aj keď s uhlom priečneho náklonu ε, ktorý nezodpovedá priamemu letu). Uplatnením (zápornej) korekciekonečnom segmente Δ F = 10 • lg(F), kde F je podiel energie, sa ďalej upravuje hladina na takú, aká by bola, keby lietadlo letelo iba cez konečný segment (alebo keby až do konca nekonečnej dráhy letu vôbec nevydávalo zvuk).

Pojem podielu energie zahŕňa výraznú pozdĺžnu smerovosť hluku lietadla a uhol, v ktorom sa nachádza segment z hľadiska pozorovateľa. Napriek tomu, že postupy, ktoré spôsobujú smerovosť sú veľmi zložité, zo štúdií vyplýva, že výsledné izofóny sú dosť necitlivé na predpokladané presné smerové charakteristiky. Vyjadrenie ΔΔ F uvedené nižšie sa zakladá na štvornásobnom 90-stupňovom dipólovom modeli akustického vyžarovania. Predpokladá sa, že nie je ovplyvnený bočnou smerovosťou ani laterálnym útlmom. Spôsob odvodenia uvedenej korekcie je podrobne opísaný v dodatku E.

Podiel energie F je funkcia trojuholníka „zorného poľa“OS1S2 definovaného na obrázkoch 2.7.j až 2.7.l, takže:

Image 49

(2.7.45)

pričom:

Image 50; Image 51; Image 52 ; Image 53

kde dλ označuje „kótovanú vzdialenosť“ (pozri dodatok E) a Vref = 270,05 ft/s (pri referenčnej rýchlosti 160 uzlov). Je potrebné upozorniť, že Lmax(P, dp) je maximálna hladina hluku pre kolmú vzdialenosť dp , získaná z údajov NPD, a NIE segmentu Lmax . Odporúča sa uplatniť nižší limit –150 dB na Δ F .

V konkrétnom prípade, keď sa pozorovateľ nachádza za každým segmentom rozjazdu pri vzlete, sa používa znížená forma čiastočného hluku vyjadrená v rovnici 2.7.45, ktorá zodpovedá konkrétnemu prípadu q = 0.

To sa označuje ako Image 54, kde písmeno „d“ objasňuje jeho použitie na činnosti odletu, a vypočíta sa takto:

Image 55

(2.7.46.a)

kde: α2 = λ / dλ.

Táto osobitná forma čiastočného hluku sa používa v spojení s funkciou smerovosti na začiatku rozjazdu, ktorej aplikačná metóda je bližšie vysvetlená v nižšie uvedenom oddiele.

V konkrétnom prípade, keď sa pozorovateľ nachádza pred každým segmentom dojazdu lietadla po pristávaní, sa používa znížená forma čiastočného hluku vyjadrená v rovnici 2.7.45, ktorá zodpovedá konkrétnemu prípadu q = λ. To sa označuje ako Δ'F,a, kde písmeno „a“ objasňuje jeho použitie na činnosti príletu, a vypočíta sa takto:

Image 56

(2.7.46.b)

kde: α1 = -λ / dλ.

Pri použití tejto formy bez uplatnenia akejkoľvek ďalšej korekcie horizontálnej smerovosti (na rozdiel od prípadov, keď sa lokality nachádzajú za segmentmi rozjazdu pri vzlete – pozri oddiel o smerovosti na začiatku rozjazdu), sa implicitne predpokladá polkruhová horizontálna smerovosť pred segmentmi dojazdu lietadla po pristávaní.

Funkcia smerovosti na začiatku rozjazdu Δ SOR

Hluk lietadiel – najmä prúdových lietadiel, ktoré sú vybavené motormi s nižším obtokovým pomerom – vykazuje diagram vyžarovania v lalokoch v dozadu zakrivenom oblúku, ktorý je charakteristický pre hluk výfuku prúdového lietadla. Tento diagram je tým výraznejší, čím vyššia je rýchlosť prúdenia vzduchu a čím nižšia je rýchlosť lietadla. Toto má osobitný význam v prípade, keď sa pozorovateľ nachádza za začiatkom rozjazdu, keď sú splnené obidve podmienky. Tento účinok sa zohľadňuje funkciou smerovosti Δ SOR .

Funkcia Δ SOR odvodená z viacerých sérií merania hluku pomocou mikrofónov umiestnených adekvátne za začiatkom rozjazdu odlietajúceho prúdového lietadla alebo z jeho bočnej strany.

Na obrázku 2.7.r je zobrazená príslušná geometria. Azimutálny uhol Ψ medzi pozdĺžnou osou lietadla a vektorom k pozorovateľovi je definovaný takto:

Image 57

.

(2.7.47)

Relatívna vzdialenosť q je záporná (pozri obrázok 2.7.j), takže veľkosť uhla Ψ je v rozpätí od 90° v smere kurzu lietadla dopredu do 180° v opačnom smere.

Image 58

Funkcia Δ SOR predstavuje zmenu celkového hluku, ktorý pochádza z rozjazdu pri vzlete, nameraného za začiatkom rozjazdu, v pomere k celkovému hluku rozjazdu pri vzlete nameranému z bočnej strany začiatku rozjazdu v rovnakej vzdialenosti:

LTGR(dSOR, ψ) = LTGR(dSOR,90°) + ΔSOR(dSOR,ψ)(2.7.48)

kde LTGR (dSOR ,90°) je celková hladina hluku pri rozjazde pri vzlete v bodovej vzdialenosti dSOR z bočnej strany začiatku rozjazdu. ΔSOR sa vykoná ako korekcia hladiny hluku z jedného segmentu dráhy letu (napr. Lmax,seg alebo LE,seg), ako sa opisuje v rovnici 2.7.28.

Funkcia smerovosti začiatku rozjazdu pre turbodúchadlové prúdové lietadlo v decibeloch je daná týmto vzorcom:

 

Ak 90° ≤ Ψ < 180°, potom:

Image 59

(2.7.49)

Funkcia smerovosti začiatku rozjazdu pre turbovrtuľové prúdové lietadlo v decibeloch je daná týmto vzorcom:

 

Ak 90° ≤ Ψ < 180°, potom:

Image 60

(2.7.50)

Ak vzdialenosť dSOR prekračuje normalizačnú vzdialenosť dSOR,0 , smerová korekcia sa vynásobí a korekčným koeficientom, aby sa zohľadnilo, že smerovosť sa pri väčších vzdialenostiach od lietadla oslabuje; t. j.

Image 61

(2.7.51)

Image 62

(2.7.52)

Normalizačná vzdialenosť dSOR,0 je 762 m (2 500 ft).

Funkcia Δ SOR opísaná v predchádzajúcej časti textu vo väčšine prípadov zachytáva výrazný vplyv smerovosti úvodnej časti rozjazdu pri vzlete v miestach za začiatkom rozjazdu (pretože je to najbližšie k prijímačom, s najvyšším pomerom rýchlosti prúdenia vzduchu a rýchlosti lietadla). Použitie takto stanovenej Δ SOR je však „zovšeobecnené“ na miesta za každým jednotlivým segmentom rozjazdu pri vzlete, takže nielen za bodom začiatku rozjazdu (v prípade vzletu). Stanovená Δ SOR sa neuplatňuje na miesta pred jednotlivými segmentmi rozjazdu pri vzlete, ani sa neuplatňuje na miesta za alebo pred jednotlivými segmentmi dojazdu lietadla po pristávaní.

Parametre dSOR Ψ sa vypočítajú vo vzťahu k začiatku každého jednotlivého segmentu rozjazdu/dojazdu lietadla. Hladina udalosti Lseg pre miesto za daným segmentom rozjazdu pri vzlete lietadla sa vypočíta tak, aby bola v súlade s formou funkcie Δ SOR : predovšetkým sa vypočítava pre vzťažný bod letiska nachádzajúci sa na bočnej strane začiatočného bodu segmentu v rovnakej vzdialenosti dSOR ako skutočný bod, a ďalej sa upravuje o Δ SOR tak, aby sa získala hladina hlukovej udalosti v skutočnom bode.

Poznámka: vzorce (2.7.53), (2.7.54) a (2.7.55) boli pri poslednej zmene tejto prílohy odstránené.

17.

Oddiel 2.8 sa nahrádza takto:

„2.8.   Hluková expozícia

Určenie oblasti vystavenej hluku

Posúdenie oblasti vystavenej hluku je založené na bodoch posudzovania hluku vo výške 4 m ± 0,2 m nad zemou, ktoré zodpovedajú bodom príjmu v zmysle oddielov 2.5, 2.6 a 2.7 vypočítaným na mriežke za jednotlivé zdroje.

Bodom mriežky, ktoré sa nachádzajú vnútri budov, sa pridelí výsledná hladina hluku na základe pridelenia najtichších blízkych bodov prijímača hluku mimo budov, s výnimkou hluku z leteckej dopravy, kde sa výpočet vykoná bez zohľadnenia prítomnosti budov, pričom sa priamo použije bod prijímača hluku, ktorý spadá pod danú budovu.

V závislosti od rozlíšenia mriežky je zodpovedajúca oblasť pridelená každému bodu výpočtu v mriežke. Napríklad v prípade mriežky 10 m x 10 m každý bod posudzovania predstavuje plochu 100 štvorcových metrov, ktorá je vystavená vypočítanej hladine hluku.

Prideľovanie bodov posudzovania hluku budovám bez bytových jednotiek

Posudzovanie vystavenia hluku budov bez bytových jednotiek, ako sú školy a nemocnice, je založené na bodoch posudzovania hluku vo výške 4 ± 0,2 m nad zemou, čo zodpovedá bodom prijímačov v zmysle oddielov 2.5, 2.6 a 2.7.

Pokiaľ ide o posudzovanie budov bez bytových jednotiek, ktoré sú vystavené hluku z leteckej dopravy, každej budove je priradený najhlučnejší bod prijímača hluku spadajúci do samotnej budovy, alebo ak neexistuje, na mriežke obklopujúcej budovu.

Pokiaľ ide o posudzovanie budov bez bytových jednotiek, ktoré sú vystavené pozemným zdrojom hluku, body prijímača sú umiestnené približne 0,1 m pred fasádami budov. Odrazy od príslušnej fasády sa do výpočtu nezahŕňajú. Budove sa pridelí najhlučnejší bod prijímača na jej fasádach.

Určenie bytových jednotiek a ich obyvateľov vystavených hluku

Na posúdenie hlukovej expozície bytových jednotiek a ich obyvateľov sa berú do úvahy iba obytné budovy. K budovám, ktoré sa nevyužívajú na bývanie, napríklad budovám používaným výlučne ako školy, nemocnice, kancelárske budovy alebo závody, sa nepriradia žiadne bytové jednotky ani obyvatelia. Priradenie bytových jednotiek a ich obyvateľov k obytným budovám je založené na najnovších oficiálnych údajoch (v závislosti od príslušných predpisov členského štátu).

Na odhad hlukovej expozície sú dôležitými bezprostrednými parametrami počet bytových jednotiek v obytných budovách a ich obyvateľov. Žiaľ, údaje o týchto parametroch nie sú vždy k dispozícii. Nižšie je uvedené, ako tieto parametre možno odvodiť z ľahšie dostupných údajov.

Symboly použité v nasledujúcom texte:

BA = základná plocha budovy

DFS = obytná podlahová plocha

DUFS = podlahová plocha bytovej jednotky

H = výška budovy

FSI = obytná podlahová plocha na osobu žijúcu v bytových jednotkách

Dw = počet bytových jednotiek

Inh = počet obyvateľov v bytových jednotkách

NF = počet poschodí

V = objem obytných budov

Na výpočet počtu bytových jednotiek a ich obyvateľov sa použije buď postup pre prípad 1 alebo pre prípad 2 v závislosti od dostupnosti údajov.

Prípad 1: údaje o počte bytových jednotiek a ich obyvateľov sú k dispozícii

1A:

Počet obyvateľov bytových jednotiek je známy alebo bol odhadnutý na základe počtu bytových jednotiek. V tomto prípade je počet obyvateľov bytových jednotiek v budove súčtom počtu obyvateľov všetkých bytových jednotiek v budove:

Image 63

(2.8.1)

1B:

Počet bytových jednotiek alebo ich obyvateľov je známy len pre oblasti väčšie ako budovy, napr. časti mestských blokov, mestské bloky, štvrte alebo dokonca celé obce. V tomto prípade sa počet bytových jednotiek v budove a ich obyvateľov odhaduje na základe objemu budovy:

Image 64

(2.8.2a)


Image 65

(2.8.2b)

Index „total“ sa tu vzťahuje na príslušnú posudzovanú jednotku. Objem budovy je súčinom jej základnej plochy a výšky:

Vbuilding = BAbuilding Hbuilding

(2.8.3)

Ak je výška budovy neznáma, odhadne sa na základe počtu poschodí NFbuilding , pričom sa predpokladá priemerná výška poschodia 3 m.

Hbuilding = NFbuilding x 3m

(2.8.4)

Ak nie je známy ani počet poschodí, použije sa štandardná hodnota pre počet poschodí, ktorá je reprezentatívna pre danú štvrť alebo mestskú časť. Celkový objem obytných budov v rámci posudzovanej oblasti Vtotal sa vypočíta ako súčet objemov všetkých obytných budov v oblasti:

(2.8.5)

Image 66

(2.8.5)

Prípad 2: údaje o počte obyvateľov bytových jednotiek nie sú k dispozícii

V tomto prípade sa počet obyvateľov bytových jednotiek odhaduje na základe priemernej obytnej podlahovej plochy na osobu žijúcu v bytových jednotkách (FSI). Ak tento parameter nie je známy, použije sa štandardná hodnota.

2A:

Obytná podlahová plocha je známa na základe bytových jednotiek.

V tomto prípade sa počet obyvateľov každej bytovej jednotky odhaduje takto:

Image 67

(2.8.6)

Celkový počet obyvateľov bytových jednotiek v rámci budovy teraz možno odhadnúť ako v prípade 1A.

2B:

Obytná podlahová plocha je známa pre celú budovu, t. j. súčet obytných podlahových plôch všetkých bytových jednotiek v budove je známy.

V tomto prípade sa počet obyvateľov bytových jednotiek odhaduje takto:

Image 68

(2.8.7)

2C:

Obytná podlahová plocha je známa iba pre oblasti väčšie ako budovy, napr. časti mestských blokov, mestské bloky, štvrte alebo dokonca celé obce.

V tomto prípade sa počet obyvateľov bytových jednotiek odhaduje na základe objemu budovy, ako sa opisuje v prípade 1B, pričom celkový počet obyvateľov bytových jednotiek sa odhadne takto:

Image 69

(2.8.8)

2D:

Obytná podlahová plocha nie je známa.

V tomto prípade sa počet obyvateľov bytových jednotiek v rámci budovy odhaduje podľa opisu v prípade 2B, pričom obytná podlahová plocha sa odhaduje takto:

(2.8.9)

DFSbuilding = BAbuilding x 0.8 x NFbuilding

(2.8.9)

Faktor 0,8 je konverzný faktor hrubá podlahová plocha poschodia → obytná podlahová plocha. Ak je známy iný faktor, ktorý je reprezentatívny pre danú oblasť, musí sa použiť namiesto neho a jasne zdokumentovať. Ak je počet poschodí budovy neznámy, odhadne sa na základe výšky budovy, Hbuilding , čoho výsledkom je spravidla neceločíselný počet poschodí:

Image 70

(2.8.10)

Ak nie je známa výška budovy ani počet poschodí, použije sa štandardná hodnota pre počet poschodí reprezentatívna pre danú štvrť alebo mestskú časť.

Priradenie bodov posudzovania hluku bytovým jednotkám a ich obyvateľom

Posudzovanie vystavenia hluku bytových jednotiek a ich obyvateľov, je založené na bodoch posudzovania hluku vo výške 4 ± 0,2 m nad zemou, čo zodpovedá bodom prijímačov v zmysle oddielov 2.5, 2.6 a 2.7.

Pokiaľ ide o výpočet počtu bytových jednotiek a ich obyvateľov, vystavených hluku z leteckej dopravy, všetkým bytovým jednotkám a ich obyvateľom v rámci budovy je priradený najhlučnejší bod prijímača hluku spadajúci do samotnej budovy, alebo ak neexistuje, na mriežke obklopujúcej budovu.

Pokiaľ ide o výpočet počtu bytových jednotiek a ich obyvateľov, vystavených pozemným zdrojom hluku, body prijímača sú umiestnené približne 0,1 m pred fasádami obytných budov. Odrazy od príslušnej fasády sa do výpočtu nezahŕňajú. Na lokalizáciu bodov prijímača sa použije buď nasledujúci postup podľa prípadu 1, alebo postup podľa prípadu 2.

Prípad 1: rozdelenie každej fasády v pravidelných odstupoch

Image 71

a)

Segmenty s dĺžkou viac ako 5 m sú rozdelené v pravidelných odstupoch najväčšej možnej dĺžky, nie však viac ako 5 m. Body prijímača sú umiestnené v strede každého pravidelného odstupu.

b)

Zostávajúce segmenty s dĺžkou nad 2,5 m sú zastúpené jedným bodom prijímača v strede každého segmentu.

c)

Zostávajúce priľahlé segmenty s celkovou dĺžkou viac ako 5 m sa považujú za objekty s nadväzujúcimi úsečkami podobným spôsobom, ako je opísaný v písmenách a) a b).

Prípad 2: rozdelenie fasád v určenej vzdialenosti od začiatku mnohouholníka

Image 72

a)

Fasády sa posudzujú samostatne alebo sú rozdelené po 5 m od začiatočnej pozície, pričom bod prijímača sa nachádza v polovičnej vzdialenosti od fasády alebo päťmetrového segmentu.

b)

Zostávajúca časť má bod prijímača vo svojom strede.

Priraďovanie bytových jednotiek a ich obyvateľov k bodom prijímača

Ak v plánoch základov budov existujú údaje o umiestnení bytových jednotiek, daná bytová jednotka a jej obyvatelia sa priradia k bodu prijímača na najexponovanejšej fasáde bytovej jednotky. Napríklad v prípade rodinných domov, dvojdomov a domov v radovej zástavbe alebo bytových domov, kde je známe vnútorné rozdelenie budovy, alebo v prípade budov s podlahovou plochou, ktorej veľkosť naznačuje, že na podlaží je iba jedna bytová jednotka, alebo v prípade budov s podlahovou plochou a výškou, ktoré naznačujú, že v budove je iba jedna bytová jednotka.

Ak v plánoch základov budov neexistujú údaje o umiestnení bytových jednotiek, ako sa vysvetľuje vyššie, použije sa podľa potreby jedna z dvoch nasledujúcich metód, a to od budovy k budove, s cieľom odhadnúť vystavenie hluku bytových jednotiek v budovách a ich obyvateľov.

a)

Z dostupných údajov vyplýva, že bytové jednotky sú umiestnené v rámci bytového domu tak, že jedna ich fasáda je vystavená hluku

V takomto prípade sa pri rozdelení počtu bytových jednotiek a ich obyvateľov podľa bodov prijímača rozlíši podľa dĺžky zastúpenej fasády podľa postupu v rámci prípadu 1 alebo prípadu 2, aby súčet všetkých bodov prijímača zodpovedal celkovému počtu bytových jednotiek a ich obyvateľov priradených k budove.

b)

Z dostupných údajov vyplýva, že bytové jednotky sú umiestnené v rámci bytového domu tak, že viac než jedna ich fasáda je vystavená hluku, alebo nie sú k dispozícii žiadne údaje o tom, koľko fasád bytových jednotiek je vystavených hluku

V takomto prípade sa za každú budovu séria priradených miest prijímača rozdelí na dolnú a hornú polovicu na základe mediánu (*) vypočítaných hladín za každú budovu. V prípade nepárneho počtu bodov prijímača sa tento postup uplatní pri vylúčení miesta prijímača s najnižšou hladinou hluku.

Za každý bod prijímača v hornej časti súboru údajov sa počet bytových jednotiek a ich obyvateľov rozdelí rovnomerne, aby súčet všetkých bodov prijímača v hornej časti súboru údajov zodpovedal celkovému počtu bytových jednotiek a ich obyvateľov. K prijímačom v dolnej polovici súboru údajov sa nepriradia žiadne bytové jednotky ani ich obyvatelia (**).

(*)  Medián je hodnota, ktorá rozdeľuje súbor údajov na polovicu s vyššími údajmi (50 %) a na polovicu s nižšími údajmi (50 %)."

(**)  Dolná polovica súboru údajov môže zodpovedať prítomnosti relatívne pokojných fasád. Ak je vopred známe, napríklad na základe umiestnenia budov vo vzťahu k dominantným zdrojom hluku, ktoré lokality prijímača budú vykazovať najvyššie/najnižšie hladiny hluku, nie je potrebné vypočítavať hluk pre dolnú polovicu.“"

18.

Dodatok D sa mení takto:

a)

Prvý pododsek pod tabuľkou D-1 sa nahrádza takto:

„Koeficienty útlmu v tabuľke D-1 možno považovať za platné v primeranom rozpätí teploty a vlhkosti. Na skontrolovanie toho, či sú potrebné úpravy, by sa však mal použiť model SAE ARP-5534 používaný na výpočet priemerných koeficientov atmosférickej absorpcie pre priemernú teplotu letiska T a relatívnu vlhkosť RH. Ak na základe porovnania týchto hodnôt s hodnotami uvedenými v tabuľke D-1 vyplynie, že sú potrebné úpravy, mala by sa použiť nasledovná metodika.“

b)

V treťom pododseku pod tabuľkou D-1 sa body 2 a 3 nahrádzajú takto:

„2.

Korigované spektrum sa potom upraví na každú z desiatich štandardných vzdialeností NPD di pomocou miery útlmu, a to tak pre i) atmosféru podľa SAE AIR-1845, ako aj pre ii) atmosféru stanovenú používateľmi (na základe modelu SAE ARP-5534).

i)

Pre atmosféru podľa SAE AIR-1845:

Ln,ref (di ) = Ln (dref ) - 20.lg(di/dref ) - α n,ref · di

(D-2)

ii)

Pre atmosféru stanovenú používateľmi:

Ln, 5534 (T,RH,di) = Ln(dref) - 20.lg(di/dref) - α n, 5534 (T,RH) di

(D-3)

kde α n,5534 je koeficient atmosférickej absorpcie pre frekvenčné pásmo n (vyjadrený v dB/m) vypočítaný pomocou modelu SAE ARP-5534 s teplotou T a relatívnou vlhkosťou RH.

3.

Pre každú vzdialenosť NPD di sú tieto dve spektrá vážené krivkou A a spočítajú sa ich decibelové hodnoty na určenie výsledných vážených hladín LA,5534 LA,ref – ktoré sa potom aritmeticky odčítajú:

Image 73

(D-4)“

19.

Dodatok F sa mení takto:

a)

Tabuľka F-1 sa nahrádza takto:

„Kategória

Koeficient

63

125

250

500

1 000

2 000

4 000

8 000

1

AR

83,1

89,2

87,7

93,1

100,1

96,7

86,8

76,2

BR

30,0

41,5

38,9

25,7

32,5

37,2

39,0

40,0

AP

97,9

92,5

90,7

87,2

84,7

88,0

84,4

77,1

BP

–1,3

7,2

7,7

8,0

8,0

8,0

8,0

8,0

2

AR

88,7

93,2

95,7

100,9

101,7

95,1

87,8

83,6

BR

30,0

35,8

32,6

23,8

30,1

36,2

38,3

40,1

AP

105,5

100,2

100,5

98,7

101,0

97,8

91,2

85,0

BP

–1,9

4,7

6,4

6,5

6,5

6,5

6,5

6,5

3

AR

91,7

96,2

98,2

104,9

105,1

98,5

91,1

85,6

BR

30,0

33,5

31,3

25,4

31,8

37,1

38,6

40,6

AP

108,8

104,2

103,5

102,9

102,6

98,5

93,8

87,5

BP

0,0

3,0

4,6

5,0

5,0

5,0

5,0

5,0

4a

AR

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

BR

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

AP

93,0

93,0

93,5

95,3

97,2

100,4

95,8

90,9

BP

4,2

7,4

9,8

11,6

15,7

18,9

20,3

20,6

4b

AR

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

BR

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

AP

99,9

101,9

96,7

94,4

95,2

94,7

92,1

88,6

BP

3,2

5,9

11,9

11,6

11,5

12,6

11,1

12,0

5

AR

 

 

 

 

 

 

 

 

BR

 

 

 

 

 

 

 

 

AP

 

 

 

 

 

 

 

 

BP

 

 

 

 

 

 

 

 

b)

Tabuľka F-4 sa nahrádza takto:

„Opis

Minimálna rýchlosť, pri ktorej je platný [km/h]

Maximálna rýchlosť, pri ktorej je platný [km/h]

Kategória

αm

(63 Hz)

αm

(125 Hz)

αm

(250 Hz)

αm

(500 Hz)

αm

(1 kHz)

αm

(2 kHz)

αm

(4 kHz)

αm

(8 kHz)

β m

Referenčný povrch vozovky

--

--

1

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

2

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

3

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

4a/4b

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

Jednovrstvový ZOAB

50

130

1

0,0

5,4

4,3

4,2

–1,0

–3,2

–2,6

0,8

–6,5

2

7,9

4,3

5,3

–0,4

–5,2

–4,6

–3,0

–1,4

0,2

3

9,3

5,0

5,5

–0,4

–5,2

–4,6

–3,0

–1,4

0,2

4a/4b

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

Dvojvrstvový ZOAB

50

130

1

1,6

4,0

0,3

–3,0

–4,0

–6,2

–4,8

–2,0

–3,0

2

7,3

2,0

–0,3

–5,2

–6,1

–6,0

–4,4

–3,5

4,7

3

8,3

2,2

–0,4

–5,2

–6,2

–6,1

–4,5

–3,5

4,7

4a/4b

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

Dvojvrstvový ZOAB (jemný)

80

130

1

–1,0

3,0

–1,5

–5,3

–6,3

–8,5

–5,3

–2,4

–0,1

2

7,9

0,1

–1,9

–5,9

–6,1

–6,8

–4,9

–3,8

–0,8

3

9,4

0,2

–1,9

–5,9

–6,1

–6,7

–4,8

–3,8

–0,9

4a/4b

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

SMA-NL5

40

80

1

10,3

–0,9

0,9

1,8

–1,8

–2,7

–2,0

–1,3

–1,6

2

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

3

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

4a/4b

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

SMA-NL8

40

80

1

6,0

0,3

0,3

0,0

–0,6

–1,2

–0,7

–0,7

–1,4

2

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

3

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

4a/4b

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

Kartáčovaný betón

70

120

1

8,2

–0,4

2,8

2,7

2,5

0,8

–0,3

–0,1

1,4

2

0,3

4,5

2,5

–0,2

–0,1

–0,5

–0,9

–0,8

5,0

3

0,2

5,3

2,5

–0,2

–0,1

–0,6

–1,0

–0,9

5,5

4a/4b

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

Optimalizovaný kartáčovaný betón

70

80

1

–0,2

–0,7

1,4

1,2

1,1

–1,6

–2,0

–1,8

1,0

2

–0,7

3,0

–2,0

–1,4

–1,8

–2,7

–2,0

–1,9

–6,6

3

–0,5

4,2

–1,9

–1,3

–1,7

–2,5

–1,8

–1,8

–6,6

4a/4b

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

Jemne kartáčovaný betón

70

120

1

8,0

–0,7

4,8

2,2

1,2

2,6

1,5

–0,6

7,6

2

0,2

8,6

7,1

3,2

3,6

3,1

0,7

0,1

3,2

3

0,1

9,8

7,4

3,2

3,1

2,4

0,4

0,0

2,0

4a/4b

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

Opracovaný povrch

50

130

1

8,3

2,3

5,1

4,8

4,1

0,1

–1,0

–0,8

–0,3

2

0,1

6,3

5,8

1,8

–0,6

–2,0

–1,8

–1,6

1,7

3

0,0

7,4

6,2

1,8

–0,7

–2,1

–1,9

–1,7

1,4

4a/4b

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

Tvrdé prvky vo vzore „rybia kosť“

30

60

1

27,0

16,2

14,7

6,1

3,0

–1,0

1,2

4,5

2,5

2

29,5

20,0

17,6

8,0

6,2

–1,0

3,1

5,2

2,5

3

29,4

21,2

18,2

8,4

5,6

–1,0

3,0

5,8

2,5

4a/4b

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

Tvrdé prvky bez vzoru „rybia kosť“

30

60

1

31,4

19,7

16,8

8,4

7,2

3,3

7,8

9,1

2,9

2

34,0

23,6

19,8

10,5

11,7

8,2

12,2

10,0

2,9

3

33,8

24,7

20,4

10,9

10,9

6,8

12,0

10,8

2,9

4a/4b

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

Nehlučné tvrdé prvky

30

60

1

26,8

13,7

11,9

3,9

–1,8

–5,8

–2,7

0,2

–1,7

2

9,2

5,7

4,8

2,3

4,4

5,1

5,4

0,9

0,0

3

9,1

6,6

5,2

2,6

3,9

3,9

5,2

1,1

0,0

4a/4b

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

Tenká vrstva A

40

130

1

10,4

0,7

–0,6

–1,2

–3,0

–4,8

–3,4

–1,4

–2,9

2

13,8

5,4

3,9

–0,4

–1,8

–2,1

–0,7

–0,2

0,5

3

14,1

6,1

4,1

–0,4

–1,8

–2,1

–0,7

–0,2

0,3

4a/4b

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

Tenká vrstva B

40

130

1

6,8

–1,2

–1,2

–0,3

–4,9

–7,0

–4,8

–3,2

–1,8

2

13,8

5,4

3,9

–0,4

–1,8

–2,1

–0,7

–0,2

0,5

3

14,1

6,1

4,1

–0,4

–1,8

–2,1

–0,7

–0,2

0,3

4a/4b

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0 “

20.

Dodatok G sa mení takto:

a)

V tabuľke G-1 sa druhá tabuľka nahrádza takto:

„Lr,TR,i

Vlnová dĺžka

Drsnosť koľajnice

E

M

EN ISO 3095:2013 (Dobre udržiavaná a veľmi hladká)

Priemerná sieť (Bežne udržiavaná hladká)

2 000 mm

17,1

35,0

1 600 mm

17,1

31,0

1 250 mm

17,1

28,0

1 000 mm

17,1

25,0

800 mm

17,1

23,0

630 mm

17,1

20,0

500 mm

17,1

17,0

400 mm

17,1

13,5

315 mm

15,0

10,5

250 mm

13,0

9,0

200 mm

11,0

6,5

160 mm

9,0

5,5

125 mm

7,0

5,0

100 mm

4,9

3,5

80 mm

2,9

2,0

63 mm

0,9

0,1

50 mm

–1,1

–0,2

40 mm

–3,2

–0,3

31,5 mm

–5,0

–0,8

25 mm

–5,6

–3,0

20 mm

–6,2

–5,0

16 mm

–6,8

–7,0

12,5 mm

–7,4

–8,0

10 mm

–8,0

–9,0

8 mm

–8,6

–10,0

6,3 mm

–9,2

–12,0

5 mm

–9,8

–13,0

4 mm

–10,4

–14,0

3,15 mm

–11,0

–15,0

2,5 mm

–11,6

–16,0

2 mm

–12,2

–17,0

1,6 mm

–12,8

–18,0

1,25 mm

–13,4

–19,0

1 mm

–14,0

–19,0

0,8 mm

–14,0

–19,0 “

b)

Tabuľka G-2 sa nahrádza takto:

„A3,i

1.1.

Vlnová dĺžka

Zaťaženie kolesa 50 kN – priemer kolesa 360 mm

Zaťaženie kolesa 50 kN – priemer kolesa 680 mm

Zaťaženie kolesa 50 kN – priemer kolesa 920 mm

Zaťaženie kolesa 25 kN – priemer kolesa 920 mm

Zaťaženie kolesa 100 kN – priemer kolesa 920 mm

2 000 mm

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

1 600 mm

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

1 250 mm

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

1 000 mm

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

800 mm

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

630 mm

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

500 mm

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

400 mm

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

315 mm

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

250 mm

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

200 mm

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

160 mm

0,0

0,0

0,0

0,0

–0,1

125 mm

0,0

0,0

–0,1

0,0

–0,2

100 mm

0,0

–0,1

–0,1

0,0

–0,3

80 mm

–0,1

–0,2

–0,3

–0,1

–0,6

63 mm

–0,2

–0,3

–0,6

–0,3

–1,0

50 mm

–0,3

–0,7

–1,1

–0,5

–1,8

40 mm

–0,6

–1,2

–1,3

–1,1

–3,2

31,5 mm

–1,0

–2,0

–3,5

–1,8

–5,4

25 mm

–1,8

–4,1

–5,3

–3,3

–8,7

20 mm

–3,2

–6,0

–8,0

–5,3

–12,2

16 mm

–5,4

–9,2

–12,0

–7,9

–16,7

12,5 mm

–8,7

–13,8

–16,8

–12,8

–17,7

10 mm

–12,2

–17,2

–17,7

–16,8

–17,8

8 mm

–16,7

–17,7

–18,0

–17,7

–20,7

6,3 mm

–17,7

–18,6

–21,5

–18,2

–22,1

5 mm

–17,8

–21,5

–21,8

–20,5

–22,8

4 mm

–20,7

–22,3

–22,8

–22,0

–24,0

3,15 mm

–22,1

–23,1

–24,0

–22,8

–24,5

2,5 mm

–22,8

–24,4

–24,5

–24,2

–24,7

2 mm

–24,0

–24,5

–25,0

–24,5

–27,0

1,6 mm

–24,5

–25,0

–27,3

–25,0

–27,8

1,25 mm

–24,7

–28,0

–28,1

–27,4

–28,6

1 mm

–27,0

–28,8

–28,9

–28,2

–29,4

0,8 mm

–27,8

–29,6

–29,7

–29,0

–30,2 “

c)

Prvá tabuľka v tabuľke G-3 sa nahrádza takto:

LH,TR,i

Frekvencia

Typ podvalového podložia/podložky pod pätu koľajnice

M/S

M/M

M/H

B/S

B/M

B/H

W

D

Monoblokové podvaly na mäkkom podloží

Monoblokové podvaly na podloží strednej tuhosti

Monoblokové podvaly na tvrdom podloží

Dvojblokové podvaly na mäkkom podloží

Dvojblokové podvaly na podloží strednej tuhosti

Dvojblokové podvaly na tvrdom podloží

Drevené podvaly

Priame upevnenie na mostoch

50 Hz

53,3

50,9

50,1

50,9

50,0

49,8

44,0

75,4

63 Hz

59,3

57,8

57,2

56,6

56,1

55,9

51,0

77,4

80 Hz

67,2

66,5

66,3

64,3

64,1

64,0

59,9

81,4

100 Hz

75,9

76,8

77,2

72,3

72,5

72,5

70,8

87,1

125 Hz

79,2

80,9

81,6

75,4

75,8

75,9

75,1

88,0

160 Hz

81,8

83,3

84,0

78,5

79,1

79,4

76,9

89,7

200 Hz

84,2

85,8

86,5

81,8

83,6

84,4

77,2

83,4

250 Hz

88,6

90,0

90,7

86,6

88,7

89,7

80,9

87,7

315 Hz

91,0

91,6

92,1

89,1

89,6

90,2

85,3

89,8

400 Hz

94,5

93,9

94,3

91,9

89,7

90,2

92,5

97,5

500 Hz

97,0

95,6

95,8

94,5

90,6

90,8

97,0

99,0

630 Hz

99,2

97,4

97,0

97,5

93,8

93,1

98,7

100,8

800 Hz

104,0

101,7

100,3

104,0

100,6

97,9

102,8

104,9

1 000 Hz

107,1

104,4

102,5

107,9

104,7

101,1

105,4

111,8

1 250 Hz

108,3

106,0

104,2

108,9

106,3

103,4

106,5

113,9

1 600 Hz

108,5

106,8

105,4

108,8

107,1

105,4

106,4

115,5

2 000 Hz

109,7

108,3

107,1

109,8

108,8

107,7

107,5

114,9

2 500 Hz

110,0

108,9

107,9

110,2

109,3

108,5

108,1

118,2

3 150 Hz

110,0

109,1

108,2

110,1

109,4

108,7

108,4

118,3

4 000 Hz

110,0

109,4

108,7

110,1

109,7

109,1

108,7

118,4

5 000 Hz

110,3

109,9

109,4

110,3

110,0

109,6

109,1

118,9

6 300 Hz

110,0

109,9

109,7

109,9

109,8

109,6

109,1

117,5

8 000 Hz

110,1

110,3

110,4

110,0

110,0

109,9

109,5

117,9

10 000 Hz

110,6

111,0

111,4

110,4

110,5

110,6

110,2

118,6 “

d)

Tabuľka G-3 sa mení takto:

V 1. stĺpci oddielu „LH, VEH, i“:

11. riadok sa nahrádza takto: „315 Hz“;

21. riadok sa nahrádza takto: „3 150 Hz“;

24. riadok sa nahrádza takto: „6 300 Hz“.

V 1. stĺpci oddielu „LH, VEH, SUP, i“:

11. riadok sa nahrádza takto: „315 Hz“;

21. riadok sa nahrádza takto: „3 150 Hz“;

24. riadok sa nahrádza takto: „6 300 Hz“.

e)

Tabuľka G-4 sa nahrádza takto:

„LR,IMPACT,i

Vlnová dĺžka

Jedna výhybka/spoj/križovatka/100 m

2 000 mm

22,0

1 600 mm

22,0

1 250 mm

22,0

1 000 mm

22,0

800 mm

22,0

630 mm

20,0

500 mm

16,0

400 mm

15,0

315 mm

14,0

250 mm

15,0

200 mm

14,0

160 mm

12,0

125 mm

11,0

100 mm

10,0

80 mm

9,0

63 mm

8,0

50 mm

6,0

40 mm

3,0

31,5 mm

2,0

25 mm

–3,0

20 mm

–8,0

16 mm

–13,0

12,5 mm

–17,0

10 mm

–19,0

8 mm

–22,0

6,3 mm

–25,0

5 mm

–26,0

4 mm

–32,0

3,15 mm

–35,0

2,5 mm

–40,0

2 mm

–43,0

1,6 mm

–45,0

1,25 mm

–47,0

1 mm

–49,0

0,8 mm

–50,0 “

f)

V tabuľke G-5:

 

v 1. stĺpci sa 12. riadok nahrádza takto: „315 Hz“;

 

v 1. stĺpci sa 22. riadok nahrádza takto: „3 150 Hz“;

 

v 1. stĺpci sa 25. riadok nahrádza takto: „6 300 Hz“;

 

vo 4. stĺpci sa 25. riadok nahrádza takto: „81,4“;

 

v 5. stĺpci sa 25. riadok nahrádza takto: „80,7“.

g)

V tabuľke G-6 v stĺpci 1:

 

11. riadok sa nahrádza takto: „315 Hz“;

 

21. riadok sa nahrádza takto: „3 150 Hz“;

 

24. riadok sa nahrádza takto: „6 300 Hz“.

h)

Tabuľka G-7 sa nahrádza takto:

LH, bridge ,i

Frekvencia

+10 dB(A)

+15 dB(A)

50 Hz

85,2

90,1

63 Hz

87,1

92,1

80 Hz

91,0

96,0

100 Hz

94,0

99,5

125 Hz

94,4

99,9

160 Hz

96,0

101,5

200 Hz

92,5

99,6

250 Hz

96,7

103,8

315 Hz

97,4

104,5

400 Hz

99,4

106,5

500 Hz

100,7

107,8

630 Hz

102,5

109,6

800 Hz

107,1

116,1

1 000 Hz

109,8

118,8

1 250 Hz

112,0

120,9

1 600 Hz

107,2

109,5

2 000 Hz

106,8

109,1

2 500 Hz

107,3

109,6

3 150 Hz

99,3

102,0

4 000 Hz

91,4

94,1

5 000 Hz

86,9

89,6

6 300 Hz

79,7

83,6

8 000 Hz

75,1

79,0

10 000 Hz

70,8

74,7 “

21.

Dodatok I sa mení takto:

a)

Názov dodatku sa nahrádza takto:

„Dodatok I: Databáza pre zdroj hluku lietadiel – údaje o hluku a výkonnosti (ANP)“;

b)

V tabuľke I-1 sa riadky začínajúce riadkom

„F10062

A

D-42

0

0

0,4731

0,1565“

až do posledného riadku tabuľky nahrádzajú takto:

„737800

A

A_00

 

 

 

0,0596977

737800

A

A_01

 

 

 

0,066122

737800

A

A_05

 

 

 

0,078996

737800

A

A_15

 

 

 

0,111985

737800

A

A_30

 

 

0,383611

0,117166

7378MAX

A

A_00

0

0

0

0,076682

7378MAX

A

A_00

 

 

 

0,056009

7378MAX

A

A_01

0

0

0

0,091438

7378MAX

A

A_01

 

 

 

0,066859

7378MAX

A

A_05

0

0

0

0,106627

7378MAX

A

A_05

 

 

 

0,077189

7378MAX

A

A_15

0

0

0,395117

0,165812

7378MAX

A

A_15

 

 

 

0,106525

7378MAX

A

A_30

 

 

0,375612

0,116638

7378MAX

A

A_40

0

0

0,375646

0,189672

7378MAX

D

D_00

0

0

0

0,074217

7378MAX

D

D_00

 

 

 

0,05418

7378MAX

D

D_01

0

0

0

0,085464

7378MAX

D

D_01

 

 

 

0,062526

7378MAX

D

D_05

0,00823

0,41332

0

0,101356

7378MAX

D

D_05

0,0079701

0,40898

 

0,074014

A350-941

A

A_1_U

0

0

0

0,05873

A350-941

A

A_1_U

 

 

 

0,056319

A350-941

A

A_2_D

0

0

0

0,083834

A350-941

A

A_2_D

 

 

 

0,081415

A350-941

A

A_2_U

0

0

0

0,06183

A350-941

A

A_2_U

 

 

 

0,059857

A350-941

A

A_3_D

0

0

0,219605

0,092731

A350-941

A

A_3_D

 

 

0,225785

0,092557

A350-941

A

A_FULL_D

0

0

0,214867

0,106381

A350-941

A

A_FULL_D

 

 

0,214862

0,106058

A350-941

A

A_ZERO

0

0

0

0,049173

A350-941

A

A_ZERO

 

 

 

0,048841

A350-941

D

D_1

0

0

0

0,052403

A350-941

D

D_1_U

 

 

 

0,058754

A350-941

D

D_1+F

0,00325

0,234635

0

0,06129

A350-941

D

D_1+F_D

0,002722

0,233179

 

0,098533

A350-941

D

D_1+F_U

 

 

 

0,062824

A350-941

D

D_ZERO

0

0

0

0,048142

A350-941

D

D_ZERO

 

 

 

0,048126

ATR72

A

15-A-G

 

 

 

0,0803

ATR72

A

33-A-G

 

 

0,55608

0,105

ATR72

A

ZERO-A

 

 

 

0,09027

ATR72

D

15

0,013155

0,538

 

0,08142

ATR72

D

INTR

 

 

 

0,07826

ATR72

D

ZERO

 

 

 

0,0708

F10062

A

D-42

0

0

0,4731

0,1565

F10062

A

INT2

 

 

 

0,0904

F10062

A

TO

 

 

 

0,0683

F10062

A

U-INT

 

 

 

0,1124

F10062

D

INT2

 

 

 

0,0904

F10062

D

TO

0,0122

0,5162

 

0,0683

F10062

D

ZERO

 

 

 

0,0683

F10065

A

D-42

 

 

0,4731

0,1565

F10065

A

INT2

 

 

 

0,0911

F10065

A

TO

 

 

 

0,0693

F10065

A

U-INT

 

 

 

0,1129

F10065

D

INT2

 

 

 

0,0911

F10065

D

TO

0,0123

0,521

 

0,0693

F10065

D

ZERO

 

 

 

0,0693

F28MK2

A

D-42

 

 

0,5334

0,1677

F28MK2

A

INT2

 

 

 

0,1033

F28MK2

A

U-INTR

 

 

 

0,1248

F28MK2

A

ZERO

 

 

 

0,0819

F28MK2

D

6

0,0171

0,6027

 

0,0793

F28MK2

D

INT2

 

 

 

0,1033

F28MK2

D

ZERO

 

 

 

0,0819

F28MK4

A

D-42

 

 

0,5149

0,1619

F28MK4

A

INT2

 

 

 

0,0971

F28MK4

A

U-INTR

 

 

 

0,1187

F28MK4

A

ZERO

 

 

 

0,0755

F28MK4

D

6

0,01515

0,5731

 

0,0749

F28MK4

D

INT2

 

 

 

0,0971

F28MK4

D

ZERO

 

 

 

0,0755

FAL20

A

D-25

 

 

0,804634

0,117238

FAL20

A

D-40

 

 

0,792624

0,136348

FAL20

A

INTR

 

 

 

0,084391

FAL20

A

ZERO

 

 

 

0,07

FAL20

D

10

0,035696

0,807797

 

0,098781

FAL20

D

INTR

 

 

 

0,084391

FAL20

D

ZERO

 

 

 

0,07

GII

A

L-0-U

 

 

 

0,0751

GII

A

L-10-U

 

 

 

0,0852

GII

A

L-20-D

 

 

 

0,1138

GII

A

L-39-D

 

 

0,5822

0,1742

GII

D

T-0-U

 

 

 

0,0814

GII

D

T-10-U

 

 

 

0,0884

GII

D

T-20-D

0,02

0,634

 

0,1159

GIIB

A

L-0-U

 

 

 

0,0722

GIIB

A

L-10-U

 

 

 

0,0735

GIIB

A

L-20-D

 

 

 

0,1091

GIIB

A

L-39-D

 

 

0,562984

0,1509

GIIB

D

T-0-U

 

 

 

0,0738

GIIB

D

T-10-U

 

 

 

0,0729

GIIB

D

T-20-D

0,0162

0,583

 

0,1063

GIV

A

L-0-U

 

 

 

0,06

GIV

A

L-20-D

 

 

 

0,1063

GIV

A

L-39-D

 

 

0,5805

0,1403

GIV

D

T-0-U

 

 

 

0,0586

GIV

D

T-10-U

 

 

 

0,0666

GIV

D

T-20-D

0,0146

0,5798

 

0,1035

GIV

D

T-20-U

 

 

 

0,0797

GV

A

L-0-U

 

 

 

0,0617

GV

A

L-20-D

 

 

 

0,0974

GV

A

L-20-U

 

 

 

0,0749

GV

A

L-39-D

 

 

0,4908

0,1328

GV

D

T-0-U

 

 

 

0,058

GV

D

T-10-U

 

 

 

0,0606

GV

D

T-20-D

0,01178

0,516

 

0,0953

GV

D

T-20-U

 

 

 

0,0743

HS748A

A

D-30

 

 

0,45813

0,13849

HS748A

A

D-INTR

 

 

 

0,106745

HS748A

A

INTR

 

 

 

0,088176

HS748A

A

ZERO

 

 

 

0,075

HS748A

D

INTR

 

 

 

0,088176

HS748A

D

TO

0,012271

0,542574

 

0,101351

HS748A

D

ZERO

 

 

 

0,075

IA1125

A

D-40

 

 

0,967478

0,136393

IA1125

A

D-INTR

 

 

 

0,118618

IA1125

A

INTR

 

 

 

0,085422

IA1125

A

ZERO

 

 

 

0,07

IA1125

D

12

0,040745

0,963488

 

0,100843

IA1125

D

INTR

 

 

 

0,085422

IA1125

D

ZERO

 

 

 

0,07

L1011

A

10

 

 

 

0,093396

L1011

A

D-33

 

 

0,286984

0,137671

L1011

A

D-42

 

 

0,256389

0,155717

L1011

A

ZERO

 

 

 

0,06243

L1011

D

10

0,004561

0,265314

 

0,093396

L1011

D

22

0,004759

0,251916

 

0,105083

L1011

D

INTR

 

 

 

0,07959

L1011

D

ZERO

 

 

 

0,06243

L10115

A

10

 

 

 

0,093396

L10115

A

D-33

 

 

0,262728

0,140162

L10115

A

D-42

 

 

0,256123

0,155644

L10115

A

ZERO

 

 

 

0,06243

L10115

D

10

0,004499

0,265314

 

0,093396

L10115

D

22

0,004695

0,251916

 

0,105083

L10115

D

INTR

 

 

 

0,07959

L10115

D

ZERO

 

 

 

0,06243

L188

A

D-100

 

 

0,436792

0,174786

L188

A

D-78-%

 

 

0,456156

0,122326

L188

A

INTR

 

 

 

0,120987

L188

A

ZERO

 

 

 

0,082

L188

D

39-%

0,009995

0,420533

 

0,142992

L188

D

78-%

0,010265

0,404302

 

0,159974

L188

D

INTR

 

 

 

0,120987

L188

D

ZERO

 

 

 

0,082

LEAR25

A

10

 

 

 

0,09667

LEAR25

A

D-40

 

 

1,28239

0,176632

LEAR25

A

D-INTR

 

 

 

0,149986

LEAR25

A

ZERO

 

 

 

0,07

LEAR25

D

10

 

 

 

0,09667

LEAR25

D

20

0,082866

1,27373

 

0,12334

LEAR25

D

ZERO

 

 

 

0,07

LEAR35

A

10

 

 

 

0,089112

LEAR35

A

D-40

 

 

1,08756

0,150688

LEAR35

A

D-INTR

 

 

 

0,129456

LEAR35

A

ZERO

 

 

 

0,07

LEAR35

D

10

 

 

 

0,089112

LEAR35

D

20

0,043803

1,05985

 

0,108224

LEAR35

D

ZERO

 

 

 

0,07

MD11GE

D

10

0,003812

0,2648

 

0,0843

MD11GE

D

15

0,003625

0,2578

 

0,0891

MD11GE

D

20

0,003509

0,2524

 

0,0947

MD11GE

D

25

0,003443

0,2481

 

0,1016

MD11GE

D

0/EXT

 

 

 

0,0692

MD11GE

D

0/RET

 

 

 

0,0551

MD11GE

D

ZERO

 

 

 

0,0551

MD11PW

D

10

0,003829

0,265

 

0,08425

MD11PW

D

15

0,003675

0,2576

 

0,08877

MD11PW

D

20

0,003545

0,2526

 

0,09472

MD11PW

D

25

0,003494

0,2487

 

0,1018

MD11PW

D

0/EXT

 

 

 

0,0691

MD11PW

D

0/RET

 

 

 

0,05512

MD11PW

D

ZERO

 

 

 

0,05512

MD81

D

11

0,009276

0,4247

 

0,07719

MD81

D

INT1

 

 

 

0,07643

MD81

D

INT2

 

 

 

0,06313

MD81

D

INT3

 

 

 

0,06156

MD81

D

INT4

 

 

 

0,06366

MD81

D

T_15

0,009369

0,420798

 

0,0857

MD81

D

T_INT

 

 

 

0,0701

MD81

D

T_ZERO

 

 

 

0,061

MD81

D

ZERO

 

 

 

0,06761

MD82

D

11

0,009248

0,4236

 

0,07969

MD82

D

INT1

 

 

 

0,07625

MD82

D

INT2

 

 

 

0,06337

MD82

D

INT3

 

 

 

0,06196

MD82

D

INT4

 

 

 

0,0634

MD82

D

T_15

0,009267

0,420216

 

0,086

MD82

D

T_INT

 

 

 

0,065

MD82

D

T_ZERO

 

 

 

0,061

MD82

D

ZERO

 

 

 

0,06643

MD83

D

11

0,009301

0,4227

 

0,0798

MD83

D

INT1

 

 

 

0,07666

MD83

D

INT2

 

 

 

0,0664

MD83

D

INT3

 

 

 

0,06247

MD83

D

INT4

 

 

 

0,06236

MD83

D

T_15

0,009384

0,420307

 

0,086

MD83

D

T_INT

 

 

 

0,0664

MD83

D

T_ZERO

 

 

 

0,0611

MD83

D

ZERO

 

 

 

0,06573

MD9025

A

D-28

 

 

0,4118

0,1181

MD9025

A

D-40

 

 

0,4003

0,1412

MD9025

A

U-0

 

 

0,4744

0,0876

MD9025

D

EXT/06

0,010708

0,458611

 

0,070601

MD9025

D

EXT/11

0,009927

0,441118

 

0,073655

MD9025

D

EXT/18

0,009203

0,421346

 

0,083277

MD9025

D

EXT/24

0,008712

0,408301

 

0,090279

MD9025

D

RET/0

 

 

 

0,05186

MD9028

A

D-28

 

 

0,4118

0,1181

MD9028

A

D-40

 

 

0,4003

0,1412

MD9028

A

U-0

 

 

0,4744

0,0876

MD9028

D

EXT/06

0,010993

0,463088

 

0,070248

MD9028

D

EXT/11

0,010269

0,446501

 

0,072708

MD9028

D

EXT/18

0,009514

0,426673

 

0,082666

MD9028

D

EXT/24

0,008991

0,413409

 

0,090018

MD9028

D

RET/0

 

 

 

0,05025

MU3001

A

1

 

 

 

0,08188

MU3001

A

D-30

 

 

1,07308

0,147487

MU3001

A

D-INTR

 

 

 

0,114684

MU3001

A

ZERO

 

 

 

0,07

MU3001

D

1

0,065703

1,1529

 

0,08188

MU3001

D

10

0,055318

1,0729

 

0,09285

MU3001

D

ZERO

 

 

 

0,07

PA30

A

27-A

 

 

1,316667

0,104586

PA30

A

ZERO-A

 

 

 

0,078131

PA30

D

15-D

0,100146

1,166667

 

0,154071

PA30

D

ZERO-D

 

 

 

0,067504

PA42

A

30-DN

 

 

1,09213

0,14679

PA42

A

ZERO-A

 

 

 

0,087856

PA42

D

ZER-DN

0,06796

1,011055

 

0,08088

PA42

D

ZERO

 

 

 

0,087856

PA42

D

ZERO-C

 

 

 

0,139096

PA42

D

ZERO-T

 

 

 

0,07651

SD330

A

D-15

 

 

0,746802

0,109263

SD330

A

D-35

 

 

0,702872

0,143475

SD330

A

INTR

 

 

 

0,106596

SD330

A

ZERO

 

 

 

0,075

SD330

D

10

0,031762

0,727556

 

0,138193

SD330

D

INTR

 

 

 

0,106596

SD330

D

ZERO

 

 

 

0,075

SF340

A

5

 

 

 

0,105831

SF340

A

D-35

 

 

0,75674

0,147912

SF340

A

D-INTR

 

 

 

0,111456

SF340

A

ZERO

 

 

 

0,075

SF340

D

5

 

 

 

0,105831

SF340

D

15

0,026303

0,746174

 

0,136662

SF340

D

ZERO

 

 

 

0,075“

c)

V tabuľke I-2 sa riadky zodpovedajúce označeniam AIRCFTID 737700 a 737800 v príslušných prípadoch nahrádzajú takto:

„737700

Boeing 737-700/CFM56-7B24

Tryskový

2

Veľká

Komerčná

154 500

129 200

4 445

24 000

3

CF567B

CNT (lb)

206

104

Krídlo

737800

Boeing 737-800 / CFM56-7B26

Tryskový

2

Veľká

Komerčná

174 200

146 300

5 435

26 300

3

CF567B

CNT (lb)

206

104

Krídlo“

d)

V tabuľke I-2 sa dopĺňajú tieto riadky:

„7378MAX

Boeing 737 MAX 8 / CFM Leap1B-27

Tryskový

2

Veľká

Komerčná

181 200

152 800

4 965

26 400

4

7378MAX

CNT (lb)

216

103

Krídlo

A350-941

Airbus A350-941 / RR Trent XWB-84

Tryskový

2

Ťažká

Komerčná

610 681

456 356

6 558

84 200

4

A350-941

CNT (lb)

239

139

Krídlo

ATR72

Avions de Transport Regional ATR 72-212A / PW127F

Turbovrtuľa

2

Veľká

Komerčná

50 710

49 270

3 360

7 587

4

ATR72

CNT (lb)

240

140

Vrtuľa“

e)

V tabuľke I-3 sa dopĺňajú tieto riadky:

„737800

DEFAULT

1

Klesanie pri voľnobehu

A_00

6 000

248,93

3

 

 

 

737800

DEFAULT

2

Vodorovný let pri voľnobehu

A_00

3 000

249,5

 

 

25 437

 

737800

DEFAULT

3

Vodorovný let pri voľnobehu

A_01

3 000

187,18

 

 

3 671

 

737800

DEFAULT

4

Vodorovný let pri voľnobehu

A_05

3 000

174,66

 

 

5 209

 

737800

DEFAULT

5

Klesanie pri voľnobehu

A_15

3 000

151,41

3

 

 

 

737800

DEFAULT

6

Klesanie

A_30

2 817

139,11

3

 

 

 

737800

DEFAULT

7

Pristátie

A_30

 

 

 

393,8

 

 

737800

DEFAULT

8

Spomalenie

A_30

 

139

 

 

3 837,5

40

737800

DEFAULT

9

Spomalenie

A_30

 

30

 

 

0

10

737MAX8

DEFAULT

1

Klesanie pri voľnobehu

A_00

6 000

249,2

3

 

 

 

737MAX8

DEFAULT

2

Vodorovný let pri voľnobehu

A_00

3 000

249,7

 

 

24 557

 

737MAX8

DEFAULT

3

Vodorovný let pri voľnobehu

A_01

3 000

188,5

 

 

4 678

 

737MAX8

DEFAULT

4

Vodorovný let pri voľnobehu

A_05

3 000

173,7

 

 

4 907

 

737MAX8

DEFAULT

5

Klesanie pri voľnobehu

A_15

3 000

152

3

 

 

 

737MAX8

DEFAULT

6

Klesanie

A_30

2 817

139

3

 

 

 

737MAX8

DEFAULT

7

Pristátie

A_30

 

 

 

393,8

 

 

737MAX8

DEFAULT

8

Spomalenie

A_30

 

139

 

 

3 837,5

40

737MAX8

DEFAULT

9

Spomalenie

A_30

 

30

 

 

0

10

A350-941

DEFAULT1

1

Klesanie pri voľnobehu

A_ZERO

6 000

250

2,74

 

 

 

A350-941

DEFAULT1

2

Vodorovný let pri voľnobehu

A_ZERO

3 000

250

 

 

26 122

 

A350-941

DEFAULT1

3

Vodorovný let pri voľnobehu

A_1_U

3 000

188,6

 

 

6 397,6

 

A350-941

DEFAULT1

4

Klesanie pri voľnobehu

A_1_U

3 000

168,4

3

 

 

 

A350-941

DEFAULT1

5

Klesanie pri voľnobehu

A_2_D

2 709

161,9

3

 

 

 

A350-941

DEFAULT1

6

Klesanie pri voľnobehu

A_3_D

2 494

155,2

3

 

 

 

A350-941

DEFAULT1

7

Klesanie

A_FULL_D

2 180

137,5

3

 

 

 

A350-941

DEFAULT1

8

Klesanie

A_FULL_D

50

137,5

3

 

 

 

A350-941

DEFAULT1

9

Pristátie

A_FULL_D

 

 

 

556,1

 

 

A350-941

DEFAULT1

10

Spomalenie

A_FULL_D

 

137,5

 

 

5 004,9

10

A350-941

DEFAULT1

11

Spomalenie

A_FULL_D

 

30

 

 

0

10

A350-941

DEFAULT2

1

Klesanie pri voľnobehu

A_ZERO

6 000

250

2,74

 

 

 

A350-941

DEFAULT2

2

Vodorovný let pri voľnobehu

A_ZERO

3 000

250

 

 

26 122

 

A350-941

DEFAULT2

3

Vodorovný let

A_1_U

3 000

188,6

 

 

20 219,8

 

A350-941

DEFAULT2

4

Vodorovný let pri voľnobehu

A_1_U

3 000

188,6

 

 

6 049,9

 

A350-941

DEFAULT2

5

Klesanie pri voľnobehu

A_1_U

3 000

168,3

3

 

 

 

A350-941

DEFAULT2

6

Klesanie pri voľnobehu

A_2_D

2 709

161,8

3

 

 

 

A350-941

DEFAULT2

7

Klesanie

A_FULL_D

2 180

137,5

3

 

 

 

A350-941

DEFAULT2

8

Klesanie

A_FULL_D

50

137,5

3

 

 

 

A350-941

DEFAULT2

9

Pristátie

A_FULL_D

 

 

 

556,1

 

 

A350-941

DEFAULT2

10

Spomalenie

A_FULL_D

 

137,5

 

 

5 004,9

10

A350-941

DEFAULT2

11

Spomalenie

A_FULL_D

 

30

 

 

0

10

ATR72

DEFAULT

1

Klesanie

ZERO-A

6 000

238

3

 

 

 

ATR72

DEFAULT

2

Vodorovný let pri spomaľovaní

ZERO-A

3 000

238

 

 

17 085

 

ATR72

DEFAULT

3

Vodorovný let pri spomaľovaní

15-A-G

3 000

158,3

 

 

3 236

 

ATR72

DEFAULT

4

Vodorovný let

15-A-G

3 000

139

 

 

3 521

 

ATR72

DEFAULT

5

Vodorovný let

33-A-G

3 000

139

 

 

3 522

 

ATR72

DEFAULT

6

Klesanie pri spomaľovaní

33-A-G

3 000

139

3

 

 

 

ATR72

DEFAULT

7

Klesanie

33-A-G

2 802

117,1

3

 

 

 

ATR72

DEFAULT

8

Klesanie

33-A-G

50

117,1

3

 

 

 

ATR72

DEFAULT

9

Pristátie

33-A-G

 

 

 

50

 

 

ATR72

DEFAULT

10

Spomalenie

33-A-G

 

114,2

 

 

1 218

75,9

ATR72

DEFAULT

11

Spomalenie

33-A-G

 

30

 

 

0

5,7“

f)

V tabuľke I-4 (časť 1) sa dopĺňajú tieto riadky:

„737MAX8

DEFAULT

1

1

Vzlet

Max. vzlet

D_05

 

 

 

 

737MAX8

DEFAULT

1

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_05

1 000

 

 

 

737MAX8

DEFAULT

1

3

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_05

 

1 336

174

 

737MAX8

DEFAULT

1

4

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_01

 

1 799

205

 

737MAX8

DEFAULT

1

5

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

3 000

 

 

 

737MAX8

DEFAULT

1

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_00

 

1 681

250

 

737MAX8

DEFAULT

1

7

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

5 500

 

 

 

737MAX8

DEFAULT

1

8

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

7 500

 

 

 

737MAX8

DEFAULT

1

9

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

10 000

 

 

 

737MAX8

DEFAULT

2

1

Vzlet

Max. vzlet

D_05

 

 

 

 

737MAX8

DEFAULT

2

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_05

1 000

 

 

 

737MAX8

DEFAULT

2

3

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_05

 

1 284

176

 

737MAX8

DEFAULT

2

4

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_01

 

1 651

208

 

737MAX8

DEFAULT

2

5

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

3 000

 

 

 

737MAX8

DEFAULT

2

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_00

 

1 619

250

 

737MAX8

DEFAULT

2

7

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

5 500

 

 

 

737MAX8

DEFAULT

2

8

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

7 500

 

 

 

737MAX8

DEFAULT

2

9

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

10 000

 

 

 

737MAX8

DEFAULT

3

1

Vzlet

Max. vzlet

D_05

 

 

 

 

737MAX8

DEFAULT

3

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_05

1 000

 

 

 

737MAX8

DEFAULT

3

3

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_05

 

1 229

177

 

737MAX8

DEFAULT

3

4

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_01

 

1 510

210

 

737MAX8

DEFAULT

3

5

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

3 000

 

 

 

737MAX8

DEFAULT

3

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_00

 

1 544

250

 

737MAX8

DEFAULT

3

7

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

5 500

 

 

 

737MAX8

DEFAULT

3

8

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

7 500

 

 

 

737MAX8

DEFAULT

3

9

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

10 000

 

 

 

737MAX8

DEFAULT

4

1

Vzlet

Max. vzlet

D_05

 

 

 

 

737MAX8

DEFAULT

4

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_05

1 000

 

 

 

737MAX8

DEFAULT

4

3

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_05

 

1 144

181

 

737MAX8

DEFAULT

4

4

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_01

 

1 268

213

 

737MAX8

DEFAULT

4

5

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

3 000

 

 

 

737MAX8

DEFAULT

4

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_00

 

1 414

250

 

737MAX8

DEFAULT

4

7

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

5 500

 

 

 

737MAX8

DEFAULT

4

8

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

7 500

 

 

 

737MAX8

DEFAULT

4

9

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

10 000

 

 

 

737MAX8

DEFAULT

5

1

Vzlet

Max. vzlet

D_05

 

 

 

 

737MAX8

DEFAULT

5

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_05

1 000

 

 

 

737MAX8

DEFAULT

5

3

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_05

 

1 032

184

 

737MAX8

DEFAULT

5

4

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_01

 

1 150

217

 

737MAX8

DEFAULT

5

5

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

3 000

 

 

 

737MAX8

DEFAULT

5

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_00

 

1 292

250

 

737MAX8

DEFAULT

5

7

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

5 500

 

 

 

737MAX8

DEFAULT

5

8

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

7 500

 

 

 

737MAX8

DEFAULT

5

9

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

10 000

 

 

 

737MAX8

DEFAULT

6

1

Vzlet

Max. vzlet

D_05

 

 

 

 

737MAX8

DEFAULT

6

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_05

1 000

 

 

 

737MAX8

DEFAULT

6

3

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_05

 

1 001

185

 

737MAX8

DEFAULT

6

4

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_01

 

1 120

219

 

737MAX8

DEFAULT

6

5

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

3 000

 

 

 

737MAX8

DEFAULT

6

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_00

 

1 263

250

 

737MAX8

DEFAULT

6

7

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

5 500

 

 

 

737MAX8

DEFAULT

6

8

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

7 500

 

 

 

737MAX8

DEFAULT

6

9

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

10 000

 

 

 

737MAX8

DEFAULT

M

1

Vzlet

Max. vzlet

D_05

 

 

 

 

737MAX8

DEFAULT

M

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_05

1 000

 

 

 

737MAX8

DEFAULT

M

3

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_05

 

951

188

 

737MAX8

DEFAULT

M

4

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_01

 

1 058

221

 

737MAX8

DEFAULT

M

5

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

3 000

 

 

 

737MAX8

DEFAULT

M

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_00

 

1 196

250

 

737MAX8

DEFAULT

M

7

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

5 500

 

 

 

737MAX8

DEFAULT

M

8

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

7 500

 

 

 

737MAX8

DEFAULT

M

9

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

10 000

 

 

 

737MAX8

ICAO_A

1

1

Vzlet

Max. vzlet

D_05

 

 

 

 

737MAX8

ICAO_A

1

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_05

1 500

 

 

 

737MAX8

ICAO_A

1

3

Stúpanie

Max. stúpanie

D_05

3 000

 

 

 

737MAX8

ICAO_A

1

4

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_05

 

1 300

174

 

737MAX8

ICAO_A

1

5

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_01

 

1 667

205

 

737MAX8

ICAO_A

1

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_00

 

2 370

250

 

737MAX8

ICAO_A

1

7

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

5 500

 

 

 

737MAX8

ICAO_A

1

8

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

7 500

 

 

 

737MAX8

ICAO_A

1

9

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

10 000

 

 

 

737MAX8

ICAO_A

2

1

Vzlet

Max. vzlet

D_05

 

 

 

 

737MAX8

ICAO_A

2

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_05

1 500

 

 

 

737MAX8

ICAO_A

2

3

Stúpanie

Max. stúpanie

D_05

3 000

 

 

 

737MAX8

ICAO_A

2

4

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_05

 

1 243

174

 

737MAX8

ICAO_A

2

5

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_01

 

1 524

207

 

737MAX8

ICAO_A

2

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_00

 

2 190

250

 

737MAX8

ICAO_A

2

7

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

5 500

 

 

 

737MAX8

ICAO_A

2

8

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

7 500

 

 

 

737MAX8

ICAO_A

2

9

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

10 000

 

 

 

737MAX8

ICAO_A

3

1

Vzlet

Max. vzlet

D_05

 

 

 

 

737MAX8

ICAO_A

3

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_05

1 500

 

 

 

737MAX8

ICAO_A

3

3

Stúpanie

Max. stúpanie

D_05

3 000

 

 

 

737MAX8

ICAO_A

3

4

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_05

 

1 190

176

 

737MAX8

ICAO_A

3

5

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_01

 

1 331

210

 

737MAX8

ICAO_A

3

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_00

 

2 131

250

 

737MAX8

ICAO_A

3

7

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

5 500

 

 

 

737MAX8

ICAO_A

3

8

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

7 500

 

 

 

737MAX8

ICAO_A

3

9

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

10 000

 

 

 

737MAX8

ICAO_A

4

1

Vzlet

Max. vzlet

D_05

 

 

 

 

737MAX8

ICAO_A

4

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_05

1 500

 

 

 

737MAX8

ICAO_A

4

3

Stúpanie

Max. stúpanie

D_05

3 000

 

 

 

737MAX8

ICAO_A

4

4

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_05

 

1 098

180

 

737MAX8

ICAO_A

4

5

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_01

 

1 221

211

 

737MAX8

ICAO_A

4

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_00

 

1 883

250

 

737MAX8

ICAO_A

4

7

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

5 500

 

 

 

737MAX8

ICAO_A

4

8

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

7 500

 

 

 

737MAX8

ICAO_A

4

9

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

10 000

 

 

 

737MAX8

ICAO_A

5

1

Vzlet

Max. vzlet

D_05

 

 

 

 

737MAX8

ICAO_A

5

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_05

1 500

 

 

 

737MAX8

ICAO_A

5

3

Stúpanie

Max. stúpanie

D_05

3 000

 

 

 

737MAX8

ICAO_A

5

4

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_05

 

988

183

 

737MAX8

ICAO_A

5

5

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_01

 

1 101

216

 

737MAX8

ICAO_A

5

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_00

 

1 730

250

 

737MAX8

ICAO_A

5

7

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

5 500

 

 

 

737MAX8

ICAO_A

5

8

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

7 500

 

 

 

737MAX8

ICAO_A

5

9

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

10 000

 

 

 

737MAX8

ICAO_A

6

1

Vzlet

Max. vzlet

D_05

 

 

 

 

737MAX8

ICAO_A

6

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_05

1 500

 

 

 

737MAX8

ICAO_A

6

3

Stúpanie

Max. stúpanie

D_05

3 000

 

 

 

737MAX8

ICAO_A

6

4

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_05

 

964

185

 

737MAX8

ICAO_A

6

5

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_01

 

1 073

217

 

737MAX8

ICAO_A

6

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_00

 

1 588

250

 

737MAX8

ICAO_A

6

7

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

5 500

 

 

 

737MAX8

ICAO_A

6

8

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

7 500

 

 

 

737MAX8

ICAO_A

6

9

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

10 000

 

 

 

737MAX8

ICAO_A

M

1

Vzlet

Max. vzlet

D_05

 

 

 

 

737MAX8

ICAO_A

M

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_05

1 500

 

 

 

737MAX8

ICAO_A

M

3

Stúpanie

Max. stúpanie

D_05

3 000

 

 

 

737MAX8

ICAO_A

M

4

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_05

 

911

187

 

737MAX8

ICAO_A

M

5

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_01

 

1 012

220

 

737MAX8

ICAO_A

M

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_00

 

1 163

250

 

737MAX8

ICAO_A

M

7

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

5 500

 

 

 

737MAX8

ICAO_A

M

8

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

7 500

 

 

 

737MAX8

ICAO_A

M

9

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

10 000

 

 

 

737MAX8

ICAO_B

1

1

Vzlet

Max. vzlet

D_05

 

 

 

 

737MAX8

ICAO_B

1

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_05

1 000

 

 

 

737MAX8

ICAO_B

1

3

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_01

 

1 734

178

 

737MAX8

ICAO_B

1

4

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_00

 

2 595

205

 

737MAX8

ICAO_B

1

5

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

3 000

 

 

 

737MAX8

ICAO_B

1

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_00

 

1 671

250

 

737MAX8

ICAO_B

1

7

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

5 500

 

 

 

737MAX8

ICAO_B

1

8

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

7 500

 

 

 

737MAX8

ICAO_B

1

9

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

10 000

 

 

 

737MAX8

ICAO_B

2

1

Vzlet

Max. vzlet

D_05

 

 

 

 

737MAX8

ICAO_B

2

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_05

1 000

 

 

 

737MAX8

ICAO_B

2

3

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_01

 

1 682

179

 

737MAX8

ICAO_B

2

4

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_00

 

2 477

208

 

737MAX8

ICAO_B

2

5

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

3 000

 

 

 

737MAX8

ICAO_B

2

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_00

 

1 610

250

 

737MAX8

ICAO_B

2

7

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

5 500

 

 

 

737MAX8

ICAO_B

2

8

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

7 500

 

 

 

737MAX8

ICAO_B

2

9

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

10 000

 

 

 

737MAX8

ICAO_B

3

1

Vzlet

Max. vzlet

D_05

 

 

 

 

737MAX8

ICAO_B

3

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_05

1 000

 

 

 

737MAX8

ICAO_B

3

3

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_01

 

1 616

180

 

737MAX8

ICAO_B

3

4

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_00

 

2 280

210

 

737MAX8

ICAO_B

3

5

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

3 000

 

 

 

737MAX8

ICAO_B

3

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_00

 

1 545

250

 

737MAX8

ICAO_B

3

7

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

5 500

 

 

 

737MAX8

ICAO_B

3

8

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

7 500

 

 

 

737MAX8

ICAO_B

3

9

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

10 000

 

 

 

737MAX8

ICAO_B

4

1

Vzlet

Max. vzlet

D_05

 

 

 

 

737MAX8

ICAO_B

4

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_05

1 000

 

 

 

737MAX8

ICAO_B

4

3

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_01

 

1 509

184

 

737MAX8

ICAO_B

4

4

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_00

 

2 103

214

 

737MAX8

ICAO_B

4

5

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

3 000

 

 

 

737MAX8

ICAO_B

4

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_00

 

1 589

250

 

737MAX8

ICAO_B

4

7

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

5 500

 

 

 

737MAX8

ICAO_B

4

8

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

7 500

 

 

 

737MAX8

ICAO_B

4

9

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

10 000

 

 

 

737MAX8

ICAO_B

5

1

Vzlet

Max. vzlet

D_05

 

 

 

 

737MAX8

ICAO_B

5

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_05

1 000

 

 

 

737MAX8

ICAO_B

5

3

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_01

 

1 388

188

 

737MAX8

ICAO_B

5

4

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_00

 

1 753

220

 

737MAX8

ICAO_B

5

5

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

3 000

 

 

 

737MAX8

ICAO_B

5

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_00

 

1 295

250

 

737MAX8

ICAO_B

5

7

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

5 500

 

 

 

737MAX8

ICAO_B

5

8

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

7 500

 

 

 

737MAX8

ICAO_B

5

9

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

10 000

 

 

 

737MAX8

ICAO_B

6

1

Vzlet

Max. vzlet

D_05

 

 

 

 

737MAX8

ICAO_B

6

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_05

1 000

 

 

 

737MAX8

ICAO_B

6

3

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_01

 

1 345

188

 

737MAX8

ICAO_B

6

4

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_00

 

1 634

220

 

737MAX8

ICAO_B

6

5

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

3 000

 

 

 

737MAX8

ICAO_B

6

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_00

 

1 262

250

 

737MAX8

ICAO_B

6

7

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

5 500

 

 

 

737MAX8

ICAO_B

6

8

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

7 500

 

 

 

737MAX8

ICAO_B

6

9

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

10 000

 

 

 

737MAX8

ICAO_B

M

1

Vzlet

Max. vzlet

D_05

 

 

 

 

737MAX8

ICAO_B

M

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_05

1 000

 

 

 

737MAX8

ICAO_B

M

3

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_01

 

1 287

191

 

737MAX8

ICAO_B

M

4

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_00

 

1 426

225

 

737MAX8

ICAO_B

M

5

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

3 000

 

 

 

737MAX8

ICAO_B

M

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_00

 

1 196

250

 

737MAX8

ICAO_B

M

7

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

5 500

 

 

 

737MAX8

ICAO_B

M

8

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

7 500

 

 

 

737MAX8

ICAO_B

M

9

Stúpanie

Max. stúpanie

D_00

10 000 “

 

 

 

g)

V tabuľke I-4 (časť 2) sa dopĺňajú tieto riadky:

„A350-941

DEFAULT

1

1

Vzlet

Max. vzlet

D_1+F_D

 

 

 

 

A350-941

DEFAULT

1

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_1+F_D

1 000

 

 

 

A350-941

DEFAULT

1

3

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1+F_U

 

1 726,5

170,7

60

A350-941

DEFAULT

1

4

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1_U

 

1 862,6

197,2

60

A350-941

DEFAULT

1

5

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

3 000

 

 

 

A350-941

DEFAULT

1

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

1 658

250

60

A350-941

DEFAULT

1

7

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

10 000

 

 

 

A350-941

DEFAULT

2

1

Vzlet

Max. vzlet

D_1+F_D

 

 

 

 

A350-941

DEFAULT

2

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_1+F_D

1 000

 

 

 

A350-941

DEFAULT

2

3

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1+F_U

 

1 699,9

173,1

60

A350-941

DEFAULT

2

4

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1_U

 

1 812,6

198,6

60

A350-941

DEFAULT

2

5

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

3 000

 

 

 

A350-941

DEFAULT

2

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

1 604,5

250

60

A350-941

DEFAULT

2

7

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

10 000

 

 

 

A350-941

DEFAULT

3

1

Vzlet

Max. vzlet

D_1+F_D

 

 

 

 

A350-941

DEFAULT

3

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_1+F_D

1 000

 

 

 

A350-941

DEFAULT

3

3

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1+F_U

 

1 662,2

175,6

60

A350-941

DEFAULT

3

4

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1_U

 

1 762,3

200,1

60

A350-941

DEFAULT

3

5

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

3 000

 

 

 

A350-941

DEFAULT

3

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

1 551,6

250

60

A350-941

DEFAULT

3

7

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

10 000

 

 

 

A350-941

DEFAULT

4

1

Vzlet

Max. vzlet

D_1+F_D

 

 

 

 

A350-941

DEFAULT

4

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_1+F_U

1 000

 

 

 

A350-941

DEFAULT

4

3

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1+F_U

 

1 586,1

179,9

60

A350-941

DEFAULT

4

4

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1_U

 

1 679,8

202,7

60

A350-941

DEFAULT

4

5

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

3 000

 

 

 

A350-941

DEFAULT

4

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

1 465,3

250

60

A350-941

DEFAULT

4

7

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

10 000

 

 

 

A350-941

DEFAULT

5

1

Vzlet

Max. vzlet

D_1+F_D

 

 

 

 

A350-941

DEFAULT

5

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_1+F_U

1 000

 

 

 

A350-941

DEFAULT

5

3

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1+F_U

 

1 491,7

185,3

60

A350-941

DEFAULT

5

4

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1_U

 

1 586,9

206,4

60

A350-941

DEFAULT

5

5

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

3 000

 

 

 

A350-941

DEFAULT

5

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

1 365,5

250

60

A350-941

DEFAULT

5

7

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

10 000

 

 

 

A350-941

DEFAULT

6

1

Vzlet

Max. vzlet

D_1+F_D

 

 

 

 

A350-941

DEFAULT

6

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_1+F_U

1 000

 

 

 

A350-941

DEFAULT

6

3

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1+F_U

 

1 399,5

191,1

60

A350-941

DEFAULT

6

4

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1_U

 

1 494,1

210,4

60

A350-941

DEFAULT

6

5

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

3 000

 

 

 

A350-941

DEFAULT

6

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

1 268,2

250

60

A350-941

DEFAULT

6

7

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

10 000

 

 

 

A350-941

DEFAULT

7

1

Vzlet

Max. vzlet

D_1+F_D

 

 

 

 

A350-941

DEFAULT

7

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_1+F_U

1 000

 

 

 

A350-941

DEFAULT

7

3

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1+F_U

 

1 314

197

60

A350-941

DEFAULT

7

4

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1_U

 

1 407,1

214,7

60

A350-941

DEFAULT

7

5

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

3 000

 

 

 

A350-941

DEFAULT

7

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

1 176,3

250

60

A350-941

DEFAULT

7

7

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

10 000

 

 

 

A350-941

DEFAULT

8

1

Vzlet

Max. vzlet

D_1+F_D

 

 

 

 

A350-941

DEFAULT

8

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_1+F_U

1 000

 

 

 

A350-941

DEFAULT

8

3

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1+F_U

 

1 233,3

203,4

60

A350-941

DEFAULT

8

4

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1_U

 

1 325,3

219,6

60

A350-941

DEFAULT

8

5

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

3 000

 

 

 

A350-941

DEFAULT

8

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

1 089,2

250

60

A350-941

DEFAULT

8

7

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

10 000

 

 

 

A350-941

DEFAULT

M

1

Vzlet

Max. vzlet

D_1+F_D

 

 

 

 

A350-941

DEFAULT

M

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_1+F_U

1 000

 

 

 

A350-941

DEFAULT

M

3

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1+F_U

 

1 185,1

207,6

60

A350-941

DEFAULT

M

4

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1_U

 

1 275,6

222,9

60

A350-941

DEFAULT

M

5

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

3 000

 

 

 

A350-941

DEFAULT

M

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

1 036,7

250

60

A350-941

DEFAULT

M

7

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

10 000

 

 

 

A350-941

ICAO_A

1

1

Vzlet

Max. vzlet

D_1+F_D

 

 

 

 

A350-941

ICAO_A

1

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_1+F_U

1 500

 

 

 

A350-941

ICAO_A

1

3

Stúpanie

Max. stúpanie

D_1+F_U

3 000

 

 

 

A350-941

ICAO_A

1

4

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_1+F_U

 

1 323,2

171

60

A350-941

ICAO_A

1

5

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_1_U

 

1 353,1

189,5

60

A350-941

ICAO_A

1

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

1 514,1

213,7

60

A350-941

ICAO_A

1

7

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

1 673,8

250

60

A350-941

ICAO_A

1

8

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

10 000

 

 

 

A350-941

ICAO_A

2

1

Vzlet

Max. vzlet

D_1+F_D

 

 

 

 

A350-941

ICAO_A

2

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_1+F_U

1 500

 

 

 

A350-941

ICAO_A

2

3

Stúpanie

Max. stúpanie

D_1+F_U

3 000

 

 

 

A350-941

ICAO_A

2

4

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_1+F_U

 

1 265,7

173,4

60

A350-941

ICAO_A

2

5

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_1_U

 

1 315,1

191,2

60

A350-941

ICAO_A

2

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

1 466,2

214,5

60

A350-941

ICAO_A

2

7

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

1 619,3

250

60

A350-941

ICAO_A

2

8

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

10 000

 

 

 

A350-941

ICAO_A

3

1

Vzlet

Max. vzlet

D_1+F_D

 

 

 

 

A350-941

ICAO_A

3

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_1+F_U

1 500

 

 

 

A350-941

ICAO_A

3

3

Stúpanie

Max. stúpanie

D_1+F_U

3 000

 

 

 

A350-941

ICAO_A

3

4

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_1+F_U

 

1 214,3

175,9

60

A350-941

ICAO_A

3

5

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_1_U

 

1 276,7

193

60

A350-941

ICAO_A

3

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

1 418,4

215,4

60

A350-941

ICAO_A

3

7

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

1 565

250

60

A350-941

ICAO_A

3

8

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

10 000

 

 

 

A350-941

ICAO_A

4

1

Vzlet

Max. vzlet

D_1+F_D

 

 

 

 

A350-941

ICAO_A

4

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_1+F_U

1 500

 

 

 

A350-941

ICAO_A

4

3

Stúpanie

Max. stúpanie

D_1+F_U

3 000

 

 

 

A350-941

ICAO_A

4

4

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_1+F_U

 

1 138,4

180,3

60

A350-941

ICAO_A

4

5

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_1_U

 

1 212,8

196,1

60

A350-941

ICAO_A

4

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

1 340,5

217

60

A350-941

ICAO_A

4

7

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

1 476,4

250

60

A350-941

ICAO_A

4

8

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

10 000

 

 

 

A350-941

ICAO_A

5

1

Vzlet

Max. vzlet

D_1+F_D

 

 

 

 

A350-941

ICAO_A

5

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_1+F_U

1 500

 

 

 

A350-941

ICAO_A

5

3

Stúpanie

Max. stúpanie

D_1+F_U

3 000

 

 

 

A350-941

ICAO_A

5

4

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_1+F_U

 

1 066,3

185,8

60

A350-941

ICAO_A

5

5

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_1_U

 

1 139,9

200,3

60

A350-941

ICAO_A

5

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

1 252,3

219,5

60

A350-941

ICAO_A

5

7

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

1 374,5

250

60

A350-941

ICAO_A

5

8

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

10 000

 

 

 

A350-941

ICAO_A

6

1

Vzlet

Max. vzlet

D_1+F_D

 

 

 

 

A350-941

ICAO_A

6

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_1+F_U

1 500

 

 

 

A350-941

ICAO_A

6

3

Stúpanie

Max. stúpanie

D_1+F_U

3 000

 

 

 

A350-941

ICAO_A

6

4

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_1+F_U

 

994,4

191,7

60

A350-941

ICAO_A

6

5

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_1_U

 

1 064,9

204,8

60

A350-941

ICAO_A

6

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

1 165,9

222,3

60

A350-941

ICAO_A

6

7

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

1 275,1

250

60

A350-941

ICAO_A

6

8

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

10 000

 

 

 

A350-941

ICAO_A

7

1

Vzlet

Max. vzlet

D_1+F_D

 

 

 

 

A350-941

ICAO_A

7

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_1+F_U

1 500

 

 

 

A350-941

ICAO_A

7

3

Stúpanie

Max. stúpanie

D_1+F_U

3 000

 

 

 

A350-941

ICAO_A

7

4

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_1+F_U

 

927

197,8

60

A350-941

ICAO_A

7

5

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_1_U

 

994,4

209,7

60

A350-941

ICAO_A

7

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

1 085,3

225,7

60

A350-941

ICAO_A

7

7

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

1 181

250

60

A350-941

ICAO_A

7

8

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

10 000

 

 

 

A350-941

ICAO_A

8

1

Vzlet

Max. vzlet

D_1+F_D

 

 

 

 

A350-941

ICAO_A

8

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_1+F_U

1 500

 

 

 

A350-941

ICAO_A

8

3

Stúpanie

Max. stúpanie

D_1+F_U

3 000

 

 

 

A350-941

ICAO_A

8

4

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_1+F_U

 

862,4

204,1

60

A350-941

ICAO_A

8

5

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_1_U

 

927,4

214,9

60

A350-941

ICAO_A

8

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

1 009,2

229,4

60

A350-941

ICAO_A

8

7

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

1 091,2

250

60

A350-941

ICAO_A

8

8

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

10 000

 

 

 

A350-941

ICAO_A

M

1

Vzlet

Max. vzlet

D_1+F_D

 

 

 

 

A350-941

ICAO_A

M

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_1+F_U

1 500

 

 

 

A350-941

ICAO_A

M

3

Stúpanie

Max. stúpanie

D_1+F_U

3 000

 

 

 

A350-941

ICAO_A

M

4

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_1+F_U

 

823,3

208,3

60

A350-941

ICAO_A

M

5

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_1_U

 

886,5

218,4

60

A350-941

ICAO_A

M

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

963,5

232

60

A350-941

ICAO_A

M

7

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

1 036,9

250

60

A350-941

ICAO_A

M

8

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

10 000

 

 

 

A350-941

ICAO_B

1

1

Vzlet

Max. vzlet

D_1+F_D

 

 

 

 

A350-941

ICAO_B

1

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_1+F_D

1 000

 

 

 

A350-941

ICAO_B

1

3

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1+F_U

 

1 726,5

170,7

60

A350-941

ICAO_B

1

4

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1_U

 

1 862,6

197,2

60

A350-941

ICAO_B

1

5

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

3 000

 

 

 

A350-941

ICAO_B

1

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

1 658

250

60

A350-941

ICAO_B

1

7

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

10 000

 

 

 

A350-941

ICAO_B

2

1

Vzlet

Max. vzlet

D_1+F_D

 

 

 

 

A350-941

ICAO_B

2

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_1+F_D

1 000

 

 

 

A350-941

ICAO_B

2

3

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1+F_U

 

1 699,9

173,1

60

A350-941

ICAO_B

2

4

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1_U

 

1 812,6

198,6

60

A350-941

ICAO_B

2

5

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

3 000

 

 

 

A350-941

ICAO_B

2

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

1 604,5

250

60

A350-941

ICAO_B

2

7

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

10 000

 

 

 

A350-941

ICAO_B

3

1

Vzlet

Max. vzlet

D_1+F_D

 

 

 

 

A350-941

ICAO_B

3

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_1+F_D

1 000

 

 

 

A350-941

ICAO_B

3

3

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1+F_U

 

1 662,2

175,6

60

A350-941

ICAO_B

3

4

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1_U

 

1 762,3

200,1

60

A350-941

ICAO_B

3

5

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

3 000

 

 

 

A350-941

ICAO_B

3

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

1 551,6

250

60

A350-941

ICAO_B

3

7

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

10 000

 

 

 

A350-941

ICAO_B

4

1

Vzlet

Max. vzlet

D_1+F_D

 

 

 

 

A350-941

ICAO_B

4

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_1+F_U

1 000

 

 

 

A350-941

ICAO_B

4

3

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1+F_U

 

1 586,1

179,9

60

A350-941

ICAO_B

4

4

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1_U

 

1 679,8

202,7

60

A350-941

ICAO_B

4

5

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

3 000

 

 

 

A350-941

ICAO_B

4

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

1 465,3

250

60

A350-941

ICAO_B

4

7

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

10 000

 

 

 

A350-941

ICAO_B

5

1

Vzlet

Max. vzlet

D_1+F_D

 

 

 

 

A350-941

ICAO_B

5

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_1+F_U

1 000

 

 

 

A350-941

ICAO_B

5

3

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1+F_U

 

1 491,7

185,3

60

A350-941

ICAO_B

5

4

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1_U

 

1 586,9

206,4

60

A350-941

ICAO_B

5

5

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

3 000

 

 

 

A350-941

ICAO_B

5

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

1 365,5

250

60

A350-941

ICAO_B

5

7

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

10 000

 

 

 

A350-941

ICAO_B

6

1

Vzlet

Max. vzlet

D_1+F_D

 

 

 

 

A350-941

ICAO_B

6

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_1+F_U

1 000

 

 

 

A350-941

ICAO_B

6

3

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1+F_U

 

1 399,5

191,1

60

A350-941

ICAO_B

6

4

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1_U

 

1 494,1

210,4

60

A350-941

ICAO_B

6

5

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

3 000

 

 

 

A350-941

ICAO_B

6

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

1 268,2

250

60

A350-941

ICAO_B

6

7

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

10 000

 

 

 

A350-941

ICAO_B

7

1

Vzlet

Max. vzlet

D_1+F_D

 

 

 

 

A350-941

ICAO_B

7

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_1+F_U

1 000

 

 

 

A350-941

ICAO_B

7

3

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1+F_U

 

1 314

197

60

A350-941

ICAO_B

7

4

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1_U

 

1 407,1

214,7

60

A350-941

ICAO_B

7

5

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

3 000

 

 

 

A350-941

ICAO_B

7

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

1 176,3

250

60

A350-941

ICAO_B

7

7

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

10 000

 

 

 

A350-941

ICAO_B

8

1

Vzlet

Max. vzlet

D_1+F_D

 

 

 

 

A350-941

ICAO_B

8

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_1+F_U

1 000

 

 

 

A350-941

ICAO_B

8

3

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1+F_U

 

1 233,3

203,4

60

A350-941

ICAO_B

8

4

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1_U

 

1 325,3

219,6

60

A350-941

ICAO_B

8

5

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

3 000

 

 

 

A350-941

ICAO_B

8

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

1 089,2

250

60

A350-941

ICAO_B

8

7

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

10 000

 

 

 

A350-941

ICAO_B

M

1

Vzlet

Max. vzlet

D_1+F_D

 

 

 

 

A350-941

ICAO_B

M

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_1+F_U

1 000

 

 

 

A350-941

ICAO_B

M

3

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1+F_U

 

1 185,1

207,6

60

A350-941

ICAO_B

M

4

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1_U

 

1 275,6

222,9

60

A350-941

ICAO_B

M

5

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

3 000

 

 

 

A350-941

ICAO_B

M

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

1 036,7

250

60

A350-941

ICAO_B

M

7

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

10 000 “

 

 

 

h)

V tabuľke I-4 (časť 3) sa dopĺňajú tieto riadky:

„A350-941

DEFAULT

1

1

Vzlet

Max. vzlet

D_1+F_D

 

 

 

 

A350-941

DEFAULT

1

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_1+F_D

1 000

 

 

 

A350-941

DEFAULT

1

3

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1+F_U

 

1 726,5

170,7

60

A350-941

DEFAULT

1

4

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1_U

 

1 862,6

197,2

60

A350-941

DEFAULT

1

5

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

3 000

 

 

 

A350-941

DEFAULT

1

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

1 658

250

60

A350-941

DEFAULT

1

7

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

10 000

 

 

 

A350-941

DEFAULT

2

1

Vzlet

Max. vzlet

D_1+F_D

 

 

 

 

A350-941

DEFAULT

2

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_1+F_D

1 000

 

 

 

A350-941

DEFAULT

2

3

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1+F_U

 

1 699,9

173,1

60

A350-941

DEFAULT

2

4

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1_U

 

1 812,6

198,6

60

A350-941

DEFAULT

2

5

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

3 000

 

 

 

A350-941

DEFAULT

2

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

1 604,5

250

60

A350-941

DEFAULT

2

7

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

10 000

 

 

 

A350-941

DEFAULT

3

1

Vzlet

Max. vzlet

D_1+F_D

 

 

 

 

A350-941

DEFAULT

3

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_1+F_D

1 000

 

 

 

A350-941

DEFAULT

3

3

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1+F_U

 

1 662,2

175,6

60

A350-941

DEFAULT

3

4

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1_U

 

1 762,3

200,1

60

A350-941

DEFAULT

3

5

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

3 000

 

 

 

A350-941

DEFAULT

3

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

1 551,6

250

60

A350-941

DEFAULT

3

7

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

10 000

 

 

 

A350-941

DEFAULT

4

1

Vzlet

Max. vzlet

D_1+F_D

 

 

 

 

A350-941

DEFAULT

4

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_1+F_U

1 000

 

 

 

A350-941

DEFAULT

4

3

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1+F_U

 

1 586,1

179,9

60

A350-941

DEFAULT

4

4

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1_U

 

1 679,8

202,7

60

A350-941

DEFAULT

4

5

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

3 000

 

 

 

A350-941

DEFAULT

4

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

1 465,3

250

60

A350-941

DEFAULT

4

7

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

10 000

 

 

 

A350-941

DEFAULT

5

1

Vzlet

Max. vzlet

D_1+F_D

 

 

 

 

A350-941

DEFAULT

5

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_1+F_U

1 000

 

 

 

A350-941

DEFAULT

5

3

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1+F_U

 

1 491,7

185,3

60

A350-941

DEFAULT

5

4

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1_U

 

1 586,9

206,4

60

A350-941

DEFAULT

5

5

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

3 000

 

 

 

A350-941

DEFAULT

5

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

1 365,5

250

60

A350-941

DEFAULT

5

7

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

10 000

 

 

 

A350-941

DEFAULT

6

1

Vzlet

Max. vzlet

D_1+F_D

 

 

 

 

A350-941

DEFAULT

6

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_1+F_U

1 000

 

 

 

A350-941

DEFAULT

6

3

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1+F_U

 

1 399,5

191,1

60

A350-941

DEFAULT

6

4

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1_U

 

1 494,1

210,4

60

A350-941

DEFAULT

6

5

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

3 000

 

 

 

A350-941

DEFAULT

6

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

1 268,2

250

60

A350-941

DEFAULT

6

7

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

10 000

 

 

 

A350-941

DEFAULT

7

1

Vzlet

Max. vzlet

D_1+F_D

 

 

 

 

A350-941

DEFAULT

7

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_1+F_U

1 000

 

 

 

A350-941

DEFAULT

7

3

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1+F_U

 

1 314

197

60

A350-941

DEFAULT

7

4

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1_U

 

1 407,1

214,7

60

A350-941

DEFAULT

7

5

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

3 000

 

 

 

A350-941

DEFAULT

7

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

1 176,3

250

60

A350-941

DEFAULT

7

7

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

10 000

 

 

 

A350-941

DEFAULT

8

1

Vzlet

Max. vzlet

D_1+F_D

 

 

 

 

A350-941

DEFAULT

8

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_1+F_U

1 000

 

 

 

A350-941

DEFAULT

8

3

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1+F_U

 

1 233,3

203,4

60

A350-941

DEFAULT

8

4

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1_U

 

1 325,3

219,6

60

A350-941

DEFAULT

8

5

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

3 000

 

 

 

A350-941

DEFAULT

8

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

1 089,2

250

60

A350-941

DEFAULT

8

7

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

10 000

 

 

 

A350-941

DEFAULT

M

1

Vzlet

Max. vzlet

D_1+F_D

 

 

 

 

A350-941

DEFAULT

M

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_1+F_U

1 000

 

 

 

A350-941

DEFAULT

M

3

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1+F_U

 

1 185,1

207,6

60

A350-941

DEFAULT

M

4

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1_U

 

1 275,6

222,9

60

A350-941

DEFAULT

M

5

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

3 000

 

 

 

A350-941

DEFAULT

M

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

1 036,7

250

60

A350-941

DEFAULT

M

7

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

10 000

 

 

 

A350-941

ICAO_A

1

1

Vzlet

Max. vzlet

D_1+F_D

 

 

 

 

A350-941

ICAO_A

1

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_1+F_U

1 500

 

 

 

A350-941

ICAO_A

1

3

Stúpanie

Max. stúpanie

D_1+F_U

3 000

 

 

 

A350-941

ICAO_A

1

4

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_1+F_U

 

1 323,2

171

60

A350-941

ICAO_A

1

5

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_1_U

 

1 353,1

189,5

60

A350-941

ICAO_A

1

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

1 514,1

213,7

60

A350-941

ICAO_A

1

7

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

1 673,8

250

60

A350-941

ICAO_A

1

8

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

10 000

 

 

 

A350-941

ICAO_A

2

1

Vzlet

Max. vzlet

D_1+F_D

 

 

 

 

A350-941

ICAO_A

2

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_1+F_U

1 500

 

 

 

A350-941

ICAO_A

2

3

Stúpanie

Max. stúpanie

D_1+F_U

3 000

 

 

 

A350-941

ICAO_A

2

4

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_1+F_U

 

1 265,7

173,4

60

A350-941

ICAO_A

2

5

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_1_U

 

1 315,1

191,2

60

A350-941

ICAO_A

2

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

1 466,2

214,5

60

A350-941

ICAO_A

2

7

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

1 619,3

250

60

A350-941

ICAO_A

2

8

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

10 000

 

 

 

A350-941

ICAO_A

3

1

Vzlet

Max. vzlet

D_1+F_D

 

 

 

 

A350-941

ICAO_A

3

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_1+F_U

1 500

 

 

 

A350-941

ICAO_A

3

3

Stúpanie

Max. stúpanie

D_1+F_U

3 000

 

 

 

A350-941

ICAO_A

3

4

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_1+F_U

 

1 214,3

175,9

60

A350-941

ICAO_A

3

5

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_1_U

 

1 276,7

193

60

A350-941

ICAO_A

3

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

1 418,4

215,4

60

A350-941

ICAO_A

3

7

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

1 565

250

60

A350-941

ICAO_A

3

8

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

10 000

 

 

 

A350-941

ICAO_A

4

1

Vzlet

Max. vzlet

D_1+F_D

 

 

 

 

A350-941

ICAO_A

4

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_1+F_U

1 500

 

 

 

A350-941

ICAO_A

4

3

Stúpanie

Max. stúpanie

D_1+F_U

3 000

 

 

 

A350-941

ICAO_A

4

4

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_1+F_U

 

1 138,4

180,3

60

A350-941

ICAO_A

4

5

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_1_U

 

1 212,8

196,1

60

A350-941

ICAO_A

4

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

1 340,5

217

60

A350-941

ICAO_A

4

7

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

1 476,4

250

60

A350-941

ICAO_A

4

8

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

10 000

 

 

 

A350-941

ICAO_A

5

1

Vzlet

Max. vzlet

D_1+F_D

 

 

 

 

A350-941

ICAO_A

5

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_1+F_U

1 500

 

 

 

A350-941

ICAO_A

5

3

Stúpanie

Max. stúpanie

D_1+F_U

3 000

 

 

 

A350-941

ICAO_A

5

4

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_1+F_U

 

1 066,3

185,8

60

A350-941

ICAO_A

5

5

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_1_U

 

1 139,9

200,3

60

A350-941

ICAO_A

5

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

1 252,3

219,5

60

A350-941

ICAO_A

5

7

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

1 374,5

250

60

A350-941

ICAO_A

5

8

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

10 000

 

 

 

A350-941

ICAO_A

6

1

Vzlet

Max. vzlet

D_1+F_D

 

 

 

 

A350-941

ICAO_A

6

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_1+F_U

1 500

 

 

 

A350-941

ICAO_A

6

3

Stúpanie

Max. stúpanie

D_1+F_U

3 000

 

 

 

A350-941

ICAO_A

6

4

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_1+F_U

 

994,4

191,7

60

A350-941

ICAO_A

6

5

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_1_U

 

1 064,9

204,8

60

A350-941

ICAO_A

6

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

1 165,9

222,3

60

A350-941

ICAO_A

6

7

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

1 275,1

250

60

A350-941

ICAO_A

6

8

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

10 000

 

 

 

A350-941

ICAO_A

7

1

Vzlet

Max. vzlet

D_1+F_D

 

 

 

 

A350-941

ICAO_A

7

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_1+F_U

1 500

 

 

 

A350-941

ICAO_A

7

3

Stúpanie

Max. stúpanie

D_1+F_U

3 000

 

 

 

A350-941

ICAO_A

7

4

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_1+F_U

 

927

197,8

60

A350-941

ICAO_A

7

5

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_1_U

 

994,4

209,7

60

A350-941

ICAO_A

7

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

1 085,3

225,7

60

A350-941

ICAO_A

7

7

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

1 181

250

60

A350-941

ICAO_A

7

8

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

10 000

 

 

 

A350-941

ICAO_A

8

1

Vzlet

Max. vzlet

D_1+F_D

 

 

 

 

A350-941

ICAO_A

8

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_1+F_U

1 500

 

 

 

A350-941

ICAO_A

8

3

Stúpanie

Max. stúpanie

D_1+F_U

3 000

 

 

 

A350-941

ICAO_A

8

4

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_1+F_U

 

862,4

204,1

60

A350-941

ICAO_A

8

5

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_1_U

 

927,4

214,9

60

A350-941

ICAO_A

8

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

1 009,2

229,4

60

A350-941

ICAO_A

8

7

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

1 091,2

250

60

A350-941

ICAO_A

8

8

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

10 000

 

 

 

A350-941

ICAO_A

M

1

Vzlet

Max. vzlet

D_1+F_D

 

 

 

 

A350-941

ICAO_A

M

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_1+F_U

1 500

 

 

 

A350-941

ICAO_A

M

3

Stúpanie

Max. stúpanie

D_1+F_U

3 000

 

 

 

A350-941

ICAO_A

M

4

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_1+F_U

 

823,3

208,3

60

A350-941

ICAO_A

M

5

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_1_U

 

886,5

218,4

60

A350-941

ICAO_A

M

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

963,5

232

60

A350-941

ICAO_A

M

7

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

1 036,9

250

60

A350-941

ICAO_A

M

8

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

10 000

 

 

 

A350-941

ICAO_B

1

1

Vzlet

Max. vzlet

D_1+F_D

 

 

 

 

A350-941

ICAO_B

1

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_1+F_D

1 000

 

 

 

A350-941

ICAO_B

1

3

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1+F_U

 

1 726,5

170,7

60

A350-941

ICAO_B

1

4

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1_U

 

1 862,6

197,2

60

A350-941

ICAO_B

1

5

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

3 000

 

 

 

A350-941

ICAO_B

1

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

1 658

250

60

A350-941

ICAO_B

1

7

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

10 000

 

 

 

A350-941

ICAO_B

2

1

Vzlet

Max. vzlet

D_1+F_D

 

 

 

 

A350-941

ICAO_B

2

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_1+F_D

1 000

 

 

 

A350-941

ICAO_B

2

3

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1+F_U

 

1 699,9

173,1

60

A350-941

ICAO_B

2

4

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1_U

 

1 812,6

198,6

60

A350-941

ICAO_B

2

5

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

3 000

 

 

 

A350-941

ICAO_B

2

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

1 604,5

250

60

A350-941

ICAO_B

2

7

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

10 000

 

 

 

A350-941

ICAO_B

3

1

Vzlet

Max. vzlet

D_1+F_D

 

 

 

 

A350-941

ICAO_B

3

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_1+F_D

1 000

 

 

 

A350-941

ICAO_B

3

3

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1+F_U

 

1 662,2

175,6

60

A350-941

ICAO_B

3

4

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1_U

 

1 762,3

200,1

60

A350-941

ICAO_B

3

5

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

3 000

 

 

 

A350-941

ICAO_B

3

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

1 551,6

250

60

A350-941

ICAO_B

3

7

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

10 000

 

 

 

A350-941

ICAO_B

4

1

Vzlet

Max. vzlet

D_1+F_D

 

 

 

 

A350-941

ICAO_B

4

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_1+F_U

1 000

 

 

 

A350-941

ICAO_B

4

3

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1+F_U

 

1 586,1

179,9

60

A350-941

ICAO_B

4

4

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1_U

 

1 679,8

202,7

60

A350-941

ICAO_B

4

5

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

3 000

 

 

 

A350-941

ICAO_B

4

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

1 465,3

250

60

A350-941

ICAO_B

4

7

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

10 000

 

 

 

A350-941

ICAO_B

5

1

Vzlet

Max. vzlet

D_1+F_D

 

 

 

 

A350-941

ICAO_B

5

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_1+F_U

1 000

 

 

 

A350-941

ICAO_B

5

3

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1+F_U

 

1 491,7

185,3

60

A350-941

ICAO_B

5

4

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1_U

 

1 586,9

206,4

60

A350-941

ICAO_B

5

5

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

3 000

 

 

 

A350-941

ICAO_B

5

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

1 365,5

250

60

A350-941

ICAO_B

5

7

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

10 000

 

 

 

A350-941

ICAO_B

6

1

Vzlet

Max. vzlet

D_1+F_D

 

 

 

 

A350-941

ICAO_B

6

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_1+F_U

1 000

 

 

 

A350-941

ICAO_B

6

3

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1+F_U

 

1 399,5

191,1

60

A350-941

ICAO_B

6

4

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1_U

 

1 494,1

210,4

60

A350-941

ICAO_B

6

5

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

3 000

 

 

 

A350-941

ICAO_B

6

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

1 268,2

250

60

A350-941

ICAO_B

6

7

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

10 000

 

 

 

A350-941

ICAO_B

7

1

Vzlet

Max. vzlet

D_1+F_D

 

 

 

 

A350-941

ICAO_B

7

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_1+F_U

1 000

 

 

 

A350-941

ICAO_B

7

3

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1+F_U

 

1 314

197

60

A350-941

ICAO_B

7

4

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1_U

 

1 407,1

214,7

60

A350-941

ICAO_B

7

5

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

3 000

 

 

 

A350-941

ICAO_B

7

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

1 176,3

250

60

A350-941

ICAO_B

7

7

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

10 000

 

 

 

A350-941

ICAO_B

8

1

Vzlet

Max. vzlet

D_1+F_D

 

 

 

 

A350-941

ICAO_B

8

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_1+F_U

1 000

 

 

 

A350-941

ICAO_B

8

3

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1+F_U

 

1 233,3

203,4

60

A350-941

ICAO_B

8

4

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1_U

 

1 325,3

219,6

60

A350-941

ICAO_B

8

5

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

3 000

 

 

 

A350-941

ICAO_B

8

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

1 089,2

250

60

A350-941

ICAO_B

8

7

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

10 000

 

 

 

A350-941

ICAO_B

M

1

Vzlet

Max. vzlet

D_1+F_D

 

 

 

 

A350-941

ICAO_B

M

2

Stúpanie

Max. vzlet

D_1+F_U

1 000

 

 

 

A350-941

ICAO_B

M

3

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1+F_U

 

1 185,1

207,6

60

A350-941

ICAO_B

M

4

Zrýchľovanie

Max. vzlet

D_1_U

 

1 275,6

222,9

60

A350-941

ICAO_B

M

5

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

3 000

 

 

 

A350-941

ICAO_B

M

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

D_ZERO

 

1 036,7

250

60

A350-941

ICAO_B

M

7

Stúpanie

Max. stúpanie

D_ZERO

10 000

 

 

 

ATR72

DEFAULT

1

1

Vzlet

Max. vzlet

15

 

 

 

 

ATR72

DEFAULT

1

2

Stúpanie

Max. vzlet

15

1 000

 

 

 

ATR72

DEFAULT

1

3

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

INTR

 

885

133,3

39,1

ATR72

DEFAULT

1

4

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

ZERO

 

1 040

142,4

35,6

ATR72

DEFAULT

1

5

Stúpanie

Max. stúpanie

ZERO

3 000

 

 

 

ATR72

DEFAULT

1

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

ZERO

 

964

168,3

38,9

ATR72

DEFAULT

1

7

Stúpanie

Max. stúpanie

ZERO

5 500

 

 

 

ATR72

DEFAULT

1

8

Stúpanie

Max. stúpanie

ZERO

7 500

 

 

 

ATR72

DEFAULT

1

9

Stúpanie

Max. stúpanie

ZERO

10 000

 

 

 

ATR72

DEFAULT

2

1

Vzlet

Max. vzlet

15

 

 

 

 

ATR72

DEFAULT

2

2

Stúpanie

Max. vzlet

15

1 000

 

 

 

ATR72

DEFAULT

2

3

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

INTR

 

900

138

31,7

ATR72

DEFAULT

2

4

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

ZERO

 

995

147,3

32,2

ATR72

DEFAULT

2

5

Stúpanie

Max. stúpanie

ZERO

3 000

 

 

 

ATR72

DEFAULT

2

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

ZERO

 

962

168,3

32,1

ATR72

DEFAULT

2

7

Stúpanie

Max. stúpanie

ZERO

5 500

 

 

 

ATR72

DEFAULT

2

8

Stúpanie

Max. stúpanie

ZERO

7 500

 

 

 

ATR72

DEFAULT

2

9

Stúpanie

Max. stúpanie

ZERO

10 000

 

 

 

ATR72

DEFAULT

3

1

Vzlet

Max. vzlet

15

 

 

 

 

ATR72

DEFAULT

3

2

Stúpanie

Max. vzlet

15

1 000

 

 

 

ATR72

DEFAULT

3

3

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

INTR

 

890

139,8

24,5

ATR72

DEFAULT

3

4

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

ZERO

 

942

149,2

27,9

ATR72

DEFAULT

3

5

Stúpanie

Max. stúpanie

ZERO

3 000

 

 

 

ATR72

DEFAULT

3

6

Zrýchľovanie

Max. stúpanie

ZERO

 

907

168,3

27,8

ATR72

DEFAULT

3

7

Stúpanie

Max. stúpanie

ZERO

5 500

 

 

 

ATR72

DEFAULT

3

8

Stúpanie

Max. stúpanie

ZERO

7 500

 

 

 

ATR72

DEFAULT

3

9

Stúpanie

Max. stúpanie

ZERO

10 000 “

 

 

 

i)

V tabuľke I-6 sa dopĺňajú tieto riadky:

„7378MAX

1

140 000

7378MAX

2

144 600

7378MAX

3

149 600

7378MAX

4

159 300

7378MAX

5

171 300

7378MAX

6

174 500

7378MAX

M

181 200

A350-941

1

421 680

A350-941

2

433 189

A350-941

3

445 270

A350-941

4

466 326

A350-941

5

493 412

A350-941

6

522 377

A350-941

7

552 871

A350-941

8

585 147

A350-941

M

606 271

ATR72

1

44 750

ATR72

2

47 620

ATR72

3

50 710 “

j)

V tabuľke I-7 sa za riadok

„737800

Max. vzlet pri vysokej teplote

30 143,2

–29,773

–0,029

0

–145,2“

 

 

 

 

dopĺňajú tieto riadky:

„737800

Priblíženie na voľnobehu

649,0

–3,3

0,0118

0

0

 

 

 

 

7378MAX

Priblíženie na voľnobehu

1 046

–4,6

0,0147

0

0

 

 

 

 

7378MAX

Max. stúpanie

21 736

–28,6

0,3333

–3.28E-06

0

 

 

 

 

7378MAX

Max. stúpanie pri vysokej teplote

23 323

–15,1

–0,09821

6.40E-06

–142,0575

 

 

 

 

7378MAX

Max. vzlet

26 375

–32,3

0,07827

8.81E-07

0

 

 

 

 

7378MAX

Max. vzlet pri vysokej teplote

30 839

–27,1

–0,06346

–8.23E-06

–183,1101

 

 

 

 

A350-941

Priblíženie na voľnobehu

5 473,2

–24,305716

0,0631198

–4.21E-06

0

 

 

 

 

A350-941

Priblíženie na voľnobehu pri vysokej teplote

5 473,2

–24,305716

0,0631198

–4.21E-06

0

 

 

 

 

A350-941

Max. stúpanie

67 210,9

–82,703367

1,18939

–0,000012074

0

 

 

 

 

A350-941

Max. stúpanie pri vysokej teplote

76 854,6

–75,672429

0

0

–466

 

 

 

 

A350-941

Max. vzlet

84 912,8

–101,986997

0,940876

–8.31E-06

0

 

 

 

 

A350-941

Max. vzlet pri vysokej teplote

96 170,0

–101,339623

0

0

–394

 

 

 

 

ATR72

Max. stúpanie

5 635,2

–9,5

0,01127

0,00000027

0

 

 

 

 

ATR72

Max. vzlet

7 583,5

–20,3

0,137399

–0,00000604

0“

 

 

 

 

k)

V tabuľke I-9 sa dopĺňajú tieto riadky:

„7378MAX

LAmax

A

3 000

90,4

83,4

78,7

73,8

65,9

57,1

50,7

43,6

36,5

29,7

7378MAX

LAmax

A

4 000

90,5

83,4

78,8

73,8

65,9

57,1

50,6

43,5

36,4

29,6

7378MAX

LAmax

A

5 000

90,7

83,7

79

74,1

66,1

57,2

50,7

43,6

36,5

29,6

7378MAX

LAmax

A

6 000

91

84

79,4

74,4

66,5

57,6

51

43,9

36,7

29,9

7378MAX

LAmax

A

7 000

91,5

84,4

79,8

74,8

66,9

58

51,5

44,3

37,1

30,2

7378MAX

LAmax

D

10 000

92,4

85,8

81,4

76,6

68,9

60,2

53,9

46,8

39,7

33

7378MAX

LAmax

D

13 000

94,2

87,7

83,2

78,4

70,7

62

55,6

48,5

41,4

34,6

7378MAX

LAmax

D

16 000

96

89,4

84,9

80,1

72,4

63,7

57,3

50,3

43,2

36,5

7378MAX

LAmax

D

19 000

97,6

91

86,5

81,8

74

65,3

59

52,1

45,1

38,4

7378MAX

LAmax

D

22 000

99,2

92,6

88,1

83,4

75,6

67

60,8

54

47,1

40,5

7378MAX

LAmax

D

24 500

100,6

94

89,5

84,8

77

68,5

62,4

55,7

48,9

42,5

7378MAX

SEL

A

3 000

92,6

88,4

85,6

82,4

77,2

70,9

66,1

60,8

55,4

50,2

7378MAX

SEL

A

4 000

92,7

88,6

85,8

82,6

77,3

71

66,2

60,9

55,5

50,4

7378MAX

SEL

A

5 000

93

88,9

86,1

82,9

77,6

71,3

66,5

61,1

55,7

50,6

7378MAX

SEL

A

6 000

93,3

89,3

86,4

83,2

77,9

71,6

66,8

61,4

56

50,8

7378MAX

SEL

A

7 000

93,7

89,6

86,8

83,6

78,3

72

67,1

61,8

56,3

51,1

7378MAX

SEL

D

10 000

94,3

90,4

87,6

84,5

79,1

72,9

68,3

63,2

58

53,1

7378MAX

SEL

D

13 000

96,1

92,2

89,4

86,3

80,8

74,5

69,9

64,8

59,6

54,8

7378MAX

SEL

D

16 000

97,6

93,7

90,9

87,8

82,5

76,3

71,7

66,7

61,6

56,9

7378MAX

SEL

D

19 000

98,8

95

92,3

89,3

84

78

73,6

68,7

63,8

59,1

7378MAX

SEL

D

22 000

100

96,2

93,6

90,6

85,6

79,8

75,5

70,8

66,1

61,7

7378MAX

SEL

D

24 500

100,9

97,2

94,6

91,7

86,9

81,4

77,4

72,8

68,3

64,1

A350-941

LAmax

A

1 000

91,21

84,42

79,83

74,97

67,15

58,68

52,65

46,06

38,92

31,73

A350-941

LAmax

A

10 000

92,16

85,43

80,83

75,99

68,31

59,92

53,97

47,34

40,08

32,68

A350-941

LAmax

A

17 000

94,76

87,92

83,18

78,16

70,23

61,75

55,72

49,06

41,55

33,91

A350-941

LAmax

D

25 000

92,83

85,22

80,6

75,75

68,22

60

54,03

47,27

39,73

31,65

A350-941

LAmax

D

35 000

95,16

88,13

83,33

78,27

70,38

61,9

55,87

49,15

41,66

33,82

A350-941

LAmax

D

50 000

99,67

92,61

87,75

82,5

74,45

66,01

60

53,34

45,7

37,42

A350-941

LAmax

D

70 000

103,74

96,78

91,98

86,87

78,8

70,01

63,7

56,71

48,8

40,63

A350-941

SEL

A

1 000

94,18

89,98

86,96

83,74

78,42

72,25

67,64

62,45

56,7

50,92

A350-941

SEL

A

10 000

95,52

91,32

88,29

85,06

79,78

73,75

69,24

64,17

58,36

52,34

A350-941

SEL

A

17 000

97,74

93,39

90,3

87,01

81,68

75,62

71,18

66,09

60,23

54

A350-941

SEL

D

25 000

95,67

90,95

87,67

84,23

78,73

72,73

68,33

63,24

57,19

50,52

A350-941

SEL

D

35 000

97,28

92,81

89,7

86,39

81,04

75,18

70,92

65,83

59,85

53,36

A350-941

SEL

D

50 000

100,98

96,76

93,79

90,43

85,11

79,2

74,81

69,77

63,84

57,37

A350-941

SEL

D

70 000

104,66

100,74

97,82

94,68

89,49

83,56

79,09

73,94

67,84

61,27

ATR72

LAmax

A

890

86,6

79,4

74,4

69,2

61,1

52,5

46,6

40

32,7

25

ATR72

LAmax

A

900

86,6

79,4

74,4

69,2

61,1

52,5

46,6

40

32,7

25

ATR72

LAmax

A

1 250

86,7

79,5

74,5

69,3

61,2

52,6

46,6

40

32,6

24,8

ATR72

LAmax

A

1 600

87,5

80,2

75,1

69,9

61,9

53,4

47,4

40,8

33,4

25,7

ATR72

LAmax

D

3 000

87,7

81,1

76,7

71,9

64,4

56,7

50,9

44,1

37,2

29,9

ATR72

LAmax

D

3 600

89,4

82,8

78,6

73,9

66,3

58

52,2

45,5

38,8

31,5

ATR72

LAmax

D

4 200

91,1

84,5

80,6

75,9

68,2

59,8

53,9

47,1

40,2

32,9

ATR72

LAmax

D

4 800

92,8

86,3

82,5

77,9

70,1

62,1

56

48,8

41,5

33,8

ATR72

LAmax

D

4 900

94,6

88,2

84

79,7

72,9

65,7

60,8

55,3

50

43,9

ATR72

LAmax

D

5 300

95,7

89,5

85,2

81

74,3

67,3

62,4

57

51,7

45,6

ATR72

LAmax

D

5 310

95,7

89,5

85,2

81

74,3

67,3

62,4

57

51,7

45,6

ATR72

SEL

A

890

89,7

85

81,7

78,2

72,8

66,9

62,6

57,7

52,1

45,9

ATR72

SEL

A

900

89,7

85

81,7

78,2

72,8

66,9

62,6

57,7

52,1

45,9

ATR72

SEL

A

1 250

89,4

84,7

81,5

78,1

72,8

66,8

62,5

57,6

51,8

45,6

ATR72

SEL

A

1 600

89,7

85,1

81,8

78,4

73,1

67,3

63

58,1

52,4

46,2

ATR72

SEL

D

3 000

88,9

84,8

82

79

74,3

68,9

64,9

60

54,6

48,6

ATR72

SEL

D

3 600

90

85,9

83,2

80,3

75,5

70,3

66,4

61,6

56,4

50,5

ATR72

SEL

D

4 200

91,1

87,1

84,4

81,6

77

71,9

67,9

63

57,8

51,9

ATR72

SEL

D

4 800

92,2

88,2

85,6

82,9

78,8

73,8

69,6

64,4

58,8

52,7

ATR72

SEL

D

4 900

92,9

89,4

86,9

84,3

80,3

75,9

72,9

69,3

65,5

61,3

ATR72

SEL

D

5 300

93,7

90,2

87,7

85,2

81,4

77,1

74,1

70,6

66,8

62,6

ATR72

SEL

D

5 310

93,7

90,2

87,7

85,2

81,4

77,1

74,1

70,6

66,8

62,6“

l)

V tabuľke I-10 sa za riadok zodpovedajúci „ID spektrálnej triedy“ číslo 138 vkladajú tieto riadky:

„139

Odlet

2-motorový s vysokým obtokovým pomerom, turbodúchadlový

71,4

67,4

59,1

69,3

75,3

76,7

72,6

69,3

76,4

71,2

71,8

140

Odlet

2-motorový, turbovrtuľový

63,5

62,8

71,0

87,4

78,5

76,8

74,6

77,4

79,8

74,3

75,4“

m)

V tabuľke I-10 sa dopĺňajú tieto riadky:

„239

Priblíženie

2-motorový s vysokým obtokovým pomerom, turbodúchadlový

71,0

65,0

60,7

70,7

74,8

76,5

73,2

71,8

75,9

73,0

71,1

240

Priblíženie

2-motorový, turbovrtuľový

65,9

68,0

66,9

80,0

77,1

78,5

73,9

75,6

77,7

73,6

73,3“


(*)  Na tento účel by mala byť celková dĺžka priemetu dráhy na zemský povrch vždy väčšia než celková dĺžka profilu letu. V prípade potreby sa to dá dosiahnuť pridaním priamych segmentov vhodnej dĺžky za posledný segment priemetu dráhy na zemský povrch.

(**)  Dokonca aj keď nastavenia výkonu motora zostanú v celom segmente konštantné, hnacia sila a zrýchlenie sa môžu meniť v dôsledku zmeny hustoty vzduchu s výškou. Na účely modelovania hluku sú však tieto zmeny zvyčajne zanedbateľné.

(***)  Táto hodnota sa odporúčala v predchádzajúcom vydaní dokumentu ECAC č. 29, no stále sa považuje za predbežnú až do získania ďalších potvrdzujúcich experimentálnych údajov.

(****)  Celková dĺžka segmentovanej dráhy je na základe vymedzenia týmto jednoduchým spôsobom mierne kratšia ako celková dĺžka kruhovej dráhy. Ak sú však prírastky uhla menšie než 30°, je následná chyba v hodnote izofóny zanedbateľná.“

(*)  Hoci je pojem nekonečne dlhej dráhy letu dôležitý pre definíciu hladiny zvukovej expozície hlukovej udalosti LE , je menej dôležitý v prípade maximálnej hladiny udalosti Lmax , ktorá je určená hlukom šíreným z lietadla v konkrétnej polohe v alebo blízko jeho najbližšieho bodu približovania k pozorovateľovi. Na účely modelovania sa parameter vzdialenosti NPD považuje za minimálnu vzdialenosť medzi pozorovateľom a segmentom.“

(*)  Toto je známe ako korekcia trvania, pretože sa tým zohľadňujú vplyvy rýchlosti lietadla na trvanie zvukovej udalosti – uplatnením jednoduchého predpokladu, že za ostatných nezmenených okolností je trvanie, a teda prijatá akustická energia udalosti, nepriamo úmerná rýchlosti zdroja.“

(*)  Medián je hodnota, ktorá rozdeľuje súbor údajov na polovicu s vyššími údajmi (50 %) a na polovicu s nižšími údajmi (50 %).

(**)  Dolná polovica súboru údajov môže zodpovedať prítomnosti relatívne pokojných fasád. Ak je vopred známe, napríklad na základe umiestnenia budov vo vzťahu k dominantným zdrojom hluku, ktoré lokality prijímača budú vykazovať najvyššie/najnižšie hladiny hluku, nie je potrebné vypočítavať hluk pre dolnú polovicu.““


Top