Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011AE1165

    Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému Návrh smernice Európskeho parlamentu a Rady o úverových zmluvách týkajúcich sa obytných nehnuteľností KOM(2011) 142 v konečnom znení – 2011/0062 (COD)

    Ú. v. EÚ C 318, 29.10.2011, p. 133–138 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    29.10.2011   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    C 318/133


    Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému „Návrh smernice Európskeho parlamentu a Rady o úverových zmluvách týkajúcich sa obytných nehnuteľností“

    KOM(2011) 142 v konečnom znení – 2011/0062 (COD)

    2011/C 318/22

    Spravodajkyňa: pani MADER

    Rada (18. apríla 2011) a Európsky parlament (10. mája 2011) sa v súlade s článkom 114 Zmluvy o fungovaní Európskej únie rozhodli prekonzultovať s Európskym hospodárskym a sociálnym výborom:

    Návrh smernice Európskeho parlamentu a Rady o úverových zmluvách týkajúcich sa obytných nehnuteľností

    KOM(2011) 142 v konečnom znení – 2011/0062 (COD).

    Odborná sekcia pre jednotný trh, výrobu a spotrebu poverená vypracovaním návrhu stanoviska výboru v danej veci, prijala svoje stanovisko 23. júna 2011.

    Európsky hospodársky a sociálny výbor na svojom 473. plenárnom zasadnutí 13. a 14. júla 2011 (schôdza zo 14. júla 2011) prijal 113 hlasmi za, pričom 4 členovia hlasovali proti a 7 sa hlasovania zdržali, toto stanovisko:

    1.   Závery a odporúčania

    1.1   Európsky hospodársky a sociálny výbor prijíma so záujmom, ale i s výhradami návrh smernice Európskeho parlamentu a Rady o úverových zmluvách týkajúcich sa obytných nehnuteľností. Finančná kríza, ktorá spôsobila úpadok mnohých záujemcov nútených predávať za nízke ceny nehnuteľný majetok, ktorý nadobudli, poukázala na potrebu vypracovať vhodné európske právne predpisy v tejto oblasti.

    1.2   Podporuje cieľ Komisie vytvoriť podmienky potrebné na rozvoj jednotného efektívneho a konkurencieschopného trhu, aby sa obnovila dôvera spotrebiteľov a podporovala finančná stabilita. Obáva sa však, že obsah návrhu nestačí na dosiahnutie tohto cieľa.

    1.3   Výbor zdôrazňuje význam zabezpečenia súdržnosť medzi existujúcimi textami, najmä s textom smernice 2008/48/ES (1) o zmluvách o spotrebiteľskom úvere.

    1.4   Výbor sa domnieva, že právnym základom návrhu by vzhľadom na jeho charakter mal byť článok 169 zmluvy, a nie článok 114.

    1.5   Pripomína, že harmonizácia pravidiel na úrovni Spoločenstva sa musí vykonávať pri zachovaní vysokej úrovne ochrany spotrebiteľov, čo znamená, že nesmú byť spochybnené práva spotrebiteľov, ktoré sú chránené vnútroštátnym právom. Domnieva sa, že harmonizácia musí byť primerane cielená, aby sa dodržal tento cieľ.

    1.6   EHSV schvaľuje ustanovenia, ktoré zlepšujú porovnateľnosť, najmä tie, ktoré umožňujú harmonizáciu vymedzení pojmov a výpočtu ročnej percentuálnej miery nákladov.

    1.7   Domnieva sa, že opatrenia, ktorých cieľom je zabezpečiť distribúciu úveru, samé osebe nestačia na ozdravenie trhu a na to, aby prispeli k prevencii nadmerného zadlžovania.

    1.8   EHSV považuje reguláciu týchto profesií, ktorá reaguje na žiadosť vyjadrenú v stanovisku k návrhu smernice v oblasti úveru pre spotrebiteľov, za prvoradú vzhľadom na mnohé problémy, s ktorými sa stretávajú sprostredkovatelia úveru. Táto regulácia by mala mať všeobecný charakter a nemala by sa obmedzovať iba na limitovaný predmet tohto návrhu.

    1.9   Domnieva sa tiež, že vo všeobecnosti návrh neprispieva k realizácii vnútorného trhu v oblasti hypotekárnych úverov, a vyjadruje poľutovanie nad tým, že sa v tejto oblasti nezvážilo využitie nepovinného nástroja.

    1.10   EHSV navrhuje, aby sa niektoré ustanovenia objasnili alebo doplnili s cieľom zlepšiť informovanosť spotrebiteľov o variabilných sadzbách. Referenčné indexy sú v podstate málo známe spotrebiteľom, ktorí nesprávne posudzujú vplyv sadzieb na výšku úhrad. Výbor sa domnieva, že sa musia zakázať úžernícke úrokové sadzby a že pre úrokové sadzby na financovanie hlavného bydliska by mala byť stanovená maximálna hranica. Zmeny úrokových sadzieb by sa mali opierať výlučne o objektívne, spoľahlivé, verejné a vonkajšie ukazovatele pre veriteľa.

    1.11   EHSV odporúča, aby si dlžníci mohli zvoliť poistenie, ktoré pokrýva ich pôžičku, aby sa zabezpečila lepšia konkurencia medzi poskytovateľmi ponúk.

    2.   Kontext a všeobecné pripomienky

    2.1   Komisia prijala 18. decembra 2007 Bielu knihu o integrácii hypotekárnych úverov na európsky trh. Konzultácia, ktorá sa vykonala pred širokým publikom, umožnila Komisii konštatovať, že rozdiely medzi existujúcim právnymi predpismi v oblasti hypotekárnych úverov mali nepriaznivý vplyv na správne fungovanie jednotného trhu, zvýšili náklady a spôsobili ujmu spotrebiteľom.

    2.2   Európsky hospodársky a sociálny výbor (EHSV) prijal stanovisko týkajúce sa Bielej knihy o integrácii trhov EÚ s hypotekárnymi úvermi 9. júla 2008 (2). Výbor, hoci je neistý, pokiaľ ide o konkrétne možnosti integrácie a harmonizácie trhu s úvermi v dôsledku kultúrnych, právnych a eticko-sociálnych špecifík rôznych členských štátov, priaznivo prijal prepojenie medzi platnými predpismi v oblasti hypotekárnych úverov a potrebou ochrany spotrebiteľa. Trvá na zodpovednosti veriteľov a dlžníkov, ktorí si musia byť vedomí vplyvu svojich záväzkov.

    2.3   Finančná kríza, ku ktorej došlo, odhalila nefunkčnosti spojené so zlyhaním predpisov a trhu a zároveň s ekonomickým kontextom, postupmi sprostredkovateľov úverov a veriteľov a so slabou úrovňou finančnej kultúry dlžníkov. Všetkých takýchto nedostatkov sa bude treba v budúcnosti vyvarovať, pretože môžu viesť k značnej strate dôvery.

    2.4   Návrh smernice zohľadňuje výsledky konzultácií a prác vykonávaných OECD a Svetovou bankou.

    2.5   Jej cieľom je zabezpečiť vysokú úroveň ochrany spotrebiteľov v harmonizovanom rámci na úrovni Európskej únie a zároveň zblížiť právne predpisy členských štátov. Z tohto dôvodu a vzhľadom na jej obsah sa výbor domnieva, že právnym základom návrhu by mal byť článok 169 zmluvy, a nie výlučne článok 114.

    2.6   Snaží sa vytvoriť jednotný efektívny a konkurencieschopný trh pri dodržiavaní základných práv zakotvených v Charte práv Európskej únie, obnoviť dôveru spotrebiteľov a podporiť finančnú stabilitu.

    2.7   Táto smernica je určená na zabezpečenie práv spotrebiteľov v zmysle smernice 2008/48/ES o zmluvách o spotrebiteľskom úvere, pričom členským štátom sa ponechá možnosť rozšíriť výhody na určité odborných kategóriách, najmä v rámci mikrospoločností.

    2.8   Vzťahuje sa na úvery určené na financovanie nákupu alebo na renováciu nehnuteľného majetku, na ktoré sa nevzťahuje smernica 2008/48/ES, či už sú alebo nie sú spojené s hypotékou alebo podobnou zárukou.

    2.9   Návrh smernice reaguje na zásadu cielenej harmonizácie, pričom sa nachádza na dosť vysokej úrovni na to, aby zohľadnil existujúce rozdiely v právnych predpisoch a rozmanitosť trhov s hypotekárnymi úvermi v Únii.

    2.10   Avšak výbor, aj keď si je vedomý významu sektora výstavby v hospodárstve, si myslí, že smernica plne nevyužila skúsenosti s finančnou krízou, ktorej pôvod treba hľadať na americkom trhu hypotekárnych úverov. Nezdravý postup udeľovania úverov do výšky 100 % a viac na nehnuteľnosti podporil spotrebiteľov k nákupom vrátane tých, ktorí mali nízke príjmy. V období rozmachu je možné čeliť dôležitým záväzkom. Stačilo však, aby sa hospodárstvo dostalo do fázy stagnácie alebo dokonca recesie a nezamestnanosť spôsobila všeobecnú platovú neschopnosť. Postúpenie na predaj veľkého množstva nehnuteľností malo za následok pokles cien a obrovské straty pre finančné inštitúcie. Na počiatku krízy bolo teda nadmerné zadlženie dlžníkov, teda jav, ktorému sa treba za každých okolností vyhýbať. Výbor uvedie návrhy v nasledujúcich pripomienkach.

    3.   Návrhy smernice

    3.1   Kapitola 1: Predmet úpravy, rozsah pôsobnosti, vymedzenie pojmov a príslušné orgány

    3.1.1

    článok 3 návrhu smernice v súlade s postupom používaným v rámci smernice o spotrebných úveroch, poskytuje vymedzenie najdôležitejších pojmov. V tejto súvislosti si výbor praje, aby sa spresnil pojem „obytná nehnuteľnosť“ tak, aby bolo jasné, či sa týka iba hlavného bydliska.

    3.1.2

    EHSV schvaľuje toto ustanovenie, ktorého cieľom je zabezpečiť ich pochopenie a porovnateľnosť medzi jednotlivými ponukami.

    3.1.3

    Výbor sa domnieva, že zriadenie, organizácia orgánov s kontrolnými právomocami a ich spolupráca sú nevyhnutné a o to významnejšie vzhľadom na nesprávne fungovanie, ktoré sa mohlo pozorovať počas krízy.

    3.2   Kapitola 2: Podmienky, ktoré sa vzťahujú na veriteľov a sprostredkovateľov úveru

    3.2.1

    Články 5 a 6 zavádzajú požiadavky čestnosti, lojálnosti a kompetentnosti veriteľov alebo sprostredkovateľov úverov, pokiaľ ide o služby poskytované spotrebiteľom. Komisia čiastočne prevádza na členské štáty vykonávanie kontroly dodržiavania týchto požiadaviek, pričom si vyhradzuje právo stanoviť úroveň požadovaných znalostí a zručností.

    3.2.2

    Okrem toho sa v návrhu smernice požaduje od členských štátov, aby dohliadali na to, či odmeňovanie predajcov nie je diskriminujúce v závislosti od predávaných produktov.

    3.2.3

    EHSV podporuje tieto opatrenia, pretože kvalitné informácie sú pri uzatváraní hypotekárneho úveru prvoradé. Domnieva sa, že odmeňovanie zamestnancov úverových organizácií a sprostredkovateľov úverov nesmie viesť k propagácii úverov, ktoré nie sú prispôsobené potrebám spotrebiteľov. EHSV však upozorňuje na používanie nejasných, neurčitých a subjektívnych pojmov, ktoré môžu viesť k rôznym interpretáciám právneho textu, ktorý stanovuje prísne požiadavky.

    3.2.4

    Tieto dva články nezdôrazňujú základný rozdiel medzi veriteľmi a sprostredkovateľmi: zamestnanci veriteľa sú v podstate odmeňovaní mzdou, zamestnanci sprostredkovateľa sú odmeňovaní na základe provízií. Keď je odmena „neutrálna“, môžeme očakávať správanie podľa profesionálnej etiky, je však ťažké, aby to tak bolo vždy, ak výhody závisia od riešení výnosnejších pre zamestnancov predajcu, a ešte výraznejšie je to u sprostredkovateľov. Z týchto úvah vyplýva, že všetky osoby v kontakte s predajcami bez ohľadu na ich funkciu musia získať primeranú odbornú prípravu a zamestnanci sprostredkovateľov musia vlastniť úradné osvedčenie, ktoré potvrdzuje ich kompetencie, ale najmä ktoré kontroluje ich správanie.

    3.2.5

    Ďalší základný rozdiel: v prípade sporu sa môže spotrebiteľ obrátiť na veriteľa, v zásade solídnu a solventnú finančnú inštitúciu; v prípade sprostredkovateľa je zodpovednosť často osobná a jeho bonita je podstatne menej zrejmá. To je ďalší dôvod na prijatie oveľa prísnejšieho nariadenia, ako je to súčasné.

    3.3   Kapitola 3: Informácie a postupy pred uzavretím zmluvy o spotrebiteľskom úvere

    3.3.1

    Podľa smernice 2005/29/ES o nekalých obchodných praktikách podnikateľov (3) musí byť reklama korektná, jasná a nezavádzajúca.

    3.3.2

    Každá šifrovaná reklama musí obsahovať istý počet poznámok nevyhnutných pre úsudok spotrebiteľa, ktorý si želá podpísať zmluvu o spotrebiteľskom úvere. Tieto informácie sa budú musieť poskytovať zrozumiteľne, stručne a zreteľne bez ohľadu na typ média.

    3.3.3

    článok 9 stanovuje podmienky týkajúce sa predzmluvných informácií v dvoch úrovniach. Uvádza zoznam všeobecných informácií, ktoré sa musia oznámiť a zaslať na európskom štandardizovanom informačnom formulári na poskytovanie osobných informácií. EHSV nepovažuje za prijateľnú právnu domnienku uvedenú v článku 9 ods. 2 tretí pododsek, podľa ktorej samotné poskytnutie európskeho štandardizovaného informačného formulára predstavuje poskytnutie informácií.

    3.3.4

    článok 10 dopĺňa informácie, ktoré sa musia poskytnúť spotrebiteľovi, pokiaľ ide o kvalitu a vykonávacie podmienky príslušného sprostredkovateľa úveru.

    3.3.5

    EHSV berie na vedomie tieto povinné informácie. Domnieva sa, že sa musia doplniť, pokiaľ ide o vplyv pôžičiek s variabilnou sadzbou. Bude potrebné poskytnúť špecifickú informačnú poznámku.

    3.3.6

    EHSV sa zamýšľa nad súčasným znením, ktoré sa týka povinnosti uzatvoriť poistenie pôžičky, pretože môže vzniknúť dojem, že toto poistenie sa musí povinne uzatvoriť u veriteľa. Navrhuje, aby sa spotrebiteľom umožnilo vybrať si svojho poisťovateľa, aby sa zaručila konkurencia medzi poisťovňami.

    3.3.7

    Výbor sa domnieva, že regulácia činností sprostredkovateľov úverov je prvoradá. Zastáva názor, že by bolo vhodné doplniť zásadu zákazu vyberať sumy v akejkoľvek forme (provízie, náklady na výskum, vytvorenie spisu, atď.) pred tým, než dôjde k vyplateniu požičaných finančných prostriedkov.

    3.3.8

    Posledná úvaha, ktorú výbor považuje za mimoriadne dôležitú: informácie poskytované spotrebiteľovi by mali byť zamerané na to, aby sa pozorne zamyslel nad svojou budúcou platobnou schopnosťou. Samozrejme nie je možné vždy očakávať takéto správanie. Je preto potrebné, aby veriteľ zaujal zodpovedný prístup a systematicky sa vracal k postupu, ktorý bol kedysi vo viacerých členských štátoch stanovený právnymi predpismi, t. j. aby poskytnutý úver nepresahoval 70 % – 80 %. Toto pravidlo malo silnú hodnotu opatrnosti, pričom jeho cieľom bolo vyhnúť sa neopatrnému správaniu zo strany finančných inštitúcií. Kríza spojená s hypotékami s nízkou bonitou poskytla dôkaz o opodstatnenosti tohto pravidla. Bude potrebné premýšľať nad jeho opätovným zavedením s určitou mierou flexibility pre sociálne obydlia, pre ktoré existujú vo väčšine členských štátov finančné nástroje.

    3.3.9

    Postup obmedzenia financovaného kapitálu by mal dvojitú výhodu. Na jednej strane odrádza osoby, ktoré nie sú solventné, nakupujú a potom sú nadmerne zadlžené. A na druhej strane prináša veriteľovi záruku o serióznosti spotrebiteľov, keďže preukázali svoju schopnosť šetriť. Toto opatrenie, za ktoré sa EHSV zasadzuje, by teda vychádzalo zo základnej zásady zodpovedného úveru pre zodpovedných dlžníkov.

    3.4   Kapitola 4: Ročná percentuálna miera nákladov

    3.4.1

    EHSV víta harmonizáciu metódy výpočtu ročnej percentuálnej miery nákladov. Vzorec, ktorý musí zahŕňať všetky náklady na úver okrem výdavkov, ktoré môže dlžník dlhovať v prípade neplnenia si svojich povinností, umožní porovnať ponuky medzi jednotlivými členskými štátmi.

    3.4.2

    Informovanie dlžníkov o zmenách uvedených v článku 13 je veľmi dôležité, pretože len výnimočne poznajú zmenu referenčných sadzieb.

    3.5   Kapitola 5: Posúdenie úverovej bonity

    3.5.1

    Posúdenie úverovej bonity spotrebiteľov pri podpise a v prípade zvýšenia celkovej výšky úveru je nevyhnutné. Je potrebné, aby spotrebitelia vedeli, že v prípade nezaplatenia stratia svoj majetok, ktorý bude predmetom verejnej dražby za podmienok trhu, ktoré môžu byť veľmi nevýhodné.

    3.5.2

    Táto povinnosť však nesmie viesť k odmietnutiu niektorých kategórií žiadateľov o úver alebo k tomu, že im bude nečestne ponúknutý istý typ úveru. Je nevyhnutné opodstatniť každé zamietnutie a zároveň je možné požiadať o opätovné preskúmanie žiadosti, keď bolo zamietnutie vykonané na základe automatického postupu. Cieľom posúdenia úverovej bonity je prispieť k prevencii nadmerného zadlžovania. V prípade platobnej neschopnosti by zodpovednosť mal znášať veriteľ, ak bolo jeho rozhodnutie udeliť úver založené na nedostatočnom posúdení úverovej bonity dlžníka. Náklady nezodpovedného poskytnutia úveru by mal znášať veriteľ.

    3.5.3

    EHSV pripomína, že sa prikláňa najmä k zodpovednému úveru, čo si vyžaduje dodržiavanie presných pravidiel zo strany veriteľa a dlžníka, ktorý musí poskytnúť spoľahlivé údaje o svojej situácii.

    3.6   Kapitola 6: Prístup k databázam

    3.6.1

    V návrhu smernice sa požaduje, aby členské štáty sprístupnili všetkým veriteľom databázy používané na posúdenie úverovej bonity dlžníkov a dodržiavania ich povinností.

    3.6.2

    Tieto verejné alebo súkromné registre sa budú musieť zostaviť podľa jednotných kritérií, ktorých vymedzenie si vyhradzuje Komisia, a v súlade s ustanoveniami smernice Európskeho parlamentu a Rady 95/46/ES (4) z 24. októbra 1995 o ochrane fyzických osôb pri spracovaní osobných údajov a o voľnom pohybe týchto údajov.

    3.6.3

    EHSV potvrdzuje, že sa prikláňa k tomu, aby sa zhromažďovanie údajov obmedzilo len na finančné záväzky, dodržiavanie práv spotrebiteľov a nepoužívanie informácií uvedených v týchto databázach na komerčné účely.

    3.7   Kapitola 7: Poradenstvo

    3.7.1

    EHSV sa domnieva, že prijatie noriem v oblasti poradenstva nesmie spochybňovať povinnosť poradenstva uvedenú v kapitole 5, ktorej cieľom je uistiť sa, že spotrebiteľovi budú navrhnuté vhodné úverové produkty.

    3.7.2

    Na druhej strane rozvoj služieb, ktoré by sa považovali za doplnkové, nesmie viesť k zvýšeniu nákladov na úver.

    3.8   Kapitola 8: Predčasné splatenie úveru

    3.8.1

    Návrh smernice umožňuje za istých podmienok uplatniť právo na predčasné splatenie úveru. Stanovuje predovšetkým možnosť odškodnenia v rozumnej výške.

    3.8.2

    Toto ustanovenie je nepriaznivé pre spotrebiteľov vzhľadom na právny poriadok existujúci v niektorých členských štátoch, kde je vždy možné vypovedať zmluvu s obmedzeným alebo dokonca žiadnym odškodnením v prípade úmrtia alebo núteného ukončenia pracovnej činnosti.

    3.8.3

    EHSV sa vo svojom stanovisku k návrhu smernice v oblasti spotrebiteľských úverov už vyslovil proti tomu, aby sa členským štátom ponechala možnosť stanovovať podmienky odškodnenia za predčasné vyplatenie, pretože hrozí, že vzniknú závažné rozdiely v zaobchádzaní so spotrebiteľmi a dôjde k narušeniu trhu.

    3.9   Kapitola 9: Požiadavky prudenciálneho podnikania a dohľadu

    3.9.1

    Regulácia zásahov sprostredkovateľov úverov je prioritou, ako to zdôrazňuje EHSV vo svojom stanovisku k návrhu smernice v oblasti spotrebiteľských úverov. Musí umožniť homogenizáciu úrovne ochrany spotrebiteľov v Európskej únii.

    3.9.2

    Ustanovenia návrhu smernice sú teda v súlade s predstavami výboru.

    3.9.3

    Zavádzajú:

    povinnosť pre sprostredkovateľov úveru, či už ako právnické osoby, alebo fyzické osoby, mať autorizáciu, a podmienky odobratia autorizácie;

    jednotný register sprostredkovateľov, ktorý bude povinne uvádzať mená zodpovedných osôb a osôb, ktoré konajú na základe slobody poskytovať služby. Tento register sa musí neustále aktualizovať a musí byť ľahko dostupný;

    odborné požiadavky (váženosť, povinnosť poistenia profesijnej zodpovednosti). Musí sa zabezpečiť prehľadnosť kritérií. Komisia si vyhradzuje právo vytvoriť technické normy stanovujúce minimálnu výšku poistenia.

    3.9.4

    Návrh smernice stanovuje aj zásadu vzájomného uznania autorizácií, čo umožňuje sprostredkovateľom konať na základe pravidiel slobody usadiť sa alebo slobody poskytovať služby po tom, ako informovali príslušné orgány domovského členského štátu.

    3.9.5

    Stanovuje postup informovania orgánov, pokiaľ ide o udelenie alebo odobratie autorizácie a podmienky spolupráce medzi príslušnými orgánmi domovského a hostiteľského členského štátu.

    3.9.6

    EHSV sa však domnieva, že by bolo vhodné, aby Komisia všeobecne regulovala sprostredkovanie úveru prostredníctvom samostatného legislatívneho nástroja ako v prípade sprostredkovateľov poistenia.

    3.10   Kapitola 10: Záverečné ustanovenia

    3.10.1

    Návrh smernice stanovuje:

    zásadu existencie sankcií, podľa ktorej členské štáty v súlade s ich vnútroštátnymi predpismi zabezpečia, aby sa mohli prijať vhodné opatrenia voči veriteľom a dlžníkom. Ide o pochopiteľnú symetriu, pričom však netreba zabúdať na to, že dlžníci sú slabšou zmluvnou stranou, pretože závisia od informácií poskytovaných veriteľmi a alebo sprostredkovateľmi;

    povinnosť zaviesť alebo využiť mechanizmy mimosúdnych urovnaní sporov, čo predstavuje voľbu v záujme veriteľov a dlžníkov za predpokladu, že tieto ustanovenia nie sú nezávislé a nevylučujú prípadné súdne postupy;

    zásada delegovania právomocí Komisii. Parlament a Rada môžu vzniesť námietky voči rozhodnutiam Komisie. Kedykoľvek môžu delegovanie odvolať.

    3.10.2

    EHSV sa zamýšľa nad rozsahom právomocí delegovaných Európskej komisii v základných aspektoch legislatívneho nástroja, ako aj nad ich dôsledkami pre právnu istotu tohto pripravovaného ustanovenia. Navyše, tieto delegované právomoci značne presahujú vymedzenia stanovené v článku 290 zmluvy a definované v oznámení s názvom „Vykonávanie článku 291 Zmluvy o fungovaní Európskej únie. Možnosť delegovať právomoci by mala byť obmedzená a mala by sa využívať iba vo výnimočných prípadoch.

    3.10.3

    Návrh smernice nariaďuje členským štátom, aby dohliadali na vykonávanie tejto smernice a aby boli obozretné a zabránili každému obchádzaniu.

    3.10.4

    EHSV berie na vedomie ustanovenia návrhu smernice a zdôrazňuje, že nesmie viesť k zníženiu úrovne ochrany v členských štátoch, ktoré už majú vypracované právne predpisy o úverových zmluvách týkajúcich sa obytných nehnuteľností.

    3.10.5

    Návrh smernice napokon stanovuje dvojročné obdobie na jej transpozíciu a opätovné preskúmanie 5 rokov po nadobudnutí účinnosti tejto smernice, čo sa zdá rozumné, pričom analýza vplyvu opatrení smernice umožňuje posúdiť jeho náležitosť.

    V Bruseli 14. júla 2011

    Predseda Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

    Staffan NILSSON


    (1)  Ú. v. EÚ L 133, 22.5.2008, s. 66 – stanovisko EHSV: Ú. v. EÚ C 234, 30.9.2003, s. 1.

    (2)  Ú. v. EÚ C 27, 3.2.2009, s. 18.

    (3)  Ú. v. EÚ L 149, 11.6.2005, s. 22 – Stanovisko EHSV: Ú. v. EÚ C 108, 30.4.2004, s. 81.

    (4)  Ú. v. ES L 281, 23.11.1995, s. 31 – Stanovisko EHSV: Ú. v. ES C 159, 17.6.1991, s. 38.


    PRÍLOHA

    k stanovisku Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

    Nasledujúce pozmeňovacie návrhy, ktoré získali viac ako štvrtinu odovzdaných hlasov, boli v priebehu diskusie zamietnuté (článok 39 ods. 2 rokovacieho poriadku):

    Bod 3.8.2

    Doplniť

    ustanovenie je vždy možné vypovedať zmluvu s obmedzeným alebo dokonca žiadnym odškodnením v prípade úmrtia alebo núteného ukončenia pracovnej činnosti.

    Výsledok hlasovania o pozmeňovacom návrhu:

    Za

    :

    26

    Proti

    :

    61

    Zdržali sa

    :

    10

    Bod 3.10.4

    Zmeniť

    EHSV berie na vedomie ustanovenia návrhu smernice a zdôrazňuje, že v .

    Výsledok hlasovania o pozmeňovacom návrhu:

    Za

    :

    29

    Proti

    :

    76

    Zdržali sa

    :

    4


    Top