Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Právna pomoc v trestnom konaní

Právna pomoc v trestnom konaní

 

ZHRNUTIE K DOKUMENTU:

Smernica (EÚ) 2016/1919, ktorá garantuje právnu pomoc pre podozrivé a obvinené osoby v trestnom konaní

AKÝ JE CIEĽ TEJTO SMERNICE?

Smernicou sa ustanovujú spoločné minimálne pravidlá týkajúce sa práva na právnu pomoc* v trestnom konaní v rámci EÚ.

Presne sa ňou ustanovujú kritériá poskytovania právnej pomoci, kvalitatívne normyopravné prostriedky v prípade porušenia práva.

Smernica dopĺňa pravidlá EÚ týkajúce sa prístupu k obhajcoviprocesných záruk pre deti, ktoré sú podozrivé alebo obvinené z trestného činu, nemá však vplyv na práva, ktoré sa vymedzujú pravidlami.

HLAVNÉ BODY

Rozsah

Pravidlá sa uplatňujú na:

  • osoby podozrivé a obvinené v trestnom konaní, ktoré:
    • sú pozbavené osobnej slobody;
    • musia byť zastúpené obhajcom v súlade s právom EÚ alebo vnútroštátnym právom, ale nemôžu si ho dovoliť; alebo
    • sú povinné zúčastniť sa alebo ktorým bola povolená účasť na vyšetrovacom úkone alebo úkone spojenom so zhromažďovaním dôkazov, ktoré zahŕňajú minimálne: identifikácie (svedkovi na účely identifikácie ukážu zástup ľudí, medzi ktorými sa nachádza osoba podozrivá zo spáchania trestnej činnosti), konfrontácie, rekonštrukcie miesta činu; a
  • čelia európskemu zatykaču.

Pravidlá sa vzťahujú na všetkých občanov EÚ a na všetky krajiny EÚ s výnimkou Dánska, ÍrskaSpojeného kráľovstva (1).

Právo na právnu pomoc v trestnom konaní

Krajiny EÚ:

  • musia zabezpečiť, aby podozrivé a obvinené osoby, ktoré nemajú dostatok prostriedkov na zaplatenie pomoci obhajcu, mali právo na právnu pomoc, ak to vyžadujú záujmy spravodlivosti;
  • môžu rôznym spôsobom preskúmať potrebu poskytnutia právnej pomoci:
    • preskúmaním majetkových pomerov (na základe prostriedkov dotknutej osoby vrátane príjmu a majetku) a/alebo;
    • preskúmaním skutkových okolností (na základe nutnosti zabezpečiť účinný prístup k spravodlivosti za okolností súvisiacich s prípadom);
  • musia dodržiavať kritériá podmieňujúce tieto preskúmania, najmä to, že predpoklady na preskúmanie skutkových okolností sú splnené, ak je osoba predvedená pred súd, ktorý má rozhodnúť o jej väzbe, a počas väzby;
  • musia poskytnúť právnu pomoc bez zbytočného odkladu, najneskôr však pred výsluchom políciou, iným orgánom presadzovania práva alebo justičným orgánom, alebo pred vykonaním konkrétnych vyšetrovacích úkonov alebo úkonom súvisiacich so zhromažďovaním dôkazov.

Právo na právnu pomoc v konaní o európskom zatykači

Vyžiadané osoby* majú právo na právnu pomoc:

  • od vykonávajúcej krajiny EÚ*, pri zatknutí a do doby, keď sú odovzdané vydávajúcej krajine EÚ*, alebo do nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o ich neodovzdaní;
  • od vydávajúcej krajiny, keď využijú svoje právo zvoliť si vo vydávajúcej krajine obhajcu, ktorý poskytne pomoc obhajcovi vo vykonávajúcej krajine v súlade s pravidlami EÚ o práve na prístup k obhajcovi, pokiaľ je právna pomoc nevyhnutná na zabezpečenie účinného prístupu k spravodlivosti.

Toto právo je možné podmieniť preskúmaním majetkových pomerov za rovnakých podmienok ako v prípade trestného konania.

Rozhodnutie, opravné prostriedky a zraniteľné osoby

Podozrivé, obvinené a vyžiadané osoby musia:

  • byť písomne informované o tom, či ich žiadosť o právnu pomoc bola zamietnutá;
  • mať podľa vnútroštátneho práva účinné opravné prostriedky v prípadoch porušenia ich práv vyplývajúcich z tejto smernice;
  • mať zohľadnené osobitné potreby, pokiaľ sa nachádzajú v zraniteľnej situácii.

ODKEDY SA SMERNICA UPLATŇUJE?

Uplatňuje sa od 24. novembra 2016 a do vnútroštátnych právnych predpisov krajín EÚ má byť transponovaná do 5. mája 2019.

KONTEXT

Smernica je šiestym a posledným právnym nástrojom balíka, ktorý bol prijatý v súlade s plánom EÚ na posilnenie procesných práv pre podozrivé alebo obvinené osoby v trestnom konaní, ktorý bol zverejnený v roku 2009.

Ďalšie informácie:

HLAVNÉ POJMY

Právna pomoc: na účely tejto smernice sa definuje ako financovanie pomoci obhajcu krajinou EÚ, čím sa umožní prístup k obhajcovi jednotlivcom, ktorí nemajú prostriedky na zaplatenie súdneho konania.
Vykonávajúca krajina: v kontexte európskeho zatykača ide o krajinu, ktorú iná krajina vyzvala k zatknutiu a odovzdaniu osoby hľadanej na účely trestného stíhania alebo trestu odňatia slobody.
Vyžiadaná osoba: v kontexte európskeho zatykača ide o osobu hľadanú na účely trestného stíhania alebo trestu odňatia slobody, ktorej zatknutie a odovzdanie žiada ďalšia krajina.
Vydávajúca krajina: v kontexte európskeho zatykača ide o krajinu, ktorá žiada inú krajinu o zatknutie a odovzdanie osoby hľadanej na účely trestného stíhania alebo trestu odňatia slobody.

HLAVNÝ DOKUMENT

Smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/1919 z 26. októbra 2016 o právnej pomoci pre podozrivé a obvinené osoby v trestnom konaní a pre vyžiadané osoby v konaní o európskom zatykači (Ú. v. EÚ L 297, 4.11.2016, s. 1 – 8)

Následné zmeny smernice (EÚ) 2016/1919 boli zapracované do pôvodného dokumentu. Toto konsolidované znenie slúži len na dokumentačné účely.

SÚVISIACE DOKUMENTY

Charta základných práv Európskej únie – Hlava VI – Spravodlivosť Článok 47 – Právo na účinný prostriedok nápravy a na spravodlivý proces (Ú. v. EÚ C 202, 7.6.2016, s. 403)

Smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/800 z 11. mája 2016 o procesných zárukách pre deti, ktoré sú podozrivými alebo obvinenými osobami v trestnom konaní (Ú. v. EÚ L 132, 21.5.2016, s. 1 – 20)

Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2013/48/EÚ z 22. októbra 2013 o práve na prístup k obhajcovi v trestnom konaní a v konaní o európskom zatykači a o práve na informovanie tretej osoby po pozbavení osobnej slobody a na komunikáciu s tretími osobami a s konzulárnymi úradmi po pozbavení osobnej slobody (Ú. v. EÚ L 294, 6.11.2013, s. 1 – 12)

Uznesenie Rady z 30. novembra 2009 o pláne na posilnenie procesných práv podozrivých alebo obvinených osôb v trestnom konaní (Ú. v. EÚ C 295, 4.12.2009, s. 1 – 3)

Posledná aktualizácia 14.05.2018



(1) Spojené kráľovstvo vystupuje z Európskej únie a od 1. februára 2020 je treťou krajinou (krajinou mimo EÚ).

Top