Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32012A0424(01)

    Stanovisko Komisie z  12. októbra 2011 k žiadosti Chorvátskej republiky o pristúpenie k Európskej únii

    Ú. v. EÚ L 112, 24.4.2012, p. 3–4 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
    Ú. v. EÚ L 112, 24.4.2013, p. 3–4 (HR)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/opin/2012/424/oj

    24.4.2012   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    L 112/3


    STANOVISKO KOMISIE

    z 12. októbra 2011

    k žiadosti Chorvátskej republiky o pristúpenie k Európskej únii

    EURÓPSKA KOMISIA,

    so zreteľom na Zmluvu o Európskej únii, a najmä na jej článok 49,

    keďže:

    (1)

    O členstvo v Únii môže požiadať každý európsky štát, ktorý rešpektuje hodnoty Európskej únie a zaviaže sa ich podporovať. Únia je založená na hodnotách úcty k ľudskej dôstojnosti, slobody, demokracie, rovnosti, právneho štátu a rešpektovania ľudských práv vrátane práv osôb patriacich k menšinám.

    (2)

    Chorvátska republika požiadala o členstvo v Európskej únii.

    (3)

    V stanovisku z 20. apríla 2004 týkajúcom sa Chorvátska (1) už Komisia vyjadrila svoj názor na určité základné aspekty problémov, ktoré sa objavujú v súvislosti s touto žiadosťou.

    (4)

    Na zasadnutí Európskej rady v Kodani v júni 1993 sa stanovili podmienky oprávnenosti, ktorými sa riadi proces pristúpenia a pravidelné hodnotenia Komisie o pripravenosti Chorvátska na členstvo. Politické kritériá vyžadujú, aby Chorvátsko zabezpečilo stabilitu inštitúcií, ktoré sú zárukou demokracie, právneho štátu, ľudských práv a rešpektovania a ochrany menšín; tieto požiadavky sú teraz zahrnuté v Zmluve o Európskej únii a v Charte základných práv Európskej únie. Hospodárske kritériá vyžadujú existenciu fungujúceho trhového hospodárstva ako aj schopnosť čeliť konkurenčnému tlaku a trhovým silám v rámci Európskej únie. Kritérium acquis sa odvoláva na schopnosť prevziať povinnosti členstva, ktoré vychádzajú zo zmlúv a z legislatívy Únie, z acquis vrátane dodržiavania cieľov politickej, hospodárskej a menovej únie. Dôležitým hľadiskom, ktorý je vo všeobecnom záujme Únie ako aj kandidátskej krajiny, je schopnosť Únie prijímať nových členov a súčasne udržiavať dynamiku európskej integrácie.

    (5)

    Rada vymedzila podmienky pre proces stabilizácie a pridruženia pre krajiny západného Balkánu 31. mája 1999. Medzi ne patrí spolupráca s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu a regionálna spolupráca.

    (6)

    Európska rada sa na svojom zasadnutí v decembri 2006 zhodla, že stratégia rozširovania založená na upevňovaní, podmienenosti a komunikácii vytvára spolu so schopnosťou Únie integrovať nových členov základ pre obnovený konsenzus v otázke rozširovania.

    (7)

    Podmienky pristúpenia a úpravy zmlúv sa prerokovali na konferencii medzi členskými štátmi a Chorvátskom. Tieto rokovania sa uskutočnili v súlade s rámcom rokovaní, ktorý stanovuje prísnu podmienenosť vo fáze otvárania a uzatvárania kapitol. Rokovania boli ukončené 30. júna 2011 a dohodnuté ustanovenia sú spravodlivé a primerané.

    (8)

    Pristúpením k Európskej únii Chorvátsko bezvýhradne akceptuje Zmluvu o Európskej únii, Zmluvu o fungovaní Európskej únie a Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu vrátane všetkých ich cieľov a všetkých rozhodnutí prijatých od nadobudnutia ich platnosti a zvolených smerovaní v súvislosti s rozvojom a posilnením Európskej únie a uvedeného Spoločenstva.

    (9)

    Základný prvok právneho poriadku zavedeného na základe týchto zmlúv spočíva v tom, že určité ich ustanovenia a určité akty, ktoré prijali inštitúcie, sú priamo uplatniteľné, že právo Únie má prednosť pred vnútroštátnymi ustanoveniami, ktoré s ním môžu byť v rozpore, a že existujú postupy na zabezpečenie jednotného výkladu práva Únie. Pristúpenie k Európskej únii zahŕňa uznanie záväzného charakteru týchto pravidiel, ktorých dodržiavanie je nevyhnutné na zaručenie účinnosti a jednotnosti práva Únie.

    (10)

    Komisia sa domnieva, že Chorvátsko spĺňa politické kritériá a očakáva, že Chorvátsko splní hospodárske kritériá a kritériá acquis a bude pripravené na členstvo k 1. júlu 2013. Členstvo si vyžaduje neustále rešpektovanie hodnôt, na ktorých je založená Únia, ako aj záväzok podporovať ich.

    (11)

    Chorvátsko dosiahlo vysokú úroveň pripravenosti na členstvo. Komisia vyzýva Chorvátsko, aby udržalo svoje úsilie zosúladiť právne predpisy s acquis a ďalej posilňovalo svoje administratívne kapacity, a to aj prostredníctvom udržateľného pokroku v rámci reformy verejnej správy. Komisia bude pokračovať v podrobnom monitorovaní plnenia všetkých záväzkov Chorvátska prijatých počas prístupových rokovaní vrátane tých, ktoré sa majú splniť pred dátumom pristúpenia, a pokračujúce prípravy na prevzatie zodpovedností vyplývajúcich z členstva po pristúpení. Monitorovanie bude zamerané najmä na záväzky prijaté Chorvátskom v oblasti súdnictva, boja proti korupcii, základných práv, v priestore slobody, bezpečnosti a spravodlivosti vrátane riadenia hraníc ako aj v oblasti politiky hospodárskej súťaže. Ak proces monitorovania odhalí problémové oblasti, v rámci ktorých Chorvátsko neprijme nápravné opatrenia, Komisia zašle v prípade potreby chorvátskym orgánom listy včasného varovania a môže navrhnúť Rade, aby prijala všetky náležité opatrenia už pred pristúpením. Komisia si takisto vyhradzuje právo uplatniť rôzne ochranné doložky stanovené v Zmluve o pristúpení, ako aj osobitné mechanizmy v prípade štátnej pomoci poskytnutej chorvátskemu lodiarskemu a oceliarskemu priemyslu.

    (12)

    Komisia vyzýva chorvátske orgány, aby ukončili preklad a revíziu acquis pred dátumom pristúpenia s cieľom zabezpečiť právnu istotu pri implementácií právnych predpisov EÚ.

    (13)

    Jedným z cieľov Európskej únie je prehlbovať solidaritu medzi jej národmi a zároveň rešpektovať ich históriu, kultúru a tradície.

    (14)

    Rozšírenie Európskej únie pristúpením Chorvátska prispeje k posilneniu stability, slobody a prosperity v Európe. Očakáva sa, že Chorvátsko bude naďalej zohrávať aktívnu úlohu v rámci regionálnej spolupráce na západnom Balkáne. Komisia víta vyhlásenie Chorvátska, že bude podporovať európske hodnoty v juhovýchodnej Európe a najmä záväzok Chorvátska, že bilaterálne otázky by nemali prekážať v prístupovom procese kandidátskych krajín. Pristúpenie Chorvátska potvrdzuje záväzok EÚ týkajúci sa európskej perspektívy pre všetky krajiny západného Balkánu,

    VYDÁVA KLADNÉ STANOVISKO:

    k pristúpeniu Chorvátskej republiky k Európskej únii.

    Toto stanovisko je určené Rade.

    V Bruseli 12. októbra 2011

    Za Komisiu

    Štefan FÜLE

    člen Komisie zodpovedný za rozšírenie

    Za Komisiu

    predseda

    José Manuel BARROSO


    (1)  KOM(2004) 257 v konečnom znení.


    Top