Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62008CN0076

    Sprawa C-76/08: Skarga wniesiona w dniu 25 lutego 2008 r. — Komisja Wspólnot Europejskich przeciwko Republice Malty

    Dz.U. C 92 z 12.4.2008, p. 23–23 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    12.4.2008   

    PL

    Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

    C 92/23


    Skarga wniesiona w dniu 25 lutego 2008 r. — Komisja Wspólnot Europejskich przeciwko Republice Malty

    (Sprawa C-76/08)

    (2008/C 92/43)

    Język postępowania: angielski

    Strony

    Strona skarżąca: Komisja Wspólnot Europejskich (przedstawiciele: D. Recchia i D. Lawunmi)

    Strona pozwana: Republika Malty

    Żądania strony skarżącej

    stwierdzenie, że Republika Malty uchybiła swoim zobowiązaniom wynikającym z art. 7 dyrektywy Rady 79/409/EWG w sprawie ochrony dzikiego ptactwa (1), nie spełniając przesłanek określonych w art. 9 tej dyrektywy odnośnie do polowań na przepiórki (coturnix coturnix) i turkawkę (streptopelia turtur) w trakcie przelotu wiosennego,

    obciążenie Republika Malty kosztami postępowania.

    Zarzuty i główne argumenty

    Dyrektywa Rady 79/409/EWG w sprawie ochrony dzikiego ptactwa dotyczy zachowania wszystkich gatunków dzikiego ptactwa, które są gatunkami rodzimymi na europejskim obszarze państw członkowskich, do którego traktat znajduje zastosowanie. Ustala ona środki dotyczące ochrony, zagospodarowania i regulacji tych gatunków oraz ich wykorzystanie. Od chwili przystąpienia do Unii Europejskiej w dniu 1 maja 2004 r. władze maltańskie wykonywały swoje prawo do stosowania odstępstwa zgodnie z art. 9 dyrektywy w odniesieniu do polowań na przepiórki i turkawki w czasie przelotu wiosennego podczas powrotu do ich miejsc gniazdowania w wielu krajach na północ od Morza Śródziemnego. Kwestią niniejszego postępowania jest to, czy przepisy wprowadzające odstępstwa stosowane przez władze maltańskie objęte są zakresem stosowania art. 9, co pozwalałoby na polowania na wspomniane gatunki na Malcie podczas przelotu wiosennego, o ile brak jest innego zadowalającego rozwiązania.


    (1)  Dz.U. L 103, str. 1.


    Top