Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32012R0400

Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 400/2012 z dnia 7 maja 2012 r. dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury Scalonej

Dz.U. L 124 z 11.5.2012, p. 13–14 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Ten dokument został opublikowany w wydaniu(-iach) specjalnym(-ych) (HR)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2012/400/oj

11.5.2012   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

L 124/13


ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) NR 400/2012

z dnia 7 maja 2012 r.

dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury Scalonej

KOMISJA EUROPEJSKA,

Uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (1), w szczególności jego art. 9 ust. 1 lit. a),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

W celu zapewnienia jednolitego stosowania Nomenklatury Scalonej, stanowiącej załącznik do rozporządzenia (EWG) nr 2658/87, konieczne jest przyjęcie środków dotyczących klasyfikacji towaru określonego w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

(2)

Rozporządzenie Rady (EWG) nr 2658/87 ustaliło ogólne reguły interpretacji Nomenklatury Scalonej. Reguły te stosuje się także do każdej innej nomenklatury, która jest w całości lub w części oparta na Nomenklaturze Scalonej, bądź, która dodaje do niej jakikolwiek dodatkowy podpodział i która została ustanowiona szczególnymi przepisami unijnymi, w celu stosowania środków taryfowych i innych środków odnoszących się do obrotu towarowego.

(3)

Na mocy wyżej wymienionych ogólnych reguł towary opisane w kolumnie 1 z tabeli przedstawionej w załączniku powinny być klasyfikowane według Nomenklatury Scalonej do kodu CN, określonego w kolumnie 2 z przyczyn określonych w kolumnie 3.

(4)

Należy zagwarantować, aby wiążąca informacja taryfowa wydana przez organy celne państw członkowskich odnośnie do klasyfikacji towarów w Nomenklaturze scalonej, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, mogła być nadal przywoływana przez otrzymującego przez okres trzech miesięcy, zgodnie z art. 12 ust. 6 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (2).

(5)

Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Kodeksu Celnego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

Towary opisane w kolumnie 1 załączonej tabeli są obecnie klasyfikowane w ramach Nomenklatury Scalonej według odpowiednich kodów CN wskazanych w kolumnie 2 tej tabeli.

Artykuł 2

Wiążąca informacja taryfowa wydana przez organy celne państw członkowskich, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, może być nadal przywoływana przez okres trzech miesięcy, zgodnie z art. 12 ust. 6 rozporządzenia (EWG) nr 2913/92.

Artykuł 3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 7 maja 2012 r.

W imieniu Komisji, za Przewodniczącego,

Algirdas ŠEMETA

Członek Komisji


(1)  Dz.U. L 256 z 7.9.1987, s. 1.

(2)  Dz.U. L 302 z 19.10.1992, s. 1.


ZAŁĄCZNIK

Opis towarów

Klasyfikacja

kod CN

Uzasadnienie

(1)

(2)

(3)

Artykuł posiadający kształt prawie kwadratowy, stylizowany na słonia, o wymiarach w przybliżeniu 32 cm × 48 cm × 24 cm, składający się z dwóch połówek, które są wykonane z uformowanego, sztywnego tworzywa sztucznego. Posiada on cztery kółka i przypinany pasek na ramię, który może również być użyty do ciągnięcia artykułu.

Dwie połówki są utrzymywane razem integralnym szwem zawiasowym przez dolną część oraz dwoma zatrzaskami na przeciwległych końcach, które uniemożliwiają natychmiastowe, całkowite otwarcie artykułu. Zawiasy umożliwiają rozłożenie otwartego artykułu płasko na podłożu.

Jedna połówka artykułu jest wyposażona w dwa paski z materiału włókienniczego tworzące kształt litery X po połączeniu za pomocą zapięcia. Ma ona również małą płaską kieszeń z materiału włókienniczego w jej wewnętrznej części. Druga połówka artykułu jest wyposażona w klapę oddzielającą z materiału włókienniczego zawierająca jedną płaską kieszeń z zamkiem błyskawicznym. Klapa oddzielająca jest przytwierdzona do boku artykułu, na którym znajdują się zawiasy, i może być przymocowana do przeciwnej strony tej połówki.

(waliza)

(Zobacz fotografie nr 660 A i B) (1)

4202 12 50

Klasyfikacja wyznaczona jest przez reguły 1. i 6. Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury scalonej, uwagę 1 d) do działu 95 oraz brzmienie kodów CN 4202, 4202 12 i 4202 12 50.

Artykuł ma obiektywne cechy charakterystyczne waliz objętych pozycją 4202, na przykład uformowane, sztywne tworzywo sztuczne, zawiasy, system zamknięć, paski, klapa oddzielająca i kieszenie, kółka, oraz fakt, że jest ukształtowany i może być używany jako pojemnik, który otwiera się jak typowa walizka z zawiasami. Te cechy charakterystyczne wskazują, że artykuł należy uważać za walizę, a nie zabawkę na kółkach. Zatem wykluczona jest klasyfikacja do pozycji 9503 jako zabawki na kółkach podobnej do samochodzików poruszanych pedałami.

Zatem artykuł należy klasyfikować do kodu CN 4202 12 50 jako walizę z uformowanego tworzywa sztucznego.


Image

Image


(1)  Fotografie mają charakter wyłącznie informacyjny.


Top