Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Interoperacyjność krajowych systemów elektronicznego poboru opłat drogowych

Interoperacyjność krajowych systemów elektronicznego poboru opłat drogowych

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Dyrektywa (UE) 2019/520 – w sprawie interoperacyjności systemów elektronicznego poboru opłat drogowych i ułatwiania transgranicznej wymiany informacji na temat przypadków nieuiszczenia opłat drogowych w UE

JAKIE SĄ CELE DYREKTYWY?

Dyrektywa ma na celu zwiększenie skuteczności stosowania unijnych zasad dotyczących elektronicznego poboru opłat drogowych poprzez:

  • poprawę interoperacyjności systemów, w ramach których są stosowane;
  • ustanowienie podstawy prawnej dla transgranicznej wymiany informacji na temat pojazdów oraz jego właścicieli lub posiadaczy, którzy nie uiścili opłat drogowych w UE.

Dyrektywa przekształca i uchyla dyrektywę 2004/52/WE ze skutkiem od dnia 20 października 2021 r.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Zakres

Dyrektywa nie ma zastosowania do:

  • systemów opłat drogowych, które nie są systemami elektronicznymi;
  • małych, ściśle lokalnych systemów opłat drogowych, w odniesieniu do których koszty byłyby nieproporcjonalne do korzyści.

Europejska usługa opłaty elektronicznej (EETS)

  • EETS to usługa, która pozwoli osiągnąć cel, jakim jest interoperacyjność systemów elektronicznego poboru opłat drogowych.
  • Dzięki niej użytkownik drogi może na podstawie jednej umowy korzystać z urządzenia pokładowego* do uiszczania elektronicznych opłat drogowych w UE.
  • EETS ma charakter uzupełniający wobec krajowych usług opłaty elektronicznej.

Dyrektywa określa zasady dotyczące EETS, w tym:

  • ogólne zasady obejmujące procedurę rejestracji dostawców EETS, a także prawa i obowiązki dostawców EETS oraz podmiotów pobierających opłaty;
  • rolę organu pojednawczego powołanego w celu prowadzenia mediacji między podmiotami pobierającymi opłaty a dostawcami EETS;
  • przepisy dotyczące zapewniania jednolitej usługi ciągłej, która oznacza, że po wprowadzeniu do systemu danych pojazdu nie jest wymagana żadna dalsza interwencja, bez względu na obszar dostawcy EETS, przez który dany pojazd podróżuje;
  • wyznaczenie jednego biura kontaktowego, jeśli kraj UE posiada więcej niż jeden obszar EETS.

Transgraniczna wymiana informacji

Dyrektywa określa zasady dotyczące wymiany informacji na temat przypadków nieuiszczenia opłat drogowych, w tym zasady związane z:

  • procedurą wymiany informacji między krajami UE;
  • zawiadomieniem w sprawie nieuiszczenia opłaty drogowej;
  • przekazywaniem informacji przez kraje UE podmiotowi pobierającemu opłaty.

OD KIEDY DYREKTYWA MA ZASTOSOWANIE?

Dyrektywa ma zastosowanie od dnia 19 października 2019 r., przy czym do porządku krajowego krajów UE musi zostać włączona do dnia 19 października 2021 r.

W dyrektywie określono także inne konkretne terminy:

  • do 19 października 2019 r. – termin dla organów pojednawczych; Komisja Europejska przyjmie akty wykonawcze dotyczące specyfikacji interfejsów elektronicznych i składników interoperacyjności oraz akty delegowane dotyczące jednostek notyfikowanych;
  • do 19 października 2021 r. – kraje UE udostępnią krajowe rejestry elektroniczne;
  • do 19 kwietnia 2023 r. – kraje UE złożą Komisji sprawozdania, a następnie Komisja złoży sprawozdanie Parlamentowi Europejskiemu i Radzie;
  • do 17 kwietnia 2024 r. – Komisja będzie uprawniona do przyjmowania aktów delegowanych.

KONTEKST

UE ustanowiła także zasady regulujące wymianę informacji dotyczących przestępstw i wykroczeń w ruchu drogowym pomiędzy krajami UE.

KLUCZOWE POJĘCIA

Urządzenie pokładowe: pełny zestaw podzespołów sprzętowych i elementów oprogramowania do wykorzystania w ramach usługi poboru opłat, instalowany lub przewożony w pojeździe w celu gromadzenia, przechowywania, przetwarzania oraz zdalnego odbierania/przesyłania danych; może nim być zarówno urządzenie odrębne, jak i wbudowane w pojazd.

GŁÓWNY DOKUMENT

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/520 z dnia 19 marca 2019 r. w sprawie interoperacyjności systemów elektronicznego poboru opłat drogowych i ułatwiania transgranicznej wymiany informacji na temat przypadków nieuiszczenia opłat drogowych w Unii (Dz.U. L 91 z 29.3.2019, s. 45–76)

DOKUMENTY POWIĄZANE

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/413 z dnia 11 marca 2015 r. w sprawie ułatwień w zakresie transgranicznej wymiany informacji dotyczących przestępstw lub wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu ruchu drogowego (Dz.U. L 68 z 13.3.2015, s. 9–25)

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/53/UE z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich dotyczących udostępniania na rynku urządzeń radiowych i uchylająca dyrektywę 1999/5/WE (Dz.U. L 153 z 22.5.2014, s. 62–106)

Kolejne zmiany do dyrektywy 2014/53/UE zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/30/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do kompatybilności elektromagnetycznej (wersja przekształcona) (Dz.U. L 96 z 29.3.2014, s. 79–106)

Zobacz tekst skonsolidowany.

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2019

Top