Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014R0324

Komisijas Īstenošanas regula (ES) Nr. 324/2014 ( 2014. gada 28. marts ), ar ko pieņem ārkārtas atbalsta pasākumus Polijas cūkgaļas tirgum

OV L 95, 29.3.2014, p. 24–26 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 27/04/2014

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2014/324/oj

29.3.2014   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 95/24


KOMISIJAS ĪSTENOŠANAS REGULA (ES) Nr. 324/2014

(2014. gada 28. marts),

ar ko pieņem ārkārtas atbalsta pasākumus Polijas cūkgaļas tirgum

EIROPAS KOMISIJA,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes 2013. gada 17. decembra Regulu (ES) Nr. 1308/2013, ar ko izveido lauksaimniecības produktu tirgu kopīgu organizāciju un atceļ Padomes Regulas (EEK) Nr. 922/72, (EEK) Nr. 234/79, (EK) Nr. 1037/2001 un (EK) Nr. 1234/2007 (1), un jo īpaši tās 220. panta 1. punkta a) apakšpunktu,

tā kā:

(1)

Ar Padomes Direktīvu 2002/60/EK (2) ievieš Savienības pasākumu minimumu Āfrikas cūku mēra kontrolei. Attiecīgi saskaņā ar Komisijas Īstenošanas lēmumu 2014/100/ES (3), kā apstiprināts ar Komisijas Īstenošanas lēmumu 2014/134/ES (4), un saskaņā ar Komisijas Īstenošanas lēmumu 2014/178/ES (5) Polijai jānodrošina, lai tās teritorijas apgabals, kurā minētā slimība ir sastopama, ietvertu vismaz inficētos apgabalus, kas uzskaitīti minēto lēmumu pielikumos. Lai novērstu Āfrikas cūku mēra izplatīšanos un turpmākus tirdzniecības traucējumus Polijā un ārpus tās, Polija 2014. gada 26. februārī (6) attiecībā uz minēto inficēto apgabalu pieņēma dažus papildu profilaktiskus pasākumus. Tādējādi attiecībā uz tirdzniecību ar svaigu cūkgaļu un cūkgaļas produktiem no minētā inficētā apgabala jāveic īpaši uzraudzības pasākumi, tie obligāti jāmarķē ar īpašu veselības marķējumu un tiem jāpiemēro daži tirdzniecības ierobežojumi vienotajā tirgū.

(2)

Svaigas cūkgaļas un cūkgaļas produktu tirdzniecības ierobežojumi, kas noteikti, piemērojot šos veterināros pasākumus, skartajos apgabalos būtiski samazina cenas un tajos izraisa cūkgaļas tirgus traucējumus. Tāpēc Polija 2014. gada 5. martā lūdza Komisiju ieviest tirgus atbalsta ārkārtas pasākumus, kā paredzēts Regulā (ES) Nr. 1308/2013. Šādi pasākumi, kuri attiecināmi vienīgi uz svaigu cūkgaļu un cūkgaļas produktiem, kas iegūti no cūkām, kuras audzētas apgabalos, uz ko tieši attiecas ierobežojumi, būtu jāpieņem tikai uz laiku, kāds noteikti nepieciešams.

(3)

Atbalsta apmērs būtu jāizsaka kā summa par 100 kilogramiem atbilstīgo dzīvnieku liemeņa svara un jāattiecina uz ierobežotu daudzumu un – par katru dzīvnieku – uz maksimālo kompensējamo liemeņa svaru. Atbalsta apmērs būtu jānosaka, ņemot vērā jaunāko tirgus informāciju.

(4)

Attiecībā uz cūkām, kas audzētas attiecīgajos apgabalos, atbalsts būtu jāsniedz atkarībā no tā, vai ir ievēroti nosacījumi par dzīvnieku nogādāšanu kautuvēs, to kaušanu un no tiem iegūtās gaļas vai gaļas produktu marķēšanu un tirgošanu saskaņā ar stingrākajiem veterinārajiem noteikumiem, kas tikuši piemēroti attiecīgajiem apgabaliem dienā, kad dzīvnieks nogādāts kautuvē.

(5)

Būtu jāparedz noteikums, ka Polijas kompetentajām iestādēm jāpiemēro visi vajadzīgie kontroles un uzraudzības pasākumi un attiecīgi jāinformē Komisija. Atbilstīgo dzīvnieku transportēšana un kaušana un, ja nepieciešams, no šiem dzīvniekiem iegūtās svaigās cūkgaļas un cūkgaļas produktu iespējama apstrāde un laišana tirgū būtu jāveic kompetento iestāžu kontrolē.

(6)

Svaigas cūkgaļas un cūkgaļas produktu tirdzniecības ierobežojumi attiecīgajās teritorijās ir tikuši piemēroti vairākas nedēļas, un šīs situācijas dēļ ir radušies tirgus traucējumi un ražotāji ir zaudējuši ienākumus, kā arī ir būtiski palielinājies dzīvnieku svars, un tas ir radījis nepieļaujamu dzīvnieku labturības situāciju. Tādēļ šajā regulā paredzētajiem pasākumiem būtu jāattiecas uz dzīvniekiem, kas ir piegādāti no 2014. gada 26. februāra – Polijas profilaktisko pasākumu pieņemšanas dienas. Tirgus situācija un šā pasākuma ietekme ir atkārtoti jānovērtē, ņemot vērā turpmāko attīstību, tādēļ šis pasākums būtu jāpiemēro tikai trīs mēnešus.

(7)

Šajā regulā paredzētie pasākumi ir saskaņā ar Lauksaimniecības tirgu kopīgās organizācijas komitejas atzinumu,

IR PIEŅĒMUSI ŠO REGULU.

1. pants

1.   Polija ir tiesīga piešķirt atbalstu attiecībā uz tālāk minēto dzīvnieku kaušanu un no tiem iegūtas svaigas cūkgaļas un cūkgaļas produktu laišanu tirgū saskaņā ar attiecīgajiem veterinārajiem tiesību aktiem:

a)

cūkas, uz kurām attiecas KN kods 0103 92 19;

b)

sivēnmātes, uz kurām attiecas KN kods 0103 92 11.

2.   Atbalstu, kas paredzēts 1. punktā, piešķir tikai tad, ja ir ievēroti šādi nosacījumi:

a)

dzīvnieki attiecīgajos periodos ir audzēti apgabalos, kuri uzskaitīti Īstenošanas lēmuma 2014/100/ES vai 2014/134/ES pielikumā vai Īstenošanas lēmuma 2014/178/ES pielikuma II daļā, vai jebkurā citā šajā sakarībā pieņemtā Komisijas īstenošanas lēmumā, un uz cūkgaļu, kas iegūta no dzīvniekiem, kuri audzēti minētajos apgabalos, attiecas noteikti tirgus ierobežojumi Āfrikas cūku mēra dēļ;

b)

dzīvnieki a) apakšpunktā minētajos apgabalos ir atradušies 2014. gada 26. februārī, vai tie minētajos apgabalos ir piedzimuši un audzēti pēc šā datuma;

c)

papildu profilaktiskie pasākumi, kas noteikti Polijas lauksaimniecības un lauku attīstības ministra 2014. gada 26. februāra rīkojumā par pasākumiem, kas jāīsteno saistībā ar savvaļas cūku saslimšanu ar Āfrikas cūku mēri, vai jebkuri citi šajā sakarībā pieņemti valsts noteikumi, ar kuriem cūkgaļai uzliek tirdzniecības ierobežojumus Āfrikas cūku mēra dēļ, ir piemērojami apgabalā, kur šie dzīvnieki tika audzēti dienā, kad tie nogādāti kautuvē.

2. pants

Atbalstu, kas paredzēts 1. pantā, uzskata par tirgus atbalsta ārkārtas pasākumu, kā noteikts Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) Nr. 1306/2013 (7) 4. panta 1. punkta a) apakšpunktā.

3. pants

1.   Cūkgaļas ražotāji var pieteikties uz 1. pantā paredzēto atbalstu (“atbalsts”) par dzīvniekiem, kas nokauti no 2014. gada 26. februāra līdz 2014. gada 25. maijam.

2.   Atbalstu izsaka kā summu EUR 35,7 par 100 kilogramiem piegādāto dzīvnieku reģistrētā liemeņa svara. Komisija šo summu var pielāgot, lai ņemtu vērā norises tirgū.

3.   Atbalsts par dzīvniekiem, kuru liemeņa svars ir lielāks par 100 kilogramiem, nepārsniedz 2. punktā noteikto atbalstu par cūkām, kuru liemeņa svars ir 100 kilogrami.

4.   No Savienības budžeta finansē 50 % no izdevumiem saistībā ar atbalstu, kas kopā attiecināms ne vairāk kā uz 20 000 tonnām cūkas liemeņu.

5.   Uz Savienības finansējumu par izdevumiem var pretendēt tikai tad, ja Polija tos izmaksājusi saņēmējam līdz 2014. gada 31. augustam.

6.   Polija izmaksā atbalstu pēc cūku nokaušanas un no tām iegūtas svaigas cūkgaļas un cūkgaļas produktu laišanas tirgū saskaņā ar piemērojamajiem veterinārajiem noteikumiem un pēc kontroļu pabeigšanas saskaņā ar 4. pantu.

4. pants

1.   Polija veic visus nepieciešamos pasākumus, ieskaitot plašas administratīvas un fiziskas kontroles, lai nodrošinātu atbilstību šajā regulā izklāstītajiem nosacījumiem. Turklāt Polijas iestādes:

a)

uzrauga dzīvnieku transportēšanu no uzņēmuma uz kautuvi, izmantojot standartizētus kontrolsarakstus ar svēršanas un skaitīšanas lapām, un uzrauga arī dzīvnieku izcelsmi un galamērķi;

b)

nodrošina, lai visi produkti, attiecībā uz kuriem tiek piešķirts atbalsts, atbilstu ierobežojumiem, kas piemērojami 1. panta 2. punkta a) apakšpunktā minētajām teritorijām;

c)

vismaz reizi kalendārajā mēnesī veic administratīvās un uzskaites kontroles katrā iesaistītajā kautuvē, lai nodrošinātu, ka darbības, kas veiktas ar visiem piegādātajiem dzīvniekiem un no tiem iegūto gaļu, par kuriem var iesniegt atbalsta pieteikumu, kopš 2014. gada 26. februāra vai kopš pēdējās šādas kontroles, bijušas saskaņā ar šo regulu;

d)

nodrošina pārbaudes uz vietas un sīki izstrādātus ziņojumus par šīm pārbaudēm, jo īpaši norādot:

i)

no saimniecības transportēto atbilstīgo dzīvnieku svaru un kopējo skaitu katrā partijā, kā arī datumu un laiku, kad tie transportēti uz kautuvi un ievesti kautuvē;

ii)

kautuvē nokauto cūku un sivēnmāšu skaitu, katra liemeņa svaru un dzīvnieku pārvietošanas atļaujas numuru, kā arī dzīvniekiem, kas nokauti kopš šīs regulas spēkā stāšanās brīža, šo dzīvnieku transportēšanas līdzekļu plombu numurus.

2.   Kontroles un pārbaudes, kas minētas 1. punktā, veic pirms atbalsta izmaksas. Par pasākumiem un kontrolēm, kas ieviesti saskaņā ar šo pantu, Polija informē Komisiju ne vēlāk kā 10 dienas pēc šīs regulas stāšanās spēkā.

5. pants

1.   Polija katru trešdienu paziņo Komisijai šādu informāciju par iepriekšējo nedēļu:

a)

saskaņā ar šo regulu kaušanai nogādāto sivēnmāšu un citu cūku skaitu, kā arī to kopējo liemeņu svaru;

b)

aplēstās finansiālās izmaksas par katru dzīvnieku kategoriju, kas minēta 1. panta 1. punktā.

Pirmajā paziņojumā ziņo par dzīvniekiem, kas saskaņā ar šo regulu nogādāti kaušanai kopš 2014. gada 26. februāra. Pirmajā daļā minēto pienākumu piemēro līdz 2014. gada 4. jūnijam.

2.   Polija ne vēlāk kā 2014. gada 30. jūnijā nosūta Komisijai sīki izstrādātu ziņojumu par šīs regulas īstenošanu, ieskaitot informāciju par kontrolēm, pārbaudēm un uzraudzību, kas veiktas saskaņā ar 4. pantu.

6. pants

Šī regula stājas spēkā nākamajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs.

Briselē, 2014. gada 28. martā

Komisijas vārdā

priekšsēdētājs

José Manuel BARROSO


(1)  OV L 347, 20.12.2013., 671. lpp.

(2)  Padomes 2002. gada 27. jūnija Direktīva 2002/60/EK, ar ko paredz īpašus noteikumus cīņai pret Āfrikas cūku mēri (OV L 192, 20.7.2002., 27. lpp.).

(3)  Komisijas 2014. gada 18. februāra Īstenošanas lēmums 2014/100/ES par dažiem pagaidu aizsardzības pasākumiem saistībā ar Āfrikas cūku mēri Polijā (OV L 50, 20.2.2014., 35. lpp.).

(4)  Komisijas 2014. gada 12. marta Īstenošanas lēmums 2014/134/ES par dažiem aizsardzības pasākumiem saistībā ar Āfrikas cūku mēri Polijā (OV L 74, 14.3.2014., 63. lpp.).

(5)  Komisijas 2014. gada 27. marta Īstenošanas lēmums 2014/178/ES par dzīvnieku veselības kontroles pasākumiem saistībā ar Āfrikas cūku mēri dažās dalībvalstīs (skatīt šā Oficiālā Vēstneša 47. lpp.).

(6)  Lauksaimniecības un lauku attīstības ministra 2014. gada 26. februāra rīkojums par pasākumiem, kas jāveic saistībā ar savvaļas cūku saslimšanu ar Āfrikas cūku mēri (Dz.U. poz. 247).

(7)  Eiropas Parlamenta un Padomes 2013. gada 17. decembra Regula (ES) Nr. 1306/2013 par kopējās lauksaimniecības politikas finansēšanu, pārvaldību un uzraudzību un Padomes Regulu (EEK) Nr. 352/78, (EK) Nr. 165/94, (EK) Nr. 2799/98, (EK) Nr. 814/2000, (EK) Nr. 1290/2005 un (EK) Nr. 485/2008 atcelšanu (OV L 347, 20.12.2013., 549. lpp.).


Top