Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017IE1834

    Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleménye – „Az EU–CELAC stratégiai kapcsolatok új kontextusa és a civil társadalom szerepe” (saját kezdeményezésű vélemény)

    HL C 434., 2017.12.15, p. 23–29 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    15.12.2017   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    C 434/23


    Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleménye – „Az EU–CELAC stratégiai kapcsolatok új kontextusa és a civil társadalom szerepe”

    (saját kezdeményezésű vélemény)

    (2017/C 434/04)

    Előadó:

    Mário SOARES

    Társelőadó:

    Josep PUXEU ROCAMORA

    Közgyűlési határozat:

    2017.3.30.

    Jogalap:

    az eljárási szabályzat 29. cikkének (2) bekezdése

     

    saját kezdeményezésű vélemény

     

     

    Illetékes szekció:

    „Külkapcsolatok” (REX) szekció

     

     

    Elfogadás a plenáris ülésen:

    2017.9.21.

    Plenáris ülés száma:

    528.

    A szavazás eredménye:

    (mellette/ellene/tartózkodott)

    179/15/31

    1.   Következtetések és ajánlások

    1.1

    az immár a Latin-amerikai és Karibi Államok Közösségéhez (CELAC) tartozó latin-amerikai és karibi térség évszázadok óta egyforma elveket és értékeket képvisel Európával, ami közös világképüknek is alapjául szolgál. A nemzetek családjában tehát erőteljesebb és hathatósabb érdekképviseletet jelenthet egy megerősített EU–CELAC tömb létrehozása és egy, a globális kihívásokkal kapcsolatos közös stratégia.

    1.2

    Európa és tagállamai Latin-Amerika és a Karib-térség első számú befektetői és legnagyobb támogatói; az évszázadok során kiépült politikai, gazdasági, társadalmi, kulturális és történelmi kötelékeket az állam- és kormányfők kétévente megrendezett csúcstalálkozója, a parlamenti közgyűlés, különféle megállapodások és mindenekelőtt a kiterjedt szociális hálózat is tükrözi.

    1.3

    Az új globális kihívások szükségessé teszik e tömb megerősítését, mindenekelőtt pedig egy olyan új stratégia meghatározását, amely nem pusztán formalitásokra és hangzatos nyilatkozatokra szorítkozik, és a nemzetközi színtéren erőteljes és meghatározó szerepet biztosíthat. Az új geopolitikai helyzetben a latin-amerikai régió még inkább kiemelt stratégiai helyet kap az EU külpolitikájában.

    1.4

    Az EGSZB elégedetten hangsúlyozza, hogy az Európai Parlament Külügyi Bizottsága hasonló témájú állásfoglalásról tanácskozik, amely abból indul ki, hogy a CELAC az Unió kulcsfontosságú partnere, és hogy a CELAC vonatkozásában az Unió külső tevékenységeinek elsődleges célja a politikai párbeszéd megerősítése és a migrációval, az éghajlatváltozással, a megújuló energiával, a szervezett bűnözés elleni küzdelemmel és a politikai, kulturális és társadalmi-gazdasági kapcsolatok elmélyítésével kapcsolatos együttműködés kell, hogy legyen.

    1.4.1

    Az EGSZB reméli, hogy az EU–CELAC államfőinek soron következő, október 26–27-én tartandó csúcstalálkozója a világ és a bolygó jelenlegi kihívásaival foglalkozik majd, és meghatározza a két régió közötti stratégiai, politikai, gazdasági, társadalmi és kulturális kapcsolatok megerősítését szolgáló stratégiát.

    1.4.2

    Az EGSZB ösztönzi az Európai Unió és a CELAC közötti átfogó keretmegállapodás irányába történő előrelépést, amely tartalmazná a politikai párbeszéd, az együttműködés és a fenntartható fejlődés cselekvési elveit. Ez lehet a globális geopolitikai fellépés alapja, és megerősítheti régióink szerepét a nemzetközi színtéren.

    1.4.3

    Az EGSZB felkéri az Unió, továbbá Latin-Amerika és a Karib-térség valamennyi politikai vezetőjét, hogy ismerjék el és értékeljék a civil társadalom részvételét. Ezért fontos, hogy

    valamennyi tárgyalás során strukturált párbeszéd jöjjön létre a szervezett civil társadalommal (amelynek úgy kell a folyamatban részt vennie, hogy közben ügyelnek arra, hogy minden szervezet képviseltesse magát és egyensúly legyen az így képviselt ágazatok között); és a szabadkereskedelmi megállapodásokról szóló konkrét tárgyalások során garantálják a civil társadalom tényleges részvételét valamennyi tárgyalási szakaszban, továbbá a végrehajtás és az eredmények értékelése során,

    már a kezdetektől biztosítsák a szükséges és elégséges anyagi forrásokat a megállapodások szerinti valamennyi részvételi mechanizmus számára, hogy e mechanizmusok betölthessék feladataikat,

    az átláthatóság és a hatóságokkal folytatott szabályozott és rendszeres párbeszéd legyen a bizalom alapja a minőségi fellépés és az érintett szereplők tekintetében,

    egyetlen, intézményesített és megfelelően finanszírozott struktúrára, továbbá az aláírt megállapodások nyomon követésére és figyelemmel kísérésére összpontosítsunk, az „egyetlen megállapodás és egyetlen civil társadalmi szerv” elvével összhangban.

    1.4.4

    Az EGSZB megerősíti, hogy a civil társadalom elsődleges célkitűzése többek között a demokrácia megszilárdítása, a fenntartható emberi fejlődés, a társadalmi igazságosság és kohézió, a természeti erőforrások és a környezet védelme, az emberi jogok és a munkaügyi normák teljes körű érvényesülése, a tisztességes munka jövője és az egyenlőtlenségek elleni küzdelem.

    1.4.5

    Az EGSZB úgy ítéli meg, hogy feladatának az is része, hogy aktívan részt vegyen egy olyan világ kiépítésének teljes folyamatában, ahol – a különbözőségeket is figyelembe véve, továbbá párbeszédet folytatva – békében lehet élni. Ebben a világban valamennyi ország és nép megtalálhatja saját fejlődési irányát, és saját kultúrájából kiindulva demokratikus, befogadó és jóléti társadalmat teremthet. Az EGSZB szerepet kíván vállalni ebben a folyamatban.

    2.   Összetett és változó globális helyzet

    2.1

    A világ ma különféle, igen bonyolult megoldásokat igénylő kihívásokkal néz szembe: a gyorsuló éghajlatváltozással, az egyre több fegyveres konfliktussal, amely menekültek ezreinek áradatával jár, a nacionalizmus újbóli megjelenésével, a konfliktusrendezéssel kapcsolatos egyoldalú elképzelésekkel és ráadásul egy újabb nukleáris fenyegetéssel.

    2.2

    A kereskedelem globális alakulása politikai szempontból ugyan megfelelőbb egyensúlyt teremthet a világ különféle részei között, mégis fenntartja, alkalmanként pedig még fokozza is a gazdagok és a szegények közötti, illetve az egyes régiókon és országokon belüli különbségeket.

    2.3

    Az emberi jogok, illetve a nemzetközi és az ENSZ- és ILO-normák tiszteletben tartását a világ számos részén elmulasztják, és továbbra is megsértik a nők, a gyermekek, továbbá az etnikai, vallási és kulturális kisebbségek jogait; az alapvető szabadságok tiszteletben tartása is hiányosságokat mutat, és ez fenyegeti a lakosság biztonságát és életminőségét.

    2.4

    Az éghajlatváltozásról Párizsban kötött megállapodás szempontjából – amelyet többek között az e tekintetben hagyományosan nem kompromisszumkész Egyesült Államok és Kína is támogatott – jelenleg az USA új vezetése jelent kockázatot, amely bejelentette, hogy vissza kíván lépni a megállapodástól, ami így felfüggeszti a tiszta energiára vonatkozó tervet, vagyis az energetikai ágazat kibocsátásainak csökkentésére és a megújuló forrásból származó energia termelésének fokozására 2015-ben elindított jogalkotási folyamatot.

    2.5

    Azt követően, hogy a világ egy ideig láthatóan egyensúlyra törekedett, a 2007-től kibontakozó gazdasági válság eredményeként még a fejlett országok is megérezték a piaci zavarok társadalmi következményeit. A konfliktusok nemhogy mérséklődtek volna, inkább tovább mélyültek, és kiemelték az egyes országok és régiók eltérő érdekeit.

    2.6

    Európában az EU és Oroszország, illetve az EU és Törökország (mely továbbra is tárgyal az uniós csatlakozásról) közötti együttműködést is befolyásoló markáns különbségek újbóli megjelenése azt mutatja, hogy ez a törékeny egyensúly felborult vagy súlyos fenyegetés alatt áll.

    2.7

    A nemzetközi helyzetet tovább bonyolítja az új amerikai vezetés megválasztása, különösen az EU-val szemben tanúsított, nem egyértelmű és láthatólag kevésbé barátságos attitűdje miatt. A transzatlanti kereskedelmi és beruházási partnerségről szóló tárgyalások felfüggesztése, az ENSZ-ben elhangzott figyelmeztetés, miszerint fellépései nem mindig lesznek összhangban a szervezet döntéshozatali kritériumaival, a csendes-óceáni szabadkereskedelmi megállapodás ratifikálásának elmaradása, a bevándorlási politika módosítására tett erőfeszítések és a szövetséges országokkal közös gyakorlatok megkérdőjelezése bizonytalanságot teremt, és hozzájárul a nemzetközi színtér instabilitásához.

    2.8

    Ez és a további fenyegetések és kihívások csak globális módon oldhatók meg, tárgyaláson alapuló, megvalósítható, ugyanakkor kötelező erejű kötelezettségvállalások alapján, amelyek valódi megoldásokat kínálnak, átfogóbbak és mindenképpen többoldalúak.

    3.   Európa mint globális szereplő és a stratégiai partnerségek

    3.1

    Az EGSZB szerint Európa korunk bonyolult nemzetközi színterén csak akkor játszhat vezető szerepet, ha olyan partnerei, szövetségesei vannak, amelyek nem pusztán a fejlődésben és a kereskedelemben osztoznak vele, hanem alapvetően az értékeket és az elveket illetően is egyetértenek. Az Európai Unió hozzáadott értéke ez lehet, és ez kell, hogy legyen.

    3.2

    Európa az eddigiekben olyan stratégiát határozott meg Latin-Amerikával és a Karib-térséggel szemben, amely többek között az alábbi elemeken alapul:

    a társadalmi kohézió előmozdítása,

    Latin-Amerika regionális integrációjának támogatása,

    a Dél–Dél együttműködés előmozdítása,

    társulási, politikai párbeszédről és együttműködésről szóló, kereskedelmi és stratégiai társulási megállapodások aláírása (megállapodás Mexikóval és Chilével (2002), gazdasági együttműködési megállapodás a tizenöt karibi országgal (2008), társulási megállapodás Közép-Amerikával (2012), többoldalú kereskedelmi megállapodás Peruval és Kolumbiával (2010), továbbá Ecuadorral (2014), politikai párbeszédről szóló és együttműködési megállapodás Kubával, stratégiai társulási megállapodás Brazíliával (2008)) (1).

    3.3

    E stratégia politikai kifejeződése Európa, továbbá Latin-Amerika és a Karib-térség állam- és kormányfőinek csúcstalálkozója, amelyet az utóbbi időben a CELAC-kal és az Euro–Latin-amerikai Parlamenti Közgyűléssel (EuroLat), a biregionális stratégiai partnerség parlamenti szervével együtt rendeznek meg.

    3.4

    Európa globális szinten határozottan kötelezettséget vállalt az ENSZ fenntartható fejlesztési céljai, továbbá a 2030-as menetrend és a párizsi megállapodások célkitűzései iránt. Az EU felelősséget vállal az alábbiak terén:

    a társadalmi, munkavállalói és kulturális jogok védelme,

    a fenntartható és igazságosabb gazdasági fejlődés előmozdítása,

    a bolygó megóvása és az éghajlatváltozás kedvezőtlen hatásai elleni küzdelem,

    az emberi jogok tiszteletben tartása és teljes körű érvényesülése,

    a béke megőrzéséhez, a multilateralizmus megtartásához és az aktuális konfliktusok felszámolásához való hozzájárulás tárgyalás útján.

    3.5

    E tekintetben egy erőteljes EU–CELAC tömb nagyobb súlyt képviselhet a nemzetközi színtéren, és az EU és a CELAC által egyaránt fontosnak tartott, említett értékek megőrzésének kulcsa lehet, ezért itt az ideje feltenni a kérdést, hogy vajon ez a kétségtelen sikereket és értékes eredményeket felmutató stratégia megfelelő-e a mindkét régió előtt álló globális kihívások szempontjából.

    3.6

    Az EGSZB szerint mindenképpen szükség van egy régiók közötti komoly vitára, amely a mostanáig elért sikerek mellett nyíltan rámutat a fennálló hiányosságokra és korlátokra is, hogy levonhassuk az eddigiek tanulságait, reagálhassunk a jelen kihívásaira és a közös értékek és elvek érvényességére, és ilyen módon egy új és szélesebb körű együttműködésre és legitimitásra alapozhassuk a jövőbeli kapcsolatokat.

    4.   Új lendület az EU–CELAC kapcsolatokban

    4.1

    E globális helyzetben új lehetőség nyílik a Latin-Amerika és a Karib-térség és Európa közötti erőteljesebb és hatékonyabb kapcsolatok kialakítására, amelynek megvalósítására jó alkalmat biztosíthat a jövőbeli EU–Mercosur megállapodás (2). E megállapodás komoly kihívás az EU számára, ugyanis elfogadásával a teljes latin-amerikai régió – ebből csak Bolívia és Venezuela kivétel – úgy politikailag, mint gazdaságilag szorosan kötődne az Unióhoz. A Mexikóval való megállapodásról szóló újbóli tárgyalások is rendkívül fontosak Mexikó számára, Európa pedig – a Mexikó és az USA közötti kereskedelem várható visszaesésével összefüggésben – ennek révén megerősítheti a jelenlétét.

    4.2

    Az EU és Latin-Amerika és a Karib-térség közötti kapcsolatnak bizonyítania kell, hogy hasznos mindenki számára, vagyis az európai államoknak ugyanúgy, mint a latin-amerikai és karibi országoknak, mindenekelőtt pedig ezek lakosságának.

    4.3

    A fejlődés politikai, társadalmi, környezeti és gazdasági dimenziói közötti interakció kulcsa mindkét régióban a produktív befektetés. Az EU és tagállamai továbbra is a régió első számú befektetői. Latin-Amerika és a Karib-térség országai az EU második legfontosabb kereskedelmi partnerei, a CELAC és az Európai Unió pedig együtt az ENSZ tagságának egyharmadát és a globális GDP kb. 25 %-át képviseli.

    4.4

    A Latin-Amerika és az Európai Unió közötti mélyebb partnerség felgyorsíthatja a gazdasági növekedést, előmozdíthatja a tudásintenzív ágazatok irányába történő strukturális váltást, csökkentheti a szegénységet, fokozhatja a társadalmi befogadást, és megóvhatja a környezetet.

    Mindez az alábbiakkal érhető el:

    elmélyítve a befektetések számára utat nyitó partnerségi megállapodásokat, különösen a tudás intenzív használatára és a minőségi foglalkoztatásra alapuló új tevékenységekben,

    ösztönözve kis- és középvállalkozások létrehozását új munkahelyek hálózatban történő létrehozásával,

    befektetésekkel azokon a területeken, amelyek előmozdítják a fenntartható növekedést, a tisztességes munkát, a társadalmi befogadást és a környezeti fenntarthatóságot,

    előmozdítva az innovációt és az új technológiák demokratizálását, és hozzájárulva ezek tömeges elterjedéséhez, különösen az információs és kommunikációs technológiák (IKT) területén,

    olyan inkluzív és környezetbarát infrastruktúrákat kiépítve, amelyek elősegítik az alapvető szolgáltatásokhoz való hozzáférést egy új városfejlesztési keretben, és támogatják a területi kohéziót,

    az éghajlat felmelegedését enyhítő technológiákba történő beruházásokat előmozdítva,

    fokozva a környezetbarát energiák felhasználását, az energiahasználatot nem hagyományos, megújuló energiaforrásokkal diverzifikálva, és az európai vállalkozások e területen meglévő tapasztalataira építve egy zöld gazdaság felé történő elmozdulás érdekében,

    a vállalkozói és a szakszervezeti szervezeteket a szociális párbeszéd kulcsszereplőiként népszerűsítve és támogatva, a helyi termelési hálózat fejlődésének lehető legharmonikusabb módon történő előmozdítása érdekében, mérsékelve ugyanakkor az informális gazdaságot.

    4.5

    Ez előmozdíthatja mindkét régió gazdasági és társadalmi jólétét, ami egyértelműen kihatna a munkahelyteremtésre, például az alábbiak útján:

    a nem hagyományos területeken, például az új technológiákban, a zöld gazdaságban és a szociális hálózatokban működő vállalkozások számára kínálkozó új üzleti lehetőségek,

    a hagyományos piacok bővülése többek között a távközlési, az autóipari, a gyógyszeripari, a villamosenergia- és a bankszektorban,

    új piacok nyitása a kkv-k számára,

    természeti erőforrások és élelmiszerek biztosítása, támogatva ugyanakkor a biológiai sokféleség megőrzését és a környezeti fenntarthatóságot,

    a szociális és a szolidaritáson alapuló gazdaság előmozdítása a szocioökonómiai struktúra fejlesztése és a feketegazdaság leépítése, továbbá a migráció mérséklése érdekében.

    4.6

    Az EU és a CELAC kihívásokkal néz szembe, azonban – a közös fellépéssel jelentős mértékben kiaknázható – pozitív fejlődési lehetőségei is vannak többek között az alábbi, mindkét régió számára kulcsfontosságú területeken:

    a mindenki számára elérhető minőségi oktatás és képzés,

    a nők és a fiatalok méltányos foglalkoztatása,

    a mobilitás és a jogok elismerése, jól kiaknázva az Erasmus diákcsereprogram bevált eredményeit.

    4.7

    Az EGSZB szerint az állami szerepvállalás és a magánszektor közötti kapcsolat célja a gazdasági fejlődés előmozdítása, a vállalkozók közötti jobb együttműködés és a növekedést célzó pénzügyi befektetés kell, hogy legyen; hangsúlyozza az informális gazdaság, a kkv-k alulfejlettsége és alacsony versenyképessége elleni küzdelem fontosságát; kéri a biregionális mobilitás előmozdítását és javítását, biztosítva a munkavállalói jogok kölcsönös konzisztenciáját és ösztönözve a szociális biztonsági rendszerek összehangolását.

    4.8

    Az EGSZB szerint mindenképpen túl kell lépni a két régió viszonyával kapcsolatos szűk látókörű elképzeléseken, és a gazdaságot, az emberi jogokat és a fenntartható fejlődést oszthatatlan egészként kell szemlélni. Az együttműködés és a kölcsönös támogatás a világunk legfontosabb kihívásaira – vagyis a szegénységre, az éghajlatváltozásra és a fegyveres konfliktusra – irányuló közös cselekvési terv és menetrend végrehajtásának kulcsa.

    5.   A civil társadalom szerepvállalása: korlátok és távlatok

    5.1

    A szervezett civil társadalmak mindkét régióban megmutatkozó értéke, jelenléte és aktív részvétele és az a tény, hogy tapasztalatot cserélnek, közös projekteket hajtanak végre, és aktívan részt vesznek a megállapodás szerinti tevékenységekben, tiszteletben tartandó, és ezeket a stratégiai partnerség új paradigmája alapelemeinek kell tekinteni.

    5.2

    Az EGSZB ugyanakkor úgy véli, hogy mindkét régió civil társadalma számára kínálkozik lehetőség, ám nagy kihívással is szembenéznek, mivel a biregionális kapcsolathoz olyan megújított dimenzióra van szükség, amely nem veszélyezteti és nem hagyja figyelmen kívül az eddig elért eredményeket, hanem politikaibb és stratégiaibb módon alakul.

    5.3   Korlátok

    5.3.1

    Habár az elmúlt években a civil társadalom jelenlétét egyre inkább elengedhetetlennek tekintik a biregionális stratégia megerősítéséhez, az igazság az, hogy a civil társadalom továbbra is olyan korlátokkal küzd, amelyek meggyengítik az eredményes és hatékony részvételt, különösen mert

    a civil társadalom szerepvállalását nem intézményesítették kellőképpen,

    nincsenek olyan gazdasági erőforrások, amelyek lehetővé tennék a tevékenységekben és a fellépésekben való rendszeres részvételt,

    nehézségekkel jár a szabályozott és nyílt formában folytatott párbeszéd a hatóságokkal,

    az átláthatóság hiánya a – különösen a kereskedelmi – megállapodásokról folytatott tárgyalások során jócskán megnehezíti az említett megállapodások elemzését és a társadalom javaslatainak és igényeinek az illetékes hatóságokkal történő megismertetését,

    az aláírt megállapodások nyomonkövetési struktúráinak megtöbbszörözése bonyolítja és megnehezíti ezek nyomon követését.

    5.4   Távlatok

    5.4.1

    Az említett korlátok felszámolásához olyan cselekvési tervre és menetrendre van szükség, amely

    reális, kiegyensúlyozott és ambiciózus módon erősíti meg a biregionális partnerséget, nagyobb bizalmat biztosít a partnerség valamennyi szereplőjének, a folyamat szempontjából pedig nagyobb mértékű átláthatóságot,

    társadalmi legitimációt nyújt a résztvevőknek, és olyan témákkal foglalkozik és olyanokat dolgoz ki, amelyek valóban fontosak a két régió polgárai számára,

    olyan intézkedéseket dolgoz ki, amelyek lehetővé teszik az EU–CELAC nemzetközi színtéren való szerepvállalását, és biztosítja a közös és rájuk jellemző értékek és elvek érvényesülését,

    az aszimmetriákat megoldandó feladatként értékeli, és ezek leküzdésére vagy kiegyenlítésére átmeneti mechanizmusokat javasol.

    5.5

    Az EGSZB hangsúlyozza, hogy az EU, továbbá Latin-Amerika és a Karib-térség közötti bármiféle tárgyalás csak akkor lehet sikeres, ha strukturált párbeszédet folytatnak a szervezett civil társadalommal, biztosítva ez utóbbi eredményes részvételét a tárgyalások valamennyi szakaszában, továbbá az eredmények végrehajtása és értékelése során. E tekintetben az EGSZB nagyon kedvezően értékeli az EU–Chile konzultatív vegyes bizottság létrehozását, amelynek felállításához a chilei civil társadalmi szervezetek mellett maga is hozzájárult.

    5.6

    Az EGSZB megerősíti, hogy az európai és a latin-amerikai civil társadalom közötti kapcsolatok elsődleges célkitűzése a demokrácia megszilárdítása, a fenntartható emberi fejlődés, a társadalmi igazságosság és kohézió, a természeti erőforrások és a környezet védelme, az emberi jogok teljes körű érvényesülése és a tisztességes munka tiszteletben tartása.

    5.7

    Számos alkalommal kritikus problémaként, továbbá a civil társadalom javaslatainak időben történő kidolgozása előtt álló egyik fő akadályként jelölték meg azt, hogy az Unió és Latin-Amerika és a Karib-térség közötti kapcsolatok nyomon követésében a szervezett európai és latin-amerikai és karibi civil társadalom nem fér hozzá strukturált és átfogó módon az információkhoz. Az EGSZB megerősíti, hogy az információhoz való hozzáférés a két régió kapcsolatainak egyik elsődleges célkitűzése kell, hogy legyen, ezért egyértelmű szabályokat és eljárásokat kell kidolgozni az információhoz való hozzáférésre és annak terjesztésére.

    5.8

    Amennyiben a megállapodások aláíró felei ténylegesen fontosnak tartják a civil társadalom részvételét, akkor a szükséges és elégséges anyagi forrásokat a megállapodások szerinti valamennyi részvételi mechanizmus tekintetében már a kezdetektől biztosítaniuk kell, hogy ezek a mechanizmusok betölthessék feladataikat.

    5.9

    Az EGSZB üdvözli az EU–LAC Alapítvány nemzetközi szervezetté való átalakítását, mivel ez fontos eleme lehet a biregionális partnerség új lendülettel történő megerősítésének, és megismétli az Unió és a CELAC államfői számára 2012-ben Santiago de Chilében tett javaslatát, miszerint az alapítvány munkaprogramjában határozottan szerepelnie kell a mindkét földrész civil társadalmi szervezetei reprezentatív intézményeivel való eredményes és hatékony együttműködésnek.

    5.10

    Az EGSZB arra szólít fel, hogy a megállapodás szerinti politikák és intézkedések a két régió közötti kapcsolat koherenciájának és kedvező hatásainak javítását célozzák, e politikák és intézkedések minőségének és relevanciájának, továbbá annak garantálása érdekében, hogy az érintett civil társadalmak ezeket sajátjuknak tekintsék.

    6.   A civil társadalom javaslatai

    6.1

    Az Európai Unió és a Latin-amerikai és Karibi Államok Közössége állam- és kormányfőinek (EU–CELAC) csúcstalálkozójára 2017. október 26–27-én El Salvadorban kerül sor. Figyelembe véve az USA és Latin-Amerika közötti kapcsolatok elhidegülését, az EGSZB szerint ez a csúcstalálkozó az EU és Latin-Amerika és a Karib-térség közötti stratégiai, politikai, gazdasági, társadalmi és kulturális kapcsolatok megerősítésére kell, hogy törekedjen.

    6.2

    Az EGSZB arra ösztönzi a két régió politikai döntéshozóit, hogy tegyenek még eredményesebb intézkedéseket, és legyenek határozottabban jelen, hogy ösztönözzék a bolygó megóvását, küzdjenek az éghajlatváltozás ellen, őrizzék meg a biológiai sokféleséget és a fenntartható fejlődést, mozdítsák elő az egyének jólétét, járuljanak hozzá a szegénység felszámolásához, biztosítsák a társadalmi és területi kohéziót, mozdítsák elő a mindenki számára elérhető minőségi oktatást és egészségügyet, a nemek közötti egyenlőséget és a népek kultúráját, támogassák a békét, tekintsék fontosnak a globális intézmények szerepét, és őrizzék meg a multilateralizmust.

    6.3

    Az EGSZB úgy ítéli meg, hogy feladatának az is része, hogy aktívan részt vegyen egy olyan világ kiépítésének teljes folyamatában, ahol – a különbözőségeket is figyelembe véve, továbbá párbeszédet folytatva – békében lehet élni. Ebben a világban valamennyi ország és nép megtalálhatja saját fejlődési irányát, és saját kultúrájából kiindulva demokratikus, befogadó és jóléti társadalmat teremthet. Az EGSZB szerepet kíván vállalni ebben a folyamatban.

    6.4

    Az EGSZB felkéri az Unió, továbbá Latin-Amerika és a Karib-térség valamennyi politikai vezetőjét, hogy ismerjék el és tekintsék fontosnak a civil társadalom részvételét, hogy a lehető legtöbb lakosuk bevonható legyen a döntéshozatali folyamatba. Az EGSZB – anélkül, hogy bárkit is ki kívánna zárni – úgy véli, hogy a strukturált és eredményesebb részvételt az intézményi és az intézményesített részvétel teszi lehetővé.

    6.5

    A tisztességes munka támogatása az Európai Unió Latin-Amerikával és a Karib-térséggel kapcsolatos politikájának elsődleges célkitűzése kell, hogy legyen; e tekintetben konkrét kötelezettségvállalásokra van szükség az ILO alapvető egyezményeinek tiszteletben tartása és az azoknak való megfelelés érdekében, ennek ellenőrzésére pedig mechanizmusokat kell létrehozni, méghozzá úgy, hogy a társadalom és a szakszervezetek valóban részt vegyenek valamennyi EU–LAC politikában és tárgyaláson.

    6.6

    Az EGSZB a jelenlegi geopolitikai helyzetben úgy véli, hogy a társulási megállapodások, a kereskedelmi megállapodások, a politikai párbeszédről szóló megállapodások és a stratégiai partnerségek továbbra is fontos eszközök, azonban immár nem jelentenek kizárólagos lehetőséget. Ma az a legfontosabb, hogy a közös kulturális, történelmi és politikai értékekkel és elképzelésekkel rendelkezők tisztában legyenek azzal, hogy a nemzetközi színtér befolyásolására képes stratégiai tömböt kell létrehozni. A megállapodások e felismerés eredményei kell, hogy legyenek, nem pedig eszközei.

    6.7

    Az EGSZB ösztönzi az Európai Unió és a CELAC közötti olyan átfogó keretmegállapodás irányába történő előrelépést, amely a politikai párbeszéd, az együttműködés és a fenntartható gazdasági fejlődés végrehajtási elveire terjedne ki. Ez lehet a globális geopolitikai fellépés alapja, amelyben mindenkor meghatározzák a fellépés módszerét, amikor a közös elveket és értékeket kockázat fenyegeti.

    6.8

    Az EGSZB szerint mindenképpen el kell ismerni a szervezett civil társadalom részvételét egy olyan globális tudatosság megteremtésében, amely a békét, a fenntartható fejlődést, a tisztességes kereskedelmet és valamennyi nép és régió jólétét támogató globális megoldásokat mozdítja elő, támogatja és részesíti előnyben.

    Kelt Brüsszelben, 2017. szeptember 21-én.

    az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság elnöke

    Georges DASSIS


    (1)  2016-ban újból megkezdték a tárgyalásokat a Mercosurral, hogy társulási megállapodást sikerüljön kötni.

    (2)  A Mercosur 250 millió lakost képvisel, és ezzel a világ ötödik legnagyobb gazdasága, kétbillió dollárnyi GDP-vel. Az uniós közvetlen külföldi befektetések több mint 5 %-a a Mercosur felé irányul. Az EU a régió első számú befektetője. Az EU a Mercosurba 2016-ban 41 633 millió EUR értékben exportált, míg ugyanebben az évben onnan 40 330 millió EUR értékben importált. A Mercosur az Unió tizedik exportpiaca.


    Top