Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013XG0309(01)

    Portugál nemzeti eljárás a korlátozott légiforgalmi jogok odaítélésére

    HL C 70., 2013.3.9, p. 14–25 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    9.3.2013   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    C 70/14


    Portugál nemzeti eljárás a korlátozott légiforgalmi jogok odaítélésére

    2013/C 70/07

    Az Európai Bizottság – a tagállamok és harmadik országok közötti légiközlekedési szolgáltatásokra vonatkozó megállapodások tárgyalásáról és végrehajtásáról szóló 847/2004/EK rendelet 6. cikkének megfelelően – közzéteszi a harmadik országokkal kötött, légiközlekedési szolgáltatásokra vonatkozó megállapodások által korlátozott légiforgalmi jogoknak a jogosult uniós légi fuvarozók közötti elosztására Portugáliában alkalmazott nemzeti eljárást.

    GAZDASÁGI ÉS FOGLALKOZTATÁSÜGYI MINISZTÉRIUM

    2012. május 29-i 116/2012 sz. törvényerejű rendelet

    A légi közlekedés olyan igényeket elégít ki és olyan feladatokat lát el, amelyeknek az országunk politikai és földrajzi helyzetéből adódó jelentősége alátámasztja az állam az iránti elkötelezettségét, hogy olyan intézményi intézkedéseket dolgozzon ki, amelyek lehetővé teszik számára a légi közlekedési tevékenységekkel kapcsolatos, az úgy a köz-, mint a magánérdekek közötti megfelelő egyensúly megteremtésére irányuló legmegfelelőbb különféle lépések megtételét.

    A légi közlekedéssel, konkrétan a piachoz való hozzáférés szempontjaival kapcsolatos ügyeket – a nem közösségi légi közlekedés területén – azonban továbbra is az 1992. április 23-i 66/92 sz. törvényerejű rendelet szabályozza.

    Az említett nemzeti jogszabály valamennyi aspektusa jelentős változáson ment keresztül azt követően, hogy az Európai Unió a Közösség légi közlekedési piacához való hozzáférést szabályozó rendelkezéseket vezetett be a közösségen belüli légi közlekedés területén három jogalkotási csomag – köztük legutolsóként a Közösségen belüli légi közlekedés liberalizálására irányuló harmadik csomag –, valamint legutóbb a Közösségben a légi járatok működtetésére vonatkozó közös szabályokról szóló, 2008. szeptember 24-i 1008/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet közzétételével.

    Az utóbbi közösségi rendelet – a rendszer módosításán túl – egyetlen rendeletben egységes szerkezetbe foglalja a korábbi rendszereket, amelyeket a légi fuvarozók engedélyezéséről szóló 2407/92/EGK tanácsi rendelet, a közösségi légi fuvarozók Közösségen belüli légi útvonalakhoz jutásáról szóló 2408/92/EGK tanácsi rendelet, valamint a 2409/92/EGK tanácsi rendelet (mindegyik 1992. július 23-án kelt) írt elő.

    Annak eredményeként, hogy mostanáig semmilyen változáson nem esett át, a nem közösségi légi közlekedést továbbra is a korábban említett törvényerejű rendelet nemzeti rendelkezései szabályozzák, a kétoldalú légiközlekedési megállapodásokban és a más kapcsolódó kétoldalú és többoldalú, a tagállamok és a harmadik országok között a nemzetközi kapcsolatok területén létrejött jogi és adminisztratív eszközökben, valamint az Európai Unió, a tagállamok és a harmadik országok között létrejött megállapodásokban megállapított szabályok ellenére.

    Ilyen módon – a Bíróságnak a C-466/98., C-467/98,. C-468/98., C-469/98., C-471/98., C-472/98., C-475/98. és C-476/98. számú ügyekben hozott határozatai alapján – egyértelmű, hogy a Közösség illetékes mindazon különféle aspektusok tekintetében, amelyek tetten érhetőek a tagállamok és a harmadik országok között létrejött kétoldalú légiközlekedési megállapodásokban.

    A tagállamok és harmadik országok közötti légiközlekedési szolgáltatásokra vonatkozó megállapodások tárgyalásáról és végrehajtásáról szóló, 2004. április 29-i 847/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletet ezt követően ennek érdekében tették közzé.

    Ilyen módon amennyiben az látható, hogy valamely megállapodás tárgyköre részben a Közösség, részben pedig a Közösség tagállamainak hatáskörébe tartozik, alapvető fontosságú a tagállamok és a közösségi intézmények közötti, a korábban említett rendelet által előírt szoros együttműködés biztosítása.

    A rendelet előírja továbbá, hogy a tagállamoknak megkülönböztetés-mentes és átlátható eljárásokat kell kialakítaniuk a forgalmi jogoknak a közösségi légi fuvarozók közötti elosztására, ugyanakkor az eljárások alkalmazása során gondoskodniuk kell a légiközlekedési szolgáltatások folytonosságának megőrzéséről.

    Ilyen módon egyértelmű, hogy az 1992. április 23-i 66/92 sz. törvényerejű rendelet szerinti nemzeti szabályok – a forgalmi jogoknak a nem közösségi légi közlekedés összefüggésében történő elosztása tekintetében – nincsenek összhangban az új követelményekkel, mivel a törvényerejű rendelet megelőzi az Európai Unió által meghozott újabb, a tagállamok és a harmadik országok közötti légiközlekedési szolgáltatási megállapodások tárgyalását és végrehajtását szabályozó rendelkezéseket. Sőt, bizonyos rendelkezései vonatkozásában ellentétes a közösségi joggal, ami azt jelenti, hogy harmonizálni kell és összhangba kell hozni a hatályos közösségi jogszabályok teljes keretrendszerével.

    E törvényerejű rendelet fő célja ennélfogva az, hogy olyan nemzeti jogszabályi keretet hozzon létre, amely a forgalmi jogok elosztása tekintetében megfelel az új közösségi keretrendszernek, a nemzeti érdekek szempontjából pedig a közösségi jog elveivel összhangban épül az új közösségi keretrendszerre.

    Mivel a nem közösségi légiközlekedési piacra – az egységes szabályozási rendszer kialakulása érdekében – következetes és egymástól függésben lévő jogszabályoknak kell vonatkozniuk, e törvényerejű rendelet célja az, hogy olyan rendszert hozzon létre, amely a forgalmi jogoknak a nem közösségi menetrend szerinti légiközlekedési tevékenységekkel összefüggésben történő elosztása tekintetében egyértelművé teszi és megállapítja a feltételeket és az eljárásokat.

    A törvényerejű rendelet előírja, hogy a nem közösségi menetrend szerinti légiközlekedési tevékenységek folytatásának feltétele a Nemzeti Polgári Repülési Hatóság, az INAC, I.P. által kibocsátott működési engedély megléte.

    A piachoz való hozzáférés tekintetében a megkülönböztetés-mentes bánásmód elve érvényesül, amelynek jegyében valamennyi közösségi légi fuvarozó hozzáférést kap a Portugália által aláírt légiközlekedési szolgáltatási megállapodásokban szereplő útvonalakhoz.

    Ilyen módon – a 2004. április 29-i 847/2004/EK rendelet 5. cikkével összhangban – a törvényerejű rendelet megkülönböztetéstől mentes és átlátható eljárást alakít ki a forgalmi jogok olyan esetekben történő elosztására, amikor valamely légiközlekedési megállapodás vagy annak bármely módosítása mennyiségi korlátozást ír elő a rendelkezésre álló forgalmi jogok felhasználására vagy a forgalmi jogok használatára jogosult légi fuvarozók számára vonatkozóan.

    A 2008. szeptember 24-i 1008/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet 15. cikkének (5) bekezdésében előírt módon azt is kifejezetten előírja, hogy a légi fuvarozók – amennyiben azt a légiközlekedési megállapodások lehetővé teszik és amennyiben az összhangban van a törvényerejű rendelet rendelkezéseivel – kereskedelmi magánmegállapodást, például a légi járatok összevonására és a közös működtetésre vonatkozó megállapodásokat ,köthetnek egymással a menetrend szerinti járatoknak az általuk közösen birtokolt egységes működési engedély alapján történő fenntartása érdekében.

    Végezetül megállapítja a nem közösségi menetrend szerinti légi járatokra vonatkozó eljárásokkal kapcsolatos jogkövetkezmények rendszerét, amely a jogsértéseket a védeni kívánt érdekeknek megfelelő mértékben szankcionálja.

    Sor került az ágazatot képviselő szervezetekkel és az autonóm körzetek kormányzati szerveivel folytatott konzultációra.

    Ennek megfelelően:

    A portugál alkotmány 198. cikke (1) bekezdésének a) pontjával összhangban a kormány a következő határozatot hozza:

    I.   FEJEZET

    ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK

    1. cikk

    A rendelet tárgya és alkalmazási köre

    (1)   Ez a törvényerejű rendelet a nem közösségi menetrend szerinti légi közlekedésre vonatkozóan megállapítja a piachoz való hozzáférés és a működéssel kapcsolatos forgalmi jogok jogszabályi keretrendszerét.

    (2)   A törvényerejű rendelet azokra a közösségi légi fuvarozókra vonatkozik, amelyek azokon az útvonalakon kívánnak menetrend szerinti légi járatot üzemeltetni, amelyeknek vagy a kiindulási, vagy pedig a célállomása Portugália.

    (3)   A törvényerejű rendelet nem vonatkozik a Közösségen belüli útvonalakon működtetett, a 2008. szeptember 24-i 1008/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet hatálya alá tartozó légi járatokra.

    2. cikk

    Fogalommeghatározások és rövidítések

    Ennek a törvényerejű rendeletnek az alkalmazásában az 1008/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletben megállapított fogalmakat kell alkalmazni, a következő fogalmak mellett:

    a)   menetrend szerinti légi járatok működési engedélye: a légi fuvarozónak a nem közösségi menetrend szerinti légi szolgáltatások működtetéséhez biztosított jog;

    b)   kijelölés: az az intézkedés, amely révén Portugália értesíti a légi szolgáltatási megállapodásban részt vevő, az azon vállalkozás vagy vállalkozások székhelye szerinti másik államot, amelynek vagy amelyeknek a megállapodás szerinti forgalmi jogokat odaítélték;

    c)   forgalmi jog: a légi járat két repülőtér között való működtetéséhez való jog. A több, ugyanazon helységet kiszolgáló repülőtér (repülőtér-rendszer) a légi szolgáltatási megállapodásban megállapított módon egyetlen repülőtérnek minősül. A forgalmi jog a kijelölni kívánt légi fuvarozók számát és a gyakorolni kívánt szállítási tevékenység kapacitását és célját azonosító földrajzi vagy fizikai meghatározás, illetve meghatározások kombinációja;

    d)   IATA: (International Air Transport Association) Nemzetközi Légifuvarozási Szövetség;

    e)   INAC, I.P.: Instituto Nacional de Aviação Civil (Nemzeti Polgári Repülési Hatóság);

    f)   az IATA téli menetrendi időszaka: az október utolsó vasárnapja és a március utolsó vasárnapja közötti időszak;

    g)   az IATA nyári menetrendi időszaka: a március utolsó vasárnapja és az október utolsó vasárnapja közötti időszak;

    h)   üzemeltető légi fuvarozó: amely egy utassal vagy az utassal szerződéses jogviszonyban álló más jogi vagy természetes személlyel kötött szerződés szerint repülést végrehajt vagy végrehajtani szándékozik;

    i)   menetrend szerinti légi járat: azok a repüléssorozatok, amelyek az alábbi jellemzők összességével rendelkeznek:

    j)   nem közösségi menetrend szerinti légi járat: a portugáliai helyek és a valamely más ország vagy országok területén lévő helyek között működő menetrend szerinti légi járat.

    II.   FEJEZET

    A NEM KÖZÖSSÉGI MENETREND SZERINTI LÉGI JÁRATOK MŰKÖDÉSI ENGEDÉLYE

    I.   SZAKASZ

    Eljárások

    3. cikk

    Működési engedély

    (1)   A nem közösségi menetrend szerinti légi járat működtetésének feltétele az INAC, I.P. által kibocsátott működési engedély megléte.

    (2)   Az e törvényerejű rendelet hatálya alapján odaítélt működési engedély nem átruházható.

    4. cikk

    Jelentéstételi kötelezettség

    Az INAC, I.P. az üzemeltetésre rendelkezésre álló forgalmi jogokkal kapcsolatban a következő információkat teszi közzé és tartja naprakészen webhelyén:

    a)

    a harmadik országokkal tervbe vett légi járatokról szóló kétoldalú tárgyalások programja;

    b)

    az üzemeltetésre rendelkezésre álló forgalmi jogok jegyzéke;

    c)

    az ennek a törvényerejű rendeletnek a rendelkezései alapján benyújtott működési engedély iránti kérelmek;

    d)

    az ennek a törvényerejű rendeletnek a rendelkezései alapján odaítélt engedélyek jegyzéke;

    e)

    az INAC, I.P. határozatai az engedélyek e törvényerejű rendelet rendelkezései alapján történő módosításáról vagy visszavonásáról;

    f)

    az e törvényerejű rendelet 13. cikke alapján bíróság elé terjesztett fellebbezésekkel kapcsolatos határozatok.

    5. cikk

    Alkalmazás

    (1)   Azoknak a közösségi légi fuvarozóknak, amelyek az előző cikk rendelkezései alapján közzétett forgalmi jogok közül kívánnak egyet vagy többet gyakorolni, e célból a következőket tartalmazó kérelmet kell benyújtaniuk portugál nyelven az INAC, I.P hatósághoz:

    a)

    a kérelmező megnevezése;

    b)

    a kérelmező által üzemeltetni kívánt menetrend szerinti légi járat adatai;

    c)

    a kérelmező által bonyolítani kívánt forgalom jellegének adatai;

    d)

    annak az IATA menetrendi időszaknak vagy időszakoknak az adatai, amikor a kérelmező működni kíván;

    e)

    a működés megkezdésének tervezett dátuma.

    (2)   A kérelemhez csatolni kell a következő dokumentumokat:

    a)

    az 1992. július 23-i 2407/92/EGK tanácsi rendelet vagy a 2008. szeptember 24-i 1008/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet alapján kiadott érvényes működési engedély;

    b)

    érvényes és a kérelem tárgyát képező menetrend szerinti légi járat működtetéséhez megfelelő üzembentartási engedély;

    c)

    az azt alátámasztó dokumentum, hogy a kérelmezőnek a társadalombiztosítási hozzájárulások tekintetében fennálló helyzete megfelel a portugál jogszabályoknak;

    d)

    az azt alátámasztó nyilatkozat, hogy a kérelmezőnek az adók tekintetében fennálló helyzete megfelel a portugál jogszabályoknak.

    (3)   A kérelemhez csatolni kell a következő dokumentumokat is:

    a)

    a kérelmező által kérelmezett járatok üzemeltetési menetrendje, amely meghatározza az üzemeltetés napjait, a menetrendet, a használni kívánt légi járművet, az utaskabin elrendezését, a felkínált ülőhelyek számát és a teherkapacitást;

    b)

    forgalmi előrejelzés;

    c)

    a kérelmező által alkalmazni kívánt díjszerkezet;

    d)

    a kérelmező által a szolgáltatás nyújtása során igénybe venni kívánt – külső és belső – erőforrások és szolgáltatások adatai;

    e)

    a kérelmező által megkötött vagy megkötni kívánt esetleges bérleti szerződések adatai;

    f)

    a kérelmező által a kérelmezett szolgáltatások nyújtása érdekében megkötött vagy megkötni kívánt szövetségek, partnerségek vagy megállapodások;

    g)

    azon feltételek részletei, amelyek alapján a kérelmező – a 11. cikkben előírt módon – a szolgáltatást nyújtani fogja;

    h)

    helyfoglalási rendszer;

    l)

    a kérelmező korábbi, a szabályszerűség és a pontosság területén elért teljesítményével kapcsolatos adatok;

    m)

    az utasvédelem tekintetében meghozott intézkedések részletezése.

    (4)   A kérelemhez csatolni kell a kérelmező gazdasági és pénzügyi kapacitásával kapcsolatos, az ennek a törvényerejű rendeletnek a 9. cikkében előírt követelménynek való megfelelést alátámasztó dokumentumot.

    (5)   Ha a légi fuvarozó más légiközlekedési megállapodási megállapodások alapján odaítélt forgalmi jogokat kíván gyakorolni, külön kérelmet kell benyújtani az egyes megállapodásokkal kapcsolatos forgalmi jogokra vonatkozóan.

    (6)   Az előző bekezdésben említett kérelmek tekintetében közös alátámasztó dokumentáció közösen is benyújtható.

    (7)   A kérelmezőre nem vonatkozik az előző bekezdésekben említett dokumentumok benyújtásával kapcsolatos kötelezettség, ha e dokumentumok már az INAC, I.P. birtokában vannak, továbbá naprakészek és jogilag érvényesek.

    (8)   A kérelmeket legalább 60 munkanappal azon IATA menetrendi időszak kezdete előtt kell benyújtani, amelyre vonatkozóan a járatok működtetését ütemezik; kivételt képeznek ez alól a korlátozott forgalmi jogok, amelyek esetében a legrövidebb értesítési időtartam 120 munkanap.

    (9)   Az INAC, I.P. az előző bekezdésben említett időszak végétől számítva kezdődő 10 munkanapon belül elkészíti a dokumentáció előzetes értékelését, és amennyiben valamely kötelezően előírt alátámasztó dokumentáció hiányzik vagy további információ benyújtása szükséges, értesíti a kérelmezőt arról, hogy a hiányzó dokumentációt vagy a kért információt 10 munkanapon belül be kell nyújtani, a szabálytalanságokat pedig helyre kell hozni, máskülönben a kérelem e határidő lejártával automatikusan elutasításra kerül.

    6. cikk

    Nyilvánosság

    Az előző cikk (9) bekezdésében előírt időszakokat követően az INAC, I.P. a Diário da República II. sorozatában közzétett értesítés formájában nyilvánosságra hozza a kérelmet annak érdekében, hogy bárki, akinek ehhez jogos érdeke fűződik, a közzétételtől számított tizenöt munkanapon belül véleményt nyilváníthasson a kérelemmel kapcsolatban, vagy pedig az előző kérelemmel összhangban kérelmet nyújthasson be.

    Az előző bekezdésben említett időszak kizárólag a 11. cikk (1) bekezdésében említett korlátozott forgalmi jogokkal kapcsolatos kérelmek nyilvánosságra hozatala esetében alkalmazandó.

    II.   SZAKASZ

    A működési engedély odaítélése

    7. cikk

    Feltételek

    A nem közösségi menetrend szerinti légi járatok működési engedélye a következő feltételeket együttesen teljesítő légi fuvarozónak ítélhető oda:

    a)

    rendelkezik az 1992. július 23-i 2407/92/EGK tanácsi rendelet vagy a 2008. szeptember 24-i 1008/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet alapján kiadott érvényes működési engedéllyel;

    b)

    igazolni tudja, hogy rendelkezik az üzemeltetni kívánt légi járatokhoz szükséges technikai, gazdasági és pénzügyi kapacitással;

    c)

    megfelel a légiközlekedési megállapodás(ok)ban megállapított kijelölést szabályozó feltételeknek;

    d)

    az általa üzemeltetni kívánt légi járat jellegének megfelelő biztosítási szerződéssel rendelkezik;

    e)

    a társadalombiztosítási hozzájárulások tekintetében fennálló helyzete megfelel a portugál jogszabályoknak.

    8. cikk

    Technikai kapacitás

    (1)   A technikai kapacitás meglétét a vonatkozó egyedi jogszabály szerint azt tanúsító érvényes üzembentartási engedéllyel kell igazolni, hogy a légi fuvarozó a kérelmezett járatok üzemeltetése vonatkozásában megfelel a technikai normáknak.

    (2)   A légi fuvarozó rendelkezik a kérelmezett járatok üzemeltetésére alkalmas, a saját tulajdonában lévő vagy bérleti szerződés keretében használt légi járművekből álló flottával.

    9. cikk

    Gazdasági és pénzügyi helyzet

    Az 5. cikk (4) bekezdésének alkalmazásában a kérelmező társaság gazdasági és pénzügyi kapacitásának meghatározása az azt alátámasztó bizonyíték értékelése alapján történik, hogy a kérdéses légi járatok működtetése gazdaságilag életképes tevékenység, és nem veszélyezteti a légi fuvarozó pénzügyi kapacitását.

    10. cikk

    Az engedély odaítélése

    (1)   Az INAC, I.P. minden engedély iránti kérelemről a teljes alátámasztó dokumentáció kérelmező általi benyújtásától számított legfeljebb 20 munkanapon belül határozatot hoz.

    (2)   Abban az esetben, ha az INAC, I.P. az 5. cikk (9) bekezdésének rendelkezései szerinti értesítést tesz, az e cikk (1) bekezdésében megállapított határidő felfüggesztésre kerül mindaddig, amíg az INAC, I.P. meg nem kapja a hiányzó dokumentumokat vagy meg nem történik a közölt információ kiigazítása.

    (3)   Ha megtörténik az engedélynek az előző cikkekben megállapított feltételek szerinti odaítélése, az engedélyt a Diário da Repúblicában közzé kell tenni.

    11. cikk

    Korlátozott forgalmi jogok

    (1)   Versengő kérelmek és a forgalmi jogok gyakorlására engedélyt kapott közösségi légi fuvarozók forgalmi jogainak vagy számának korlátozása esetén a különféle kérelmekről az attól a naptól számított legfeljebb 60 napon belül kell határozatot hozni, hogy valamennyi kérelmező benyújtotta a teljes alátámasztó dokumentációt, feltéve hogy a kérelmek megfelelnek az ennek a törvényerejű rendeletnek a 7. cikkében megállapított követelményeknek.

    (2)   Az említett határozat meghozása érdekében az INAC, I.P. további információkat kérhet, és – adott esetben – meghallgatásokat tarthat, ami magával hozza az előző bekezdésben említett határidő felfüggesztését.

    (3)   A működési engedély kizárólag az e törvényerejű rendelet 7. cikkében előírt feltételek alapján bocsátható ki a kérelmező légi fuvarozó részére, amennyiben a kérelem megfelel az e törvényerejű rendelet 5. cikkében megállapított feltételeknek.

    (4)   A kérdéses légiközlekedési megállapodás rendelkezéseinek megfelelően a versengő kérelmeket az INAC, I.P. a következő kritériumok alapján értékeli:

    a)

    a légi közlekedés iránti igény kielégítése, többek között a vegyes vagy csak áruszállítási járatok, a közvetlen vagy közvetett járatok, a járatgyakoriság és a járatnapok tekintetében;

    b)

    a díjszabási elvek, különösen a jegyárak, az árengedmények és más kedvezmények nyújtása;

    c)

    a teljes utazási idő, a kiindulásitól a célállomásig;

    d)

    a légi fuvarozónak felróható szabálytalanság esetén a légi jármű pótlásához szükséges maximális idő;

    e)

    a szolgáltatás minősége, különösen a légi jármű típusa és kialakítása, valamint az ügyfeleket kiszolgáló értékesítési irodák megléte tekintetében;

    f)

    a kellő szintű kínálati verseny biztosításához való hozzájárulás;

    g)

    a járat indításának tervezett dátuma;

    h)

    a garanciák megléte a szolgáltatás folytonossága tekintetében;

    i)

    annak lehetősége, hogy növelhető a közösségi légi fuvarozóknak a kérdéses útvonalból való piaci részesedése;

    j)

    a menetrendek és a légi jármű típusának a repülőtér kapacitásához történő igazítása;

    l)

    a használt légi jármű környezetvédelmi teljesítménye;

    m)

    a csatlakozó járatok fejlesztése az utazók számára;

    n)

    az üzleti helyszín előmozdításához, például az idegenforgalomhoz való hozzájárulás;

    o)

    a portugál nyelvű értékesítési szolgálat megléte a Portugália és az olyan országok közötti útvonalak esetében, ahol a portugál a hivatalos nyelv;

    p)

    a többségükben portugálul beszélő és a portugált megértő légiutas-kísérők jelenléte a Portugália és az olyan országok közötti útvonalakon közlekedő járatokon, ahol a portugál a hivatalos nyelv;

    (5)   A következő kritériumok szintén figyelembe vehetők:

    a)

    a portugál nyelvű értékesítés megléte;

    b)

    a többségükben portugálul beszélni tudókból és értőkből álló légiutas-kísérők;

    c)

    a légi fuvarozó helyzete a portugáliai légiközlekedési adók befizetését illetően;

    d)

    emellett további kritériumok vehetők figyelembe, amennyiben erről a kérelmezőket kellő időben értesítik azt megelőzően, hogy végleges döntés születne kérelmeikről.

    12. cikk

    Kiválasztási eljárás

    (1)   Amint az előző bekezdésben említett értékelési eljárás lezárult, az INAC, I.P. határozattervezetet tesz közzé webhelyén.

    (2)   Az érdekelt felek a határozattervezet közzétételétől számított 10 munkanapon belül írásos észrevételt nyújthatnak be.

    (3)   A légi járat működtetésére vonatkozó engedéllyel kapcsolatos végleges határozatot az előző bekezdésben előírt időszak lejártától számított legfeljebb 20 munkanapon belül kell meghozni.

    13. cikk

    Fellebbezés

    Az előző cikkben megállapított kiválasztási kritériumok alapján meghozott végleges határozatot a közigazgatási bíróság előtt lehet megfellebbezni.

    14. cikk

    Kijelölés

    (1)   Az engedély közzétételét követően Portugália kijelöli a légiközlekedési megállapodásban részes másik szerződő állam illetékes hatósága számára a kérdéses útvonal működtetésére feljogosított légi fuvarozót, amennyiben ezt a vonatkozó megállapodás így írja elő.

    (2)   A 15. cikk szerinti helyzetekben az üzemeltető légi fuvarozót kijelölik.

    (3)   Az engedély által átruházott jogok gyakorlása annak függvénye, hogy a kijelölést a légiközlekedési megállapodás másik szerződő állama elfogadja-e, amennyiben a megállapodás ezt írja elő. A kijelölés elfogadásáról az INAC, I.P. haladéktalanul értesíti az engedély érintett jogosultját.

    III.   SZAKASZ

    A légi járatok működtetésére vonatkozó kereskedelmi magánmegállapodások

    15. cikk

    Közös működtetési megállapodás

    (1)   A légi fuvarozók – amennyiben azt a légiközlekedési megállapodás lehetővé teszi, továbbá a légiközlekedési megállapodás rendelkezéseivel összhangban – közös működtetési megállapodást köthetnek a nem közösségi menetrend szerinti járatok működtetésére.

    (2)   Az előző bekezdésben említett körülmények fennállása esetén a kérelmet a felek között létrejött közös működtetési megállapodásból eredő kötelezettségek alapján közösen kell elkészíteni, alátámasztani és elemezni.

    (3)   A felek megállapodásának megfelelően szükséges kiigazításokkal ellátott közös kérelem benyújtása nem mentesíti az üzemeltető légi fuvarozót a működési engedély e törvényerejű rendeletben megállapított feltételeinek teljesítése alól.

    (4)   Az e cikk feltételei alapján odaítélt engedély egységes engedély kibocsátását teszi lehetővé, és magában foglalhatja a később megkötni kívánt közös működtetési megállapodások megkötését, amennyiben ezek a légiközlekedési megállapodás értelmében megengedettek.

    III.   FEJEZET

    AZ ENGEDÉLY MÓDOSÍTÁSA

    16. cikk

    Érvényesség

    (1)   Az engedély mindaddig érvényes marad, amíg kielégíti a légiközlekedési megállapodásban tárgyalt feltételeket, és amíg a légi fuvarozó teljesíti az e törvényerejű rendeletben megállapított kötelezettségeit.

    (2)   A működési engedély érvényessége minden esetben az érvényes működési engedély és üzembentartási engedély meglétének függvénye.

    17. cikk

    Az engedély módosítása

    A működési engedélyt közérdekből vagy az engedély jogosultjának kérelmére az INAC, I.P. módosíthatja, amennyiben az INAC, I.P. jóváhagyja a kért módosítást, és a korlátozott forgalmi jogok elosztásának feltételei továbbra is maradéktalanul fennállnak.

    18. cikk

    Az engedély visszavonása

    (1)   Az INAC, I.P. a következő esetekben vonja vissza az e törvényerejű rendelet alapján odaítélt engedélyeket:

    a)

    ha a légi fuvarozó két egymást követő menetrendi időszakon belül nem kezdi meg működését;

    b)

    ha a légi fuvarozó a járat üzemeltetését vis maiornak nem minősülő okból felfüggeszti vagy megszakítja, és a járatot nem indítja újra hat hónapon belül;

    c)

    ha ennek más sajátos okai vannak.

    (2)   Az INAC, I.P. a következő esetekben vonhatja vissza az e törvényerejű rendelet alapján odaítélt engedélyeket:

    a)

    ha a légi fuvarozó nem tesz eleget azoknak a feltételeknek, amelyek alapján az engedély odaítélése és az engedély birtoklása történt;

    b)

    ha a légi fuvarozó hamis adatokat és információkat szolgáltat a 11. cikkben említett ügyekben, amely az említett cikkben megállapított kritériumok helytelen alkalmazásához vezet;

    c)

    közérdekre való hivatkozással;

    d)

    a 27. cikkben megállapított díjak megfizetésének elmaradása esetén;

    e)

    ha a légi fuvarozó a forgalmi jogokat nem hatékony módon használja, vagy ha az adott légi fuvarozó megsérti az uniós vagy a nemzeti versenyjogi előírásokat.

    (3)   Az e cikk (1) bekezdésének b) pontja alkalmazásában vis maiornak minősül minden olyan előre nem látható vagy leküzdhetetlen esemény, amelynek hatásai a légi fuvarozó akaratán és ellenőrzésén kívül esnek, és kedvezőtlen hatással vannak az útvonal működtetésére nézve; ilyenek különösen a következők:

    a)

    természeti katasztrófák;

    b)

    az adott járat működtetését megakadályozó meteorológiai feltételek;

    c)

    a polgári repülés biztonságát fenyegető kockázatok;

    d)

    váratlan repülésbiztonsági hiányosságok;

    e)

    a légi fuvarozó működését befolyásoló sztrájkok;

    f)

    terror- vagy háborús cselekmények (hadüzenettel vagy anélkül);

    g)

    a jogrend különösen politikai instabilitás következményeként bekövetkező összeomlása.

    (4)   Az engedély az engedély jogosultjának kérésére is visszavonható.

    19. cikk

    Felügyelet

    Azok a légi fuvarozók, amelyek az e törvényerejű rendelet rendelkezései alapján engedélyt kapnak a nem közösségi menetrend szerinti légi járat működtetésére, minden évben – az INAC, I.P. által megállapított határidőn belül – közlekedési statisztikát, éves működési beszámolót és más, az INAC, I.P. által felügyeleti célból felhasználható vagy az e törvényerejű rendelet megfelelő végrehajtásához szükséges anyagokat nyújtanak be.

    20. cikk

    Közzététel

    Az INAC, I.P. e törvényerejű rendelet szerinti engedélyeket módosító vagy visszavonó határozatait a Diário da República II. sorozatában kell közzétenni.

    IV.   FEJEZET

    A LÉGI JÁRATOK HATÉKONY MŰKÖDTETÉSÉNEK FELTÉTELEI

    21. cikk

    Járat- és menetrend

    (1)   Amennyiben a légi közlekedési megállapodás ezt írja elő, az engedélyezett légi járattal kapcsolatos járat- és menetrendekhez az INAC, I.P. előzetes jóváhagyása szükséges.

    (2)   Az engedély jogosultjának tartania kell magát a járat- és a menetrendhez, amelyeket ki kell hirdetni a nagyközönség számára.

    22. cikk

    Módosítások

    (1)   Ha a légiközlekedési megállapodás azt írja elő, a jóváhagyott menetrend minden módosításának, például a járatgyakoriság, a járat napja vagy ideje módosításnak, a légi jármű cseréjnek, a járat törlésének vagy a további járatok indításának feltétele az INAC, I.P. előzetes jóváhagyása, kivéve ha e módosításokra előre nem látható körülmények vagy vis maior eredményeként kerül sor.

    (2)   Ha a légiközlekedési megállapodás azt írja elő, akkor az előző bekezdés alkalmazásában az engedélyek jogosultjainak be kell szerezniük a megállapodás másik szerződő állama légügyi hatóságainak szükséges jóváhagyását.

    V.   FEJEZET

    ELLENŐRZÉS ÉS A JOGKÖVETKEZMÉNYEK RENDSZERE

    23. cikk

    Ellenőrzés

    (1)   Az e törvényerejű rendelet rendelkezései betartásának ellenőrzése az INAC, I.P. feladata, a jogszabály által a más, tevékenységeikről az INAC, I.P. hatóságot tájékoztatni tartozó szervezetekre ruházott külön ellenőrző hatáskörök sérelme nélkül.

    (2)   A légiközlekedési vállalkozásoknak a vonatkozó kérelem keltének napjától számított 10 munkanapon belül az INAC, I.P. rendelkezésére kell bocsátaniuk az ellenőrzés céljára szükséges valamennyi dokumentumot.

    24. cikk

    Jogsértések

    (1)   A 2004. január 9-i 10/2004 sz. törvényerejű rendelet által jóváhagyott, a polgári légi közlekedés szabályai megsértésének esetére vonatkozó rendszer alkalmazásának vonatkozásában a következő minősül nagyon súlyos jogsértésnek:

    a)

    a forgalmi jogok olyan szervezet által történő gyakorlása, amely a jogok gyakorlása vonatkozásában nem rendelkezik az e törvényerejű rendelet szerinti engedéllyel;

    b)

    a forgalmi jogok olyan szervezet által történő gyakorlása, amelyet erre nem jelöltek ki az e törvényerejű rendelettel összhangban;

    c)

    az engedélynek az engedély jogosultjától eltérő szervezet által történő igénybevétele;

    d)

    hamis nyilatkozat tétele az engedélyezési eljárás során;

    e)

    a forgalmi jogok engedéllyel rendelkező, de a kötelezően előírt érvényes biztosítással nem rendelkező szervezet általi gyakorlása;

    f)

    az éves közlekedési statisztika és az éves működési beszámoló az engedélyes által az INAC, I.P. részére történő benyújtásának elmulasztása, valamint az INAC, I.P. által az e törvényerejű rendelet rendelkezéseinek való megfelelés ellenőrzése érdekében kért dokumentumok benyújtásának megtagadása;

    g)

    a jóváhagyott menetrendek járatgyakoriság, járatnap vagy járatidő tekintetében történő módosítása, a légi jármű típusának módosítása, járattörlés vagy további járatok indítása az INAC, I.P. előzetes, a 22. cikk (1) bekezdése szerinti jóváhagyása nélkül.

    (2)   A 2004. január 9-i 10/2004 sz. törvényerejű rendelettel jóváhagyott, a polgári légi közlekedés szabályai megsértésének esetére vonatkozó rendszer alkalmazásának vonatkozásában a következő minősül súlyos jogsértésnek:

    a)

    a légi fuvarozó nem kezdi meg az arra vonatkozóan kitűzött határidőn belül a nem közösségi menetrend szerinti járat működtetését, vagy nem a 18. cikk (2) bekezdése szerint vis maiornak minősülő okból függeszti fel vagy szakítja meg a járat működtetését;

    b)

    az engedélyezett légi járatokkal kapcsolatos járat- és menetrendeknek az INAC, I.P. hatósághoz a 21. cikk (1) bekezdése szerinti jóváhagyásra történő benyújtásának elmulasztása;

    c)

    az INAC, I.P. által jóváhagyott járat- és menetrendek a 21. cikk (2) bekezdésében előírt betartásának elmulasztása;

    d)

    az INAC, I.P. által jóváhagyott menetrendek a 21. cikk (2) bekezdésében előírt közzétételének elmulasztása;

    e)

    a 27. cikkben megállapított díjak megfizetésének elmulasztása.

    (3)   A gondatlanság és a jogsértésre tett kísérlet szintén szankcionálható.

    25. cikk

    Jogsértési eljárások

    (1)   A 2007. április 27-i 145/2007 sz. törvényerejű rendelettel összhangban az INAC, I.P. felelőssége a jogsértési eljárások kezdeményezése és lefolytatása, valamint a büntetések kiszabása és a további jogkövetkezmények megállapítása.

    (2)   Az e törvényerejű rendeletben megállapított jogsértések a polgári légi közlekedés szabályainak megsértésére alkalmazandó, a 2004. január 9-i 10/2004 sz. törvényerejű rendelet által jóváhagyott rendszer hatálya alá tartoznak.

    26. cikk

    További jogkövetkezmények

    (1)   A2004. január 9-i 10/2004 sz. törvényerejű rendelet II. fejezetének II. szakaszával, valamint az 1982. október 27-i 433/82 sz. törvényerejű rendelettel jóváhagyott, az 1989. október 17-i 356/89 sz. törvényerejű rendelettel, az 1995. szeptember 14-i 244/95 sz. törvényerejű rendelettel, a 2001. december 17-i 323/2001 sz. törvényerejű rendelettel és a 2001. december 24-i 109/2001 sz. törvénnyel módosított, a jogsértések esetében alkalmazandó általános szabályok 21. cikkével összhangban az INAC, I.P. határozhat úgy, hogy a 24. cikk (1) bekezdésének a), b), c) és d) pontjában meghatározott jogsértésre kirótt pénzbírság mellett további jogkövetkezményként a 2004. január 9-i 10/2004 sz. törvényerejű rendelet 14. cikkével összhangban legfeljebb két évre megtiltja a légiközlekedési tevékenységek folytatását.

    (2)   A jogsértések jogkövetkezményeit a 2004. január 9-i 10/2004 sz. törvényerejű rendelet 13. cikkével összhangban lehet közzétenni.

    VI.   FEJEZET

    ÁTMENETI ÉS ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

    27. cikk

    Díjak

    (1)   A működési engedély iránti kérelem benyújtásakor, valamint az engedély odaítélésekor is kezdeti díj fizetendő, amelynek összege az e törvényerejű rendelet 11. és 12. cikkében ismertetett körülmények fennállása esetén 50%-kal nő.

    (2)   Az e törvényerejű rendelet szerinti működési engedélyek jogosultjai az e törvényerejű rendeletben megállapított jogszabályi keretek végrehajtásának felügyeletével járó költségek alapján kiszámított éves díjat fizetnek.

    (3)   Az e cikkben előírt díjról a polgári légi közlekedési ágazatért felelős miniszter rendeletben határoz.

    (4)   Az előző bekezdésben említett rendelet közzétételéig az e cikkben megállapított díjakkal kapcsolatos valamennyi jogszabályi rendelkezés hatályban marad.

    28. cikk

    Hatályon kívül helyezés

    A 27. cikk (4) bekezdésének sérelme nélkül az 1992. április 23-i 66/92 törvényerejű rendelet hatályát veszti.

    29. cikk

    Hatálybalépés

    Ez a törvényerejű rendelet a közzétételét követő napon lép hatályba.


    Top