EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32019R1111

Házassági és szülői felelősséggel kapcsolatos határozatok - joghatóság, elismerés és végrehajtás

Házassági és szülői felelősséggel kapcsolatos határozatok - joghatóság, elismerés és végrehajtás

 

ÖSSZEFOGLALÓ A KÖVETKEZŐ DOKUMENTUMRÓL:

(EU) 2019/1111 rendelet a házassági és szülői felelősségi ügyekben a joghatóságról, a határozatok elismeréséről és végrehajtásáról, valamint a gyermekek jogellenes külföldre viteléről

MI A RENDELET CÉLJA?

  • Hatályon kívül helyezi a 2201/2003/EK rendeletet („Brüsszel IIa. rendelet”) a hatékonyabb szabályok biztosítása érdekében a határokon átnyúló, a szülői felelősséggel kapcsolatos vitákban részt vevő gyermekek és szüleik védelmére vonatkozóan, például a felügyeleti joggal, a kapcsolattartási joggal és a gyermek jogellenes külföldre vitelével kapcsolatban.
  • A rendelet célja, hogy felgyorsítsa az eljárásokat, mivel sok esetben gyorsan kell cselekedni a gyermek mindenek felett álló érdekének védelmében.

FŐBB PONTOK

E rendelet az alábbi polgári ügyekben* alkalmazandó:

  • házasság felbontása;
  • különválás;
  • házasság érvénytelenítése;
  • a szülői felelősség megállapítása, gyakorlása, átruházása, korlátozása vagy megszüntetése, különös tekintettel a következőkre:
    • a felügyeleti és a kapcsolattartási jog;
    • gyámság, gondnokság* és hasonló intézmények;
    • intézetben vagy nevelőszülőknél elhelyezett gyermekek;
    • a gyermekek védelme a személyes vagyontárgyaikra vonatkozóan.

A tartási kötelezettségek nem tartoznak a rendelet hatálya alá.

A határokon átnyúló összefüggésben a rendelet a következőket állapítja meg:

  • harmonizált szabályok a joghatóságra vonatkozóan a házasság felbontása, a különválás és a házasság érvénytelenítése során;
  • harmonizált szabályok a joghatóságra vonatkozóan szülői felelősségi viták során, mint például a szülői felügyeleti jog, a kapcsolattartási jog vagy a gyermek egy másik uniós tagállamban történő elhelyezése;
  • továbbfejlesztett visszaviteli eljárás a gyermek jogellenes külföldre vitele esetén egyértelmű határidők bevezetésével, annak érdekében, hogy az ügyeket gyorsan meg lehessen oldani; az első- és másodfokú bíróságoknak hat héten belül kell határozatot hozniuk;
  • közvetítés elősegítése;
  • a gyermekek lehetőséget kapnak a meghallgatásra az őket érintő eljárásban;
  • a köztes eljárás szükségességének megszüntetése („végrehajthatóvá nyilvánítási eljárás”) a szülői felelősségről szóló határozatokra vonatkozóan, ez időt és költségeket takaríthat meg az egyének számára;
  • egyértelműbb szabályok a gyermekek egy másik uniós tagállamban történő elhelyezésével kapcsolatban, ideértve a hozzájárulás szükségességét valamennyi helyzetben, kivéve, ha a gyermeket szülőnél helyezik el;
  • a határozatok hatékonyabb végrehajtása, a végrehajtás felfüggesztése vagy megtagadása lehetséges okainak bevezetésével;
  • a határozatok, közokiratok* és bizonyos megállapodások egyszerűsített mozgása az EU-n belül a más uniós tagállamokban történő elismerésre és végrehajtásra vonatkozó szabályok révén;
  • jobb együttműködés a különféle EU-országok központi hatóságai és a bíróságok között, tiszteletben tartva a felek jogait és a titoktartást.

Az Európai Unió Alapjogi Chartájának 24. cikkével és a gyermek jogairól szóló 1989. november 20-i, a nemzeti jog és eljárás szerint végrehajtott ENSZ-egyezménnyel összhangban továbbra is az elsődleges szempont a gyermek mindenek felett álló érdeke.

A rendelet kiegészíti a gyermekek jogellenes külföldre vitelének polgári jogi vonatkozásairól szóló 1980. évi hágai egyezményt, amely a gyermekek származási országukba történő visszavitelét elrendelő határozatokkal foglalkozik.

Hatályon kívül helyezés

Az (EU) 2019/1111 rendelet 2022. augusztus 1-től hatályon kívül helyezi a 2201/2003/EK rendeletet.

MIKORTÓL HATÁLYOS E RENDELET?

A rendelet 2022. augusztus 1. óta hatályos. Néhány, a felhatalmazáson alapuló jogi aktusokra és az EU-tagállamoknak az Európai Bizottság számára történő információszolgáltatási kötelezettségére vonatkozó szabályt 2019. július 22-től kell alkalmazni.

HÁTTÉR

További információk:

KULCSFOGALMAK

Polgári ügyek: polgári peres eljárások és az ezekből eredő határozatok. E rendelet alkalmazásában a fogalom magában foglalja a „szülői felelősségre” vonatkozó és e rendelet hatálya alá tartozó valamennyi alkalmazást, intézkedést vagy határozatot, annak célkitűzéseivel és az Európai Unió Bírósága állandó ítélkezési gyakorlatával összhangban.
Gondnokság: a gondnok egy olyan természetes személy, akit törvényesen kijelölnek egy olyan személy érdekeinek védelmére, aki a fiatal kora vagy a megfelelő értelmi szint hiánya stb. miatt nem képes arra. Ez az állami gondozottak (olyan kiskorúak, akiket bíróségi intézkedéssel gyámság alá helyeznek) örökségének ügygondnokára vonatkozik, megkülönböztetve őt a személyük gyámjától.
Közokiratok: a 805/2004/EK rendelet meghatározásában:
  • egy hivatalosan közokiratként kiállított vagy bejegyzett irat, amelynek közhitelessége:
    • az okirat aláírására és tartalmára vonatkozik; és
    • egy hatóság vagy a származási tagállam e célra felhatalmazott más szerve által került megállapításra; vagy
  • a közigazgatási hatóságok előtt megkötött vagy általuk hitelesített, a tartási kötelezettségekre vonatkozó megállapodás.

FŐ DOKUMENTUM

A Tanács (EU) 2019/1111 rendelete (2019. június 25.) a házassági és szülői felelősségi ügyekben a joghatóságról, a határozatok elismeréséről és végrehajtásáról, valamint a gyermekek jogellenes külföldre viteléről (átdolgozás) (HL L 178., 2019.7.2., 1–115. o.)

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

A Tanács 2201/2003/EK rendelete (2003. november 27.) a házassági ügyekben és a szülői felelősségre vonatkozó eljárásokban a joghatóságról, valamint a határozatok elismeréséről és végrehajtásáról, illetve az 1347/2000/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 338., 2003.12.23., 1–29. o.)

Az 2201/2003/EK rendelet későbbi módosításait belefoglalták az eredeti szövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

A Tanács 4/2009/EK rendelete (2008. december 18.) a tartással kapcsolatos ügyekben a joghatóságról, az alkalmazandó jogról, a határozatok elismeréséről és végrehajtásáról, valamint az e területen folytatott együttműködésről (HL L 7., 2009.1.10., 1–79. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

utolsó frissítés 13.11.2019

Az oldal tetejére