EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Társulási megállapodás Ukrajnával

Társulási megállapodás Ukrajnával

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMOKRÓL:

Az (EU) 2017/1247 és az (EU) 2017/1248 határozat az Ukrajnával megkötendő társulási megállapodásnak az Unió nevében való megkötéséről

MI A HATÁROZATOK ÉS A MEGÁLLAPODÁS CÉLJA?

  • Az (EU) 2017/1247 és az (EU) 2017/1248 tanácsi határozat megkötötte az Ukrajnával a társulási megállapodást, és lehetővé tette annak hatálybalépését.
  • A megállapodás új szakaszt jelent az Európai Unió (EU) és Ukrajna közötti szerződéses kapcsolatokban, amelynek célja a politikai társulás és a gazdasági integráció az alábbiak útján:
    • a felek közötti fokozatos közelítés (jó kapcsolat) előmozdítása közös értékek alapján;
    • a politikai párbeszéd és az együttműködés ösztönzése a szabadság, a biztonság és a jog érvényesülése területén;
    • a béke és a stabilitás előmozdítása;
    • a megerősített gazdasági és kereskedelmi kapcsolatok feltételeinek megteremtése, amelyeknek köszönhetően Ukrajna fokozatosan integrálódik az Unió belső piacába;
    • a feltételek megteremtése az egyre szorosabb együttműködéshez a kölcsönös érdeklődésre számot tartó egyéb területeken.
  • A megállapodás az Európai Unió és Ukrajna közötti partnerségi és együttműködési megállapodás helyébe lép, az Unió és Ukrajna közötti kapcsolatok jogi alapjaként és kereteként.

FŐBB PONTOK

A megállapodás tartalmaz egy preambulumot, amely ismerteti a megállapodás okait és céljait; ezt hét cím követi.

Általános elvek

A felek közötti megállapodás alapvető elemeit képező elvek a következők:

  • a demokratikus elvek, a jogállamiság, a felelősségteljes kormányzás, az emberi jogok és az alapvető szabadságok tiszteletben tartása;
  • a szuverenitás és a területi integritás, a határok sérthetetlensége és a függetlenség, valamint a tömegpusztító fegyverek elterjedése elleni küzdelem előmozdítása.

Az Unió és Ukrajna megállapodott továbbá abban, hogy kapcsolatuk alapját a szabad piacgazdaság elvei képezik. Elismerik ezen túlmenően, hogy a következők központi szerepet játszanak kapcsolatuk előmozdításában:

Fokozott politikai párbeszéd és együttműködés

Az Unió és Ukrajna közötti fokozatos konvergencia elérése céljából a továbbiakban is fokozzák a politikai párbeszédet a közös kül- és biztonságpolitika, valamint a közös biztonság- és védelempolitika területén. A politikai párbeszéd céljai többek között a következők:

  • a nemzetközi biztonsággal és válságkezeléssel kapcsolatos együttműködés és párbeszéd megerősítése a globális és regionális kihívások és fontosabb veszélyek kezelése érdekében;
  • eredményorientált és gyakorlati együttműködés kialakítása az európai kontinensen a béke, a biztonság és a stabilitás megteremtése érdekében.

A szabadság, biztonság és a jog érvényesülése

E terület prioritásai:

  • a jogállamiság megszilárdítása, és az intézmények valamennyi szinten történő megerősítése a közigazgatás területén; így
  • a bűnüldözés és különösen az igazságszolgáltatás területén.

A cél az igazságszolgáltatás megerősítése, hatékonyságának javítása, függetlenségének és pártatlanságának megőrzése, valamint a korrupció leküzdése. A jogérvényesülés, szabadság és biztonság területén a felek között folytatott együttműködés az emberi jogok és az alapvető szabadságok tiszteletben tartásán alapul.

A felek továbbá elköteleződnek a következők mellett:

  • a párbeszéd és az együttműködés fokozása a bevándorlás, a menekültügy és a határigazgatás területén; valamint
  • a szervezett bűnözés és a pénzmosás elleni küzdelem.

A cím kifejezetten megemlíti a felek óhaját, hogy előmozdítsák az emberek közötti kapcsolatokat, valamint azt, hogy elismerik annak fontosságát, hogy az ukrán állampolgárok számára idővel lehetővé kell tenni a vízummentes beutazást az Unióba, feltéve, hogy a jól szervezett és biztonságos mobilitás minden feltétele teljesül.

Kereskedelem és kereskedelemmel kapcsolatos ügyek

A felek célkitűzése egy mélyreható és átfogó szabadkereskedelmi térség (DCFTA) kialakítása. A felek elkötelezik magukat a különösen a kereskedelemnek és befektetésnek kedvező új környezet kialakítása, továbbá a verseny előmozdítása mellett, amely tényezők mind elengedhetetlenek a gazdasági átalakuláshoz és korszerűsítéshez. A DCFTA a vámtarifák és kvóták fokozatos felszámolását is magában foglalja, ami az ukrán jogszabályok uniós joggal, normákkal és gyakorlatokkal (uniós vívmányokkal) történő összehangolásának átfogóbb folyamatával összhangban hozzájárul az egységes uniós piaccal történő további gazdasági integrációhoz.

Gazdasági és ágazati együttműködés

Ez a cím az uniós joggal és gyakorlatokkal, valamint adott esetben a nemzetközi normákkal és szabványokkal való fokozatos összehangoláson alapuló számos területen és ágazaton belüli együttműködést öleli fel. Az érintett ágazatok többek között a következők:

Pénzügyi együttműködés

Az Unió és a tagállamok az 1990-es évek óta részesítik pénzügyi támogatásban Ukrajnát. Ukrajna a vonatkozó uniós finanszírozási mechanizmusok és eszközök révén folyamatos pénzügyi támogatásban részesül a társulási megállapodásban szereplő célkitűzések megvalósítása céljából. A 2021 és 2027 közötti időszakra a korábbi Európai Szomszédsági Támogatási Eszköz helyébe lépett a Szomszédsági, Fejlesztési és Nemzetközi Együttműködési Eszköz (Globális Európa).

Intézményi, általános és záró rendelkezések

Az utolsó cím az Unió és Ukrajna közötti kapcsolatok irányítására terjed ki. Az intézményi szerkezet a következő:

  • EU–Ukrajna csúcstalálkozó. Lehetővé teszi az elnökök közötti magas szintű politikai párbeszédet.
  • Társulási Tanács. Miniszteri szintű párbeszéd, hatásköre kötelező erejű határozatokra terjed ki.
  • Társulási Bizottság. Segíti a Társulási Tanácsot kötelezettségeinek teljesítésében; a Társulási Bizottság albizottságokat hozhat létre az ágazati együttműködés megvalósítására.
  • Parlamenti társulási bizottság. Fórum, amely az Európai Parlament képviselőinek és az ukrajnai parlament tagjainak találkozására, illetve álláspontjaik megosztására szolgál.
  • Civil társadalmi platform. Célja, hogy előmozdítsa a civil társadalom rendszeres találkozóit, továbbá ajánlásokat terjesszen elő a Társulási Tanács részére.

Ideiglenes kereskedelemliberalizáció

2023. május 25-én az Oroszország által Ukrajnával szemben provokáció nélkül indított, indokolatlan támadó háború következtében az Európai Parlament és az Európai Unió Tanácsa elfogadta az (EU) 2022/1077 rendeletet, amely a társulási megállapodás értelmében alkalmazandó kereskedelmi engedményeket kiegészítő ideiglenes kereskedelemliberalizációs intézkedéseket vezet be, továbbá 1 évre felfüggeszti a meglévő kereskedelmi védelmi intézkedéseket. Ezek az intézkedések 2023. június 6-án léptek hatályba. Ez a rendelet a korábbi (EU) 2022/870 rendeletet újítja meg.

A DCFTA-t létrehozó, Ukrajnával kötött társulási megállapodás IV. címe szerinti valamennyi, még nem liberalizált vámot egy évre felfüggesztik. A felfüggesztés hatálya a következőkre terjed ki:

  • a belépésiár-rendszer hatálya alá tartozó gyümölcs- és zöldségfélék, valamint a vámkontingensek hatálya alá tartozó mezőgazdasági termékek és feldolgozott mezőgazdasági termékek;
  • az Ukrajnából származó behozatalra vonatkozó dömpingellenes vámok beszedése;
  • a behozatalra vonatkozó közös szabályok alkalmazása az Ukrajnából származó behozatalra.

A HATÁLYBALÉPÉS NAPJA

2017. szeptember 1-jétől hatályos.

HÁTTÉR

A megállapodás számos fontos részét ideiglenesen alkalmazták 2014. november 1. óta:

  • az emberi jogok, alapvető szabadságok és a jogállamiság tiszteletben tartása;
  • politikai párbeszéd és reform;
  • jogérvényesülés, szabadság és biztonság;
  • gazdasági és ágazati együttműködés (például energia, környezet, éghajlatváltozás elleni fellépés, közlekedés, mezőgazdaság, vidékfejlesztés, fogyasztóvédelem és halászat), valamint pénzügyi együttműködés, beleértve a csalás elleni rendelkezéseket.

A DCFTA ideiglenesen 2016. január 1-jétől alkalmazandó.

További információk:

FŐ DOKUMENTUMOK

Társulási megállapodás egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről Ukrajna között (HL L 161., 2014.5.29., 3–2137. o.)

A társulási megállapodás későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

A Tanács (EU) 2017/1247 határozata (2017. július 11.) az egyrészről az Európai Unió, az Európai Atomenergia-közösség és tagállamaik, másrészről Ukrajna közötti társulási megállapodásnak a harmadik országoknak a másik fél területén jogszerűen, munkavállalóként foglalkoztatott állampolgáraival kapcsolatos bánásmódra vonatkozó rendelkezések kivételével az Európai Unió nevében való megkötéséről (HL L 181., 2017.7.12., 1–3. o.)

A Tanács (EU) 2017/1248 határozata (2017. július 11.) az egyrészről az Európai Unió, az Európai Atomenergia-közösség és tagállamaik, másrészről Ukrajna közötti társulási megállapodásnak a harmadik országoknak a másik fél területén jogszerűen, munkavállalóként foglalkoztatott állampolgáraival kapcsolatos bánásmódra vonatkozó rendelkezések tekintetében az Európai Unió nevében történő megkötéséről (HL L 181., 2017.7.12., 4–5. o.)

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2023/1077 rendelete (2023. május 31.) az egyrészről az Európai Unió, az Európai Atomenergia-közösség és tagállamaik, másrészről Ukrajna közötti társulási megállapodás értelmében az ukrán termékekre alkalmazandó kereskedelmi engedményeket kiegészítő ideiglenes kereskedelemliberalizációs intézkedésekről (HL L 144., 2023.6.5., 1–6. o.)

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2022/870 rendelete (2022. május 30.) az egyrészről az Európai Unió, az Európai Atomenergia-közösség és tagállamaik, másrészről Ukrajna közötti társulási megállapodás értelmében az ukrán termékekre alkalmazandó kereskedelmi engedményeket kiegészítő ideiglenes kereskedelemliberalizációs intézkedésekről (HL L 152., 2016.3.23., 103–108. o.)

Tájékoztatás az egyrészről az Európai Unió, az Európai Atomenergia-közösség és tagállamaik, másrészről Ukrajna közötti társulási megállapodás hatálybalépéséről (HL L 193., 2017.7.25., 1. o.)

Értesítés az egyrészről az Európai Unió, az Európai Atomenergia-közösség és tagállamaik, másrészről Ukrajna közötti társulási megállapodás ideiglenes alkalmazásáról (HL L 321., 2015.12.5., 1. o.)

Értesítés az egyrészről az Európai Unió, az Európai Atomenergia-közösség és tagállamaik, másrészről Ukrajna közötti társulási megállapodás ideiglenes alkalmazásáról (HL L 311., 2014.10.31., 1. o.)

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2015/478 rendelete (2015. március 11.) a behozatalra vonatkozó közös szabályokról (HL L 83., 2015.3.27., 16–33. o.)

Záróokmány – Egyrészről az Európai Unió, az Európai Atomenergia-közösség és tagállamaik, másrészről Ukrajna között a társulási megállapodásról (HL L 278., 2014.9.20., 4–5. o.)

A Tanács 2014/668/EU határozata (2014. június 23.) az egyrészről az Európai Unió, az Európai Atomenergia-közösség és tagállamaik, másrészről Ukrajna közötti társulási megállapodásnak a megállapodás III. címe (a harmadik országoknak a másik fél területén jogszerűen, munkavállalóként foglalkoztatott állampolgáraival kapcsolatos bánásmódra vonatkozó rendelkezések kivételével), valamint IV., V., VI. és VII. címe és a vonatkozó mellékletek és jegyzőkönyvek tekintetében az Európai Unió nevében történő aláírásáról és ideiglenes alkalmazásáról (HL L 278., 2014.9.20., 1–3. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

A Tanács 2014/295/EU határozata (2014. március 17.) az egyrészről az Európai Unió, az Európai Atomenergia-közösség és tagállamaik, másrészről Ukrajna közötti társulási megállapodásnak a Preambulum, az 1. cikk, valamint az I., II. és VII. címek rendelkezései tekintetében az Európai Unió nevében történő aláírásáról és ideiglenes alkalmazásáról (HL L 161., 2014.5.29., 1–2. o.)

utolsó frissítés 09.06.2023

Top