Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32010O0030

    2010/794/EL: Euroopa Keskpanga suunis, 13. detsember 2010 , millega muudetakse suunist EKP/2000/7 eurosüsteemi rahapoliitika instrumentide ja menetluste kohta (EKP/2010/30)

    ELT L 336, 21.12.2010, p. 63–67 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/12/2011; kehtetuks tunnistatud 32011O0014

    ELI: http://data.europa.eu/eli/guideline/2010/794/oj

    21.12.2010   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    L 336/63


    EUROOPA KESKPANGA SUUNIS,

    13. detsember 2010,

    millega muudetakse suunist EKP/2000/7 eurosüsteemi rahapoliitika instrumentide ja menetluste kohta

    (EKP/2010/30)

    (2010/794/EL)

    EUROOPA KESKPANGA NÕUKOGU,

    võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut, eelkõige selle artikli 127 lõike 2 esimest taanet,

    võttes arvesse Euroopa Keskpankade Süsteemi ja Euroopa Keskpanga põhikirja, eelkõige selle artikleid 12.1 ja 14.3 koosmõjus artikli 3.1 esimese taandega, artikliga 18.2 ja artikli 20 esimese lõiguga,

    ning arvestades järgmist:

    (1)

    Ühtse rahapoliitika saavutamiseks eurosüsteemi poolt, kuhu kuuluvad eurot rahaühikuna kasutavate liikmesriikide (edaspidi „osalevad liikmesriigid”) keskpangad (RKPd) ja Euroopa Keskpank (EKP), tuleb määratleda eurosüsteemis kasutatavad instrumendid ja menetlused, et rakendada seda poliitikat ühtselt kõikides osalevates liikmesriikides.

    (2)

    EKP on pädev kehtestama eurosüsteemi ühtse rahapoliitika rakendamiseks vajalikud suunised ja RKP del on kohustus tegutseda nende suuniste kohaselt.

    (3)

    31. augusti 2000. aasta suunist EKP/2000/7 rahapoliitika instrumentide ja menetluste kohta (1) tuleb muuta, et see vastaks eurosüsteemi rahapoliitika raamistiku muudatustele, eelkõige järgmise osas: a) sisse viia kõlblikkuskriteerium, mis võimaldaks kasutada enda UCITS-nõuetele mittevastavaid tagatud võlakirju, mille alusvaraks on ärikinnisvara, b) lisada kõlblikkuskriteeriumidele tähtajalised hoiused kasutamiseks eurosüsteemi rahapoliitika tehingute ja päevasisese laenu puhul ja c) muuta I lisa 5. liidet, et kajastada euro kasutuselevõttu Eestis 1. jaanuaril 2011 ja muutust Central Bank and Financial Services Authority of Ireland’i [Iirimaa keskpanga] nimes,

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA SUUNISE:

    Artikkel 1

    I lisa muutmine

    Suunise EKP/2000/7 I lisa muudetakse kooskõlas käesoleva suunise lisaga.

    Artikkel 2

    Kontrollimine

    1.   RKP d edastavad EKP-le dokumentide ja meetmete üksikasjad, millega nad on kavandanud käesoleva suunise lisa punkte 1, 3 ja 4 järgida, hiljemalt 31. detsembriks 2010.

    2.   RKPd edastavad EKP-le dokumentide ja meetmete üksikasjad, millega nad on kavandanud käesoleva suunise lisa punkti 2 järgida, hiljemalt 8. jaanuariks 2011.

    Artikkel 3

    Jõustumine

    1.   Käesolev suunis jõustub kahe päeva möödumisel selle vastuvõtmisest.

    2.   Käesoleva suunise lisa punkte 1, 3 ja 4 kohaldatakse alates 1. jaanuarist 2011.

    3.   Käesoleva suunise lisa punkti 2 kohaldatakse alates 1. veebruarist 2011.

    Artikkel 4

    Adressaadid

    Käesolev suunis on adresseeritud osalevate liikmesriikide keskpankadele.

    Frankfurt Maini ääres, 13. detsember 2010

    EKP nõukogu nimel

    EKP president

    Jean-Claude TRICHET


    (1)  EÜT L 310, 11.12.2000, lk 1.


    LISA

    Lisa Suunise EKP/2000/7 I lisa muudetakse järgmiselt.

    1.

    Jaotise 6.2.2 esimene lõige asendatakse järgmisega:

    „Kõlblike varade ühtses raamistikus on kolme liiki turustamatuid varasid: nõuetele vastavate osapoolte tähtajalised hoiused, krediidinõuded ja hüpoteegitagatisega turustamatud võlainstrumendid (1).

    2.

    Jaotist 6.2.3 muudetakse järgmiselt:

    a)

    seitsmes lõik (viies lõik pealkirja „Kõlblike varade kasutamise eeskirjad” all) asendatakse järgmisega:

    „Lähedast sidet käsitlevad sätted ei kehti järgmistel juhtudel: a) kui tegemist on lähedase sidemega osapoole ning EMP riikide maksustamisõigusega avaliku sektori üksus vahel või kui võlainstrumendi garandiks on maksustamisõigusega EMP avaliku sektori üksus, b) kui tegemist on kaetud pangavõlakirjadega, mis on välja lastud vastavalt avatud investeerimisfondide direktiivi artikli 22 lõikes 4 sätestatud kriteeriumidele, või c) kui võlainstrumendid on kaitstud spetsiaalsete õiguslike meetmetega, mille kaitse on võrreldav punktis b osutatud instrumentide kaitsega; näiteks i) hüpoteegitagatisega turustamatud võlainstrumendid, mis ei ole väärtpaberid, või ii) elamukinnisvaralaenuga tagatud struktureeritud kaetud pangavõlakirjad või ärikinnisvaralaenuga tagatud struktureeritud pangavõlakirjad, st teatavad tagatud võlakirjad, mida Euroopa Komisjon ei käsitle UCITS nõuetele vastavatena, kuid mis vastavad kõikidele varaga tagatud väärtpaberitele jaotistes 6.2 ja 6.3 sätestatud kriteeriumidele ja järgmistele lisakriteeriumidele (2).

    Elamukinnisvaralaenuga tagatud struktureeritud tagatud pangavõlakirjade puhul

    Mis tahes elamukinnisvaralaenuga tagatud struktureeritud kaetud pangavõlakirjad peavad olema vääringustatud eurodes; emitent (samuti võlgnik ja garant, kui nad on juriidilised isikud) peab olema registreeritud liikmesriigis; alusvara peab asuma liikmesriigis ja laenule tuleb kohaldada selle liikmesriigi õigust.

    Elamukinnisvaralaenud on kõlblikud struktureeritud kaetud pangavõlakirjade koondtagatiseks, kui neid tagab kõlblik garant või nad on tagatud hüpoteegiga. Lepingurikkumise korral peab kõlbliku garantii väljamaksmine toimuma 24 kuu jooksul. Selliste tagatud laenude kõlblikke garantiisid võib anda erinevas lepingulises vormis, sealhulgas kindlustuslepingutena, kui need on antud avaliku sektori üksuse poolt või riikliku järelevalve alla kuuluva finantseerimisasutuse poolt. Selliste tagatud laenude garandil ei tohi esineda lähedast sidet tagatud pangavõlakirjade emitendiga ning neile vastuvõetava reitinguagentuuri poolt antud reiting peab olema vähemalt [A+/A1/AH] tehingu kehtivusajal.

    Kõrgekvaliteediline asendustagatis kuni 10 % ulatuses koondtagatisest on vastuvõetav. Seda künnist võib ületada ainult pärast asjaomase RKP põhjalikku kontrolli.

    Struktureeritud tagatud pangavõlakirjade emissiooni kaudu võib rahastada üksikuid kõlblikke laene maksimumväärtuses 80 % loan-to-value (LTV). LTV-arvestus peab põhinema konservatiivsel turuhindamisel.

    Tagatis peab ületama nõude vähemalt 8 %.

    Elamukinnisvaralaenu maksimumsumma on 1 miljon eurot.

    Koondtagatise sõltumatu krediidihinnang peab vastama lepingurikkumise tõenäosuse aastatasemele 10 baaspunkti kooskõlas „üks A” tasemega (vt jaotist 6.3.1).

    Pikaajalist miinimumtaset „üks A” („A–” Fitch or Standard & Poor poolt, või „A3” Moody poolt, või „AL” DBRS poolt) tuleb kohaldada emitendi ja seotud üksuste suhtes, kes on struktureeritud tagatud pangavõlakirjade tehingu osaks või selles asjakohased.

    Ärikinnisvaralaenuga tagatud struktureeritud kaetud pangavõlakirjade puhul

    Mis tahes ärikinnisvaralaenuga tagatud struktureeritud kaetud pangavõlakirjad peavad olema vääringustatud eurodes; emitent (samuti võlgnik ja garant, kui nad on juriidilised isikud) peab olema registreeritud liikmesriigis; alusvara peab asuma liikmesriigis ja laenule tuleb kohaldada selle liikmesriigi õigust.

    Kõrgekvaliteediline asendustagatis kuni 10 % ulatuses koondtagatisest on vastuvõetav. Seda künnist võib ületada ainult pärast asjaomase RKP põhjalikku kontrolli.

    Struktureeritud tagatud pangavõlakirjade emissiooni kaudu võib rahastada üksikuid kõlblikke laene maksimumväärtuses 60 % loan-to-value (LTV). LTV-arvestus peab põhinema konservatiivsel turuhindamisel.

    Tagatis peab ületama nõude vähemalt 10 %.

    Iga üksiku koondtagatisega kaetud laenusaaja osa pärast kõikide selle laenusaaja üksiklaenude jääkide agregeerimist ei tohi ületada 5 % koondtagatise kogusummast.

    Koondtagatise sõltumatu krediidihinnang peab vastama krediidikvaliteedi astmele 1 kooskõlas eurosüsteemi reitinguskaalaga (vt jaotist 6.3.1).

    Krediidikvaliteedi astet 2 tuleb kohaldada emitendi ja seotud üksuste suhtes, kes on struktureeritud tagatud pangavõlakirjade tehingu osaks või selles asjakohased.

    Kõiki alusvaraks olevaid ärikinnisvaralaene tuleb vähemalt kord aastas ümber hinnata. Vara hinna langust tuleb ümberhindamises täielikult kajastada. Hinnatõusu suhtes kohaldatakse 15 % allahindlust. Laenud, mis ei vasta LTV künnise nõuetele, tuleb asendada uute laenudega või tuleb anda asjaomase RKP poolt kinnitatud väärtust ületav tagatis. Eelkõige tuleb kasutada turuhinnal põhinevat hindamismeetodit, s.o eeldatav hind, mis saadaks juhul, kui vara müüdaks turul mõistlikus menetluses. Hindamine peab põhinema kõige konservatiivsemal eeldusel. Kasutada võib ka statistilisi meetodeid, kuid ainult teisejärgulise hindamismeetodina.

    Kogu aja kestel tuleb kõlbliku osapoole juures hoida sularahas likviidsuspuhvrit eurodes, et katta kõik tagatud pangavõlakirjadega seotud intressimaksed järgmise kuue kuu eest.

    Kui laenusaaja, kelle ärikinnisvaralaen on alusvaraks, lühiajaline reiting jääb alla krediidikvaliteedi astet 2 üheksa kuu jooksul, mis eelnevad garanteeritud põhisumma tagasimaksega (hard bullet) tagatud pangavõlakirja tähtaja lõppemisele, peab see laenusaaja tegema sularaha sissemakse eurodes, mis kataks tagatud võlakirja põhisumma makse vastava osa ja sellega seotud kulud, mis emitent peab tähtajal maksma tagatud pangavõlakirja likviidsuspuhvriks.

    Likviidsusprobleemide korral võib pikendada esialgset tähtaega kuni 12 kuud, et tasandada erinevusi koondtagatise laenude amortiseerimise ja tagatud pangavõlakirjade tagasimaksete tähtpäevade vahel. Samas muutub tagatud pangavõlakiri pärast esialgset tähtaega kõlbmatuks oma kasutuse jaoks.

    b)

    Kaheksas lõik (kuues lõik pealkirja „Kõlblike varade kasutamise eeskirjad” all) asendatakse järgmisega:

    „Peale selle peavad osapooled elamukinnisvaralaenuga tagatud struktureeritud kaetud pangavõlakirjade või ärikinnisvaralaenuga tagatud struktureeritud kaetud pangavõlakirjade osas esitama usaldusväärse advokaadibüroo õigusliku kinnituse järgmiste tingimuste täitmise kohta:

    tagatud pangavõlakirjade emitent on ELi liikmesriigis registreeritud krediidiasutus, mis ei ole väärtpaberistamise vahendusettevõte (special-purpose vehicle), isegi kui nende tagatud pangavõlakirjade garandiks on ELi liikmesriigis registreeritud krediidiasutus.

    Tagatud pangavõlakirjade emitendi/emissiooni suhtes kohaldatakse liikmesriigi, kus emitent on registreeritud või kus tagatud pangavõlakirjad emiteeritakse, seadust, mille kohaselt kuulub tagatud pangavõlakirjade omanike kaitse riikliku erijärelevalve alla.

    Emitendi maksejõuetuse korral on tagatud pangavõlakirjade omanikel eesõigustatud nõue põhisumma- ja intressimaksele, mis tuleneb kõlblikust alusvarast.

    Tagatud pangavõlakirjade emissioonist tulenevate summade maksed tuleb investeerida (kooskõlas tagatud pangavõlakirjade dokumentatsioonis sätestatud investeerimisreeglitega) kooskõlas asjakohaste riigi tagatud pangavõlakirjade õigusaktidega või muude kõnealuse vara suhtes kohaldatavate õigusaktidega.”

    3.

    Jaotisesse 6.4.3 lisatakse järgmine lõik:

    Tähtajaliste hoiuste suhtes ei kohaldata allahindlust.”

    4.

    Tabel liites 5 asendatakse järgmisega:

    „Eurosüsteemi veebilehed

    Keskpank

    Veebileht

    Euroopa Keskpank

    www.ecb.europa.eu

    Nationale Bank van Belgiė / Banque Nationale de Belgique

    www.nbb.be või www.bnb.be

    Deutsche Bundesbank

    www.bundesbank.de

    Eesti Pank

    www.eestipank.ee

    Banc Ceannais na hÉireann / Central Bank of Ireland

    www.centralbank.ie

    Bank of Greece

    www.bankofgreece.gr

    Banco de España

    www.bde.es

    Banque de France

    www.banque-france.fr

    Banca d’Italia

    www.bancaditalia.it

    Central Bank of Cyprus

    www.centralbank.gov.cy

    Banque centrale du Luxembourg

    www.bcl.lu

    Bank Ċentrali ta’ Malta / Central Bank of Malta

    www.centralbankmalta.org

    De Nederlandsche Bank

    www.dnb.nl

    Oesterreichische Nationalbank

    www.oenb.at

    Banco de Portugal

    www.bportugal.pt

    Národná banka Slovenska

    www.nbs.sk

    Banka Slovenije

    www.bsi.si

    Suomen Pankki

    www.bof.fi”


    (1)  1. jaanuarist 2007 kuni 31. detsembrini 2011 kehtib krediidinõuete suhtes ajutine kord, mis lubab RKPdel valida künnise, millest alates krediidinõuded loetakse tagatiskõlblikeks (v.a piiriülese kasutuse korral), ning otsustada töötlemistasu üle. Alates 1. jaanuarist 2012 hakkab kehtima ühtne kord.”

    (2)  Elamukinnisvaralaenuga tagatud struktureeritud pangavõlakirju, mis on esitatud enne 10. oktoobrit 2010 ja mis ei vasta nendele kriteeriumidele, võib kasutada kuni 31. märtsini 2011. Ärikinnisvaralaenuga tagatud struktureeritud pangavõlakirju, mis on esitatud enne 1. veebruari 2011 ja mis ei vasta nendele kriteeriumidele, võib kasutada kuni 31. märtsini 2011.”


    Top