Wählen Sie die experimentellen Funktionen, die Sie testen möchten.

Dieses Dokument ist ein Auszug aus dem EUR-Lex-Portal.

Dokument 52017AE1885

    Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamus teemal „Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu otsus, millega muudetakse direktiivi 2010/40/EL delegeeritud õigusaktide vastuvõtmise ajavahemiku osas“ [COM(2017) 136 final – 2017/0060 (COD)]

    ELT C 345, 13.10.2017, S. 67–69 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    13.10.2017   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    C 345/67


    Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamus teemal „Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu otsus, millega muudetakse direktiivi 2010/40/EL delegeeritud õigusaktide vastuvõtmise ajavahemiku osas“

    [COM(2017) 136 final – 2017/0060 (COD)]

    (2017/C 345/10)

    Raportöör:

    Jorge PEGADO LIZ

    Konsulteerimistaotlus

    Euroopa Parlament, 3.4.2017

    nõukogu, 31.3.2017

    Õiguslik alus

    Euroopa Liidu toimimise lepingu artikkel 114

     

     

    Vastutav sektsioon

    ühtse turu, tootmise ja tarbimise sektsioon

    Vastuvõtmine sektsioonis

    7.6.2017

    Vastuvõtmine täiskogus

    5.7.2017

    Täiskogu istungjärk nr

    527

    Hääletuse tulemus

    (poolt/vastu/erapooletuid)

    124/1/3

    1.   Järeldused ja soovitused

    1.1.

    Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee võtab komisjoni ettepaneku teadmiseks.

    1.2.

    Komitee väljendab oma põhimõttelist nõusolekut selle ettepanekuga ning tunneb heameelt, et nagu komitee on alati soovinud, pidas komisjon paslikuks pikendada delegeerimist kindlaksmääratud ajavahemiku võrra (mis on pikendatav), kui nõukogu ega parlament selle vastu ei ole.

    2.   Ettepaneku eesmärk

    2.1.

    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 7. juuli 2010. aasta direktiiviga 2010/40/EL, (1) mis käsitleb raamistikku intelligentsete transpordisüsteemide kasutuselevõtmiseks maanteetranspordis ja liideste jaoks teiste transpordiliikidega, (2) nähakse ette spetsifikatsioonide vastuvõtmine nelja prioriteetse valdkonna meetmete jaoks delegeeritud õigusaktide teel.

    2.2.

    Direktiiviga antakse komisjonile selliste aktide vastuvõtmise volitus piiratud ajaks, st kuni 27. augustini 2017. Direktiivi jõustumisest alates on vastu võetud neli delegeeritud õigusakti ning viiendas delegeeritud õigusaktis käsitletakse mitmeliigiliste liikumisvõimaluste teabeteenuste pakkumist kogu ELis.

    2.3.

    Praegu teeb komisjon koostoimelisi intelligentseid transpordisüsteeme (C-ITS) käsitleva Euroopa strateegia (3) raames koostööd liikmesriikide ekspertidega, et luua koostoimeliste intelligentsete transpordisüsteemide kasutuselevõttu toetav õigus- ja tehniline raamistik. Lisaks nendele tegevustele tuleb ellu viia veel mitu kõnealuse direktiivi nelja prioriteetse valdkonna (4) meedet, nt spetsifikatsioonid ja standardid liikluse ja kaubaveo korralduse teenuste osutamise pidevuse ja koostalitlusvõime kohta (prioriteetne valdkond II), spetsifikatsioonid liiklusohutuse ja turvalisusega seotud intelligentsete transpordisüsteemide rakendusi hõlmavate muude meetmete kohta (prioriteetne valdkond III) ning meetmete kindlaksmääramine mitmesuguste intelligentsete transpordisüsteemide rakenduste integreerimiseks avatud sõidukisisesesse platvormi (prioriteetne valdkond IV).

    2.4.

    Selleks et komisjon saaks delegeeritud õigusaktidega vastu võtta täiendavaid spetsifikatsioone, peab komisjon vajalikuks volituste delegeerimist pikendada. Lisaks on võib-olla vaja ajakohastada juba vastu võetud spetsifikatsioone, et kajastada tehnika arengut või liikmesriikides nende rakendamisel saadud kogemusi.

    2.5.

    Seepärast teeb komisjon ettepaneku pikendada volituste delegeerimist alates 27. augustist 2017 viie aasta võrra ja seejärel vaikimisi veel viieks aastaks, kui Euroopa Parlament või nõukogu ei ole sellise pikendamise vastu. Kõnealuse ettepaneku ainueesmärk on seega pikendada komisjoni delegeeritud volitust võtta vastu delegeeritud õigusakte uueks viie aasta pikkuseks ajavahemikuks, mida pikendatakse vaikimisi viie aasta pikkuste ajavahemike kaupa, kui Euroopa Parlament või nõukogu sellele vastu ei ole, muutmata seejuures ITS-direktiivi poliitilisi eesmärke või kohaldamisala.

    3.   Taustteave

    3.1.

    Komisjoni kõnealune ettepanek kuulub laiemasse raamistikku, mida esindab määruse ettepanek (COM(2016) 799 final), millega kohandatakse Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklitega 290 ja 291 teatavaid õigusakte, mis näevad ette kontrolliga regulatiivmenetluse kasutamist, ja mille kohta on komitee juba arvamust avaldanud (5). Kui hakkab lõppema ajavahemik, mis on erinevate kehtivate õigusaktide alusel ette nähtud delegeeritud õigusaktide vastuvõtmiseks, tuleb hinnata vajadust esialgseid tähtaegu pikendada.

    3.2.

    Komisjon annab aru enda läbi viidud uuringute kohta, et rõhutada vajadust pikendada (alates 2017. aasta augustist) volituse delegeerimist, et ta saaks vastu võtta delegeeritud õigusakte intelligentsete transpordisüsteemide spetsifikatsioonide kohta:

    a)

    2014. aasta oktoobri aruanne ITS-direktiivi rakendamise kohta (6);

    b)

    hiljuti toimunud sihipärased konsultatsioonid sidusrühmade, ennekõike Euroopa intelligentsete transpordisüsteemide komiteega ja Euroopa intelligentsete transpordisüsteemide nõuanderühma liikmetega.

    4.   Üldised märkused

    4.1.

    Komitee juhib tähelepanu oma teabearuannetele ja arvamustele delegeeritud õigusaktide kohta, (7) mille kokkuvõte esitati hiljutises arvamuses kontrolliga regulatiivmenetluse kohta, (8) ja tuletab meelde oma põhilisi seisukohti.

    4.2.

    Komitee leiab, et volituse delegeerimine peab olema piiritletud kõigis aspektides, st:

    a)

    eesmärgid on kindlaks määratud;

    b)

    sisu on täpne;

    c)

    kohaldamisala on sõnaselgelt määratletud;

    d)

    kestus on rangelt kindlaks määratud.

    4.3.

    Kestuse suhtes on komitee alati pooldanud põhimõtet, et kestus oleks kindlaks määratud, võimalusega seda samaks ajavahemikuks pikendada, välja arvatud nõuetekohaselt põhjendatud erandjuhtudel.

    4.4.

    Komitee tõdeb, et esitatud ettepanekus sätestas komisjon täpselt täiendava viie aasta pikkuse ajavahemiku alates 27. augustist 2017, mida saaks veel vaikimisi pikendada sama pikkade ajavahemike võrra, kui Euroopa Parlament või nõukogu ei ole selle vastu.

    4.5.

    Komitee märgib, et ettepanek tagab lisaks õiguskindlusele ka vajaliku paindlikkuse, mis võimaldab arvestada tehnoloogilise arenguga ning võtta õigel ajal vastu tehnilisi, funktsionaalseid ja organisatsioonilisi spetsifikatsioone, mis on vajalikud intelligentsete transpordisüsteemide nõuetekohaseks toimimiseks maanteetranspordi valdkonnas. Seetõttu toetab komitee kõnealust ettepanekut.

    4.6.

    Komitee leiab samuti, et kui komisjonile delegeeritud volitust ei pikendata, satub ohtu koostalitlusvõimeliste intelligentsete maanteetranspordi süsteemide ja nende liideste ELi-üleselt lõimitud ja kooskõlastatud kasutuselevõtt, iseäranis pärast teatise COM(2016) 766 final avaldamist (9).

    4.7.

    Teisalt on oluline, et komisjon viiks oma ettevalmistava töö käigus läbi asjakohaseid konsultatsioone, sealhulgas ekspertide tasandil, ja et kõnealused konsultatsioonid viidaks läbi kooskõlas 13. aprilli 2016. aasta institutsioonidevahelises parema õigusloome kokkuleppes sätestatud põhimõtetega. Eelkõige selleks, et tagada delegeeritud õigusaktide ettevalmistamises võrdne osalemine, peavad Euroopa Parlament ja nõukogu saama kõik dokumendid liikmesriikide ekspertidega samal ajal ning nende ekspertidel peab olema pidev juurdepääs komisjoni eksperdirühmade koosolekutele, kus arutatakse delegeeritud õigusaktide ettevalmistamist.

    Brüssel, 5. juuli 2017

    Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee president

    Georges DASSIS


    (1)  ELT L 207, 6.8.2010, lk 1; ELT C 277, 17.11.2009, lk 85.

    (2)  ELT L 207, 6.8.2010, lk 1.

    (3)  Koostoimelisi intelligentseid transpordisüsteeme käsitlev Euroopa strateegia – samm koostoimelise, ühendatud ja automatiseeritud liikuvuse tagamise suunas (COM(2016) 766 final).

    (4)  Vt direktiivi I lisa.

    (5)  INT/813 (Euroopa Liidu Teatajas seni avaldamata).

    (6)  http://ec.europa.eu/transport/themes/its/road/action_plan/its_reports_en.htm.

    (7)  ELT C 13, 15.1.2016, lk 145; ELT C 67, 6.3.2014, lk 104; INT/656 (teabearuanne).

    (8)  INT/813 (Euroopa Liidu Teatajas seni avaldamata).

    (9)  Koostoimelisi intelligentseid transpordisüsteeme käsitlev Euroopa strateegia – samm koostoimelise, ühendatud ja automatiseeritud liikuvuse tagamise suunas, 30.11.2016. EMSK arvamus TEN/621 (Euroopa Liidu Teatajas seni avaldamata).


    nach oben