EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017AE1885

Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за решение на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Директива 2010/40/ЕС по отношение на периода за приемане на делегирани актове“ [COM(2017) 136 final — 2017/0060(COD)]

OJ C 345, 13.10.2017, p. 67–69 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

13.10.2017   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 345/67


Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за решение на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Директива 2010/40/ЕС по отношение на периода за приемане на делегирани актове“

[COM(2017) 136 final — 2017/0060(COD)]

(2017/C 345/10)

Докладчик:

Jorge PEGADO LIZ

Консултация

Европейски парламент, 3.4.2017 г.

Съвет, 31.3.2017 г.

Правно основание

член 114 от Договора за функционирането на Европейския съюз

 

 

Компетентна секция

„Единен пазар, производство и потребление“

Приемане от секцията

7.6.2017 г.

Приемане на пленарна сесия

5.7.2017 г.

Пленарна сесия №

527

Резултат от гласуването

(„за“/„против“/„въздържал се“)

124/1/3

1.   Заключения и препоръки

1.1.

ЕИСК се запозна с предложението на Комисията.

1.2.

Комитетът е принципно съгласен с това предложение и приветства факта, че Комисията счита за подходящо да удължи делегирането за определен период от време, с възможност за удължаване, освен ако няма възражения от Съвета и Парламента, нещо, за което Комитетът винаги е изразявал желание.

2.   Цел на предложението

2.1.

Директива 2010/40/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 7 юли 2010 (1) година относно рамката за внедряване на интелигентните транспортни системи (ИТС) в областта на автомобилния транспорт и за интерфейси с останалите видове транспорт (2) предвижда приемането чрез делегирани актове на спецификации за действия в четири приоритетни области.

2.2.

Директивата предоставя на Комисията правомощието да приема такива актове за ограничен период, а именно до 27 август 2017 г. От влизането в сила на директивата са приети четири делегирани акта, а пети делегиран акт се отнася до предоставянето в целия ЕС на информационни услуги за мултимодални пътувания.

2.3.

В контекста на Европейската стратегия за съвместни интелигентни транспортни системи (3) (СИТС) понастоящем Комисията работи с експертите на държавите членки за създаване на правна и техническа рамка за подкрепа на внедряването на СИТС. Освен тази дейност, все още предстои да се проведат няколко други действия, предвидени в четирите приоритетни области (4) по Директивата, а именно спецификациите и стандартите за непрекъснатостта и оперативната съвместимост на услугите за управление на движението и товарните превози (приоритетна област II), спецификациите за други действия във връзка с ИТС приложения за пътна безопасност и сигурност (приоритетна област III) и определянето на необходимите мерки за интегриране на различни ИТС приложения в отворена бордова платформа (приоритетна област IV).

2.4.

За да може Комисията да приема нови спецификации чрез делегирани актове, тя счита, че е от основно значение да се удължи срокът на делегирането на правомощието. Освен това може да се наложи да се актуализират спецификациите, които вече са приети, за да се отчете технологичният прогрес или опитът от тяхното прилагане в държавите членки.

2.5.

Поради това Комисията предлага да се удължи срокът, за който е делегирано правомощието, с пет години от 27 август 2017 г., а след това — с мълчаливо съгласие за нови петгодишни периоди, освен ако Европейският парламент или Съветът не възразят срещу подобно продължаване. Единствената цел на настоящото предложение за преразглеждане следователно е да се удължи срокът на делегиране на правомощия на Комисията за приемане на делегирани актове за срок от още пет години, удължен с мълчаливо съгласие за периоди от по пет години, освен ако Европейският парламент или Съветът не възразят срещу подобно продължаване, без да се променят стратегическите цели на Директивата за ИТС, нито нейния обхват.

3.   Контекст

3.1.

Това предложение на Комисията се вписва в по-общата рамка на предложението за регламент [COM(2016) 799 final] за адаптиране на редица правни актове, предвиждащи използване на процедурата по регулиране с контрол (ПРК), към членове 290 и 291 от ДФЕС, по която ЕИСК вече е дал своето становище (5). Всъщност, тъй като периодите, предвидени за приемането на делегирани актове в различните законодателни инструменти, постепенно изтичат, трябва да се оцени необходимостта от удължаване на първоначалните срокове.

3.2.

Комисията докладва въз основа на проучванията, проведени с цел идентифициране на необходимостта от удължаване на срока (след август 2017 г.) на делегирането на правомощия за приемане на делегирани актове по отношение на спецификациите, свързани с ИТС, по-специално:

а)

доклад относно изпълнението на Директивата за ИТС от октомври 2014 г. (6);

б)

консултации, осъществени наскоро по конкретни теми със заинтересовани групи, по-специално Европейския комитет по ИТС и членовете на европейската консултативна група по ИТС.

4.   Общи бележки

4.1.

ЕИСК привлича вниманието към своите информационни доклади и становища относно делегираните актове (7), резюмирани в неотдавнашното становище относно ПРК (8), и припомня своята позиция.

4.2.

ЕИСК счита, че делегирането на правомощия трябва да бъде ограничено във всичките си елементи, а именно:

а)

набелязани цели;

б)

точно съдържание;

в)

изрично определен обхват;

г)

стриктен и точно определен срок.

4.3.

Що се отнася по-конкретно до продължителността, ЕИСК винаги е изразявал подкрепа за принципа за точно определен срок с възможност за удължаване със същата продължителност, освен в надлежно обосновани извънредни случаи.

4.4.

ЕИСК отбелязва, че в настоящото предложение Комисията точно определя допълнителен срок от пет години, считано от 27 август 2017 г., който след това ще може да бъде продължаван с мълчаливо съгласие за идентични периоди, освен ако Европейският парламент или Съветът не възразят срещу подобно подновяване.

4.5.

ЕИСК смята, че чрез това предложение правната сигурност се съчетава с необходимата гъвкавост, позволяваща отчитане на технологичния напредък и своевременно приемане на технически, функционални и организационни изисквания, необходими за правилното функциониране на ИТС в областта на автомобилния транспорт, и поради това заслужава съгласието на Комитета.

4.6.

ЕИСК счита също, че удължаването на срока, за който е делегирано правомощието на Комисията, е необходимо за интегрираното и координирано внедряване в целия ЕС на оперативно съвместими ИТС в областта на автомобилния транспорт и техните интерфейси с други видове транспорт, най-вече в резултат на съобщението COM(2016) 766 final (9).

4.7.

По време на подготвителната си работа Комисията трябва да провежда подходящи консултации, включително на експертно равнище, и тези консултации трябва да бъдат провеждани в съответствие с принципите, заложени в Междуинституционалното споразумение за по-добро законотворчество от 13 април 2016 г. По-специално, за да се осигури равно участие при подготовката на делегираните актове, Европейският парламент и Съветът трябва да получават всички документи едновременно с експертите от държавите членки, и техните експерти трябва да получават систематично достъп до заседанията на експертните групи на Комисията, занимаващи се с подготовката на делегираните актове.

Брюксел, 5 юли 2017 година.

Председател на Европейския икономически и социален комитет

Georges DASSIS


(1)  ОВ L 207, 6.8.2010 г., стр. 1; ОВ C 277, 17.11.2009 г., стр. 85.

(2)  ОВ L 207, 6.8.2010 г., стр. 1.

(3)  Европейската стратегия за съвместни интелигентни транспортни системи — крайъгълен камък по пътя към съвместната, свързана и автоматизирана мобилност [COM(2016) 766 final].

(4)  Вж. приложение I към Директивата.

(5)  INT/813 (все още непубликувано в Официален вестник).

(6)  http://ec.europa.eu/transport/themes/its/road/action_plan/its_reports_en.htm

(7)  ОВ C 13, 15.1.2016 г., стр. 145; ОВ C 67, 6.3.2014 г., стр. 104; INT/656 (информационен доклад).

(8)  INT/813 (все още непубликувано в Официален вестник).

(9)  Европейската стратегия за съвместни интелигентни транспортни системи — крайъгълен камък по пътя към съвместната, свързана и автоматизирана мобилност, 30.11.2016 г. Становище TEN/621 на ЕИСК,.(все още непубликувано в Официален вестник).


Top