Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32020D1792

Nõukogu otsus (EL) 2020/1792, 16. november 2020, Kanaari saartel kohaldatava AIEM-maksu kohta

ELT L 402, 1.12.2020, p. 13–20 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2020/1792/oj

1.12.2020   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 402/13


NÕUKOGU OTSUS (EL) 2020/1792,

16. november 2020,

Kanaari saartel kohaldatava AIEM-maksu kohta

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut, eriti selle artiklit 349,

võttes arvesse Euroopa Komisjoni ettepanekut,

olles edastanud seadusandliku akti eelnõu liikmesriikide parlamentidele,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi arvamust, (1)

toimides seadusandliku erimenetluse kohaselt

ning arvestades järgmist:

(1)

Euroopa Liidu toimimise lepingu (edaspidi „ELi toimimise leping“) artikli 349 kohaselt võtab nõukogu, võttes arvesse äärepoolseimate piirkondade struktuurilisi ühiskondlikke ja majanduslikke piiranguid, sealhulgas nende kaugust, isoleeritust, väikest pindala, raskeid looduslikke olusid ja majanduslikku sõltuvust mõnest tootest, erimeetmed, mis on suunatud eriti aluslepingute kohaldamise tingimuste sätestamisele nendes piirkondades, kaasa arvatud ühine poliitika.

(2)

Erimeetmed tuleks seega võtta selleks, et sätestada ELi toimimise lepingu kohaldamise tingimused nendes piirkondades. Selliste erimeetmete puhul tuleb arvesse võtta nende piirkondade eripära ja piiranguid, kahjustamata sealjuures liidu õiguskorra terviklikkust ja ühtsust, sealhulgas siseturgu ja ühist poliitikat.

(3)

Kanaari saarte majanduslik sõltuvus teenuste sektorist ja eriti turismist, mõõdetuna selle sektori osakaaluna piirkonna SKPst, on märkimisväärne piirang. Sellel sektoril on Kanaari saarte majanduses oluliselt suurem roll kui tööstussektoril.

(4)

Eraldatuse ja saarelise asendi kombinatsioon takistab isikute, kaupade ja teenuste vaba liikumist ning on Kanaari saarte jaoks olulisuselt teine piirang. Saarte asukoht suurendab nende sõltuvust lennu- ja meretranspordist. Transport neile kaugetele ja eraldatud saartele, saartelt ja saartel suurendab veelgi kohaliku tööstuse tootmiskulusid. Tootmiskulud on suuremad, sest kõnealused transpordiliigid on vähem tõhusad ja kallimad kui maantee- või raudteetransport.

(5)

Eraldatus toob kaasa suuremad tootmiskulud ka tulenevalt saarte sõltuvusest tooraine- ja energiaimpordist, varude kogumise kohustusest ning tootmisseadmete tarneid mõjutavatest raskustest.

(6)

Mastaabisäästu võimalusi piiravad turu väiksus ja vähene eksport, saarestiku geograafiline killustatus ning mitmekülgsete, kuid väikesemahuliste tootmisharude säilitamise kohustus, et vastata väikese turu nõudmistele.

(7)

Kanaari saartel on paljudel juhtudel keerulisem või kallim saada eri- ja hooldusteenuseid, koolitada juhte ja tehnikuid, sõlmida allhankelepinguid või edendada ettevõtlust väljaspool piirkondlikku turgu. Turustusmeetodite piiratuse tõttu tekivad liigsed varud.

(8)

Tööstusjäätmete kõrvaldamine ja toksiliste jäätmete töötlemine suurendavad keskkonnakulusid. Need kulud on tavapärasest suuremad seetõttu, et ringlussevõtukäitised puuduvad (v.a teatavate toodete puhul) ning jäätmed tuleb transportida töötlemiseks väljaspool Kanaari saari.

(9)

Maks tuntud kui „Arbitrio sobre Importaciones y Entregas de Mercancías en las Islas Canarias“ (edaspidi „AIEM-maks“) toetab Kanaari saarte tööstusliku tootmise sektori autonoomse arengu eesmärki ja on ette nähtud Kanaari saarte majanduse mitmekesistamiseks.

(10)

Nõukogu otsusega 2002/546/EÜ, (2) mis on vastu võetud EÜ asutamislepingu artikli 299 alusel, lubati Hispaanial algselt kuni 31. detsembrini 2011 vabastada teatavad Kanaari saartel valmistatud tooted AIEM-maksust või seda kõnealuste toodete puhul vähendada. Otsuse lisas on esitatud nende toodete loetelu, mille suhtes võib maksuvabastust või maksuvähendust kohaldada. Olenevalt tootest ei või kohalikult toodetud ja muude toodete maksumäära erinevus olla üle 5, 15 või 25 protsendipunkti.

(11)

Nõukogu otsusega nr 895/2011/EL (3) muudeti otsust 2002/546/EÜ, pikendades selle kohaldamisaega 31. detsembrini 2013.

(12)

Nõukogu otsusega nr 1413/2013/EL (4) muudeti otsust 2002/546/EÜ, pikendades selle kohaldamisaega 30. juunini 2014.

(13)

Nõukogu otsusega nr 377/2014/EL (5) lubati Hispaanial kuni 31. detsembrini 2020 vabastada teatavad Kanaari saartel valmistatud tooted AIEM-maksust või seda kõnealuste toodete puhul vähendada. Otsuse lisas on esitatud nende toodete loetelu, mille suhtes võib maksuvabastust või maksuvähendust kohaldada.

(14)

Olukorra hoolikas uurimine kinnitab vajadust rahuldada Hispaania taotlus pikendada loa kehtivusaega.

(15)

Kõnealuste tööstustoodete puhul kohaldada lubatud maksimaalne maksumäära erinevus ei tohi ületada 15 %. Kooskõlas subsidiaarsuse põhimõttega peaks Hispaania ametiasutustel olema võimalik otsustada iga toote asjakohane protsendimäär. Lubatud maksumäära erinevus ei tohiks ületada tõendatud lisakulusid. Selle maksusoodustuse kohaldamise ülempiir peaks siiski olema 150 miljonit eurot aastas, välja arvatud nõuetekohaselt põhjendatud juhtudel.

(16)

Kooskõlas subsidiaarsuse põhimõttega ja paindlikkuse tagamiseks peaks Hispaania ametiasutustel olema lubatud tooteid ja nende puhul lubatud erinevat maksumäära muuta, et kajastada Kanaari saartel selliste toodete valmistamisel tekkinud lisakulude tegelikku suurust. Sellega seoses peaks Hispaania ametiasutustel olema võimalik vajaduse korral kohaldada madalamaid diferentseeritud maksumäärasid ja kehtestada konkreetsete toodete suhtes miinimummaks, tingimusel et muudatus on kooskõlas Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 349 eesmärkidega. Toodete loetelu muutmine peaks põhinema järgmistel abikõlblikkuse kriteeriumidel: olemas on kohalik toodang ja selle osa kohalikust turust vähemalt 5 %; olemas on märkimisväärne kaupade import (sh Hispaania mandriosast ja teistest liikmesriikidest), mis võib ohustada kohaliku tootmise jätkumist, ja selle osa kohalikust turust on vähemalt 10 %; olemas on lisakulud, mis tõstavad kohaliku toodangu omahinda võrreldes mujal valmistatud toodetega, ohustades kohapeal valmistatud toodete konkurentsivõimet.

(17)

Hispaania ametiasutustel peaks olema lubatud teha turuosa künnistest erandeid nõuetekohaselt põhjendatud asjaoludel, mis hõlmavad tööjõumahukat tootmist, kohaliku arengu jaoks muidu strateegilise tähtsusega tootmist, perioodiliselt kõikuvat tootmist, eriti ebasoodsates piirkondades toimuvat tootmist ning tervisekriiside lahendamiseks vajalike meditsiinitoodete ja isikukaitsevahendite tootmist. Hispaania ametiasutustel peaks olema võimalik toodete loetelu ja nende puhul lubatud erinevat maksumäära muuta, tingimusel et muudatus on kooskõlas Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 349 eesmärkidega.

(18)

Kanaari saarte sotsiaal-majandusliku arengu edendamise eesmärgid kajastuvad riigi tasandil AIEM-maksu eesmärgis ja sellest maksust saadud tulu jaotamises. AIEM-maksust saadava tulu kandmine Kanaari saarte majandus- ja maksusüsteemi vahenditesse ning selle tulu kasutamine majandus- ja sotsiaalse arengu strateegia heaks, sealhulgas kohaliku majandustegevuse edendamiseks, on õiguslik kohustus.

(19)

AIEM-maksust vabastust või selle vähendamist peaks kohaldama seitse aastat. Hispaania ametiasutused peaksid esitama komisjonile 30. septembriks 2025 järelevalvearuande, et komisjon saaks hinnata, kas loa andmise tingimused on endiselt täidetud.

(20)

Käesolev otsus ei piira ELi toimimise lepingu artiklite 107 ja 108 võimalikku kohaldamist,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

1.   Erandina ELi toimimise lepingu artiklitest 28, 30 ja 110 lubatakse Hispaania ametiasutustel kuni 31. detsembrini 2027 ette näha, et I lisas loetletud kategooriatesse kuuluvate toodete suhtes, mis on valmistatud Kanaari saartel, kehtib täielik vabastus maksust „Arbitrio sobre las Importaciones y Entregas de Mercancías en las Islas Canarias“ („AIEM-maks“) või selle maksu osaline vähendamine. Kõnealused maksuvabastused või -vähendused moodustavad Kanaari saarte majandus- ja sotsiaalse arengu strateegia osa ja neid kasutatakse kohaliku majandustegevuse edendamiseks.

2.   Lõikes 1 osutatud täieliku maksuvabastuse või osalise maksuvähenduse kohaldamine ei tohi I lisas loetletud kategooriatesse kuuluvate toodete puhul kaasa tuua erinevusi, mis ületavad 15 %.

Hispaania ametiasutused tagavad, et toodete suhtes kohaldatavad maksuvabastused või maksuvähendused ei ületa protsendimäära, mis on tingimata vajalik kohaliku majandustegevuse säilitamiseks, edendamiseks ja arendamiseks. Lubatud erinev maksumäär ei tohi ületada tõendatud lisakulusid.

3.   Seda maksusoodustust kohaldatakse kuni 150 miljoni euro ulatuses aastas, välja arvatud nõuetekohaselt põhjendatud juhtudel.

Artikkel 2

1.   Hispaania ametiasutused valivad artikli 1 lõikes 1 osutatud tooded järgmisi kriteeriume arvesse võttes:

a)

olemas on kohalik toodang ja selle osa kohalikust turust ei ole alla 5 %;

b)

olemas on märkimisväärne kaupade import (sh Hispaania mandriosast ja teistest liikmesriikidest), mis võib ohustada kohaliku tootmise jätkumist, ja selle osa kohalikust turust on vähemalt 10 %;

c)

olemas on lisakulud, mis tõstavad kohaliku toodangu kulusid võrreldes mujal valmistatud toodetega, ohustades kohapeal valmistatud toodete konkurentsivõimet.

2.   Hispaania ametiasutused võivad teha erandi lõike 1 punktides a ja b osutatud turuosa künnistest nõuetekohaselt põhjendatud asjaoludel, mis hõlmavad järgmist:

a)

tööjõumahukas tootmine;

b)

kohaliku arengu jaoks muidu strateegiliselt tähtis tootmine;

c)

perioodiliselt kõikuv tootmine;

d)

eriti ebasoodsates piirkondades toimuv tootmine;

e)

tervisekriiside lahendamiseks vajalike meditsiinitoodete ja isikukaitsevahendite tootmine.

Artikkel 3

Hispaania ametiasutused esitavad komisjonile 1. jaanuariks 2021 esialgse loetelu toodetest, mille suhtes kohaldatakse maksuvabastust või maksuvähendust. Need tooted peavad kuuluma I lisas sätestatud tootekategooriatesse. Hispaania ametiasutused võivad seda toodete loetelu muuta, tingimusel et komisjonile esitatakse kogu asjakohane teave.

Artikkel 4

Hispaania ametiasutused esitavad hiljemalt 30. septembriks 2025 komisjonile järelevalvearuande, mis võimaldab komisjonil hinnata, kas artiklis 1 sätestatud loa andmise tingimused on endiselt täidetud. Järelevalvearuanne peab sisaldama II lisas nõutud teavet.

Artikkel 5

Käesolevat otsust kohaldatakse alates 1. jaanuarist 2021.

Artikkel 6

Käesolev otsus on adresseeritud Hispaania Kuningriigile.

Brüssel, 16. november 2020

Nõukogu nimel

eesistuja

M. ROTH


(1)   6. oktoobri 2020. aasta arvamus (Euroopa Liidu Teatajas seni avaldamata).

(2)  Nõukogu 20. juuni 2002. aasta otsus 2002/546/EÜ Kanaari saartel kohaldatava AIEM-maksu kohta (EÜT L 179, 9.7.2002, lk 22).

(3)  Nõukogu 19. detsembri 2011. aasta otsus nr 895/2011/EL, millega muudetakse otsust 2002/546/EÜ seoses selle kohaldamisajaga (ELT L 345, 29.12.2011, lk 17).

(4)  Nõukogu 17. detsembri 2013. aasta otsus nr 1413/2013/EL, millega muudetakse otsust 2002/546/EÜ kohaldamisaja osas (ELT L 353, 28.12.2013, lk 13).

(5)  Nõukogu 12. juuni 2014. aasta otsus nr 377/2014/EL AIEM-maksu kohaldamise kohta Kanaari saartel (ELT L 182, 21.6.2014, lk 4).


I LISA

ARTIKLI 1 LÕIKES 1 OSUTATUD TOODETE LOETELU VASTAVALT HARMONEERITUD SÜSTEEMI RUBRIIKIDE TOOTEKATEGOORIATELE

Põllumajandus, loomakasvatus, metsandus ja kalandus

0203

0204

0207

0407

0603

0701

0703

0706

0708

0810

Mäetööstus

2516

6801

6802

6810

Ehitusmaterjalid

2523

3816

3824

6809

7006

7007

7008

7009

7010

Kemikaalid

2804

2807

2811

2828

2853

3102

3105

3208

3209

3212

3213

3214

3304

3401

3402

3406

3814

3917

3920

3923

3925

4012

 

 

 

 

Metallitöötlemistööstus

7308

7309

7604

7608

7610

8415

8424

8907

9403

9404

9406

Toidu ja jookide tootmine

0210

0305

0403

0406

0901

1101

1102

1601

1602

1702

1704

1806

1901

1902

1904

1905

2002

2005

2006

2007

2008

2009

2103

2105

2106

2201

2202

2203

2204

2208

2309

 

 

 

 

 

 

 

 

Tubakas

2402

Tekstiil, nahk ja jalatsid

6109

6112

Paber

4808

4811

4818

4819

4821

4823

Graafika

4909

4910

4911


II LISA

ARTIKLI 4 KOHASES JÄRELEVALVEARUANDES ESITATAV TEAVE

1.   

Hinnangulised lisakulud. Hispaania ametiasutused saadavad koondaruande, mis sisaldab piisavalt andmeid, et hinnata selliste lisakulude olemasolu, mis suurendavad kohaliku toodangu omahinda võrreldes mujal valmistatud toodetega. Koondaruanne sisaldab vähemalt järgmist teavet, kui selline teave on kättesaadav: sisendikulud, liigsete varude kulud, seadmekulud, täiendavad tööjõukulud ja finantskulud. Need andmed tuleb esitada vähemalt harmoneeritud süsteemi rubriikide tootekategooriate kohta vastavalt kombineeritud nomenklatuuri neljakohalisele koodile.

See aruanne peab sisaldama lisakulusid käsitlevate üksikasjalike sihtuuringute kokkuvõtteid ja Hispaania jätkab korrapäraselt nende uuringute tegemist.

2.   

Muud toetused. Hispaania ametiasutused saadavad loetelu kõikidest muudest abi- ja toetusmeetmetest, millega kaetakse ettevõtjate täiendavad tegevuskulud, mis on seotud Kanaari saarte äärepoolseima piirkonna staatusega.

3.   

Mõju avaliku sektori eelarvele. Hispaania ametiasutused täidavad tabeli 1, esitades AIEMi korra raames kogutud või kogumata jäänud maksu hinnangulise kogusumma (eurodes).

Tabel 1

Aasta (*1)

2019

2020

2021

2022

2023

2024

Märkused (*2)

Saamata jäänud maksutulu (1)

 

 

 

 

 

 

 

Maksulaekumised – import (2)

 

 

 

 

 

 

 

Maksulaekumised – kohalik toodang (3)

 

 

 

 

 

 

 

Märkused tabeli 1 kohta

4.   

Mõju üldistele majandustulemustele. Hispaania ametiasutused täidavad tabeli 2, esitades kõik andmed, mis tõendavad vähendatud maksu mõju piirkonna sotsiaal-majanduslikule arengule. Tabelis 2 nõutavad näitajad osutavad toetust saavate sektorite tulemuslikkusele võrreldes piirkonna majanduse üldise tulemuslikkusega. Kui mõned näitajad ei ole kättesaadavad, lisatakse piirkonna üldiste sotsiaal-majanduslike tulemuste kohta alternatiivsed aruandlusandmed.

Tabel 2

Aasta (*3)

2019

2020

2021

2022

2023

2024

Märkused (*4)

Piirkondlik kogulisandväärtus

 

 

 

 

 

 

 

Toetust saavates sektorites (4)

 

 

 

 

 

 

 

Üldine piirkondlik tööhõive

 

 

 

 

 

 

 

Toetust saavates sektorites (4)

 

 

 

 

 

 

 

Tegutsevate ettevõtjate arv

 

 

 

 

 

 

 

Toetust saavates sektorites (4)

 

 

 

 

 

 

 

Mandriosa hinnataseme indeks

 

 

 

 

 

 

 

Piirkonna hinnataseme indeks

 

 

 

 

 

 

 

Märkused tabeli 2 kohta

5.   

Korra spetsifikatsioonid. Hispaania ametiasutused täidavad tabelid 3 ja 4 iga toote kohta (vastavalt vajadusele 4-, 6- või 8-kohaline CN kood või 10-kohaline TARICi kood) ja aastate kaupa (2019–2024). Loetelu sisaldab ainult tooteid, mille suhtes kohaldatakse diferentseeritud maksumäärasid.

Tabel 3

Toodete kindlaksmääramine ja kohaldatavad määrad

Toetust saavad tooted – CN-kood (4-, 6-, 8-või 10-kohaline)

Aasta

Heakskiidetud CN4 kategooria (5)

Koodi spetsifikatsioonid (6)

Välistoodangu maksumäär (7)

Sisetoodangu maksumäär (8)

Kohaldatav maksumäära erinevus (9)

Märkused ((**))

 

2019

 

 

 

 

 

 

 

2020

 

 

 

 

 

 

 

2021

 

 

 

 

 

 

 

2022

 

 

 

 

 

 

 

2023

 

 

 

 

 

 

 

2024

 

 

 

 

 

 

Märkused tabeli 3 kohta

Tabel 4

Toetust saavate toodete turuosa

Toetust saavad tooted – CN-kood (4-, 6-, 8-või 10-kohaline) (*5)

Aasta

Maht (10)

Väärtus (eurodes) (11)

Märkused (*7)

 

 

Kohalik toodang

Ühik

Import

Turuosa (*6)

Kohalik toodang

Import

Turuosa (*6)

 

 

2019

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2020

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2021

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2022

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2023

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2024

 

 

 

 

 

 

 

 

Märkused tabeli 4 kohta

6.   

Õigusnormide rikkumised. Hispaania ametiasutused esitavad loa taotlemisel teabe kõigi uurimiste kohta, mis käsitlevad haldusrikkumisi, eelkõige maksudest kõrvalehoidumist või salakaubavedu. Nad esitavad üksikasjaliku teabe, sealhulgas vähemalt teabe juhtumi laadi, väärtuse ja ajavahemiku kohta.

 

7.   

Kaebused. Hispaania ametiasutused esitavad teabe, kas kohalikud, piirkondlikud või riiklikud ametiasutused on saanud toetusesaajatelt või mittesaajatelt loa taotlemise kohta kaebusi.

 


(1)   „Saamata jäänud maksutulu“ – kohaliku toodangu suhtes kohaldatavate maksuerinevuste (maksuvabastused ja -vähendused) tõttu kogumata jäänud maksu kogusumma (eurodes). Toote tasandil korrutatakse selle arvutamiseks kohalikul turul müüdud toodangu väärtus (st lahutades ekspordi) kohaldatava maksumäära erinevusega. Näitaja arvutamiseks liidetakse seejärel toote tasandi hinnangud kokku.

(2)   „Maksulaekumised – import“ – maksustatavate toodete impordilt sisse nõutud maksu kogusumma (eurodes).

(3)   „Maksulaekumised – kohalik toodang“ – maksustatavatelt kohalikelt toodetelt sisse nõutud maksu kogusumma (eurodes).

(*1)  Teave ei pruugi olla kõigi loetletud aastate kohta kättesaadav.

(*2)  Asjakohasel juhul esitage märkused ja selgitused.

(4)   „Toetust saavad sektorid“ – majandussektorid (NACE määratlus vms), kus toodangu suhtes kohaldatakse valdavalt (toodangu mahu järgi) maksuvabastusi või -vähendusi.

(*3)  Teave ei pruugi olla kõigi loetletud aastate kohta kättesaadav.

(*4)  Asjakohasel juhul esitage märkused ja selgitused.

(5)   „Heakskiidetud CN4 kategooria“ – käesolevas otsuses heaks kiidetud CN4 kategooria.

(6)   „Koodi spetsifikatsioon“ – kui erinevatele 10-kohalistele koodidele või CNi/TARICi määratluste muude sihtotstarbeliste spetsifikatsioonide põhjal kohaldatakse erinevat kohtlemist.

(7)   „Välistoodangu maksumäär“ – impordi suhtes kohaldatav maksumäär.

(8)   „Sisetoodangu maksumäär“ – kohaliku toodangu suhtes kohaldatav maksumäär.

(9)   „Kohaldatav maksumäära erinevus“ – välis- ja sisetoodangu maksumäära erinevus.

((**))  Asjakohasel juhul esitage märkused ja selgitused.

(*5)  Esimene veerg peaks olema identne eelmise tabeliga, et andmeid oleks võimalik võrrelda.

(10)   „Maht“ – veerus „Ühik“ täpsustada mõõtühik (tonnid, hektoliitrid, tükid jne).

(11)   „Väärtus“ – impordi puhul langeb see kokku maksustatava väärtusega.

(*6)   „Turuosa“ – turuosa arvutamiseks lahutatakse kohalike toodete eksport.

(*7)  Asjakohasel juhul esitage märkused ja selgitused.


Top