Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62009TN0324

Sag T-324/09: Sag anlagt den 18. august 2009 — J & F Participações mod KHIM — Fribo Foods (Friboi)

EUT C 256 af 24.10.2009, pp. 29–30 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

24.10.2009   

DA

Den Europæiske Unions Tidende

C 256/29


Sag anlagt den 18. august 2009 — J & F Participações mod KHIM — Fribo Foods (Friboi)

(Sag T-324/09)

2009/C 256/54

Stævningen er affattet på engelsk

Parter

Sagsøger: J & F Participações SA (Sorocaba, Brasilien) (ved lawyer A. Fernández Fernández-Pacheco)

Sagsøgt: Kontoret for Harmonisering i det Indre Marked (Varemærker og Design)

Den anden part i sagen for appelkammeret: Fribo Foods Ltd (Wrexham, Det Forenede Kongerige)

Sagsøgerens påstande

Afgørelse truffet den 22. april 2009 af Første Appelkammer ved Kontoret for Harmonisering i det Indre Marked (Varemærker og Design) (sag R 824/2008-1) annulleres.

Harmoniseringskontoret og den anden part i sagen for appelkammeret tilpligtes at betale sagens omkostninger.

Søgsmålsgrunde og væsentligste argumenter

Ansøger om EF-varemærket: J & F Participações SA

Det omhandlede EF-varemærke: Figurmærket »Friboi« for varer i klasse 29

Indehaver af det i indsigelsessagen påberåbte varemærke eller tegn: Fribo Foods Ltd

Det i indsigelsessagen påberåbte varemærke eller tegn: varemærkeregistrering i Det Forenede Kongerige af ordmærket »FRIBO« for varer i klasse 29; varemærkeregistrering i Det Forenede Kongerige af figurmærket »Fribo« for varer i klasse 29; varemærkeregistrering i Tyskland af ordmærket »FRIBO« for varer i klasse 29; varemærkeregistrering i Tyskland af figurmærket »FRIBO« for varer i klasse 29; varemærkeregistrering i Frankrig af ordmærket »FRIBO« for varer i klasse 29; varemærkeregistrering i Frankrig af figurmærket »FRIBO« for varer i klasse 29; varemærkeregistrering i Italien af ordmærket »FRIBO« for varer i klasse 29; varemærkeregistrering i Italien af figurmærket »FRIBO« for varer i klasse 29

Indsigelsesafdelingens afgørelse: Indsigelsen taget til følge

Appelkammerets afgørelse: Klagen taget delvis til følge

Søgsmålsgrunde: Tilsidesættelse af artikel 8, stk. 1, litra b), i Rådets forordning nr. 207/2009, idet appelkammeret urigtigt fastslog, at der var risiko for forveksling mellem de omhandlede varemærker; tilsidesættelse af artikel 42 i Rådets forordning nr. 207/2009, idet appelkammeret urigtigt tog hensyn til de beviser for brug, som den anden part i sagen for appelkammeret forelagde, og som ikke opfyldte kravene i henhold til den pågældende bestemmelse, og som ikke godtgjorde sted, tid, omfang og karakter af denne brug.


Top