Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52010AE0984

    Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru k návrhu nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se mění nařízení Rady (ES) č. 861/2006 ze dne 22. května 2006 , kterým se stanoví finanční opatření Společenství pro provádění společné rybářské politiky a pro oblast mořského práva KOM(2010) 145 v konečném znění – 2010/0080 (COD)

    Úř. věst. C 44, 11.2.2011, p. 171–172 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    11.2.2011   

    CS

    Úřední věstník Evropské unie

    C 44/171


    Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru k návrhu nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se mění nařízení Rady (ES) č. 861/2006 ze dne 22. května 2006, kterým se stanoví finanční opatření Společenství pro provádění společné rybářské politiky a pro oblast mořského práva

    KOM(2010) 145 v konečném znění – 2010/0080 (COD)

    2011/C 44/31

    Hlavní zpravodajka: paní Candela SÁNCHEZ MIGUEL

    Dne 31. května 2010 se Rada a dne 12. května 2010 Evropský parlament, v souladu s čl. 43 odst. 2 Smlouvy o fungování Evropské unie, rozhodly konzultovat Evropský hospodářský a sociální výbor ve věci

    návrhu nařízení Evropského Parlamentu a Rady, kterým se mění nařízení Rady (ES) č. 861/2006 ze dne 22. května 2006, kterým se stanoví finanční opatření Společenství pro provádění společné rybářské politiky a pro oblast mořského práva

    KOM(2010) 145 v konečném znění – 2010/0080 (COD).

    Dne 25. května 2010 předsednictvo Výboru pověřilo přípravou podkladů na toto téma specializovanou sekci Zemědělství, rozvoj venkova, životní prostředí.

    Vzhledem k naléhavé povaze práce Evropský hospodářský a sociální výbor jmenoval paní Maríu Candelas SÁNCHEZ MIGUEL hlavní zpravodajkou a na 464. plenárním zasedání, které se konalo ve dnech 14. a 15. července 2010 (jednání dne 15. července), přijal následující stanovisko 135 hlasy pro, žádný hlas nebyl proti a 4 členové se zdrželi hlasování.

    1.   Závěry

    1.1   EHSV hodnotí kladně navržená opatření na změnu platného nařízení č. 861/2006, jelikož jejich cílem je učinit transparentním financování shromažďování údajů a provádění vědeckých studií a umožňují objektivitu opatření, jež jsou přijímána v rámci společné rybářské politiky. Během diskusí souvisejících s reformou společné rybářské politiky se ukázalo, že je zapotřebí stabilní databáze, aby se zajistilo, že provádění společné rybářské politiky bude odpovídat skutečným potřebám, a tato politika tak byla udržitelná z ekonomického, sociálního a environmentálního hlediska.

    1.2   Cílem nových ustanovení je ujasnit systém financování shromažďování údajů a přípravy vědeckých studií s významem pro společnou rybářskou politiku. Navíc se rozšiřuje obsah toho, co se rozumí pod shromažďováním údajů, jelikož se reguluje jejich správa a využívání v zájmu právní jistoty získaných informací. Kontrola údajů ze strany států umožní jejich řádné využívání.

    1.3   Pokud jde o financování nákladů na fungování regionálních poradních sborů (RAC), toto financování již nebude omezeno jako doposud na podporu počáteční fáze jejich činnosti.

    1.4   Dále se navrhuje financovat náklady na účast zástupců Poradního výboru pro rybolov a akvakulturu (ACFA) na schůzích Mezinárodní rady pro průzkum moří (ICES) a Vědeckotechnického a hospodářského výboru pro rybářství (VTHVR).

    1.5   Pokud jde o administrativní postupy žádosti o podporu a její kontroly, je vyjasněna potřeba specifikace víceletých plánů jednotlivých členských států a jejich schválení Komisí; na plány se tedy i nadále vztahuje rozpočtová kázeň EU.

    2.   Úvod

    2.1   Cílem návrhu změny nařízení (ES) č. 861/2006 je vysvětlit rozsah financovaných opatření a zlepšit obsah některých článků týkajících se nákladů na kontrolní opatření a jejich výkon.

    2.2   Navrhované změny se týkají tří oblastí:

    změny z důvodu vývoje legislativního rámce;

    změny týkající se oblasti působnosti, tak aby se změny nařízení přizpůsobily současným potřebám;

    změny, které vysvětlují opatření, jichž se týká toto nařízení a která musí učinit členské státy v oblasti shromažďování údajů a přípravy studií o společné rybářské politice.

    2.3   Vysvětluje se rovněž – v rámci mezinárodních vztahů v oblasti společné rybářské politiky – druh financování spolupráce (na bilaterální, regionální a multilaterální úrovni).

    2.4   Zavádí se rovněž nová administrativní forma žádosti a zpracování žádosti o podporu, vyjasňuje se její uplatňování a kontrola orgány k tomu zřízenými.

    3.   Připomínky EHSV

    3.1   EHSV považuje navrhované změny nařízení č. 861/2006 za pozitivní, jelikož zahrnují normy sloužící k pozdějšímu rozpracování nařízení. Zejména je vhodné se zmínit o žádosti o údaje a zvláštní studie o stavu našich moří a oceánů a rovněž lovišť, aby byla veškerá opatření přijatá v souvislosti s rybářskou politikou patřičně podložena a zajistila udržitelné využívání existujících zdrojů.

    3.2   Nejedná se pouze o zlepšení transparentnosti, nýbrž i využívání financování, jelikož se rozšiřují podmínky, za nichž je možno je poskytnout. Financování shromažďování údajů a kontroly jejich využívání ze strany členských států umožní, aby byl výzkum významnou součástí společné rybářské politiky a aby vyústil v udržitelný rozvoj odvětví rybolovu.

    3.3   Obsah návrhu lze rozdělit na tři bloky:

    3.3.1

    Rámec Společenství pro shromažďování, správu a využívání údajů v odvětví rybolovu a pro podporu vědeckého poradenství pro společnou rybářskou politiku. Zvláštnost návrhu spočívá v tom, že financování se netýká pouze států a příslušných veřejných orgánů, nýbrž rovněž soukromého sektoru. Do velké míry jde o to, uznat skutečnost, že se dnes v praxi zapojuje soukromý vědecký sektor; z tohoto důvodu nám připadá transparentnější jeho zahrnutí v rámci předpisu.

    3.3.2

    Mezinárodní spolupráce se třetími zeměmi (dohody na regionální, bilaterální nebo multilaterální úrovni) v oblasti shromažďování údajů a přípravy studií. Jde o to, zachovat vědecké kontroly nejen našich rybolovných zdrojů, ale i zdrojů jiných regionů, v nichž loví naše plavidla, s cílem zlepšit vědecké a technické vyhodnocování jejich lovišť a kontrolu činnosti v těchto lovištích.

    3.3.3

    Financování nákladů na účast zástupců ACFA na schůzích RAC, ICES a VTHVR, s cílem umožnit rozhodování na co nejširší bázi. Na financování těchto nákladů má EU zvláštní zájem. Domníváme se, že je třeba umožnit větší zapojení uvedených organizací, a to nejen co se týče jejich účasti na shromažďování údajů, ale i na rozhodování o otázkách souvisejících s rybolovem, jež jsou v jejich kompetenci a jež povedou ke zlepšení společné rybářské politiky.

    3.3.4

    Postupy v oblasti shromažďování, správy a využívání údajů. Úprava 2. části nařízení má za cíl harmonizovat stávající postup žádosti o podporu s tím, co je uvedeno ve víceletých programech, které předkládají členské státy a schvaluje Komise. Na konečnou kontrolu využívání těchto podpor se tak budou vztahovat unijní předpisy pro kontrolu výdajů.

    3.4   Závěrem by chtěl EHSV uvést, že ačkoliv návrh změn závisí ještě na reformě společné rybářské politiky, je vhodný, jelikož umožní uspíšit možné příznivé dopady využívání vědeckých a objektivních údajů při plánování příštích opatření, jež bude třeba provést, jakmile bude schválena nová politika, aniž by se čekalo až do roku 2013. Posílení a rozvoj těchto postupů ve třetích zemích bude mít zásadní důsledky pro stav moří a oceánů.

    V Bruselu dne 15. července 2010.

    předseda Evropského hospodářského a sociálního výboru

    Mario SEPI


    Top