Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012AE1597

    Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru k návrhu nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se mění nařízení Rady (ES) č. 1098/2007 ze dne 18. září 2007 , kterým se zavádí dlouhodobý plán pro populace tresky obecné a lov těchto populací COM(2012) 155 final — 2012/0077 (COD)

    Úř. věst. C 299, 4.10.2012, p. 145–147 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    4.10.2012   

    CS

    Úřední věstník Evropské unie

    C 299/145


    Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru k návrhu nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se mění nařízení Rady (ES) č. 1098/2007 ze dne 18. září 2007, kterým se zavádí dlouhodobý plán pro populace tresky obecné a lov těchto populací

    COM(2012) 155 final — 2012/0077 (COD)

    2012/C 299/26

    Samostatný zpravodaj: pan Seppo KALLIO

    Dne 18. dubna 2012 se Evropský parlament a dne 24. dubna 2012 Rada, v souladu s čl. 43 odst. 2 Smlouvy o fungování Evropské unie, rozhodly konzultovat Evropský hospodářský a sociální výbor ve věci

    návrhu nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se mění nařízení Rady (ES) č. 1098/2007 ze dne 18. září 2007, kterým se zavádí dlouhodobý plán pro populace tresky obecné a lov těchto populací

    COM(2012) 155 final – 2012/0077 (COD).

    Specializovaná sekce Zemědělství, rozvoj venkova, životní prostředí, kterou Výbor pověřil přípravou podkladů na toto téma, přijala stanovisko dne 26. června 2012.

    Na 482. plenárním zasedání, které se konalo ve dnech 11. a 12. července 2012 (jednání dne 11. července), přijal Evropský hospodářský a sociální výbor následující stanovisko 141 hlasy pro, 10 členů se zdrželo hlasování.

    1.   Závěry a doporučení

    1.1

    EHSV je velmi potěšen úspěchem plánu pro populace tresky obecné v Baltském moři a má za to, že je velmi důležité, aby byl plán prodloužen.

    1.2

    EHSV má za to, že navrhované změny článků 4, 5 a 8 a čl. 29 odst. 2 až 4 jsou přijatelné technické změny nezbytné za účelem souladu se SFEU.

    1.3

    EHSV není zastáncem toho, aby byla na Komisi přenesena legislativní pravomoc stanovovat míry úmrtnosti způsobené rybolovem, jak se navrhuje v článcích 27 a 29a. EHSV se domnívá, že je výsadním právem Rady přijímat rozhodnutí v této oblasti podle čl. 43 odst. 3 SFEU.

    2.   Úvod

    2.1

    Podle zpráv Mezinárodní rady pro průzkum moří (ICES) byly populace tresky v Baltském moři počátkem prvního desetiletí 21. století loveny v nadměrném množství. V subdivizích ICES 25-32 klesla populace tresky obecné v důsledku míry úmrtnosti způsobené rybolovem ve východní části Baltského moře na úroveň, jež hrozila kolapsem. Populace tresky v západní části Baltského moře – v subdivizích ICES 22–24 – na tom byly trochu lépe, avšak výnos populace byl jednoznačně pod svým dlouhodobým potenciálem. Právě proto byl nařízením Rady (ES) č. 1098/2007 ze dne 18. září 2007 zaveden víceletý plán pro populace tresky obecné v Baltském moři a lov těchto populací. Plán měl zajistit, že bude možné lovit populace tresky obecné v Baltském moři za podmínek udržitelných z hospodářského, environmentálního a sociálního hlediska.

    2.2

    K dosažení tohoto cíle zavádí plán pravidla pro stanovení ročních rybolovných práv pro tuto populaci, pokud jde o celkový přípustný odlov (TAC) a intenzitu rybolovu. Tato pravidla zahrnují také parametr úmrtnosti způsobené rybolovem, který se stanoví na základě ročních vědeckých doporučení a používá se k určování životnosti populace. Článek 27 nařízení vedle toho stanoví, že Rada kvalifikovanou většinou určí míry úmrtnosti způsobené rybolovem, na základě návrhu Komise, tak aby bylo zajištěno, že cílů stanovených v plánu týkajících se řízení bude dosaženo. Článek 26 umožnil Radě, aby plán upravila za účelem zajištění splnění cílů.

    2.3

    Provádění plánu bylo úspěšné. Míra úmrtnosti způsobená rybolovem obou populací tresky v Baltském moři je pod cílovou úrovní současného plánu. Míra úmrtnosti způsobená rybolovem v případě populace tresky obecné ve východní části Baltského moře je rovněž pod úrovní maximálního udržitelného výnosu (MSY) a její reprodukující se populace se od zavedení plánu téměř zčtyřnásobila. V případě západní části Baltského moře byl vývoj pozvolnější, ale postupuje jednoznačně správným směrem.

    3.   Návrh Komise

    3.1

    Cílem návrhu Komise je změna nařízení Rady (ES) č. 1098/2007 ze dne 18. září 2007, kterým se zavádí víceletý plán pro populace tresky obecné v Baltském moři a lov těchto populací. Tento akt byl přijat před vstupem Smlouvy o fungování Evropské unie (SFEU) v platnost, a měl by proto být změněn v souladu s novou Smlouvou.

    3.2

    Článek 290 SFEU stanoví, že legislativním aktem lze na Komisi přenést pravomoc přijímat nelegislativní akty s obecnou působností, jimiž se doplňují nebo mění některé prvky legislativního aktu, které nejsou podstatné. Komise navrhuje, že rozhodovací postup podle článků 26 a 27 uvedeného nařízení by tak měl být převeden do systému přenesených pravomocí, které bude vykonávat Komise za účelem monitorování plánu a cílů v oblasti míry úmrtnosti způsobené rybolovem.

    3.3

    Podle plánu je třeba provést hodnocení dopadu řídicích opatření na dotčené populace a na dotčená loviště každé tři roky. V důsledku omezené dostupnosti příslušných údajů nezbytných k provedení řádného posouzení je tento požadavek velmi obtížné splnit. Podle vědeckého stanoviska lze úplné hodnocení tříletého provádění plánu provést až po 5 letech od zavedení plánu. Harmonogram hodnocení plánu by měl být tudíž pozměněn.

    3.4

    Komise rovněž navrhuje, aby jí byly uděleny prováděcí pravomoci potvrdit, zda jsou splněny podmínky stanovené v článku 29 týkající se vyčleňování určitých Baltských oblastí z působnosti opatření.

    3.5

    Vedle toho se Komise a členské státy zavázaly, že u vyčerpaných populací dosáhnou nejpozději do roku 2015 maximálního udržitelného výnosu (MSY), tento cíl však není v plánu uveden. Aby se zabránilo jakékoliv nejednoznačnosti v plánu, měl by do něj být odkaz na MSY začleněn.

    3.6

    Články 5 a 8, které stanoví celkový přípustný odlov (TAC) u populací tresky obecné a maximální počet dnů strávených mimo přístav, by měly být odpovídajícím způsobem změněny, aby bylo jasné, že u dotyčného postupu se jedná o postup stanovený ve Smlouvě.

    4.   Konkrétní připomínky

    4.1

    EHSV je velmi potěšen úspěchem plánu pro populace tresky obecné v Baltském moři a má za to, že je velmi důležité, aby byl plán prodloužen.

    4.2

    Návrh Komise v článku 4 upravuje cíle plánu. EHSV má za to, že navržený odkaz na maximální udržitelný výnos (MSY) je v souladu se společnými cíli EU pro populace ryb.

    4.3

    Komise navrhuje pozměnit článek 5 a článek 8 plánu a nahradit rozhodování Rady kvalifikovanou většinou rozhodováním, které bude v souladu se Smlouvou. Jde o úpravy technického charakteru, jež odrážejí změnu rozhodovacích postupů zavedenou SFEU.

    4.4

    Pokud jde o článek 26, navrhuje Komise, aby se hodnocení plánu provádělo v pětiletých intervalech. EHSV akceptuje uváděné důvody, avšak podotýká, že s ohledem na plán a posouzení stavu populací prováděná ICES by měl být stav populací tresky obecné monitorován každý rok.

    4.5

    Vzhledem ke stávajícímu rozhodovacímu postupu navrhuje Komise změnu v čl. 29 odst. 2 až 4, aby bylo možné udělovat výjimky v souvislosti s limity pro odlov. Podle návrhu by Komise potvrzovala výjimky každý rok prostřednictvím prováděcích aktů a výbor složený ze zástupců členských států by prováděl hodnocení a vydával zprávu. EHSV souhlasí s rozšířením pravomocí Komise v této oblasti, avšak zdůrazňuje, že návrhy rozhodnutí by měly být monitorovány dostatečně včas, aby mohly být provedeny ještě před následujícím rybolovným obdobím.

    4.6

    Návrh pozměňuje články 27 a 29, s cílem udělit Komisi pravomoci k přijímání aktů v přenesené pravomoci. EHSV se k této otázce vyjádřil v dřívějších stanoviscích (1). Uvádí v nich, že pravomoc přijímat akty v přenesené pravomoci musí podléhat časovému omezení. Navíc by tyto akty měly být omezeny pouze na oblasti, v nichž musí být rozhodnutí přijímána co nejrychleji.

    4.7

    Návrh obsažený v článku 29a udělit Komisi pravomoc k přijímání aktů na základě článků 26 a 27 by významně pozměnil zásady tvorby rybářské politiky EU. Přenášení pravomoci lze odůvodnit stávajícím pomalým společným rozhodováním Komise a Parlamentu. EHSV má za to, že nejdříve by snahy o řešení tohoto problému měly jít směrem vyjasnění rozdělení pravomocí mezi Parlamentem a Radou, v souladu s čl. 43 odst. 2 a 3 SFEU. EHSV je toho názoru, že míra úmrtnosti způsobená rybolovem stanovená podle článku 27 plánu přímo souvisí s vymezováním a přidělováním rybolovných práv, tzn. že spadá pod výlučnou pravomoc Rady, v souladu s čl. 43 odst. 3 SFEU.

    4.8

    Plán pro populace tresky obecné je také navržen tak, aby zajistil stabilní rybolovná práva, na jejichž základě budou moci rybářské společnosti s jistotou rozvíjet svou rybolovnou činnost. EHSV se obává, že pokud bude na Komisi přenesena pravomoc změnit cílovou míru úmrtnosti způsobenou rybolovem, na jejímž základě se stanovují kvóty pro odlov, v krátkodobém horizontu by to mohlo vést k rychlé změně kvót pro odlov, která by měla negativní dopady na rybářský průmysl.

    4.9

    Dalším důvodem pro to, aby si Rada ponechala rozhodovací odpovědnost za cílové míry úmrtnosti způsobené rybolovem uvedené v plánu, je změna zásad, z nichž vycházejí vědecká stanoviska, z jednoho roku na druhý. Vědecká stanoviska nezohledňují potřebu socioekonomické stability. Úprava zásad nebo metod výpočtu může výrazně ovlivnit výslednou cílovou míru úmrtnosti způsobenou rybolovem doporučovanou výzkumnými pracovníky, aniž by došlo k nějakým výrazným změnám, pokud jde o rybí populaci.

    4.10

    EHSV také upozorňuje na stávající snahy o rozvoj společného modelu regulace tresky obecné a pelagických druhů v Baltském moři. Plán založený na tomto modelu v konečném měřítku nahradí víceletý plán pro populace tresky obecné v Baltském moři, a není tedy třeba provádět jiné než nezbytné úpravy stávajícího plánu, který prokazuje pozitivní výsledky.

    V Bruselu dne 11. července 2012.

    předseda Evropského hospodářského a sociálního výboru

    Staffan NILSSON


    (1)  CESE, Úř. věst. C 107, 6.4.2011, s. 33–36, a CESE, Úř. věst. C 43, 15.2.2012, s. 56–59.


    Top