Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011AE1165

Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru k návrhu směrnice Evropského parlamentu a Rady o smlouvách o úvěru na bydlení KOM(2011) 142 v konečném znění – 2011/0062 (COD)

Úř. věst. C 318, 29.10.2011, p. 133–138 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

29.10.2011   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 318/133


Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru „k návrhu směrnice Evropského parlamentu a Rady o smlouvách o úvěru na bydlení“

KOM(2011) 142 v konečném znění – 2011/0062 (COD)

2011/C 318/22

Zpravodajka: paní MADER

Dne 18. dubna 2011 se Rada a dne 10. května 2011 Evropský parlament, v souladu s článkem 114 Smlouvy o fungování Evropské unie, rozhodly konzultovat Evropský hospodářský a sociální výbor ve věci

návrhu směrnice Evropského parlamentu a Rady o smlouvách o úvěru na bydlení

KOM(2011) 142 v konečném znění – 2011/0062 (COD).

Specializovaná sekce Jednotný trh, výroba a spotřeba, kterou Výbor pověřil přípravou podkladů na toto téma, přijala stanovisko dne 23. června 2011.

Na 473. plenárním zasedání, které se konalo ve dnech 13. a 14. července 2011 (jednání dne 14. července 2011), přijal Evropský hospodářský a sociální výbor následující stanovisko 113 hlasy pro, 4 hlasy byly proti a 7 členů se zdrželo hlasování.

1.   Závěry a doporučení

1.1   Evropský hospodářský a sociální výbor přijímá se zájmem, ale i s výhradami návrh směrnice Evropského parlamentu a Rady o smlouvách o úvěru na bydlení. Finanční krize, která způsobila úpadek řady subjektů nucených prodat za směšně nízkou cenu svůj nemovitý majetek, který získaly, poukázala na to, že je nutné, aby byly v této oblasti zavedeny vhodné evropské právní předpisy.

1.2   Podporuje cíl Komise vytvořit podmínky nezbytné pro rozvoj efektivního a konkurenceschopného jednotného trhu, aby byla obnovena důvěra spotřebitelů a podporována finanční stabilita. Obává se však, že návrh svým obsahem nestačí k dosažení tohoto cíle.

1.3   Výbor zdůrazňuje, že by měla být zajištěna souvislost mezi stávajícími texty, zejména s textem směrnice 2008/48/ES (1) o smlouvách o spotřebitelském úvěru.

1.4   Výbor se domnívá, že návrh by vzhledem ke své povaze měl mít za právní základ článek 169 Smlouvy, a nikoli článek 114.

1.5   Připomíná, že harmonizace předpisů na úrovni EU musí probíhat tak, aby byla zaručena vysoká úroveň ochrany spotřebitelů, což znamená, že nesmí být zpochybněna práva spotřebitelů, jež jsou chráněna vnitrostátním právem. Domnívá se, že má-li být tento cíl splněn, musí být harmonizace přiměřeným způsobem cílená.

1.6   EHSV schvaluje ustanovení, jež zlepšují srovnatelnost, zejména ustanovení umožňující harmonizaci definic a výpočtu roční procentní sazby nákladů.

1.7   Domnívá se, že opatření, jejichž cílem je zajistit odpovědné poskytování úvěrů, sama o sobě nejsou dostatečná pro ozdravení trhu a přispění k prevenci nadměrného zadlužení.

1.8   EHSV se domnívá, že vzhledem k častým potížím, se kterými se setkávají zprostředkovatelé úvěru, je zcela nezbytná regulace těchto profesí, která reaguje na žádost formulovanou ve stanovisku k návrhu směrnice v oblasti spotřebitelských úvěrů. Tato regulace by se měla stát předmětem regulace obecné povahy a neměla by se redukovat na pouhou omezenou součást tohoto návrhu.

1.9   Domnívá se rovněž, že návrh nepřispívá k realizaci vnitřního trhu v oblasti hypotečního úvěru obecně, a lituje, že v této oblasti nebylo zváženo využití nepovinného nástroje.

1.10   EHSV doporučuje, aby byla některá ustanovení upřesněna či doplněna za účelem zlepšení informovanosti spotřebitelů o variabilních sazbách. Spotřebitelé však mají pouze málo znalostí o referenčních ukazatelích a nejsou schopni posoudit dopad variability sazeb na uhrazené částky. Je toho názoru, že tyto lichvářské sazby musí být zakázány a měla by být stanovena výše půjček pro financování hlavního bydliště, přičemž změny úrokových sazeb by měly vycházet pouze z objektivních, spolehlivých, veřejných a vnějších ukazatelů pro věřitele.

1.11   EHSV doporučuje, aby měli dlužníci volbu pojištění pokrývající jejich půjčku, aby byla zajištěna lepší konkurence mezi poskytovateli.

2.   Souvislosti a obecné připomínky

2.1   Dne 18. prosince 2007 předložila Komise bílou knihu o integraci trhů EU s hypotečními úvěry. Konzultace, do níž byla zapojena široká veřejnost, umožnila Komisi konstatovat, že různorodost stávajících právních předpisů v oblasti hypotečního úvěru poškodila dobré fungování jednotného trhu, zvýšila náklady a poškozovala spotřebitele.

2.2   Dne 9. července 2008 přijal Evropský hospodářský a sociální výbor (EHSV) stanovisko k bílé knize o integraci trhů EU s hypotečními úvěry. (2) Ačkoli má Výbor pochyby, pokud jde o konkrétní možnosti integrace a sjednocení trhu s úvěry vzhledem ke kulturním, právním a sociálně-etickým zvláštnostem v jednotlivých členských státech, vítá, že byla vytvořena vazba mezi platnými předpisy v oblasti hypotečního úvěru a potřebou chránit spotřebitele. Zdůrazňuje odpovědnost věřitelů a dlužníků, kteří si musí být vědomi rozsahu svých závazků.

2.3   Nastalá finanční krize odhalila slabiny související s nedostatky právních předpisů a trhu, ale také v hospodářském kontextu, postupech zprostředkovatelů úvěru a věřitelů a v nízké úrovni finanční kultury dlužníků. Všem těmto nedostatkům je třeba v budoucnosti zabránit, neboť mohou vést ke značné ztrátě důvěry.

2.4   Návrh směrnice zohledňuje výsledky konzultací a činností OECD a Světové banky.

2.5   Jejím cílem je zaručit vysokou úroveň ochrany spotřebitelů v harmonizovaném rámci na úrovni Evropské unie a zároveň sblížit právní předpisy členských států. Proto se Výbor domnívá, že návrh by vzhledem ke svému obsahu měl mít za právní základ článek 169 Smlouvy, a nikoli pouze článek 114.

2.6   Usiluje o vytvoření efektivního a konkurenčního jednotného trhu při dodržování základních práv zakotvených v Listině práv Evropské unie, o obnovení důvěry spotřebitelů a o podporu finanční stability.

2.7   Účelem této směrnice je zaručit práva spotřebitelů ve smyslu směrnice 2008/48/ES o smlouvách o spotřebitelském úvěru a zároveň ponechat na členských státech možnost rozšířit tyto výhody na určité profesní kategorie, zejména na mikropodniky.

2.8   Vztahuje se na úvěry určené na financování nákupu či renovaci, jež nespadají do působnosti směrnice 2008/48/ES, ať už jsou doplněny hypotékou nebo podobnou zárukou či nikoli.

2.9   Návrh směrnice je reakcí na zásadu cílené harmonizace v tom smyslu, že se nachází na dostatečně vysoké úrovni, aby mohl zohledňovat rozdíly ve stávajících právních předpisech a různorodost hypotečních trhů v Unii.

2.10   Ačkoli si je Výbor vědom významu stavebnictví pro ekonomiku, domnívá se, že směrnice plně nevyužila zkušeností z finanční krize, jejíž původ je třeba hledat na americkém hypotečním trhu. Nezdravá praxe úvěrů poskytnutých pro 100 % a více hodnoty nemovitostí podněcovala spotřebitele k nákupu, včetně těch, kteří neměli k dispozici dostatečné prostředky. Během období hospodářské expanze existuje možnost čelit významným závazkům. Stačilo však, aby hospodářství dospělo do fáze stagnace či recese a nezaměstnanost zapříčinila všeobecnou platební neschopnost. Velký počet prodávaných nemovitostí měl za následek snížení cen a výraznou ztrátu finančních institucí. Prvopočátkem krize je tedy nadměrné zadlužení žadatelů o úvěr, což je jev, kterému je třeba za každou cenu zabránit. V následující části stanoviska jsou uvedeny návrhy Výboru.

3.   Návrhy směrnice

3.1   Kapitola 1: Předmět, oblast působnosti, definice a příslušné orgány

3.1.1

Článek 3 návrhu směrnice v souladu s postupem použitým ve směrnici o spotřebitelském úvěru poskytuje definici těch nejdůležitějších termínů. V této souvislosti si Výbor přeje upřesnit, zda se termín „na bydlení“ vztahuje pouze na hlavní bydliště.

3.1.2

EHSV schvaluje toto ustanovení, jehož cílem je zajistit jejich srozumitelnost a srovnatelnost mezi jednotlivými nabídkami.

3.1.3

Výbor se domnívá, že je nezbytné zřízení a uspořádání orgánů s kontrolními pravomocemi a jejich spolupráce, a to tím spíše s ohledem na nedostatky, které byly zjištěny během krize.

3.2   Kapitola 2: Podmínky použitelné na věřitele a zprostředkovatele úvěru

3.2.1

Články 5 a 6 zavádějí požadavky v oblasti čestnosti, loajality a způsobilosti věřitelů a zprostředkovatelů úvěru pro spotřebitele. Částečně ponechávají na členských státech výkon kontroly dodržování těchto požadavků, přičemž Komise si vyhrazuje právo stanovit úroveň znalostí a odborné způsobilosti.

3.2.2

Dále návrh směrnice požaduje, aby členské státy dohlížely na to, zda není odměňování prodejců diskriminační v závislosti na prodávaných produktech.

3.2.3

EHSV tato opatření podporuje, neboť kvalitní informace jsou prvořadé pro uzavření smlouvy o hypotečním úvěru. Domnívá se, že odměňování pracovníků úvěrových institucí a zprostředkovatelů úvěru nesmí vést některé pracovníky k tomu, aby propagovali úvěry, které nejsou přizpůsobeny potřebám spotřebitelů. EHSV nicméně upozorňuje na použití nepřesných, nedefinovaných a subjektivních pojmů, jež mohou vést k různým interpretacím právního textu, který definuje přísné podmínky.

3.2.4

Tyto dva články nezdůrazňují základní rozdíl mezi věřiteli a zprostředkovateli úvěru: pracovníci věřitelů jsou v zásadě odměňováni formou platu, zatímco zprostředkovatelé na základě provize. Chování na základě profesní etiky lze očekávat, pokud zůstane odměňování „neutrální“, ale je obtížné, aby tomu tak bylo vždy, závisí-li odměna na tom, jestli mají řešení větší zisk pro pracovníky prodejce, zejména v případě zprostředkovatelů. Všechny osoby mající kontakt s prodejci tedy musí bez ohledu na svou funkci získat adekvátní odbornou přípravu a pracovníci zprostředkovatelů musí mít úřední povolení, které bude nejen potvrzením jejich schopností, ale které bude především kontrolovat jejich chování.

3.2.5

Existuje další zásadní rozdíl: v případě sporu se může spotřebitel obrátit na věřitele, finanční instituci, která je v zásadě solidní a solventní. U zprostředkovatele se často jedná o osobní odpovědnost a bonita není tolik zřejmá. To je další důvod pro to, aby byly přijaty mnohem přísnější právní předpisy, nežli tomu je v současnosti.

3.3   Kapitola 3: Informace a postupy předcházející uzavření úvěrové smlouvy

3.3.1

Podle směrnice 2005/29/ES o nekalých obchodních praktikách (3) musí být reklama přiměřená, jasná a nezavádějící.

3.3.2

Každá reklama s číselnými údaji musí obsahovat několik nezbytných informací pro úsudek spotřebitele, který si přeje uzavřít smlouvu o hypotečním úvěru. Tyto informace musí být podávány jasně, výstižně a zřetelně, bez ohledu na typ média.

3.3.3

Článek 9 stanovuje podmínky týkající se předsmluvních informací ve dvou úrovních. Uvádí všeobecné informace, které musí být zpřístupněny a zaslány do evropského standardizovaného informačního přehledu (ESIS) za účelem poskytnutí personalizovaných informací. EHSV nepovažuje za přijatelnou právní domněnku obsaženou v čl. 9 odst. 2 třetí odrážce, podle níž je již samo předání ESIS poskytnutím informací.

3.3.4

Článek 10 doplňuje informace, které musí být poskytnuty spotřebitelům, pokud jde o kvalitu a podmínky výkonu dotyčného zprostředkovatele úvěru.

3.3.5

EHSV bere na vědomí tyto povinnosti týkající se poskytování informací. Domnívá se, že musí být doplněny o dopad půjček poskytovaných s variabilními sazbami. Je třeba o tom vydat zvláštní informační zprávu.

3.3.6

EHSV zpochybňuje stávající znění týkající se povinnosti uzavřít pojištění ve formě záruky za hypotéku, neboť může vzniknout dojem, že toto pojištění musí být povinně uzavřeno s věřitelem. Navrhuje, aby měli spotřebitelé možnost zvolit si svého pojistitele, aby byla zajištěna konkurence mezi pojišťovnami.

3.3.7

Výbor se domnívá, že zásadní otázkou je regulace činností zprostředkovatelů úvěru. Je toho názoru, že by bylo užitečné doplnit zásadu, že je zakázáno inkasovat jakoukoli částku (provize, náklady za zkoumání či poplatky za vypracování spisu), dříve než dojde k převodu půjčených finančních prostředků.

3.3.8

Výbor dále považuje za zásadní, aby informace poskytované spotřebitelům byly také zaměřeny na to, aby se pozorně zamysleli nad svými budoucími možnostmi splácet úvěr. Samozřejmě není možné takovéto chování vždy očekávat, a proto je nutné, aby věřitel jednal zodpovědně a systematicky se opět uchyloval k postupu, který byl kdysi stanoven právními předpisy v řadě členských států a podle něhož by poskytnutý úvěr neměl přesáhnout 70 až 80 % hodnoty nemovitosti. Toto pravidlo mělo značnou hodnotu jako obezřetnostní zásada a jeho cílem bylo, aby se zabránilo neopatrnému chování ze strany finančních institucí. Krize související s rizikovými úvěry prokázala, jak bylo toto pravidlo důležité. Bude třeba uvažovat o jeho znovuzavedení s určitou mírou flexibility pro sociální bydlení, pro něž existují ve většině členských států finanční nástroje.

3.3.9

Praxe omezení financovaného kapitálu by měla dvojí výhodu. Na jedné straně by odradila osoby, jež nejsou solventní, nakupují a poté jsou nadměrně zadlužené. Na straně druhé by poskytla věřiteli záruku o serióznosti spotřebitelů, jelikož prokázali schopnost šetřit. EHSV by si rovněž přál, aby opatření vycházelo ze základní zásady – odpovědné poskytování úvěru pro odpovědné dlužníky.

3.4   Kapitola 4: Roční procentní sazba nákladů

3.4.1

EHSV vítá harmonizaci metody výpočtu roční procentní sazby nákladů. Vzorec, který musí zahrnovat celkové náklady úvěru s vyloučením nákladů placených spotřebitelem v případě neplnění jeho závazků, umožní srovnání nabídek mezi jednotlivými členskými státy.

3.4.2

Informování dlužníků o jakékoli změně výpůjční úrokové sazby podle článku 13 je velice důležité, jelikož dlužníci si jsou jen výjimečně vědomi změny referenční sazby.

3.5   Kapitola 5: Posouzení bonity

3.5.1

Posouzení bonity spotřebitelů před uzavřením smlouvy a v případě zvyšování celkové úvěrové částky je nezbytné. Je nutné, aby spotřebitelé věděli, že v případě nesplácení úvěru přijdou o svou nemovitost, která se stane předmětem veřejné dražby za tržních podmínek, jež mohou být velmi nevýhodné.

3.5.2

Tato povinnost však nesmí vést k odmítnutí některých kategorií žadatelů o úvěr či dokonce k tomu, že dojde k jejich zneužití a bude jim nabídnut pouze ten či onen typ úvěru. Rovněž je velice důležitá povinnost podat odůvodnění takovýchto zamítnutí a také možnost požádat o přezkum žádosti, je-li zamítnutí důsledkem automatického postupu. Cílem posuzování bonity dlužníků by mělo být předcházet jejich nadměrnému zadlužení. V případě nesplacení úvěru by měl převzít odpovědnost věřitel, jestliže bylo jeho rozhodnutí založeno na nekvalitním posouzení bonity dlužníka. Náklady neodpovědného poskytování úvěrů by měl nést věřitel.

3.5.3

EHSV připomíná, že přikládá mimořádný význam zodpovědnému poskytování úvěru, což si žádá, aby byla dodržována přesná pravidla ze strany věřitele a dlužníka, který musí poskytovat spolehlivé informace o své situaci.

3.6   Kapitola 6: Přístup k databázím

3.6.1

Návrh směrnice požaduje, aby členské státy zajistily pro všechny věřitele přístup k databázím používaným za účelem posouzení bonity spotřebitelů a plnění jejich závazků.

3.6.2

Tyto veřejné a soukromé registry budou muset být sestaveny podle jednotných kritérií definovaných Komisí a v souladu s ustanoveními směrnice Evropského parlamentu a Rady 95/46/ES (4) ze dne 24. října 1995 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů.

3.6.3

EHSV znovu připomíná své přání, aby se shromažďování údajů omezilo pouze na finanční závazky. Zároveň je třeba dodržovat práva spotřebitelů a zajistit, aby informace obsažené v těchto databázích nebyly využívány k obchodním účelům.

3.7   Kapitola 7: Poradenství

3.7.1

EHSV se domnívá, že přijetí norem v oblasti poradenství nesmí ohrozit povinnost poskytovat poradenství podle kapitoly 5, jejímž úkolem je zajistit, aby byly spotřebiteli nabízeny vhodné úvěrové produkty.

3.7.2

Kromě toho rozvoj služeb, jež by byly považovány za související, nesmí vést k nárůstu nákladů na úvěr.

3.8   Kapitola 8: Předčasné splacení

3.8.1

Návrh směrnice umožňuje za určitých podmínek uplatnit právo na předčasné splacení. Především stanovuje možnost spravedlivé kompenzace.

3.8.2

Toto ustanovení znevýhodňuje spotřebitele v porovnání s právem existujícím v některých členských státech, kde předčasné splacení je vždy možné s omezenými či žádnými příspěvky v případě úmrtí či nuceného přerušení profesní činnosti.

3.8.3

EHSV se již ve svém stanovisku k návrhu směrnice o spotřebitelských úvěrech ohradil vůči tomu, aby měly členské státy možnost stanovit způsoby kompenzace předčasného splacení, jelikož hrozí, že vzniknou značné rozdíly v zacházení se spotřebiteli a dojde k narušení trhu.

3.9   Kapitola 9: Požadavky na obezřetnost a dohled

3.9.1

Jak EHSV zdůraznil ve svém stanovisku k návrhu směrnice o spotřebitelských úvěrech, regulace činnosti zprostředkovatelů úvěru je prioritou. Musí umožnit sjednotit úroveň ochrany spotřebitelů v Evropské unii.

3.9.2

Ustanovení návrhu směrnice se tedy ubírají podle přání Výboru.

3.9.3

Zavádějí:

povinnost, aby zprostředkovatelé úvěru, ať už jako fyzické nebo právnické osoby, měli povolení, a byly stanoveny podmínky odebrání tohoto povolení;

jednotný registr zprostředkovatelů, jenž musí uvádět jména osob, které odpovídají za zprostředkování, a těch, které jednají podle svobodného poskytování služeb.

Tento registr musí být neustále aktualizován a musí být snadno dostupný;

profesní požadavky (dobrá pověst či povinné pojistné krytí odpovědnosti při výkonu povolání). Musí být zajištěna transparentnost těchto kritérií. Komise si vyhrazuje právo zavést technické normy stanovující minimální peněžní částku pojištění.

3.9.4

Návrh směrnice rovněž stanovuje zásadu vzájemného uznávání povolení, což umožňuje zprostředkovatelům, aby jednali podle svobody usazování či svobody poskytování služeb poté, co informují příslušné orgány svého domovského členského státu.

3.9.5

Stanovuje postup informování orgánů, pokud jde o registraci či odebrání povolení, a podmínky spolupráce mezi příslušnými orgány domovského a hostitelského státu.

3.9.6

EHSV se nicméně domnívá, že by bylo vhodnější, kdyby Komise obecně regulovala zprostředkování úvěru samostatným legislativním nástrojem, jako tomu bylo v případě zprostředkovatelů pojištění.

3.10   Kapitola 10: Závěrečná ustanovení

3.10.1

V návrhu směrnice se uvádí:

zásada existence sankcí, podle které budou mít členské státy v souladu se svým vnitrostátním právem dohled nad tím, aby mohla být přijata odpovídající opatření vůči věřitelům a dlužníkům. To je pochopitelná symetrie, ale nesmí se zapomínat, že dlužníci jsou slabší smluvní stranou, protože jsou závislí na informacích, které jim poskytují věřitelé nebo zprostředkovatelé;

povinnost zřídit mechanismy mimosoudního řešení sporů nebo je přijmout, což je volba v zájmu věřitelů i dlužníků za předpokladu, že tato ustanovení jsou nezávislá a nevylučují možnost postupu soudní cestou;

zásada přenesení pravomoci na Komisi. Parlament a Rada mohou proti rozhodnutím Komise vyslovit námitky. Mohou přenesení pravomocí kdykoli zrušit.

3.10.2

EHSV si klade otázku, pokud jde o rozsah přenesených pravomocí udělených Evropské komisi v zásadních aspektech legislativního nástroje a také o jejich dopady na právní jistotu tohoto připravovaného ustanovení. Tyto přenesené pravomoci navíc značně přesahují rámec stanovený článkem 290 Smlouvy, definovaný ve sdělení Komise o provádění článku 290 Smlouvy o fungování Evropské unie. Možnost přenesení pravomoci má být omezena a využívána pouze ve výjimečných situacích.

3.10.3

Návrh směrnice nařizuje členským státům, aby dohlížely na provádění této směrnice a byly obezřetné s cílem zabránit jakémukoli obcházení.

3.10.4

EHSV bere na vědomí ustanovení návrhu směrnice a zdůrazňuje, že nesmí vést ke snížení úrovně ochrany v členských státech, které již mají k dispozici právní předpisy týkající se smluv o úvěru na bydlení.

3.10.5

Návrh směrnice rovněž stanovuje lhůtu dvou let pro provedení této směrnice a přezkum pět let po vstupu této směrnice v platnost, což se zdá být rozumné, jelikož posouzení dopadu opatření směrnice umožní posoudit její vhodnost.

V Bruselu dne 14. července 2011.

předseda Evropského hospodářského a sociálního výboru

Staffan NILSSON


(1)  Úř. věst. L 133, 22.5.2008, s. 66 – stanovisko EHSV: Úř. věst. C 234, 30.9.2003, s. 1.

(2)  Úř. věst. C 27, 3.2.2009, s. 18.

(3)  Úř. věst. L 149, 11.6.2005, s. 22 – stanovisko EHSV: Úř. věst C 108, 30.4.2004, s. 81.

(4)  Úř. věst. L 281, 23.11.1995, s. 31 – stanovisko EHSV: Úř. věst C 159, 17.6.1991, s. 38.


PŘÍLOHA

ke stanovisku Evropského hospodářského a sociálního výboru

Následující pozměňovací návrhy, které obdržely alespoň jednu čtvrtinu odevzdaných hlasů, byly v průběhu jednání zamítnuty (čl. 39 odst. 2 jednacího řádu):

Odstavec 3.8.2

Změnit následovně

„ ustanovení k vždy s omezenými či žádnými příspěvky v případě úmrtí či nuceného přerušení profesní činnosti.“

Výsledek hlasování o pozměňovacím návrhu:

Pro

:

26

Proti

:

61

Zdrželi se hlasování

:

10

Odstavec 3.10.4

Změnit následovně

„EHSV bere na vědomí ustanovení návrhu směrnice a zdůrazňuje, že .“

Výsledek hlasování o pozměňovacím návrhu:

Pro

:

29

Proti

:

76

Zdrželi se hlasování

:

4


Top