Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021DC0432

    ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА Мониторинг върху прилагането на правото на Европейския съюз Годишен доклад за 2020 г.

    COM/2021/432 final

    Брюксел, 23.7.2021

    COM(2021) 432 final

    ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА

    Мониторинг върху прилагането на правото на Европейския съюз



    Годишен доклад за 2020 г.

    {SWD(2021) 212 final}


    Предговор

    I.Изпълнение и прилагане на правото на Съюза по време на пандемия

    II.Европейски зелен пакт

    Чист въздух и чиста вода    

    Чиста енергия и изпълнение на Парижкото споразумение относно изменението на климата    

    Устойчив транспорт    

    Опазване на рибните ресурси и морско пространствено планиране    

    Устойчиво селско стопанство    

    Здравеопазване и безопасност на храните    

    III.Европа, подготвена за цифровата ера

    Технология в интерес на хората    

    Електронно приобщаване за по-добро общество в ЕС    

    Подобряване на киберсигурността и защитата от киберзаплахи    

    Открито, демократично и устойчиво цифрово общество    

    Цифрови транспортни системи    

    Прозрачност на информацията за предприятията    

    IV.Икономика в интерес на хората

    Условия на труд    

    Здравословни и безопасни условия на труд    

    Трудова мобилност    

    Координация на социалната сигурност    

    Свободно движение на стоки    

    Борба с изпирането на пари и с финансирането на тероризма    

    Плащания на дребно    

    Корпоративно управление и прозрачност    

    Косвено данъчно облагане    

    Пряко данъчно облагане    

    Конкуренция    

    Мобилност и транспорт    

    Вътрешен енергиен пазар    

    Енергийна сигурност    

    Прилагане на правилата на Евратом    

    V.Утвърждаване на нашия европейски начин на живот

    Върховенство на закона и основни права    

    Свободно движение на хора    

    Равенство и недискриминация    

    Расизъм и ксенофобия, включително противозаконни изказвания, подбуждащи към омраза    

    Права на потребителите    

    Укрепване на защитата на личните данни    

    Съдебно сътрудничество и гаранции за личността в наказателното право    

    Сигурност    

    Нов пакт за миграцията и убежището    

    Предговор

    В доклада, който е пред вас, е описана работата на Комисията по гарантирането на правилното изпълнение и прилагане на правото на ЕС през цялата 2020 г. — година, през която Европа и светът бяха сериозно засегнати от пандемията от COVID-19. Както ще видите, ние продължихме да полагаме непрестанни усилия и предприехме всеобхватни мерки, които обхващат широк кръг от области — от опазването на околната среда, през свободното движение на стоки и услуги до осигуряването на защитата на правата на гражданите.

    Пандемията се отрази и на работата ни в областта на правоприлагането: Комисията използва правомощията си като пазител на Договорите, за да ограничи последствията от първоначалните и естествени инстинкти на самозащита, които наблюдаваме в нашите държави членки. Усилията ни бяха насочени към това да се гарантира, че националните мерки са съразмерни на здравните рискове и че не вредят трайно на правата, свободите и поминъка на хората и предприятията в целия Съюз.

    Описаните в доклада случаи често не са лесни — те нерядко стават повод за дискусии по политически и чувствителни теми в държавите членки, но ние действаме по тях, защото така е редно. Правата на гражданите във всички държави членки трябва да бъдат защитени по всяко време, без разлика на това къде в Съюза живеят те.

    Това е важно също така с оглед на бъдещата ни работа: например пълното и правилно прилагане на вече съществуващите в нашия Съюз екологични правила е от ключово значение за успеха на Европейския зелен пакт — самата сърцевина на нашия план за възстановяване след пандемията.

    А във времена на криза сме длъжни да бъдем още по-бдителни да не би основните права и ценности, които споделяме, изведнъж да се превърнат в обект на преговори или на тях да се гледа като на лукс, да бъдат загърбвани или ограничавани, когато нещата станат трудни.

    Нашият Съюз е изграден на основата на общи ценности и върховенството на закона. Тези ценности всъщност са самият основополагащ камък на нашия Съюз и са заложени в нашите Договори и закони. Европейците са носители на разнообразие и това е нещо, което следва да се цени, а не да се заклеймява. Именно нашите общи правила и споделени ценности ни обединяват.

    Дълбоко съм убедена, че сътрудничеството между Комисията и държавите членки е най-добрият начин да се гарантира, че тези правила и ценности се зачитат при всички обстоятелства. Радвам се да видя, че през повечето време то протича добре: своевременното и правилно прилагане на договорените правила наистина оказва силно и положително въздействие върху живота на хората. Но когато има слабости в прилагането, това въздействие в голяма степен зависи от използването на правомощията за правоприлагане от страна на Комисията. Може да не сме на едно мнение по всеки аспект на даден закон, но е необходимо да споделяме мнението, че законът, както и решенията на независимите съдилища, в които се уреждат нашите спорове, трябва да се спазват, и да сме съгласни, че правото на ЕС има предимство.

    Производствата за установяване на нарушение остават като вариант, който се използва в краен случай. Ако е необходимо, Комисията не може да се колебае и няма да се поколебае да използва този вариант, за да гарантира, че това, което е договорено в Брюксел и заложено в правото, ще намери пътя си до битието на обикновените граждани, без разлика на това къде в нашия Съюз живеят.

    Председател на Европейската комисия

    Урсула фон дер Лайен

    I.Изпълнение и прилагане на правото на Съюза по време на пандемия 

    Европейската комисия работи заедно с държавите членки 1 за правилното и своевременно транспониране, прилагане и изпълнение на правото на Съюза. Пандемията от COVID-19 оказа особено силно влияние на тази дейност. Тя доведе до сериозни затруднения за администрациите на държавите членки, особено през първата част на годината, и очевидно се отрази на капацитета им да изпълняват правото на Съюза в пълнота и навреме.

    В резултат от това Комисията потърси начини за облекчаване на тежестта върху държавите членки, свързана с работата по производства за установяване на нарушение. Но Комисията също така ясно посочи, че би било погрешно изцяло да спира своята дейност по правоприлагане. Тя винаги е подчертавала, че правилното прилагане на правото на Съюза е от първостепенно значение дори във времена на криза. В тази пандемия например правилното функциониране на единния пазар се оказа от решаващо значение, за да се запази целостта на ключовите вериги на доставките, като по този начин се осигури зареждането на магазините с хранителни стоки и се гарантира получаването на необходимите за здравеопазването медицински консумативи.

    С цел да помогне на държавите членки да преминат успешно през пандемията от COVID-19 Комисията издаде редица специални ръководства в различните области на политиката, включително спешната помощ от ЕС при трансгранично здравно сътрудничество, здравето и безопасността на работното място, безопасността на въздушния транспорт или относно координираните икономически мерки в отговор на избухването на заболяването.

    Като част от националните мерки в отговор на пандемията много държави членки въведоха едностранно ограничения върху износа на лекарства, лични предпазни средства и други свързани с COVID-19 продукти, особено в периода между март и май. Впоследствие някои въведоха и други ограничения в подкрепа на местните производители, като например в сектора на хранителните продукти.

    Такива мерки водят до тежки смущения във веригите на доставка и засилват недостига на основни продукти.

    Особено през първото полугодие на 2020 г. съществуваше реален риск от ефекта на доминото сред държавите членки, които се почувстваха длъжни да предприемат подобни протекционистки мерки.

    Комисията образува и  на следващ етап продължи производство за установяване на нарушение срещу България, поради това че задължава търговците на дребно да излагат по виден начин и да осигуряват специални места за продажба за местните хранителни продукти, като мляко, риба, прясно месо и яйца, мед, плодове и зеленчуци, както и да закупуват 90 % от млякото и млечните продукти от местните производители.

    В някои случаи Комисията реагира на ограниченията, наложени като отговор на пандемията, със спешни производства за установяване на нарушение. Тя също така провеждаше чести срещи с държавите членки, например в Работната група по въпросите на правоприлагането във връзка с единния пазар , с цел обмен на мнения относно вредните последствия по отношение на свободното движение на стоки, до които водят подобни ограничения. Създадената през април 2020 г. работна група играе основна роля за улесняване на процеса, бидейки форум на високо равнище, където службите на Комисията и държавите членки работят заедно, за да оценят степента на съответствието на националното право с правилата на единния пазар, и където те обсъждат пречките пред единния пазар, по които следва най-неотложно да се работи, и проблемите на хоризонталното правоприлагане.

    Комисията също така се обърна към държавите членки и ги убеди да избягват приемането на национални законодателни актове, с които се ограничава свободното движение на свързани с COVID-19 лекарства и медицински изделия на единния пазар, или, ако има такива, да ги отменят.

    Свободата на движение дава също така възможност на гражданите да пътуват. През годините са приемани редица законодателни актове с цел да се гарантира висока степен на защита на правата на пътниците в Европа за всички видове транспорт. През целия период на пандемията Комисията последователно ясно заявяваше, че правата на пътниците продължават да действат и че националните мерки в подкрепа на пътническия отрасъл не бива да засяга тези права.

    След като припомни на държавите членки за правата на туристите съгласно Директивата относно пакетните туристически пътувания в своята  Препоръка от 13 май 2020 г. , Комисията започна производства за установяване на нарушение срещу 11 държави членки, които бяха допуснали отклонения от Директивата.

    Повечето от случаите бяха прекратени, тъй като националните мерки бяха променени или срокът на тяхното действие бе изтекъл.

    В края на 2020 г. останаха текущи само производствата срещу България , Хърватия , Литва и Словакия .

    По същия начин, съгласно Директивата относно пакетните туристически пътувания , организаторите на пакетни пътувания са длъжни да възстановят предплатените суми в срок до 14 дни, ако пътуванията са анулирани поради непредотвратими и извънредни обстоятелства. След началото на пандемията от COVID-19 много пътуващи обаче не получиха сумите, подлежащи на възстановяване съгласно Директивата, тъй като няколко държави членки приеха национални норми, които позволяват на организаторите на пакетни туристически пътувания да отложат възстановяването на сумите или наместо това да издават задължителни ваучери.

    II.Европейски зелен пакт 

       „Разпалеността, убеждението и енергията на милионите млади хора, чийто глас отеква по улиците и в сърцата ни, са вдъхновение за мен. Дълг на нашето поколение е да им го осигурим.“

    Председателят фон дер Лайен в „Политически насоки“

    Изменението на климата и влошаването на състоянието на околната среда са заплаха за самото съществуване на Европа и света. Европейският зелен пакт е планът на Комисията за превръщане на икономиката на ЕС в устойчива. Можем да постигнем това, като превърнем климатичните и екологичните предизвикателства във възможности и направим прехода справедлив и приобщаващ за всички. 

    Опазване на биологичното разнообразие

    Комисията продължи производствата за установяване на нарушение срещу България и Германия , поради това че не защитават и не управляват своите мрежи „Натура 2000“, и взе решение да предяви иск пред Съда на ЕС срещу Ирландия , поради това че не е предприела подходящи мерки за опазване.

    Комисията реши да предяви иск пред Съда на ЕС срещу Словакия и Полша за това, че не опазват горските местообитания и биологични видове. Комисията също така продължи производството срещу Франция относно незаконни методи на лов и улов на птици.

    Това е цел от ключово значение, заложена в Европейския зелен пакт и в европейската стратегия за биологичното разнообразие. Възстановяването на горите, почвите и влажните зони също има основно значение за намаляване на емисиите и адаптиране към изменението на климата.

    Чист въздух и чиста вода

    Пълното изпълнение на стандартите за качество на въздуха, заложени в европейското законодателство, е важно за ефикасната защита на здравето и за опазването на природната среда. Много хора все още са изложени на въздействието на вредни вещества, съдържащи се в питейната вода, а в няколкостотин агломерации градските отпадъчни води все още не се събират или третират.

    Комисията реши да предяви иск пред Съда на ЕС срещу Франция и Гърция поради лошо качество на въздуха, дължащо се на високи нива на прахови частици (PM10). Комисията реши също така да предяви иск пред Съда на ЕС срещу България поради неизпълнение на предходно   съдебно решение относно PM10; на България е възможно да бъдат наложени финансови санкции.

    Комисията образува производство за установяване на нарушение срещу Франция и продължи производството срещу Ирландия поради неизпълнение на задълженията им, произтичащи от правото на ЕС по отношение на питейната вода.

    През май и октомври Комисията образува и продължи производствата срещу няколко държави членки с цел да се гарантират събирането и третирането на градските отпадъчни води.

    Достъп до правосъдие по въпроси на околната среда

    Достъпът до правосъдие има ключова роля в осигуряването на правилно прилагане и спазване на различните секторни екологични правила, както и с оглед на изпълнението на техните цели. Комисията образува производства за установяване на нарушение срещу Полша и България след произнасянето на решения от техните върховни съдилища, с които се отрича възможността на НПО да оспорват в съда плановете за качеството на въздуха.

    Комисията също така предприе действия срещу 16 държави членки поради ограничаване на достъпа до правосъдие, предвиден в Директивата относно екологичната отговорност.

    Чиста енергия и изпълнение на Парижкото споразумение относно изменението на климата

    В Европейския зелен пакт е заложен амбициозен план за действие за превръщане на Европа до 2050 г. в първия континент в света, който е неутрален по отношение на климата. Това допринася за постигането на целта, приета с Парижкото споразумение , за ограничаване на глобалното увеличение на температурата до нива далеч под 2°C, както и на стремежа то да се ограничи до 1,5°C.

    Схемата на ЕС за търговия с емисии продължава да играе основна роля за намаляване на емисиите. През цялата 2020 г. Комисията проверяваше пълнотата на националните законодателни уредби, с които се транспонират правилата за следващия етап от прилагането на системата, който обхваща периода 2021—2030 г.

    Междувременно Комисията приключи оценката за целия ЕС на интегрираните национални планове на държавите членки в областта на енергетиката и климата за периода 2021—2030 г. Тя стигна до заключението, че ЕС вече е на път да преизпълни сегашната си цел за 2030 г. за съкращаване на емисиите на парникови газове (40 %). Това предоставя солидна основа за повишаване на нивото на амбиция, както е посочено в Плана във връзка с целта в областта на климата .

    Съгласно Регламента за управлението Комисията оцени интегрираните национални планове на държавите членки в областта на енергетиката и климата за периода 2021—2030 г. В тези планове се излагат националните общи и конкретни цели, както и политиките и мерките за изпълнение на общите цели на Енергийния съюз, включително конкретните цели на Съюза за 2030 г. в областта на енергетиката и климата.

    Тази оценка бе последвана от индивидуални оценки на националните планове в областта на енергетиката и климата , предоставени от държавите членки, като тези оценки бяха публикувани като част от Доклада за 2020 г. относно състоянието на Енергийния съюз през октомври 2020 г.

    През януари 2020 г. започнаха да се прилагат новите стандарти за емисиите на CO2 за леките автомобили и микробусите . Посоченият регламент очертава пътя към намаляване на емисиите на CO2 от нови леки превозни средства за превоз на пътници и товари до 2030 г. и определя стимули за въвеждането на превозни средства с нулеви и с ниски емисии. Както е предвидено в Директивата относно качеството на горивата , доставчиците имаха задължението да намалят емисиите за целия жизнен цикъл на горивата с поне 6 % до края на 2020 г. спрямо базовото равнище от 2010 г. Държавите членки осъществяват мониторинг на изпълнението на тази цел и ще предоставят на Комисията доклади до края на 2021 г.



    Комисията продължи производствата за установяване на нарушение срещу Хърватия , Чехия, Литва и Полша относно транспонирането и прилагането на Директивата относно енергийната ефективност . 

    През 2020 г. действията на Комисията по правоприлагане бяха съсредоточени върху изпълнението на пакета „Чиста енергия за всички европейци“ , който заема централно място в разработването и изпълнението на Европейския зелен пакт и ще спомогне за насочване на енергийния преход към безопасен, сигурен и устойчив енергиен сектор, поставящ потребителите на първо място.

    Ключов елемент на Европейския зелен пакт и елемент от основно значение за постигането на целите на ЕС в областта на енергетиката и климата е принципът за поставяне на енергийната ефективност на първо място. Правилата на ЕС относно енергийната ефективност имат за крайна цел намаляване на потреблението и на вноса.

    Устойчив транспорт

    Директивата относно разгръщането на инфраструктура за алтернативни горива изисква от държавите членки да разработят национални рамки за политика за изграждане на публично достъпни зарядни точки и точки за зареждане на превозни средства и плавателни съдове, работещи с алтернативни горива. Директивата има за цел да се подобри координацията при изграждането на нужната инфраструктура и да се гарантира дългосрочната сигурност, необходима за инвестирането в технологиите, свързани с тези горива, и превозните средства, които ще ги използват.

    Комисията образува производство за установяване на нарушение срещу Италия, Португалия и Обединеното кралство , поради това че не са представили докладите си относно изпълнението на своите национални рамки за политика в областта на инфраструктурата за алтернативни горива. В края на годината производствата срещу Италия и Португалия останаха неприключени.

    Интелигентните транспортни системи са жизненоважни с оглед на подобряването на безопасността и за справяне с увеличаващите се проблеми на Европа с емисиите и задръстванията. Чрез тях транспортът може да стане по-безопасен, по-ефективен и по-устойчив, като се прилагат различни информационни и комуникационни технологии във всички видове пътнически и товарни превози.

    Освен това чрез интегрирането на съществуващи технологии могат да се създадат нови услуги. Комисията образува производства за установяване на нарушение срещу 11  държави членки, поради това че не са приложили правилно Директивата относно интелигентните транспортни системи . Тези разпоредби се отнасят до аспекти като достъп до данни за движението по пътищата, свързани с безопасността на движението , информация за движението в реално време , предоставянето в целия ЕС на информация относно мултимодалните пътувания и достъп до места за безопасно и сигурно паркиране за камиони .

    Безопасността е също така ключов компонент на насърчаването на железопътния транспорт като алтернатива на по-замърсяващите видове транспорт. Поради това Комисията разгледа проблемите с капацитета в областта на железопътната безопасност , като образува производство за установяване на нарушение срещу Португалия поради установени недостатъци. Те включват надзора на използваните от железопътните предприятия и операторите на инфраструктура системи за управление на безопасността, последващите действия във връзка с препоръките за безопасност, издадени от разследващите органи, и организационния капацитет на португалския национален орган по безопасността.

    Опазване на рибните ресурси и морско пространствено планиране

    За да се отговори на двойните предизвикателства, свързани с изменението на климата и загубата на биологично разнообразие, една от целите на Европейския зелен пакт е да се насърчават и засилват защитата и възстановяването на природните екосистеми и устойчивото използване на ресурсите. В същото време основната цел на общата политика в областта на рибарството е да се гарантира, че секторите на рибарството и аквакултурите са устойчиви от екологична, икономическа и социална гледна точка.

    Тази цел следва да се постигне, като се увеличат до здравословни равнища рибните запаси във всички морета на ЕС и се поддържа здравословно равнище там, където то е достигнато. Затова е важно да се осъществяват мерки, които опазват запасите, ограничават капацитета на риболовния флот и налагат ограничения върху улова и риболовните дейности. За да се гарантира правилното и пълно изпълнение на тези мерки, жизненоважно е наличието на система за адекватен и ефективен контрол в риболовния сектор.

    Комисията образува производства за установяване на нарушение срещу Белгия и Нидерландия относно претеглянето и регистрацията на улова. Надлежните проверки са от съществено значение, за да се гарантира, че документите за регистриране на улова са точни, така че да се предотврати прекомерният улов.

    Комисията образува също така производства за установяване на нарушение срещу Малта , по-специално поради това че не е осигурила наличието на ефективна система за наблюдение, контрол и инспектиране в стопанствата за червен тон.

    Поради тази причина стратегията на Комисията за правоприлагане през 2020 г. отново беше съсредоточена върху опазването на рибните ресурси, контрола и правоприлагането от страна на държавите членки. Тя започна поредица от диалози с държавите членки по въпроси като забавянията при внедряването на електронното средство за изпращане на данни за контрола в рибарството в рамките на ЕС, системите за проверка на мощността на двигателите и контрола на риболовния флот на ЕС извън водите на ЕС.

    Общата политика в областта на рибарството предлага също така специфични инструменти за правоприлагане, като например планове за действие относно контрола и административни запитвания. Въз основа на проведените проверки и одити Комисията прие и извърши последващи действия по набор от планове за действие относно контрола.

    Не на последно място, Комисията ще следи отблизо транспонирането на Директивата относно морското пространствено планиране и по-специално стратегиите на държавите членки, заложени в техните национални морски планове. Основният въпрос е да се гарантира, че това планиране ще спомогне за изпълнението на стратегията на ЕС относно възобновяемата енергията от разположени в морето инсталации като част от Европейския зелен пакт.

    Устойчиво селско стопанство

    Общата селскостопанска политика на ЕС е партньорство между селското стопанство и обществото, както и между Европа и нейните земеделски стопани. Целите на общата селскостопанска политика са, наред с другото, да се подпомагат земеделските стопани и да се подобрява селскостопанската производителност, като се гарантират сигурни доставки на храни на достъпни цени и приемлив жизнен стандарт за земеделските стопани от Европейския съюз.

    Общата селскостопанска политика е насочена и към предизвикателства, свързани с околната среда , като например изменението на климата. Тя има за цел устойчиво управление на природните ресурси, запазване на селските райони и ландшафти в целия ЕС и поддържане на жизнеспособността на селската икономика чрез насърчаване на създаването на работни места в селското стопанство и свързаните сектори. Пълното прилагане на съответните правни разпоредби (напр.  биологично земеделие , екологизиране , горско стопанство , подкрепа на научни изследвания и иновации) е от изключително значение за постигането на тези цели. Предложенията на Комисията за реформа на общата селскостопанска политика целят по-нататъшното съобразяване с амбициите, заложени в Европейския зелен пакт чрез свързаните с него стратегия „От фермата до трапезата“ и стратегия за биологичното разнообразие .

    Здравеопазване и безопасност на храните

    Комисията има за цел да осигури правилното изпълнение на широкообхватното законодателство в тази област, и където е целесъобразно — неговото опростяване. Нужен е подход „Едно здраве“ по отношение на готовността и превенцията, като се интегрират здравето на човека, на животните и околната среда, както и безопасността на храните и фуражите. Одитите продължиха да бъдат основно средство при изпълнението и осигуряването на спазването на широкообхватната правна уредба на ЕС в областта на безопасността на храните и фуражите, здравеопазването на животните, опазването на здравето на растенията и хуманното отношение към животните. Одитите са важни и с оглед на поддържането на контрола на качеството при фармацевтичните продукти и медицинските изделия.

    Гарантирането на правото на пациентите на достъп до трансгранично здравеопазване продължи да бъде приоритет за Комисията през 2020 г. Бяха проведени структурирани диалози с държавите членки, за да се гарантира по-добро прилагане на Директивата относно трансгранично здравно обслужване .

    През 2020 г. Комисията извърши проверки на съответствието на националните законодателства, с които се транспонира Директивата относно тютюневите изделия , и организира структурирани диалози с държавите членки, за да гарантира по-доброто ѝ прилагане. Наблюдението на прилагането на Директивата в националните законодателства на държавите членки продължи да бъде приоритет за Комисията. Употребата на тютюн е най-големият риск за здравето, който е възможно да бъде избегнат, и най-честата причина за преждевременна смърт в ЕС. Директивата има за цел да спомогне за гладкото функциониране на вътрешния пазар, защитата на здравето на хората — особено на младежите, и за изпълнението на задълженията на ЕС по Рамковата конвенция на Световната здравна организация за контрол на тютюна.



    III.Европа, подготвена за цифровата ера

    Искам Европа да бъде по-амбициозна и да се възползва в по-голяма степен от възможностите на цифровата ера в рамките на безопасни и етични граници.“

    Председателят фон дер Лайен в „Политически насоки“

    Комисията е решена да превърне това десетилетие в „цифровото десетилетие“ на Европа. Сега Европа трябва да засили своя технологичен суверенитет и да определя стандарти, вместо да следва чужди стандарти — с ясен фокус върху данните, технологиите и инфраструктурата.

    Технология в интерес на хората

    Изпълнението на цифровата стратегия е съсредоточено върху това разработването, внедряването и възприемането на цифровите технологии да бъдат в служба на хората и бизнеса. Пандемията от COVID-19 доведе до по-интензивен цифров преход на нашето общество.

    Справедлива и конкурентоспособна цифрова икономика

    Независимостта на националните регулаторни органи е от ключово значение за осигуряването на ефикасно и безпристрастно прилагане на правилата на ЕС в областта на телекомуникациите. Тя е в основата на авторитета на регулаторите и осигурява предвидимостта на техните решения, като създава благоприятстваща инвестициите среда на телекомуникационните пазари.

    Комисията образува производства за установяване на нарушение срещу Полша поради освобождаване от длъжност на ръководителя на националния регулаторен орган в областта на електронните съобщения в Полша. Комисията изрази становището, че съкращаването на общата продължителност на текущ мандат или изменението на условията за назначаване или освобождаване от длъжност с оглед на предсрочно прекратяване на трудовите правоотношения може да засегне независимостта на регулатора.

    Правото на Съюза защитава ръководителя на националните регулаторни органи (или членовете на колегиалния орган, изпълняващ тази функция) от неоснователно освобождаване от длъжност.

    Трансграничният достъп до стоки и услуги онлайн не бива да бъде свързан с никакви пречки или спънки за европейските потребители, без разлика на това къде се намират, къде живеят или каква е тяхната националност. С Регламента за блокирането на географски принцип се забранява всякаква дискриминация въз основа на националност, местопребиваване или място на установяване на клиентите, които пазаруват онлайн. През 2020 г. Комисията прекрати производствата за установяване на нарушение срещу Кипър и Румъния относно това, че не са предоставили информация за мерките, приложими при нарушение на правилата за блокиране на географски принцип. В края на 2020 г. останаха текущи само производствата срещу Франция и Испания.

    Електронно приобщаване за по-добро общество в ЕС

    Зрителните, слуховите, физическите или интелектуалните увреждания могат да бъдат ограничения при използването на цифрови услуги. Равният достъп до цифрова публична информация придоби още по-съществено значение от началото на пандемията насам. Директивата относно достъпността на уебсайтовете има за цел уебсайтовете и мобилните приложения на органите от публичния сектор да станат по-достъпни за всички, и по-специално за хората с увреждания.

    През 2020 г. Комисията прекрати седемте останали производства за закъснения при транспонирането на Директивата относно достъпността на уебсайтовете. Тя продължава да оценява съответствието на националните мерки за транспониране и правилното прилагане на Директивата.

    Подобряване на киберсигурността и защитата от киберзаплахи

    Комисията продължи производствата за установяване на нарушение срещу Белгия , Унгария и Румъния , поради това че не са идентифицирали или предоставили достатъчно информация за операторите на основни услуги в съответствие с изискванията на Директивата относно сигурността на мрежите и информационните системи. В края на 2020 г. тези производства все още не бяха приключили.

    Цифровият преход на нашето общество разшири пейзажа на заплахите, като добави нови предизвикателства, на които е необходимо да се даде актуализиран и иновативен отговор. Броят на кибератаките продължава да нараства, като все по-комплексни атаки идват от широк кръг от източници както в ЕС, така и извън него. Директивата относно сигурността на мрежите и информационните системи е първият широкообхватен законодателен акт на ЕС в областта на киберсигурността, в който са заложени законови мерки, способстващи за повишаване на цялостното ниво на киберсигурност в Съюза.

    Открито, демократично и устойчиво цифрово общество

    Директивата относно аудиовизуалните медийни услуги бе преработена през 2018 г. с цел да се създаде нормативна уредба, подготвена за цифровата ера, с което бе постигната по-голяма безопасност, по-голяма справедливост и по-голямо разнообразие на аудиовизуалния пейзаж. Крайният срок за транспониране на преработената Директива за аудиовизуалните медийни услуги в националните законодателства изтече на 19 септември 2020 г.

    За пръв път чрез Директивата се разширяват някои правила в аудиовизуалната област, така че да обхванат платформите за споделяне на видеоклипове и аудиовизуалното съдържание, споделяно чрез някои услуги на социални мрежи. В нея също така по-силно се насърчава културното многообразие, като се въвеждат ясни задължения делът на европейското съдържание в каталозите за услуги по заявка да бъде най-малко 30 %, както и да се осигурява видимо присъствие на това съдържание.

    През юли 2020 г. Комисията издаде насоки относно платформите за споделяне на видеоклипове, които ще помогнат на държавите членки при прилагането на новите правила.

    Комисията образува производства за установяване на нарушение срещу 24 държави членки, поради това че не са транспонирали в срок правилата, предвидени в преработената Директива относно аудиовизуалните медийни услуги, които уреждат координирането в целия Съюз на всички аудиовизуални медийни услуги — както традиционни телевизионни излъчвания, така и услуги по заявка.

    Цифрови транспортни системи

    Европейският регистър на предприятията за автомобилни превози дава възможност за обмен на информация относно предприятията за автомобилни превози със седалище в ЕС и между държавите членки. Той е основен инструмент за гарантиране на правилното прилагане на транспортното законодателство на ЕС.

    Комисията реши да предяви иск пред Съда на ЕС срещу Кипър , Нидерландия и Португалия за това, че не са модернизирали своите регистри на предприятията за автомобилни превози и връзката им с Европейския регистър на предприятията за автомобилни превози. По същия въпрос Комисията продължи производството за установяване на нарушение срещу Унгария .

    Използването на нова и подобрена версия на регистъра изисква държавите членки да адаптират своите системи на национално равнище. Крайният срок за създаване на актуализирана връзка за националните електронни регистри изтече през януари 2019 г.

    В пътния транспорт европейската услуга за електронно пътно таксуване осигурява оперативна съвместимост между услугите за електронно пътно таксуване в цялата пътна мрежа на ЕС. Тя дава възможност на потребителите на пътищата да заплащат пътната такса навсякъде в Съюза, като използват един-единствен абонаментен договор с доставчик на услуга и едно-единствено бордово устройство.

    Като се ограничават касовите операции на станциите за пътно таксуване и се премахват обременителните процедури за тези, които не са редовни ползватели, чрез услугата за пътно таксуване се облекчават всекидневните операции за потребителите на пътищата, подобрява се трафичният поток и се намаляват задръстванията. Комисията реши да образува производства за установяване на нарушение срещу Италия и Унгария , поради това че не са предоставили достъп на доставчиците на европейската услуга за електронно пътно таксуване до своите национални домейни за пътно таксуване.

    В областта на безопасността на въздухоплаването услугите по осъществяване на линия за предаване на данни представляват комуникации между въздухоплавателни средства и наземния контрол, които допълват гласовата комуникация, традиционно използвана в контрола на въздушното движение. Те подобряват ефективността на комуникацията между пилота и ръководителя на полета и повишават капацитета за контрол на въздушното движение. Комисията образува производства за установяване на нарушение срещу 11 държави членки , поради това че не предоставят и не експлоатират услуги по осъществяване на линии за предаване на данни на всички оператори на въздухоплавателни средства, които изпълняват полети в тяхното въздушно пространство.

    Прозрачност на информацията за предприятията

    Държавите членки трябва да свържат своите национални търговски регистри със системата за взаимно свързване на бизнес регистрите (BRIS). Системата BRIS улеснява трансграничната търговия и намалява свързаните с процедурите разходи на пари и време за предприятията. Тя дава възможност на физическите лица, предприятията и предприемачите да получават информация за предприятия. Комисията започна производства за установяване на нарушение срещу три държави членки, поради това че не са свързали своите национални статистически бизнес регистри с BRIS.



    IV.Икономика в интерес на хората

    Нашите граждани и предприятия могат да процъфтяват само ако икономиката работи за тях. Това е смисълът на нашата социална пазарна икономика.“

    Председателят фон дер Лайен в „Политически насоки“

    Уникалната социална пазарна икономика на ЕС дава възможност на икономиките да растат и да намаляват бедността и неравенството. В условията на стабилност в Европа икономиката може да отговори изцяло на нуждите на гражданите на ЕС. Малките и средните предприятия са гръбнакът на икономиката на ЕС.

    Условия на труд

    Комисията продължи производство за установяване на нарушение срещу Италия относно по-неблагоприятното отношение и липсата на защита срещу злоупотреби с наемане на работа на последователни срочни трудови договори в публичния сектор.

    Основната цел бе да се защитят работниците, като например учителите, медицинският персонал, специалистите, работещи в образованието в сферата на изкуството, в музикалното и танцовото образование, и персоналът на някои фондации за музикална продукция, академичният персонал, селскостопанските работници и доброволците от националната противопожарна служба.

    Ключов елемент на социалната пазарна икономика на Европа са справедливите условия на труд, които включват недопускането на трудови правоотношения, водещи до несигурни условия на труд.

    Здравословни и безопасни условия на труд

    Особено внимание бе насочено към това да се гарантира, че правилата на ЕС за здравословни и безопасни условия на труд се транспонират в националното законодателство в изискваните срокове. Комисията предприе следващите стъпки по производствата за установяване на нарушение срещу Франция и Испания, които не бяха съобщили на Комисията своите национални мерки, транспониращи Директивата относно защита от експозицията на канцерогени или мутагени по време на работа .

    Комисията също така внимателно следеше за транспонирането на актуализирани правила , което включваше и добавяне на вируса SARS-CoV-2 в списъка на агентите в Директивата относно биологичните агенти .

    Трудова мобилност

    Като правило всяка държава членка е длъжна да се отнася към гражданите на другите държави членки по същия начин, както към собствените си граждани. Тя може да запази определени длъжности в обществения сектор за собствените си граждани, но това изключение трябва да се тълкува ограничително.

    Комисията образува производство за установяване на нарушение срещу Гърция поради ограничаването на заемането на високи постове в държавната администрация и в редица публичноправни субекти до кандидати с гръцко гражданство.

    По-специално това е възможно само за постове, които включват пряко или непряко участие в упражняването на правомощия, възложени по реда на публичното право, или за задължения, които имат за цел защита на общите държавни интереси или общите интереси на други публични органи. Общото изключване на работници от ЕС от заемането на публични длъжности противоречи на правото на Съюза. 

    С Директивата за изменение на правилата относно командироването на работници в рамките на предоставянето на услуги значително се подобряват положението на командированите работници чужденци и равнопоставените условия на конкуренция за доставчиците на услуги. Съгласно новите правила всички задължителни елементи на възнаграждението, приложими към местните работници, ще бъдат приложими и по отношение на командированите работници чужденци.

    Комисията образува производства за установяване на нарушение срещу 15 държави членки, поради това че не са изпратили в срок уведомления за прилагането на тази директива в националното си законодателство.

    Координация на социалната сигурност

    Комисията реши да предяви иск пред Съда на ЕС срещу Австрия , тъй като чрез нейното законодателство се въвежда механизъм (считано от 1 януари 2019 г.) за индексиране на размера на семейните обезщетения, данъчните кредити за деца и данъчните кредити за семейства за граждани на ЕС, които работят в Австрия, и имат живеещи в чужбина деца.

    Комисията прецени този механизъм като дискриминационен и противоречащ на правилата на ЕС за свободно движение на работници и координация на системите за социална сигурност.

    ЕС разработи обширен набор от правила относно свободното движение на работници, командироването на работници и координацията на системите за социална сигурност. Неспазването на тези правила води до подкопаване на доверието в единния пазар и на неговата справедливост.

    Информация и съдействие за гражданите и предприятията

    Средствата за управление на единния пазар, като например порталът Вашата Европа, Вашата Европа — Съвети и СОЛВИТ предлагат ясна информация, помощ и решаване на проблеми на граждани и предприятия, които търсят отговор на тези въпроси. Те дават възможност както на физическите лица, така и на предприятията, да се възползват изцяло от своите европейски права на единния пазар.

    През 2020 г.:

    ·Комисията работи по осигуряване на възможност Вашата Европа да се превърне в единната цифрова платформа на ЕС;

    ·повече от 25 200 пъти Вашата Европа — Съвети е ползвана за упътване във връзка с права, отнасящи се до единния пазар, от физически лица и предприятия;

    ·над 2600 граждани/предприятия са ползвали помощ от SOLVIT . SOLVIT е на път да се превърне в средство, използвано по подразбиране при уреждане на спорове, свързани с единния пазар, когато бъде въведена процедурата за решаване на проблеми с взаимното признаване на стоки;

    · информационната система за вътрешния пазар продължи да се разширява и понастоящем включва мрежата за сътрудничество в областта на защитата на потребителите;

    ·Комисията продължи работата си по по-нататъшното подобряване на информационното табло за вътрешния пазар .

    Свободно движение на стоки

    През 2020 г. Комисията продължи бдително да следи за мерки, възпрепятстващи свободното движение на стоки.

    Така например тя образува производство за установяване на нарушение срещу Румъния заради нейните ограничителни мерки, облагодетелстващи местните хранителни стоки в ущърб на сходни стоки от внос. Производството бе приключено, след като румънските органи промениха законодателството си в областта на храните и премахнаха ограниченията.

    Комисията също така поиска от Франция да отстрани пречките пред паралелния внос на ветеринарни лекарствени продукти от страна на животновъди за нуждите на собствените им селскостопански животни. Животновъдите имат право да внасят ветеринарни лекарствени продукти от други държави членки за употреба за собствените си селскостопански животни. Френските мерки водеха до много високи административни такси, които на практика ограничаваха паралелния внос.

    Борба с изпирането на пари и с финансирането на тероризма

    С 5-ата Директива относно борбата с изпирането на пари бе изменена 4-тата Директива относно борбата с изпирането на пари и бяха въведени съществени промени, насочени към по-доброто предотвратяване на използването на финансовата система за изпиране на пари и финансиране на терористични дейности.

    Държавите членки трябваше да транспонират 5-тата Директива до 10 януари 2020 г. През февруари и май Комисията започна производства за установяване на нарушение срещу 17 държави членки, поради това че не са изпратили своевременно уведомления за националните си мерки за пълно транспониране.

    През 2020 г. Комисията прие  план за действие за всеобхватна политика на ЕС за предотвратяване на изпирането на пари и на финансирането на тероризма, с особено силна насоченост към спазването на директивите на ЕС в областта на наказателното право като начин да бъдат защитени инвестициите.

    Плащания на дребно

    През 2020 г. Комисията прие стратегия на ЕС за плащанията на дребно. Като част от тази стратегия Комисията припомни на отговорните национални органи за техните задължения да следят за правоприлагането съгласно Регламента за единната зона за плащания в евро . Комисията следеше отблизо случаите на несъответствие с този регламент.

    Корпоративно управление и прозрачност

    С изменението на Директивата относно правата на акционерите се улеснява упражняването на правата на акционерите и се насърчава дългосрочната ангажираност на акционерите с дружествата, като се определят задължения, мерки за прозрачност и стандарти относно подхода „изпълнете или обяснете“. Комисията продължи производствата за установяване на нарушение срещу седем държави членки , поради това че не са изпратили уведомления за своите мерки за транспониране, с оглед на първия краен срок, предвиден в Директивата относно правата на акционерите, който изтече на 10 юни 2019 г. Тя също така образува производства за установяване на нарушение срещу осем държави членки за това, че не са изпратили уведомления за националните си мерки, за които се отнася вторият краен срок за транспониране, който изтече на 3 септември 2020 г.

    Косвено данъчно облагане

    Комисията продължи производствата за установяване на нарушение с цел отстраняване на случаите на нарушаване на конкуренцията на единния пазар, справяне с отклонението от данъчно облагане и избягването на данъци, както и предотвратяване на международно двойно данъчно облагане.

    Комисията извърши оценки на съответствието с нови директиви във връзка с правилата за данъка върху добавената стойност (ДДС). Тези оценки обхващаха електронната търговия като част от стратегията за цифров единен пазар,  трансграничната търговия между предприятията , режима относно ваучерите и териториалното прилагане на правилата за ДДС и акцизите .

    В областта на данъчното облагане на леките автомобили Комисията реши да предяви иск пред Съда на ЕС срещу Португалия поради дискриминационните ѝ правила за данъка върху регистрацията на леки автомобили, които засягат хората, закупуващи използвани леки автомобили от други държави на ЕС.

    В областта на акцизите Комисията предяви иск пред Съда на ЕС срещу Обединеното кралство за това, че страната не е изпълнила предишно решение на Съда относно неправилното използване на маркирано гориво за задвижване на частни плавателни съдове за развлечение. Комисията също така реши да предяви иск пред Съда на ЕС срещу Полша за това, че не е осигурила освобождаването от акциз във всички случаи на вносния етилов алкохол, използван за производство на лекарства.

    Комисията прекрати производствата за установяване на нарушение срещу Кипър и Малта за неправилното прилагане на правилата за ДДС спрямо лизинга и закупуването на яхти. Неправилното прилагане стана известно след разкритията в „Досиетата от рая“. Междувременно Кипър и Малта предприеха мерки за спазване на правото на Съюза.

    Пряко данъчно облагане

    Едно от предимствата на единния пазар е, че гражданите и предприятията имат свободата да се преместват, да осъществяват дейност и да инвестират отвъд националните граници. Като се има предвид, че прякото данъчно облагане не е хармонизирано в рамките на ЕС, тази свобода може да означава, че някои данъкоплатци могат да избегнат данъчното облагане или да укриват данъци в държавата по пребиваване. Поради това данъчните органи в ЕС се договориха да си сътрудничат по-тясно с цел гарантиране на плащането на данъци, както и в борбата с данъчните измами и отклонението от данъчно облагане.

    В областта на прякото данъчно облагане правоприлагащите действия на Комисията през 2020 г. бяха съсредоточени върху това да се осигури транспонирането в националното право от държавите членки на важни изменения на Директивата относно административното сътрудничество . Тези изменения се отнасят до области като:

    ·достъп до информация за борбата с изпирането на пари ;

    ·задължителен автоматичен обмен между държавите членки на отчетите по държави ;

    ·автоматичен обмен на информация за финансови сметки ;

    ·задължителен автоматичен обмен на информация за подлежащи на оповестяване трансгранични договорености .

    Комисията предприе правни действия срещу Белгия , поради това че не е съобщила своите национални мерки относно механизмите за разрешаване на спорове във връзка с данъчното облагане. Комисията предприе правни действия и срещу Германия, Гърция, Испания, Латвия, Румъния и Португалия относно правилата за данъка при напускане, тъй като те не са транспонирали напълно тези правила в националното си законодателство.

    Комисията предприе действия и срещу Португалия , Люксембург и Белгия, поради това че не прилагат мерки срещу практиките за избягване на данъци, които пряко засягат функционирането на единния пазар.

    Освен това Комисията се съсредоточи върху това да гарантира правилното транспониране на Директивата за установяване на правила срещу избягването на данъци, които пряко засягат единния пазар по отношение на несъответствия при хибридни образувания и инструменти спрямо трети държави . Тя също така извършваше мониторинг върху правилното транспониране на Директивата относно механизми за разрешаване на спорове във връзка с данъчното облагане.

    Митници

    Стратегията на Комисията за правоприлагане беше насочена към правилното и еднакво прилагане на Митническия кодекс на Съюза, както и към разкриване на наличието на такси с равностоен на мито ефект дори в рамките на ЕС.

    През 2020 г. Комисията продължи широкото си проучване във всички държави членки, като разгледа националните разпоредби относно сроковете за изпращане на уведомление за митническо задължение и съвместимостта им с Митническия кодекс на Съюза, с цел да се осигури правна сигурност за търговците по този въпрос. Комисията също така започна диалог с държавите членки относно санкциите за недеклариране на парични средства в брой и определяне на митническата стойност.

    Конкуренция

    Политика на Комисията в областта на конкуренцията гарантира по-доброто функциониране на пазарите в интерес на потребителите, предприятията и обществото. Предприятията следва да се конкурират при равни условия, а потребителите да могат се радват на по-ниски цени, по-голям избор и по-добро качество.

    Съдът на Европейския съюз осъди Италия да заплати еднократна сума и дневна имуществена санкция за това, че не е изпълнила предишно съдебно решение , в което Съдът намира, че Италия не е изпълнила задължението си да възстанови в пълен размер неправомерните държавни помощи, предоставени на хотелиерския сектор в Сардиния.

    Последователното прилагане на отрицателни решения за държавна помощ е от съществено значение за надеждността на контрола на Комисията върху държавната помощ. В това отношение е особено важно държавите членки да изпълняват решенията на Съда на Европейския съюз, постановени след решение на Комисията, с които им е наредено да възстановяват неправомерна държавна помощ.

    Мобилност и транспорт

    За Комисията завършването на единния пазар в железопътния сектор и осигуряването на възможност на гражданите и предприятията да се ползват напълно от ефекта на либерализацията на пазара в железопътния сектор продължават да бъдат сред най-важните области на политиката на мониторинг и правоприлагане в транспорта. За тази цел от решаващо значение е да се гарантира правилното транспониране в националните законодателства на Директивата относно единното европейско железопътно пространство . То ще позволи на държавите членки да транспонират и прилагат по последователен начин по-новите актове, приети като част от Четвъртия железопътен пакет.

    Комисията започна производства за установяване на нарушение срещу Хърватия, Словения, Испания , Гърция, Австрия и Люксембург , поради това че не са транспонирали правилно някои от правилата на ЕС за създаване на единно европейско железопътно пространство. Тази директива има за цел да се създаде една по-конкурентна рамка чрез обхващане на регулаторния надзор и финансовата архитектура на железопътния сектор, правомощията на националните регулаторни органи, уредбата за инвестиции в железопътния транспорт, както и справедливия и недискриминационен достъп до железопътната инфраструктура и услугите, свързани с железопътния транспорт.

    Същевременно Комисията продължи да работи по отстраняването на конкретни пречки пред достъпа до пазара, както показват действията ѝ, с които настоятелно приканва Германия да измени изискванията си относно спирачното оборудване на товарните вагони. Тези изисквания не са в съответствие с правото на ЕС и възпрепятстват усилията за постигане на оперативна съвместимост .

    В други области на транспорта Комисията оспорва широк кръг от национални мерки, които възпрепятстват пълното функциониране на единния пазар:

    ·тя предприе по-нататъшни действия по производството за установяване на нарушение срещу Дания , като ѝ разпореди да отмени наложения от нея 25-часов срок, за който може да бъдат паркирани товарни автомобили в държавни зони за почивка. Това ограничение създава пречки пред чуждестранните превозвачи, извършващи международни превози ;

    ·тя също така продължи производството за установяване на нарушение срещу Малта и образува нови производства за установяване на нарушение срещу Белгия и Португалия заради неправилното прилагане на европейските правила относно безопасността и опазването на околната среда по отношение на морско оборудване , като например спасителни жилетки, системи за почистване на канални води и радари на борда на кораби, плаващи под знамето на държава — членка на ЕС.

    ·започна производство за установяване на нарушение срещу Швеция , поради това че неправомерно ограничава определението за „ операции по комбиниран транспорт “ по начин, който създава по-големи затруднения за операторите да прехвърлят товари от автомобилен към железопътен или воден транспорт за част от пътуването. Това не им позволява да съкратят емисиите от транспортния сектор и да намалят други отрицателни въздействия на автомобилния транспорт.

    Европейските граждани очакват високи стандарти на безопасност и сигурност при всички видове транспорт. Политиките на ЕС имат за цел тези стандарти да се поддържат и развиват и да се гарантира пълната им хармонизация в целия Съюз.

    В сектора на автомобилния транспорт Комисията продължи да работи по своите инициативи за гарантиране на качествена инфраструктура като принос към намаляването на броя на пътнотранспортните произшествия. Тя продължи производствата срещу Испания, Гърция, Италия, Хърватия и България за това, че не са въвели пълния набор необходими мерки, за да гарантират най-високите стандарти за безопасност на инфраструктурата и експлоатацията в някои от пътните тунели .

    В сектора на въздушния транспорт, отново по темата, свързана с безопасността, Комисията образува или продължи на следващ етап производствата за установяване на нарушение срещу 11 държави членки , поради това че не са определили орган, за да се гарантира, че хората, които докладват събития от значение за безопасността в гражданското въздухоплаване , няма да бъдат санкционирани от своите работодатели или от националните органи.

    Вътрешен енергиен пазар

    Устойчивата енергийна система, основаваща се на възобновяеми енергийни източници и нарастваща енергийна ефективност, се нуждае от добре функциониращ вътрешен енергиен пазар, който е отворен за конкуренция и дава големи възможности на потребителите. Интегрираният газов пазар е крайъгълният камък на Енергийния съюз на ЕС. В изменената Газова директива ясно се посочва, че основните принципи на европейското законодателство в областта на енергетиката — а именно достъп на трети държави, регулиране на тарифите, отделяне на собствеността и прозрачност — ще се прилагат по отношение на всички газопроводи към трети държави и от трети държави до границата на ЕС. Това ще гарантира, че всички основни газопроводи, влизащи на територията на Съюза, са в съответствие с правилата на ЕС, експлоатират се при същата степен на прозрачност, достъпни са за други оператори и се експлоатират по ефективен начин.

    Комисията образува производства за установяване на нарушение срещу 13 държави членки, поради това че не са приели и/или не са изпратили уведомление за мерките за транспониране на директивата.

    Енергийна сигурност

    Правилата на ЕС относно енергетиката осигуряват също така сигурност на доставките на електрическа енергия и газ на основата на солидарност между държавите членки. За да гарантира правилното прилагане на правилата на ЕС относно сигурността на доставките на газ, Комисията образува 27 производства за установяване на нарушение на изискванията на Регламента относно сигурността на доставките на газ , и по-специално по отношение на задълженията за уведомяване и прилагането на механизма за солидарност между държавите членки.



    Прилагане на правилата на Евратом

    В областта на ядрената енергетика през 2020 г. продължи работата за гарантиране на ефикасното транспониране и прилагане на правната уредба на Евратом относно защитата на работниците, пациентите и населението от радиация и относно безопасното боравене с радиоактивни отпадъци.

    Комисията образува девет производства за установяване на нарушение и продължи производствата срещу Финландия и Швеция поради непълно транспониране на Директивата относно основните норми на безопасност .

    Тя продължи производствата за установяване на нарушение във връзка с Директивата относно радиоактивните отпадъци срещу Румъния и Обединеното кралство поради неправилно транспониране на директивата. Тя също така продължи текущите производства за установяване на нарушение срещу шест държави членки и образува четири нови производства, поради това че страните не са приели национална програма за радиоактивните отпадъци.

    V.Утвърждаване на нашия европейски начин на живот

    „Не може да се правят компромиси, когато става въпрос за защитата на нашите основни ценности. Заплахите за върховенството на закона поставят под въпрос правната, политическата и икономическата основа на начина, по който функционира Съюзът ни.“

    Председателят фон дер Лайен в „Политически насоки“

    Европа, която закриля, трябва също така да отстоява правосъдието и основните ценности на ЕС. Заплахите за върховенството на закона поставят под въпрос правната, политическата и икономическата основа на нашия Съюз. Визията на настоящата Комисия за Съюз на равенство, толерантност и социална справедливост се гради на върховенството на закона. Сигурността на границите, модернизацията на системата на ЕС за предоставяне на убежище и сътрудничеството с държавите партньори са важни за поставянето на ново начало в областта на миграцията.

    Върховенство на закона и основни права

    През септември Комисията публикува своя първи годишен доклад за върховенството на закона . Европейският механизъм за върховенството на закона е замислен като ежегоден цикъл за утвърждаване на върховенството на закона и за предотвратяване на появата или задълбочаването на проблеми в тази област. Когато обаче те възникнат и са в противоречие с правото на Съюза, може да се наложи Комисията да прибегне до инструментите, налични в инструментариума на ЕС в областта на върховенството на закона , включително производства за установяване на нарушение.

    През януари 2020 г., в контекста на висящо дело във връзка с дисциплинарния режим за полските съдии, Комисията поиска от Съда да наложи временни мерки на Полша, като ѝ нареди да спре дейността на дисциплинарната колегия на Върховния съд в дисциплинарни производства срещу съдии. Продължаващата дейност на тази колегия подкопава независимостта на полската съдебна власт и породи риск от нанасяне на непоправими вреди за правовия ред на ЕС и ценността на върховенството на закона. Съдът уважи искането на Комисията.

    През април 2020 г. Комисията започна производство за установяване на нарушение срещу Полша , тъй като прецени, че полският закон за съдебната власт подкопава независимостта на полските съдии и е несъвместим с върховенството на правото на Съюза. Новият закон не позволява на полските съдилища да прилагат пряко някои разпоредби на правото на Съюза, които защитават независимостта на съдебната власт. Той също така не позволява на полските съдилища да се отнасят до Съда на Европейския съюз с преюдициални запитвания по тези въпроси. През декември 2020 г. Комисията разшири това производство, тъй като прецени, че Полша нарушава правото на Съюза също и като позволява на дисциплинарната колегия на Върховния съд да взема решения и по други въпроси, които имат пряко въздействие върху съдиите, като например сваляне на имунитета на съдии.

    През декември Комисията прие също така нова стратегия , за да гарантира пълното прилагане на Хартата на основните права в ЕС. Тази стратегия допълва Плана за действие за европейската демокрация и доклада относно върховенството на закона и илюстрира всеобхватния подход на Комисията за утвърждаване и защита на основните права и ценности в Съюза. 

    Гражданство на Европейския съюз

    Комисията образува производства за установяване на нарушение срещу Кипър и Малта във връзка с техните схеми за предоставяне на гражданство срещу инвестиции, наричани също схеми за „златен паспорт“. Комисията прецени, че предоставянето на гражданство на тези държави членки, а оттам и на гражданство на Съюза, в замяна на предварително определено плащане или инвестиция и без действителна връзка със съответните държави членки, е несъвместимо с принципа на „лоялно сътрудничество“. Комисията е също така на мнение, че тези схеми подкопават статута на гражданството на Съюза.

    Свободно движение на хора

    Комисията образува две производства за установяване на нарушение срещу Обединеното кралство, поради това че не спазва правилата на ЕС относно свободното движение на хора . Обединеното кралство ограничава кръга на бенефициерите на правото на ЕС в областта на свободното движение в Обединеното кралство. То също така ограничава възможностите на гражданите на ЕС и членовете на техните семейства да обжалват административни решения, с които се ограничават правата на свободно движение. Освен това Комисията също така продължи производство за установяване на нарушение срещу Обединеното кралство , поради това че не спазва правилата на ЕС относно пълното здравно застрахователно покритие за гражданите на ЕС..

    Равенство и недискриминация

    Относно равенството между половете в областта на социалната сигурност Комисията образува производство за установяване на нарушение срещу България . Производството се отнася до законодателство в областта на пенсионното осигуряване, което непряко дискриминира жените при изчисляването на осигурителния стаж, който се изисква за право на пенсия.

    Като особено важна част от по-широкия дневен ред в областта на равенството европейска стратегия за равенство между половете съдържа цели на политиката и действия, насочени към постигането на значителен напредък към равенство между половете в Европа до 2025 г., с равни възможности и за двата пола.

    Расизъм и ксенофобия, включително противозаконни изказвания, подбуждащи към омраза

    През септември Комисията прие амбициозен план за действие на ЕС за борба с расизма . Ефективната криминализация на изказвания, подбуждащи към омраза, и на престъпленията от омраза е един от приоритетите в плана. Комисията също така предприе конкретни действия за гарантиране на правилното и пълно транспониране на Рамковото решение относно борбата с расизма и ксенофобията посредством наказателното право , което има за цел да се гарантира, че тежките прояви на расизъм и ксенофобия подлежат на наказание с ефективни, съразмерни и възпиращи наказателноправни санкции в целия Съюз.

    През октомври 2020 г. Комисията образува производства за установяване на нарушение срещу Естония и Румъния , поради това че техните национални законодателства не транспонират напълно и точно Рамковото решение.

    Права на потребителите

    Регламентът за сътрудничество в областта на защитата на потребителите започна да се прилага от януари 2020 г., с което укрепва правоприлагането в сферата на потребителското право в целия ЕС. През 2020 г. тази нова уредба на правоприлагане се доказа като високоефективна в борбата с онлайн измамите по време на пандемията от COVID-19. Тя допринесе за премахването или блокирането на стотици милиони подвеждащи реклами и представяния на продуктови гами, свързани с коронавируса, от 11  платформи на световно ниво .

    Укрепване на защитата на личните данни

    Пандемията от COVID-19 ясно открои значението на наличието на ефективен режим за защита на данните с оглед изграждането на доверие и предоставянето на иновативни цифрови решения. През април 2020 г. Комисията издаде насоки относно приложенията за проследяване на контакти, в които са изложени ключови принципи за защита на личните данни.

    Комисията продължи производствата за установяване на нарушение срещу Словения и Германия за това, че не са транспонирали Директивата относно правоприлагането в областта на защитата на данните ; в края на годината тя реши да предяви иск пред Съда на ЕС срещу Словения.

    През 2020 г. Комисията издаде доклад за оценка за първите две години от прилагането на Общия регламент относно защитата на данните . В него се прави изводът, че Регламентът, който е основен компонент на ориентирания към човека подход към технологиите и цифровия преход, в голяма степен е изпълнил своите цели, но е необходим допълнителен напредък в неговото изпълнение и спазване. In J

    Съдебно сътрудничество и гаранции за личността в наказателното право

    Комисията продължи производствата за установяване на нарушение срещу България , Хърватия , Кипър и Румъния  — за частичната липса на транспониране на Директивата относно презумпцията за невиновност, и срещу Гърция и Кипър — за това, че не са транспонирали Директивата относно процесуалните гаранции за децата.

    В областта на сътрудничеството в наказателното правосъдие Комисията продължи да следи за спазването от страна на държавите членки на Рамковото решение относно европейската заповед за арест . През 2020 г. Комисията образува производства за установяване на нарушение срещу седем държави членки. Продължи също така мониторингът от страна на Комисията по отношение на Директивата относно борбата с измамите, засягащи финансовите интереси на ЕС, по наказателноправен ред . Своевременното изпълнение на тази директива е необходимо за правилното функциониране на Европейската прокуратура. В края на 2020 г. имаше висящи производства срещу три държави членки за закъснение в транспонирането на директивата. Комисията продължи мониторинга на транспонирането на директивите за процесуалните права .

    Сигурност

    През 2020 г. бе постигнат напредък в дейността по правоприлагане като част от новата стратегия на ЕС за Съюза на сигурност за периода от 2020 г. до 2025 г., с основен фокус върху приоритетните области, в които ЕС може да допринесе добавена стойност в помощ на държавите членки за подобряване на сигурността за всички, които живеят в Европа.

    Комисията продължи дейността си по мониторинга за изпълнението на Директивата относно използването на резервационни данни на пътниците с цел предотвратяване, разкриване, разследване и наказателно преследване на терористични престъпления и тежки престъпления.

    Общо 53 производства за установяване на нарушение бяха образувани за неспазване на сроковете за транспониране по отношение на три директиви относно огнестрелните оръжия:

    · Директивата за изменение на Директивата за огнестрелните оръжия ;

    · Директивата за определяне на технически спецификации за маркировката на огнестрелните оръжия и техните основни компоненти;

    · Директивата за определяне на технически спецификации за предупредителните и сигналните оръжия.

    Наред с това Комисията предприе по-нататъшни действия по производството за установяване на нарушение срещу Словения за това, че не транспонира напълно директивата, като същевременно прекрати производствата срещу 13 държави членки.

    Комисията също така продължи производствата за установяване на нарушение поради липса на уведомяване за националните мерки за транспониране във връзка с два законодателни акта относно наркотичните вещества и полицейското сътрудничество.

    Тя продължи на следващ етап производствата срещу Австрия , Финландия , Португалия , Словения и Ирландия за това, че не транспонират напълно Директивата за включването на нови психоактивни вещества в определението за „наркотик“, и срещу Ирландия  — за това, че не транспонира напълно първата делегирана директива , приета във връзка с горепосочената. От друга страна, 13 производства срещу 11 държави членки за установяване на нарушение по двете директиви бяха прекратени.

    Освен това Комисията продължи производствата за установяване на нарушение срещу Белгия и Гърция за това, че не транспонират напълно Рамковото решение относно акредитацията на структури, предоставящи услуги във връзка с криминалистичните анализи.

    Нов пакт за миграцията и убежището

    През 2020 г. Комисията предложи нов Пакт за миграцията и убежището , който обхваща всички различни елементи, необходими за всеобхватен европейски подход към миграцията. В него се определят по-добри и по-бързи процедури в цялата система за убежище и миграция и се постига баланс между принципите на солидарност и на справедливо разпределение на отговорностите. В него също така се обръща голямо внимание на защитата на основните права.

    Миграционната политика на Комисията обхваща всички аспекти на миграцията, включително управление на границите, визова политика, незаконна миграция, убежище и законна миграция. Последователното и ефективно прилагане при пълно зачитане на основните права на човека е от основно значение за успеха на политиката. През 2020 г. Комисията продължи да извършва мониторинг на прилагането от страна на държавите членки на правото на ЕС в областта на миграцията и убежището.

    Комисията също така започна производство за установяване на нарушение срещу Унгария , тъй като прецени, че унгарският закон, с който се ограничава достъпът до процедурата по предоставяне на убежище, противоречи на Директивата относно процедурите за убежище. Този закон не позволява на лица, които се намират на територията на Унгария, включително на границата, да кандидатстват за международна закрила там.

    Комисията също така започна производство за установяване на нарушение срещу Малта , тъй като прецени, че „разрешението за наемане на работа“, което се изисква за дългосрочно пребиваващи граждани на трети държави, но не се изисква за граждани на Малта, представлява неравноправно третиране в нарушение на Директивата относно дългосрочно пребиваващите граждани . 

    Тя продължи производството за установяване на нарушение срещу Швеция поради непълно прилагане на равното третиране по отношение на социалната сигурност спрямо граждани на трети държави, които попадат в обхвата на Директивата относно студентите и изследователите , в сравнение с третирането на собствените си граждани.

    Комисията продължи производство за установяване на нарушение срещу Естония , поради това че тя налага на пътуващите, които прекосяват сухопътната външна граница на ЕС, допълнителни задължения, смятани от Комисията за несъвместими с Кодекса на шенгенските граници .

    (1)      На 1 февруари 2020 г. влезе в сила Споразумението за оттегляне, в което се определят редът и условията за организираното оттегляне на Обединеното кралство от Съюза, и Обединеното кралство официално стана трета държава. В Споразумението за оттегляне е предвиден преходен период, който започна на 1 февруари 2020 г. и приключи на 31 декември 2020 г. По време на преходния период и освен в случаите, когато е предвидено друго, правото на Съюза продължи да се прилага по отношение на Обединеното кралство и в него, включително производствата за установяване на нарушение. Поради това всяко позоваване на държавите членки следва да се разбира като включващо Обединеното кралство.
    Top