Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011AE1603

    Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за Регламент на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Регламент (ЕО) № 302/2009 относно многогодишен план за възстановяване на червения тон в източната част на Атлантическия океан и в Средиземно море“ COM(2011) 330 окончателен — 2011/0144 (COD)

    OB C 24, 28.1.2012, p. 116–118 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    28.1.2012   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 24/116


    Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за Регламент на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Регламент (ЕО) № 302/2009 относно многогодишен план за възстановяване на червения тон в източната част на Атлантическия океан и в Средиземно море“

    COM(2011) 330 окончателен — 2011/0144 (COD)

    2012/C 24/25

    Докладчик: Gabriel SARRÓ IPARRAGUIRRE

    На 24 юни 2011 г. Съветът и на 18 юли 2011 г. Европейският парламент решиха, в съответствие с член 43 от Договора за функционирането на Европейския съюз, да се консултират с Европейския икономически и социален комитет относно

    Предложение за Регламент на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Регламент (ЕО) № 302/2009 относно многогодишен план за възстановяване на червения тон в източната част на Атлантическия океан и в Средиземно море

    COM(2011) 330 окончателен — 2011/0144 (COD).

    Специализирана секция „Земеделие, развитие на селските райони и околна среда“, на която беше възложено да подготви работата на Комитета по този въпрос, прие своето становище на 6 октомври 2011 г.

    На 475-ата си пленарна сесия, проведена на 26 и 27 октомври 2011 г. (заседание от 26 октомври 2011 г.), Европейският икономически и социален комитет прие настоящото становище със 129 гласа „за“, 1 глас „против“ и 8 гласа „въздържал се“.

    1.   Заключения

    1.1

    ЕИСК подкрепя предложенията на Европейската комисия и отдава признание на усилията, положени от държавите-членки и рибарите в изпълнение на нелекия план за възстановяване на червения тон на Международната комисия за опазване на рибата тон в Атлантическия океан (ICCAT). Този план вече дава резултат, но неговото прилагане има важни социално-икономически последици, които следва да бъдат отчитани.

    1.2

    За да може да се наблюдава възстановяването и да се приемат най-подходящите мерки за управление в бъдеще, Комитетът приканва държавите-членки и Комисията да продължат да подкрепят приложните научни изследвания.

    2.   Въведение

    2.1

    Представеното от Комисията предложение за регламент е изменение на Регламент (ЕО) № 302/2009 за изготвянето на многогодишен план за възстановяване на червения тон в източната част на Атлантическия океан и в Средиземно море.

    2.2

    Регламент (ЕО) № 302/2009, приет на 6 април 2009 г. като следствие от препоръка 08-05 на ICCAT, приета на 16-ото ѝ специално заседание, проведено през ноември 2008 г., отменя Регламент (ЕО) № 1559/2007 на Съвета от 17 декември 2007 г., с който първоначално се създаде многогодишен план за възстановяване на червения тон в източната част на Атлантическия океан и в Средиземно море.

    2.3

    На годишното си заседание през 2010 г. ICCAT прие препоръка, изменяща съществуващия многогодишен план с цел възстановяване на популацията от червен тон в източната част на Атлантическия океан и Средиземно море.

    2.4

    Препоръката от 2010 г. намалява допълнително общия допустим улов (ОДУ), засилва мерките за понижаване на риболовния капацитет и мерките за контрол, най-вече по отношение на операциите по прехвърляне и поставяне в клетка.

    2.5

    Целта на тези мерки е да се гарантира ефективността на плана с оглед постигането през 2022 г. на биомаса, която да отговаря на максималния устойчив улов (BMSY) с не по-малко от 60-процентна вероятност.

    2.6

    Препоръките на ICCAT имат задължителна сила за договарящите страни, които не са повдигнали възражения срещу тях. Като договаряща страна в ICCAT от 1997 г. Европейският съюз трябва да прилага приетите препоръки, срещу които не е изразил възражения.

    2.7

    Поради всички тези причини предложението за регламент има за цел посочената препоръка на ICCAT да се въведе в правото на Съюза.

    3.   Промени

    3.1

    На първо място, променя се целта на плана за възстановяване, като трябва да се постигне BMSY с не по-малко от 60-процентна вместо 50-процентна вероятност.

    3.2

    Въвеждат се някои промени в определенията, по-специално разширяване на обхвата на „допълнителен кораб“ и „дейности по прехвърляне“, уточняване на „отглеждане“ и добавяне на „отговорна държава-членка“ и „държава-членка, отговаряща за“.

    3.3

    В Глава II „Възможности за риболов“ се въвежда задължението държавите-членки да предават на Комисията не по-късно от 15 септември всяка година временен годишен риболовен план за следващата година.

    3.4

    Във връзка с мерките за капацитета, обхванати в Глава III, предложението за регламент предвижда график за адаптиране на капацитета на всяка държава-членка между 2010 и 2013 г., така че през последната година за всяка държава-членка да се отстрани 100 % от несъответствието между нейния риболовен капацитет и нейния риболовен капацитет, съизмерим с квотата ѝ, както за риболовни кораби, така и за капани.

    3.5

    В Глава IV „Технически мерки“ закритият риболовен сезон се удължава с един месец за кораби с мрежа гъргър през периода от 15 юни до 15 май на следващата година.

    3.6

    Глава V съдържа промените във връзка с „Мерки за контрол“, по-специално:

    3.6.1

    Комисията не приема включване със задна дата на риболовен кораб, нито на кораб за улов в списъците, които всяка държава-членка трябва да изпраща на Комисията 45 дни преди началото на риболовния сезон.

    3.6.2

    Задължението на капитаните на кораби за улов на Съюза да вписват в бордовия дневник не само предвиденото в системата на Общността за контрол на правилата на общата политика в областта на рибарството (ОПОР), но и информацията, изброена в приложение II на предложението за регламент за строг контрол на улова на червен тон.

    3.6.3

    Налага се пълна забрана на съвместни риболовни операции с други договарящи страни.

    3.6.4

    Заменя се изцяло членът на Регламент 302/2009, който се отнася до „операции за прехвърляне“, като се предлага по-ефикасна и по-ясна система за контрол над тези операции.

    3.6.5

    Освен това се заменя напълно и членът, който се отнася до „операции за поставяне в клетки“.

    3.6.6

    Членът, който се отнася до „система за наблюдение на корабите“ (VMS) се разширява със задължението предаването на данни от VMS до ICCAT от страна на риболовни кораби, включени в регистъра на ICCAT относно корабите за улов на червен тон, да започва най-малко 15 дни преди откриване на риболовния сезон и да продължава най-малко 15 дни след неговото закриване. Освен това предаването на данни не се прекъсва, когато корабите са в пристанище.

    3.6.7

    „Записване и докладване на дейности, свързани с капани“ се изменя така, че освен съобщаването на регистрирания улов с капани, след приключването на всяка риболовна операция следва да се съобщи и приблизителната оценка на останалите в капана количества.

    3.6.8

    Освен това се разширява „Схемата на ICCAT за съвместна международна инспекция“ така, че ако през даден период има повече от 15 риболовни кораба на дадена държава-членка, извършващи дейности по улов на червен тон в зоната по Конвенцията ICCAT, за този период от време държавата-членка поддържа инспекционен кораб в зоната по конвенцията или си сътрудничи с друга държава-членка или договаряща страна с оглед на съвместното използване на инспекционен кораб.

    3.6.9

    Член 30, който се отнася до „Програмата за национални наблюдатели“, се изменя, като се разширява обхватът на националните наблюдатели, така че да включва:

    100 % от активните кораби с дължина 24 м през 2011 г.;

    100 % от активните кораби с дължина по-малка или равна на 20 м през 2012 г.;

    100 % от корабите влекачи.

    3.6.10

    В „Програмата за регионални наблюдатели на ICCAT“ параграф 1 се заменя с друг, в който се уточнява, че всяка държава-членка осигурява присъствието на наблюдател на ICCAT на борда на:

    всички кораби с мрежа гъргър с дължина над 24 м през целия риболовен сезон за 2011 г.;

    всички кораби с мрежа гъргър с дължина над 20 м през целия риболовен сезон за 2012 г.;

    всички кораби с мрежа гъргър независимо от тяхната дължина през целия риболовен сезон от 2013 г. нататък.

    3.6.10.1

    На посочените кораби с мрежа гъргър, на борда на които няма регионален наблюдател, не се позволява да извършват риболов или дейности, свързани с улова на червен тон.

    3.6.11

    „Достъпът до видеозаписи“, регламентиран в член 32, се заменя изцяло, като се добавя нов параграф, с който държавите-членки се задължават да предприемат необходимите мерки за предотвратяване на замяната, монтирането или друга намеса в оригиналния видеозапис.

    3.6.12

    Добавя се член 33а, озаглавен „Изпращане на плана за инспекции на Съюза до ICCAT“, в който се определя датата 15 септември, до която държавите-членки трябва да изпратят на Комисията своя план за инспекции относно следващата година. Комисията изпраща плана за инспекции на Съюза до секретариата на ICCAT за одобрение.

    3.6.13

    Параграф 1 на член 34 относно „Пазарните мерки“ се заменя с нов, в който, освен че се забраняват вътрешната търговия, разтоварването на суша, вносът, износът, поставянето в клетки за угояване или отглеждане, реекспортът и трансбордирането на червен тон, който не е придружен от точна, пълна и заверена документация, изисквана съгласно настоящия регламент, всички тези дейности се забраняват, ако не бъдат придружени и от документацията, изисквана от Регламент (ЕС) № 640/2010 на Европейския парламент и на Съвета от 7 юли 2010 г. за създаване на програма за документацията за улова на червен тон (Thunnus thynnus).

    3.6.14

    И накрая, в глава V „Мерки за контрол“ на предложението за регламент са включени замяната и изменението на приложенията в съответствие с всички променени мерки.

    4.   Общи бележки

    4.1

    ЕИСК оценява и подкрепя променените и нововъведените технически мерки и мерки за контрол, тъй като разбира, че те са плод на натрупания опит и ще помогнат да се възстановят популациите на червения тон в източната част на Атлантическия океан и в Средиземно море с цел през 2022 г. да се постигне биомаса, която да отговаря на максималния устойчив улов (BMSY) с не по-малко от 60-процентна вероятност.

    4.2

    Освен това Комитетът призовава Комисията да прилага възможно най-стриктно настоящия регламент във всички държави-членки и договарящи страни, които извършват дейности, свързани с улова или отглеждането и угояването на червен тон в зоната по Конвенцията ICCAT.

    4.3

    ЕИСК признава усилията, които полагат през последните години Европейската комисия, държавите-членки и рибарите за адаптиране на флотата си към наличните възможности за риболов и в изпълнение на нелекия план за възстановяване, със съответните социално-икономически последици, породени от него, които следва да бъдат отчитани.

    4.4

    Комитетът с удовлетворение констатира, че направените жертви дават плод и че както учените, така и засегнатите рибари виждат как се възстановява популацията на червен тон.

    4.5

    Комитетът приканва държавите-членки и Комисията да продължат да подкрепят националните научноизследователски институти с цел те да могат да направят възможно най-добрите оценки на популацията на червен тон и последиците от плана за възстановяване. С оглед на това приветства създаването на научна обсерватория, включваща администрациите, научните работници и операторите на капани, както и частните инициативи, разработени от предприятия и научни работници, чиято цел е да допринасят за по-доброто опознаване на вида.

    4.6

    По отношение на установените периоди на закрит риболовен сезон за кораби с мрежа гъргър, ЕИСК счита, че предложенията за изменение на настоящия закрит риболовен сезон трябва да се анализират много внимателно от учените с цел тази дейност да стане по-устойчива в икономически, социален и екологичен план.

    Брюксел, 26 октомври 2011 г.

    Председател на Европейския икономически и социален комитет

    Staffan NILSSON


    Top