Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52008AE0499

Становище на Европейския икономически и социален комитет относно Съобщение на Комисията до Съвета, Европейския парламент, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите — План за действие относно обучението за възрастни: Всяко време е подходящо за учене СOM(2007) 558 окончателен

OB C 204, 9.8.2008, p. 89–94 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

9.8.2008   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 204/89


Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Съобщение на Комисията до Съвета, Европейския парламент, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите — План за действие относно обучението за възрастни: Всяко време е подходящо за учене“

СOM(2007) 558 окончателен

(2008/C 204/19)

На 27 септември 2007 г. Европейската комисия реши, в съответствие с член 262 от Договора за създаване на Европейската общност, да се консултира с Европейския икономически и социален комитет относно:

„Съобщение на Комисията до Съвета, Европейския парламент, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите — План за действие относно обучението за възрастни: Всяко време е подходящо за учене“.

Специализирана секция „Заетост, социални въпроси и гражданство“, на която беше възложено да подготви работата на Комитета по този въпрос, прие своето становище на 21 февруари 2008 г. (докладчик: г-жа Heinisch, съдокладчици: г-жа Le Nouail Marlière и г-н Rodríguez García-Caro).

На 443-тата си пленарна сесия, проведена на 12 и 13 март 2008 г. (заседание от 13 март 2008 г.), Европейският икономически и социален комитет прие настоящото становище със 117 гласа „за“ и 1 глас „въздържал се“.

1.   Заключения и препоръки

1.1

ЕИСК приветства факта, че с първия си план за действие относно обучението за възрастни: „Всяко време е подходящо за учене 2007-2010 г.“ Комисията отваря един нов прозорец в своята работна програма, свързана с политиката в областта на обучението и подкрепя плана, при условие че се вземат под внимание бележките, съдържащи се в настоящото становище.

1.2

Комитетът приветства факта, че 13 години след тяхното въвеждане европейските програми за обучение за възрастни за първи път получават отделна политическа работна основа. Както бе посочено и в самия текст, предхождащото Плана за действие Съобщение на Комисията относно обучението за възрастни (1) всъщност имаше двойна цел: от една страна подготвяне на програмата за подпомагане „Grundtvig“ (2) и, от друга, подготовка на съответен политически план за действие в областта на обучението за възрастни.

1.3

ЕИСК изразява съжаление, че развитието на не-професионалното обучение за възрастни, на не-формалното и неформално учене с цел цялостното развитие на личността и за засилване на активното гражданско участие, от което имат нужда в еднаква степен заетите лица и другите граждани, все още не е сред приоритетите на този първи план за действие. Комитетът отбелязва, че в Плана за действие се отрежда много място на познатите и подкрепяни от него цели за подобряване на сътрудничеството на европейско ниво в областта на професионалното обучение.

1.4

ЕИСК иска да бъдат създадени привлекателни рамкови условия също и за специфичните интереси на неработещите жени и мъже в областта на обучението, които да позволят тяхното „активно включване“ в ученето през целия живот.

1.5

Комитетът счита, че с оглед на демографските промени са необходими комплексни процеси за промяна на организацията на обучението за възрастни и на свързаните с него теми.

1.6

Едновременно с това ЕИСК предлага във всички области на образованието да се обмисли въпроса защо различните нива, свързани с политиката в областта на обучението, все още се концентрират върху „младите възрастни“, като на разделение на задачите си и понякога се припокриват, и предлага вместо това във всички държави-членки и на европейско ниво да бъдат създадени специфични професионални структури за обучение на възрастни.

1.7

ЕИСК настоява да не се предприемат действия, които да доведат до още по-голяма маргинализация или дори до изместване на малките инициативи и институции в областта на обучението за възрастни. Те по-скоро следва да бъдат подсилени.

1.8

Комитетът отбелязва, че не може да бъде основна задача на обучението за възрастни да компенсира недостатъчно ефективната формална образователна система. Той изразява загриженост, че делът на хората, които са напуснали училище твърде рано, е нараснал на повече от 15 %. Той призовава държавите-членки и Комисията да ускорят реформите със социално-педагогическа насоченост в образователната система на основата на многото примери за добри практики в Европа и в държавите от ОИСР.

1.9

ЕИСК призовава Комисията да изработи съпровождащ план за насърчаване на равнопоставеността между мъжете и жените.

1.10

Комитетът изразява съжаление за липсата на ясна информация относно необходимите инвестиции.

1.11

ЕИСК препоръчва да се вземе в по-голяма степен предвид териториалното измерение на обучението на възрастни и неговият принос за социалното сближаване, особено в западащи региони.

1.12

Комитетът изразява съжаление, че не са били взети предвид специфичните форми на преподаване и учене за възрастни в народните университети на интернатни начала, действащи на надрегионално и европейско ниво.

1.13

Той препоръчва да се насърчава създаването на многофункционални местни центрове за обучение на възрастни с нова концепция, в които да бъдат застъпени новите технологии и електронното обучение.

1.14

ЕИСК се застъпва за достойни условия на труд за преподавателите и административния персонал в областта на обучението за възрастни, както и за достойни условия, благоприятстващи обучението на всички възрастни.

1.15

Комитетът предлага в рамките на Плана за действие да се извърши проучване за осъществимост на изграждането на специфична специализирана инфраструктура на ЕС за изследвания и продължаващо обучение за целите на обучението за възрастни в Европа и подчертава, че при това е необходимо да се работи върху специфичните методи за обучение на възрастни и разпространението им.

1.16

ЕИСК предлага да се насърчи организирането на европейски фестивали на ученето, които да участват в международното движение на фестивалите на ученето и препоръчва да се проведат европейски информационни и мотивационни кампании, които да направят ученето по-привлекателно за възрастните.

1.17

Той предлага на Комисията в бъдеще да посвети по-голямо внимание на международното измерение на обучението за възрастни и да включи Комитета в тези процеси. Затова Комитетът желае да бъде включен в дейностите в Европа за подготовка на следващата международна конференция на ООН по обучението за възрастни (CONFINTEA VI) през 2009 г. в Бразилия.

1.18

ЕИСК приветства усилията на Комисията за създаване на основна европейска база данни и за по-голяма езикова съгласуваност, но не открива в изложението по-ясно изразени специфични приоритети, свързани с обучението за възрастни.

2.   Въведение

2.1

В много европейски страни обучението за възрастни има дълга традиция. Поради тясната му връзка със социални движения като работническото движение, движението за правата на жените и националните движения, както и движенията за избирателни права, самото обучение за възрастни дълго време имаше социални и еманципационни цели. В много европейски страни се развиха центрове за обучение на възрастни и народни университети на интернатни начала (Heimvolkshochschulen), които имат едновременно културно и педагогическо измерение и в които се насърчават развитието на личността и гражданското участие за всички. С течение на времето към тях се прибавиха и учебни центрове, предлагащи алтернативи („втори шанс“) за завършване на училищното образование (задочно, вечерно и др.), възможности за професионално обучение, както и висши училища, стремящи се целенасочено да се отворят и към групи от населението, които досега са били в неблагоприятно положение.

2.2

На европейско ниво интересът дълго време се концентрираше върху професионалното обучение, като бяха създадени комитети и специализирани професионални институции, напр. Европейският център за развитие на професионалното обучение (Cedefop) и Европейската фондация за обучение (ЕФО). Още през 70-те години бяха изготвени и приложени европейски програми за насърчаване на обучението на хора с увреждания, мигранти, младежи без завършено училищно или професионално образование, както и за насърчаване на равенство на шансовете за жените на пазара на труда. Cedefop се превърна във форум за обмен и оценка на примери за добри практики.

2.3

Едва чрез политиката за учене през целия живот Комисията се отвори и към политически пренебрегвани дотогава области като обучението за възрастни, което бе „завареното дете“ на политиката в областта на образованието. Въвеждането на специални програми в подкрепа на подобряването на качеството и иновациите също и в областта на обучението за възрастни (от 1995 г. нататък), определянето на 1996 г. за Европейска година на ученето през целия живот и принципите на стратегия за ученето през целия живот в заключенията на Съвета от 20 декември 1996 г. отбелязаха началото на нова фаза на разнообразна политическа активност. На 30 октомври 2000 г. Европейската комисия публикува Меморандум за ученето през целия живот, в който се формулира стратегия за разработване на система за учене през целия живот и се поставят на обсъждане шест ключови послания, определящи насоките на системата за учене през целия живот (3).

2.4

В рамките на Лисабонската стратегия бяха приети решенията на Съвета относно ученето през целия живот (4) и работната програма „Образование и Обучение 2010“ (5), в първия етап на която все още не се обръщаше особено внимание на обучението за възрастни. За засилване на общата европейска политика в областта на професионалното образование и обучение (ПОО) в рамките на работната програма „Образование и обучение 2010“ бе иницииран и Копенхагенският процес, чиято първа фаза приключи в края на 2006 г. с Комюникето от Хелзинки (6).

2.5

Политиката в областта на висшето образование също бе част от работната програма, но едновременно с това от 1999 г. насам в рамките на Болонския процес тя се концентрираше върху сериозни преструктурирания в полза на създаването на „Европейско пространство за висше образование“, което първоначално остави на втори план отварянето на висшите училища към целевите групи в неблагоприятно положение и задачата за насърчаване на продължаващото обучение на университетско ниво.

2.6

Извън дейностите по работната програма „Образование и обучение 2010“ през последните години на европейско ниво бе разработено интегрирано „Насърчаване на цялостното участие на младите хора в образованието, заетостта и в обществото“ (7), каквото засега липсва за хората от различни възрастови групи.

2.7

Новата рамкова стратегия на Европейската комисия за многоезичието (8) и съобщението й относно „Европейска програма за култура в глобализиращия се свят“ (9) откриха косвено и нови хоризонти пред обучението за възрастни.

2.8

През последните години ЕИСК принципно приветства, подкрепя и съпровожда със свои становища дейността на Европейската комисия в областта на ученето през целия живот.

3.   Резюме на Плана за действие

3.1

Планът за действие относно обучението за възрастни „Всяко време е подходящо за учене“ е следствие от съобщението на Комисията „Никога не е твърде късно за учене (10). Чрез Плана за действие се цели на европейско ниво да бъдат определени пет приоритета: подобряване на структурите за управление, включително качеството, ефективността и разпределението на правомощията при осъществяване на обучението за възрастни, подкрепа при обучителните дейности и признаване на резултатите от обучението.

3.2

Планът за действие трябва да допринесе за практическото осъществяване на целите от предишното съобщение на Комисията (11): „Да се премахнат пречките пред участието; да се повишат качеството и ефикасността на сектора; да се съкрати процесът на узаконяване и признаване; да се осигурят достатъчно инвестиции и да се наблюдава секторът“.

3.3

Планът е насочен към онези, които поради ниското си образователно ниво, недостатъчна квалификация или съответно липса на умения нямат големи шансове за успешна интеграция в обществото.

4.   Общи бележки

4.1

ЕИСК приветства факта, че Европейската комисия е изготвила първия План за действие относно обучението за възрастни за периода 2007-2010 г. Комитетът напълно подкрепя този план, при условие че бъдат взети предвид съдържащите се в настоящето становище бележки. Чрез Плана за действие отново се уточнява, че политическата работна програма „Образование и обучение 2010“ има за цел също и обучението за възрастни с оглед насърчаване на социалното сближаване, активното гражданство, пълноценния личен и професионален живот, както и осигуряване на по-голяма способност за адаптиране и заетост.

4.2

Комитетът предупреждава срещу неефективното припокриване с целите и проектите за професионалното обучение в рамките на „Копенхагенския процес“, тези на европейските насоки за политиката по заетостта за периода 2005-2008 г., на Европейския социален фонд (ЕСФ) и програмата за подпомагане в областта на професионалното обучение „Леонардо да Винчи“. В този контекст вече се обръща особено внимание на разширяването на информационните и консултантските служби, легализацията на неформално придобити умения, разширяването и прилагането на европейската квалификационна рамка и на доброто управление в институциите за професионално обучение.

4.3

Както и преди, ЕИСК е на мнение, че всички граждани на Европа се нуждаят от достъп до модерно обучение за възрастни през целия живот. В течение на живота си всеки следва да придобива нови умения, да ги опреснява или актуализира. Демографските промени, изменението на климата, новите информационни и комуникационни технологии и предизвикателствата и възможностите на глобализацията също променят нашите професии и нашия живот. Тези промени изискват и съвсем нови познания и умения, които хората от различни възрастови групи не са могли да получат в училище, по време на своето обучение или следване.

4.4

Поради това Комитетът смята, че липсва цялостна далновидна рамкова концепция, в която биха могли да намерят своето общо място възможностите и потребностите за учене на всички възрастни. Комитетът винаги се е застъпвал за условия на обучение, достъпни за всички, включително и за хората с увреждания. По този начин за всички заинтересовани страни възникват разнообразни синергии. Улесняват се също междугенерационното, междукултурното учене и обучението на няколко езика.

4.5

ЕИСК призовава Комисията да възложи на група експерти в областта на обучението за възрастни да изготвят в допълнение към нейния План за действие също и план за насърчаване на равнопоставеността между мъжете и жените, включващ положителни действия и визиращ перспективата за учене през целия живот.

4.6

Комитетът обръща внимание върху Европейската референтна рамка за ключовите компетенции (12), които всеки възрастен също следва да има възможност да овладее. Във връзка с това постоянно се посочват редица понятия от основно значение, които могат да вдъхновят нови методи за организация и иновативни методи на преподаване и в областта на обучението за възрастни: критично разсъждаване, творчество, инициативност, решаване на проблеми, оценка на риска, намиране на решения и конструктивно управление на чувствата.

4.7

Комитетът препоръчва на Комисията да проучи дали Планът за действие относно обучението за възрастни не би могъл да бъде обогатен чрез един привлекателен ежегоден Европейски фестивал на ученето и чрез информационни и мотивационни кампании в пресата, по радиото и телевизията относно ученето през целия живот. Той призовава Комисията да вземе предвид необходимостта от социална дейност по местоживеене, за да бъдат насърчавани хората, които са далеч от образованието, да го продължат. ЕИСК счита личния контакт с лицата в неблагоприятно социално положение за важен елемент на целта за повишаване на образователното ниво, за засилване на адаптационните възможности на всеки към променените условия и за насърчаване на равноправния достъп до учене през целия живот.

5.   Специфични бележки

5.1

ЕИСК приветства факта, че още от самото начало (параграф 1) Планът за действие не само изтъква целта за изграждане на конкурентоспособна икономика на знанието, но залага също така и виждането за едно общество на знанието за всички, което да държи на социалното включване и сближаване. Комитетът е следователно и на мнение, че при анализа на нуждите от продължаващо образование и при съображенията относно интегрирането чрез учене през целия живот следва да бъдат включени и социалните партньори, действащи на местно ниво, предприятията, организациите на гражданското общество, както и необлагодетелстваните по отношение на образованието възрастни и техните семейства.

5.1.1

ЕИСК подчертава, че за насърчаване на посочените от Комисията „нискоквалифицирани“ работници са необходими не само промени от страна на заинтересованите лица, но и премахване на все още съществуващите пречки за учене. Комитетът е на мнение, че при подбора на целевите групи в Плана за действие в твърде малка степен се вземат под внимание пречките за учене пред лицата, необлагодетелствани в много отношения, хората живеещи в бедност, хората в отдалечени региони и населени места и в социални домове, заведения и институции от затворен тип.

5.1.2

ЕИСК предупреждава срещу опасността от по-нататъшна сегрегация вследствие на местната и междурегионална „търговия“ с услуги за тези възрастни, например при оферти за обществени поръчки, свързани със специфични мерки за обучение, обявени от службите по заетостта и социалните служби. Комитетът счита, че възрастните биха се почувствали още по-заинтересовани от възможностите за обучение, ако по време на обучението по отговорен начин им се представя информация относно състоянието на местния и междурегионалния пазар на труда и ако няма опасност достъпът им до работни места да бъде ограничен от законови или фактически възрастови ограничения.

5.1.3

Комитетът подчертава, че езиковото и културно богатство, което внасят мигрантите от европейски и неевропейски страни, е съкровище с важно значение за Европа. Следва да се предприемат по-нататъшни стъпки за признаване на дипломи и сертификати от европейски и неевропейски страни. Комитетът посочва, че твърде различният правен статут на мигрантите (например кандидати за убежище, признати бежанци, работници-мигранти в рамките на ЕС, граждани на трети страни и др.) често ограничава достъпа им до продължаващо обучение, но от друга страна обуславя и задължителни за тях образователни мерки като езикови курсове.

5.1.4

ЕИСК не открива в документа на Комисията достатъчно ясни изводи за това какви са последиците от демографските промени за възможностите за учене през целия живот на по-възрастното поколение, което вече не е част от пазара на труда. Във връзка с това Комитетът посочва разнообразните препоръки в своето становище по собствена инициатива относно демографските промени (13). В това становище бе заявено, че хората във всяка възраст трябва да разширяват своите познания както в личен план, така и в професионално отношение, за да могат да участват в това развитие, да поемат отговорност за другите и да могат колкото се може по-дълго да водят независим живот. В много професионални области са нужни допълнителни квалификации, а в други се развиват съвсем нови модели на услуги, за които следва своевременно да се осигури първоначално и продължаващо обучение.

5.1.5

Комитетът препоръчва също така и във връзка с настоящия План за действие „да се вземат предвид учещите с особени нужди и активно да се вземат под внимание нуждите на хората с увреждания, особено чрез мерки за насърчаване на тяхната интеграция в общата система на образование и обучение“ (14) и развиване на достъпа до дистанционно, включително и електронно обучение.

5.1.6

Комитетът критично отбелязва факта, че се обръща твърде малко внимание на личните потребности за учене на възрастни, които не са икономически активни, но са активни членове на своите общности и на обществото. Те често не разполагат с достатъчни ресурси, за да получат достъп до обучението за възрастни.

5.1.7

ЕИСК препоръчва цялата формална образователна система да се отвори в по-голяма степен за нуждите за обучението за възрастни. Поради това Комитетът повтаря, че е време „да се премахнат възрастовите ограничения в областта на образованието, които досега бяха налагани на европейските граждани от европейските системи за общо и професионално образование“ (15). В случаите, където това е възможно, показаните до момента положителни постижения следва да бъдат признати в рамките на отворени и по-гъвкави структури на формалната образователна система. Достъпът на всички до ИТ оборудването на образователните заведения би могъл да насърчи ученето през целия живот и електронното обучение.

5.1.8.

В политиката по отношение на висшето образование не се отчиташе, че и висшите учебни заведения имат задължение към продължаващото образование. Ученето през целия живот е отговорност и на институциите на висшето образование. Комитетът подчертава, че образованието за възрастни във висшите учебни заведения и повишаването на квалификацията на висшистите са тясно свързани с разширяването на образованието за възрастни и трябва да бъдат част от системата за учене през целия живот.

5.2

Комитетът отбелязва факта, че общата цел на Плана за действие относно обучението за възрастни следва да бъде да се приложат петте ключови послания от Съобщението на Комисията „Никога не е твърде късно за учене“. Комитетът се отнася критично към факта, че по отношение на четвъртото ключово послание (осигуряване на достатъчно инвестиции) не се предлагат никакви действия. Той счита, че в плана непременно трябва да бъдат включени действия по отношение на четвъртото ключово послание.

5.2.1

Комитетът предлага предприятията и държавата да предоставят освен това и привлекателни стимули за продължаващо обучение. Очакванията за „възвръщане на инвестициите“ (параграф 2.2 на Плана за действие) на институциите за продължаващо обучение не могат да бъдат единствена мотивация за постигането на по-голямо равенство на шансовете при достъпа до учене през целия живот.

5.2.2

ЕИСК е на мнение, че при признаването на неформално придобитите умения все още липсва надеждна оценка на разходите. Комитетът предупреждава, че това в никакъв случай не бива да става причина за отказ от по-нататъшното разширяване на обучението за възрастни. През периода, обхванат от Плана за действие 2007-2010 г., в много държави-членки Европейската квалификационна рамка (16) и националните квалификационни рамки като контекст за признаване на квалификации все още са в ранен етап на развитие.

5.2.3.

Заедно с това ЕИСК настойчиво обръща внимание върху дългосрочните социални и икономически разходи, възникващи поради наличието на толкова големи групи от обществото с ниско ниво на общо и професионално образование.

5.2.4

Комитетът отбелязва, че позоваванията върху възможното и желателно отваряне на ЕСФ и на програмата „Учене през целия живот“ предполагат значително разместване за сметка на досегашните приоритети, както и използване на собствени национални финансови ресурси в областта на обучението за възрастни. Комитетът посочва, че само малко държави и региони в Европа могат да използват в по-голяма степен ЕСФ за финансиране на иновации, но не и за редовно финансиране на обучението за възрастни. Текущото преразпределяне на средствата по ЕСФ в новите държави-членки ще доведе и до налагане на ограничения в други региони.

5.3

ЕИСК приветства факта, че европейските социални партньори и неправителствени организации, след участието си в процедурата на консултация (параграф 1.1 на Плана за действие) и в подготвителния етап ще могат да участват и в прилагането на Плана за действие и да внесат своя специфичен опит. ЕИСК смята, че осигуряването на достойни условия на труд за предоставящите услуги и на достойни условия, благоприятстващи достъпа до обучение на възрастните обучаеми, а и техните права като потребители, независимо дали заплащат сами тези услуги или не, са фактори, които се нуждаят от особено внимание.

5.4

Комитетът препоръчва при по-нататъшната работа по Плана за действие също и включването на редица генерални дирекции на Европейската комисия и на съответните европейски институции. Това сътрудничество би подобрило политическата съгласуваност между целите и действията на отделните генерални дирекции.

5.5

ЕИСК приветства факта, че в консултациите бяха включени и международни организации (параграф 1.1 на Плана за действие). Комитетът препоръчва Европейската комисия, съвместно със съответните генерални дирекции, да изработи като следваща стъпка един допълнителен международен план за действие в областта на обучението за възрастни.

5.6

ЕИСК настоява при определянето на правила за добро управление („Управление“, параграф 2.2 на Плана за действие) в институциите за обучение на възрастни да бъде запазено достатъчно място за различността и многообразието, за да могат и по-малки институции с нестопанска цел, които предлагат значителна културна „добавена стойност“ и използват иновативни методи на работа, да получат възможности за финансова подкрепа.

5.7

ЕИСК счита модерно оборудваните мултифункционални местни учебни центрове за една от основните предпоставки за добро управление (параграф 2.2 на Плана за действие).

5.7.1

Комитетът приветства факта, че в началото (параграф 2) се обръща внимание върху полезните „партньорства“ в градовете и регионите, но не открива конкретни препоръки за нуждата от координация при системното териториално разгръщане на обучението за възрастни. В тази връзка Комитетът насочва вниманието специално към образцовото движение на „учещите градове“ и на „учещите региони (17) в Европа.

5.7.2

ЕИСК препоръчва в рамките на Плана за действие да се обърне по-голямо внимание и на изграждането на нови, перспективно проектирани и привлекателни местни учебни центрове за всички възрастни във всички региони на Европа. Голяма част от обучението за възрастни продължава да се провежда като се използват вторично помещения, които всъщност са били построени за друга цел и са на разположение само ограничено време.

5.7.3

Комитетът не открива изричното включване на народните университети на интернатни начала (Heimvolkshochschulen) в Плана за действие — от гледна точка на педагогическите методи те са един от „маяците“ на обучението за възрастни в Европа. Със своите интернати те са важни места за среща на мобилни обучаеми и преподаватели от цяла Европа. През изминалите 10 години субсидиите им бяха значително съкратени, а през последните години някои от тях, включително и такива признати на европейско ниво, бяха закрити.

5.8

ЕИСК отбелязва, че възможностите и проблемите, свързани с новите комуникационни технологии, следва да бъдат по-точно отразени при прилагането на Плана за действие и по-широко включени в него. Липсата на достъп до информационните технологии е допълнително измерение на социалното изключване, чието значение нараства все повече. Така например 46 % от домакинствата в Европа нямат достъп до Интернет от дома си (18), а 40 % от европейците по собствени твърдения не притежават никакви умения за работа с Интернет (19). По-широкото предлагане на безплатно достъпни възможности за обучение по Интернет за всички възрастни още не е особено напреднало, докато междувременно вече се обсъждат патенти за концепции за обучение и се правят заявки за тяхното регистриране (20).

5.9

ЕИСК признава, че работодателите осигуряват една голяма част от обучението за възрастни (параграф 2.2 на Плана за действие). Наред с това обаче и профсъюзите също насърчават обучението за възрастни в собствените си институции и в предприятията, например чрез местни и транснационални курсове в собствените им организации и чрез мотивиращо консултиране по време на учебния процес и съпровождане на ученето на работното място. Важно е в Плана за действие да се обърне внимание на установяването на баланс между предложенията за обучение и справедливите условия за достъп за всички обучаеми.

5.10

Комитетът отдава голямо значение на принципа, че също и при основното и проектното финансиране на институции от страна на държавата не трябва да бъде накърнявана свободата на доставчиците на продължаващо обучение самостоятелно да определят учебните планове и да изготвят програмите си, както и правото им на свободен избор на персонал, като разбира се е ясно, че следва да бъдат спазвани определени стандарти за качество и ефективност.

5.11

ЕИСК счита за важно указанието, че обучаемите следва да бъдат в центъра на доброто фирмено управление, както и че се препоръчва поддържането на „тесни връзки“ с „организации на обучаващите се“. Комитетът смята обаче, че в областта на обучението за възрастни това е недостатъчно.

5.11.1

Той не открива ясни изявления относно участието на възрастните обучаеми и представителството на техните интереси в областта на обучението за възрастни. Демократичните права на младите ученици и студенти във формалната образователна система в повечето европейски държави обикновено са законово гарантирани в значително по-голяма степен от тези на обучаемите в рамките на обучението за възрастни.

5.11.2

ЕИСК предлага само преценката на обучаемите да бъде поставена в центъра на оценяването. Най-вече моделите за тестване на качеството, ориентирани към търсенето и обучаемите, следва да бъдат обект на обмен и да се ползват с приоритет преди въвеждането на нови държавни мерки за „наблюдение“ на качеството на доставчиците на обучителни услуги (21).

5.11.3

Комитетът предлага да се помисли по-специално за гарантиране на правата на възрастните ползватели („потребители“) на такива обучителни услуги, предлагани срещу заплащане. Техните права, например при прекъсване на курса по необходимост, напускане на курса в случай, че не го одобряват, при промяна на графика или непровеждане на занятия, се нуждаят от ясно дефиниране. За пример в това отношение могат да послужат препоръките относно правата на пътниците в Европа.

5.12

ЕИСК потвърждава, че държавите-членки и Комисията следва да обърнат по-голямо внимание на първоначалното и последващото обучение, на статута и заплащането на персонала, зает в обучението за възрастни (параграф 3.2 на Плана за действие).

5.12.1

Комитетът признава, че обучението за възрастни се нуждае от значителна гъвкавост от страна на персонала, тъй като обучаемите са в центъра на вниманието, но настоява високите изисквания по отношение на тази гъвкавост да вървят ръка за ръка с висока степен на социална защита. Социалните партньори биха могли да предприемат съпровождащи инициативи, за да намалят несигурността в ситуацията на преподавателите и да подобрят техните права на участие.

5.12.2

ЕИСК препоръчва при подобряването на професионализма освен на компетентността за преподаване на възрастни да се обърне особено внимание и на специализираната компетентност, тъй като тя има решаващо влияние върху успеха на обучението.

5.12.3

Комитетът препоръчва също да се направят анализи и подготвят препоръки по отношение на статута на граждански ангажираните доброволци в рамките на сектора на обучението за възрастни.

5.13

ЕИСК отбелязва приоритетната цел „за постигането на поне с едно ниво по-висока квалификация“ (параграф 3.3) за колкото се може повече възрастни. Класифицирането на хората и техните образователни цели според степента на образование има твърде ограничена стойност в рамките на общото обучение за възрастни, макар и, разбира се, при отделни курсове да е необходимо да се обръща особено внимание на приемствеността с предварително придобитите познания. Също така по никакъв начин не може да се гарантира, че след достигане на поредната формална образователна степен човек би получил по-голямо социално признание или работа. Срещата на съвсем различни обучаеми е по-скоро най-интересният аспект на много от курсовете за обучение за възрастни или — казано на икономически език — техният „социален капитал“.

5.14

Следва обаче да се уточни кои са планираните показатели, които отчитат също и не-професионалното обучение за възрастни, териториалното разпределение на възможностите за обучение и, в по-голяма степен от преди, също и обучението без възрастови ограничения за хора, които не упражняват професионална дейност.

Брюксел, 13 март 2008 г.

Председател

на Европейския икономически и социален комитет

Dimitris DIMITRIADIS


(1)  „Обучение на възрастни: Никога не е твърде късно за учене“ (СОМ (2006) 614 окончателен).

(2)  Датският преподавател N. F. S. Grundtvig, развил обучението за възрастни, вдъхнови през 19-ти век със своите демократични и социални идеи движението за народните университети на интернатни начала. От 2001 г. насам Комисията нарече на негово име — „Grundtvig“ (Грюндвиг) — втората подпрограма за обучение за възрастни в рамките на новата програма „Сократ“ 2001-2006 г.

(3)  SEC(2000) 1832 от 30.10.2000 г.

(4)  Резолюция на Съвета от 27.6.2002 г. относно ученето през целия живот (ОВ C 163, 9.2.2002 г.).

(5)  Подробна работна програма на Съвета от 14 юни 2002 г. относно прилагането на целите на системите за общо и професионално образование в Европа (ОВ C 142, 14.6.2002 г.).

(6)  Комюнике „Преглед на приоритетите и стратегиите, свързани с Копенхагенския процес“, Хелзинки, 5.12.2006 г. www.minedu.fi/export/sites/default/vet2006/pdf/Helsinki_Cоmmunique_de.pdf.

(7)  СОМ(2007) 498 окончателен.

(8)  СОМ(2005) 596 окончателен; вж. в тази връзка също становището на ЕИСК: ОВ C 324, 30.12.2006 г., докладчик: г-жа Le Nouail.

(9)  SEC(2007) 570 окончателен.

(10)  СОМ(2006) 614 окончателен.

(11)  Пак там.

(12)  СОМ (2005) 548 окончателен. Вж. също и становище на ЕИСК относно ключовите компетенции (ОВ С 195, 18.8.2006 г., докладчик: г-жа Herczog). Наред с компетенциите, свързани с родния език, чуждите езици, математиката и естествените и точните науки, компютърните умения и уменията за учене, равни по значение измерения са също така социалните и гражданските умения и инициативността, както и предприемчивостта, културното опознаване и изразяване.

(13)  Вж. във връзка с това становището на ЕИСК по собствена инициатива от 15.9.2004 г.„Към Седма рамкова програма за научни изследвания: нужда от научни изследвания в областта на демографските промени — качество на живота на възрастните хора и технологически нужди“, докладчик: г-жа Heinisch (ОВ C 74, 23.3.2005 г.).

(14)  Вж. във връзка с това становището на ЕИСК от 10.2.2005 г. относно „Предложение за Решение на Европейския парламент и Съвета за създаване на интегрирана програма за действие в областта на ученето през целия живот“, докладчик: г-н Koryfidis (ОВ C 221, 8.9.2005 г.).

(15)  Пак там.

(16)  СОМ (2006) 479 окончателен. Вж. в тази връзка становище на ЕИСК от 30.5.2007 г. относно „Ученето през целия живот“, докладчик: г-н Rodriguez Garcia-Caro. (ОВ C 175, 27.7.2007 г.).

(17)  Примери за това може да се намерят в: Европейска комисия, Генерална дирекция „Образование и култура“ (изд.): European Networks to promote the local and regional dimension of lifelong learning (The R3L Initiative), март 2003 г.

(18)  Домакинства с най-малко едно лице между 16 и 74 г., ЕС-27 (Eвростат, 8.2.2008 г.).

(19)  Лица между 16 и 74 г., ЕС-27 (Eвростат, 8.2.2008 г.).

(20)  От основно политическо значение е и Резолюцията на Съвета относно „Използването на възможностите на информационното общество за социалното включване“ (ОВ C 292, 18.10.2001 г., стр. 6), но на резултатите от последващите дейности не е направена оценка за нуждите на Плана за действие.

(21)  В Германия се оказва подкрепа на независимата фондация Stiftung Bildungstest.


Top