Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32018D0744

    Решение за изпълнение (ЕС) 2018/744 на Комисията от 16 май 2018 година за изменение на Решение за изпълнение (ЕС) 2016/2008 относно мерките за контрол на здравето на животните във връзка със заразния нодуларен дерматит в някои държави членки (нотифицирано под номер С(2018) 2815) (Текст от значение за ЕИП. )

    C/2018/2815

    OB L 123, 18.5.2018, p. 119–121 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 20/04/2021

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2018/744/oj

    18.5.2018   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    L 123/119


    РЕШЕНИЕ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2018/744 НА КОМИСИЯТА

    от 16 май 2018 година

    за изменение на Решение за изпълнение (ЕС) 2016/2008 относно мерките за контрол на здравето на животните във връзка със заразния нодуларен дерматит в някои държави членки

    (нотифицирано под номер С(2018) 2815)

    (текст от значение за ЕИП)

    ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

    като взе предвид Директива 89/662/ЕИО на Съвета от 11 декември 1989 г. относно ветеринарните проверки по отношение на търговията вътре в Общността с оглед доизграждането на вътрешния пазар (1), и по-специално член 9, параграф 4 от нея,

    като взе предвид Директива 90/425/ЕИО на Съвета от 26 юни 1990 г. относно ветеринарните и зоотехническите проверки, приложими при търговията в Общността с определени видове живи животни и продукти с оглед завършване изграждането на вътрешния пазар (2), и по-специално член 10, параграф 4 от нея,

    като взе предвид Директива 92/119/ЕИО на Съвета от 17 декември 1992 г. за въвеждане на общи мерки на Общността за борба с някои болести по животните и на специфични мерки относно везикулозната болест по свинете (3), и по-специално член 14, параграф 2 и член 19, параграф 1, буква а), параграф 3, буква а) и параграфи 4 и 6 от нея,

    като взе предвид Директива 2002/99/EО на Съвета от 16 декември 2002 г. за установяване на ветеринарно-санитарни правила, регулиращи производството, преработката, разпространението и пускането на пазара на продукти от животински произход за консумация от човека (4), и по-специално член 4, параграф 3 от нея,

    като има предвид, че:

    (1)

    С Директива 92/119/ЕИО се определят общи мерки за борба с болестите, които да се прилагат при поява на огнища на някои болести по животните, включително заразен нодуларен дерматит (ЗНД). Тези мерки за борба включват създаването на предпазни и надзорни зони около заразеното стопанство, както и спешно ваксиниране при поява на огнище на ЗНД в допълнение към другите мерки за контрол.

    (2)

    С Решение за изпълнение (ЕС) 2016/2008 на Комисията (5) се определят мерки за контрол на здравето на животните във връзка със случаи на ЗНД в някои държави членки или части от тях. Съгласно определението в него „заразени зони“ са части от територията на държава членка, посочена в списъка в част II от приложение I към същото решение за изпълнение, включващи областите, където е била потвърдена появата на ЗНД, както и предпазните и надзорните зони, създадени в съответствие с Директива 92/119/ЕИО и в които може да се извърши ваксинация срещу ЗНД, след като бъдат одобрени програмите за ваксинация. Съгласно определението в същото решение „свободни зони, в които е извършена ваксинация“, са частите от територията на държава членка, посочена в списъка в част I от същото приложение, които включват областите извън заразените зони и в които е извършена ваксинация срещу ЗНД, след като са били одобрени програмите за ваксинация.

    (3)

    В Решение за изпълнение (ЕС) 2016/2008 са предвидени конкретни мерки за намаляване на риска и ограничения във връзка с търговията с живи говеда и отглеждани в плен диви преживни животни, както и със зародишни и други продукти от такива животни, като мерките трябва да бъдат въведени в свободните зони, в които е извършена ваксинация, за да се сведе до минимум всякакъв риск от разпространение на ЗНД.

    (4)

    ЗНД беше потвърден за пръв път в континентална Европа през август 2015 г. (Гърция). През 2016 г. болестта се появи отново и засегна общо 7 държави в Югоизточна Европа (Гърция, България, бившата югославска република Македония, Сърбия, Косово (6), Албания и Черна гора), а през 2017 г. ЗНД беше разпространена в много по-малка степен (широкомащабна повторна поява имаше само в Албания и само няколко епизодични огнища в Гърция и бившата югославска република Македония).

    (5)

    В отговор на ЗНД всички засегнати държави членки (Гърция и България), както и засегнатите държави, които не са членки на ЕС, незабавно прибегнаха до масова ваксинация на всички техни живи говеда и отглеждани в плен диви преживни животни през най-малко две последователни години (2016 и 2017 г.). През същия период същата мярка за ваксинация беше изпълнена от Хърватия, където досега не е имало случаи на ЗНД, като превантивна мярка с оглед на епидемиологичната обстановка в съседните държави.

    (6)

    След първата поява на ЗНД в континентална Европа Европейският орган по безопасност на храните (ЕОБХ) изготви спешна препоръка относно ЗНД, приета на 29 юли 2016 г. (7), и два доклада, одобрени съответно на 27 март 2017 г. (8) и 29 януари 2018 г. (9) Всички тези научни оценки показват, че според резултатите от анализа на наличните епидемиологични данни за ЗНД в Европа през 2016 и 2017 г., чрез масови и правилно проведени кампании за ваксинация срещу ЗНД болестта е била овладяна, като е предотвратена появата на нови огнища. Освен това се стига до заключението, че масовата ваксинация е най-ефикасната мярка за контрол на ЗНД, особено ако животните са били предпазени преди навлизането на болестта, а именно посредством превантивна ваксинация.

    (7)

    Както бе потвърдено в препоръката на ЕОБХ от 2016 г. и докладите на ЕОБХ от 2017 и 2018 г., ефективността на неотдавнашните кампании за ваксинация срещу ЗНД показва, че след приключването на кампанията за ваксинация в съответствие с приложение II към Решение за изпълнение (ЕС) 2016/2008 рискът от разпространение на ЗНД поради движението на живи говеда и отглеждани в плен диви преживни животни в свободна зона, в която е извършена ваксинация, е много нисък.

    (8)

    Целите територии или части от тях на Хърватия, България и Гърция са включени в приложение I към Решение за изпълнение (ЕС) 2016/2008 като свободни зони, в които е извършена ваксинация.

    (9)

    Хърватия и България вече докладваха за приключването през 2017 г. на своите кампании за ваксинация срещу ЗНД в свободните зони, в които е извършена ваксинация, в съответствие с приложение II към Решение за изпълнение (ЕС) 2016/2008. Освен това, с оглед на благоприятната епидемиологична обстановка през 2017 г. в Югоизточна Европа, от 2018 г. Хърватия ще преустанови ваксинацията срещу ЗНД.

    (10)

    След приключване на кампанията за ваксинация срещу ЗНД в Гърция в свободните зони, в които е извършена ваксинация, въведените с настоящото решение дерогации следва да се прилагат за съответните свободни зони, в които е извършена ваксинация, в Гърция.

    (11)

    Съгласно действащите разпоредби на член 6а от Решение за изпълнение (ЕС) 2016/2008 се разрешава движението на живи говеда и отглеждани в плен диви преживни животни в рамките на свободните зони, в които е извършена ваксинация, в същата държава членка само ако те са с произход от стопанства, в които всички други животни запазват имунитет, придобит в резултат на ваксинация или предаден от майката, с няколко изключения (животните са предназначени за принудително клане или са въведени от зони, свободни от ЗНД, преди по-малко от 3 месеца). В резултат на постепенното преустановяване на ваксинацията срещу ЗНД в свободните зони, в които е извършена ваксинация, са необходими разпоредби по отношение на движението на живи говеда и отглеждани в плен живи преживни животни след изтичането на имунитета на телетата, предаден от майката, особено през втората половина на 2018 г.

    (12)

    Поради това следва да бъдат изменени изискванията относно дерогациите и специалните условия за изпращането на живи говеда и отглеждани в плен диви преживни животни в рамките на свободните зони, в които е извършена ваксинация, както и член 6а от Решение за изпълнение (ЕС) 2016/2008 следва да бъде съответно изменен.

    (13)

    Мерките, предвидени в настоящото решение, са в съответствие със становището на Постоянния комитет по растенията, животните, храните и фуражите,

    ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

    Член 1

    В член 6а, параграф 2 от Решение за изпълнение (ЕС) 2016/2008 се добавя следната буква д):

    „д)

    животните, независимо от индивидуалния им ваксинационен статус или от ваксинацията срещу заразен нодуларен дерматит в стопанството им на произход, могат да бъдат придвижвани от стопанства, намиращи се в област, посочена в част I от приложение I, до всяко местоназначение, намиращо се в друга област от същата държава членка, посочена в част I от приложение I, при условие че:

    i)

    компетентните органи на засегнатата държава членка са изпълнили годишна програма за ваксинация срещу заразен нодуларен дерматит във всички области от същата държава членка, посочени в част I от приложение I, която е приключила най-малко 28 дни преди датата на изпращане и която отговаря на установените в приложение II условия и е била одобрена от Комисията, и са уведомили Комисията и другите държави членки за датата на започване и датата на приключване на програмата за ваксинация; както и

    ii)

    ако движението на животните се извършва през област, посочена в част II от приложение I, под контрола на компетентните органи на местата на произход, транзит и местоназначение е въведена процедура за канализиране в съответствие с член 12.“

    Член 2

    Адресати на настоящото решение са държавите членки.

    Съставено в Брюксел на 16 май 2018 година.

    За Комисията

    Vytenis ANDRIUKAITIS

    Член на Комисията


    (1)  ОВ L 395, 30.12.1989 г., стр. 13.

    (2)  ОВ L 224, 18.8.1990 г., стр. 29.

    (3)  ОВ L 62, 15.3.1993 г., стр. 69.

    (4)  ОВ L 18, 23.1.2003 г., стр. 11.

    (5)  Решение за изпълнение (ЕС) 2016/2008 на Комисията от 15 ноември 2016 г. относно мерките за контрол на здравето на животните във връзка със заразния нодуларен дерматит в някои държави членки (ОВ L 310, 17.11.2016 г., стр. 51).

    (6)  Това название не засяга позициите по отношение на статута и е съобразено с Резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН и становището на Международния съд относно обявяването на независимост от страна на Косово.

    (7)  EFSA Journal (Бюлетин на ЕОБХ), 2016; 14(8):4573.

    (8)  EFSA Journal (Бюлетин на ЕОБХ), 2017; 15(4):4773.

    (9)  EFSA Journal (Бюлетин на ЕОБХ), 2018; 16(2):5176.


    Top