Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32008R0587

    Регламент (ЕО) № 587/2008 на Съвета от 16 юни 2008 година за изменение на Регламент (ЕО) № 866/2004 относно режим съгласно член 2 от Протокол № 10 от Акта за присъединяване във връзка с правила по отношение на стоки, услуги и хора, които преминават през зелената линия в Кипър

    OB L 163, 24.6.2008, p. 1–3 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Този документ е публикуван в специално издание (HR)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2008/587/oj

    24.6.2008   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    L 163/1


    РЕГЛАМЕНТ (ЕО) № 587/2008 НА СЪВЕТА

    от 16 юни 2008 година

    за изменение на Регламент (ЕО) № 866/2004 относно режим съгласно член 2 от Протокол № 10 от Акта за присъединяване във връзка с правила по отношение на стоки, услуги и хора, които преминават през „зелената линия“ в Кипър

    СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

    като взе предвид Протокол № 10 за Кипър (1) към Акта за присъединяване от 2003 г., и по-специално член 2 от него,

    като взе предвид Протокол № 3 за зоните на суверенните бази на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия в Кипър (2) към Акта за присъединяване от 2003 г., и по-специално член 6 от него,

    като взе предвид предложението на Комисията,

    като има предвид, че:

    (1)

    В Регламент (ЕО) № 866/2004 на Съвета (3) се предвиждат специални правила за стоки, услуги и хора, които преминават през демаркационната линия между зоните в Република Кипър, в които правителството на Република Кипър не упражнява ефективен контрол, и зоните в Република Кипър, в които правителството на Република Кипър упражнява ефективен контрол.

    (2)

    Необходимо е търговията и икономическият обмен на острова да се разширят в светлината на опита, придобит с влизането в сила на Регламент (ЕО) № 866/2004, включително на предишното изменение.

    (3)

    За постигане на тази цел митата върху селскостопански продукти с произход от зоните в Република Кипър, в които правителството на Република Кипър не упражнява ефективен контрол, по принцип следва да се премахнат. За тази цел предпазната клауза от Регламент (ЕО) № 866/2004 следва да бъде подсилена.

    (4)

    Временното въвеждане на стоките от зоните в Република Кипър, в които правителството на Република Кипър не упражнява ефективен контрол, в зоните в Република Кипър, в които правителството на Кипър упражнява ефективен контрол, следва да се регулира с цел да бъде насърчено предоставянето на услуги отвъд демаркационната линия от страна на предприятия, установени в зоните в Република Кипър, в които правителството на Република Кипър не упражнява ефективен контрол, и за улесняване на участието на тези предприятия в търговски панаири или в подобни мероприятия в зони в Република Кипър, в които правителството на Република Кипър упражнява ефективен контрол. В допълнение, стоките, предназначени за поправка в ефективно контролираните от правителството на Република Кипър зони в Република Кипър, ще могат да преминават през демаркационната линия.

    (5)

    Следва да бъдат предоставени разумни доказателства, че въвеждането на такива стоки е само временно. Митническите органи в Република Кипър или властите в източната суверенна зона могат да поискат обезпечение за покриване на евентуални митнически и данъчни задължения, в случай че временно въведени стоки не бъдат върнати в зоните в Република Кипър, в които правителството на Република Кипър не упражнява ефективен контрол.

    (6)

    По отношение на лица, преминаващи през демаркационната линия от зоните в република Кипър, в които правителството на Република Кипър не упражнява ефективен контрол, към ефективно контролирани от правителството на Република Кипър зони в Република Кипър, следва да бъде пояснено, че личните им вещи се смятат за декларирани за временно въвеждане. Същото се прилага и за превозни средства.

    (7)

    Общата стойност на стоките, които се съдържат в личния багаж на лица, преминаващи през демаркационната линия от зоните в Република Кипър, в които правителството на Република Кипър не упражнява ефективен контрол, в ефективно контролирани от правителството на Република Кипър зони в Република Кипър, следва да бъде увеличена значително, за да се насърчи икономическото развитие в зоните в Република Кипър, в които правителството на Република Кипър не упражнява ефективен контрол,

    (8)

    Регламент (ЕО) № 866/2004 следва да бъде съответно изменен,

    ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

    Член 1

    Регламент (ЕО) № 866/2004 се изменя, както следва:

    1.

    В член 4 параграф 2 се заменя със следното:

    „2.   За стоките, посочени в параграф 1, не се попълва митническа декларация. Те не се облагат с мита или с такси с равностоен ефект. С цел да се гарантира ефективен контрол, количествата, пренасяни през демаркационната линия, се регистрират.“

    2.

    Създава се следният член:

    „Член 4a

    Временно въвеждане на стоки

    1.   С изключение на стоки, които са предмет на ветеринарни и фитосанитарни изисквания, следните стоки могат да бъдат въвеждани временно от зоните в Република Кипър, в които правителството на Република Кипър не упражнява ефективен контрол, в ефективно контролирани от правителството на Република Кипър зони в Република Кипър:

    a)

    лични вещи на лица, преминаващи през демаркационната линия, които са необходими при пътуването, и стоки за спортни цели;

    б)

    превозни средства;

    в)

    професионално оборудване;

    г)

    стоки, предназначени за поправка;

    д)

    стоки, предназначени за изложения или за обществено мероприятие.

    2.   Стоките, посочени в параграф 1, могат да бъдат въвеждани за срок до шест месеца.

    3.   Не е необходимо стоките, посочени в параграф 1, да отговарят на условията по член 4, параграф 1.

    4.   Ако след изтичане на срока за временно въвеждане, предвиден в параграф 2, стоките, посочени в параграф 1, не бъдат върнати в зоните, в които Република Кипър не упражнява ефективен контрол, те се конфискуват от митническите органи на Република Кипър.

    5.   В случай на временно въвеждане на стоките, посочени в параграф 1, букви а) и б) от настоящия член, се прилагат mutatis mutandis членове 229, 232, 579 и 581 от Регламент (ЕИО) № 2454/93 на Комисията (4).

    За временно въвеждане на стоките, посочени в параграф 1, букви в), г) и д) от настоящия член, се следва следната процедура:

    а)

    стоките са придружени от декларация от лицето, които ги въвежда, в която се посочва целта на временното въвеждане, както и, когато е уместно, от подкрепящи документи, с коиято се предоставят разумни доказателства, че стоките попадат в една от трите категории, посочени в параграф 1, букви в), г) и д) от настоящия член;

    б)

    стоките се регистрират от митническите органи на Република Кипър или от властите на източната суверенна зона при влизане и при излизане от зоните в Република Кипър, в които правителството на Република Кипър упражнява ефективен контрол, или от източната суверенна зона;

    в)

    митническите органи на Република Кипър и властите на източната суверенна зона могат да изискат като условие за временно въвеждане на стоки представянето на обезпечение за гарантиране на заплащането на митническите и данъчните задължения, които могат да възникнат във връзка с тези стоки.

    6.   Комисията може да приеме специални правила в съответствие с процедурата, посочена в член 4, параграф 12.

    3.

    В член 6 параграф 1 и параграф 2 се заменят със следното:

    „1.   Директива 69/169/ЕИО на Съвета от 28 май 1969 г. за хармонизиране на законовите, подзаконовите и административните разпоредби относно освобождаване от данък върху оборота и акциз при внос при международните пътувания (5) и Регламент (ЕИО) № 918/83 на Съвета от 28 март 1983 г. относно установяване на режима на Общността за митнически освобождавания (6) не се прилагат, но стоките, които са в личния багаж на лица, преминаващи през демаркационната линия, се освобождават от данък върху оборота и от акцизи, както и от други такси и мита, при условие че нямат търговски характер и общата им стойност не надхвърля 260 ЕUR на човек.

    2.   Количествените ограничения за освобождаване от данък върху оборота и от акцизи, както и от други такси и мита е 40 цигари и 1 литър спиртни напитки за лична консумация.

    4.

    В член 11, параграф 4 второто изречение се заменя със следното:

    „При други спешни случаи, по-специално такива, предизвикани от нередности, нарушения на търговията или измама, или при възникването на други извънредни обстоятелства, изискващи незабавни действия, Комисията може, след консултация с правителството на Република Кипър, да приложи веднага мерките, които са абсолютно необходими за нормализиране на ситуацията.“

    Член 2

    Настоящият регламент влиза в сила на третия ден след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

    Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави-членки.

    Съставено в Люксембург на 16 юни 2008 година.

    За Съвета

    Председател

    D. RUPEL


    (1)  ОВ L 236, 23.9.2003 г., стр. 955.

    (2)  ОВ L 236, 23.9.2003 г., стр. 940.

    (3)  ОВ L 161, 30.4.2004 г., стр. 128. Регламент, последно изменен с Регламент (ЕО) № 1283/2005 на Комисията (ОВ L 203, 4.8.2005 г., стр. 8).

    (4)  Регламент (ЕИО) № 2454/93 на Комисията от 2 юли 1993 г. за установяване на разпоредби за прилагане на Регламент (ЕИО) № 2913/92 на Съвета за създаване на Митнически кодекс на Общността (ОВ L 253, 11.10.1993 г., стр. 1). Регламент, последно изменен с Регламент (ЕО) № 214/2007 (ОВ L 62, 1.3.2007 г., стр. 6).“

    (5)  ОВ L 133, 4.6.1969 г., стр. 6. Директива, последно изменена с Директива 2007/74/ЕО (ОВ L 346, 29.12.2007 г., стр. 6).

    (6)  ОВ L 105, 23.4.1983 г., стр. 1. Регламент, последно изменен с Регламент (ЕО) № 274/2008 (ОВ L 85, 27.3.2008 г., стр. 1).“


    Top