Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32007E0246

    Обща позиция 2007/246/ОВППС на Съвета от 23 април 2007 г. за изменение на Обща позиция 2007/140/ОВППС относно ограничителните мерки срещу Иран

    OB L 106, 24.4.2007, p. 67–75 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
    OB L 4M, 8.1.2008, p. 397–405 (MT)

    Този документ е публикуван в специално издание (HR)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 25/07/2010; заключение отменено от 32010D0413

    ELI: http://data.europa.eu/eli/compos/2007/246/oj

    24.4.2007   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    L 106/67


    ОБЩА ПОЗИЦИЯ 2007/246/ОВППС НА СЪВЕТА

    от 23 април 2007 г.

    за изменение на Обща позиция 2007/140/ОВППС относно ограничителните мерки срещу Иран

    СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

    като взе предвид Договора за Европейски съюз, и по-специално член 15 от него,

    като има предвид, че:

    (1)

    На 27 февруари 2007 г. Съветът на Европейския съюз прие Обща позиция 2007/140/ОВППС (1) относно ограничителните мерки срещу Иран в изпълнение на Резолюция 1737 (2006) на Съвета за сигурност на ООН („Резолюция 1737 (2006) на ССООН“).

    (2)

    На 24 март 2007 г. Съветът за сигурност на ООН прие Резолюция 1747 (2007) („Резолюция 1747 (2007) на ССООН“), която разшири обхвата на ограничителните мерки, наложени от Резолюция 1737 (2006) на ССООН.

    (3)

    Резолюция 1747 (2007) на ССООН забранява набавянето на оръжия и свързани материали от страна на Иран.

    (4)

    Резолюция 1747 (2007) на ССООН също приканва всички държави да проявяват бдителност и сдържаност по отношение на преките или непреките доставки, продажби или трансфер в Иран на определени конвенционални оръжия, така както са определени за целите на Регистъра на ООН на конвенционалните оръжия, както и при предоставянето на техническа помощ или обучение, финансова помощ, инвестиции, посреднически или други услуги и при трансфера на финансови ресурси или услуги, свързани с доставките, продажбите, трансфера, производството или използването на такива стоки, за да се предотврати дестабилизиращо натрупване на оръжия. В съответствие с тези цели на Резолюция 1747 (2007) на ССООН, като и с политиката на ЕС за непродажба на оръжия на Иран, Съветът счита за редно да забрани доставките, продажбите и трансфера в Иран на всички видове оръжия и свързани материали, както и предоставянето на свързана с тях помощ, инвестиции и услуги.

    (5)

    Резолюция 1747 (2007) на ССООН разширява финансовите санкции и ограниченията за пътуване, наложени от Резолюция 1737 (2006) та ССООН на допълнителни лица и субекти, които се занимават, пряко са свързани или подпомагат чувствителни по отношение на разпространението ядрени дейности на Иран или разработването на системи за доставка на ядрено оръжие.

    (6)

    Освен това, Резолюция 1747 (2007) на ССООН призовава всички държави и международни финансови институции да не поемат нови задължения за отпускане на субсидии, финансова помощ и концесионни заеми в полза на правителството на Иран, с изключение на хуманитарни цели и цели на развитието.

    (7)

    Съветът също определи лица и образувания, които отговарят на критериите, посочени в член 4, параграф 1, буква б), и член 5, параграф 1, буква б), от Обща позиция 2007/140/ОВППС; тези лица и образувания следва да бъдат включени в списък като Приложение II към настоящата обща позиция.

    (8)

    Обща позиция 2007/140/ОВППС следва да бъде съответно изменена.

    (9)

    Необходими са действия на Общността за прилагането на някои мерки,

    ПРИЕ СЛЕДНАТА ОБЩА ПОЗИЦИЯ:

    Член 1

    Обща позиция 2007/140/ОВППС се изменя, както следва:

    1)

    В член 1, параграф 1, се добавя следната алинея в):

    „в)

    оръжия и свързани материали от всички видове, включително оръжия и боеприпаси, военни транспортни средства и оборудване, паравоенно оборудване, както и резервни части за тях. Тази забрана не се прилага за невоенни превозни средства, произведени или приспособени с помощта на материали да осигуряват балистична защита, предназначени единствено за осигуряване на защита на персонал на ЕС и неговите държави-членки в Иран.“.

    2)

    Добавя се следният член:

    „Член 3a

    Държавите-членки не поемат нови ангажименти за предоставяне на грантове, финансова помощ и заеми при благоприятни условия на правителството на Иран, включително чрез участието им в международни финансови институции, освен за хуманитарни цели и цели на развитието.“.

    3)

    Приложения I и II се заменят с текста на Приложения I и II към настоящата Обща позиция.

    Член 2

    Настоящата обща позиция влиза в действие от датата на приемането ѝ.

    Член 3

    Настоящата обща позиция се публикува в Официален вестник на Европейския съюз.

    Съставено в Люксембург на 23 април 2007 година.

    За Съвета

    Председател

    F.-W. STEINMEIER


    (1)  ОВ L 61, 28.2.2007 г., стр. 49.


    ПРИЛОЖЕНИЕ I

    „А.   ОБРАЗУВАНИЯ

    (1)

    Група за производство на боеприпаси и металургична промишленост (AMIG) (друго название: Група за производство на боеприпаси). Друга информация: AMIG контролира „7th of Tir“, структура, посочена в Резолюция 1737 (2006) за ролята ѝ в програмата за центрофуги на Иран. AMIG, от своя страна, е собственост и се контролира от Организацията на отбранителните индустрии (DIO), посочена в Резолюция 1737 (2006) на ССООН.

    (2)

    Организация за атомна енергия на Иран (AEOI). Друга информация: участва в ядрената програма на Иран.

    (3)

    Банка „Sepah“ и банка „Sepah International“ Друга информация: банка „Sepah“ осигурява подкрепа за Организацията за авиационна промишленост (AIO) и нейните дъщерни структури, включително промишлена група „Shahid Hemmat“(SHIG) и промишлена група „Shahid Bagheri“(SBIG), посочени в Резолюция 1737 (2006).

    (4)

    Промишлена група за крилати управляеми ракети (друго название: Промишлена група за морска противоракетна отбрана). Друга информация: производство и усъвършенстване на крилати управляеми ракети. Отговаря за морски ракети, включително крилати управляеми ракети.

    (5)

    Организация на отбранителните индустрии (DIO). Друга информация: а) субект, контролиран от Министерството на отбраната и логистиката на въоръжените сили на Иран, някои от чиито подчинени са участвали в производството на компоненти за програмата за центрофуги и в ракетната програма, б) участва в ядрената програма на Иран.

    (6)

    Ядрен научноизследователски и производствен център в Esfahan (NFRPC) и Ядрен технологичен център в Esfahan (ENTC). Друга информация: те са структури на компанията за производство и доставка на ядрено гориво на Организацията за атомна енергия на Иран (AEOI), която се занимава с обогатителна дейност. AEOI е посочена в Резолюция 1737 (2006) на ССООН.

    (7)

    Промишлената група „Fajr“. Друга информация: а) бивш завод за производство на оборудване, б) субект, подчинен на Организацията за авиационна промишленост (AIO), в) участва в програмата на Иран за балистични ракети.

    (8)

    Farayand Technique. Друга информация: а) участва в ядрената програма на Иран (програмата за центрофуги), б) фигурира в докладите на МААЕ.

    (9)

    Kala-Electric (друго название: Kalaye Electric). Друга информация: а) доставчик за пилотния център за обогатяване на гориво (PFEP) в Natanz, б) участва в ядрената програма на Иран.

    (10)

    Ядрен научноизследователски център в Karaj. Друга информация: структура от научноизследователския отдел на Организацията за атомна енергия на Иран (AEOI).

    (11)

    Фирма „Kavoshyar“. Друга информация: дъщерна фирма на Организацията за атомна енергия на Иран (AEOI), доставяща стъклени фибри, вакуумна пещ и лабораторно оборудване за ядрената програма на Иран.

    (12)

    Енергийна компания „Mesbah“. Друга информация: а) доставчик за проучвателен реактор А40 — Arak, б) участва в ядрената програма на Иран.

    (13)

    Енергийна компания „Novin“ (друго название: „Pars Novin“). Друга информация: функционира в рамките на Организацията за атомна енергия на Иран (AEOI) и е прехвърлила средства от името на AEOI на субекти, свързани с ядрената програма на Иран.

    (14)

    Химическа компания „Parchin“. Друга информация: клон на Организацията на отбранителните индустрии (DIO), който произвежда боеприпаси, експлозиви, както и твърдо реактивно гориво за ракети.

    (15)

    Фирма за авиационни услуги „Pars“. Друга информация: тази фирма поддържа различни летателни апарати, включително МИ-171, използвани от Военновъздушните сили на Корпуса на гвардейците на иранската революция (IRGC).

    (16)

    Фирма за отпадъци „Pars“. Друга информация: а) участва в ядрената програма на Иран (програмата за центрофуги), б) фигурира в докладите на МААЕ.

    (17)

    Qods Aeronautics Industries. Друга информация: произвежда непилотирани летателни средства, парашути, параплани, парамотори и др. Корпусът на гвардейците на иранската революция (IRGC) обяви, че използва тези продукти като част от своята концепция за водене на „асиметрична война“.

    (18)

    Промишлена група „Sanam“. Друга информация: подчинена на Организацията за авиационна промишленост (AIO), закупила оборудване за ракетната програма от името на AIO.

    (19)

    7th of Tir. Друга информация: а) структура, подчинена на Организацията на отбранителните индустрии (DIO), за която се смята, че участва пряко в ядрената програма на Иран, б) участва в ядрената програма на Иран.

    (20)

    Промишлена група „Shahid Bagheri“(SBIG). Друга информация: а) субект, подчинен на Организацията за авиационна промишленост (AIO), б) участва в програмата на Иран за балистични ракети.

    (21)

    Промишлена група „Shahid Hemmat“(SHIG). Друга информация: а) субект, подчинен на Организацията за авиационна промишленост (AIO), б) участва в програмата на Иран за балистични ракети.

    (22)

    Sho’a’ Aviation. Друга информация: произвежда микролампи, които Корпусът на гвардейците на иранската революция (IRGC) твърди, че използва като част от своята концепция за водене на „асиметрична война“.

    (23)

    Промишлена група „Ya Mahdi“. Друга информация: подчинена на Организацията за авиационна промишленост (AIO), занимава се с внос на ракетно оборудване.

    Б.   ФИЗИЧЕСКИ ЛИЦА

    (1)

    Fereidoun Abbasi-Davani. Друга информация: високопоставен учен от Министерството на отбраната и логистиката на въоръжените сили на Иран, свързан с Института по приложна физика, работи тясно с Mohsen Fakhrizadeh-Mahabadi.

    (2)

    Dawood Agha-Jani. Длъжност: ръководител на Пилотния център за обогатяване на гориво (PFEP) (Natanz). Друга информация: лице, участващо в ядрената програма на Иран.

    (3)

    Ali Akbar Ahmadian. Ранг: вицеадмирал. Длъжност: началник на съвместния щаб на Корпуса на гвардейците на иранската революция (IRGC).

    (4)

    Behman Asgarpour. Длъжност: оперативен мениджър (Arak). Друга информация: лице, участващо в ядрената програма на Иран.

    (5)

    Bahmanyar Morteza Bahmanyar. Длъжност: началник на отдел „Финанси и бюджет“, Организация за авиационна промишленост (AIO). Друга информация: лице, участващо в програмата за балистични ракети на Иран.

    (6)

    Ahmad Vahid Dastjerdi. Длъжност: ръководител на Организацията за авиационна промишленост (AIO). Друга информация: лице, участващо в програмата за балистични ракети на Иран.

    (7)

    Ahmad Derakhshandeh. Длъжност: председател и управляващ директор на банка Sepah. Друга информация: банка „Sepah“ осигурява подкрепа за Организацията за авиационна промишленост (AIO) и нейните дъщерни структури, включително промишлена група „Shahid Hemmat“ и промишлена група „Shahid Bagheri“, посочени в Резолюция 1737 (2006) на ССООН.

    (8)

    Reza-Gholi Esmaeli. Длъжност: началник на отдел „Търговия и международни отношения“, Организация за авиационна промишленост (AIO). Друга информация: лице, участващо в програмата за балистични ракети на Иран.

    (9)

    Mohsen Fakhrizadeh-Mahabadi. Друга информация: високопоставен учен и бивш ръководител на Научноизследователския център по физика (PHRC). Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) е помолила с него да се проведе разговор относно дейността на Научноизследователския център по физика (PHRC) за периода, през който той го е оглавявал, което е било отказано от Иран.

    (10)

    Mohammad Hejazi. Ранг: бригаден генерал. Длъжност: командващ съпротивителните сили „Bassij“.

    (11)

    Mohsen Hojati. Длъжност: ръководител на промишлената група „Fajr“. Друга информация: промишлена група „Fajr“ е посочена в Резолюция 1737 (2006) на ССООН за ролята си в програмата за балистични ракети.

    (12)

    Mehrdada Akhlaghi Ketabachi. Длъжност: ръководител на промишлена група „Shahid Bagheri“ (SBIG). Друга информация: промишлена група „ Shahid Bagheri“ (SBIG) е посочена в Резолюция 1737 (2006) на ССООН за ролята си в програмата за балистични ракети.

    (13)

    Ali Hajinia Leilabadi. Длъжност: генерален директор на енергийна компания „Mesbah“. Друга информация: лице, участващо в ядрената програма на Иран.

    (14)

    Naser Maleki. Длъжност: ръководител на промишлена група „Shahid Hemmat“ (SHIG). Друга информация: промишлена група „Shahid Hemmat“ е посочена в Резолюция 1737 (2006) на ССООН за ролята си в програмата на Иран за балистични ракети. Naser Maleki е също високопоставен служител на Министерството на отбраната и логистиката на въоръжените сили на Иран, който наблюдава работата по програмата за балистични ракети „Shahab-3“. „Shahab-3“ е използваната в момента от Иран балистична ракета с далечен обхват.

    (15)

    Jafar Mohammadi. Длъжност: технически съветник на Организацията за атомна енергия на Иран (AEOI) (отговаря за управление на производството на клапи за центрофуги). Друга информация: лице, участващо в ядрената програма на Иран.

    (16)

    Ehsan Monajemi. Длъжност: мениджър на строителен проект, Natanz. Друга информация: лице, участващо в ядрената програма на Иран.

    (17)

    Mohammad Mehdi Nejad Nouri. Ранг: генерал-лейтенант. Длъжност: ректор на Университета за отбранителни технологии „Malek Ashtar“. Друга информация: химическият факултет на Университета за отбранителни технологии „Ashtar“ е свързан с Министерството на отбраната и логистиката на въоръжените сили и е извършвал експерименти с берилий. лице, участващо в ядрената програма на Иран.

    (18)

    Mohammad Qannadi. Длъжност: вицепрезидент по научноизследователската и развойна дейност на Организацията за атомна енергия на Иран (AEOI). Друга информация: лице, участващо в ядрената програма на Иран.

    (19)

    Amir Rahimi. Длъжност: ръководител на Ядрения научноизследователски и производствен център в Esfahan. Друга информация: Ядреният научноизследователски и производствен център в Esfahan е структура на компанията за производство и доставка на ядрено гориво на Организацията за атомна енергия на Иран (AEOI), която се занимава с обогатителна дейност.

    (20)

    Morteza Rezaie. Ранг: бригаден генерал. Длъжност: заместник-командващ на Корпуса на гвардейците на иранската революция (IRGC).

    (21)

    Morteza Safari. Ранг: контраадмирал Длъжност: командващ Военноморските сили на Корпуса на гвардейците на иранската революция (IRGC).

    (22)

    Yahya Rahim Safavi. Ранг: генерал-майор. Длъжност: командващ Корпуса на гвардейците на иранската революция (IRGC) (Pasdaran). Друга информация: лице, участващо в ядрената програма и програмата за балистични ракети на Иран.

    (23)

    Seyed Jaber Safdari. Друга информация: мениджър на центъра за обогатяване на гориво в Natanz.

    (24)

    Hosein Salimi. Ранг: генерал. Длъжност: командващ Военновъздушните сили, Корпус на гвардейците на иранската революция (IRGC) (Pasdaran). Друга информация: лице, участващо в програмата за балистични ракети на Иран.

    (25)

    Qasem Soleimani. Ранг: бригаден генерал. Длъжност: командващ силите „Qods“.

    (26)

    Mohammad Reza Zahedi. Ранг: бригаден генерал. Длъжност: командващ сухопътните сили на Корпуса на гвардейците на иранската революция (IRGC).

    (27)

    Генерал Zolqadr. Длъжност: заместник-министър на вътрешните работи по сигурността, офицер от Корпуса на гвардейците на иранската революция (IRGC).“


    ANNEX II

    „A.   Реални личности

     

    Име

    Идентифицираща информация

    Основания

    1.

    Reza AGHAZADEH

    дата на раждане: 15.3.1949 г., международен паспорт номер: S4409483, валидност: 26.4.2000 г. —27.4.2010 г.; издаден в: Tehran; място на раждане: Khoy

    Ръководител на Организацията за атомна енергия на Иран (AEOI). AEOI наблюдава ядрената програма на Иран и е посочена в Резолюция 1737 (2006) на ССООН.

    2.

    Amir Moayyed ALAI

     

    Занимава се с управление на сглобяването и проектирането на центрофуги. Управителният съвет на МААЕ и Съветът за сигурност са отправили искане към Иран за прекратяване на всякакви обогатителни дейности. Това включва всякакви работи, свързани с центрофуги. На 27 август 2006 г. Alai получи специална награда от президента Ahmadinejad за ролята си в управлението на сглобяването и проектирането на центрофуги.

    3.

    Mohammed Fedai ASHIANI

     

    Занимава се с производството на амониев уранил карбонат (AUC) и управлението на обогатителния комплекс в Natanz. Към Иран е отправено искане за прекратяване на всякакви обогатителни дейности. На 27 август 2006 г. Ashiani получи специална награда от президента Ahmadinejad за ролята си в процеса на производство на AUC и в управлението и проектирането на дизайна на обогатителния комплекс на площадката в Natanz (Kashan).

    4.

    Haleh BAKHTIAR

     

    Занимава се с производство на магнезий с концентрация от 99,9 %. На 27 август 2006 г. Bakhtiar получи специална награда от президента Ahmadinejad за ролята ѝ в производството на магнезий с концентрация от 99,9 %. Магнезий с такава чистота се използва за производство на твърд уран, които може да бъде отливан в материали, използвани за ядрени оръжия. Иран е отказал на МААЕ достъп до документ относно производството на полусфери от твърд уран, които се използват единствено при ядрени оръжия.

    5.

    Morteza BEHZAD

     

    Занимава се с изработка на компоненти за центрофуги. Към Иран е отправено искане за прекратяване на всякакви обогатителни дейности. Това включва всякакви работи, свързани с центрофуги. На 27 август 2006 г. Behzad получи специална награда от президента Ahmadinejad за ролята си в изработването на сложни и прецизни компоненти за центрофуги.

    6.

    Д-р Hoseyn (Hossein) FAQIHIAN

    адрес на NFPC: AEOI-NFPD, PO Box: 11365-8486, Tehran/Iran

    Депутат и Главен директор на Компанията за производство и снабдяване с ядрено гориво (NFPC), структура на AEOI. AEOI наблюдава ядрената програма на Иран и е посочена в Резолюция 1737 (2006) на ССООН. NFPC се занимава с обогатителни дейности, за които Управителният съвет на МААЕ и Съветът за сигурност са отправили искане към Иран да бъдат прекратени.

    7.

    Seyyed Hussein (Hossein) HUSSEINI (HOSSEINI)

     

    Длъжностно лице на AEOI, занимаващо се с проекта за проучвателен реактор с тежка вода (IR40) в Arak. В Резолюция 1737 (2006) на ССООН се отправя искане към Иран за прекратяване на работата по проекти, свързани с тежка вода.

    8.

    Г-н Javad KARIMI SABET

     

    Президент на Novin Energy Company. Karimi Sabet получи през август 2006 г. специална награда от президента Ahmadinejad за ролята си в разработването, производството, инсталирането и въвеждането в експлоатация на ядреното оборудване на площадката в Natanz.

    9.

    Said Esmail KHALILIPOUR

     

    Заместник-ръководител на AEOI. AEOI наблюдава ядрената програма на Иран и е посочена в Резолюция 1737 (2006) на ССООН.

    10.

    Ali Reza KHANCHI

    адрес на Ядрения научноизследователски център (NRC): AEOI-NRC PO Box: 11365-8486 Tehran/Iran; факс: (+9821) 8021412

    Ръководител на Ядрения научноизследователски център в Техеран (TNRC) към AEOI. МААЕ продължава да иска от Иран разяснения относно провеждането в TNRC на експерименти, свързани с обогатяване на плутоний, включително относно наличието на частици от високо обогатен уран в екологични проби, взети от депото за складиране на отпадъци в Karaj, където се намират контейнери, съхранявали използвани в тези експерименти обекти с обеднен уран. AEOI наблюдава ядрената програма на Иран и е посочена в Резолюция 1737 (2006) на ССООН.

    11.

    Hamid-Reza MOHAJERANI

     

    Занимава се с управление на производството в Завода за преработка на уран (UCF) в Esfahan. На 27 август 2006 г. Mohajerani получи специална награда от президента Ahmadinejad за ролята си в управлението на производството в UCF и за планирането, построяването и инсталирането на блок UF6 (UF6 е захранващ материал, използван за обогатяване).

    12.

    Houshang NOBARI

     

    Занимава се с управлението на обогатителния комплекс в Natanz. Управителният съвет на МААЕ и Съветът за сигурност са отправили искане към Иран за прекратяване на всякакви обогатителни дейности. Това включва работата в обогатителния комплекс в Natanz (Kashan). На 27 август 2006 г. Nobari получи специална награда от президента Ahamdinejad за ролята си в успешното управление и изпълнение на плана за площадката в Natanz (Kashan).

    13.

    Dr Javad RAHIQI

     

    Началник на Центъра за ядрени технологии в Esfahan към AEOI. Центърът наблюдава завода за преработка на уран в Esfahan. Управителният съвет на МААЕ и Съветът за сигурност са отправили искане към Иран за прекратяване на всякакви обогатителни дейности. Това включва всякакви работи, свързани с преработката на уран. AEOI наблюдава ядрената програма на Иран и е посочена в Резолюция 1737 (2006) на ССООН.

    14.

    Abbas RASHIDI

     

    Участва в работата по обогатяването в Natanz. Управителният съвет на МААЕ и Съветът за сигурност са отправили искане към Иран за прекратяване на всякакви обогатителни дейности. На 27 август 2006 г. Rashidi получи специална награда от президента Ahmadinejad за управлението и значителната си роля в осигуряването на успешната операция с обогатителната каскада със 164 центрофуги в Natanz.

    15.

    Abdollah SOLAT SANA

     

    Изпълнителен директор на Завода за преработка на уран (UCF) в Esfahan. Този завод произвежда захранващия материал (UF6) за обогатителния завод в Natanz. На 27 август 2006 г. Solat Sana получи специална награда от президента Ahmadinejad за ролята, която изпълнява.


    Б.   Организации

     

    Име

    Идентифицираща информация

    Основания

    1.

    Организация за авиационна промишленост, AIO

    AIO, 28 Shian 5, Lavizan, Tehran

    AIO наблюдава производството на ракети на Иран, включително промишлената група „Shahid Hemmat“, промишлената група „Shahid Bagheri“ и промишлената група „Fajr“ - всички посочени в Резолюция 1737 (2006) на Съвета за сигурност на ООН (ССООН). Ръководителят на AIO и други двама високопоставени служители също са посочени в Резолюция 1737 (2006) на ССООН

    2.

    Armament Industries

    Pasdaran Av., PO Box 19585/777, Tehran

    Филиал на Организацията на отбранителните индустрии (DIO).

    3.

    Център за отбранителни технологии и научни изследвания (DTSRC) – известен също под името Educational Research Institute/Moassese Amozeh Va Tahgiaghati (ERI/MAVT Co.)

    Pasdaran Av., PO Box 19585/777, Tehran

    Занимава се с научноизследователска и развойна дейност. Филиал на DIO. DTSRC осъществява голяма част от покупките за DIO.

    4.

    Jaber Ibn Hayan

    AEOI-JIHRD PO Box: 11365-8486; Tehran; 84, 20th Av. Entehaye Karegar Shomali Street; Tehran

    Jaber Ibn Hayan е лаборатория на AEOI, която се занимава с дейности, свързани с цикъла на производство на горивото. Разположена е в Ядрения научноизследователски център в Техеран (TNRC) и не е била декларирана от Иран по силата на споразумението за гарантиране преди 2003 г., макар че в нея са се извършвали дейности по преработка.

    5.

    Marine Industries

    Pasdaran Av., PO Box 19585/777, Tehran

    Филиал на DIO.

    6.

    Компания за производство и доставка на гориво (NFPC)

    AEOI-NFPD, PO Box: 11365-8486, Tehran/Iran

    Отделът за производство на ядрено гориво (NFPD) на AEOI се занимава с научни изследвания и развойна дейност по отношение на цикъла на производство на ядрено гориво, включително: проучване, добиване, обогатяване и преработка на уран, както и управление на ядрени отпадъци. NFPC е наследничката на NFPD, филиал на AEOI, който се занимава с научноизследователска и развойна дейност относно цикъла на производство на ядрено гориво, включително преработка и обогатяване

    7.

    Special Industries Group

    Pasdaran Av., PO Box 19585/777, Tehran

    Филиал на DIO.

    8.

    Компания TAMAS

     

    TAMAS се занимава с обогатителни дейности, за които Управителният съвет на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) и Съветът за сигурност са отправили искане към Иран да бъдат прекратени. TAMAS е структура, обхващаща четири дъщерни фирми, една от които се занимава с извличане на уран до етап концентрация, а друга отговаря за преработката и обогатяването на урана и за отпадъците.“


    Top