Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32021R2178

    Делегиран регламент (ЕС) 2021/2178 на Комисията от 6 юли 2021 година за допълнение на Регламент (ЕС) 2020/852 на Европейския парламент и на Съвета чрез определяне на съдържанието и представянето на информацията, която трябва да бъде оповестявана от предприятията, обхванати от член 19а или 29а от Директива 2013/34/ЕС, по отношение на екологично устойчивите икономически дейности, и чрез определяне на методиката за изпълнение на това задължение за оповестяване (текст от значение за ЕИП)

    C/2021/4987

    OB L 443, 10.12.2021, p. 9–67 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 01/01/2024

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2021/2178/oj

    10.12.2021   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    L 443/9


    ДЕЛЕГИРАН РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2021/2178 НА КОМИСИЯТА

    от 6 юли 2021 година

    за допълнение на Регламент (ЕС) 2020/852 на Европейския парламент и на Съвета чрез определяне на съдържанието и представянето на информацията, която трябва да бъде оповестявана от предприятията, обхванати от член 19а или 29а от Директива 2013/34/ЕС, по отношение на екологично устойчивите икономически дейности, и чрез определяне на методиката за изпълнение на това задължение за оповестяване

    (текст от значение за ЕИП)

    ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

    като взе предвид Регламент (ЕС) 2020/852 на Европейския парламент и на Съвета от 18 юни 2020 г. за създаване на рамка за улесняване на устойчивите инвестиции и за изменение на Регламент (ЕС) 2019/2088 (1), и по-специално член 8, параграф 4 от него,

    като има предвид, че:

    (1)

    По силата на член 8, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2020/852 от предприятията, които са обхванати от член 19а или 29а от Директива 2013/34/ЕС на Европейския парламент и на Съвета (2), се изисква да оповестяват как и до каква степен техните дейности са свързани с екологично устойчиви икономически дейности. По силата на член 8, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2020/852 от нефинансовите предприятия се изисква да оповестяват информация за дела на оборота, капиталовите разходи и оперативните разходи (наричани „ключови показатели за резултатите“) в дейностите си във връзка с активи или процеси, свързани с екологично устойчиви икономически дейности. В посочената разпоредба обаче не се определят равностойни ключови показатели за резултатите за финансовите предприятия, а именно кредитните институции, управителите на активи, инвестиционните посредници и застрахователните и презастрахователните предприятия. Затова е необходимо член 8, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2020/852 да бъде допълнен с цел да бъдат определени основните показатели за резултатите за финансовите предприятия и да бъдат определени съдържанието и представянето на информацията, която трябва да бъде оповестявана от всички предприятия, както и методиката за изпълнение на това задължение за оповестяване.

    (2)

    Необходимо е да се обезпечи еднакво прилагане на изискванията за оповестяване, установени в член 8, параграф 2 от Регламент (ЕС) 2020/852, от страна на нефинансовите предприятия, обхванати от член 19а или 29а от Директива 2013/34/ЕС. Затова следва да бъдат установени правила за по-подробно определяне на съдържанието и представянето на информацията, изисквана по силата на член 8 от Регламент (ЕС) 2020/852, в т.ч. методиката за спазване на тези правила. За да могат инвеститорите и обществеността да оценяват правилно дела на екологично устойчивите икономически дейности (наричани „съобразени с таксономията икономически дейности“) на нефинансовите предприятия, от тези предприятия следва да се изисква да оповестяват кои техни икономически дейности са съобразени с таксономията. Освен това е необходимо да се оповестяват екологичните цели, за които тези дейности допринасят съществено. По тази причина нефинансовите предприятия следва също така като част от ключовите показатели за резултатите да представят разпределение на дела на съобразените с таксономията дейности по отделни екологични цели, за които тези дейности допринасят съществено.

    (3)

    Оборотът, капиталовите разходите и оперативните разходи не са от значение за оценяването на екологичната устойчивост на финансовите дейности, включително предоставянето на заеми, инвестирането и застраховането. Затова трите ключови показателя за резултатите, установени в член 8, параграф 2 от Регламент (ЕС) 2020/852, не са подходящи за доказването на степента, до която икономическите дейности на финансовите предприятия са съобразени с таксономията. Следователно е необходимо да се предвидят особени ключови показатели за резултатите и методики за изчисляването на тези показатели за финансовите предприятия. За да се помогне на участниците на пазарите да разбират тези ключови показатели за резултатите, при всяко оповестяване на тези показатели следва да се оповестява и качествена информация, посредством която финансовите предприятия да разясняват как са определили показателите.

    (4)

    Инвеститорите и обществеността следва да могат да оценяват дела на съобразените с таксономията икономически дейности, извършвани от предприятията — обект на инвестиции. Затова управителите на активи следва да оповестяват дела на инвестициите, които са направили в съобразени с таксономията икономически дейности, от стойността на всички инвестиции, които те управляват и които произтичат от дейностите им по управление на колективни и индивидуални портфейли. Този дял на съобразените с таксономията инвестиции следва да бъде изчисляван като дял на съобразените с таксономията икономически дейности на предприятията — обект на инвестициите, който произтича от съответните им ключови показатели за резултатите, защото тези показатели отразяват екологичните резултати на предприятията — обект на инвестициите.

    (5)

    Основната дейност на кредитните институции е осигуряването на финансиране и инвестиции за реалната икономика. Експозициите на кредитните институции към предприятията, които те финансират или в които инвестират, се отразяват като активи в балансите на тези институции. Основният ключов показател за резултатите за кредитните институции, които са обхванати от задълженията за оповестяване съгласно членове 19а и 29а от Директива 2013/34/ЕС, следва е отношението на екосъобразните активи (ОЕА), което показва дела на експозициите, свързани със съобразени с таксономията дейности, от общата стойност на активите на тези кредитни институции. ОЕА следва да бъде свързано с основната дейност на кредитните институции по предоставяне на заеми и инвестиране, включително заемите, авансите и дълговите ценни книжа, както и с техните дялови участия, така че да отразява степента, в която тези институции финансират съобразени с таксономията икономически дейности.

    (6)

    Кредитните институции извършват и други търговски услуги и дейности, различни от предоставянето на финансиране. Тези дейности създават приходи от такси и комисиони. Необходимо е за инвеститорите и обществеността да се осигури възможност да оценяват дела на съобразените с таксономията икономически дейности, извършвани от получателите на тези услуги. Кредитните институции, които са обхванати от задълженията за оповестяване по членове 19а и 29а от Директива 2013/34/ЕС, следва да оповестяват също така какъв е делът на техните приходи от такси и комисиони, получени от търговски услуги и дейности, които са свързани със съобразени с таксономията икономически дейности на техните клиенти.

    (7)

    В някои случаи кредитните институции управляват базовите активи или предоставят финансови гаранции, от което възникват задбалансови експозиции. За да се осигури възможност за инвеститорите и обществеността да оценяват дела на съобразените с таксономията дейности, извършвани от кредитните институции, за тези задбалансови експозиции кредитните институции, които са обхванати от задълженията за оповестяване по членове 19а и 29а от Директива 2013/34/ЕС, следва да оповестяват дела на съобразените с таксономията дейности от базовите активи, които управляват, или от задълженията, чието изпълнение гарантират.

    (8)

    Като допълнение към оповестяваните сведения за своя банков портфейл кредитните институции, които са обхванати от задълженията за оповестяване по членове 19а и 29а от Директива 2013/34/ЕС, следва да оповестяват отделно и цялостния състав на всички свои активи, включително търговския си портфейл, както и всякакви тенденции и ограничения с оглед на климатичните и екологичните рискове. Кредитните институции със значима търговска дейност следва да бъдат обхванати от задължения за по-подробно оповестяване по отношение на търговския си портфейл.

    (9)

    Важно е на инвеститорите и на обществеността да се предоставя цялостен обзор на инвестициите, извършени в съобразени с таксономията дейности от инвестиционните посредници, които са обхванати от задълженията за оповестяване по членове 19а и 29а от Директива 2013/34/ЕС. Затова ключовите показатели за резултатите за тези инвестиционни посредници следва да обхващат както търговията за собствена сметка, така и търговията от името на клиенти. Оповестяването на ключовия показател за резултатите по отношение на търговията за собствена сметка следва да отразява дела на съобразените с таксономията дейности от общата стойност на активите. Този показател следва да е насочен основно към инвестициите на инвестиционните посредници, включително дълговите ценни книжа и капиталовите инструменти в дружествата — обект на инвестициите. Ключовият показател за резултатите по отношение на екологичната устойчивост на услугите и дейностите, извършвани от инвестиционните посредници от името на всички техни клиенти, следва да бъде съставен въз основа на приходите във вид на такси, комисиони и други парични ползи, които инвестиционните посредници получават за извършването на инвестиционни услуги и дейности за своите клиенти.

    (10)

    Ключовите показатели за резултатите за застрахователните и презастрахователните предприятия, които са обхванати от задълженията за оповестяване по членове 19а и 29а от Директива 2013/34/ЕС, следва да отразяват подписваческите дейности в общото застраховане (сключването на договори за общо застраховане) и инвестиционната политика, които са част от техния модел на стопанска дейност, така че да показват да каква степен тези дейности са съобразени с таксономията.. Един от ключовите показатели за резултатите следва да е свързан с инвестиционната политика на тези застрахователни и презастрахователни предприятия по отношение на средствата, събирани от подписваческите им дейности, и да показва дела на активите, инвестирани в съобразени с таксономията дейности, от общата стойност на активите им. Втори показател следва да е свързан със самите подписвачески дейности и да показва какъв дял от всички общозастрахователни подписвачески дейности се състои от общозастрахователни подписвачески дейности, които са свързани с адаптирането към изменението на климата и се извършват в съответствие с Делегиран регламент (ЕС) 2021/2139 на Комисията (3) („делегирания акт за климата“).

    (11)

    При изчисляването на числителя на ключовите показатели за резултатите финансовите предприятия, които са обхванати от задълженията за оповестяване по членове 19а и 29а от Директива 2013/34/ЕС, следва да не вземат предвид експозицията към нефинансови предприятия, които не са обхванати от задълженията за оповестяване по членове 19а и 29а от Директива 2013/34/ЕС, нито инвестициите в такива предприятия. Включване на такива експозиции в числителя може да се обмисли при прегледа на настоящия делегиран акт, който ще бъде придружен от оценка на въздействието. Тези нефинансови предприятия може все пак да решат доброволно да оповестяват своите ключови показатели за резултатите с цел да получат достъп до финансиране за екологична устойчивост като част от определени схеми за екомаркировка и екологично устойчиви финансови продукти или като част от своята цялостна стопанска стратегия въз основа на екологичната устойчивост.

    (12)

    С оглед на влизането в сила и започването на прилагането на Делегирания акт за климата до края на 2021 г. и съществените затруднения да се преценява дали икономическите дейности през 2022 г. отговарят на техническите критерии за проверка, установени в посочения делегиран регламент, по отношение на предходната отчетна година, прилагането на настоящия регламент през 2022 г. следва да бъде ограничено до определени елементи и до отчитането на качествена информация, а останалите разпоредби да започнат да се прилагат от 1 януари 2023 г. за нефинансовите предприятия и от 1 януари 2024 г. за финансовите предприятия. Освен това ключовите показатели за резултатите на кредитните институции, свързани с търговския им портфейл и с комисионите и таксите за други търговски услуги и дейности, различни от предоставянето на финансиране, следва да се прилагат от 1 януари 2026 г.

    (13)

    Поради липсата на подходяща методика за изчисление към момента, експозициите към централни правителства, централни банки и наднационални емитенти следва да бъдат изключени от изчислението на числителя и знаменателя на ключовите показатели за резултатите. Финансовите предприятия може доброволно да представят информация за експозициите по съобразени с таксономията облигации и дългови ценни книжа, които са издадени от централни правителства, централни банки или наднационални емитенти. До 30 юни 2024 г. следва да се извърши преглед, при който да се прецени възможността за включване на тези експозиции в ключовите показатели за резултатите.

    ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

    Член 1

    Определения

    За целите на настоящия регламент се прилагат следните определения:

    1)

    „екологична цел“ е една от екологичните цели, установени в член 9 от Регламент (ЕС) 2020/852;

    2)

    „съобразена с таксономията икономическа дейност“ е икономическа дейност, при която се спазват изискванията, установени в член 3 от Регламент (ЕС) 2020/852;

    3)

    „преходна икономическа дейност“ е икономическа дейност, при която се спазват изискванията, установени в член 10, параграф 2 от Регламент (ЕС) 2020/852;

    4)

    „спомагаща икономическа дейност“ е икономическа дейност, при която се спазват изискванията, установени в член 16 от Регламент (ЕС) 2020/852;

    5)

    „допустима за таксономията икономическа дейност“ е икономическа дейност, която е описана в делегираните актове, приети съгласно член 10, параграф 3, член 11, параграф 3, член 12, параграф 2, член 13, параграф 2, член 14, параграф 2 и член 15, параграф 2 от Регламент (ЕС) 2020/852, независимо дали тази икономическа дейност отговаря на някои или на всички технически критерии за проверка, установени в посочените делегирани актове;

    6)

    „недопустима за таксономията икономическа дейност“ е всяка икономическа дейност, която не е описана в делегираните актове, приети съгласно член 10, параграф 3, член 11, параграф 3, член 12, параграф 2, член 13, параграф 2, член 14, параграф 2 и член 15, параграф 2 от Регламент (ЕС) 2020/852;

    7)

    „управител на активи“ е предприятие, което е обхванато от задълженията за оповестяване по членове 19а и 29а от Директива 2013/34/ЕС и което е едно от следните:

    а)

    лице, управляващо алтернативен инвестиционен фонд (ЛУАИФ), съгласно определението по член 4, параграф 1, буква б) от Директива 2011/61/ЕС на Европейския парламент и на Съвета (4);

    б)

    управляващо дружество съгласно определението по член 2, параграф 1, буква б) от Директива 2009/65/ЕО на Европейския парламент и на Съвета (5);

    в)

    инвестиционно дружество, лицензирано в съответствие с членове 27, 28 и 29 от Директива 2009/65/ЕО, което за своето управление не е определило управляващо дружество, лицензирано в съответствие с членове 6, 7 и 8 от същата директива;

    8)

    „финансово предприятие“ е предприятие, което е обхванато от задълженията за оповестяване по членове 19а и 29а от Директива 2013/34/ЕС и е управител на активи, кредитна институция съгласно определението по член 4, параграф 1, точка 1 от Регламент (ЕС) № 575/2013 на Европейския парламент и на Съвета (6), инвестиционен посредник съгласно определението по член 4, параграф 1, точка 2 от Регламент (ЕС) № 575/2013, застрахователно предприятие съгласно определението по член 13, точка 1 от Директива 2009/138/ЕО на Европейския парламент и на Съвета (7) или презастрахователно предприятие съгласно определението по член 13, точка 4 от Директива 2009/138/ЕО;

    9)

    „нефинансово предприятие“ е предприятие, което е обхванато от задълженията за оповестяване по членове 19а и 29а от Директива 2013/34/ЕС и не е финансово предприятие съгласно определението по точка 8;

    10)

    „съобразена с таксономията застрахователна или презастрахователна дейност“ е застрахователна или презастрахователна дейност, при която се спазват критериите, установени в раздели 10.1. и 10.2 от приложение II към Делегиран регламент (ЕС) 2021/2139

    Член 2

    Оповестявания от нефинансовите предприятия

    1.   Нефинансовите предприятия оповестяват информацията по член 8, параграфи 1 и 2 от Регламент (ЕС) 2020/852, която е определена подробно в приложение I към настоящия регламент.

    2.   Информацията по параграф 1 се представя в табличен вид по образците, установени в приложение II към настоящия регламент.

    Член 3

    Оповестявания от управителите на активи

    1.   Управителите на активи оповестяват информацията по член 8, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2020/852, която е определена подробно в приложения III и XI към настоящия регламент.

    2.   Информацията по параграф 1 се представя в табличен вид по образеца, установен в приложение IV към настоящия регламент.

    Член 4

    Оповестявания от кредитните институции

    1.   Кредитните институции оповестяват информацията по член 8, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2020/852, която е определена подробно в приложения V и XI към настоящия регламент.

    2.   Информацията, посочена в параграф 1, се представя в табличен вид по образеца, установен в приложение VI към настоящия регламент.

    Член 5

    Оповестявания от инвестиционните посредници

    1.   Инвестиционните посредници оповестяват информацията по член 8, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2020/852, която е определена подробно в приложения VII и XI към настоящия регламент.

    2.   Информацията по параграф 1 се представя в табличен вид по образеца, установен в приложение VIII към настоящия регламент.

    Член 6

    Оповестявания от застрахователните и презастрахователните предприятия

    1.   Застрахователните и презастрахователните предприятия оповестяват информацията по член 8, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2020/852, която е определена подробно в приложения IX и XI към настоящия регламент.

    2.   Информацията по параграф 1 се представя в табличен вид по образците, установени в приложение X към настоящия регламент.

    Член 7

    Правила за оповестяванията, които са общи за всички финансови предприятия

    1.   Експозициите към централни правителства, централни банки и наднационални емитенти се изключват при изчислението на числителя и знаменателя на ключовите показатели за резултатите на финансовите предприятия.

    2.   Дериватите се изключват от числителя на ключовите показатели за резултатите на финансовите предприятия.

    3.   Експозициите към предприятия, които не са задължени да публикуват нефинансова информация по член 19а или 29а от Директива 2013/34/ЕС, се изключват от числителя на ключовите показатели за резултатите на финансовите предприятия.

    4.   Без да се засяга разпоредбата на параграф 1, екологично устойчивите облигации или дългови ценни книжа, които са предназначени за финансиране на конкретни определени дейности и които са емитирани от предприятие — обект на инвестиции, се включват в числителя на ключовите показатели за резултатите до пълната стойност на съобразените с таксономията икономически дейности, финансирани с постъпленията от тези облигации и дългови ценни книжа, въз основа на информацията, представена от предприятието — обект на инвестиции.

    Експозициите, които не са предназначени за финансиране на конкретни определени дейности, се включват в числителя, претеглени с КПР за оборота и КПР за капиталовите разходи (КР) на емитента по методиката, установена в приложения III, V, VII и IХ.

    Когато предприятие — обект на инвестиции, е емитирало екологично устойчиви облигации или дългови ценни книжа, предназначени за финансиране на конкретни определени дейности, финансовите предприятия дисконтират КПР на това предприятие по съответния начин, за да предотвратят двойното пресмятане.

    5.   Когато се изменят техническите критерии за проверка, които са установени в делегираните актове, приети съгласно член 10, параграф 3, член 11, параграф 3, член 12, параграф 2, член 13, параграф 2, член 14, параграф 2 и член 15, параграф 2 от Регламент (ЕС) 2020/852, заемите с особено предназначение и инструментите по член 4, държани от финансови предприятия, които финансират съобразени с таксономията икономически дейности или активи, при липсата на съобразност на финансираните икономически дейности или активи с изменените техническите критерии за проверка се отчитат като такива по настоящия регламент до пет години от началната дата на прилагане на делегираните актове за изменение на посочените технически критерии за проверка.

    6.   Финансовите предприятия представят разпределение на числителя, в съответните случаи, и знаменателя на ключовите показатели за резултатите за:

    а)

    експозициите към и инвестициите в нефинансови предприятия;

    б)

    експозициите към и инвестициите във финансови предприятия;

    в)

    експозициите към и инвестициите в установени в Съюза нефинансови предприятия, които не са обхванати от задължение за публикуване на нефинансова декларация по членове 19а и 29а от Директива 2013/34/ЕС;

    г)

    експозициите към и инвестициите в установени в Съюза финансови предприятия, които не са обхванати от задължение за публикуване на нефинансова декларация по членове 19а и 29а от Директива 2013/34/ЕС, посочени в параграф 2;

    д)

    експозициите към и инвестициите в установени в трета държава нефинансови предприятия, които не са обхванати от задължение за публикуване на нефинансова декларация по членове 19а и 29а от Директива 2013/34/ЕС;

    е)

    експозициите към и инвестициите в установени в трета държава финансови предприятия, които не са обхванати от задължение за публикуване на нефинансова декларация по членове 19а и 29а от Директива 2013/34/ЕС;

    ж)

    експозициите по и инвестициите в деривати;

    з)

    други експозиции и инвестиции.

    7.   Финансовите предприятия може да използват приблизителни оценки, когато преценяват доколко са съобразени с таксономията експозициите им към предприятията по параграф 6, букви д) и е), когато тези финансови предприятия са в състояние да докажат спазването на всички критерии по член 3 от Регламент (ЕС) 2020/852, без критериите по член 3, буква б) от посочения регламент.

    Финансовите предприятия използват официална документирана методика за съставяне на приблизителните оценки, като осигуряват достъп на обществеността до нея, в т.ч. подхода и научноизследователската методика, основните допускания и принципите на предпазливост, които използват.

    Финансовите предприятия оповестяват:

    а)

    дела на съобразените с таксономията експозиции въз основа на приблизителни оценки, отделно от своите ключови показатели за резултатите, оповестявани по реда на настоящия регламент;

    б)

    предприетите мерки и срокът, който е необходим, за да се докаже спазването на критериите, установени в член 3, буква б) от Регламент (ЕС) 2020/852.

    Член 8

    Правила за оповестяването, които са общи за всички финансови и нефинансови предприятия

    1.   Финансовите и нефинансовите предприятия включват всички допълнителни оповестявани сведения, придружаващи ключовите показатели за резултатите, предвидени в приложения I, III, V, VII и ХI в частите от нефинансовата декларация, в които се съдържат тези показатели, или включват препратки към частите от нефинансовите декларации, в които се съдържат тези показатели.

    2.   Оповестяваната по реда на настоящия регламент информация обхваща годишния отчетен период от календарната година, предхождаща датата на оповестяването.

    3.   В нефинансовата декларация финансовите и нефинансовите предприятия представят ключовите показатели за резултатите, обхващащи предходния отчетен период.

    За целите на настоящия параграф първият годишен отчетен период обхваща 2023 г.

    4.   В оповестяваните сведения финансовите и нефинансовите предприятия използват същата валута, която използват във финансовите си отчети.

    Финансовите предприятия използват най-новите разполагаеми данни и ключови показатели за резултатите на своите контрагенти, за да изчисляват собствените си ключови показатели за резултатите.

    5.   Ключовите показатели за резултатите обхващат само целите за смекчаване на изменението на климата и за адаптиране към това изменение до изтичането на дванадесет месеца от началната дата на прилагане на делегираните актове, съдържащи техническите критерии за проверка за другите екологични цели и приети в съответствие с член 12, параграф 2, член 13, параграф 2, член 14, параграф 2 и член 15, параграф 2 от Регламент (ЕС)2020/852.

    Член 9

    Преглед

    1.   До 30 юни 2024 г. Комисията извършва преглед на прилагането на настоящия регламент. Комисията преценява в частност необходимостта от допълнителни изменения с оглед на включването на:

    а)

    експозициите към централни правителства и централни банки в числителя и знаменателя на ключовите показатели за резултатите на финансовите предприятия;

    б)

    експозициите към предприятия, които не публикуват нефинансова декларация по член 19а или 29а от Директива 2013/34/ЕС, в числителя на ключовите показатели за резултатите на финансовите предприятия.

    2.   Заедно с прегледа на експозициите към МСП ще бъде извършена оценка на въздействието по отношение на административната тежест, достъпа до финансиране и възможните последици за МСП от евентуалното разширение чрез включване на експозициите към МСП, които не са обхванати от настоящия делегиран регламент или представят тази информация доброволно.

    3.   Експозициите към и инвестициите в предприятия, които не публикуват нефинансова информация по членове 19а и 29а от Директива 2013/34/ЕС и член 8 от Регламент (ЕС) 2020/852, но доброволно представят такава равностойна информация, може да бъдат включвани в числителите на ключовите показатели за резултатите на финансовите предприятия от 1 януари 2025 г., при условие че оценката по параграф 2 е положителна.

    Член 10

    Влизане в сила и прилагане

    1.   Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

    2.   От 1 януари 2022 г. до 31 декември 2022 г. нефинансовите предприятия оповестяват само дела на допустимите за таксономията и недопустимите за таксономията икономически дейности от общия си оборот, капиталовите и оперативните разходи, както и качествената информация по раздел 1.2 от приложение I, която е от значение за това оповестяване.

    3.   От 1 януари 2022 г. до 31 декември 2023 г. финансовите предприятия оповестяват само:

    а)

    дела на експозициите си по недопустими за таксономията и допустими за таксономията икономически дейности от общата стойност на активите си;

    б)

    дела на експозициите си по член 7, параграфи 1 и 2, от общата стойност на активите си;

    в)

    дела на експозициите си по член 7, параграф 3, от общата стойност на активите си;

    г)

    качествената информация по приложение XI.

    Кредитните институции оповестяват също дела на търговския си портфейл и междубанковите си заеми при поискване от общата стойност на активите си.

    Застрахователните и презастрахователните предприятия оповестяват също дела на своите допустими за таксономията и недопустими за таксономията общозастрахователни икономически дейности.

    4.   Ключовите показатели за резултатите на нефинансовите предприятия, включително всяка придружаваща информация за оповестяване по приложения I и II към настоящия регламент, се оповестяват от 1 януари 2023 г.

    5.   Ключовите показатели за резултатите на финансовите предприятия, включително всяка придружаваща информация за оповестяване по приложения III, V, VII, IХ и ХI към настоящия регламент, се оповестяват от 1 януари 2024 г.

    Раздели 1.2.3. и 1.2.4. към приложение V се прилагат от 1 януари 2026 г.

    Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

    Съставено в Брюксел на 6 юли 2021 година.

    За Комисията

    Председател

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)  Регламент (ЕС) 2019/2088 на Европейския парламент и на Съвета от 27 ноември 2019 г. относно оповестяването на информация във връзка с устойчивостта в сектора на финансовите услуги (ОВ L 317, 9.12.2019 г., стр. 1).

    (2)  Директива 2013/34/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 26 юни 2013 г. относно годишните финансови отчети, консолидираните финансови отчети и свързаните доклади на някои видове предприятия и за изменение на Директива 2006/43/ЕО на Европейския парламент и на Съвета и за отмяна на Директиви 78/660/ЕИО и 83/349/ЕИО на Съвета (ОВ L 182, 29.6.2013 г., стр. 19).

    (3)  Делегиран регламент (ЕС) 2021/2139 на Комисията от 4 юни 2021 г. за допълнение на Регламент (ЕС) 2020/852 на Европейския парламент и на Съвета чрез установяване на техническите критерии за проверка с цел определяне на условията, при които дадена икономическа дейност се квалифицира като допринасяща съществено за смекчаването на изменението на климата или за адаптирането към изменението на климата, и с цел определяне дали тази икономическа дейност не нанася значителни вреди във връзка с постигането на някоя от другите екологични цели (ОВ L 442, 9.12.2021 г., стр. 1).

    (4)  Директива 2011/61/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 8 юни 2011 г. относно лицата, управляващи алтернативни инвестиционни фондове и за изменение на директиви 2003/41/ЕО и 2009/65/ЕО и на регламенти (ЕО) № 1060/2009 и (ЕС) № 1095/2010 (ОВ L 174, 1.7.2011 г., стр. 1).

    (5)  Директива 2009/65/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 13 юли 2009 г. относно координирането на законовите, подзаконовите и административните разпоредби относно предприятията за колективно инвестиране в прехвърлими ценни книжа (ПКИПЦК) (ОВ L 302, 17.11.2009 г., стр. 32).

    (6)  Регламент (ЕС) № 575/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 26 юни 2013 г. относно пруденциалните изисквания за кредитните институции и инвестиционните посредници и за изменение на Регламент (ЕС) № 648/2012 (ОВ L 176, 27.6.2013 г., стр. 1).

    (7)  Директива 2009/138/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 25 ноември 2009 г. относно започването и упражняването на застрахователна и презастрахователна дейност (Платежоспособност II) (ОВ L 335, 17.12.2009 г., стр. 1).


    ПРИЛОЖЕНИЕ I

    КПР на нефинансовите предприятия

    1.   Съдържание на КПР, които трябва да се оповестяват от нефинансовите предприятия

    1.1.   Определяне на ключовите показатели за резултатите (КПР)

    1.1.1.   КПР, свързан с оборота (КПР за оборота)

    Делът на оборота по член 8, параграф 2, буква а) от Регламент (ЕС) 2020/852 се изчислява, като частта от нетния оборот, която произтича от продукти или услуги, включително нематериални, свързани със съобразени с таксономията икономически дейности (числител), се разделя на нетния оборот (знаменател) съгласно определението по член 2, точка 5 от Директива 2013/34/ЕС. Оборотът обхваща приходите, признати съгласно параграф 82, буква а) от Международен счетоводен стандарт (МСС) 1, приет с Регламент (ЕО) 1126/2008 на Комисията (1).

    От числителя на КПР, посочен в първата алинея, се изключва частта от нетния оборот, произтичаща от продукти и услуги, свързани с икономически дейности, които вече са адаптирани към изменението на климата в съответствие с член 11, параграф 1, буква а) от Регламент (ЕС) 2020/852 и с приложение II към Делегиран регламент (ЕС) 2021/XXX, освен ако тези дейности:

    а)

    се квалифицират като спомагащи дейности в съответствие с член 11, параграф 1, буква б) от Регламент 2020/852; или

    б)

    самите те са съобразени с таксономията.

    1.1.2.   КПР, свързан с капиталовите разходи (КР) (КПР за КР)

    Делът на КР по член 8, параграф 2, буква б) от Регламент (ЕС) 2020/852 се изчислява като частно на числителя и знаменателя, определени в раздели 1.1.2.1. и 1.1.2.2. от настоящото приложение.

    1.1.2.1.   Знаменател

    Знаменателят обхваща добавките към материалните и нематериалните активи през разглежданата финансова година преди амортизация и други преоценки, включително тези, произтичащи от преоценки с повишаване на стойността и обезценки, за съответната финансова година, като се изключват измененията на справедливата стойност. Знаменателят обхваща също добавките към материалните и нематериалните активи в резултат на бизнес комбинации.

    За нефинансовите предприятия, които прилагат Международните стандарти за финансовo отчитане (МСФО), приети с Регламент (ЕО) 1126/2008, КР обхващат разходите, отчитани въз основа на:

    а)

    МСС 16 – Имоти, машини и съоръжения, параграфи 73, буква д), подточки i) и iii);

    б)

    МСС 38 – Нематериални активи, параграф 118, буква д), подточка i);

    в)

    МСС 40 – Инвестиционни имоти, параграф 76, букви а) и б) (за модела на справедливата стойност);

    г)

    МСС 40 – Инвестиционни имоти, параграф 79, буква г), подточки i) и ii) (за модела на цената на придобиване);

    д)

    МСС 41 – Земеделие, параграф 50, букви б) и д);

    е)

    МСФО 16 – Лизинг, параграф 53, буква з).

    За нефинансовите предприятия, които прилагат национални общоприети счетоводни принципи (ОСП), КР обхващат разходите, отчитани съгласно приложимите ОСП и съответстващи на разходите, включвани в капиталовите разходи от нефинансовите предприятия, които прилагат МСФО.

    Лизинг, който не води до признаването на право на ползване на актива, не се смята за КР.

    1.1.2.2.   Числител

    Числителят е равен на частта от капиталовите разходи, включени в знаменателя, които са:

    а)

    свързани с активи или процеси, отнасящи се до съобразени с таксономията икономически дейности;

    б)

    част от план за разширяване на съобразени с таксономията икономически дейности или за създаване на възможност за това допустими за таксономията икономически дейности да станат съобразени с таксономията („план за КР“) при условията, определени във втората алинея от настоящата точка 1.1.2.2.;

    в)

    свързани със закупуването на продукция от съобразени с таксономията икономически дейности и отделни мерки, спомагащи за това целевите дейности да станат нисковъглеродни или да доведат до намаление на парниковите газове, по-специално дейностите, изброени в точки 7.3—7.6 от приложение I към Делегирания акт за климата, както и други икономически дейности, които са изброени в делегираните актове, приети по член 10, параграф 3, член 11, параграф 3, член 12, параграф 2, член 13, параграф 2, член 14, параграф 2 и член 15, параграф 2 от Регламент (ЕС) 2020/852, и при условие че тези мерки се прилагат и въвеждат в действие в срок от 18 месеца.

    Планът за КР по първия параграф от настоящата точка 1.1.2.2. трябва да отговаря на следните условия:

    а)

    планът е предназначен или за разширяването на съобразените с таксономията икономически дейности на предприятието, или за усъвършенстването на допустимите за таксономията икономически дейности с цел те да станат съобразени с таксономията в срок от пет години;

    б)

    планът се оповестява на агрегираното равнище на икономическата дейност и се одобрява от управителния орган на нефинансовото предприятие или пряко, или чрез делегиране на правомощия.

    Когато относимите технически критерии за проверка бъдат изменени преди приключване на изпълнението на плана за КР, нефинансовото предприятие или обновява плана в срок от две години, за да обезпечи съобразността на икономическите дейности по буква а) с изменените технически критерии за проверка при приключване на изпълнението на плана, или преизчислява числителя на КПР за КР. С обновяването на плана срокът по буква а) започва да тече отначало. Срок по настоящата точка 1.1.2.2., втория параграф, буква б) може да превишава пет години само ако по-дълъг срок е обективно оправдан от особеностите на съответната икономическа дейност и усъвършенстване, но не може да превишава 10 години. Тази обосновка трябва да бъде включена както в плана за КР, така и в контекстната информация, описана подробно в точка 1.2.3. от настоящото приложение.

    Когато планът за КР не отговаря на условията по втория параграф от настоящата точка 1.1.2.2., публикуваните вече КПР за капиталовите разходи се преизчисляват.

    Числителят съдържа също частта от ОР, предназначена за адаптирането на икономически дейности към изменението на климата в съответствие с приложение II към Делегирания акт за климата. В числителя трябва да бъде представено разпределение за частта от КР, предназначена за съществен принос за адаптирането към изменението на климата.

    1.1.3.   КПР, свързани с оперативните разходи (ОР) (КПР за ОР)

    Делът на ОР по член 8, параграф 2, буква б) от Регламент (ЕС) 2020/852 се изчислява като частно на числителя и знаменателя, определени в точки 1.1.3.1. и 1.1.3.2. от настоящото приложение.

    1.1.3.1.   Знаменател

    Знаменателят обхваща преките некапитализирани разходи, свързани с научноизследователска и развойна дейност, мерки за ремонт (обновяване) на сгради, краткосрочни лизинги (наеми), поддръжка и ремонт, както и всички други преки разходи, свързани с текущото обслужване на активите от категорията имоти, машини и съоръжения, от предприятието или от външен изпълнител, на когото са възложени дейности, които са необходими, за да се обезпечи непрекъснатото и ефективно действие на тези активи.

    Освен разходите, изброени в първия параграф от точка 1.1.3.1. от настоящото приложение, нефинансовите предприятия, които прилагат националните общоприети счетоводни принципи (ОПСП) и не капитализират активите с право на ползване, включват в ОР и разходите за лизинг.

    1.1.3.2.   Числител

    Числителят е равен на частта от оперативните разходи, включени в знаменателя, които са:

    а)

    свързани с активи или процеси, отнасящи се до съобразени с таксономията икономически дейности, включително обучение и други потребности за адаптирането на човешките ресурси, както и преките некапитализирани разходи, които представляват научноизследователска и развойна дейност;

    б)

    част от плана за КР за разширяване на съобразени с таксономията икономически дейности или към създаването на условия за това допустими за таксономията икономически дейности да станат съобразени с таксономията по предварително определен график съгласно втория параграф от настоящата точка 1.1.3.2.;

    в)

    свързани със закупуването на продукция от съобразени с таксономията икономически дейности и отделни мерки, спомагащи за това целевите дейности да станат нисковъглеродни или да доведат до намаление на парниковите газове, както и отделни мерки за ремонт на сгради съгласно определеното в делегираните актове, приети по член 10, параграф 3, член 11, параграф 3, член 12, параграф 2, член 13, параграф 2, член 14, параграф 2 и член 15, параграф 2 от Регламент (ЕС) 2020/852, и при условие че тези мерки се прилагат и въвеждат в действие в срок от 18 месеца.

    Планът за КР по първия параграф от настоящата точка 1.1.3.2. трябва да отговаря на условията, определени в точка 1.1.2.2. от настоящото приложение.

    Разходите за научноизследователска и развойна дейност, които вече са отчетени в КПР за КР, не се смятат за ОР.

    Числителят включва също частта от ОР, предназначена за адаптирането на икономически дейности към изменението на климата в съответствие с приложение II към Делегирания акт за климата. В числителя трябва да бъде представено разпределение за частта от ОР, предназначена за съществен принос за адаптиране към изменението на климата.

    Когато оперативните разходи не са съществени за модела на стопанска дейност на нефинансовите предприятия, тези предприятия:

    а)

    се освобождават от изчислението на числителя на КПР за ОР съгласно точка 1.1.3.2 и оповестяват числителя като равен на нула;

    б)

    оповестяват пълната стойност на знаменателя на ОР, изчислен съгласно точка 1.1.3.1;

    в)

    разясняват липсата на същественост на оперативните разходи в своя модел на стопанска дейност.

    1.2.   Определяне на сведенията, оповестявани заедно с КПР на нефинансовите предприятия

    Нефинансовите предприятия оповестяват следната придружаваща съответните КПР информация:

    1.2.1.   Счетоводна политика

    Нефинансовите предприятия разясняват:

    а)

    как са определени и отнесени в числителя оборотът, капиталовите разходи и оперативните разходи;

    б)

    начина на изчисляване на оборота, капиталовите разходи и оперативните разходи, включително всякакви оценки, използвани за отнасянето на приходите или разходите към различните икономически дейности.

    По отношение на оборота и капиталовите разходи нефинансовите предприятия включват препратки към съответните статии в нефинансовите декларации;

    Когато извършването на изчисления се е променило в сравнение с предходния отчетен период, нефинансовите предприятия разясняват защо промените водят до представянето на по-надеждна и относима информация и представят преизчислени сравнителни данни.

    Нефинансовите предприятия оповестяват всички съществени промени, настъпили през отчетния период във връзка с изпълнението на плановете за КР, оповестени съгласно точка 1.1.2 от настоящото приложение. Нефинансовите предприятия оповестяват всички долупосочени елементи:

    а)

    настъпилите в плана за КР съществени промени и причините, обуславящи тези промени;

    б)

    влиянието на тези промени върху възможността икономическите дейности на предприятието да станат съобразени с таксономията и върху срока, в който се очаква това да се осъществи;

    в)

    когато промените на плана са оказали влияние върху КПР — преизчислени КПР за КР и ОР за всяка предишна отчетна година, обхваната от плана.

    1.2.2.   Оценка на спазването на Регламент (ЕС) 2020/852

    1.2.2.1.   Информация относно оценката на спазването на Регламент (ЕС) 2020/852

    Нефинансовите предприятия:

    а)

    описват естеството на своите допустими за таксономията и съобразени с таксономията икономически дейности, като се позовават на делегираните актове, приети съгласно член 10, параграф 3, член 11, параграф 3, член 12, параграф 2, член 13, параграф 2, член 14, параграф 2 и член 15, параграф 2 от Регламент (ЕС) 2020/852;

    б)

    разясняват как са оценили спазването на критериите, установени в член 3 от Регламент (ЕС) 2020/852 и със съответните технически критерии за проверка, включени в делегираните актове по буква а);

    в)

    разясняват как са избегнали двойното пресмятане (отчитане) при отнасянето на показателите на различните икономически дейности в числителите на КПР за оборота, КР и ОР.

    1.2.2.2.   Принос за постигането на множество цели

    Когато дадена икономическа дейност допринася за постигането на няколко екологични цели, нефинансовите предприятия:

    а)

    доказват спазването на критериите, установени в член 3 от Регламент (ЕС) 2020/852 и по-специално с техническите критерии за проверка по отношение на няколкото екологични цели;

    б)

    оповестяват оборота, КР и ОР от тази дейност като допринасящ за постигането на няколко екологични цели;

    в)

    смятат само веднъж оборота от тази дейност в числителя на КПР по точка 1.1 от настоящото приложение с цел да се избегне двойното пресмятане.

    1.2.2.3.   Дeзагрегиране на КПР

    Когато е необходимо КПР на дадена икономическа дейност да бъдат дeзагрегирани, по-специално в случаите на цялостно използване на производствени съоръжения, нефинансовите предприятия гарантират, че:

    а)

    всяко дeзагрегиране се извършва въз основа на критерии, които са подходящи за прилагания производствен процес и отразяват техническите особености на този процес;

    б)

    заедно с КПР се представя подходяща придружаваща информация за начина на извършване на дезагрегирането.

    1.2.3.   Контекстна информация

    Нефинансовите предприятия разясняват числовите стойности на всеки КПР и причините за всички промени на тези стойности през отчетния период.

    Нефинансовите предприятия може да оповестяват допълнителни КПР въз основа на оборота, КР и ОР, които включват инвестициите в собствен капитал, отчитан в съвместни предприятия, съгласно МСФО 11 или МСС 28, пропорционално спрямо дела си в собствения капитал на съвместното предприятие.

    1.2.3.1.   Контекстна информация относно КПР за оборота

    Нефинансовите предприятия представят всички долупосочени елементи:

    а)

    количествено разпределение на числителя с цел да илюстрират основните фактори, довели до промяната на КПР за оборота през отчетния период, като приходи по договори с клиенти, приходи от лизинг или други източници на приходи;

    б)

    информация за сумите, свързани със съобразени с таксономията икономически дейности, извършвани за собствено потребление от нефинансовите предприятия;

    в)

    качествен анализ на основните елементи на промяната на КПР за оборота през отчетния период.

    Нефинансовите предприятия, които са емитирали екологично устойчиви облигации или дългови ценни книжа с цел финансиране на посочени определени съобразени с таксономията икономически дейности оповестяват и КПР за оборота, коригиран с цел да се избегне двойното пресмятане.

    1.2.3.2.   Контекстна информация относно КПР за КР

    Нефинансовите предприятия представят количествено разпределение на включените в числителя суми и качествено разяснение на основните елементи на промяната на КПР за КР през отчетния период. С разпределението се оповестяват всички долупосочени елементи:

    а)

    съвкупните добавки към имотите, машините и съоръженията, към създадените в предприятието нематериални активи, включително посредством бизнес комбинация или придобиване, към инвестиционните имоти, които са придобити или признати в балансовата стойност на активите и когато е приложимо — към капитализираните активи с право на ползване;

    б)

    съвкупните добавки, свързани с придобивания посредством бизнес комбинации;

    в)

    съвкупните разходи, извършени във връзка със съобразени с таксономията икономически дейности, и разходи, извършени като част от плана за КР по точка 1.1.2 от настоящото приложение.

    Нефинансовите предприятия оповестяват основната информация за всеки от своите планове за КР по точка 1.1.2 от настоящото приложение, включително всички долупосочени елементи:

    а)

    преследваните екологични цели;

    б)

    съответните икономически дейности;

    в)

    съответната научноизследователска и развойна дейност и дейност по нововъведения, ако е от значение;

    г)

    срокът, в който се очаква всяка съобразена с таксономията икономическа дейност да бъде разширена или всяка икономическа дейност да стане съобразена с таксономията, а когато очакваният срок за съобразяване на дейността с таксономията превишава пет години — също и обективна обосновка за този по-дълъг срок въз основа на особеностите на съответната икономическа дейност или усъвършенстване;

    д)

    общия размер на капиталовите разходи, които се очаква да бъдат извършени през отчетния период и през срока на плановете за КР.

    Нефинансовите предприятия, които са емитирали екологично устойчиви облигации или дългови ценни книжа с цел финансиране на посочени определени съобразени с таксономията икономически дейности оповестяват и КПР за КР, коригиран по отношение на съобразените с таксономията капиталови разходи, финансирани чрез тези облигации или дългови ценни книжа.

    1.2.3.3.   Контекстна информация относно КПР за ОР

    Нефинансовите предприятия представят всеки един от следните елементи:

    а)

    количествено разпределение на числителя (оперативните разходи, определени съгласно точка 1.1.3.2 от настоящото приложение) с цел да илюстрират основните елементи на промяната на КПР за ОР през отчетния период;

    б)

    качествено разяснение на основните елементи на промяната на КПР за ОР през отчетния период.

    в)

    разяснение на другите разходи, свързани с текущото обслужване на активите от категорията имоти, машини и съоръжения, включени в числителя и знаменателя, използвани за изчисляването на ОР.

    Когато ОР са част от план за КР по точки 1.1.2.2. и 1.1.3.2. от настоящото приложение, нефинансовите предприятия оповестяват основната информация за всеки от своите планове за КР в съответствие с изискванията по точка 1.2.3.2. от настоящото приложение.

    2.   МЕТОДИКА ЗА ОТЧИТАНЕ НА КПР, КОИТО ТРЯБВА ДА СЕ ОПОВЕСТЯВАТ ОТ НЕФИНАНСОВИТЕ ПРЕДПРИЯТИЯ

    Следните изисквания се прилагат по отношение на оповестяванията по член 8, параграф 2 от Регламент (ЕС) 2020/852:

    а)

    нефинансовите предприятия посочват всяка икономическа дейност, включително подмножеството на преходните и спомагащите икономически дейности;

    б)

    нефинансовите предприятия оповестяват КПР за всяка икономическа дейност и общите КПР за всички икономически дейности на равнището на съответното предприятие или група;

    в)

    нефинансовите предприятия оповестяват КПР, определени в точки 1.1.1, 1.1.2. и 1.1.3. от настоящото приложение, за всяка екологична цел и общите КПР за всички екологични цели на равнището на съответното предприятие или група за всички екологични цели, като избягват двойното пресмятане;

    г)

    нефинансовите предприятия посочват дела на съобразените с таксономията икономически дейности и дела на допустимите за таксономията икономически дейности, които не отговарят на техническите критерии за проверка. За всяка допустима за таксономията икономическа дейност нефинансовите предприятия посочват какъв дял от тази дейност е съобразена с таксономията;

    д)

    нефинансовите предприятия посочват недопустимите за таксономията икономически дейности и оповестяват дела на тези икономически дейности от знаменателя на КПР за оборота на равнището на предприятието или групата;

    е)

    КПР се представят на равнището на отделното предприятие, когато това предприятие изготвя само индивидуални нефинансови декларации, или на равнището на групата, когато предприятието изготвя консолидирани нефинансови декларации.


    (1)  Регламент (ЕО) № 1126/2008 на Комисията от 3 ноември 2008 г. за приемане на някои международни счетоводни стандарти в съответствие с Регламент (ЕО) № 1606/2002 на Европейския парламент и на Съвета (ОВ L 320, 29.11.2008 г., стр. 1).


    ПРИЛОЖЕНИЕ II

    Образци за КПР на нефинансовите предприятия

    Образец 1: Дял на оборота от продукти или услуги, свързани със съобразени с таксономията икономически дейности — оповестяване за финансова година N

    Image 1

    Image 2

    Image 3

    Колона 21 не се попълва за преходните дейности, които допринасят за смекчаването на изменението на климата.

    За дейностите по точка А.2 колоните от 5 до 17 може да се попълват доброволно от нефинансовите предприятия.

    Образец: Дял на КР от продуктите или услугите, свързани със съобразени с таксономията икономически дейности — оповестяване за финансова година N

    Image 4

    Image 5

    Image 6

    За дейностите по А.2 колоните от 5 до 17 може да се попълват доброволно от нефинансовите предприятия.

    Образец: Дял на ОР от продуктите или услугите, свързани със съобразени с таксономията икономически дейности — оповестяване за финансова година N

    Image 7

    Image 8

    Image 9

    За дейностите по А.2 колоните от 5 до 17 може да се попълват доброволно от нефинансовите предприятия.


    ПРИЛОЖЕНИЕ III

    КПР на управителите на активи

    1.   Съдържание на КПР, който трябва да се оповестява от управителите на активи

    КПР се изчислява като частно на числителя и знаменателя, определени в точки 1.1 и 1.2 от настоящото приложение.

    1.1.   Числител

    Числителят се състои от среднопретеглената стойност на инвестициите в съобразени с таксономията икономически дейности на предприятията — обект на инвестиции. Среднопретеглената стойност на тези инвестиции се определя въз основа на дела на съобразените с таксономията икономически дейности на предприятията — обект на инвестиции, измерен посредством следните показатели:

    а)

    ако предприятието — обект на инвестиции, е нефинансово предприятие — КПР за оборота и КПР за КР, получени от изчислeнието в съответствие с приложения I и II на КПР на предприятието — обект на инвестиции;

    б)

    ако предприятието — обект на инвестиции, е управител на активи — КПР за оборота и КПР за КР, получени от изчислението в съответствие с приложения III и IV на КПР на предприятието — обект на инвестиции;

    в)

    ако предприятието — обект на инвестиции, е кредитна институция — базираното на оборота и базираното на КР отношение на екосъобразните активи, получено от изчислението в съответствие с приложения V и VI на отношението на екосъобразните активи на кредитната институция — обект на инвестиции;

    г)

    ако предприятието — обект на инвестиции, е инвестиционен посредник — инвестициите и приходите, получени от изчислението на базираните на оборота и на КР КПР на инвестиционния посредник — обект на инвестиции, в съответствие с приложения VII и VIII според дела от приходите на инвестиционния посредник на услугите и дейностите, извършвани при търговия за собствена сметка, и тези, извършвани при търговия не за собствена сметка;

    д)

    ако предприятието — обект на инвестиции, е застрахователно или презастрахователно предприятие — инвестициите, брутните записани премии или ако е приложимо — общите приходи от застраховане, получени от изчислението на базираните на оборота и на КР инвестиционни КПР, съчетани според случая с подписваческия КПР на общозастрахователните и общопрезастрахователните предприятия — обект на инвестиции, съгласно приложения IX и X.

    Изчислението трябва да позволява нетиране за целите на отчитането на дела на инвестициите в съобразени с таксономията икономически дейности по методиката за изчисляване на нетните къси позиции, определена в член 3, параграфи 4 и 5 от Регламент (ЕС) № 236/2012 на Европейски парламент и на Съвета (1).

    Като изключение от разпоредбата на първия параграф от настоящата точка 1.1 дълговите ценни книжа, предназначени за финансиране на посочени определени дейности или проекти, или екологично устойчивите облигации, емитирани от предприятие — обект на инвестиции, се включват в числителя до стойността на съобразените с таксономията икономически дейности, финансирани с постъпленията от тези облигации и дългови ценни книжа, въз основа на информацията, представена от предприятието — обект на инвестиции.

    1.2.   Знаменател

    Знаменателят се състои от всички активи под управление (АПУ) без експозициите, посочени в член 7, параграф 1 от настоящия регламент, които произтичат от дейностите на управителите на активи по управление на колективни и индивидуални портфейли.

    Управителите на активи оповестяват един КПР на база КПР за оборота на дружествата — обект на инвестиции, и един КПР на база КПР за КР на дружествата — обект на инвестиции.

    2.   Методика за изготвяне и отчитане на КПР, който трябва да се оповестява от управителите на активи

    За целите на оповестяванията по член 8, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2020/852 управителите на активи:

    а)

    оповестяват КПР за всяка екологична цел и за съобразените с таксономията икономически дейности, агрегирани на равнището на съответното предприятие или група;

    б)

    посочват подмножеството на преходните и спомагащите икономически дейности и оповестяват КПР за икономическите дейности, агрегирани на равнището на предприятието или групата;

    в)

    представят разпределение на числителя и знаменателя по видове инвестиции;

    г)

    оповестяват КПР, свързани с агрегираните допустими за таксономията икономически дейности;

    д)

    оповестяват дела на недопустимите за таксономията икономически дейности като част от активите под управление;

    е)

    оповестяват дела на инвестициите по експозициите по член 7, параграф 1 от настоящия регламент от общата стойност на инвестициите;

    ж)

    представят КПР на равнището на отделния управител на активи, когато това предприятие изготвя само индивидуални нефинансови отчети, или на равнището на групата предприятия, когато предприятието изготвя консолидирани нефинансови отчети.


    (1)  Регламент (ЕС) № 236/2012 на Европейския парламент и на Съвета от 14 март 2012 г. относно късите продажби и някои аспекти на суапите за кредитно неизпълнение (ОВ L 86, 24.3.2012 г., стр. 1).


    ПРИЛОЖЕНИЕ IV

    Образец за КПР на управителите на активи

    Стандартен образец за оповестяването, изисквано по член 8 от Регламент (ЕС) 2020/852 (управители на активи)

    Среднопретеглената стойност на всички инвестиции, които са насочени към финансирането на съобразени с таксономията икономически дейности или са свързани с такива дейности, като отношение спрямо общата стойност на активите, обхванати от КПР, със следните тегла на инвестициите в предприятия:

    На база оборот: %

    На база КР: %

    Среднопретеглената стойност на всички инвестиции, които са насочени към финансирането на съобразени с таксономията икономически дейности или са свързани с такива дейности, със следните тегла на инвестициите в предприятия:

    На база оборот: [парична сума]

    На база КР: [парична сума]

    Процентният дял на активите, обхванати от КПР, от общата стойност на инвестициите (общата стойност на АПУ). Без инвестициите в държавни образувания, дял на обхвата: %

    Паричната стойност на активите, обхванати от КПР. Без инвестициите в държавни образувания.

    Обхват: [парична сума]

    Допълнителни оповестявания: разпределение на знаменателя на КПР

    Процентният дял на дериватите от общата стойност на активите, обхванати от КПР.

    X %

    Паричната стойност на дериватите.

    [парична сума]

    Делът на експозициите към финансови и нефинансови предприятия от ЕС, които не са обхванати от членове 19а и 29a от Директива 2013/34/ЕС, от общата стойност на активите, обхванати от КПР:

    За нефинансовите предприятия:

    За финансовите предприятия:

    Стойност на експозициите към финансови и нефинансови предприятия от ЕС, които не са обхванати от членове 19а и 29a от Директива 2013/34/ЕС:

    За нефинансовите предприятия: [парична сума]

    За финансовите предприятия: [парична сума]

    Делът на експозициите към финансови и нефинансови предприятия от държави извън ЕС , които предприятия не са обхванати от членове 19а и 29a от Директива 2013/34/ЕС, от общата стойност на активите, обхванати от КПР:

    За нефинансовите предприятия:

    За финансовите предприятия:

    Стойност на експозициите към финансови и нефинансови предприятия от държави извън ЕС , които не са обхванати от членове 19а и 29a от Директива 2013/34/ЕС:

    За нефинансовите предприятия: [парична сума]

    За финансовите предприятия: [парична сума]

    Делът на експозициите към финансови и нефинансови предприятия, които са обхванати от членове 19а и 29a от Директива 2013/34/ЕС, от общата стойност на активите, обхванати от КПР:

    За нефинансовите предприятия:

    За финансовите предприятия:

    Стойност на експозициите към финансови и нефинансови предприятия, които са обхванати от членове 19а и 29a от Директива 2013/34/ЕС:

    За нефинансовите предприятия: [парична сума]

    За финансовите предприятия: [парична сума]

    Делът на експозициите към други контрагенти, от общата стойност на активите, обхванати от КПР:

    X %

    Стойност на експозициите към други контрагенти:

    [парична сума]

    Стойността на всички инвестиции, с които се финансират недопустими за таксономията икономически дейности, като отношение спрямо общата стойност на активите, обхванати от КПР:

    X %

    Стойност на всички инвестиции, с които се финансиратнедопустими за таксономията икономически дейности:

    [парична сума]

    Стойността на всички инвестиции, с които се финансират икономически дейности, които са допустими за таксономията, но не са съобразени с таксономията, като отношение спрямо общата стойност на активите, обхванати от КПР:

    X %

    Стойност на всички инвестиции, с които се финансират икономически дейности, които са допустими за таксономията, но не са съобразени с таксономията:

    [парична сума]

    Допълнителни оповестявания: разпределение на числителя на КПР

    Делът на съобразените с таксономията експозиции към финансови и нефинансови предприятия, които са обхванати от членове 19а и 29a от Директива 2013/34/ЕС, от общата стойност на активите, обхванати от КПР:

    За нефинансовите предприятия:

    На база оборот: %

    На база капиталови разходи: %

    За финансовите предприятия:

    На база оборот: %

    На база капиталови разходи: %

    Стойност на съобразените с таксономията експозиции към финансови и нефинансови предприятия, които са обхванати от членове 19а и 29a от Директива 2013/34/ЕС:

    За нефинансовите предприятия:

    На база оборот: [парична сума]

    На база капиталови разходи: [парична сума]

    За финансовите предприятия:

    На база оборот: [парична сума]

    На база капиталови разходи: [парична сума]

    Делът на съобразените с таксономията експозиции към други контрагенти, от общата стойност на активите, обхванати от КПР:

    На база оборот: %

    На база капиталови разходи: %

    Стойност на съобразените с таксономията експозиции към други контрагенти:

    На база оборот: [парична сума]

    На база капиталови разходи: [парична сума]

    Разпределение на числителя на КПР по екологични цели

    Съобразени с таксономията дейности:

    (1)

    Смекчаване на изменението на климата

    Оборот: %

    КР: %

    Преходни дейности: A % (Оборот; КР)

    Спомагащи дейности: Б % (Оборот; КР)

    (2)

    Адаптиране към изменението на климата

    Оборот: %

    КР: %

    Преходни дейности: A % (Оборот; КР)

    Спомагащи дейности: Б % (Оборот; КР)

    (3)

    Устойчиво използване и опазване на водните и морските ресурси

    Оборот: %

    КР: %

    Преходни дейности: A % (Оборот; КР)

    Спомагащи дейности: Б % (Оборот; КР)

    (4)

    Преход към кръгова икономика

    Оборот: %

    КР: %

    Преходни дейности: A % (Оборот; КР)

    Спомагащи дейности: Б % (Оборот; КР)

    (5)

    Предотвратяване и контрол на замърсяването

    Оборот: %

    КР: %

    Преходни дейности: A % (Оборот; КР)

    Спомагащи дейности: Б % (Оборот; КР)

    (6)

    Опазване и възстановяване на биологичното разнообразие и екосистемите

    Оборот: %

    КР: %

    Преходни дейности: A % (Оборот; КР)

    Спомагащи дейности: Б % (Оборот; КР)


    ПРИЛОЖЕНИЕ V

    КПР ЗА КРЕДИТНИТЕ ИНСТИТУЦИИ

    1.   Съдържание на КПР, които трябва да се оповестяват от кредитните институции

    1.1.   Обхват на КПР

    1.1.1.   Консолидиране

    Кредитните институции оповестяват съответните КПР въз основа на обхвата на своята пруденциална консолидация, определена в съответствие с дял II, глава 2, раздел 2 от Регламент (ЕС) № 575/2013.

    1.1.2.   Обща стойност на обхванатите активи

    Изчислението на отношението на екосъобразните активи (ОЕА) за балансовите експозиции обхваща следните счетоводни категории финансови активи, включително заеми и аванси, дългови ценни книжа, дялови участия и усвоени обезпечения:

    а)

    финансови активи по амортизирана стойност;

    б)

    финансови активи по справедлива стойност през другия всеобхватен доход;

    в)

    инвестиции в дъщерни предприятия;

    г)

    съвместни и асоциирани предприятия;

    д)

    финансови активи, определени по справедлива стойност в печалбата и загубата и нетърговски финансови активи, задължително определени по справедлива стойност през печалбата и загубата;

    е)

    недвижимо имущество, предоставено като обезпечение и получено от кредитните институции чрез влизане във владение в замяна на отписване на задължението.

    Експозициите по член 7, параграф 1 от настоящия регламент се изключват от обхвата на ОЕА.

    От числителя на ОЕА се изключват следните активи:

    а)

    финансови активи, държани за търгуване,

    б)

    междубанкови заеми при поискване;

    в)

    експозиции към предприятия, които не са обхванати от задължение за публикуване на нефинансова информация съгласно членове 19а и 29а от Директива 2013/34/ЕС.

    При изчислението на КПР за задбалансовите експозиции се вземат предвид финансовите гаранции, предоставени от кредитната институция, активите под управление за гаранцията и нефинансовите предприятия — обект на инвестиции. От това изчисление се изключват другите задбалансови експозиции, например поетите задължения (ангажиментите).

    1.2.   Съдържание на КПР и методика

    1.2.1.   Отношение на екосъобразните активи (ОЕА)

    ОЕА показва дела на активите на кредитната институция, финансиращи и инвестирани в съобразени с таксономията икономически дейности, от общата стойност на обхванатите активи съгласно раздел 1.1.2 от настоящото приложение.

    ОЕА се определя въз основа на експозициите и баланса съгласно обхвата на пруденциалната консолидация в съответствие с дял II, глава 2, раздел 2 от Регламент (ЕС) № 575/2013 за видовете активи и отчетни портфейли, посочени в точка 1.1.2 от настоящото приложение, включително информация за наличностите и потоците, за преходните и спомагащите дейности и за специализираното предоставяне на заеми и предоставянето на заеми за общи цели.

    Кредитните институции оповестяват всички долупосочени елементи:

    а)

    агрегирания ОЕА за обхванатите балансови активи;

    б)

    разпределението по екологични цели и видове контрагенти.

    КПР се определят въз основа на следните компоненти:

    а)

    числител, който обхваща заемите и авансите, дълговите ценни книжа, дяловите участия и усвоените обезпечения, предназначени за финансирането на съобразени с таксономията икономически дейности, на база КПР за оборота и КПР за КР на базовите активи;

    б)

    знаменател, който обхваща общата стойност на заемите и авансите, общата стойност на дълговите ценни книжа, общата стойност на дяловите участия, общата стойност на усвоените обезпечения и всички други обхванати балансови активи.

    Освен ОЕА кредитните институции оповестяват процентния дял на общата стойност на активите си, които са изключени от числителя на ОЕА в съответствие с член 7, параграф 2 от настоящия регламент и точка 1.1.2 от настоящото приложение.

    1.2.1.1.   ОЕА за експозициите към нефинансови предприятия

    Кредитните институции оповестяват ОЕА за размера на заемите, дълговите ценни книжа и дяловите участия към определена дата (наличността) и новите предоставени заеми за определен период (потока). За да изчислят ОЕА за всяка екологична цел, кредитните институции изпълняват следните стъпки:

    Екологични цели

    Стъпка първа

    Стъпка втора

    Отношение на екосъобразните активи (ОЕА)

    Смекчаване на изменението на климата

    Дял на заемите и авансите/дълговите ценни книжа/капиталовите инструменти, предназначени за финансиране на допустими за таксономията икономически дейности с цел смекчаване на изменението на климата, от общата стойност на заемите за/дълговите ценни книжа/капиталовите инструменти на нефинансови предприятия и всички други обхванати балансови активи

    Дял на заемите и авансите/дълговите ценни книжа/капиталовите инструменти, предназначени за финансиране на съобразени с таксономията икономически дейности с цел смекчаване на изменението на климата, от заемите и авансите/дълговите ценни книжа/капиталовите инструменти, предназначени за финансиране на икономически дейности в сектори, обхванати от таксономията, с цел смекчаване на изменението на климата.

    Дял на заемите и авансите/дълговите ценни книжа/капиталовите инструменти, предназначени за финансиране на съобразени с таксономията икономически дейности с цел смекчаване на изменението на климата, от общата стойност на заемите и авансите/дълговите ценни книжа/капиталовите инструменти на нефинансови предприятия и всички други балансови активи

     

    от които: спомагащи дейности от които: спомагащи дейности от които: преходни дейности от които: преходни дейности

    Наличности и потоци

    Адаптиране към изменението на климата

    Дял на заемите и авансите/дълговите ценни книжа/капиталовите инструменти, предназначени за финансиране на допустими за таксономията икономически дейности с цел адаптиране към изменението на климата, от общата стойност на заемите за/дълговите ценни книжа/капиталовите инструменти на нефинансови предприятия и всички други обхванати балансови активи

    Дял на заемите и авансите/дълговите ценни книжа/капиталовите инструменти, предназначени за финансиране на съобразени с таксономията икономически дейности с цел адаптиране към изменението на климата, от заемите и авансите/дълговите ценни книжа/капиталовите инструменти, предназначени за финансиране на икономически дейности в сектори, обхванати от таксономията, с цел адаптиране към изменението на климата.

    Дял на заемите и авансите/дълговите ценни книжа/капиталовите инструменти, предназначени за финансиране на съобразени с таксономията икономически дейности с цел адаптиране към изменението на климата, от общата стойност на заемите и авансите/дълговите ценни книжа/капиталовите инструменти на нефинансови предприятия и всички други балансови активи

     

    от които: спомагащи дейности от които: спомагащи дейности

    от които: дейности за адаптиране от които: преходни дейности

    Наличности и потоци

    Други екологични цели

    Същите отношения се оповестяват за всяка от другите четири екологични цели след определянето на критериите за проверка. Това са следните цели: устойчиво използване и опазване на водните и морските ресурси; преход към кръгова икономика; предотвратяване и контрол на замърсяването; опазване и възстановяване на биологичното разнообразие и екосистемите.

     

    i)   ОЕА за дейностите по предоставяне на заеми за дялови участия на нефинансови предприятия ОЕА за заемите и авансите

    Кредитните институции използват и оповестяват следните отчетни обекти за изчисляването на ОЕА за този вид експозиции:

    (1)(а)

    обща стойност на заемите и авансите към нефинансови предприятия, в т.ч. заемите и авансите, признати в счетоводните категории по точка 1.2 от настоящото приложение, т.е. брутната балансова стойност на:

    i)

    заемите и авансите по амортизирана стойност и по справедлива стойност през другия всеобхватен доход;

    ii)

    заемите и авансите, които не се държат за търгуване, по справедлива стойност през печалбата или загубата.

    (1)(б)

    заемите и авансите към нефинансови предприятия, финансиращи допустими за таксономията икономически дейности, за всяка екологична цел, в т.ч. брутната балансова стойност на заемите и авансите в съответните счетоводни категории, предоставени на дружества, извършващи допустими за таксономията икономически дейности от значение за всяка екологична цел (да се посочат съответстващите кодове на четвърто ниво от класификацията на икономическите дейности (NACE), когато има такива).

    (1)(в)

    заемите и авансите към нефинансови предприятия, финансиращи съобразени с таксономията икономически дейности, за всяка екологична цел, в т.ч. всички заеми и аванси, финансиращи съобразени с таксономията икономически дейности, в т.ч. подмножествата на преходните и спомагащите икономически дейности.

    Сумата за целите на (1)(в) се изчислява по формулата 1(в) = (1)(в)(1) + (1)(в)(2), където:

    (1)(в)(1)

    представлява заемите и авансите, при които използването на постъпленията е известно, в т.ч. специализирано предоставяне на заеми — заеми за проектно финансиране съгласно приложение V към Регламент за изпълнение (ЕС) № 680/2014 на Комисията (1);

    (1)(в)(2)

    (1)(в)(2) представлява заемите и авансите, при които използването на постъпленията не е известно (заеми с общо предназначение).

    За целите на (1)(в)(1) кредитните институции вземат предвид брутната балансова стойност на експозициите по проектно финансиране към нефинансовото предприятие до степента и дела, до които с финансирания проект се финансира съобразена с таксономията икономическа дейност. Преценката за спазването на това изискване се извършва въз основа на предоставената от контрагента информация относно проекта или дейностите, за които ще се използват постъпленията. Кредитните институции предоставят информация за вида на финансираната икономическа дейност. Не се позволява двойно пресмятане. В случай че една и съща експозиция по специализирано предоставяне на заеми е от значение за две екологични цели, кредитните институции отнасят тази експозиция към целта, която е от най-голямо значение.

    За целите на (1)(в)(2) кредитните институции използват КПР за оборота и за КР, който контрагентът оповестява за всяка екологична цел в съответствие с настоящия регламент. Стойността на заемите и авансите към нефинансови предприятия е сборът на брутните балансови стойности на всички заеми и аванси с неизвестно използване на постъпленията, предоставени на нефинансови предприятия, претеглен с дела на съобразените с таксономията икономически дейности, с разпределение за преходните и спомагащите дейности за всеки контрагент.

    Кредитните институции изчисляват КПР за тези видове експозиции, както следва:

     

    Стъпка първа = (1)(б)/(1)(a).

     

    Стъпка втора = (1)(в)/(1)(б). В съответните случаи кредитните институции оповестяват отделно частта от КПР, която се отнася за спомагащите дейности.

    ОЕА за заеми и аванси (за всяка екологична цел) = (1)(в)/(1)(a). В съответните случаи кредитните институции оповестяват ОЕА на база КПР за оборота и отделно частта от КПР, която се отнася за спомагащите и преходните дейности.

    Оповестяват се следните аспекти на КПР:

    а)

    като наличност — на базата на общата брутна балансова стойност на заемите и авансите към референтната дата на оповестяване;

    б)

    като поток — на базата на брутната балансова стойност на новите заеми и аванси през годината, предшестваща референтната дата на оповестяване;

    в)

    с отделно разпределение за спомагащите дейности, преходните дейности, дейностите за адаптиране и специализираното предоставяне на заеми.

    ii)   ОЕА за дълговите ценни книжа към нефинансови предприятия (ОЕА за дълговите ценни книжа)

    Кредитните институции изчисляват и оповестяват следните отчетни обекти за изчисляването на ОЕА за този вид експозиции:

    (2)(а)

    Общата стойност на дълговите ценни книжа на нефинансови предприятия, в т.ч. брутната балансова стойност на дълговите ценни книжа по амортизирана стойност и по справедлива стойност през другия всеобхватен доход, и дълговите ценни книжа, които не се държат за търгуване, по справедлива стойност през печалбата или загубата;

    (2)(б)

    Дългови ценни книжа на нефинансови предприятия, финансиращи допустими за таксономията икономически дейности, за всяка екологична цел, в т.ч. брутната балансова стойност на дълговите ценни книжа в съответните счетоводни категории, предоставени на дружества, извършващи допустими за таксономията икономически дейности (да се посочат съответстващите кодове на четвърто ниво от класификацията на икономическите дейности (NACE), когато има такива).

    (2)(в)

    Дългови ценни книжа на съответните образувания, финансиращи съобразени с таксономията икономически дейности, в т.ч. всички дългови ценни книжа, финансиращи съобразени с таксономията икономически дейности, в т.ч. преходни и спомагащи дейности.

    Стойността за целите на (2)(в) се изчислява по следната формула:

     

    2(в) = (2)(в)(1) + (2)(в)(2), където:

    (2)(в)(1)

    са дълговите ценни книжа, при които използването на постъпленията е известно;

    (2)(в)(2)

    са дълговите ценни книжа, при които използването на постъпленията е неизвестно.

    За целите на 2(в)(1) кредитните институции вземат предвид, както следва:

    (2)(в)(1)(a)

    — кредитните институции вземат предвид общата брутна балансова стойност на експозициите по екологично устойчиви облигации, емитирани в съответствие със законодателството на Съюза. Текущите емисии на облигации, квалифицирани от техните емитенти като екосъобразни облигации, постъпленията от които следва да бъдат инвестирани в допустими за таксономията икономически дейности, се оценяват в зависимост от степента на съобразяване с таксономията на икономическите дейности в съответствие с Регламент (ЕС) 2020/852 или на финансираните проекти въз основа на предоставената от емитента конкретна информация за емисията. Кредитните институции осигуряват прозрачност по отношение на вида на финансираната икономическа дейност. Не се позволява двойно пресмятане. В случай че една и съща екосъобразна облигация може да е от значение за две екологични цели, институциите отнасят тази облигация към целта, която е от най-голямо значение.

    (2)(в)(1)(б)

    — кредитните институции вземат предвид брутната балансова стойност на дълговите ценни книжа, инвестирани в експозиции по проектно финансиране, до степента, до която дейностите по финансирания проект са съобразени с таксономията икономически дейности. Оценката се извършва въз основа на предоставената от емитента конкретна информация за емисията. Не се позволява двойно пресмятане. В случай че една и съща експозиция по специализирано предоставяне на заеми може да е от значение за две екологични цели, кредитните институции отнасят тази експозиция към целта, която е от най-голямо значение. Кредитните институции осигуряват прозрачност по отношение на вида на финансираната икономическа дейност.

    За целите на (2)(в)(2) — кредитните институции използват КПР за оборота и КПР за КР, които контрагентът оповестява в съответствие с член 2 от настоящия регламент. Стойността на дълговите ценни книжа на нефинансови предприятия се изчислява като сбор на брутните балансови стойности на всички дългови ценни книжа с неизвестно използване на постъпленията, претеглен с дела на съобразените с таксономията икономически дейности, с разпределение за преходните и спомагащите дейности за всеки контрагент.

    Кредитните институции изчисляват предлаганите КПР по следната формула за този вид експозиции:

     

    Стъпка първа = (2)(б)/(2)(a).

     

    Стъпка втора = (2)(в)/(2)(б); в съответните случаи кредитните институции оповестяват отделно частта от КПР, която се отнася за спомагащите и преходните дейности.

    ОЕА за дългови ценни книжа = (2)(в)/(2)(a) на база КПР за оборота; (2)(в)/(2)(a) на база КПР за КР.

    Оповестяват се следните аспекти на КПР:

    а)

    като наличност — на база общата брутна балансова стойност на дълговите ценни книжа към референтната дата на оповестяване;

    б)

    като поток — на база брутната балансова стойност на новите дългови ценни книжа през годината, предшестваща референтната дата на оповестяване;

    в)

    с отделно разпределение за спомагащите дейности, преходните дейности и специализираното предоставяне на заеми.

    iii)   Отношение на екосъобразните активи за дяловите участия на кредитните институции в нефинансови предприятия (ОЕА за дяловите участия)

    Кредитните институции изчисляват и оповестяват:

    а)

    дела на дяловите участия в нефинансови предприятия, извършващи допустими за таксономията икономически дейности, от общата стойност на дяловите участия в нефинансови предприятия.

    Числителят обхваща брутната балансова стойност на дяловите участия, които не се държат за търгуване и се състоят от финансови активи по справедлива стойност през другия всеобхватен доход, от финансови активи, които не се държат за търгуване, по справедлива стойност през печалбата или загубата и от инвестиции в дъщерни, съвместни и асоциирани предприятия, на нефинансови предприятия, извършващи допустими за таксономията икономически дейности.

    Знаменателят обхваща общата брутна балансова стойност на дяловите участия, които не се държат за търгуване и се състоят от финансови активи по справедлива стойност през другия всеобхватен доход, от финансови активи, които не се държат за търгуване, по справедлива стойност през печалбата или загубата и от инвестиции в дъщерни, съвместни и асоциирани предприятия на нефинансови предприятия.

    б)

    дела на дяловите участия в нефинансови предприятия, извършващи съобразени с таксономията икономически дейности, от дяловите участия в тези нефинансови предприятия, които извършват допустими за таксономията икономически дейности.

    Числителят е равен на брутната балансова стойност на дяловите участия, които не се държат за търгуване, на база КПР за оборота и КПР за КР, свързани със съобразените с таксономията икономически дейности на нефинансовото предприятие, на което принадлежат капиталовите инструменти.

    Знаменателят включва брутната балансова стойност на дяловите участия, които не се държат за търгуване, на база КПР за оборота на нефинансовите предприятия, извършващи допустими за таксономията икономически дейности.

    в)

    ОЕА за дяловите участия = дял на дяловите участия в нефинансови предприятия, предназначени за финансиране на съобразени с таксономията икономически дейности, от общата стойност на дяловите участия в нефинансови предприятия.

    Числителят е равен на брутната балансова стойност на дяловите участия, които не се държат за търгуване, претеглена с КПР за оборота и КПР за КР, свързани със съобразените с таксономията икономически дейности, оповестени от нефинансовото предприятие, на което принадлежат капиталовите инструменти.

    Знаменателят включва общата брутна балансова стойност на дяловите участия на нефинансовите предприятия, които не се държат за търгуване.

    Оповестяват се следните аспекти на отношенията:

    а)

    като наличност — на база общата брутна балансова стойност на дяловите участия към референтната дата на оповестяване;

    б)

    като поток — на база брутната балансова стойност на дяловите участия през годината, предшестваща референтната дата на оповестяване;

    в)

    с отделно разпределение за спомагащите дейности и преходните дейности.

    iv)   ОЕА за общото финансиране, предоставено на нефинансови предприятия (предоставяне на заеми и дялови участия)

    Трите отношения за всяка екологична цел се оповестяват на база КПР за оборота, а за дълговите ценни книжа и дяловите участия — на база КПР за оборота и КПР КР на базовите активи, на агрегирано равнище за всички балансови инструменти за финансиране, включително дяловите участия, в нефинансови предприятия.

    Числителят и знаменателят на отношенията съдържат брутната балансова стойност на заемите и авансите, дълговите ценни книжа и дяловите участия, които са от значение във всеки отделен случай.

    1.2.1.2.   Отношение на екосъобразните активи за дейностите по предоставяне на заеми на финансови предприятия и дяловите участия във финансови предприятия

    ОЕА за дейностите по предоставяне на заеми и дяловите участия във финансови предприятия се изчислява като дял на заемите и авансите, дълговите ценни книжа и дяловите участия в съответните отчетни портфейли, предназначени за финансиране на съобразени с таксономията икономически дейности за всяка екологична цел, от общата стойност на заемите и авансите, дълговите ценни книжа и дяловите участия във финансови предприятия.

    Това ОЕА съдържа оповестявани сведения за смекчаването на изменението на климата и адаптирането към изменението на климата, с разпределение за спомагащите дейности. По отношение на смекчаването на изменението на климата ОЕА съдържа също оповестявани сведения за преходните дейности и дейностите за адаптиране. По отношение на дейностите, които допринасят за смекчаването на изменението на климата, за адаптирането към това изменение и за постигането на други екологични цели, кредитните институции оповестяват и сведения за размера към определена дата (наличността) и промяната за определен период (потока).

    Числителят на ОЕА за финансовите предприятия се изчислява въз основа на КПР на контрагентите, изчислени съгласно настоящия регламент. Стойността на заемите и авансите, дълговите ценни книжа и дяловите участия в съответните отчетни портфейли за финансовите предприятия, която следва да бъде взета предвид в числителя на отношението, е сборът на техните брутни балансови стойности, претеглен с дела на съобразените с таксономията икономически дейности, с разпределение за преходните дейности, дейностите за адаптиране и спомагащите дейности за всеки контрагент.

    Когато контрагентът е друга кредитна институция, за КПР за оборота и КПР за КР се използва брутната балансова стойност на дълговите ценни книжа, заемите и авансите и дяловите участия в съответните отчетни портфейли, претеглена с показателя „Общо ОЕА на контрагента, определен в раздел“, т.е. брутната балансова стойност, умножена по показателя „Общо ОЕА“ на контрагента.

    Когато контрагентът е инвестиционен посредник, се прилага следното изчисление на КПР въз основа на дела на услугите от приходите на инвестиционния посредник:

    а)

    за инвестиционните посредници, които търгуват за собствена сметка в съответствие с раздел А от приложение I към Директива 2014/65/ЕС на Европейския парламент и на Съвета (2), брутната балансова стойност на дълговите ценни книжа, заемите и авансите и дяловите участия се претегля с КПР на база оборота и КПР на база КР, оповестени от инвестиционните посредници, т.е. брутната балансова стойност, умножена по показателя „дял на стойността на активите (дългови ценни книжа, капиталови инструменти, парични еквиваленти и деривати), инвестирани в съобразени с таксономията икономически дейности, от общата стойност на инвестираните активи“.

    б)

    за инвестиционните посредници, които не търгуват за собствена сметка в съответствие с раздел А от приложение I към Директива 2014/65/ЕС, брутната балансова стойност на дълговите ценни книжа, заемите и авансите и дяловите участия се претегля с КПР на база оборота и КПР на база КР за приходите, т.е. таксите, комисионите и другите парични ползи, оповестени от инвестиционните посредници, т.е. брутната балансова стойност, умножена по показателя „дял на таксите, комисионите и другите парични ползи от услуги и дейности, насочени към съобразени с таксономията икономически дейности, от общата стойност на таксите, комисионите и другите парични ползи от всички услуги и дейности“.

    Когато контрагентът е управител на активи, КПР на база оборота и КПР на база КР са брутната балансова стойност на дълговите ценни книжа, заемите и авансите и дяловите участия, претеглена с отношението на инвестициите на контрагента в съобразени с таксономията икономически дейности съгласно определеното в приложения III и IV към настоящия регламент, т.е. брутната балансова стойност, умножена по отношението на общата стойност на инвестициите на съответния управител на активи.

    Ако предприятията — обект на инвестиции, са застрахователни или презастрахователни предприятия, за еталон се вземат инвестициите, брутните записани премии или в съответните случаи общите приходи от застраховане, получени от изчислението на базираните на оборота и на КР инвестиционни КПР, или на подписваческия КПР на предприятията — обект на инвестиции, в съответствие с приложения XI и X към настоящия регламент.

    Знаменателят е общата брутна балансова стойност на заемите и авансите, дълговите ценни книжа и дяловите участия в съответните отчетни портфейли във финансови предприятия.

    1.2.1.3.   Отношение на екосъобразните активи за експозициите на дребно

    ОЕА за експозициите на дребно по заеми за жилищни недвижими имоти или за ремонт на жилища се изчислява като дял на заемите за домакинства, обезпечени с жилищни недвижими имоти или предоставени с цел ремонт на жилища, които са съобразени с таксономията в съответствие с техническите критерии за проверка за сгради, а именно ремонт, придобиване и притежаване съгласно точки 7.2., 7.3.,7.4., 7.5, 7.6. и съответно 7.7 от приложение I към Делегирания акт за климата, от общата стойност на заемите за домакинства, обезпечени с жилищни недвижими имоти или предоставени с цел ремонт на жилища. Това ОЕА включва оповестяване на сведения за преходните дейности и за наличностите и потоците. Това ОЕА се прилага само за инвестициите, които са от значение за смекчаването на изменението на климата.

    ОЕА за експозициите на дребно, отнасящи се до потребителски заеми за автомобили, се изчислява като дял на заемите за финансиране за автомобили, които отговарят на техническите критерии за проверка, установени в раздел 6.5 от приложение I към Делегирания акт за климата. Това ОЕА включва оповестяване на сведения за преходните дейности, както и оповестявания на размера на заемите към определена дата (наличността) само за заемите, отпуснати след [началната дата на прилагане на настоящия регламент] и на промяната на заемите през определен период (потока). Това ОЕА се прилага само за инвестициите, които са от значение за смекчаването на изменението на климата.

    КПР за експозициите на дребно, свързани с финансиране на съобразени с таксономията икономически дейности, се прилагат само за целта за смекчаване на изменението на климата.

    i)    Предоставяне на заеми за жилищни недвижими имоти

    Оповестяваният от кредитните институции КПР обхваща портфейла от заеми на дребно, и по-специално портфейла от ипотечни заеми. При оповестяването на този КПР се взема предвид спазването на техническите критерии за проверка за сгради, установени в раздели 7.2., 7.3.,7.4., 7.5, 7.6. и 7.7. от приложение I към Делегирания акт за климата.

    Кредитните институции оповестяват КПР за своя портфейл от заеми за жилищни недвижими имоти като дял на заемите за домакинства, обезпечени с жилищни недвижими имоти, които допринасят за екологичната цел за смекчаване на изменението на климата съгласно раздели 7.2., 7.3.,7.4., 7.5, 7.6. и 7.7. от приложение I към Делегирания акт за климата, от общата стойност на заемите за домакинства, обезпечени с жилищни недвижими имоти.

    Кредитните институции оповестяват информация за размера (наличността) на заемите към референтната дата на оповестяване и информация за потоци от новите предоставени заеми (потока) през периода на оповестяване.

    Числителят на отношението включва брутната балансова стойност на заемите за жилищни недвижими имоти, които съответстват на техническите критерии за проверка по раздел 7.7 от приложение I към Делегирания акт за климата.

    В числителя на отношението кредитните институции вземат също предвид заемите, отпуснати за ремонт на сграда или къща в съответствие с техническите критерии за проверка за сгради съгласно раздели 7.2., 7.3.,7.4., 7.5 и 7.6. от приложение I към от приложение I към Делегирания акт за климата.

    Знаменателят включва общата брутна балансова стойност на заемите за домакинства, обезпечени с недвижими жилищни имоти, и общата брутна балансова стойност на заемите за домакинства за ремонт на жилища, като се избягва двойното пресмятане на заемите, ако заемите от втория вид са обезпечени.

    ii)    Потребителски заеми на дребно за автомобили

    Кредитните институции оповестяват КПР за заемите, отпуснати на домакинства с цел придобиване на моторно превозно средство (заеми за автомобили). Този КПР представлява делът на заемите, отнасящи се до автомобили, които съответстват на техническите критерии за проверка съгласно раздел 6.5 от приложение I към Делегирания акт за климата.

    Кредитните институции вземат предвид тези заеми за автомобили, които са отпуснати от началната дата на прилагане на изискванията за оповестяване, и ги отразяват както в КПР за размера на заемите към определена дата (наличността), така и в КПР за новите заеми. Не се взема предвид обновяването на данните за размера на заемите (наличността), отпуснати преди началната дата на прилагане.

    1.2.1.4.   ОЕА за заемите и авансите, предназначени за финансиране на обществени жилища, и другите специализирани заеми за публични органи

    Кредитните институции, чийто модел на стопанска дейност е основан в значителна степен на финансирането на обществени жилища, оповестяват КПР, отразяващ степента (дела) на съответствие с техническите критерии за проверка съгласно раздел 7.7. от приложение I към Делегирания акт за климата на сградите, чието закупуване се финансира от кредитната институция. Това ОЕА се оценява приблизително и се оповестява от кредитната институция като дял на заемите, отпуснати на общини и предназначени за финансиране на обществени жилища, които съответстват на техническите критерии за проверка съгласно раздел 7.7. от приложение I към Делегирания акт за климата, от общата стойност на заемите, отпуснати на общини и предназначени за финансиране на обществени жилища, от друга. Кредитната институция оповестява наличностите и потоците.

    Методиката за изчисляване на числителя и знаменателя е същата като тази, прилагана за предоставянето на заеми за жилищни недвижими имоти.

    По отношение на финансирането на други дейности и активи, различни от обществени жилища, кредитните институции вземат предвид брутната балансова стойност на експозициите по проектно финансиране към публичния орган до степента и дела, до които с финансирания проект се финансира съобразена с таксономията икономическа дейност. Преценката за спазването на това изискване се извършва въз основа на предоставената от публичния орган информация относно проекта или дейностите, за които ще се използват постъпленията. Кредитните институции представят информация за вида на финансираната икономическа дейност. Не се позволява двойно пресмятане. В случай че една и съща експозиция по специализирано предоставяне на заеми е от значение за две екологични цели, кредитните институции отнасят тази експозиция към целта, която е от най-голямо значение.

    1.2.1.5.   Други балансови експозиции — усвоени обезпечения, предоставени във вид на недвижими имоти

    Кредитните институции оповестяват КПР, отразяващ степента (дела) на съответствието с техническите критерии за проверка по раздел 7.7. от приложение I към Делегирания акт за климата на своя държан за продажба портфейл от усвоени обезпечения, предоставени във вид на търговски и жилищни недвижими имоти, за екологичната цел за смекчаване на изменението на климата, като дял на усвоените обезпечения във вид на недвижими имоти, които съответстват на техническите критерии за проверка по раздел 7.7. от приложение I към Делегирания акт за климата, от общата стойност на усвоените обезпечения във вид на търговски и жилищни недвижими имоти.

    Кредитните институции оповестяват информация за размера на заемите (наличността) към референтната дата на оповестяване и информация за потока от нови активи през периода на оповестяване.

    Числителят на отношението включва брутната балансова стойност на усвоените обезпечения във вид на търговски и жилищни недвижими имоти, които съответстват на техническите критерии за проверка за сгради по раздел 7.7 от приложение I към Делегирания акт за климата.

    Знаменателят включва общата брутна балансова стойност на усвоените и държани за продажба от кредитната институция обезпечения, предоставени във вид на търговски и жилищни недвижими имоти.

    Кредитните институции оповестяват информация за размера на заемите (наличността) към референтната дата на оповестяване и информация за новите предоставени заеми (потока) през периода на оповестяване.

    1.2.1.6.   Общо ОЕА

    Кредитните институции оповестяват информация за общото ОЕА. Това отношение отразява съвкупната стойност на базираните на експозиции КПР, като включва в знаменателя си общата стойност на балансовите активи без експозициите по член 7, параграф 1, а в общия числител — сбора на числителите на екологично устойчивите експозиции на базираните на експозиции КПР:

    а)

    общо ОЕА за дейностите за финансиране, насочени към финансови предприятия, за всички екологични цели;

    б)

    общо ОЕА за дейностите за финансиране, насочени към нефинансови предприятия, за всички екологични цели;

    в)

    ОЕА за експозициите по жилищни недвижими имоти, включително по заеми за ремонт на жилища, за целта за смекчаване на изменението на климата;

    г)

    ОЕА за заемите на дребно за автомобили, за целта за смекчаване на изменението на климата;

    д)

    ОЕА за заемите, предоставени на органи на местното управление за финансиране за жилища, и другите специализирани заеми.

    е)

    ОЕА за усвоените и държани за продажба обезпечения, предоставени във вид на недвижима собственост.

    Заедно с общото ОЕА кредитните институции оповестяват процента на активите, които са изключени от числителя на ОЕА в съответствие с член 7, параграфи 2 и 3 и раздел 1.1.2 от настоящото приложение.

    1.2.2.   КПР за задбалансовите експозиции

    Кредитните институции оповестяват допълнително отношение, отразяващо степента на свързаност със съобразени с таксономията икономически дейности на задбалансовите експозиции, които кредитните институции управляват и чиито капиталови потоци насочват или допринасят за насочването им към икономически дейности, чиято екологична устойчивост може да бъде оценена в съответствие с Регламент (ЕС) 2020/852:

    а)

    финансови гаранции, обезпечаващи заеми, аванси и други дългови инструменти на предприятия; както и

    б)

    активи под управление.

    1.2.2.1.   Отношение на екосъобразност за финансовите гаранции, предоставени на финансови и нефинансови предприятия (КПР за финансовите гаранции)

    Отношението на екосъобразност за финансовите гаранции, предоставени на предприятия, се определя като дял на финансовите гаранции, обезпечаващи дългови инструменти, предназначени за финансирането на съобразени с таксономията икономически дейности, от всички финансови гаранции, обезпечаващи дългови инструменти, предоставени на предприятия. Тук се включва оповестяване на наличностите и потоците. По отношение на смекчаването на изменението на климата това включва също оповестявания за включените спомагащи и преходни дейности. По отношение на адаптирането към изменението на климата това включва оповестявания за включените спомагащи дейности и дейности за адаптиране.

    Методиката за изчисляване на КПР за финансовите гаранции е същата като методиката, определена за КПР за заемите и авансите и/или дълговите ценни книжа за предприятия, но се прилага към базисните заеми и аванси/дългови ценни книжа, поддържани от кредитната институция.

    1.2.2.2.   Отношение на екосъобразност за активите под управление (КПР за активите под управление)

    Отношението на екосъобразност за активите под управление е делът на активите под управление (капиталови и дългови инструменти) от предприятия, финансиращи съобразени с таксономията икономически дейности, от общата стойност на активите под управление (капиталови и дългови инструменти). Тук се включва оповестяване на наличностите и потоците. По отношение на смекчаването на изменението на климата това включва също оповестявания за включените спомагащи и преходни дейности. По отношение на адаптирането към изменението на климата това включва оповестявания за включените спомагащи дейности и дейности за адаптиране.

    Методиката за изчисляване на КПР за активите под управление е същата като методиката за управителите на активи съгласно приложение III към настоящия регламент.

    1.2.3.   КПР за услугите, различни от предоставянето на заеми — такси и комисиони (КПР за таксите и комисионите)

    КПР за приходите от такси и комисиони от услуги, свързани със съобразени с таксономията икономически дейности на предприятията, се определят като дял на приходите на институцията от такси и комисиони от предприятия, произтичащи от продукти или услуги, различни от предоставянето на заеми, свързани със съобразени с таксономията икономически дейности, от общия размер на приходите от такси и комисиони, събрани от предприятията от продукти или услуги, различни от предоставянето на заеми.

    Кредитните институции оповестяват приходите от такси и комисиони за предоставени услуги, различни от предоставянето на заеми и управлението на активи, включително следните услуги (отчитани от институциите по образец 22.1 „Приходи и разходи за такси и комисиони по дейности“, установен в Регламент за изпълнение (ЕС) № 680/2014):

    а)

    услуги за емитиране и други услуги, свързани с ценни книжа на трети страни;

    б)

    получаване, предаване и изпълнение от името на клиенти на нареждания за купуване или продаване на ценни книжа;

    в)

    консултантски услуги за предприятия във връзка със сливания и придобивания;

    г)

    финансови услуги за предприятия за консултиране на предприятия или други клиенти относно капиталовите пазари;

    д)

    такси, свързани с частно банкиране;

    е)

    услуги за клиринг и сетълмент;

    ж)

    услуги за отговорно пазене и други свързани услуги;

    з)

    платежни услуги;

    и)

    приходи от такси и комисиони за разпространяване на продукти, емитирани от образувания извън пруденциалната група, сред текущите клиенти на групата;

    й)

    дейности по обслужване на заеми;

    к)

    услуги, свързани с чуждестранни валути и международни сделки.

    Числителят на КПР включва приходите от такси и комисиони, определени в параграф 284 от приложение V към Регламент за изпълнение (ЕС) № 680/2014, събрани за предоставените на предприятията услуги, различни от предоставянето на заеми и управлението на активи, свързани със съобразени с таксономията икономически дейности. Този показател се оценява приблизително посредством претегляне на приходите от такси и комисиони от всеки контрагент с дела на оборота и КР, който е свързан със съобразените с таксономията икономически дейности на предприятието, допринасящи за постигането на съответната екологична цел, и който се оповестява от него в съответствие с член 8 от Регламент (ЕС) 2020/852. За финансовите предприятия отношението за контрагентите, което трябва да се прилага, е същото като това за КПР за тези предприятия.

    Знаменателят е общата стойност на приходите от такси и комисиони, събрани от предприятията за продукти или услуги, различни от предоставянето на заеми и управлението на активи.

    1.2.4.   Други оповестявани сведения в ОЕА: ОЕА за търговския портфейл

    Търговският портфейл се изключва от знаменателя и обхвата на общото ОЕА.

    Кредитните институции представят разяснения относно инвестиционната си политика по отношение на своя търговски портфейл, за цялостния му състав и за всякакви тенденции, отнасящи се до преобладаващите сектори и тяхната свързаност със съобразени с таксономията икономически дейности. Те разясняват също така възможните ограничения от гледна точка на климатичните и екологичните рискове по отношение на степента на свързаност със съобразени с таксономията икономически дейности, както и начините за управление от тяхна страна на екологичните рискове, които може да засегнат стойността на портфейла.

    Когато търговският портфейл играе важна роля в модела на стопанска дейност на кредитната институция, по-специално когато кредитните институции не отговарят на условията по член 94, параграф 1 от Регламент (ЕС) № 575/2013 или на условията по член 325а, параграф 1 от посочения регламент, кредитните институции оповестяват количествена информация и КПР, показващи степента, в която институцията търгува с екологично устойчиви активи, и степента, в която тя допринася за насърчаването на търговията с този вид активи.

    Кредитните институции оповестяват следната информация:

    а)

    общата стойност на търговията със съобразени с таксономията инструменти през периода на оповестяване, включително абсолютната стойност на покупките плюс абсолютната стойност на продажбите на екологично устойчиви ценни книжа;

    б)

    общата стойност на търговията с ценни книжа през периода на оповестяване, включително абсолютната стойност на покупките плюс абсолютната стойност на продажбите на ценни книжа;

    Абсолютната стойност на покупките плюс абсолютната стойност на продажбите на екологично устойчиви ценни книжа се включва в числителя на специфичното ОЕА за търговския портфейл на кредитната институция. Абсолютната стойност на покупките плюс абсолютната стойност на продажбите на ценни книжа се включва в знаменателя на ОЕА за търговския портфейл.

    Частта на числителя на ОЕА за търговския портфейл се оценява приблизително посредством претегляне на брутната балансова стойност на дълговите ценни книжа и капиталовите инструменти, купени от и/или продадени на всеки контрагент, с дела на оборота и КР, който е свързан със съобразени с таксономията икономически дейности на предприятието, допринасящи за постигането на съответната екологична цел, и който се оповестява от него в съответствие с член 8 от Регламент (ЕС) 2020/852 и с настоящия регламент. За финансовите предприятия отношението за контрагента, което трябва да се приложи, е същото като това за съответните КПР за тези контрагенти.


    (1)  Регламент за изпълнение (ЕС) № 680/2014 на Комисията от 16 април 2014 г. за определяне, в съответствие с Регламент (ЕС) № 575/2013 г. на Европейския парламент и на Съвета, на техническите стандарти за изпълнение по отношение на предоставянето на информация от институциите на надзорните органи (ОВ L 191, 28.6.2014 г., стр. 1).

    (2)  Директива 2014/65/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 15 май 2014 г. относно пазарите на финансови инструменти и за изменение на Директива 2002/92/ЕО и на Директива 2011/61/ЕС (ОВ L 173, 12.6.2014 г., стр. 349).


    ПРИЛОЖЕНИЕ VI

    ОБРАЗЕЦ ЗА КПР НА КРЕДИТНИТЕ ИНСТИТУЦИИ

    Номер на образеца

    Наименование

    0

    Обобщение на КПР

    1

    Активи, включени в изчисляването на ОЕА

    2

    ОЕА — информация по сектори

    3

    КПР — ОЕА — размер към определена дата (наличност)

    4

    КПР — ОЕА — промяна за определен период (поток)

    5

    КПР за задбалансовите експозиции

    6

    КПР за приходите от такси и комисиони от услуги, различни от предоставянето на заеми и управлението на активи

    7

    КПР за търговския портфейл

    0.   Обобщение на КПР, които кредитните институции трябва да оповестяват съгласно член 8 от Регламента за таксономията

    Image 10

    1.   Активи, включени в изчисляването на ОЕА

    Image 11

    2.   ОЕА — информация по сектори

    Image 12

    3.   КПР — ОЕА — размер към определена дата (наличност)

    Image 13

    4.   КПР — ОЕА — промяна за определен период (поток)

    Image 14

    5.   КПР за задбалансовите експозиции

    Image 15

    6.   КПР за приходите от такси и комисиони от услуги, различни от предоставянето на заеми и управлението на активи

    Image 16

    7.   КПР за търговския портфейл

    Image 17


    ПРИЛОЖЕНИЕ VII

    КПР НА ИНВЕСТИЦИОННИТЕ ПОСРЕДНИЦИ

    Съдържание на КПР, които трябва да се оповестяват от инвестиционните посредници

    1.   Обхват на КПР

    Оповестяваните КПР и методиката обхващат всички посочени по-долу услуги, изброени в раздел А от приложение I към Директива 2014/65/ЕС, и се определят поотделно за всяка една от тях:

    а)

    дейностите на инвестиционните посредници по търговия за собствена сметка, независимо дали инвестиционните посредници търгуват от свое име или от името на свои клиенти съгласно точка 3 от раздел А от приложение I към Директива 2014/65/ЕС;

    б)

    услугите и дейностите на инвестиционните посредници, различни от извършваните при търговия за собствена сметка, съгласно раздел А от приложение I към Директива 2014/65/ЕС, с изключение на точка 3 от същия раздел.

    От обхвата на оповестяванията се изключват допълнителните услуги, изброени в раздел Б от приложение I към Директива 2014/65/ЕС.

    Инвестиционните услуги и дейности, обхванати от изискванията за оповестяване по член 8 от Регламент (ЕС) 2020/852 и настоящия регламент, включват следното:

    а)

    приемане и предаване на нареждания във връзка с един или повече финансови инструменти;

    б)

    изпълнение на нареждания от името на клиенти;

    в)

    търговия за собствена сметка;

    г)

    управление на портфейл;

    д)

    инвестиционни съвети;

    е)

    поемане на емисията на финансови инструменти и/или пласиране на финансови инструменти на базата на твърд ангажимент;

    ж)

    пласиране на финансови инструменти без твърд ангажимент;

    з)

    организиране на МСТ;

    и)

    организиране на ОСТ.

    2.   Инвестиционни посредници, които извършват търговия за собствена сметка

    Инвестиционните посредници, които извършват търговия за собствена сметка, оповестяват следните КПР:

    2.1.   КПР, свързани с техните активи, както следва:

    дял на активите, свързани с допустими за таксономията икономически дейности, от общата стойност на активите;

    дял на активите, свързани със съобразени с таксономията икономически дейности, от стойността на активите, свързани с допустими за таксономията икономически дейности; както и

    дял на активите, свързани със съобразени с таксономията икономически дейности, от общата стойност на активите (ОЕА).

    За изчислението на КПР се вземат предвид, както следва:

    2.2.   Вземани предвид предприятия — обект на инвестиции

    Вземаните предвид предприятия — обект на инвестиции, включват нефинансовите предприятия, нефинансовите предприятия, които не са обхванати от членове 19а и 29а от Директива 2014/95/ЕС, финансовите предприятия и финансовите предприятия, които не са обхванати от членове 19а и 29а от Директива 2014/95/ЕС.

    За дружествата — обект на инвестиции, които са обхванати от членове 19а и 29а от Директива 2014/95/ЕС, инвестиционните посредници използват КПР, които трябва да се оповестяват от тези дружества съгласно настоящия регламент. За дружествата — обект на инвестиции, които не са обхванати от Директива 2014/95/ЕС, се прилага член 8, параграф 3 от настоящия регламент.

    2.3.   Вземани предвид инвестиционни инструменти — активи

    В изчислението на КПР за инвестиционните инструменти се включват дълговите ценни книжа, капиталовите инструменти и паричните еквиваленти, насочени към дружествата — обект на инвестиции, и всички други активи.

    2.4.   Методика на изчислението

    По отношение на изчислението на ОЕА за услугите и дейностите, извършвани от инвестиционните посредници при търговията за собствена сметка, те използват КПР за оборота и КПР за КР на предприятията — обект на инвестиции, за всяка екологична цел.

    Числителят се състои от стойността на инвестициите, претеглена с дела на съобразените с таксономията икономически дейности с разпределение за преходните и спомагащите дейности на предприятията — обект на инвестиции, т.е. с дела на оборота и КР на предприятието — обект на инвестиции, свързани със съобразени с таксономията икономически дейности.

    Среднопретеглената стойност на тези инвестиции се определя въз основа на дела на съобразените с таксономията икономически дейности на предприятията — обект на инвестиции, измерен посредством следните показатели:

    а)

    ако предприятието — обект на инвестиции, е нефинансово предприятие — КПР за оборота и КПР за КР, получени от изчислението в съответствие с приложения I и II на КПР на предприятието — обект на инвестиции;

    б)

    ако предприятието — обект на инвестиции, е управител на активи — КПР за оборота и КПР за КР, получени от изчислението в съответствие с приложения III и IV на КПР на предприятието — обект на инвестиции;

    в)

    ако предприятието — обект на инвестиции, е кредитна институция — базираното на оборота и базираното на КР отношение на екосъобразните активи, получено от изчислението в съответствие с приложения V и VI на отношението на екосъобразните активи на предприятието — обект на инвестиции;

    г)

    ако предприятието — обект на инвестиции, е инвестиционен посредник — инвестициите и приходите, получени от изчислението на базираните на оборота и на КР КПР на предпрятието — обект на инвестиции, в съответствие с приложения VII и VIII според дела от приходите на инвестиционния посредник на услугите и дейностите, извършвани при търговия за собствена сметка, и тези, извършвани при търговия не за собствена сметка;

    д)

    ако предприятието — обект на инвестиции, е застрахователно или презастрахователно предприятие — инвестициите, брутните записани премии или в съответните случаи общите приходи от застраховане, получени от изчислението на базираните на оборота или на КР инвестиционни КПР, съчетани според случая с подписваческия КПР на общозастрахователните и общопрезастрахователните предприятия — обект на инвестиции, съгласно приложения IX и X.

    За дълговите ценни книжа, емитирани от предприятие — обект на инвестиции, за да финансира конкретни дейности или проекти, или ако това предприятие е емитирало екологично устойчиви облигации, инвестиционните посредници оценяват тези дългови ценни книжа въз основа на това дали с тях се финансират съобразени с таксономията икономически дейности, като използват информация, представена от предприятието — обект на инвестиции.

    Като изключение от разпоредбите на втория и третия параграф от настоящата точка 2.4 дълговите ценни книжа, предназначени за финансиране на посочени определени дейности или проекти, или екологично устойчивите облигации, емитирани от предприятие — обект на инвестиции, се включват в числителя до стойността на съобразените с таксономията икономически дейности, финансирани с постъпленията от тези облигации и дългови ценни книжа, въз основа на информацията, представена от предприятието — обект на инвестиции.

    Общата стойност на активите в знаменателя включва всички активи, в които инвестиционните посредници са инвестирали за собствена сметка.

    3.   Инвестиционни посредници, които не извършват търговия за собствена сметка

    Инвестиционните посредници, които не извършват търговия за собствена сметка, оповестяват следните КПР:

    3.1.   КПР, свързани с приходите, включително такси, комисиони и други парични ползи, както следва:

    дял на приходите от услуги и дейности, свързани с допустими за таксономията икономически дейности, от общата стойност на приходите от инвестиционни услуги и дейности;

    дял на приходите от инвестиционни услуги и дейности, свързани със съобразени с таксономията икономически дейности, от общата стойност на приходите от инвестиционни услуги и дейности, свързани с допустими за таксономията икономически дейности; както и

    дял на приходите от инвестиционни услуги и дейности, свързани със съобразени с таксономията икономически дейности, от общата стойност на приходите от инвестиционни услуги и дейности (ОЕА).

    За изчислението на КПР се взема предвид следното:

    3.2.   Вземани предвид клиенти

    Инвестиционните посредници вземат предвид клиентите — ползватели на инвестиционни услуги, различни от услугите при търговия за собствена сметка и от допълнителните услуги, които са нефинансови предприятия и други нефинансови предприятия, които не са обхванати от членове 19а и 29а от Директива 2014/95/ЕС, финансови предприятия и други финансови предприятия, които не са обхванати от членове 19а и 29а от Директива 2014/95/ЕС.

    За предприятията — обект на инвестиции, които са обхванати от Директива 2014/95/ЕС, инвестиционните посредници използват КПР, които трябва да се оповестяват от посочените предприятия съгласно настоящия регламент. За дружествата — обект на инвестиции, които не са обхванати от Директива 2014/95/ЕС, се прилага член 8, параграф 3 от настоящия регламент.

    3.3.   Методика на изчисляване

    За дейностите на инвестиционните посредници, различни от търговията за собствена сметка, числителят се състои от среднопретеглената стойност на приходите (такси, комисиони и други парични ползи), получени от инвестиционния посредник, съпоставена със съвкупната стойност на съобразените с таксономията икономически дейности в дейностите на техните клиенти. Прилага се методиката, определена в точка 2.4. от настоящото приложение.

    3.4.   Допълнителни съображения

    Инвестиционните посредници посочват в образците екологичните цели и вида на дейностите — спомагащи или преходни.

    Оповестяванията се извършват след нетиране на възможните хеджирания и прихващания в съответствие с член 3, параграфи 4 и 5 от Регламент (ЕС) № 236/2012 на Европейския парламент и на Съвета (1), независимо от използвания инструмент.


    (1)  Регламент (ЕС) № 236/2012 на Европейския парламент и на Съвета от 14 март 2012 г. относно късите продажби и някои аспекти на суапите за кредитно неизпълнение (ОВ L 86, 24.3.2012 г., стр. 1).


    ПРИЛОЖЕНИЕ VIII

    ОБРАЗЕЦ ЗА КПР НА ИНВЕСТИЦИОННИТЕ ПОСРЕДНИЦИ

    Номер на образеца

    Наименование

    0

    Обобщение на КПР, които инвестиционните посредници трябва да оповестяват съгласно член 8 от Регламента за таксономията.

    1

    КПР на ИП — Услуги при търговия за собствена сметка

    2

    КПР на ИП — Други услуги

    0.   Обобщение на КПР, които инвестиционните посредници трябва да оповестяват съгласно член 8 от Регламента за таксономията.

    Image 18

    1.   Активи, включени в изчисляването на ОЕА

    Image 19

    2.   КПР на ИП — Други услуги

    Image 20

    Image 21


    ПРИЛОЖЕНИЕ IX

    КПР НА ЗАСТРАХОВАТЕЛНИТЕ И ПРЕЗАСТРАХОВАТЕЛНИТЕ ПРЕДПРИЯТИЯ

    1.   КПР за инвестициите

    КПР за инвестициите на застрахователните или презастрахователните предприятия представлява среднопретеглената стойност на инвестициите, които са насочени към финансирането на съобразени с таксономията икономически дейности или са свързани с такива дейности. Този КПР се оповестява като процент от показателя „обща стойност на инвестициите“ и в абсолютни парични единици.

    „Инвестиции“ са всички преки и непреки инвестиции, включително инвестициите в предприятия за колективно инвестиране и участията, заемите и ипотечните заеми, имотите, машините и съоръженията, а в съответните случаи — и нематериалните активи.

    В допълнителните оповестявания застрахователните или презастрахователните предприятия разграничават дела на инвестициите, държани във връзка с договорите за животозастраховане, когато инвестиционният риск се носи от притежателя на полицата, от една страна, и дела на останалите инвестиции, от друга. Обхватът на отношението (дела) във връзка с балансовото число се оповестява при изключване на експозициите по член 7, параграф 1 от настоящия регламент.

    Оповестяваните сведения се разпределят по екологични цели в процентно изражение и в парични единици, доколкото има такива данни.

    Среднопретеглената стойност на тези инвестиции се определя въз основа на дела на съобразените с таксономията икономически дейности на предприятията — обект на инвестиции, измерен посредством следните показатели:

    а)

    ако предприятието — обект на инвестиции, е нефинансово предприятие — КПР за оборота и КПР за КР, получени от изчислението в съответствие с приложения I и II на КПР на предприятието — обект на инвестиции;

    б)

    ако предприятието — обект на инвестиции, е управител на активи — КПР за оборота и КПР за КР, получени от изчислението в съответствие с приложения III и IV на КПР на предприятието — обект на инвестиции;

    в)

    ако предприятието — обект на инвестиции, е кредитна институция — базираното на оборота и базираното на КР отношение на екосъобразните активи, получено от изчислението в съответствие с приложения V и VI на отношението на екосъобразните активи на предприятието — обект на инвестиции;

    г)

    ако предприятието — обект на инвестиции, е инвестиционен посредник — инвестициите и приходите, получени от изчислението на базираните на оборота и на КР КПР на предпрятието — обект на инвестиции, в съответствие с приложения VII и VIII според дела от приходите на инвестиционния посредник на услугите и дейностите, извършвани при търговия за собствена сметка, и тези, извършвани при търговия не за собствена сметка;

    д)

    ако предприятието — обект на инвестиции, е застрахователно или презастрахователно предприятие — инвестициите, брутните записани премии или в съответните случаи общите приходи от застраховане, получени от изчислението на базираните на оборота и на КР инвестиционни КПР (т.е. дела на инвестициите на застрахователните или презастрахователните предприятия, различни от инвестициите, държани във връзка с договорите за животозастраховане, когато инвестиционният риск се носи от притежателя на полицата, които са насочени към финансирането на съобразени с таксономията икономически дейности или са свързани с такива дейности), съчетани според случая с подписваческия КПР на общозастрахователните и общопрезастрахователните предприятия — обект на инвестиции, съгласно приложения XI и X.

    Като изключение от разпоредбите на първия и четвъртия параграф от настоящата точка 1 дълговите ценни книжа, предназначени за финансиране на посочени определени дейности или проекти, или екологично устойчивите облигации, емитирани от предприятие — обект на инвестиции, се включват в числителя до стойността на съобразените с таксономията икономически дейности, финансирани с постъпленията от тези облигации и дългови ценни книжа, въз основа на информацията, представена от предприятието — обект на инвестиции.

    2.   КПР за подписваческите дейности

    Застрахователните и презастрахователните предприятия, различни от животозастрахователни предприятия, изчисляват КПР за подписваческите дейности (дейностите по сключване на договори за застраховане) и представят приходите от брутните записани премии за дейностите по общо застраховане или в съответните случаи приходите от дейности по презастраховане, отговарящи на съобразените с таксономията застрахователни и презастрахователни дейности в съответствие с точки 10.1. и 10.2. от приложение II към Делегирания акт за климата. КПИ се представят като процент от един от следните показатели, според случая:

    а)

    общата стойност на брутните записани премии за дейностите по общо застраховане;

    б)

    общата стойност на брутните записани премии за дейностите по презастраховане;

    в)

    общата стойност на приходите от общо застраховане;

    г)

    общата стойност на приходите от презастраховане.

    Оповестяваните сведения включват разпределение по екологични цели в процентно изражение и в парични единици, доколкото такива данни са налични.

    В допълнителните оповестявания се разяснява степента, до която екологично устойчивите подписвачески дейности се прехвърлят на презастрахователно предприятие, и степента, до която устойчивите подписвачески дейности представляват презастрахователни дейности, приети от други застрахователни или презастрахователни предприятия.


    ПРИЛОЖЕНИЕ X

    ОБРАЗЕЦ ЗА КПР НА ЗАСТРАХОВАТЕЛНИТЕ И ПРЕЗАСТРАХОВАТЕЛНИТЕ ПРЕДПРИЯТИЯ

    Образец: Подписвачески КПР за общозастрахователните и общопрезастрахователните предприятия

    Image 22

    „Премиите“ в колони (3) и (4) се отчитат като брутни записани премии или в съответните случаи като оборот, свързан с общозастрахователна или общопрезастрахователна дейност.

    Информацията в колона (5) се отчита в оповестяванията през 2024 г. и след нея.

    Общото застраховане и общото презастраховане може да бъдат съобразени с Регламент (ЕС) 2020/852 само като дейност, която спомага за адаптирането към изменението на климата. По тази причина информацията, отчитана в колона (5), е еднаква за всички застрахователни и презастрахователни предприятия с дейности по общо застраховане и/или презастраховане.

    Когато презастрахователните дейности на предприятието включват продукти, приложими на равнището на портфейл от базови преки застрахователни продукти, и предприятието оценява спазването при дейността на техническите критерии за проверка и критериите за ненанасяне на значителни вреди за един дял от базовите продукти на презастрахователната дейност съгласно Делегирания акт за климата, приложение II, точка 10.2, параграф 2.3 („пропорционален“ подход), пропорционалният подход следва да се прилага последователно за информацията, отчитана във всички колони на ред А.1.2.

    Образец: Делът на инвестициите на застрахователното или презастрахователното предприятие, които са насочени към финансирането на съобразени с таксономията икономически дейности или са свързани с такива дейности, от общата стойност на инвестициите

    Среднопретеглената стойност на всички инвестиции на застрахователните или презастрахователните предприятия, които са насочени към финансирането на съобразени с таксономията икономически дейности или са свързани с такива дейности, като отношение спрямо общата стойност на активите, обхванати от КПР, със следните тегла на инвестициите в предприятия:

    На база оборот: %

    На база капиталови разходи: %

    Среднопретеглената стойност на всички инвестиции на застрахователните или презастрахователните предприятия, които са насочени към финансирането на съобразени с таксономията икономически дейности или са свързани с такива дейности, със следните тегла за инвестициите в предприятия:

    На база оборот: [парична сума]

    На база капиталови разходи: [парична сума]

    Дял в проценти на активите, обхванати от КПР, от общата стойност на инвестициите на застрахователните или презастрахователните предприятия (общата стойност на активите под управление). Без инвестициите в държавни образувания.

    Дял на обхвата: %

    Паричната стойност на активите, обхванати от КПР. Без инвестициите в държавни образувания.

    Обхват: [парична сума]

    Други допълнителни оповестявания: разпределение на знаменателя на КПР

    Дял в проценти на дериватите от общата стойност на активите, обхванати от КПР.

    X %

    Паричната стойност на дериватите.

    [парична сума]

    Делът на експозициите към финансови и нефинансови предприятия, които не са обхванати от членове 19а и 29a от Директива 2013/34/ЕС, от общата стойност на активите, обхванати от КПР:

    За нефинансовите предприятия:

    За финансовите предприятия:

    Стойност на експозициите към финансови и нефинансови предприятия, които не са обхванати от членове 19а и 29a от Директива 2013/34/ЕС:

    За нефинансовите предприятия: [парична сума]

    За финансовите предприятия: [парична сума]

    Делът на експозициите към финансови и нефинансови предприятия от държави извън ЕС, които предприятия не са обхванати от членове 19а и 29a от Директива 2013/34/ЕС, от общата стойност на активите, обхванати от КПР:

    За нефинансовите предприятия:

    За финансовите предприятия:

    Стойност на експозициите към финансови и нефинансови предприятия от държави извън ЕС, които не са обхванати от членове 19а и 29a от Директива 2013/34/ЕС:

    За нефинансовите предприятия: [парична сума]

    За финансовите предприятия: [парична сума]

    Делът на експозициите към финансови и нефинансови предприятия, които са обхванати от членове 19а и 29a от Директива 2013/34/ЕС, от общата стойност на активите, обхванати от КПР:

    За нефинансовите предприятия: X %

    За финансовите предприятия: X %

    Стойност на експозициите към финансови и нефинансови предприятия, които са обхванати от членове 19а и 29a от Директива 2013/34/ЕС:

    За нефинансовите предприятия: [парична сума]

    За финансовите предприятия: [парична сума]

    Делът на експозициите към други контрагенти от общата стойност на активите, обхванати от КПР:

    X %

    Стойност на експозициите към други контрагенти:

    [парична сума]

    Делът на инвестициите на застрахователните или презастрахователните предприятия, различни от инвестициите, държани във връзка с договорите за животозастраховане, когато инвестиционният риск се носи от притежателя на полицата, които са насочени към финансирането на съобразени с таксономията икономически дейности или са свързани с такива дейности: X %

    Стойност на инвестициите на застрахователните или презастрахователните предприятия, различни от инвестициите, държани във връзка с договорите за животозастраховане, когато инвестиционният риск се носи от притежателя на полицата, които са насочени към финансирането на съобразени с таксономията икономически дейности или са свързани с такива дейности: [парична сума]

    Стойността на всички инвестиции, с които се финансират недопустими за таксономията икономически дейности, като отношение спрямо общата стойност на активите, обхванати от КПР:

    X %

    Стойност на всички инвестиции, с които се финансиратнедопустими за таксономията икономически дейности:

    [парична сума]

    Стойността на всички инвестиции, с които се финансират икономически дейности, които са допустими за таксономията, но не са съобразени с таксономията, като отношение спрямо общата стойност на активите, обхванати от КПР:

    X %

    Стойност на всички инвестиции, с които се финансират икономически дейности, които са допустими за таксономията, но не са съобразени с таксономията:

    [парична сума]

    Други допълнителни оповестявания: разпределение на числителя на КПР

    Делът на съобразените с таксономията експозиции към финансови и нефинансови предприятия, които са обхванати от членове 19а и 29a от Директива 2013/34/ЕС, от общата стойност на активите, обхванати от КПР:

    За нефинансовите предприятия:

    На база оборот: %

    На база капиталови разходи: %

    За финансовите предприятия:

    На база оборот: %

    На база капиталови разходи: %

    Стойност на съобразените с таксономията експозиции към финансови и нефинансови предприятия, които са обхванати от членове 19а и 29a от Директива 2013/34/ЕС:

    За нефинансовите предприятия:

    На база оборот: [парична сума]

    На база капиталови разходи: [парична сума]

    За финансовите предприятия:

    На база оборот: [парична сума]

    На база капиталови разходи: [парична сума]

    Делът на инвестициите на застрахователните или презастрахователните предприятия, различни от инвестициите, държани във връзка с договорите за животозастраховане, когато инвестиционният риск се носи от притежателя на полицата, които са насочени към финансирането на съобразени с таксономията икономически дейности или са свързани с такива дейности:

    На база оборот: %

    На база капиталови разходи: %

    Стойност на инвестициите на застрахователните или презастрахователните предприятия, различни от инвестициите, държани във връзка с договорите за животозастраховане, когато инвестиционният риск се носи от притежателя на полицата, които са насочени към финансирането на съобразени с таксономията икономически дейности или са свързани с такива дейности:

    На база оборот: [парична сума]

    На база капиталови разходи: [парична сума]

    Делът на съобразените с таксономията експозиции към други контрагенти, от общата стойност на активите, обхванати от КПР:

    На база оборот: %

    На база капиталови разходи: %

    Стойност на съобразените с таксономията експозиции към други контрагентиспрямо общата стойност на активите, обхванати от КПР:

    На база оборот: [парична сума]

    На база капиталови разходи: [парична сума]

    Разпределение на числителя на КПР по екологични цели

    Съобразени с таксономията дейности — при наличие на положителна оценка по критериите за „ненанасяне за значителни вреди“ (НЗВ) и социалните гаранции:

    (1)

    Смекчаване на изменението на климата

    Оборот: %

    КР: %

    Преходни дейности: A % (Оборот; КР)

    Спомагащи дейности: Б % (Оборот; КР)

    (2)

    Адаптиране към изменението на климата

    Оборот: %

    КР: %

    Преходни дейности: A % (Оборот; КР)

    Спомагащи дейности: Б % (Оборот; КР)

    (3)

    Устойчиво използване и опазване на водните и морските ресурси

    Оборот: %

    КР: %

    Преходни дейности: A % (Оборот; КР)

    Спомагащи дейности: Б % (Оборот; КР)

    (4)

    Преход към кръгова икономика

    Оборот: %

    КР: %

    Преходни дейности: A % (Оборот; КР)

    Спомагащи дейности: Б % (Оборот; КР)

    (5)

    Предотвратяване и контрол на замърсяването

    Оборот: %

    КР: %

    Преходни дейности: A % (Оборот; КР)

    Спомагащи дейности: Б % (Оборот; КР)

    (6)

    Опазване и възстановяване на биологичното разнообразие и екосистемите

    Оборот: %

    КР: %

    Преходни дейности: A % (Оборот; КР)

    Спомагащи дейности: Б % (Оборот; КР)


    ПРИЛОЖЕНИЕ XI

    КАЧЕСТВЕНА ИНФОРМАЦИЯ, ОПОВЕСТЯВАНА ОТ УПРАВИТЕЛИТЕ НА АКТИВИ, КРЕДИТНИТЕ ИНСТИТУЦИИ, ИНВЕСТИЦИОННИТЕ ПОСРЕДНИЦИ И ЗАСТРАХОВАТЕЛНИТЕ И ПРЕЗАСТРАХОВАТЕЛНИТЕ ПРЕДПРИЯТИЯ

    С цел да се подкрепят разясненията на финансовите предприятия и да се даде възможност на пазарите да разбират посочените КПР, заедно с оповестяваната количествена информация за тези показатели се оповестява и следната качествена информация:

    контекстна информация в подкрепа на количествените показатели, включително активи и дейности, обхванати от КПР, информация за източниците на данни и ограниченията,

    разяснения относно естеството и целите на съобразените с таксономията икономически дейности и относно развитието на тези икономически дейности от втората година на изпълнението им нататък, като се разграничават елементите, свързани със стопанската дейност, иелементите, свързани с методиката и данните.

    описание на спазването на Регламент (ЕС) 2020/852, осигурено в стопанската стратегия на финансовото предприятие, процесите на проектиране на продукти и взаимодействието с клиенти и контрагенти,

    за кредитните институции, от които не се изисква да оповестяват количествена информация за търговските експозиции — качествена информация относно съобразяването на търговските портфейли с Регламент (ЕС) 2020/852, включително цялостния състав, наблюдаваните тенденции, целите и политиката,

    допълнителна или спомагателна информация в подкрепа на стратегиите на финансовото предприятие и на теглото, което финансирането на съобразени с таксономията икономически дейности има в цялостната му дейност.


    Top