Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32021R2178

Komisijas Deleģētā regula (ES) 2021/2178 (2021. gada 6. jūlijs), ar ko papildina Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2020/852, precizējot tās informācijas saturu un noformējumu, kas uzņēmumiem, uz kuriem attiecas Direktīvas 2013/34/ES 19.a vai 29.a pants, jāatklāj par vides ziņā ilgtspējīgām saimnieciskajām darbībām, un precizējot metodoloģiju minētā informācijas atklāšanas pienākuma izpildei (Dokuments attiecas uz EEZ)

C/2021/4987

OV L 443, 10.12.2021, p. 9–67 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 01/01/2024

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2021/2178/oj

10.12.2021   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 443/9


KOMISIJAS DELEĢĒTĀ REGULA (ES) 2021/2178

(2021. gada 6. jūlijs),

ar ko papildina Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2020/852, precizējot tās informācijas saturu un noformējumu, kas uzņēmumiem, uz kuriem attiecas Direktīvas 2013/34/ES 19.a vai 29.a pants, jāatklāj par vides ziņā ilgtspējīgām saimnieciskajām darbībām, un precizējot metodoloģiju minētā informācijas atklāšanas pienākuma izpildei

(Dokuments attiecas uz EEZ)

EIROPAS KOMISIJA,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2020/852 (2020. gada 18. jūnijs) par regulējuma izveidi ilgtspējīgu ieguldījumu veicināšanai un ar ko groza Regulu (ES) 2019/2088 (1), un jo īpaši tās 8. panta 4. punktu,

tā kā:

(1)

Regulas (ES) 2020/852 8. panta 1. punktā ir noteikts, ka uzņēmumiem, uz kuriem attiecas Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2013/34/ES 19.a vai 29.a pants (2), ir jāatklāj informācija par to, kā un cik lielā mērā to darbības ir saistītas ar vides ziņā ilgtspējīgām saimnieciskajām darbībām. Regulas (ES) 2020/852 8. panta 2. punktā noteikts, ka nefinanšu uzņēmumiem ir jāatklāj informācija par to apgrozījuma, kapitāla izdevumu un [pamat]darbības izdevumu (“galvenie darbības rādītāji”) proporciju, kas attiecas uz aktīviem vai procesiem, kuri saistīti ar saimnieciskajām darbībām, kuras uzskatāmas par vides ziņā ilgtspējīgām. Tomēr minētajā noteikumā nav precizēti līdzvērtīgi galvenie darbības rādītāji finanšu uzņēmumiem, proti, kredītiestādēm, aktīvu pārvaldītājiem, ieguldījumu brokeru sabiedrībām, apdrošināšanas un pārapdrošināšanas sabiedrībām. Tāpēc ir nepieciešams papildināt Regulas (ES) 2020/852 8. pantu, lai precizētu galvenos darbības rādītājus finanšu uzņēmumiem un sīkāk precizētu tās informācijas saturu un noformējumu, kas jāatklāj visiem uzņēmumiem, un metodoloģiju minētā informācijas atklāšanas pienākuma izpildei.

(2)

Ir jānodrošina, lai nefinanšu uzņēmumi, uz kuriem attiecas Direktīvas 2013/34/ES 19.a vai 29.a pants, vienādi piemērotu Regulas (ES) 2020/852 8.panta 2. punktā noteiktās informācijas atklāšanas prasības. Tādēļ būtu jāparedz noteikumi, lai sīkāk precizētu Regulas (ES) 2020/852 8. pantā prasītās informācijas saturu un noformējumu, tostarp metodoloģiju šo noteikumu ievērošanai. Lai ieguldītāji un sabiedrība varētu pienācīgi novērtēt nefinanšu uzņēmumu vides ziņā ilgtspējīgu saimniecisko darbību (“taksonomijai atbilstīgu darbību”) proporciju, šiem uzņēmumiem būtu jānosaka pienākums atklāt informāciju par to, kuras no to saimnieciskajām darbībām ir taksonomijai atbilstīgas. Turklāt ir jāatklāj, kuru vides mērķu sasniegšanu šīs darbības būtiski sekmē. Tāpēc nefinanšu uzņēmumiem galvenajos darbības rādītājos būtu arī jāsniedz sīkāks sadalījums par to darbību proporciju, kas ir atbilstīgas taksonomijai, pamatojoties uz katru vides mērķi, kura sasniegšanu šīs darbības būtiski sekmē.

(3)

Apgrozījums, kapitālizdevumi un pamatdarbības izdevumi nav būtiski finanšu darbību, tostarp aizdevumu, ieguldījumu un apdrošināšanas, vidiskās ilgtspējas novērtēšanai. Tāpēc Regulas (ES) 2020/852 8. panta 2. punktā nefinanšu uzņēmumiem noteiktie trīs galvenie darbības rādītāji nav piemēroti, lai parādītu, kādā mērā finanšu uzņēmumu saimnieciskās darbības ir atbilstīgas taksonomijai. Tādēļ attiecībā uz finanšu uzņēmumiem ir jāparedz konkrēti galvenie darbības rādītāji un šādu galveno darbības rādītāju aprēķina metodoloģijas. Lai atbalstītu tirgu izpratni par minētajiem galvenajiem darbības rādītājiem, atklājot jebkādu informāciju par šādiem galvenajiem darbības rādītājiem, būtu jāpievieno kvalitatīva informācija, lai finanšu uzņēmumiem būtu iespēja paskaidrot, kā tie noteikuši galvenos darbības rādītājus.

(4)

Ieguldītājiem un sabiedrībai būtu jāspēj novērtēt ieguldījumu saņēmēju veikto taksonomijai atbilstīgo saimniecisko darbību proporcija. Tādēļ aktīvu pārvaldītājiem būtu jāatklāj informācija par ieguldījumu, ko tie veikuši taksonomijai atbilstīgās saimnieciskajās darbībās, proporciju attiecībā pret visu to pārvaldīto ieguldījumu vērtību, kas izriet gan no to kolektīvām, gan individuālām portfeļa pārvaldības darbībām. Minētā taksonomijai atbilstīgo ieguldījumu proporcija būtu jāaprēķina kā ieguldījumu saņēmēju taksonomijai atbilstīgo saimniecisko darbību proporcija, kas izriet no to attiecīgajiem galvenajiem darbības rādītājiem, jo minētie galvenie darbības rādītāji atspoguļo ieguldījumu saņēmēju vidisko veikumu.

(5)

Kredītiestāžu galvenā darbība ir finansējuma nodrošināšana reālajai ekonomikai un ieguldījumi tajā. Kredītiestāžu riska darījumi ar uzņēmumiem, kurus tās finansē vai kuros tās iegulda, kredītiestāžu bilancē atspoguļojas kā aktīvi. Galvenajam darbības rādītājam kredītiestādēm, uz kurām attiecas Direktīvas 2013/34/ES 19.a un 29.a pantā noteiktie informācijas atklāšanas pienākumi, vajadzētu būt zaļo aktīvu koeficientam (ZAK), kas atspoguļo ar taksonomijai atbilstīgu darbību saistītu riska darījumu proporciju attiecībā pret minēto kredītiestāžu kopējiem aktīviem. ZAK būtu jāattiecas uz kredītiestāžu galveno kreditēšanas un ieguldījumu darbību, tostarp aizdevumiem, avansiem un parāda vērtspapīriem, un to līdzdalību kapitālā, lai atspoguļotu apmēru, kādā minētās iestādes finansē taksonomijai atbilstīgas darbības.

(6)

Kredītiestādes veic arī citus komercpakalpojumus un darbības, kas nav finansējuma sniegšana. Šīs darbības rada maksu un komisijas naudas ienākumus. Ir nepieciešams dot ieguldītājiem un sabiedrībai iespēju novērtēt to taksonomijai atbilstīgo saimniecisko darbību proporciju, ko veic minēto pakalpojumu saņēmēji. Tāpēc kredītiestādēm, uz kurām attiecas Direktīvas 2013/34/ES 19.a un 29.a pantā noteiktie informācijas atklāšanas pienākumi, būtu jāatklāj informācija arī par to maksu un komisijas naudas ienākumu proporciju, ko gūst no komercpakalpojumiem un darbībām, kuras saistītas ar to klientu taksonomijai atbilstīgajām saimnieciskajām darbībām.

(7)

Kredītiestādes var pārvaldīt pamatā esošos aktīvus vai sniegt finanšu garantijas, kā rezultātā rodas ārpusbilances riska darījumi. Lai ieguldītāji un sabiedrība varētu novērtēt, kāda ir kredītiestāžu veikto taksonomijai atbilstīgo darbību proporcija attiecībā uz šādiem ārpusbilances riska darījumiem, kredītiestādēm, uz kurām attiecas Direktīvas 2013/34/ES 19.a un 29.a pantā noteiktie informācijas atklāšanas pienākumi, būtu jāatklāj informācija par taksonomijai atbilstīgu darbību proporciju to pārvaldītajos pamatā esošajos aktīvos vai saistībās, kuru izpildi tās garantē.

(8)

Papildus informācijas atklāšanai par savu bankas portfeli kredītiestādēm, uz kurām attiecas Direktīvas 2013/34/ES 19.a un 29.a pantā noteiktie informācijas atklāšanas pienākumi, būtu arī atsevišķi jāatklāj savu kopējo aktīvu vispārējā struktūra, tostarp tirdzniecības portfelis, kā arī tendences un ierobežojumi klimata un vides risku ziņā. Kredītiestādēm, kuru tirdzniecības darbību apjoms ir būtisks, būtu jāpiemēro pienākums izklāstīt detalizētāku informāciju par to tirdzniecības portfeli.

(9)

Ir svarīgi sniegt ieguldītājiem un sabiedrībai pilnīgu pārskatu par to, kādus ieguldījumus ieguldījumu brokeru sabiedrība, uz kuru attiecas Direktīvas 2013/34/ES 19.a un 29.a pantā noteiktie informācijas atklāšanas pienākumi, ir veikusi taksonomijai atbilstīgās darbībās. Tāpēc šādu ieguldījumu brokeru sabiedrību galvenajiem darbības rādītājiem būtu jāaptver gan darījumi savā vārdā, gan darījumi klientu vārdā. Atklājot informāciju par savā vārdā veiktu darījumu galveno darbības rādītāju, būtu jāatspoguļo, kādu kopējo aktīvu proporciju veido aktīvi, kas saistīti ar taksonomijai atbilstīgām darbībām. Šim rādītājam būtu jākoncentrējas uz ieguldījumu brokeru sabiedrību ieguldījumiem, tostarp parāda vērtspapīriem un pašu kapitāla instrumentiem ieguldījumu saņēmējās sabiedrībās. Ieguldījumu brokeru sabiedrību pakalpojumu un darbību, kas veiktas visu to klientu vārdā, vidiskās ilgtspējas galvenais darbības rādītājs būtu jābalsta uz ieņēmumiem maksu, komisijas maksu un citu monetāro ieguvumu veidā, ko ieguldījumu brokeru sabiedrības gūst no saviem klientiem sniegtajiem ieguldījumu pakalpojumiem un darbībām.

(10)

Apdrošināšanas un pārapdrošināšanas sabiedrību, uz kurām attiecas Direktīvas 2013/34/ES 19.a un 29.a pantā noteiktie informācijas atklāšanas pienākumi, galvenajiem darbības rādītājiem būtu jāaptver to nedzīvības apdrošināšanas parakstīšanas darbības un ieguldījumu politika, kas ir daļa no to darījumdarbības modeļa, lai parādītu, kādā apmērā šīs darbības ir atbilstīgas taksonomijai. Vienam galvenajam darbības rādītājam būtu jāattiecas uz šādu apdrošināšanas un pārapdrošināšanas sabiedrību ieguldījumu politiku attiecībā uz līdzekļiem, kas iegūti no to parakstīšanas darbībām, un būtu jāparāda aktīvu, kas ir ieguldīti taksonomijai atbilstīgās darbībās, proporcija to kopējos aktīvos. Otram rādītājam būtu jāattiecas uz pašām parakstīšanas darbībām un jāparāda, cik lielu kopējo nedzīvības apdrošināšanas parakstīšanas darbību proporciju veido nedzīvības apdrošināšanas parakstīšanas darbības, kas saistītas ar pielāgošanos klimata pārmaiņām un ko veic saskaņā ar Komisijas Deleģētā regulu (ES) 2021/2139 par klimatisko komponentu (3) (“Deleģētais akts par klimatisko komponentu”).

(11)

Aprēķinot savu galveno darbības rādītāju skaitītāju, finanšu uzņēmumiem, uz kuriem attiecas Direktīvas 2013/34/ES 19.a un 29.a pantā noteiktie informācijas atklāšanas pienākumi, nebūtu jāņem vērā riska darījumi ar nefinanšu uzņēmumiem, uz kuriem neattiecas Direktīvas 2013/34/ES 19.a un 29.a pants, vai ieguldījumi šādos nefinanšu uzņēmumos. Šādu riska darījumu iekļaušanu skaitītājā varētu apsvērt šī deleģētā akta pārskatīšanas laikā, kad tam tiks pievienots ietekmes novērtējums. Minētie nefinanšu uzņēmumi var tomēr nolemt brīvprātīgi atklāt informāciju par saviem galvenajiem darbības rādītājiem, lai piekļūtu vides ziņā ilgtspējīgam finansējumam, pamatojoties vai nu uz specifiskām ekomarķējuma sistēmām un vides ziņā ilgtspējīgiem finanšu produktiem, vai arī uz to vispārējo darījumdarbības stratēģiju, kuras pamatā ir vides ilgtspēja.

(12)

Ņemot vērā to, ka Deleģētā akta par klimatisko komponentu stāšanās spēkā un piemērošana ir paredzēta līdz 2021. gada beigām, un ņemot vērā būtiskas grūtības novērtēt saimniecisko darbību atbilstīgumu 2022. gadā tehniskās pārbaudes kritērijiem, kuri noteikti minētajā deleģētajā regulā attiecībā uz iepriekšējo pārskata gadu, šīs regulas piemērošana 2022. gadā būtu jāattiecina tikai uz konkrētiem elementiem un kvalitatīvo ziņošanu, bet pārējie noteikumi būtu jāsāk piemērot no 2023. gada 1. janvāra attiecībā uz nefinanšu uzņēmumiem un no 2024. gada 1. janvāra attiecībā uz finanšu uzņēmumiem. Turklāt kredītiestāžu galvenie rādītāji saistībā ar to tirdzniecības portfeli un komisijas maksām un maksām par komercpakalpojumiem un darbībām, kas nav finansējuma sniegšana, būtu jāpiemēro no 2026. gada 1. janvāra.

(13)

Saistībā ar to, ka patlaban nepastāv piemērota aprēķina metodoloģija, no galveno darbības rādītāju skaitītāja un saucēja būtu jāizslēdz riska darījumi ar centrālajām valdībām, centrālajām bankām un pārvalstiskiem emitentiem. Finanšu uzņēmumi var brīvprātīgi sniegt informāciju par riska darījumiem ar taksonomijai atbilstīgām obligācijām un taksonomijai atbilstīgiem parāda vērtspapīriem, kurus emitējušas centrālās valdības, centrālās bankas vai pārvalstiski emitenti. Līdz 2024. gada 30. jūnijam būtu jāveic pārskatīšana, kurā būtu jāizvērtē iespēja šādus riska darījumus iekļaut galvenajos darbības rādītājos,

IR PIEŅĒMUSI ŠO REGULU.

1. pants

Definīcijas

Šajā regulā piemēro šādas definīcijas:

1)

“vides mērķis” ir viens no Regulas (ES) 2020/852 9. pantā noteiktajiem vides mērķiem;

2)

“taksonomijai atbilstīga saimnieciskā darbība” ir Regulas (ES) 2020/852 3. pantā noteiktajām prasībām atbilstoša saimnieciska darbība;

3)

“pārejas saimnieciskā darbība” ir Regulas (ES) 2020/852 10. panta 2. punktā noteiktajām prasībām atbilstoša saimnieciskā darbība;

4)

“veicinoša saimnieciskā darbība” ir Regulas (ES) 2020/852 16. pantā noteiktajām prasībām atbilstoša saimnieciska darbība;

5)

“taksonomijai piederīga saimnieciskā darbība” ir saimnieciskā darbība, kas aprakstīta saskaņā ar Regulas (ES) 2020/852 10. panta 3. punktu, 11. panta 3. punktu, 12. panta 2. punktu, 13. panta 2. punktu, 14. panta 2. punktu un 15. panta 2. punktu pieņemtajos deleģētajos aktos, neatkarīgi no tā, vai minētā saimnieciskā darbība atbilst kādam vai visiem no minētajos deleģētajos aktos noteiktajiem tehniskās pārbaudes kritērijiem;

6)

“taksonomijai nepiederīga saimnieciskā darbība” ir jebkāda saimnieciska darbība, kas nav aprakstīta saskaņā ar Regulas (ES) 2020/852 10. panta 3. punktu, 11. panta 3. punktu, 12. panta 2. punktu, 13. panta 2. punktu, 14. panta 2. punktu un 15. panta 2. punktu pieņemtajos deleģētajos aktos;

7)

“aktīvu pārvaldītājs” ir uzņēmums, uz kuru attiecas Direktīvas 2013/34/ES 19.a un 29.a pantā noteiktie informācijas atklāšanas pienākumi un kurš ir kāds no turpmāk minētajiem:

a)

AIFP, kā definēts Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2011/61/ES 4. panta 1. punkta b) apakšpunktā (4);

b)

pārvaldības sabiedrība, kā definēts Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2009/65/EK 2. panta 1. punkta b) apakšpunktā (5);

c)

ieguldījumu sabiedrība, kas saņēmusi atļauju saskaņā ar Direktīvas 2009/65/EK 27., 28. un 29. pantu un kas savai pārvaldībai nav izraudzījusies pārvaldības sabiedrību, kura saņēmusi atļauju saskaņā ar minētās direktīvas 6., 7. un 8. pantu;

8)

“finanšu uzņēmums” ir uzņēmums, uz kuru attiecas Direktīvas 2013/34/ES 19.a un 29.a pantā noteiktie informācijas atklāšanas pienākumi un kurš ir aktīvu pārvaldītājs, kredītiestāde, kā definēts Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) Nr. 575/2013 (6) 4. panta 1. punkta 1) apakšpunktā, ieguldījumu brokeru sabiedrība, kā definēts Regulas (ES) Nr. 575/2013 4. panta 1. punkta 2) apakšpunktā, apdrošināšanas sabiedrība, kā definēts Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2009/138/EK (7) 13. panta 1) punktā, vai pārapdrošināšanas sabiedrība, kā definēts Direktīvas 2009/138/EK 13. panta 4) punktā;

9)

“nefinanšu uzņēmums” ir uzņēmums, uz kuru attiecas Direktīvas 2013/34/ES 19.a un 29.a pantā noteiktie informācijas atklāšanas pienākumi un kurš nav finanšu uzņēmums, kā definēts 8. punktā;

10)

“taksonomijai atbilstīga apdrošināšanas vai pārapdrošināšanas darbība” ir apdrošināšanas vai pārapdrošināšanas darbība, kas atbilst kritērijiem, kuri noteikti Deleģētās regulas (ES) 2021/2139 II pielikuma 10.1. un 10.2. iedaļā.

2. pants

Informācija, kas jāatklāj nefinanšu uzņēmumiem

1.   Nefinanšu uzņēmumi atklāj Regulas (ES) 2020/852 8. panta 1. un 2. punktā minēto informāciju, kā norādīts šīs regulas I pielikumā.

2.   Šā panta 1. punktā minēto informāciju noformē tabulas veidā, izmantojot šīs regulas II pielikumā iekļautās veidnes.

3. pants

Informācija, kas jāatklāj aktīvu pārvaldītājiem

1.   Aktīvu pārvaldītāji atklāj Regulas (ES) 2020/852 8. panta 1. punktā minēto informāciju, kā norādīts šīs regulas III un XI pielikumā.

2.   Šā panta 1. punktā minēto informāciju noformē tabulas veidā, izmantojot šīs regulas IV pielikumā iekļauto veidni.

4. pants

Informācija, kas jāatklāj kredītiestādēm

1.   Kredītiestādes atklāj Regulas (ES) 2020/852 8. panta 1. punktā minēto informāciju, kā norādīts šīs regulas V un XI pielikumā.

2.   Šā panta 1. punktā minēto informāciju noformē tabulas veidā, izmantojot šīs regulas VI pielikumā iekļauto veidni.

5. pants

Informācija, kas jāatklāj ieguldījumu brokeru sabiedrībām

1.   Ieguldījumu brokeru sabiedrības atklāj Regulas (ES) 2020/852 8. panta 1. punktā minēto informāciju, kā norādīts šīs regulas VII un XI pielikumā.

2.   Šā panta 1. punktā minēto informāciju noformē tabulas veidā, izmantojot šīs regulas VIII pielikumā iekļauto veidni.

6. pants

Informācija, kas jāatklāj apdrošināšanas un pārapdrošināšanas sabiedrībām

1.   Apdrošināšanas un pārapdrošināšanas sabiedrības atklāj Regulas (ES) 2020/852 8. panta 1. punktā minēto informāciju, kā norādīts šīs regulas IX un XI pielikumā.

2.   Šā panta 1. punktā minēto informāciju noformē tabulas veidā, izmantojot šīs regulas X pielikumā iekļautās veidnes.

7. pants

Informācijas atklāšanas noteikumi, kas kopīgi visiem finanšu uzņēmumiem

1.   Riska darījumus ar centrālajām valdībām, centrālajām bankām un pārvalstiskiem emitentiem izslēdz no finanšu uzņēmumu galveno darbības rādītāju skaitītāja un saucēja.

2.   Atvasinātos instrumentus izslēdz no finanšu uzņēmumu galveno darbības rādītāju skaitītāja.

3.   Riska darījumus ar uzņēmumiem, kuriem nav pienākuma publicēt nefinanšu informāciju saskaņā ar Direktīvas 2013/34/ES 19.a vai 29.a pantu, izslēdz no finanšu uzņēmumu galveno darbības rādītāju skaitītāja.

4.   Neskarot 1. punktu, vides ziņā ilgtspējīgas obligācijas vai parāda vērtspapīrus, kuru mērķis ir finansēt specifiskas noteiktas darbības un kuras emitējis ieguldījumu saņēmējs, ietver galveno darbības rādītāju skaitītājā līdz tādu taksonomijai atbilstīgu saimniecisko darbību pilnai vērtībai, kuras finansē ar ieņēmumiem no šīm obligācijām un parāda vērtspapīriem, pamatojoties uz ieguldījuma saņēmēja sniegto informāciju.

Riska darījumi, kuru mērķis nav finansēt specifiskas noteiktās darbības, ietver skaitītājā, kas svērts ar emitenta apgrozījuma GDR un CapEx GDR, saskaņā ar III, V, VII un IX pielikumā noteikto metodoloģiju.

Ja ieguldījumu saņēmējs ir emitējis vides ziņā ilgtspējīgas obligācijas vai parāda vērtspapīrus nolūkā finansēt specifiskas noteiktās darbības, finanšu uzņēmumi attiecīgi diskontē ieguldījuma saņēmēja GDR, lai izvairītos no dubultas uzskaites.

5.   Ja tiek veikti grozījumi tehniskajos pārbaudes kritērijos, kas noteikti saskaņā ar Regulas (ES) 2020/852 10. panta 3. punktu, 11. panta 3. punktu, 12. panta 2. punktu, 13. panta 2. punktu, 14. panta 2. punktu un 15. panta 2. punktu pieņemtajos deleģētajos aktos, tad 4. punktā minētos īpašam nolūkam paredzētos aizdevumus un instrumentus, ko tur finanšu uzņēmumi, kuri finansē taksonomijai atbilstīgas darbības vai aktīvus, – ja finansētās saimnieciskās darbības vai aktīvi nav saskaņoti ar grozītajiem tehniskās pārbaudes kritērijiem–, uzrāda kā tādus saskaņā ar šo regulu līdz pieciem gadiem pēc šo deleģēto aktu, ar kuriem groza minētos tehniskās pārbaudes kritērijus, piemērošanas datuma.

6.   Finanšu uzņēmumi attiecīgā gadījumā galveno darbības rādītāju skaitītājā un saucējā sniedz sīkāku sadalījumu par:

a)

riska darījumiem ar nefinanšu uzņēmumiem un ieguldījumiem tajos;

b)

riska darījumiem ar finanšu uzņēmumiem un ieguldījumiem tajos;

c)

riska darījumiem ar nefinanšu uzņēmumiem, kuri ir iedibināti Savienībā un uz kuriem neattiecas Direktīvas 2013/34/ES 19.a un 29.a pantā noteiktais nefinanšu informācijas publicēšanas pienākums, un ieguldījumiem tajos;

d)

riska darījumiem ar finanšu uzņēmumiem, kuri ir iedibināti Savienībā un uz kuriem neattiecas Direktīvas 2013/34/ES 19.a un 29.a pantā noteiktais nefinanšu informācijas, kas minēta šā panta 2. punktā, publicēšanas pienākums, un ieguldījumiem tajos;

e)

riska darījumiem ar nefinanšu uzņēmumiem, kuri ir iedibināti trešā valstī un uz kuriem neattiecas Direktīvas 2013/34/ES 19.a un 29.a pantā noteiktais nefinanšu informācijas publicēšanas pienākums, un ieguldījumiem tajos;

f)

riska darījumiem ar finanšu uzņēmumiem, kuri iedibināti trešā valstī un uz kuriem neattiecas Direktīvas 2013/34/ES 19.a un 29.a pantā noteiktais nefinanšu informācijas publicēšanas pienākums, un ieguldījumiem tajos;

g)

riska darījumiem ar atvasinātajiem instrumentiem un ieguldījumiem tajos;

h)

citiem riska darījumiem un ieguldījumiem.

7.   Finanšu uzņēmumi var izmantot aplēses, lai novērtētu, cik lielā mērā taksonomijai atbilst to riska darījumiem ar 5. punkta e) un f) apakšpunktā minētajiem uzņēmumiem, ja minētie finanšu uzņēmumi spēj pierādīt atbilstību visiem Regulas (ES) 2020/852 3. panta kritērijiem, izņemot minētās regulas 3. panta b) punkta kritērijus.

Finanšu uzņēmumi formalizē, dokumentē un publisko metodoloģiju, uz kuru šīs aplēses ir balstītas, tostarp pieeju un izpētes metodoloģiju, izmantotos galvenos pieņēmumus un piesardzības principus.

Finanšu uzņēmumi sniedz šādu informāciju:

a)

taksonomijai atbilstīgu riska darījumu proporciju, balstoties uz aplēsēm, atsevišķi no to galvenajiem darbības rādītājiem, kas atklāti saskaņā ar šo regulu;

b)

veiktos pasākumus un laikposmu, kas bija nepieciešams, lai pierādītu atbilstību Regulas (ES) 2020/852 3. panta b) punktā noteiktajiem kritērijiem.

8. pants

Informācijas atklāšanas noteikumi, kas kopīgi visiem finanšu uzņēmumiem un nefinanšu uzņēmumiem

1.   Finanšu uzņēmumi un nefinanšu uzņēmumi visu papildu atklāto informāciju, kas pievienota galvenajiem darbības rādītājiem, kuri noteikti I, III, V, VII, XI pielikumā, iekļauj tajās pašās nefinanšu pārskata daļās, kurās ir minētie rādītāji, vai sniedz savstarpējas atsauces uz tām nefinanšu pārskata daļām, kurās ir minētie rādītāji.

2.   Informācija, kas atklāta saskaņā ar šo regulu, attiecas uz gada pārskata periodu no informācijas atklāšanas datuma iepriekšējā kalendārajā gadā.

3.   Finanšu uzņēmumi un nefinanšu uzņēmumi nefinanšu pārskatā norāda galvenos darbības rādītājus, kas attiecas uz iepriekšējo gada pārskata periodu.

Šajā punktā pirmais gada pārskata periods aptver 2023. gadu.

4.   Finanšu uzņēmumi un nefinanšu uzņēmumi, atklājot informāciju, izmanto to pašu valūtu, ko tie izmantojuši savos finanšu pārskatos.

Finanšu uzņēmumi izmanto visjaunākos pieejamos datus un to darījuma partneru galvenos darbības rādītājus, lai aprēķinātu savus galvenos darbības rādītājus.

5.   Galvenie darbības rādītāji attiecas tikai uz mērķiem, kas saistīti ar klimata pārmaiņu mazināšanu un pielāgošanos klimata pārmaiņām, līdz divpadsmit mēnešiem pēc to deleģēto regulu piemērošanas dienas, kas ietver tehniskās pārbaudes kritērijus attiecībā uz pārējiem vides mērķiem un kas ir pieņemti saskaņā ar Regulas (ES) 2020/852 12. panta 2. punktu, 13. panta 2. punktu, 14. panta 2. punktu un 15. panta 2. punktu.

9. pants

Pārskatīšana

1.   Līdz 2024. gada 30. jūnijam Komisija pārskata šīs regulas piemērošanu. Komisija jo īpaši izvērtē vajadzību veikt turpmākus grozījumus attiecībā uz šādu elementu iekļaušanu:

a)

riska darījumi ar centrālajām valdībām un centrālajām bankām finanšu uzņēmumu galveno darbības rādītāju skaitītājā un saucējā;

b)

riska darījumi ar uzņēmumiem, kas nepublicē nefinanšu pārskatu saskaņā ar Direktīvas 2013/34/ES 19.a vai 29.a pantu, finanšu uzņēmumu galveno darbības rādītāju skaitītājā.

2.   Riska darījumu ar MVU pārskatīšanai pievienos ietekmes novērtējumu, kurā novērtēs administratīvo slogu, piekļuvi finansējumam un iespējamo ietekmi uz MVU, ko varētu radīt iespējamā darbības jomas paplašināšana, lai aptvertu riska darījumus ar MVU, uz kuriem neattiecas šī deleģētā regula vai kuri brīvprātīgi sniedz šādu informāciju.

3.   Riska darījumus ar uzņēmumiem, kas nepublicē nefinanšu informāciju saskaņā ar Direktīvas 2013/34/ES 19.a un 29.a pantu un Regulas (ES) 2020/852 8. pantu, bet šādu līdzvērtīgu informāciju sniedz brīvprātīgi, un ieguldījumus tajos var ietvert finanšu uzņēmumu galveno darbības rādītāju skaitītājos no 2025. gada 1. janvāra, ja ir pieejams 2. punktā minētais pozitīvs novērtējums.

10. pants

Stāšanās spēkā un piemērošana

1.   Šī regula stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

2.   No 2022. gada 1. janvāra līdz 2022. gada 31. decembrim nefinanšu uzņēmumi atklāj informāciju tikai par taksonomijai piederīgo un taksonomijai nepiederīgo saimniecisko darbību proporciju to kopējā apgrozījumā, kapitālā un pamatdarbības izdevumos, un šai informācijas atklāšanai būtisko I pielikuma 1.2. iedaļā minēto kvalitatīvo informāciju.

3.   No 2022. gada 1. janvāra līdz 2023. gada 31. decembrim finanšu uzņēmumi atklāj tikai:

a)

riska darījumu ar taksonomijai piederīgām un taksonomijai nepiederīgām saimnieciskajām darbībām proporciju to kopējos aktīvos;

b)

7. panta 1. un 2. punktā minēto riska darījumu proporciju to kopējos aktīvos;

c)

7. panta 3. punktā minēto riska darījumu proporciju to kopējos aktīvos;

d)

XI pielikumā minēto kvalitatīvo informāciju.

Kredītiestādes atklāj arī informāciju par sava tirdzniecības portfeļa un pēc pieprasījuma atmaksājamo starpbanku aizdevumu proporciju to kopējos aktīvos.

Apdrošināšanas un pārapdrošināšanas uzņēmumi arī atklāj taksonomijai piederīgu un taksonomijai nepiederīgu nedzīvības apdrošināšanas saimniecisko darbību proporciju.

4.   Nefinanšu uzņēmumu galvenos darbības rādītājus, tostarp visu pievienoto informāciju, kas jāatklāj saskaņā ar šīs regulas I un II pielikumu, atklāj no 2023. gada 1. janvāra.

5.   Finanšu uzņēmumu galvenos darbības rādītājus, tostarp visu pievienoto informāciju, kas jāatklāj saskaņā ar šīs regulas III, V, VII, IX, XI pielikumu, atklāj no 2024. gada 1. janvāra.

V pielikuma 1.2.3. un 1.2.4. iedaļu piemēro no 2026. gada 1. janvāra.

Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs.

Briselē, 2021. gada 6. jūlijā

Komisijas vārdā –

priekšsēdētāja

Ursula VON DER LEYEN


(1)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2019/2088 (2019. gada 27. novembris) par informācijas atklāšanu, kas saistīta ar ilgtspēju, finanšu pakalpojumu nozarē (OV L 317, 9.12.2019., 1. lpp.).

(2)  Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2013/34/ES (2013. gada 26. jūnijs) par noteiktu veidu uzņēmumu gada finanšu pārskatiem, konsolidētajiem finanšu pārskatiem un saistītiem ziņojumiem, ar ko groza Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2006/43/EK un atceļ Padomes Direktīvas 78/660/EEK un 83/349/EEK (OV L 182, 29.6.2013., 19. lpp.).

(3)  Komisijas Deleģētā regula (ES) 2021/2139 (2021. gada 4. jūnijs), ar ko Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2020/852 papildina, ieviešot tehniskās pārbaudes kritērijus, pēc kuriem nosaka, ar kādiem nosacījumiem konkrēta saimnieciskā darbība ir uzskatāma par tādu, kas būtiski sekmē klimata pārmaiņu mazināšanu vai pielāgošanos klimata pārmaiņām, un pēc kuriem nosaka, vai konkrētā saimnieciskā darbība nenodara būtisku kaitējumu kādiem citiem vidiskajiem mērķiem (OV L 442, 9.12.2021, 1 lpp.).

(4)  Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2011/61/ES (2011. gada 8. jūnijs) par alternatīvo ieguldījumu fondu pārvaldniekiem un par grozījumiem Direktīvā 2003/41/EK, Direktīvā 2009/65/EK, Regulā (EK) Nr. 1060/2009 un Regulā (ES) Nr. 1095/2010 (OV L 174, 1.7.2011., 1. lpp.).

(5)  Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2009/65/EK (2009. gada 13. jūlijs) par normatīvo un administratīvo aktu koordināciju attiecībā uz pārvedamu vērtspapīru kolektīvo ieguldījumu uzņēmumiem (PVKIU) (OV L 302, 17.11.2009., 32. lpp.).

(6)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 575/2013 (2013. gada 26. jūnijs) par prudenciālajām prasībām attiecībā uz kredītiestādēm un ieguldījumu brokeru sabiedrībām, un ar ko groza Regulu (ES) Nr. 648/2012 (OV L 176, 27.6.2013., 1. lpp.).

(7)  Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2009/138/EK (2009. gada 25. novembris) par uzņēmējdarbības uzsākšanu un veikšanu apdrošināšanas un pārapdrošināšanas jomā (Maksātspēja II) (OV L 335, 17.12.2009., 1. lpp.).


I PIELIKUMS

NEFINANŠU UZŅĒMUMU GALVENIE DARBĪBAS RĀDĪTĀJI (GDR)

1.   To galveno rādītāju saturs, kas jāatklāj nefinanšu uzņēmumiem

1.1.   Galveno darbības rādītāju (GDR) specifikācija

1.1.1.   GDR, kas saistīti ar apgrozījumu (apgrozījuma GDR)

Regulas (ES) 2020/852 8. panta 2. punkta a) apakšpunktā minēto apgrozījuma proporciju aprēķina, neto apgrozījuma daļu, kas iegūta no produktiem vai pakalpojumiem, tostarp nemateriālajiem aktīviem, kas saistīti ar taksonomijai atbilstīgām saimnieciskajām darbībām (skaitītājs), dalot ar neto apgrozījumu (saucējs), kas definēts Direktīvas 2013/34/ES 2. panta 5. punktā. Apgrozījums ietver ieņēmumus, kas atzīti saskaņā ar 1. starptautiskā grāmatvedības standarta (SGS), kas pieņemts ar Komisijas Regulu (EK) Nr. 1126/2008 (1), 82. punkta a) apakšpunktu.

No pirmajā daļā minētā GDR skaitītāja izslēdz neto apgrozījuma daļu, kas iegūta no produktiem un pakalpojumiem, kuri saistīti ar saimnieciskām darbībām, kas pielāgotas klimata pārmaiņām saskaņā ar Regulas (ES) 2020/852 11. panta 1. punkta a) apakšpunktu un saskaņā ar Deleģētās regulas (ES) 2021/xxx II pielikumu, ja vien minētās darbības:

a)

ir kvalificējamas kā veicinošas darbības saskaņā ar Regulas (ES) 2020/852 11. panta 1. punkta b) apakšpunktu, vai

b)

pašas būtībā atbilst taksonomijai.

1.1.2.   GDR, kas saistīts ar kapitāla izdevumiem (CapEx)(CapEx GDR)

CapEx proporciju, kas minēta Regulas (ES) 2020/852 8. panta 2. punkta b) apakšpunktā, aprēķina kā skaitītāja dalījumu ar saucēju, kā norādīts šā pielikuma 1.1.2.1. un 1.1.2.2. punktā.

1.1.2.1.   Saucējs

Saucējs attiecas uz materiālo un nemateriālo aktīvu papildinājumiem finanšu gada laikā pirms nolietojuma, amortizācijas un jebkādiem atkārtotiem novērtējumiem, tostarp tiem, kas izriet no pārvērtēšanas un vērtības samazināšanās, par attiecīgo finanšu gadu, izņemot patiesās vērtības izmaiņas. Saucējs ietver arī materiālo un nemateriālo aktīvu papildinājumus, kas rodas uzņēmējdarbības apvienošanas rezultātā.

Attiecībā uz nefinanšu uzņēmumiem, kas piemēro starptautiskos finanšu pārskatu standartus (SFPS), kuri pieņemti ar Regulu (EK) Nr. 1126/2008, CapEx ietver izmaksas, kas tiek uzskaitītas, pamatojoties uz:

a)

16. SGS Pamatlīdzekļi, 73. punkta e) apakšpunkta i) un iii) punktu;

b)

38. SGS Nemateriālie aktīvi, 118. punkta e) apakšpunkta i) punktu;

c)

40. SGS Ieguldījuma īpašums, 76. punkta a) un b) apakšpunktu (patiesās vērtības modelim);

d)

40. SGS Ieguldījuma īpašums, 79. punkta d) apakšpunkta i) un ii) punktu (izmaksu modelim);

e)

41. SGS Lauksaimniecība, 50. punkts, b) un e) apakšpunktu;

f)

16. SFPS Noma, 53. punkta h) apakšpunktu.

Attiecībā uz nefinanšu uzņēmumiem, kas piemēro valsts vispārpieņemtos grāmatvedības principus (VPGP), CapEx attiecas uz izmaksām, kuras uzskaitītas saskaņā ar piemērojamajiem VPGP un kuras atbilst izmaksām, ko nefinanšu uzņēmumi iekļāvuši kapitālizdevumos, piemērojot SFPS.

Nomu, kuras rezultātā netiek atzītas aktīva lietošanas tiesības, neuzskata par CapEx.

1.1.2.2.   Skaitītājs

Skaitītājs ir vienāds ar saucējā iekļauto kapitālizdevumu daļu, kas atbilst kādam no turpmāk minētajām nosacījumiem:

a)

ir saistīta ar aktīviem vai procesiem, kuri ir saistīti ar taksonomijai atbilstīgām saimnieciskajām darbībām,

b)

ir daļa no plāna paplašināt taksonomijai atbilstīgas saimnieciskās darbības vai ļaut taksonomijai piederīgām saimnieciskajām darbībām kļūt par taksonomijai atbilstīgām (“CapEx plāns”) saskaņā ar šā 1.1.2.2. punkta otrajā daļā paredzētajiem nosacījumiem;

c)

ir saistīta ar produkcijas iegādi no taksonomijai atbilstīgām saimnieciskajām darbībām un individuāliem pasākumiem, kas ļauj mērķa darbībām kļūt par zemgolekļa darbībām, vai panākt siltumnīcefekta gāzu emisiju samazinājumu, jo īpaši darbībām, kas uzskaitītas Deleģētā akta par klimatisko komponentu I pielikuma 7.3. līdz 7.6. iedaļā, kā arī citām saimnieciskajām darbībām, kas uzskaitītas saskaņā ar Regulas (ES) 2020/852 10. panta 3. punktu, 11. panta 3. punktu, 12. panta 2. punktu, 13. panta 2. punktu, 14. panta 2. punktu un 15.panta 2. punktu pieņemtajos deleģētajos aktos, un ar nosacījumu, ka šādi pasākumi tiek īstenoti un darbojas 18 mēnešu laikā.

Šā 1.1.2.2. punkta pirmajā daļā minētais CapEx plāns atbilst turpmāk minētajiem nosacījumiem:

a)

plāna mērķis ir vai nu izvērst uzņēmuma taksonomijai atbilstīgās saimnieciskās darbības, vai arī modernizēt taksonomijai piederīgas darbības, lai tās kļūtu taksonomijai atbilstīgas piecu gadu laikā;

b)

minēto plānu izklāsta saimniecisko darbību agregētā līmenī, un to apstiprina nefinanšu iestādes vadības struktūra, tieši vai deleģējot.

Ja pirms CapEx plāna izpildīšanas tiek grozīti būtiskie tehniskās pārbaudes kritēriji, nefinanšu uzņēmumi vai nu atjaunina minēto plānu divu gadu laikā, lai nodrošinātu, ka a) apakšpunktā minētās saimnieciskās darbības ir saskaņotas ar grozītajiem tehniskās pārbaudes kritērijiem plāna izpildes beigās, vai koriģē CapEx GDR skaitītāju. Laikposmu kas minēts a) apakšpunktā, sāk uzskaitīt no brīža, kad plāns ir atjaunināts. Laikposms, kas minēts šā 1.1.2.2. punkta a) apakšpunkta otrajā daļā, var pārsniegt piecus gadus tikai tad, ja ilgāks laikposms ir objektīvi pamatots ar saimnieciskās darbības un attiecīgās modernizācijas īpatnībām, un tas nedrīkst pārsniegt desmit gadus. Minētais pamatojums ir ietverts pašā CapEx plānā un kontekstuālajā informācijā, kas sīki izklāstīta šā pielikuma 1.2.3. punktā.

Ja CapEx plāns neatbilst šā 1.1.2.2. punkta otrajā daļā minētajiem nosacījumiem, koriģē iepriekš publicētos GDR, kas saistīti ar kapitālizdevumiem.

Skaitītājs ietver arī CapEx daļu saimniecisko darbību pielāgošanai klimata pārmaiņām saskaņā ar Deleģētā akta par klimatisko komponentu II pielikumu. Skaitītājā sniedz sadalījumu par to CapEx daļu, kas attiecināta uz būtisku ieguldījumu saistībā ar pielāgošanos klimata pārmaiņām.

1.1.3.   GDR, kas saistīts ar pamatdarbības izdevumiem (OpEx) (OpEx GDR)

OpEx proporciju, kas minēta Regulas (ES) 2020/852 8. panta 2. punkta b) apakšpunktā, aprēķina, skaitītāju dalot ar saucēju, kā norādīts šā pielikuma 1.1.3.1. un 1.1.3.2. punktā.

1.1.3.1.   Saucējs

Saucējs ietver tiešās nekapitalizētās izmaksas, kas saistītas ar pētniecību un izstrādi, ēku renovācijas pasākumiem, īstermiņa nomu, uzturēšanu un remontu, un visus citus tiešos izdevumus, kas saistīti ar pamatlīdzekļu aktīvu ikdienas apkalpošanu, ko veic uzņēmums vai trešā persona, kurai šīs darbības ir nodotas ārpakalpojumā, un kas ir nepieciešami, lai nodrošinātu šādu aktīvu nepārtrauktu un efektīvu darbību.

Nefinanšu uzņēmumi, kas piemēro valsts VPGP un nekapitalizē lietošanas tiesību aktīvus, papildus šā pielikuma 1.1.3.1. punkta pirmajā daļā uzskaitītajām izmaksām iekļauj OpEx nomas izmaksas.

1.1.3.2.   Skaitītājs

Skaitītājs ir vienāds ar saucējā iekļauto pamatdarbību izdevumu daļu, kas atbilst kādam no turpmāk minētajām nosacījumiem:

a)

ir saistīta ar aktīviem vai procesiem, kuri ir saistīti ar taksonomijai atbilstīgām saimnieciskajām darbībām, tostarp apmācību un citām cilvēkresursu pielāgošanās vajadzībām, un tiešām nekapitalizētām izmaksām, kas atspoguļo pētniecību un izstrādi;

b)

ir daļa no CapEx plāna izvērst taksonomijai atbilstīgas saimnieciskās darbības vai ļaut taksonomijai piederīgām saimnieciskajām darbībām kļūt par taksonomijai atbilstīgām iepriekš noteiktā termiņā, kā noteikts šā 1.1.3.2. punkta otrajā daļā;

c)

ir saistīta ar produkcijas iegādi no taksonomijai atbilstīgām saimnieciskajām darbībām un individuāliem pasākumiem, kas ļauj mērķa darbībām kļūt par zemgolekļa darbībām, vai panākt siltumnīcefekta gāzu emisiju samazinājumu, kā arī atsevišķiem ēku renovācijas pasākumiem, kas noteikti saskaņā ar Regulas (ES) 2020/852 10. panta 3. punktu, 11. panta 3. punktu, 12. panta 2. punktu, 13. panta 2. punktu, 14. panta 2. punktu, 15. panta 2. punktu pieņemtajos minētajos deleģētajos aktos, un ar nosacījumu, ka šādi pasākumi tiek īstenoti un darbojas 18 mēnešu laikā.

Šā 1.1.3.2. punkta pirmajā daļā minētais CapEx plāns atbilst šā pielikuma 1.1.2.2. punktā norādītajiem nosacījumiem.

Pētniecības un izstrādes izmaksas, kuras jau uzskaitītas CapEx GDR, neuzskaita kā OpEx.

Skaitītājā iekļauj arī OpEx daļu saimniecisko darbību pielāgošanai klimata pārmaiņām saskaņā ar Deleģētā akta par klimatisko komponentu II pielikumu. Skaitītājs sniedz sadalījumu par OpEx daļu, kas attiecināta uz būtisku ieguldījumu saistībā ar pielāgošanos klimata pārmaiņām.

Ja pamatdarbības izdevumi nav būtiski nefinanšu uzņēmumu darījumdarbības modelim, minētie uzņēmumi:

a)

ir atbrīvoti no OpEx GDR skaitītāja aprēķina saskaņā ar 1.1.3.2. punktu un uzrāda skaitītāju, kas vienāds ar nulli;

b)

atklāj OpEx saucēja kopējo vērtību, kas aprēķināta saskaņā ar 1.1.3.1. punktu;

c)

paskaidro, kāpēc to darījumdarbības modelī pamatdarbības izdevumi nav būtiski.

1.2.   Nefinanšu uzņēmumu GDR pievienotās informācijas atklāšanas specifikācija

Nefinanšu uzņēmumi atklāj šādu informāciju, kas pievienota attiecīgajiem GDR.

1.2.1.   Uzskaites politika

Nefinanšu uzņēmumi paskaidro:

a)

kā tika noteikts un pie skaitītāja iedalīts apgrozījums, kapitālizdevumi un pamatdarbības izdevumi;

b)

apgrozījuma, kapitālizdevumu un pamatdarbības izdevumu aprēķina bāzi, tostarp jebkādu novērtējumu par ieņēmumu vai izdevumu attiecināšanu uz dažādām saimnieciskajām darbībām.

Attiecībā uz apgrozījumu un kapitālizdevumiem nefinanšu uzņēmumi nefinanšu pārskatos ietver atsauces uz attiecīgajiem saistītajiem posteņiem;

Ja kopš iepriekšējā pārskata perioda jebkuru aprēķinu piemērošana ir mainījusies, nefinanšu uzņēmumi paskaidro, kāpēc šo izmaiņu rezultātā tiek iegūta ticamāka un atbilstīgāka informācija, un sniedz koriģētus salīdzināmus skaitļus.

Nefinanšu uzņēmumi atklāj visas būtiskās izmaiņas, kas pārskata periodā ir notikušas attiecībā uz CapEx plānu īstenošanu, par kuriem informācija atklāta saskaņā ar šā pielikuma 1.1.2. punktu. Nefinanšu uzņēmumi atklāj visu turpmāk minēto:

a)

CapEx plānā notikušās būtiskās izmaiņas un šo izmaiņu iemeslus;

b)

šādu izmaiņu ietekmi uz uzņēmuma saimniecisko darbību potenciālu kļūt par taksonomijai atbilstīgām, un uz laikposmu, kurā paredzams, ka šādas pārmaiņas notiks;

c)

CapEx un OpEx GDR koriģēšanu par katru iepriekšējo pārskata gadu, uz kuru attiecas plāns, ikreiz, kad izmaiņas plānā ir ietekmējušas minētos GDR.

1.2.2.   Novērtējums par atbilstību Regulai (ES) 2020/852

1.2.2.1.   Informācija par atbilstības Regulai (ES) 2020/852 novērtējumu

Nefinanšu uzņēmumi:

a)

apraksta savu taksonomijai piederīgo un taksonomijai atbilstīgo saimniecisko darbību būtību, atsaucoties uz deleģētajiem aktiem, kuri pieņemti saskaņā ar Regulas (ES) 2020/852 10. panta 3. punktu, 11. panta 3. punktu, 12. panta 2. punktu, 13. panta 2. punktu, 14. panta 2. punktu, 15. panta 2. punktu;

b)

paskaidro, kā tie novērtēja atbilstību Regulas (ES) 2020/852 3. pantā noteiktajiem kritērijiem un a) apakšpunktā minētajos deleģētajos aktos iekļautajiem saistītajiem tehniskās pārbaudes kritērijiem;

c)

paskaidro, kā tie izvairījās no dubultas ieskaitīšanas skaitītājā, attiecinot apgrozījuma, CapEx un OpEx GDR uz saimnieciskajām darbībām.

1.2.2.2.   Ieguldījums vairāku mērķu sasniegšanā

Ja saimnieciskā darbība veicina vairāku vides mērķu sasniegšanu, nefinanšu uzņēmumi:

a)

pierāda atbilstību Regulas (ES) 2020/852 3. pantā noteiktajiem kritērijiem, jo īpaši tehniskās pārbaudes kritērijiem attiecībā uz vairākiem vides mērķiem;

b)

atklāj informāciju par apgrozījumu, CapEx un OpEx, kas izriet no minētās darbības, kas veicina vairāku vides mērķu sasniegšanu;

c)

lai izvairītos no dubultas uzskaites, apgrozījumu no minētās darbības tikai vienreiz ieskaita šā pielikuma 1.1. punktā minētā GDR skaitītājā.

1.2.2.3.   Galveno darbības rādītāju sadalījums

Ja saimnieciskās darbības GDR ir jāsadala, jo īpaši, ja ražošanas iekārtas izmanto integrētā veidā, nefinanšu uzņēmumi nodrošina, ka:

a)

jebkura sadalījuma pamatā ir īstenojamajam ražošanas procesam piemēroti kritēriji, un tas atspoguļo minētā procesa tehniskās īpatnības;

b)

ir sniegta atbilstoša informācija, kas pievienota galvenajiem darbības rādītājiem, ar ko pamato šādu sadalījumu.

1.2.3.   Kontekstuāla informācija

Nefinanšu uzņēmumi paskaidro katra GDR skaitļus un šo skaitļu izmaiņu iemeslus pārskata periodā.

Nefinanšu uzņēmumi var atklāt informāciju par papildu apgrozījuma, CapEx un OpEx GDR, kas saskaņā ar 11. SFPS vai 28. SGS ietver to ieguldījumus kopuzņēmumu kapitālā, norādot informāciju proporcionāli to daļai šādu uzņēmumu kapitālā.

1.2.3.1.   Kontekstuāla informācija par apgrozījuma GDR

Nefinanšu uzņēmumi sniedz visu turpmāk minēto:

a)

skaitītāja kvantitatīvs sadalījums, lai atspoguļotu galvenos apgrozījuma GDR izmaiņu virzītājspēkus pārskata periodā, piemēram, ieņēmumus no līgumiem ar klientiem, nomas ieņēmumus vai citus ienākumu avotus;

b)

informācija par summām, kas saistītas ar taksonomijai atbilstīgām darbībām, ko nefinanšu uzņēmumi veic nolūkā izmantot iekšējam patēriņam;

c)

kvalitatīvs skaidrojums par galvenajiem apgrozījuma GDR izmaiņu elementiem pārskata periodā.

Nefinanšu uzņēmumi, kas ir emitējuši vides ziņā ilgtspējīgas obligācijas vai parāda vērtspapīrus nolūkā finansēt specifiskas noteiktas taksonomijai atbilstīgas darbības, atklāj arī informāciju par apgrozījuma GDR, kas koriģēts, lai izvairītos no dubultas uzskaites.

1.2.3.2.   Kontekstuāla informācija par CapEx GDR

Nefinanšu uzņēmumi sniedz skaitītājā iekļauto summu kvantitatīvu sadalījumu saimniecisko darbību agregētā līmenī un kvalitatīvu skaidrojumu par CapEx GDR izmaiņu galvenajiem elementiem pārskata periodā. Šādā sadalījumā atklāj visu turpmāk minēto:

a)

pamatlīdzekļu, iekšēji radītu – tostarp uzņēmējdarbības apvienošanas vai iegādes rezultātā – nemateriālo aktīvu, ieguldījuma īpašumu, kas iegādāti vai atzīti uzskaites vērtībā, un, attiecīgā gadījumā, kapitalizētu lietošanas tiesību aktīvu papildinājumu apkopojums;

b)

to papildinājumu apkopojums, kas saistīti ar iegādēm uzņēmējdarbības apvienošanas rezultātā;

c)

saistībā ar taksonomijai atbilstīgām saimnieciskajām darbībām radušos izdevumu un šā pielikuma 1.1.2. punktā minētā CapEx plāna ietvaros radušos izdevumu apkopojums.

Nefinanšu uzņēmumi atklāj pamatinformāciju par katru savu CapEx plānu, kas minēts šā pielikuma 1.1.2. punktā, tostarp visu turpmāk minēto:

a)

sasniedzamie vides mērķi;

b)

attiecīgās saimnieciskās darbības;

c)

attiecīgā gadījumā, pētniecības, izstrādes un inovācijas pasākumi;

d)

laikposms, kurā ir sagaidāms, ka tiks izvērsta katra taksonomijai atbilstīgā saimnieciskā darbība, vai kurā ir sagaidāms, ka katra saimnieciskā darbība kļūs atbilstīga taksonomijai, tostarp, ja laikposms, kurā ir sagaidāms, ka saimnieciskā darbība kļūs atbilstīga taksonomijai, pārsniedz piecus gadus, – objektīvs pamatojums par šādu garāku laikposmu, pamatojoties uz attiecīgās saimnieciskās darbības īpašām iezīmēm un attiecīgo modernizāciju;

e)

kopējie kapitāla izdevumi, kas varētu rasties pārskata periodā un CapEx plānu periodā.

Nefinanšu uzņēmums, kasir emitējis vides ziņā ilgtspējīgas obligācijas vai parāda vērtspapīrus nolūkā finansēt specifiskas noteiktas taksonomijai atbilstīgas darbības, atklāj arī CapEx GDR, kas koriģēts attiecībā uz taksonomijai atbilstīgiem kapitāla izdevumiem, kas finansēti ar šādām obligācijām vai parāda vērtspapīriem.

1.2.3.3.   Kontekstuāla informācija par OpEx GDR

Nefinanšu uzņēmumi sniedz visu turpmāk minēto:

a)

skaitītāja kvantitatīvs sadalījums (pamatdarbības izdevumi noteikti saskaņā ar šā pielikuma 1.1.3.2. punktu), lai ilustrētu galvenos OpEx GDR izmaiņu elementus pārskata periodā;

b)

kvalitatīvs skaidrojums par galvenajiem OpEx GDR izmaiņu elementiem pārskata periodā;

c)

skaidrojums par citiem izdevumiem, kas saistīti ar pamatlīdzekļu objektu ikdienas apkalpošanu, kuri iekļauti OpEx aprēķinā gan skaitītājam, gan saucējam.

Ja OpEx ir daļa no CapEx plāna, kā minēts šā pielikuma 1.1.2.2. un 1.1.3.2. punktā, nefinanšu sabiedrības saskaņā ar šā pielikuma 1.2.3.2. punkta prasībām atklāj pamatinformāciju par katru CapEx plānu.

2.   Metodoloģija ziņošanai par GDR, kuri jāatklāj nefinanšu uzņēmumiem

Attiecībā uz informācijas atklāšanu saskaņā ar Regulas (ES) 2020/852 8. panta 2. punktu piemēro šādas prasības:

a)

nefinanšu uzņēmumi identificē katru saimniecisko darbību, tostarp pārejas un veicinošo saimniecisko darbību apakškopu;

b)

nefinanšu uzņēmumi atklāj GDR par katru saimniecisko darbību un kopējos GDR par visām saimnieciskajām darbībām attiecīgā uzņēmuma vai grupas līmenī;

c)

nefinanšu uzņēmumi atklāj šā pielikuma 1.1.1., 1.1.2. un 1.1.3. punktā noteiktos galvenos darbības rādītājus par katru vides mērķi un kopējos GDR par visiem vides mērķiem uzņēmuma vai grupas līmenī, vienlaikus izvairoties no dubultas uzskaites;

d)

nefinanšu uzņēmumi identificē taksonomijai atbilstīgo saimniecisko darbību proporciju un taksonomijai piederīgo saimniecisko darbību proporciju, kas neatbilst tehniskās pārbaudes kritērijiem. Taksonomijai piederīgas saimnieciskās darbības ietvaros nefinanšu uzņēmumi nosaka tās darbības proporciju, kas ir taksonomijai atbilstīga;

e)

nefinanšu uzņēmumi identificē taksonomijai nepiederīgas saimnieciskās darbības un atklāj šo saimniecisko darbību apgrozījuma GDR proporciju uzņēmuma vai grupas līmenī;

f)

GDR sniedz atsevišķa uzņēmuma līmenī, ja minētais uzņēmums sagatavo tikai atsevišķus nefinanšu pārskatus, vai grupas līmenī, ja uzņēmums sagatavo konsolidētos nefinanšu pārskatus.


(1)  Komisijas Regula (EK) Nr. 1126/2008 (2008. gada 3. novembris), ar ko pieņem vairākus starptautiskos grāmatvedības standartus saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 1606/2002 (OV L 320, 29.11.2008., 1. lpp.).


II PIELIKUMS

NEFINANŠU UZŅĒMUMU GALVENO DARBĪBAS RĀDĪTĀJU VEIDNES

Veidne. Apgrozījuma proporcija no produktiem vai pakalpojumiem, kas saistīti ar taksonomijai atbilstīgām saimnieciskajām darbībām – informācija par N gadu

Image 1

Image 2