EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32017R0894

Регламент (ЕС) 2017/894 на Комисията от 24 май 2017 година за изменение на приложения III и VII към Регламент (ЕО) № 999/2001 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на определянето на генотипа при овце (Текст от значение за ЕИП. )

C/2017/3427

OB L 138, 25.5.2017, p. 117–119 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2017/894/oj

25.5.2017   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 138/117


РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2017/894 НА КОМИСИЯТА

от 24 май 2017 година

за изменение на приложения III и VII към Регламент (ЕО) № 999/2001 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на определянето на генотипа при овце

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 999/2001 на Европейския парламент и на Съвета от 22 май 2001 г. относно определяне на правила за превенция, контрол и ликвидиране на някои трансмисивни спонгиформни енцефалопатии (1), и по-специално член 23, първа алинея от него,

като има предвид, че:

(1)

С Регламент (ЕО) № 999/2001 се определят правила за превенция, контрол и ликвидиране на трансмисивни спонгиформни енцефалопатии (ТСЕ) при говеда, овце и кози. Той се прилага за производството и пускането на пазара на живи животни и продукти от животински произход, а в някои конкретни случаи — и за износа им.

(2)

В Регламент (ЕО) № 999/2001 се предвижда, че всяка държава членка трябва да изпълнява годишна програма за мониторинг на ТСЕ в съответствие с приложение III към него, в което се установяват правила за системата за мониторинг. В глава А, част II от посоченото приложение са установени правила за мониторинг при овце и кози, а в част II, точка 8.2 от същата глава се предвижда, че държавите членки трябва да определят прион протеиновия генотип за кодони 136, 141, 154 и 171 на минимален брой проби от овце, които са представителни за цялата популация от овце на държавата членка и чийто брой за държави членки с популация от възрастни овце, надвишаваща 750 000 животни, е най-малко 600 животни, а за останалите държави членки — най-малко 100 животни.

(3)

От въвеждането на изискването за определяне на генотипа на случаен принцип, изложено в глава А, част II, точка 8.2 от приложение III към Регламент (ЕО) № 999/2001, първоначалните цели за набелязване на генотипове на овце, възприемчиви към скрейпи, и установяване на устойчиви генотипове на овце по държави бяха постигнати. Определянето на генотипа на случаен принцип обаче все още е от полза в държавите членки, които в съответствие с член 6а от Регламент (ЕО) № 999/2001 и с глава В от приложение VII към него провеждат програми за избирателно развъждане с цел резистентност към ТСЕ в техните популации от овце, с които се цели да се окаже въздействие върху генетичния профил на цялата популация от овце. При тези държави членки определянето на генотипа на случаен принцип на част от цялата популация от овце им позволява да преценят дали с въведената програма за развъждане е постигнато желаното въздействие, а именно — да се увеличи честотата на алела ARR, като успоредно с това се намали доминирането на тези алели, които доказано допринасят за възприемчивостта към ТСЕ.

(4)

В глава В от приложение VII към Регламент (ЕО) № 999/2001 са посочени минималните изисквания за програмите за развъждане за резистентност към ТСЕ при овце в държавите членки, а в част 1, точка 1 от същата глава се предвижда, че програмата за развъждане трябва да е предназначена за стада с високи генетични качества. С точка 1, втора алинея се разрешава на държавите членки, в които са установени развъдни програми, да решат да разрешат вземането на проби и определянето на генотипа само на кочове за разплод в стада, които не са включени в програма за развъждане. Посочената разпоредба се използва в случаите, когато програмата за развъждане на дадена държава има за цел да окаже въздействие върху генетичния профил на цялата популация от овце. Поради тази причина определянето на генотипа на случаен принцип, предвидено в глава А, част II, точка 8.2 от приложение III към Регламент (ЕО) № 999/2001, следва да бъде ограничено до държавите членки, които провеждат програма за развъждане и разрешават вземането на проби и определянето на генотипа на кочове за разплод в стада, които не са включени в програмата за развъждане.

(5)

Съгласно становището на Експертната група по биологични опасности (BIOHAZ) към Европейския орган за безопасност на храните от 13 юли 2006 г. относно програмата за развъждане с цел постигане на резистентност към ТСЕ при овцете (2) („становището на ЕОБХ“) предвиденото понастоящем в глава А, част II, точка 8.2 от приложение III към Регламент (ЕО) № 999/2001 изискване за определяне на генотипа на случаен принцип на 100 или 600 овце годишно в зависимост от размера на популацията от овце в дадена държава членка изглежда неподходящо за целите на мониторинга на въздействието на дадена програма за развъждане върху цялата популация от овце на дадена държава членка предвид малкия размер на извадката, който се изисква. В становището на ЕОБХ се препоръчва размерът на извадката да се увеличи и се отбелязва, че при допускане, че доминирането на генотипа, който е предмет на мониторинга, е 50 %, всяка година трябва да бъдат изследвани 1 560 животни, за да се установи промяна от 5 % в доминирането на генотипа с доверителна вероятност 95 %. Тъй като е малко вероятно да настъпи промяна от 5 % в доминирането на генотипа на равнището на цялата популация от овце в рамките на една година, е целесъобразно това определяне на генотипа на случаен принцип да се извършва веднъж на всеки три години.

(6)

В становището на ЕОБХ се препоръчва също така да се събират епидемиологични данни от значение, като регион, вид стадо и пол на животното, с цел впоследствие да могат да бъдат направени корекции и да може да бъде извършен мониторинг на подходящ модел на извадката. Поради това е целесъобразно да се предостави възможност на държавите членки да определят точния размер на извадката, честотата на вземане на техните представителни проби и определянето на генотипа на техните национални популации от овце, като се вземат предвид епидемиологичните данни, събрани при предходни кампании по вземане на проби, при условие че моделът на извадката позволява най-малко да се установи промяна от 5 % в доминирането на генотипа за тригодишен период с доверителна вероятност 95 %.

(7)

Поради изложеното по-горе изискването за определяне на генотипа на случаен принцип, установено в глава А, част II, точка 8.2 от приложение III към Регламент (ЕО) № 999/2001, следва да бъде заличено и заменено с изискване, установено в глава В, част 1 от приложение VII към същия регламент, което да предвижда, че държавите членки, които провеждат програма за развъждане на овце и разрешават вземането на проби и определянето на генотипа на кочове за разплод в стада, които не са включени в програмата за развъждане, следва да определят генотипа на съставена на случаен принцип извадка от овце, която е представителна за популацията от овце на държавата членка — или най-малко 1 560 животни веднъж на всеки три години, или при размер на извадката и честота, определени от държавата членка въз основа на критериите, определени в предходното съображение.

(8)

Поради това приложения III и VII към Регламент (ЕО) № 999/2001 следва да бъдат съответно изменени.

(9)

Тъй като определянето на генотипа на случаен принцип се организира за календарна година, настоящото изменение следва да стане приложимо на 1 януари 2018 г.

(10)

Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Постоянния комитет по растенията, животните, храните и фуражите,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Приложения III и VII към Регламент (ЕО) № 999/2001 се изменят в съответствие с приложението към настоящия регламент.

Член 2

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Той се прилага от 1 януари 2018 г.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 24 май 2017 година.

За Комисията

Председател

Jean-Claude JUNCKER


(1)  ОВ L 147, 31.5.2001 г., стр. 1.

(2)  The EFSA Journal (Бюлетин на ЕОБХ) (2006) 382, 1-46.


ПРИЛОЖЕНИЕ

Приложения III и VII към Регламент (ЕО) № 999/2001 се изменят, както следва:

1)

Приложение III се изменя, както следва:

а)

в глава А, част II точка 8 се заменя със следното:

„8.   Определяне на генотипа

Прион протеиновият генотип за кодони 136, 154 и 171 се определя за всеки положителен случай на ТСЕ при овце. Случаи на ТСЕ при овце с генотипи, които закодират аланин и в двата алела на кодон 136, арганин и в двата алела на кодон 154 и арганин и в двата алела на кодон 171, незабавно се докладват на Комисията. Ако положителният случай на ТСЕ е нетипичен случай на скрейпи, се определя и прион протеиновият генотип за кодон 141.“;

б)

в глава Б, част I, буква А точка 8 се заменя със следното:

„8.

Генотипът и ако е възможно, породата на всяка овца, при която е установен положителен случай на ТСЕ и от която е взета проба в съответствие с глава А, част II, точка 8.“

2)

В приложение VII, глава В, част 1 се добавя следната точка 8:

„8.

Когато в съответствие с параграф 1, втора алинея държавата членка разрешава вземането на проби и определянето на генотипа на кочове за разплод в стада, които не са включени в развъдната програма, прион протеиновият генотип за кодони 136, 141, 154 и 171 се определя за минимална извадка, която е представителна за цялата популация от овце на държавата членка, а именно:

а)

минимална извадка от 1 560 животни, изследвани веднъж на всеки три години; или

б)

при честота и размер на извадката, определени от държавата членка при спазване на следните критерии:

i)

в модела на извадката са взети предвид съответните епидемиологични данни, събрани при предишни изследвания, в т.ч. данни относно прион протеиновия генотип на овцете за кодони 136, 141, 154 и 171 по порода, регион, възраст, пол и вид стадо;

ii)

моделът на извадката позволява най-малко да се установи промяна от 5 % в доминирането на генотипа за тригодишен период с 80 % мощност на статистическия критерий и доверителна вероятност 95 %.“


Top